BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 16 Mei 1938 De strijd in Spanje O 11 DtfcUITÖvIMT CEBUTO-AGENTSCHAP l/VC0DD^ /G-|ILDW\ r\r excursie van de vereeniging „oud leiden". Naar de Stadstimmerwert, Morschpoort en het voormalig Pesthuis. Begunstigd door uitnemend weer en onder groote belangstelling, zooals we deze van de Vereeniging Oud Leiden in de laat ste jaren gewend zijn. heeft Zaterdag een rondgang plaats gevonden naar de Stads timmerwert. de Morschpoort en het voor malige Pesthuis. Op het terrein van de Stadstimmerwert werd het gezelschap rondgeleid door ir. D. Boogerd, adjunct-directeur van Gemeente werken. die een overzicht gat van de histo rie van dit gebouwencomplex. Bijzonder trok de aandacht het mooie, vroeg eeuwsch geveltje, dat altijd weer een verrassing vormt. Het is een typisch voorbeeld van een begin der meerdere welvaart, welke zich na een periode van onrust begint tc open baren en welke zich nu nog zoo duidelijk aiteekent in de 17e eeuwsche monumenten, waaraan Leiden zoo rijk is. Een typisch contrast daarmede is het feit, dat juist in dien tijd de pest hier zoo meedoogenloos huishield en tegelijk met dezen betrekkelljken rijkdom duizenden door deze geesel werden getroffen. Begrij pelijk is het. dat de beeldhouder, die den steen beitelde boven den ingang van het pesthuis dezen geesel heeft afgebeeld, en ons een suggestie geeft van de ellende, welke deze plaag over de stad bracht. Een bezoek aan het Pesthuis was het hoogtepunt van de excursie. Te midden van een mooie ongedwongen natuur ligt dit gave. bijna ongerepte gebouw met de stemmige 17e eeuwsch hal en de unieke binnenplaats, die zoo rijk met kastanjes gestoffeerd is. Waarlijk een aantrekkelijk geheel, waaraan nog maar weinig Leide- naars een bezoek hebben gebracht. Vele bezoekers hadden de illusie om na jaren nog weer eens het ingebouwde kerkje terug te zien met zijn eenvoudige, maar niettemin stemmige en kunstvolle interieur. Het was een teleurstelling voor de bezoe kers en. ook voor de eigenaresse te moe ten constateeren, dat zelfs in onze dagen het vandalisme nog niet is uitgegroeid en van dit interieur alles wat los en.vast was met sterke hand verwijderd was. In een der zalen had. Lode Sengers voor een aardige afwisseling gezorgd door een kleine expositie te organiseeren van zijn werk. dat hij hier in zijn atelier maakt. Het was een ongedwongen gelegenheid om weer eens kennis te maken met het werk van onzen stadgenoot, die reeds door en kele opdrachten de waardeering van zijn stad heeft ondervonden. De excursie was in alle opzichten bijzon der geslaagd. BEGRAFENIS VAN DEN HEER J. P. VERGOUWEN. Op de begraafplaats Jlhijr.hol" is he denmorgen in allen eenvoud het stoffelijk overschot van den heer J. P. Vergouwen, oud-lid van den gemeenteraad en ouder ling der Geref. Gemeente ter ruste gelegd. In het sterfhuis sprak ds. W. Bouwman emeritus-predikant bij de Geref. Gemeente alhier, naar aanleiding van Psalm 90 Op de begraafplaats merkten wij om. op de heeren J. B de Beaufort, directeur der N.V. Landbouwbank te Utrecht en E. W. Pera uit Den Haag. Hier werd wederom het woord gevoerd door ds. Bouwman, waarna een zoon van den overledene de heer Jac Vergouwen uit Terborg. dankte voor de betoonde belang stelling. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. 2 dg Brussel en omgeving ,15.— 2 dg. Luik-Namen Brussel 2V, dg Ardennen-Dinent 23.— 2 dg. Noordelijk Eifelgebergte17.50 V/\ dg Eifelgebergte-Königswinier 23.— 3 dg. Valkenburg-Ardennen oj Eilel 19.75 4 dg. Valkenburg-Ardennen eri Ei fel 26.50 6 dg. Valkenb.