LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 16 Mei 1938 De strijd in het Verre Oosten Binnenland RECHTZAKEN SPORT Uit de Rijnstreek I BEURSOVERZICHT Buitenland LUCHTVAART MEXICO. Engelsche gezant gaat heen. De Engelsche gezant O'Malley heeft tegenover de pers verklaard, dat hij den Mexicaanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken een nota heeft overhandigd, waarin hij hem mede deelt, dat hij van zijn regeering op dracht heeft gekregen Mexico te ver laten, daar de Mexicaanschc regeering de diplomatieke betrekkingen met En geland heeft opgezegd. De behartiging der Brltsche belangen In Mexico zal worden toevertrouwd aan den Britschen consul-generaal. O'Malley verklaarde voorts, dat de datum van zijn vertrek nog niet is vastgesteld. Tevens wees hij op de hoffelijkheid der Mexicaansohe autoriteiten te zijnen op- richte. waaraan hij toevoegde, dat hij niet net minste incident kent, waarvan een Britsch onderdaan op Mexicaansoh gebied het slachtoffer zou zijn geweest. Snelle reis van de „Nieuw-Amsterdam". De directie van de Holland Amerika Lijn heeft vanochtend van den gezagvoerder van het s.s. „Nieuw Amsterdam'' draadloos be richt ontvangen, dat 't schip, dat 1.1. Dins dagavond van Southampton is vertrokken, reeds hedenmiddag te New-York zal aan komen. Het schip heeft een prachtige snelle reis gemaakt. PRINSES ARMGARD EN PRINS ASCHWIN OP SOESTDIJK. Prinses Armgard en Prins Aschwin zijn Zaterdagmiddag op het paleis Soestdijk aangekomen en hebben met Prinses Ju liana en Prins Bernhard gedineerd. Des avonds is Prinses Armgard van het paleis vertrokken. Het is niet mogelijk, reeds een juist beeld te geven van het verloop van den strijd ln I SJantoeng. Wel staat vast, dat de Japanners vorderingen maken. De Nitsji Nitsji meldt, dat de Japan- sche colonnes, die uit Noordelijke en Zuidelijke richting een convergeerende beweging hebben gemaakt, zich ten westen van Soetsjau, bij den spoorweg naar Loenghai, hebben vereenigd. Slnantsjoeng, aan dezen spoorweg, heet bezet. Berichten over de omsingeling van groote I colonnes Chineezen neme men voorloopig I onder dc grootste reserve. Van Chineesche zijde wordt het bereiken I door de Japanners van den Loenghai-spoor- weg tegengesproken, zelfs wordt beweerd, dat de Japanners ztjn teruggeslagen. Naar het Chineesche Persbureau meldt. I heelt Soetsjau een luchtbombardement doorgemaakt, zoo zwaar als het nog niet eekend heeft. Vijftig Japansche vliegtuigen bombardeerden de stad gedurende twaalf uur en lieten 280 brandbommen op het bin nenste van Soetsjau vallen. Tusschen de 700 en 800 burgers werden gewond of ge- dood, drieduizend gebouwen verwoest. Doordat de vlammen door den sterken I wind werden aangewakkerd, werd de stad tot een hel. Daar de vliegtuigen voortdu rend boven de stad bleven, kon geen hulp I verleend worden. Zeven bommen zijn neergekomen op het I rebouw der Canadeesche jezuietenmissie. Zeven vluchtelingen werden daar gewond, erwijl een kleine jongen om het leven kwam In de arme wijken zijn.meer dan 1 500 hutten vernield. De Chineezen beweren opnieuw, dat de I hoanners gifgassen gebruikt zouden heb- I ben bij Lishih, toen