BINNENLAND SCHUDT UW LEVER WAKKER V olkenbondsr aadszitting gesloten 79iie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 16 Mei 1938 Vierde Blad No. 23968 RHEUMATIEK? URODONAL Chili zegt lidmaatschap op Algemeene vergadering van E. D. D. Prof. Schermerhorn tot voorzitter benoemd. Zaterdag ls in hotel .Noord-Brabant" te Utrecht een algemeene vergadering ge houden van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie. De verga dering werd geleid door prof. dr. ir J. Gou- driaan. In zijn openingswoord deelde prof. Gou dhaar) mede, dat het ledental sedert de ratste bijeenkomst op 19 Maart met een duizendtal is gestegen. Vervolgens bracht spr. de beoogde uit breiding van het hoofdbestuur van 9 tot 15 leden ter sprake. Het is de bedoeling nog een vertegen woordiger uit Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Groningen, Gelderland en Zeeland ir. het bestuur op te nemen. Nadat de vergadering dit punt had af gehandeld, werd prof. ir, W. Schermerhorn Delft met algemeene stemmen tot voor zitter gekozen, terwijl tot leden van het bestuur werden benoemd de oud-voorzit ter dr. H. Faber, wiens benoeming de ver gadering vergezeld deed gaan van luide ovaties en de heer D. W. Stork Jr. te Hen gelo, die eveneens met overgroote meer derheid van stemmen werd gekozen. Na goedkeuring van de voorgestelde sta tutenwijziging kwam o.a. het werkloos heidsvraagstuk aan de orde, waarbij de vergadering de volgende resolutie aannam: De algemeene vergadering, overwe gende, dat langdurige werkloosheid de volkskracht verzwakt, het zelfrespect van de betrokkenen ondermijnt en het besef van menschelijke waardigheid kan doen verloren gaan, overwegende, dat de toestand van langdurige werkloosheid een voedings bodem is voor extremisme en dicta tuur, spreekt als haar overtuiging uit, dat het noodzakelijk is, dar met forsche middelen de werkloosheid wordt be streden en Ingeperkt, Verdei sprak de vergadering, op voorstel van het bestuur, als haar meening uit, dat het niet gewcnscht is, dat bestuurs leden en leden van E.D.D. samen met communisten of natlonaal-sociallsten ln het openbaar optreden en dat het even min gewenscht ls, dat zij spreken op ver gaderingen, belegd door organisaties, waar van vaststaat, dat zij communistisch of riatlonaal-sociallstisch getint zijn. Ook werd een resolutie aangenomen, waarbij de vergadering vaststelt, dat het niet gewenscht is, dat de beweging en de afdeelingen bij het beleggen van openbare vtrgaderingen samenwerken met of haar medewerking verleenen aan andere orga nisaties. Bil de discussies over de verschillende onderwerpen werd herhaaldelijk en zeer duidelijk uitgesproken, dat E.D.D. zich vin de practische politiek heeft te ont houden. gelijk de beweging dat tot dus- eire heeft gedaan, overeenkomstig haar doelstelling. H.M, de Koningin ter kerke. H. M. de Koningin heeft gisteravond den dienst bijgewoond in de Groote Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn. In dezen dienst king voor ds. P. Stempvoort uit Hasker- horne (Fr.) Gaat Denemarken zijn invoertarieven herzien? In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot goedkeuring van het tusschen Nederland en Denemarken gesloten ta- üefsverdrag constateert de regeering nog eens, dat het niet aangaat te elschen, dat tegenover een prestatie op het gebied van eer, tuinbouw geen contraprestatie op dat T»n den landbouw mag staan. Bij het voe- 'en van handelspolitieke onderhandelingen jnoet de regeering vrij zijn concessies te hunnen doen, waarbij echter steeds er voor liwaakt wordt, dat niet eenige Neder landsche bedrijfstak op ondraaglijke wijze zou worden geschaad, In het verlagen van net invoerrecht op versch of gekoeld rund- 'leesch kan moeilijk een benadeeling van °en Nederlandschen landbouw worden gezien. Het