-Aroennen en filelgb. 40.— 3 dg. Ardennen, grol van Han 22.75 4 dg. Ardennen met Lessetocht 32.50 5 dg Ardennen-Han en Boottocht 39 6 dg Ardennen—Luxemburg <8.— 6 dg. Ardennen-Parils-Versailles 55 6 dg. Engeiand-Lonaon-Canterb 75.— 3 dg Eifel-Ahr-Rijn 22.50 4 dg. RIJn-Eitelgeb.-Ahrdal 29.50 4 dg. Burg-8ergischland 24 5 dg. RIJn-Wiesb. m boottocht 38.50 6 dg. RIJn-Frankfort-Zeppelinhalle46.50 6 dg. Rljn-Eifel-Ahrdal (Neuenahr) 43.50 6 dg. Harzgebergle <7.— 7 dg Bremen-Hamburg-BerlIJn 58.— 7 dg. Schwarzwald-Trlberg-enz55.— 8 dg. Schwarzwald met Bodensee 65.— 9 dg. Boiersche Alpenwereld 72.50 9 dg. Zwitserl -Vierw stedenmeer 76.— 12 dg Zwitserl.-Duïtschl.-Frankrijk 98.75 12 dg. Tirol-Innsbruck-Kufstoir 98.50 13 dg. Italië-Dolomleten-Venetië „112.— 14 dg. Praag-Weenen-Budapest 150.— Ook voor privéreizen, vlieg- en bootpaisa- ges. chèques, en verzekeringen CEBUTO Inlichtingen en Reisgids bij: SIGARENMAGAZIJN H. HEESTERMANS LEIDEN, Steenstr. 24 (h. Beestenmarkt) Telefoon 1532 -^"1 I 1 I REIZEN ZONDER ZORGEN 1278 (lugiz. Med.) STUDIEVEREENIGING VAN SOCIALE WERK(ST)ERS. Vergadering van de Studieclub. Onder leiding van den voorzitter, den heer D. Hendriks vergaderde in het ge bouw Patrimonium de studieclub van den Leidschen Chr. Besturenbond. De secretaris gaf in deze bijeenkomst een overzicht van het werk der club in 1937. Ook deelde hij mede, dat het in het voornemen ligt, eenige excursies in Lel den en omgeving te houden. Verder brachten de heeren Hendriks en v. d. Vos verslag uit van een bespreking welke ïn de districtsvergadering te Den Haag werd gehouden. Vervolgens hield de heer G. v. d. Vos een inleiding over het begrip: het wezen en de geschiedenis van het arbeidsrecht. Achtereenvolgens sprak spr. over de bron- ren en het systeem en den inhoud van het arbeidsrecht. Ook werd het interna tionale arbeidsrecht door spr. nog aan een nadere beschouwing onderworpen. Na een pauze werden verscheidene Vla gen gesteld en besproken, waarna sluiting op de gebruikelijke wijze volgde. eindbal h. j. visser. De clubdanslessen van Dansschool H. J. Visser zijn Zaterdagavond in de groote zaai der Stadsgehoorzaal met een zeer geanimeerd bal besloten. De heer Fpnteln dankte den heer Visser namens zijn mede leerlingen voor de op zoo prettige wijze gegeven lessen, waarna de toegesprokene werd verrast met een op het tooneel op- zesteld ameublement, dat als stoffelijk blijk van de waardeering, den leeraar werd aangeboden. Mevrouw Visser mocht als bewijs van erkentelijkheid voor haar assistentie bij de lessen, een mand fruit in ontvangst nemen. Het bal werd afgewisseld door dansde- monstratles van den heer en mevrouw Visser die met groote aandacht werden gevolgd. Een quick-step in Engelsch genre en een Spaansch-Argentijnsche tango oogstten een daverend applaus. Met deze dansen zal het danspaar Visser binnen kort te Londen en Parijs mededingen bij de wedstrijden der danscongressen. De beide orkesten, John Lyons and his Band en Hofenk's Melody Makers, hadden door hun afwisselend programma van oude en nieuwe muziek, een groot aan deel in de gezellige stemming. Nadat nog enkele microfoon-debutantjes hun presta ties hadden doen hooren. sloeg het slui tingsuur en ging men noode huiswaarts. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Chemische fabriek van Simplexite Pro ducten. Lammenschansweg 10, Lelden. Fa bricage van en handel in chemische pro ducten. Bij acte van 9 Mei is de vennoot schap ontbonden De firmant J. J. Strot- mann heeft het uitsluitend recht den naar „Chem Fabriek van Simplexite Product, verder te voeren. Lezing van den heer Meyer de Vries over „Werkverschaffing". Zaterdagmiddag hield de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur der werkverschaf fing van het Departement van Sociale Za ken een inleiding over „Werkverschaffing". Na een kort woord van welkom tot de aan wezigen, waaronder ambtenaren uit Den Haag. van de Studieclub Haarlem en na genoeg uit alle gemeenten van het District Leiden der Arbeidsbemiddeling, en in het bijzonder tot den heer Gouverneur, burge meester van Sassenheim en tot den heer Meyer de Vries, verleende de voorzitter, de lieer M. I. Smit, het woord aan den in leider tot het uitspreken van zijn rede. Spreker ving aan iqet een beknopt his torisch overzicht van aen huidigen vorm van werkverschaffing en wees hierbij op den uitbouw, welke deze overheidszorg heeft verkregen. Aan de hand van cijfers ging spr. na hoe de huidige stand der werkloosheid is, waarbij hij wees op het gevaar van beoordeeling in cijfers. Wan neer niet met verstand wordt te werk ge gaan, leidt dit tot zenuwachtigheid. Hier voor moet men zich hoeden, want hoewel het op zich zelf natuurlijk erg is, is de ver houding van het aantal werkenden en niet- wtrkenden 6 1. Op elke 7 arbeiders is er dus 1 werkloos. Na den groei der sociale ge dachte te hebben gememoreerd, waarbij in cijfers uitgedrukt de bijdrage per hoofd en per jaar 60 jaren geleden f. 3.— was en de huidige bijdrage f.45.en te hebben stilgestaan bij de zuivering der reëele ar beidsmarkt, waarbij hij wees op de ge slaagde omvormingspogingen o.a. in de si garen- en textiel-industrie en diamant nijverheid, ging spreker uitvoerig in op „het openen van blijvende werkgelegen heid". wat de werkverschaffing toch moet zijn. Als voorbeeld haalde hij het volgende aan. Een polder, leverde voordat hij in werkverschaffing was gewonnen aan pacht f20.— a f30.per H A. op. terwijl er f. 15.per H A. werd verloond. Na middels werkverschaffing, waarbij f. 42000.werd verloond, te zijn verbeterd, werd de pacht f. 130.per H.A. en werd er per H A. f. 250 verloond Vervolgens, om alles goed tot zijn recht te laten komen, liet spr. verschil lende inspecties de revue passeeren, t.w Limburg, Gelderland. Overijsel en Drenthe. In Gelderland en Overijssel werken 10.000 man en in Drenthe 7000, waarvan 6000 bij particuliere ontginningen, waardoor o.m. 11000 H.A. werd beboscht. Wanneer wij eenerzijds de blijvende beteekenis zien en anderzijds de meerdere uitgaven voor werkverschaffing ten opzichte van de steunverleening f werkverschaffing pl.m. f. 11.95 en steun pl.m. f. 9.70) kan er niet genoeg den nadruk op gelegd worden dat middels het zoeken van werkobjecten voor de werkloozen de werkloosheid het best wordt bestreden. De jongste maatregel der regeering biedt hiertoe een goede gelegen heid. Veel gemeenten zoeken het nog te veel langs den weg van den minsten weer stand. het enkel uitkeeren van steungelden. Na een woord van opwekking tot de aan wezigen om mede te helpen objecten te zoeken, ging spreker over tot de Jeugd werkloosheid. Er wordt zoo dikwijls gezegd, dat de jeugd verslapt, omdat slechts 10°/o der jeugdige werkloozen zich meldt voor werkkampen, centrale werkplaatsen en jcugdwerkverschaffingen, maar hieraan hebben ook de ouderen schuld. Er wordt tc weinig drang op hen uitgeoefend, te weinig het belang bepleit met betrekking tot het nut van dergelijke instellingen. Nadat spreker de vele vragen had be antwoord. dankte de voorzitter den heer Meyer de Vries