de Chineesche troepen lsnlangs een aanval op deze stad deden. I Hierbij maakten de Chineezen 19 gashou ders, verscheidene traangasbommen en I echt cylinders met giftige gassen buit. MISHANDELING VAN MR. VAN SCHAIK. Dezer dagen is in Den Haag door de politie aangehouden een der leiders van „Zwart Front", de heer B die verdacht wordt van mishandeling van oud-minister Van Schalk. Hij zou den heeer Van Schalk eenige weken geleden op straat een klap In het gezicht gegeven hebben. B. Is door de politie verhoord en nadat ter zake van mishandeling een proces verbaal was opgemaakt, heengezonden. DE INVOER VAN BUÏTENLANDSCH VLEESCH. KAAGSCHE POLITIERECHTER. Konijnen gestolen. Een chauffeur uit Woerden had ten na- ele van den landbouwer A. A. Jonge- I ,,:tur te Bodegraven eenige konijnen ge- I fiolen. HIJ had dit gedaan uit armoede, naar «ij aan den politierechter mededeelde. De officier wilde het met den verdach- I 'e nogeens probeeren, omdat hij nog niet Eerder was veroordeeld en vorderde een 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met «n proeftijd van drie jaar. De politierechter vonniste conform de- Rn eisch, doch legde nog f. 5 boete subs. dagen hechtenis op, benevens vergoe- orae der schade aan den benadeelde. IJzer-diefstal. I M van D., thans gedetineerd in het Huls v. Bewaring, stond terecht terzake diefstal I 'an ijzer ten nadeele van de fa. Eggink te 1 'oorschoten. Nu betoogde verdachte dat hij !l8enlijk wel dat ijzer had mogen hebben; «et lag op een vuilnisbelt en hij kwam wel ®«r op het bedrijf. De officier herinnerde aan het strafblad van verdachte, waarop reeds 13 veroor- "Klingen „prijken". Gezien echter het feit «at het gestolene weinig waarde had, wilde Je officier volstaan met f. 5 boete subs. 5 aagen. De politierechter vonniste tot f. 3 boete I u°f- 3 dagen hechtenis. Oneerlijke concurrentie. 11.^11 exPcditeur uit Bodegraven had kaar- I gezonden aan verschillende onderne- Sen' waarin de aandacht op zijn be- zaü Werd Sevestigd. Hierbij werden echter T1™ genoemd, waarvoor de expediteur ,*n toestemming had. en waardoor een re expediteur werd benadeeld. nl»>t ctl'e bekende het feit. dooh zei frj; ^hebben begrepen, dat het feit zoo uL ?"'cier vroeg f. 10 boete subs. 10 I 5n i eebtenis, hetgeen de Politierechter mente etsch vond. want de handel- r„ *ef<t ernstig gelaakt Politierechter vonnis I "n elsch Telegram aan den minister. De Nederlandsche vereeniglng van vee- weiders en mesters heeft zich telegrafisch tot den minister van Economische Zaken gewend. In dit telegram spreekt de ver- eeniging als haar meening uit, dat de aan houdende droogte maatregelen der regee- ring voor de Nederlandsche veehouderij eischt en. dat de invoer van buitenlandsch vleesch fnnest en volkomen in strijd met de kalverbeperking. ZILVEREN JUBILEUM INDUSTRIEELE CLUB. De Industrieele Club te A'dam bestond gisteren 25 jaar. Ter gelegenheid van dit feit is vanmiddag in het gebouw van de jubileerende vereeniging een receptie ge houden. tijdens welke de eerste-voorzitter van het a lgenjee» bestuur, oud-minister dr. F E. Posthuma een herdenkingsrede heeft uitgesproken, waarin hij ontstaan en groei