tot 1 Juli 1938 geldende con tingent voor den vleeschlnvoer uit Dene- riwken bedraagt 1.01*/» van de totale jaar- ■ilksche vleeschconsumptie in Nederland en maakt 2.6% uit van de Jaarlijksche tundvleeschproductle. voorts ia dit contingent omstreeks 25% 'zn den invoer uit Denemarken ln de ja ren 1930—1931. Van een overmatigen ln- "oer, druk uitoefenend op de Nederland- she vleeschmarkt, kan derhalve niet wor den gesproken, meent de minister. he beteekenis van de tariefsconsolldatie op bloembollen is gelegen in de mogelijk heid, dat het valuta-controle-systeem, dat hums in Denemarken gevolgd wordt, ver engen zou kunnen worden door een hoo fer tarief van Invoerrecht, waaromtrent D™nen in overweging schijnen te zijn. 06 verlaging van het Invoerrecht op versch of gekoeld rundvleesch heeft een regelmatigen invoer uit Denemarken ten .evolge gehad, waartegenover een regel- mitige uitvoer van bloembollen en andere 'uinbouwartikelen. alsmede van een groo- verscheidenheid industrieele artikelen Jlar Denemarken geschiedt, welke uitvoer 5» Uitdrukkelijk additioneel karakter ~zagt. Daardoor is voor een groot aan- ru Nederlandsche producten, die ten ge- uigc van de Deensche deviezenrestrlcties 5T™ afzet ln Denemarken meer konden on. h de Deensche markt opnieuw ge- P™d. Aan invoer van vleesch op com- «nsatiebasis moest een einde worden ge- te. aangezien deze wijze van invoeren .A aanzienlijken en niet te verhinderen w!Lop het binnenlandsch prijspeil kon 'oor h n' Do hoeveelheid vleesch, welke oo totstandkoming van het verdrag .!Lc?mPensatiebasis tegen bloembollen «4 ingevoerd, bedroeg 803 ton. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber In. De meeste laxeormlddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een litor gal vrU te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpillctjes by apothekers en drogisten, f. 0.76. 2412 ungez Med.) De nieuwe dienstregeling bij de spoorwegen. Geen «tagnatie op den eersten dag. (Van onzen correspondent.) De eerste dag van de nieuwe dienstre geling der Ned Spoorwegen is niettegen- ufaande de verhoogde snelheid en kortere rijtijd vlot vcrloopen. De treinen kwamen precies op tijd aan. Van de nieuwe elec- trische treinen werd gisteren reeds een druk gebruik gemaakt en door het moois zomerweer was er een ware uittocht naar zee en bosch. Ook de trelnenlooD volgens de nieuwe dienstregeling tusschen Lelden en Utrecht ls zeer vlot verloonen en hoewel de rijtijd belangrijk korter is geworden, kwamen de treinen op de vastgestelde tij den aan. Vooral de nieuwe treinen Leiden Amsterdam Weesper Poort via Woerden trokken de aandacht. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELL1NGS- EN VACANTIEKOLON1ES. Jaarvergadering te Apeldoorn. In hotel. De Poort van Kleef" te Apel doorn is Zaterdag de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van het Centraal genootschap voor kinderherstellingsoorden en vacantiekolonles gehouden In zijn openingsrede herdacht de voor zitter. dr. A. Schuckink Kool. het overleden hoofdbestuurslid mr. A. van der Eist De voorzitter gaf daarna een globaal overzicht- van het werk van het genoot schap ln het afgeloocen jaar, waaruit bleek, dat. het aantal verpleegdugen ln 1937 in vergelijking met 1936 was gestegen cn de 300 000 had overschreden, hoewel het topjaar 1934 hiermee niet was verbeterd. Met algemeene stemmen werden dr. A. Schuckink Kool en H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum tot resp. voorzitter en secretaris herkozen en ln de vacature J. J Hajonldes van der Meulen werd tot lid van het. hoofdbestuur gekozen de vroegere geneeskundige Inspecteur van het genoot schap, A. K. Dijkhuizen, Na de pauze hield de heer D. L Daalder een referaat over „Opvoeding in de kolonie hulzen". Een korte bespreking werd gewijd