voor zijn inleiding en de aanwezigen (pl.m. 801 voor hun opkomst, terwijl hierna burgemeester Gouverneur den referent en de vereeniging namens al len dankte voor den leerrijken middag. In aansluiting op deze lezing zal de heer Meyer de Vries in September van dit jaar I de film .Het werkende land" toelichten. Zondag a s. herdenkt de heer J. Bleu- mink, bestuurder bij de Haagsche Tram- veg Maatschappij, Den Haag W ssenaai Leiden, den dag, dat Lij tour 25 Jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mussolini's rede. Mussolini's rede te Genua, in hoofdlijn Zaterdag nog door ons vermeld, heeft geen verrassingen gebaard en wordt zoowel te Londen en Parijs als in Berlijn gunstig ont vangen. Ook in Parijs, al maakt de Duce I ten aanzien van Frankrijk eenige reserve, 1 waar hij verklaarde: c Gij zult het mij ten goede houden, wan- t neer ik met betrekking tot de besprekingen met Frankrijk voorzichtig ben, want deze zijn nog aan den gang. Ik weet niet of zij tot resultaat zullen lelden, want in de kwes tie van den oorlog in Spanje staan wij ieder aan een zijde van de barricade. Zij wen- schen de overwinning van Barcelona, wij daarentegen willen de overwinning van Franco. Van Fransche zijde wijst men er op, dat het standpunt van Frankrijk steeds geweest is, dat het lot van Spanje door de Span- jaarden zelf moet worden geregeld en dat het daarom nooit daadwerkelijk partij heeft gekozen in den burgeroorlog. Hoe het ook zijnaar de meening der Fransche regeering kan de Spaansche kwestie voor het welsla gen der besprekingen met Italië géén be letsel vormen. De as Rome-Berlijn is gehandhaafd, maar Italië sluit zich niet daarin op! De Negus, die een bijeenkomst van de Westminster Fellowship zou leiden, heeft laten weten, dat hij lichamelijk en moreel te zwak was om te komen. Op de vergade ring zeide Martin, de Abessijnsche gezant te Londen, zinspelende op de debatten in den Volkenbondsraad: „Voor hen, die trouw bleven aan de oude beginselen, is het pijn lijk te zien, dat Engeland bezig is het voor beeld te volgen van zekere kleine landen, die onder den invloed van vrees hun eerewoord veroorzaakt hebben en bulten de perken van het handvest zijn gegaan. Gezien de ver houding, waarin lk mij hier bevind, kan ik niet spréken, zooals ik zou wensohen. Maar ik kan niet begrijpen, hoe een rechter een daad van een misdadiger den eenen dag kan veroordeelen en den volgenden dag vriendschap met hem kan sluiten. Het is verrassend, dat vrome Christenen schijnen te meenen, dat verheven beginselen niet in onzen tijd passen". Peru heeft intusschen de verovering van Abessynië ook erkend. TSJECHO-SLOW AKIJE. De reis van Henlein. Pamfletten verspreid. Henlein is via Berlijn naar Tsjecho-Slo- wakije teruggekeerd. Hij liet zich gunstig uit over zijn bezoek aan Engeland FRANKRIJK. Monument ter nagedachtenis aan president Fallières. Te Mezin is een monument, gewijd aan de nagedachtenis van president Fallières, onthuld. President Lebrun hield daarbij een toespraak. AANRIJDINGEN. Hedenmorgen te kwart voor acht is in het Noordeinde een personenauto, bestuurd door den 25-jarigen B. B uit den Haag aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 29-jarigen P. P. uit Nijmegen. De personenauto stond stil, omdat de politie "Se bestuurder ondervroeg over een even te voren plaats gehad hebbende aanrijding met een wielrijdster. De vrachtauto week uit voor een wielrijdster en moest toen plot. seling stoppen voor tegenliggend verkeer. De wagen slipte en reed op de personen auto. Beide auto's werden