der Club memoreerde. Oorspronkelijk zoo zeide dr. Posthuma was het doel van de Industrieele Club de belangen te bevorderen van onderne mingen op het gebied van nijverheid en verkeer. Het clubgebouw zou als beurs dienst doen en daardoor zou er aanraking komen tusschen de leden onderling en van hen met derden. In dezen zin is het doel niet bereikt. Een beurs is de Industrieele club nooit geweest, doch er heeft wel al die jaren gelegenheid bestaan om elkander vóór. tijdens of na de maaltijden te spre ken en tot zaken te komen. VERGUNNING VOOR KLEEDINGBEDRIJF. De regeeringspersdienst meldt, dat zeer binnenkort een K B is te verwachten, waarbij voor de zelfstandige uitoefening door vreemdelingen van het kleedingbedrijf een vergunning verplicht wordt gesteld. DE VEENBRANDEN IN Z.O. DRENTE. Gevaar voor uitbreiding geweken. Doordat het vannacht bij onweersbuien flink geregend heeft, is het gevaar voor i verdere utbreiding der veenbranden in Z.O Drente thans geweken Men hoopt vandaag het vuur geheel meester te worden. VOETGANGER DOOR AUTO DOODGEREDEN. Gisteravond Is de heer J. V. Beynen te Haarsteeg, gemeente Vlijmen, toen hij huiswaarts keerde, door een hem achterop komende auto. bestuurd door T. B uit Herat aangereden. De heer B. viel en kreeg een zware hersenschudding. Vanmorgen is hij overleden. MAN VERDRONKEN. Hedenmiddag is uit de rivier de Waal het lijk opgehaald van den ongeveer zes tigjaren J. G M uit Nijmegen, die sinds gisteravond werd vermist. vonniste toch conform ZWEMMEN NIEUW NEDERLANDSCH RECORD. Jr.JK'dt uit Batavia. De zwemvereenlglng 1®% hi Nederlandsche record 5 x 50 heeren, dat op haar naam I klrrd t„, ?en 'üd van 2 minuten 17.8 sec. ver- I Bet i11111 17 scc- I ,!r< od k ?°°r den K N.Z.B. erkende, record -s Augustus 1935 te Batavia gevestigd. UITVAART VAN OFFICIER-VLIEGER W. DUSSELDORP. Onder groote belangstelling, met name uit Marinekringen, is vanmorgen te Am sterdam het stoffelijk overschot van den bh den vliegramp te Eelde om het leven gekomen officier-vlieger W. Dusseldorp met militaire eer ten grave gedragen. In de kerk van O. L. Vrouw van den H. Ro zenkrans droeg om negen uur pastoor W Hoosemans een plechtige requeim mis op Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig: vice-admiraal A. Vos als vertegenwoordi ger van den Minister van Defensie, kapi tein ter zee H. Jolles, als vertegenwoor diger van den commandant der Marine te Willemsoord, luitenant ter zee eerste klasse A. Kroese, als vertegenwoordiger van den chef van den Marinestaf en de commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen, mr. J. Linthorst Homan. Od het kerkhof werden de absoute en de beaardlng verricht door den oud-vloot- aalmoezenler pastoor H. J. M. M. Alink. Bij den ingang van het kerk hof en boven het geopende graf loste het vuurpeleton salvo's en bij het dalen van de kist werd het geweer gepresenteerd. Dividend Nederlandsche Bank f. 30.per aandeel van f. 1000. Naar wij vernemen, zal door de directie en commissarissen van de Nederlandsche Bank op de eerstvolgende algemeene ver gadering van aandeelhouders worden voor gesteld over het boekjaar 1937/38 een divi dend van f. 30 per