Melk is goed voor elk Treinbotsing bij Ede Een vreedzame strijd met kam en schaar STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang MAANDAG 16 MEI 1938 No. 23968 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUtf! per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mud.) Diensttijd onberedenen van de veldartillerie. Zij blijven slechts 51/ maand onder de wapenen. Blijkens een aanschrijven van den Inspecteur der Artillerie aan den Com mandant van 6 R.V.A. is de diensttijd van de onberedenen der artillerie 5Vs maand en zullen zij dientengevolge op 1 Juli 1938 met groot verlof vertrekken FPto Van Vliet LEID SC HE DAMESKAPCLUB. Nationaal kapconcours ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Bovengenoemde club, onderafdeellng van de Leidsche kappersclub „Hulp en Vriend schap" hield gisteren in den foyer der Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een nationaal kapcon cours. dat heden wordt voortgezet. De voorzitter van beide clubs, de heer F. J. Cornelisse, heette in de tot kapsalon gemetamorfoseerde zaal allen hartelijk welkom, In het bijzonder het eerelld, den heer A. Aug. Stellfeld uit Antwerpen, de afgevaardigden der zustervereeniging „Ons Belang" alhier en uit Den Haag, Amster dam en Eindhoven. In hun aller aanwezigheid zag spr. gaar ne een bewijs van den eendrachtigen wil tot samenwerking en saamhoorigheid, factoren, welke inzonderheid in het kap persvak Van prominent belang zijn. Na den schenkers der vele prijzen dank te hebben gebracht zoomede aan de jury leden en zijn medebestuursleden, eindigde spi. met de deelneemsters en deelnemers veel succes toe te wenschen in den ko menden collegialen strijd en met de aan sporing zich niet te laten ontmoedigen, wanneer het gepresteerde werk niet voor een bekroning in aanmerking komt. Nadat de Nederlandsche en Belgische volksliederen waren gespeeld, voerden nog verscheidene sprekers het woord. Allereerst de heer A. A. Stellfeld, die als blijk van vriendschap en waardeering voor het werk der L.D.K.C. in het alge meen vakbelang namens de Belgische Academie van Haarkappers het eere-diplo- ma aanbood en daarna door de heeren H van Wijk en Van Stralen, resp. voor zitter van den Eersten Ned. Bond van Da- aieskappers en van de Haagsche Kappers- club „Standvastige hulp In tegenspoed", die onderscheidenlijk een medaille en een bloemstuk aanboden. Ook het bestuur van „Ons Belang" offreerde een mand bloe men. Onmiddellijk hierna namen de modellen haar plaatsen in en zetten de deelneem sters en deelnemers zich aan den arbeid, welke bestond uit het onduleeren tot een modern draagbaar kapsel. Met. een half uur tusschenruimte zette ook de hoofd klasse zich aan de vervulling van dezelfde opdracht. In geen van beide gevallen was fantasie of ornamenteering toegestaan. Dit was anders In de avonduren, toen opnieuw moest worden geonduleerd met bijwerking klein postiche tot avondkapsel en de haarkunstenaars hun fantasie, alias hun kam en schaar, den vrijen teugel konden laten. De Leidsche Dames kapclub hield gisteren ter gelegenheid van haar tweede lustrum, in de Stadsgehoorzaal een kapconcours, dat heden wordt voortgezet. Een overzicht van van het terrein van den strijd. De uitslagen van gisteren luidden als volgt: Afdeeling A. Ie prijs: mej. L. v. Hees, Den Haag. ver guld zilv. medaille; 2e prijs: de heer J. Tummers Den Haag. idem; 3e prijs: de heer C. Doller, Llmuiden. zilv. medaille; 4e prijs de heer A Schulte. Arnhem, zilv. med.; 5e prijs: de heer N. H. v. Loenen, Haarlem, bronzen med. Afdeeling B: le prijs: de heer A. Boon. Haarlem, verg. zilv. med.; 2e prijs: de heer J Tummers, Den Haag, zilv. med.; 3e prUs: de heer C Doller. IJmutden. zilv med.; 4e prijs mej L v. Hees. Den Haag. zilv. med.; 5e prijs: de heer L Götzenich. Den Haag; 6e prijs: de heeren P. Duindam, Den Haag en N. H. v. Loenen. Haarlem, diploma Afdeeling C: le prijs: de heer D. Hollinga. Den Haag. verg. zilv. med.; 2e prijs de heer C. Doller, Llmuiden. verg. zilv. med.; 3e prijs: de heer A. Eindhoven. Utrecht, zilv. med.; 4e prijs: de heer N. H v. Loenen Haarlem, diploma; 5e prijs: de heer L Götzenich. Den Haag en mej. H. v. d Hoek. Den Haag. diploma. WEL ANIMO! Het aantal sollicitanten, waaruit bin nenkort een benoeming tot concierge van het gebouw voor Chr. Soe Belangen zal plaats hebben, bedraagt 97. R.K. Studentenver. „Sanctus Augustinus". Viering van het 9de lustrum. Rede van den Belgischen minister van Staat, mr. F. van Cauwelaert. De R.