vrij ernstig be schadigd. De bestuurder B werd aan den enkel gewond en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht om verbon den te worden. Gisteravond te kwart over negen is op den Stationsweg de 71-jarige mej. S. S., wo nende in de Sieboldtstraat, bij het plotseling oversteken van den weg aangereden door een auto. De oude vrouw werd aan het hoofd gewond en kreeg een lichte hersen schudding. Zij is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. OVERIJSELSCH-GELDERSCHE VEREENIGING. Geslaagd jaarfeest. Ter gelegenheid ran het 11-jarig bestaan gaf de Overijselsch-Geldersche Vereeniging voor Leiden en Omstreken Zaterdagavond in den Burcht een groot feest. Nadat de voorzitter, de heer D Thijs een welkom had gesproken, vooral tot de afgevaardig den der Leidsche Friezen. Groningers en Zeeuwen en tot „Nut en Vermaak" werd een kluchtspel opgevoerd ..De weduwe Han. sen", waarmede de vrij talrijke aanwezigen i zich best hebben geamuseerd. De klucht I werd aardig vertolkt, vooral door den oeperkoekbakker, diens zuster en den neger. Na afloop werden de dames in de bloe metjes gezet-. Het slot was een gezellig bal. dat velen nog lang bijeen hield. De vereeniging kan alleszins tevreden zün over het jaarfeest Henlein. GEREF. KERK (OUDE VEST) TIJDELIJK GESLOTEN. Wegens werkzaamheden zal de Geref. Kerk aan de Oude Vest op Zondag 22 en 29 Mei bulten gebruik worden gesteld. Voor hen. die dit kerkgebouw bezoeken, zal In de Geref. Hooigrachtkerk een dienst worden gehouden en wel 's och tends om elf uur en 's avonds om zes uur. In verband met deze regeling worden de gewone diensten in de Hooigrachtkerk een uur vervroegd. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Maandag 9 Mei 57 volw. per sonen, Dinsdag 10 Mei 56. Woensdag 11 Mei 57, Donderdag 12 Mei 55, Vrijdag 13 Mei 54. Zaterdag 14 Mei 56, totaal 335 personen. Donderdag as. zal de heer F. Logeman a dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als dckselmaker in dienst trad bij de firma Tielcman en Dros alhier. Minister Krofta heeft Zaterdagmiddag de gezanten van Frankrijk en Engeland ont vangen en hen in kennis gesteld van het antwoord der Tsjecho-Slowaaksche regee ring op den stap, dien zij verleden week Zaterdag hebben ondernomen in de kwes tie der Sudeten-Duitschers. Krofta gaf den beiden gezanten de ver zekering, dat de Tsjecho-Slowaaksche re geering vastbesloten is, ten behoeve van de nationaliteiten In Tsjecho-Slowakije en c.a. ten behoeve van de Sudeten-Duitschers zoover te gaan als met de integriteit van het land in overeenstemming te brengen is. De regeering zal zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen in dien zin nemen. In politieke kringen te Praag merkt men op. dat de reis van Henlein niet zonder Duitsche toestemming kan hebben plaats gehad en dat het initiatief van Britsche zijde genomen is. Henlein heeft ditmaal slechte gesproken met personen, in wier oogen de onafhankelijkheid van Tsjecho- Slowakije van het grootste belang voor Europa is. Bovendien heeft Henlein een langdurig onderhoud met den Tsjeoho-Slo- waakschen gezant te Londen gehad. De Sudeten-Duitsohe pers was tijdens het be zoek zeer gematigd; zij publiceerde zelfs Tsjecho-Slowaaksche perscommentaren, waarin gezegd wordt, dat het radicalisme van het programma van Karlsbad door de Engelsche openbare meening ongunstig be oordeeld werd. Uit al deze verschijnselen kan worden opgemaakt, dat onder zekére voorwaarden de elementen, die gunstig zijn voor een lichte ontspanning tusschen Hen lein en de regeering te