aandeel van f. 1000. uit te keeren. DE BRAND TE AMERSFOORT. Nog steeds niet gebiuscht. Omtrent den grooten brand bij de N.V. J. van Vollenhoven (men zie het tweede Blad), kan nog worden gemeld, dat het vuur, dat Zaterdagmiddag omstreeks twee uur was uitgebroken, nog steeds niet ge heel gebiuscht is Nu en dan laaien nog vlammen op. De brandweer geeft op het oogenblik nog met één straal water. Bij het blusschingswerk heeft een brand weerman een stuk van een muur op het hoofd gekregen, met het gevolg, dat hij een lichte hersenschudding opliep. GEHEDIE ZENDER OPGESPOORD. Den laatsten tijd werden In Twente ge regeld op Zondagmorgen en -middag uit zendingen gehouden door een geheimen radio-zender, welke zich aankondigde als „Het volle profijt". Het is de politie te Enschede gistermid dag gelukt, dezen zender op te sporen. De eigenaar bleek de negentienjarige van S., uit Glanerbrug te zijn. Het toestel, dat door hem zelf was vervaardigd, was uit stekend voor uitzendingen geschikt. Eiken Zondag werd op een andere plaats uitge zonden. UIT NED. OOST-INDIË AUTOBUS IN RAVIJN GESTORT. Vele gewonden. PADANG. 16 Mei. Een autobus met 28 Europeesche, inheemsche en Chineesche passagiers, op weg van Fort-de-Kock naar Padang is in een ondiep ravijn gestort. Acht personen zijn hierbij zwaar gewond, de ove rige twintig licht gewond. Een Europeesche dame heeft een pols gebroken. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Joseph Cornells Maria. Z. van Kornelis Straver en Johanna Maria van der Werf Johannes Ludwlg, Z. van Cornells Nagtegaal en Emllle Nledzlolka Wilhelmina Cornelia Maria, D. van Adrianus Cornells Hol- stein en Adriana de Wissel Reijer. Z. van Reijer van Triest en Maartje Jannetje Braam Emmarensia, D. van Jacobus Vermaas en Margje Vonk. Gehuwd: Krijn van Donk 29 J. en Janna de Jong 19 j. Jan Cornells Timmers 24 j. en Klazina de Vogel 24 J. Nlcolaas van der Woensel 36 j. en Maartje van der Ben 37 j. van Beverwijk. Overleden: Dirk de Graaf 81 J., weduwnaar van Gerdlna Koppijn Maartje Vonk 92 j., weduwe van Hendrik IJdo dementia Maria Asseler 78 j. (overleden te Noordwjjk). Loop der Bevolking. Gevestigd: Arianus H. Mooijer en gezin. Van Boetselaerstr. 26 Anthonius M. Hendriks. Gouwsluischeweg 53 Pietronella N. v. Gijzol Julianastraat 60 Cornells Pols en echtge- noote, Steèkterweg 108 Hendrik D. Sam- pimon, Raadhuisstraat 44 Jannetje van der Ent Braat, Julianastraat 78 Reinlrus Velis, Verlengde Aarkade 5 Neeltje J. Vuijk, West- kanaalweg 20 Hendrika G. van der Sloot, Hooftstraat 56 Christiaan W. Nieuwenhui- zen, Noordeinde 54. Vertrokken: Naar Ter Aar, Petronella Klein, dienstbode Boskoop, Voorkade 38. Josephus A. Zweerman en echtgenoote Uithoorn, Hoofdweg 31. Margrietha Chr. Gentenaar Heemstede, Lanckhorstlaan 92, Cecilia Luijben 's-Gravenhage, Goudenregenstr. 194, Corne lia W. v. Amsterdam Woubrugge. B 378, Jan van Iperen Waddinxveen. Henegouwerweg 97, Jan J. Bogaards en echtgen. Waddinx veen, Henegouwerweg 97, Arie Burggraaf Voorschoten, Leidscheweg 51, Jacoba van Kui lenburg Brummen, Huis te Eerbeek, Jansje B. van Dijk Woerden, Geestdorp 18. Cornelia Spies en gezin Benthuizen, Dyk 73 f. Hen- drina Den Haan. Onze plaatsgenoot, de heer J. v. d. Lek slaagde voor het trainersexamen van den K.N.V.B. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius Simon Maria, z. van L. Bakker en C. M. Hoogenboom Cosmas Her- manus, z. van J. N. Verhaar en A. M. Vermeij Willem z. van H. Kattenberg en W. Vrolijk. Ondertrouwd: Johannes Albertus Rutten, 26 j. jm. en Janna Jacoba van Tintelen. 21 j. jd. Gerardus Cornells van Berkel, 24 j. jm. en Johanna Petronella Castelijn, 24 J. jd. Wil helmus Jacobus van der Velde, 23 j. jm. en Maria Willemina Adriana Straver, 223 j.. jd. Pieter van Kampen, 28 j. jm. en Clasina Cornelia van Seggelen. 24 j. jd. Marnus Abraham Adrianus van Aart 27 j. en Adriana van Zundert, 20 j. jd. Gehuwd: Leonardus Nicolaas van Ruiten 30 j. jm. en GFeertruida Droog, 22 j. jd. Johannes Jacobus van Berkel. 30 j. en Johanna Cornelia Winnubst, 25 j. jd. AMSTERDAM. 16 Met Zeer stille markt. Goed prijshoudende stem- min. Geringe koersverschillen. Amerika weinig veranderd. Belegglngsmarkt vast. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche ef fectenbeurs was heden tot een minimum In gekrompen en nu en dan was van affaire bijna geheel niets te bemerken. Bij gebrek aan nieuwe gezichtspunten bepaalde men ei- zich toe, een uiterst gereserveerde houding aan te nemen. De stemming was echter goed prijs houdend en verschillende fondsensoorten leg den een neiging tot oploopen aan den dag, hetgeen minder het gevolg was van groote vraag dan wel van het vrijwel geheel ontbreken van aanbod zoodat slechts kleine kooporders ge makkelijk een koersverheffing te voorschijn konden roepen. Het meest opvallende verschijnsel was de drukke affaire, die zich in het tweede gedeelte van den beurstijd ontwikkelde in de lappen Koninklijke Boot., waarvoor plotseling vry groote kooplust aan den dag werd gelegd. Nadat aanvankelijk tegen f.35 was gehandeld, werd later afgedaan tegen f.38: voor het overige ging in Scheepvaartpapieren maar wei nig om. doch de koersen konden meerendeels gemakkelijk gehandhaafd blijven. Vervolgens werd de aandacht getrokken door de aandee- len Vorstenlandsche Cultuur Maatschappij, waarvoor eveneens koopers kwamen opdagen, zoodat een kleine koerswinst kon worden ge maakt. Overige Suikerfondsen waren nagenoeg ver waarloosd en zelfs H.V.A.'s werden maar te hooi en te gras verhandeld. De koers van de toonaangevende Suikeraandeelen was in door snee zoo goed als onveranderd. De Petroleum- afdeeling was stil. Koninklijken openden op ongeveer het peil van de vorige slotkoersen en geleidelijk aan kon een verbetering van een paar punten worden waargenomen. Bij kleine omzetten waren de Rubberaandeelen goed ge disponeerd. hetgeen voornamelijk tot uitdruk king kwam in de koersbeweging van Amster dam-Rubbers. Behoudens enkele uitzonderin gen werden de incouranten iets hooger geno teerd. Voor Tabakken bestond geringe belang stelling. De bekende leidende aandeelen kon den zich niettemin een koerswinst verzekeren van enkele procenten. Vooral aandeelen Deli Mij. waren niet on belangrijk hooger. Industrieelen bewogen zich op den achter grond. De Philips-aandeelen waren goed prijs