aan de vraag of men in de naaste toekomst tot den bouw van een nieuw koloniehuis zal moeten overgaan Vrij algemeen was de vergadering van meening. dat het Centraal genootschap dat seeds waar het de kinder, verpleging betreft een lichtend voorbeeld is geweest, zeker niet mag nalaten om wanneer de mogelijkheid vooral ln finan cieel opzicht aanwezig is, den kinderen ook wat de inrichting van het koloniehuls be treft het beste van het beste te geven. Aan het hoofdbestuur werd het overgelaten de eventueels plannen nader te best-udee- ren en uit te werken. Nederlandsche Pomologische Vereeniging. P-.-K. VOLKSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Herdenking 40-jarig bestaan. Hedenmiddag is te Arnhem gehouden de algemeene vergadering van de Nederland sche Pomologische Vereeniging, hoofdafd. fruitteelt der Nederl. Heidemaatschappij, tijdens welke vergadering het veertigjarig bestaan dezer vereeniging is herdacht. De bijeenkomst werd geopend met een rede van den voorzitter der N.P.V., jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord uit Zeist. Spr. bracht hulde aan de nagedachtenis van dr. H. J. Lovink. voorzitter der Ned. Helde Maatschappij, die zooveel voor de Nederlandsche bodemoultuur heeft ge daan. Vervolgens wierp spr. een terugblik over de afgeloopen periode, waarbij hij stilstond bij de belangrijkste gebeurtenis sen in het leven der vereeniging. N.P.V. en N.H.M. werken reeds achttien jaar sa men ter behartiging van de Nederlandsche fruitteeltbelangen. Spr. richtte woorden van waardeering tot de velen, die zich voor den arbeid der vereeniging verdienstelijk hebben gemaakt. In het bijzonder tot ir, A. W. van der Plassche, inspecteur van den Tuinbouw te 's-Gvavenhage. die getoond heeft het doel en ljet werk der vereeniging te begrijpen. Spr, deelde tenslotte mede, dat het ledental der vereeniging van 1927 af voortdurend was gestegen tot 1850 op het oogenbllk. Viering van het zilveren jubileum. De Nederlandsche R.-K Volksbond in hat bisdom Haarlem heeft gisteren zijn gouden jubileum gevierd. Des morgens droeg mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, in de kathedraal aan de Leid- schevaart een pontificale H Mis op. Des middags hield het centraal bestuur in gebouw St. Bavo een zeer druk bezochte receptie. Na de receptie volgde een feestvergade- rinf, waar het woord werd gevoerd door deken J. F. A. Bots en de heeren J. Smit er C. de Bruin. Mgr. Huibers deelde mede, dat de Paus den heer J. W. van den Akker, president van het centraal bestuur, had onderschei den met het eerekruls Pro Ecclesia et Pontifice. De volkenbondsraad heeft in zijn Zater. dagmiddag gehouden vergadering het rap port uitgebracht van Sandler inzake de neutraliteit van Zwitserland aangenomen met een motie waarin oa. gezegd wordt: „De raad neemt acte van het voor nemen van Zwitserland, zich op zijn permanente neutraliteit te beroepen om niet meer deel te nemen aan de uivoering der bepalingen van liet nart betreffende sancties en verklaart dat Zwiserland niet zal worden uitgenoo- digd, hieraan deel te nemen". Deze resolutie is met algemeene stemmen aangenomen, slechts de Sovjet-Unie en China onthielden zich. Bij de behandeling van de Chileen- sche kwestie heeft de Chileensche ge delegeerde Edwards den Raad mede gedeeld, dat Chili zijn lidmaatschap van den Volkenbond opzegt met in achtneming van den termijn van twee jaar. Edwards zelde in de motiveering van dit besluit, dat Chili, nu zijn voorstel tot her vorming van den Volkenbond nog steeds niet ln behandeling genomen ls, niet langer van het Geneefsche Instituut in zijn hul digen vorm lid kan blijven. Er zal echter geen wijziging komen in de politiek van zijn land, die geïnspireerd zal blijven door de beginselen van het Volkenbondspact Ook zal Chili