Praag vereenigd zouden kunnen worden. De oorzaak ziet men in de eerste plaats in de Fransche en Britsche stappen te Berlijn en verder in Hitiers bezoek aan Rome Men beweert, dat Mussolini Hitler niet alle verzekeringen zou hebben gegeven, die deze verlangde. Ten slotte zullen in de eerstvolgende da gen in het Lagerhuis verschillende vragen gesteld worden met betrekking tot Hen lein's bezoek aan Londen. Het Labourlid Arthur Henderson o.a. zal tot den premier de vraag richten, welke vertoogen de Brit sche regeering onlangs tot de regeering te Praag heeft gerioht, met betrekking tot de aan de Sudeten-Duitschers te verleenen concessies en of hij de verzekering wil geven, dat geen steun zal worden verleend voor concessies, welke de doeltreffende ver dediging van Tsjecho-Slowakije tegen Duitschland zou vernietigen. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat het Britsche-Fransche optreden ook te Praag zijn uitwerking heeft gehad. De uit werking Van het minderhedenstatuut werd versneld. De Tsjecho-Siowaaksche regeering heeft bovendien, om haar goeden wil te toonen, afgezien van het volhouden harer stelling, dat zij niet met Henlein kon onderhandelen, omdat die zich door zijn verklaringen van Karlsbad buiten het kader der grondwet ge plaatst had. Deze week zal Henlein door Hodza ontvangen worden. Het resultaat van het onderhoud zal grootendeels afhangen van den raad. dien Henlein van Berlijn zal krijgen. Intusschen schijnt het, dat de door de regeering uit gewerkte voorstellen geen wijziging zullen ondergaan. In alle kringen van openbaar bestuur zal de Duitsche bevolking evenredig vertegen woordigd zijn (22 procent in de centrale organen, elders naar gelang van de plaat selijke sterkte der minderheid). Voor de Duitsche districten zal er een zekere vorm van zelfbestuur komen. Men gelooft, dat dit verwezenlijkt zou worden door uitbreiding van de bevoegdheden der gemeenteraden. Henlein, die voorzitter van de Liga der Duitsche minderheden in Europa is, zal dit jaar voor het eerst deelnemen aan de bij eenkomst van het .Duitsche Instituut voor het buitenland", die van 14 tot en met 19 Juli te Stuttgart zal worden gehouden, voor het eerst ook zullen Duitschers, die bur gers van andere staten zijn, tegenwoordig zijn. Sedert den „Anschluss'' heeft het in stituut zijn invloedsfeer uitgebreid, het om vat thans ook alle Duitschers bulten het rijk, zelfs indien ze geen burger van het rijk zijn. Zaterdag en gisteren heeft men gptracht pamfletten met een tegen den staat gerich- ten inhoud te verspreiden in een reeks ste den in Bohemen en Moravië. De opstellers van het pamflet hadden blijkbaar beproefd den indruk te wekken, dat het van Tsje chische zijde afkomstig was; het was ech- Franco's opmarsch, De nationalisten hebben den republi- keinen een nieuwe nederlaag toegebracht tusschen Teruel en de zee. In enkele dagen tijds hebben zij aldaar een stevige verdedigingslinie over een ai- stand van 75 mijl verkregen en eenige der sterkste posities der regeerlngstroepeii o.a. Corbalan, veroverd. Langzaam gaat de opmarsch voort. Zoowel Barcelona als Valencia zijn op nieuw gebombardeerd. In belde gevallen werd een Engelsch schip door scherven getroffen. Een kapitein en een scheepsol- flcler te Barcelona werden gewond. vak! &inWE4\I vh^Jie-uve-nI wy Uw wof^Wc 1275 WOMll^ INlOO|T1lsl<; &QK-/TDAAT 161 (Ingez. Med) ter in zoo slecht Tsjechisch geschreven, dat de afkomst duidelijk is. De schotschriften zijn per post verzonden of hier en daar neergeworpen. Duizenden pamfletten zijn in beslag