-K Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus" alhier heeft haar negende lustrum gevierd. Eerst in eigen kring, in het Eigen Huis met een diner der leden en een cabaret-avond, vervolgens Zater dagochtend met een pontificale mis In de kapel van het Elisabethziekenhuis, opge dragen door den bisschop van Haarlem en om. bijgewoond door den rector magnifi cus van de Leidsche universiteit, prof. dr. J. A. J. Barge. Tijdens deze godsdienst oefening heeft mgr. Hulbers een toespraak tot de studenten gehouden naar aanlei ding van de tekstwoorden: Zie, ik zend u als schapen onder de wolven. De bisschop wees er op, dat zij die begaafd zijn met een grootsr verstand en met meerdere ga ven van geest in de eerste plaats geroe pen zijn het geloof uit te dragen. Herdenking in de Academie. Zaterdagmiddag had in het Groot Audi torium van het academiegebouw een plechtige herdenkingsbijeenkomst plaats, welke om. werd bijgewoond door den pau selijken nuntius mgr. Paulo Giobbe en diens secretaris mgr. Taoldini, door den Belgischen gezant baron Herry en den attaché baron Rusette. Verder waren aan wezig de rector magnificus prof. Barge, de pro-secretaris van den academischen senaat prof. Krom, afgevaardigden van andere katholieke studentenverenigingen, van het L.S.C. van de V.V.S.L. enz. Onder de aanwezige eereleden behoorde ook mgr. Groenen. De praeses van Augustinus, de heer A. F. A. van Velzen sprak een welkomstwoord gaf enkele historische bijzonderheden over de vereeniging en wees op de taak van den katholieken student. Mr. F. van Cauwelaert, Minister van Staat en burgemeester van Antwerpen, hield vervolgens een feestrede over: De strijd om de persoonlijkheid. De mensche- Üjke persoonlijkheid aldus spr. wordt bedreigd door roekelooze geweldplegingen van dubbele zijde. De totalitaire staats opvattingen en het materialistische com munisme. Het is onze plicht als geloovige en mensch om het communisme kracht dadig te bestrijden, maar daarmee is niet ieder anti-eommunisme gerechtvaardigd. De onverbiddelijkheid van een twist ver raadt dikwijls karaktergemeenschap of familieverwantschap en van het anti-com- munisme van de totalitaire staatkunde kan inderdaad worden gezegd, dat zij met de grondbeginselen, de methoden en de doeleinden van het communisme verwant schappen vertoont, welke hen als elkan- er rakende uitstersten moeten doen be- schouwen. "V Het. fascisme is inderdaad niet onver- J J schillig voor theoretische leering. Het is ik 7'CliyEitör 'ML. I duidelijk dat een doctrineel geschil met A 1 m|i de katholieke kerk onontkoombaar is op if f het terrein der jeugdopvoeding en der ka- BaMfccy- j tholieke plichtenleer vooral. Onze trouw yyr B j aan de Roomsche kerk is niet gebonden aan eenigen staatsvorm en voor hen, die de totalitaire politiek alleen beschouwen Hedenmorgen werd op alle openbare en'deze ultdeeling verre uit boven het geno.'al? een politiek van staatsgrootheid, zij er R-K. iaeere scholen t» dezer stede een van de voedzame drank alléén: zelfs kin- op gewezen dat de katholieke levensopvat- 'anvang gemaakt met de verstrekking van deren, die thuis „hun melk nie' lu^en", ting geen school is voor karakterloosheid, "ll m"!.r waarvan de Inhoud via hadden nu ln een ommezien hun fleschje maatschappelijke wanorde of nationale ir® 9 ristjes in ever.zoovele grage leeg! Onze foto toont een klasse van de kleinheid. De leer van de tot staat gewor- ^eriujgen verdween. Zutdslngelschool, terwijl de tractatie in den gemeenschap als opperste wetgever I Vanzelfsprekend ging het genoegen van vollen gang is. en gebieder wordt in nog krassere vormen Foto v. Vliet. en met noodlottiger gevolgen toegepast door het nazisme dan door het fascisme. De katholieke leer met haar vaste opvat tingen over de gemeenschap en de per soonlijkheid is naar sprekers meening het beste tegenwicht tegen het nazisme. Wij moeten ons opstellen aldus besloot mr. Van Cauwelaert aan de spits der ge meenschap. vóór het volk op het strijd- veld van het maatschappelijk en staat kundig leven, als de ridders van een „ci- vitas", waarvan wij de „clves prasclari" en het geestelijk ornament willen zijn. Wij moeten aan de