houdend. evenals Unilevers en Aku's. De affaire in Amerikaansche waarden was van minimale afmetingen. De koersen waren zoo goed als onveranderd. Anaconda's trokken onder beurstijd een kleinigheid aan. De belegglngsmarkt was stil. maar vast ge stemd voor de Nederlandsche Staatspapieren, die bijna algemeen fractioneel hooger werden genoteerd. Fransche fondsen bewogen zich op ongeveer het niveau van den vorigen beursdag. BRAND OP DE OUDE SLAGVELDEN. Na een droog te perkxfe van drie maanden is gisteren brand uitgebroken in het bosch van Argonine, in de nabijheid van de oude slagvelden uit den wereldoorlog. Tijdens de groote hitte zijn honderden in den bodem begraven granaten en patronen ontploft. 500 soldaten uit het garnizoen van Verdun hielpen mede aan het gevaarlijke blus schingswerk en wisten tenslotte het vuur te bedwingen. GROOTE DROOGTE IN ZWEDEN. De langdurige droogte vormt voor de Zweedsche boeren een groot nadeel. Als er niet spoedig regen en warmer weer komt, vreezen zij het ergste voor hun geheelen oogst. Alle deelen van Zweden lijden onder droogte en koude en sommige gebieden bo vendien onder zandstormen. In het Zuiden dat het vruchtbaarste deel des lands is, wordt deze toestand het zwaarst gevoeld. De krachtige wind blaast over de droge aarde, zoodat de wortels bloot worden ge legd. Men vreest, dat in een groot aantal streken de suikerbietenoogst volkomen zal mislukken. DE EISCHEN DER BELGISCHE KATHOLIEKEN. Het directorium van het Belgische ka tholieke blok is hedenochtend bijeenge komen om den politieken toestand te be- studeeren. Na afloop der vergadering werd het volgende communiQué uitgegeven: „Het directorium van het Belgische katholieke bloc verwacht van de regeering: 1. De daadwerkelijke verwezenlijking van het begrootingsevenwicht in het kader van de door het congres van het blok ge nomen besluiten. 2. De tenuitvoerlegging van een program tot ontwikkeling van het nationale be drijfsleven. oa. door het zoeken van nieuwe afzetgebieden en de hervatting van nor male betrekkingen met alle mogendheden. 3. Op sociaal gebied, regeling van de be roepsorganisatie en de werkloosheidsverze kering. 4. Voltooiing van de taalwetgeving en algeheele en loyale toepassing der bestaan de wetten. 5. Wat betreft de administratie van de openbare gezondheid, herinnert het direc torium aan de besluiten, die het congres van het blok op 10 April genomen heeft. Het directorium brengt hulde aan de toe wijding der katholieke ministers, die hun ambt hebben neergelegd en brengt hun dank voor de bewezen diensten." BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Metha TSverdlna. d. van D. Wijn beek en J. Hofman; Gflsbertus z. van G. Vuur ens en A. M. v. Vlaardingen; Cornelia d. van L. Slinger en J. v. d. Berg; Hans Nico z. van D. v. Teijlingen en D. A.Bogaard. Ondertrouwd: P. C. Jongejan en A. Grendel; T. Klootwijk en L. Tamminga. Getrouwd: J. M. E. Jaspers 36 Jaar en J. v. d. Willik 30 jaar; L. J. Bol 32 jaar en H. v. Drielen 26 jaar; A. v. d. Wolf 31 jaar en A. Schouten 32 jaar. Overleden: Ida Maria Heemelaar 12 jaar; GUsbertus Vuurens 3 dagen. Zwem- en Polo-club Boskoop. In de ledenvergadering