genomen, terwijl verscheidene schuldigen, allen van Duitsche nationaliteit gearresteerd zijn. De meesten dezer zijn lid van de Sudetenduitsche partij. Het pamflet moest de Tsjechen er van overtuigen, dat zij niet in hun staat moesten gelooven en geen vertrouwen moesten hebben in hun bondgenooten, vooral niet in Frankrijk. Het vierde congres der Tsjecho-Slowaak sche Joden, dat te Brno Is bijeen geweest, heeft een telegram gezonden aan den president der republiek, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat het „statuut der nationaliteiten rekening zal houden met de belangen der Joodsche minderheid, welke 350.000 leden telt en dat de door de grondwet gewaarborgde rechten zullen worden bevestigd". DUITSCHLAND. Amerikaansch protest afgewezen. Naar aanleiding van de protestnota der Vereenigde Staten tegen de toepassing van de verordening over het aangeven van het vermogen van Joden op Ameri- kaansche onderdanen, meldt het Duit sche nieuwsbureau, dat de in bedoelde nota vervatte verwijzing naar de bepalin gen van het Duitsch—Amedikaansche ver drag van 8 December 1923 ongegrond is, aangezien in dat verdrag bepaald wordt, dat de onderdanen van oeide staten ten opzichte van de uitoefening van handel en bedrijf principieel gelijk gesteld zullen worden met de onderdanen met het eigen land. „Door de voorschriften van de verorde ning worden buitenlarvdsche Joden echter niet in een slechtere positie gebracht dan de Duitsche Joden", aldus het Duitsche nieuwsbureau, dat hier nog aan toevoegt, dat „de Amerikaansche opvatting in laat ste instantie tot het merkwaardige resul taat zou leiden, dat het ontoelaatbaar zou zijn bij de behandeling van de onderdanen der andere verdragspartij onderscheidin gen te maken, welke dan ook, ten aanzien van geslacht, leeftijd, beroepsopleiding o( geschiktheid voor een beroep". HONGARIJE. Imredy over zijn program. De nieuwe minister-president, Imredy, heeft voor het Huls van Afgevaardigden zijn programma ontvouwd. De buitenlandsche politiek zal geer wij ziging ondergaan en krachtig op den vrede gericht zijn. Ten opzichte van Italië blijven de proto collen van Rome van kracht. De vriendschap met Duitschland zal vca verder blijven ontwikkelen. Voorts betuigde Imredy zijn gevoelens van vriendschap jegens Polen en verklaar de hij. dat in Engeland en Frankrijk meer begrip ontstaat voor de midden-Europee* sche vraagstukken. Hij gaf de hoop niet op. dat in het Donau-bekken een vreedzame samenwerking mogelijk zal zijn. Bij de verdere uiteenzetting van ujn I program kondigde de nieuwe premier oe Instelling van een verplichten arbeids dienst aan en maatregelen tot samenwer king van lndustrieelen en de arbeiders. Hij sprak zich met beslistheid uit voor een rechtsche politiek, welke haar u"df ,- king vinden moet in sociale gerechtigheid en volkseenheid. De wetgeving ten aanzien van de Jode" neemt de nieuwe regeering van haar voor gangster over en zij zal die wet met kracni in het Hoogerhuis verdedigen. Voorts kondigde spreker een reeks socia'r hervormingen aan, o.a. op het gebied oer belastingen en de controle der volksge zondheid. Ten aanzien van de minderhedenkwesti verklaarde Imredy, dat de regeering rechten der minderheden, wat betreft een eigen cultureel leven erkent, maar geen intrigues van minderheden tegen den staai zal dulden. Tegen omwentelingspogingen zal de re geering met onverbiddelijke strengne optreden en reeds zijn ten dien aanoe» twee wetsontwerpen bij het parement lngv dlend. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2