volkeren toonen, dat het tijdelijke niet kleiner wordt omdat het aan de eeuwigheid wordt gemeten. Na de feestvergaderlng heeft het bestuur van Augustinus een zeer druk bezochte receptie gehouden ln het Oostersch Insti tuut. Die Lustige Witwe Na nog eenige Intieme feestelijkheden had in den Schouwburg gisteravond het slot der feestelijkheden plaats. Daar gaf het Fritz Hirsch-ensemble een prachtige opvoering van een van Lehar's oudste ope rettes, „Die Lustige Witwe" (19051 op het repertoire genomen om het feit der 3000ste voorstelling van dit gezelschap in ons land (e herdenken. Een der oudste doch tevens een der beste! Hoe deze muziek we den ken aan „Lippen schwetgen", het Vilja-heJ .JDann geh ich in Maxim", „O, die Weibel'" enz. enz. steeds populair blijft! Hirsch heeft alle krachten ingezet om deze her denking te doen slagen en met volledig succes. Zonder twijfel behoort „Die Lustige Witwe" tot het beste, wat uit zijn ge schoolde operette-keuken is tevoorschijn gebracht. In Hilde Harmat vond hij een voor treffelijke vertolkster van de titelrol, zoowel wat zang als spel betreft en Egon Karter als graaf Danilo paste zich door 1 goed spel daar volkomen bij aan. Jammer dat zijn zang niet daarmede gelijken tred weet te houden. Voort zagen wij verder bekenden als Walter Triebei, Hilde von Prix Salghini. Leo Reicher, Jula Rillo en Fritsch Hirsch in eigen persoon als Njegus, de klerk, waarvan hij natuurlijk weer iéts prachtigs maakte. In het Hol- landschZijn traditioneele lied van eigen vinding mocht uit den aard der zaak niet ontbreken en had weer een reuze succes. Liesl Frank en Otto Aurich als danspaar waren eveneens uitstekend op dreef. Voeg daarbij prachtige decors, het pittige orkest onder vaste leiding van Hans Lichtenstein het w-as weer een parel aan Hirsch' ope. retle-kroon. Groot was de ingenomenheid met dit welluidend slot-accoord der uiterlijke feestviering van Sanctus Augustinus dat Intiem werd besloten in kasteel Oud-Was senaar. Na afloop der voorstelling werd Hilde Harmat gehuldigd met een bouquet. Hirsch met een krans en een bouquet. Met deze opvoering is tevens het doek gevallen over het schouwburgseizoen 1937-1938! BINNENLAND. Oslostaten blijven naar samenwerking stre ven (2e Blad). Enorme brand te Amersfoort (2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Treinbotsing bij Ede; drie lichtgewonden 4e Blad Zware veenbrand in Z.O. Drente (Gemengd 2e Blad). De aankoopen van vleesch voor werkloozen (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Laga wint het hoofdnummer der Varsity (Sport, 3e Blad). P. J. Miihring eindigt vóór dr. Euwe in den schaakwedstrijd om den Noteboomprijs (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De 101ste Volkenbondsraad gesloten (4e BI.)! In België is een kabinet Spaak gevormd (2e Blad). Henlein terug in Tsjecho-Slowakije (Bui tenland, le Blad). Ook de Britsche gezant te Mexico City tó teruggeroepen (Buitenland, le Blad). De Japanners vorderen in Sjantoeng (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. 25 JAAR IN GEMEENTEDIENST. De heer H. J. de Vries. Onder zeer groote belangstelling her dacht de heer H. J. de Vries, Commies le klasse ter Gemeente-Secretarie afd. Finan cien den dag. waarbij hij voor 25 jaar in gemeentedienst kwam. Vrienden en collega's zijn hem daarmede komen feliciteeren, terwijl de afd. Zuid- Holland alsmede het Bestuur van de onder- afdeeling Leiden en Omstr. van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren, waarvan de heer de Vries reeds vele jaren secretaris is, vertegenwoordigd waren. De jubilaris mocht vele bloemstukken alsmede verschillende souvenirs in ont vangst nemen. De langzaam naar onze om geving doordringende lage druk over Groot-Brittannië zal na d© tijdelijke opklaring van heden weer toenemende bewolking en toenemende kans op regen mede brengen. De wind zal geleidelijk naar West of wellicht nog iets verder ruimen. Daarbij is eenige daling van temperatuur waarschijnlijk. Gisteravond omstreek? half twaalf is even bunen het station Ede een electrisch'* trein in botsing gekomen met een Diesei .cm. Drie personen weidzn licht gewuuu. De materieele schade is. zooals men op deze foto kan zien. zeer groot. Voor nadere bijzonderheden zie men pagina twee van het 4de Blad.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1