van de zwem. en poloclub Boskoop werden tot bestuursleden herkozen de heeren J. A. Booy. voorzitter, mevr Vermei}, secretaresse, de heeren J v. Bergen, penningmeester en Jac. Schou ten. commissaris. In een vacature werd ge kozen de heer P. G. Valk. Tot leden van de polo-commissie werden benoemd de heeren K. Vermeij. D. Graatsma en A. de Bruin. Tot badmeester van het „Noorderbad" (Otweg) is voor het komende seizoen be noemd de heer A. Ramp Pz. B. en W. bieden den Raad ter goed keuring en vaststelling een verordening regelende sluiting der kapperszaken op Donderdag na 1 uur, t.w.: „Het is verboden des Donderdags na 13 uur open of besloten ruimten, waar pleegt te worden gewerkt in een kappers of barbiersonder neming, voor zooveel betreft het verrichten van kappers of barbierswerkzaamheden, voor het publiek geopend te hebben. Het bepaalde is niet van toepassing op 24 en 31 December, indien deze dagen op een Donderdag vallen. WISSELKOERSEN. Londen 8.97 7/8, Berlijn 72.56, Parijs 5.06, Brussel 30.43, Zwitserland 41.22. Kopenha gen 40.10, Stockholm 46.30, Oslo 45.12'/j, New-York 1.80 3/4, Praag 6.29Vt. Oost. Bank papier 18 1/4, Lire Bankpapier 7.55. Prolon gatie '/j, Part. dis. 1/8, Daggeld 1/4, Re- gistermarken 351/8. Crediet Sperrmarken lO'/f, Effectensperrmarken 10 1/4, Reismar ken 49»/«, Bankpapier 31 3/8. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Overleden: B. D. de Wit 58 j. L. Dorrepaal Gz. 58 j. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Anneke Hilda, d. van P. C. Veer en G. de Wilde Pieter, z. van B. v. d. Meijer en H. v. d. Berg. Getrouwd: W. Hoogendoorn en E. Splinter. WIJZIGINGEN IN HET BRITSCHE KABINET SPOEDIG VERWACHT. De omstandigheid, dat Chamberlain met ziekte zijn kamer moet houden, belet hem niet. overleg te plegen met zijn mede ministers of contact te onderhouden met den koning over de wijzigingen in het ka binet, die binnen de eerstvolgende 48 uren worden verwacht. De oritiek is het meest gericht op het mi nisterie van luchtvaart en men noemt Hoare en Hore-Belisha als mogelijke opvolgers van Swinton. Havas meldt, dat Hoare hedenochtend door den minis ter-president ontvangen is. De premier ontving daarop den minister voor de dominions, Malcolm MacDonald. NIEUW RECORD ZWEEFVLIEGEN. Iltsjenko, de bekende Russische zweefvlieger, is. met een passagier, opgestegen met zijn zweefvliegtuig „Stakhanovetz" Het toestel heeft een afstand van omstreeks 550 K.M. afgelegd. Met deze vlucht hééft Iltsjenko het inter nationale record voor zweefvliegtuigen met meer dan een plaats, dat hij in Mei 1937 had geves tigd op 407 km. 660 m verbeterd. ONGELUK TIJDENS MOTOR WEDSTRIJDEN. Tijdens den wegwedstrijd voor motorrij ders tusschen Milaan en Taranto is de Ita- liaansche rijder Agosti geslipt en op een groep toeschouwers ingereden. Een land bouwer werd gedood en elf personen wer den min of meer ernstig gekwetst. Agosti zelf is in kritieken toestand in een zieken huis opgenomen. fe, BIRICIinN^ AMSTERDAM. 16 Mei. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 475 Vette koelen waarvan de prijzen waren: le kw. 74—80; 2e kw. 64—70; 3e kw. 5062 ct. per K.G. slachtgewicht: 70 Melk- en Kalfkoeien f. 180240 per stuk; 81 Vette kalveren: 2e kw. 50—60; 3e kw. 40—50 per K.G. levendgewicht: 64 Schapen f. 20—24 per stuk; 53 Lammeren f. 1013 per stuk; 489 Varkens: Vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 6162; Zware varkens 59—80; Vette var kens 5758 ct. per K.G. slachtgewicht. LEIDSCHENDAM. 14 Mei. Eng, komkommers le soort f. 6.507.80: idem 2e soort f. 4.606.10 1 idem 3e soort f. 3.504.10; Idem wankleurige f. 4.80—5.50Gele komkommers le soort f6 90 —8.20; Idem 2e soort f. 5.60—6.40: idem 3e soort f. 3.50—4.10; Kropsla le soort f. 1.20—2.60; idem 2e soort f. 1.—; Stoofsla f. 2—4.20; Peen f. 13.50 —15.90; Bloemkool le soort f. 9.6Ó—13.80; idem 2e soort f. 4.90—8.20: idem uitschot, f. 2.80— 4.60: Tomaten midd. f. 16.90—18; idem gr. ronde f. 17—18.10: idem 2e soort t. 16.10—17; idem 3e soort f. 10.1012.30: idem bonken f. 16—17; id. rijp f. 15—18; Andijvie per 100 f. 2.904.60; id. per K.G f. 1419 ct; Spinazie 4 K.G. 812 ct: Postelein f. 13.50—15.90: Raapstelen 70—90' Rabarber per 100 bos 1. 6—6.40: Snijboonen 62—64; Spercieboonen f. 68—71: Radijs f 110 —1.50; Prei f. 1.50—4.10; Seldery f. 0.70—1.30. ROELOFAREfïDSVEEN. 14 Mei. Aardbeien 8—13 ct. per doosje, aanvoer 58.280 doosjes, bloemkool 9 cent per stuk. sla f. 1.10—3.50 per 100 krop, sla-vellen 11 cent per kist. snijboonen f. 2.80 per 10 pond. ROTTERDAM. 16 Mei Aanvoer Totaal 1667- Vette runderen 713: Vette kalveren 235; Nuch tere kalveren 10; Schapen en lammeren 276 Varkens 431. Prijzen per KG. Vette koeien le kw. 76; 2e kw. 68. 3e kw. 52—56: Vette ossen 70, 64. 54—58; Vette kalveren 1.00—85.55—65' Var kens (levend gewichti 53, 52. 51; Schapen 55 50. 40; Prijzen per stuk' Schapen f. 28. f. 23, f. 15; Zuiglammeren f. 15. f. 12, f. 6. ROTTERDAM, 16 Mei. Buitenlandsche granen. Prijshoudend. Rogge: 76 77 kg Noord-Russ. disp f7.75, 76/77 kg Ziud- Russ. disp. f. 7.70. 73,74 kg. Zuid-Russ. stoomend f. 7.55. Amerikaansche No 2 disp. f. 7.40. Gerst: Zuid-Russ. 66/67 kg. disp. f. 157. Id. 70/71 kg. disp. f. 158. Amer. No. 2 disp. f. 151. Idem No. 3 stoomend f144. geladen f.143. Turksche 67/68 kg. disp. f. 150. Karoon id. f. 148. La Plata 65-66 kg. id. f155. Poodsche 72/73 kg. id. f. 160. Poolsche 68/69 kg. gel. gest. f. 155. Haver: La Plata Clipped 55/56 kg. disp. f. 6 50, stoomend f. 6.50. La Plata Clipped 46/47 kg. disp. f. 6.35. Mais: Gele La Plata disp. f. 179. Idem nieuwe oogst stoo mend n. aank. f. 162159. Gele Amer. No. 2 aangek, f. 143, stoomend n. aank. f. 143 —142 Idem No. 3 stoomend f. 140 Witte platte Zuid-Amer. No 2 disp. f. 146 Gele Braziliaansche idem f. 162, stoomend n. aank. f. 161158. Gele Java begin Juni gewacht f. 163, inclus. balen. Joegoslavi sche stoomend f. 142 50. Bessarabische id. f.150. Boekweit: Amer. Canadeesche disp. f. 9.30. Mandsjoerijsche aangekomen f 9.10. Poolsche Herrschaft disp. f. 3.85. stoomend f. 8.75. Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f. 6.25—6.75. Gerst Chevalier f. 7.25— 7.65. Rogge f. 7.50. Peulvruchten 'per 100 K.G.) Erwten, kleine groene f. 8.5011.50. Schokkers f. II 17.50 Bruine Boonen f. 1116. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3