blijven deelnemen aan de werkzaamheden van het Internationaal Arbeidsbureau, van de technische organl- I saties van den Volkenbond en van heï Haagsche Hof. Edwards oesloot met de hoop uit te spreken, dat het pact hervormd zal zijn. voordat de opzeggingstermijn van twee jaar voor Chili is verstreken, daar niets Chili méér voldoening zou schenken dan lid te kunnen blijven van het instituut, waarvan het reeds achttien Jaar lid ls. Als laatste punt op de agenda heeft de Volkembondsraad het beroep der Ohinee- sche regeering behandeld. Nadat de voor zitter de opgestelde ontwerp-resolutie had voorgelezen verklaarde de vertegenwoor diger van China. Wellington Koo. dat. of schoon de resolutie veel te wenschen over laat. ziin land haar zal aanvaarden. Bonmot vertolkte de sympa'hie. die Frankrijk voor China gevoelt, evenals Lord Halifax dit namens Engeland deed De vertegenwoordigers ran Polen ver klaarden slechts het gedeelte der resolutie be'reffende het gebruik van gifgassen te aanvaarden De Sovjet-Russische gedelegeer de zeide vóór de resolutie te zijn, hoewel hij het betreurde dat deze niet duidelijker was. De voorzitter Munters, verklaarde daarop de resolutie aangenomen onder voorbehoud van Polen's onthouding voor wat het eerste cd eel te betreft Vervolgens verklaarde de voorzitter de 101ste zitting van den Volkembondsraad gesloten. Een bewoner van Zürich, genaamd Dit- wylen. heeft Zaterdagmiddag een incident in de vergaderzaal van den Volkenbonds raad verwekt. HU propageert het pacifisme. Hij wierp biljetten de zaal in met aan de voorzijde een afbeelding van Christus, den vrede predikende en aan de achterzijde een proclamatie geteekend: „Ditwylen, vredesapostel". DE NIEUWE RIJKSWEG. Demonstratie S. D. A. P. en N.V.V. Ter ondersteuning van de interpellatie ever den economischen toestand in ons land. welke prof dr. J. van Gelderen bin nenkort in de Tweede Kamer zal houden is Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage ge demonstreerd door ongeveer 5000 personen, welke demonstratie door de S.D.A.P. en het N.V.V. was georganiseerd. In optocht met vaandels en muziekkorp sen vertrokken de deelnemers omstreeks vier uur van de Herman Costerstraat naar het Houtrustgebouw. Verschillende Kamer leden o.w. ir. Albarda, de heer Drees, prof. van Gelderen en eenige Haagsche raads leden liepen in den optocht mede. In de Houtrusthal hebben de heeren H. v. Dug- teren, hoofdbestuurslid van het N V. V. en ir. H. Vos, directeur van het weten schappelijk bureau van de S. D. A. P. en lid van de Tweede Kamer de betoogers toe gesproken. De heer van Dugteren wees op het groote aantal werkloozen en op het feit dat de Ned Bank geen raad weet met al het goud. Beide feiten houden een scherpe veroordeeling van onze regeering in. Voorts legde hij er den nadruk op, dat de bestrijding van de werkloosheid uit het Werkfonds niet eens is een druppel op een gloeiende plaat. Dat er genoeg openbare werken zouden kunnen worden uitgevoerd, blijkt uit het bekende rapport van het N. V. V. Tenslotte beval spr. het Plan van den Arbeid in aller belangstelling aan. In gelijken geest sprak ir. H. Vos die vooral de houding van de R.K. Staatspar tij critiseerde. TWEEDE KAMER KOMT 24 MEI BIJEEN. O.m. interpellatie over werkloosheids bestrijding aan de orde. De Tweede Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 24 Mei te 1 uur. De voorzitter zal in deze ver gadering voorstellen een begin te maken o.m. met de behandeling van: een groot aantal contingenteeringswetsontwerpen.. de wetsontwerpen tot wijziging van de stu wadoorswet en van de bedrijfsradenwet en dat tot verhoo3ing van het credlet voor werkverruiming en om bij dit laatste wetsontwerp tevens aan de orde te stellen de Interpellatie van den heer Van Gelde ren omtrent het beleid der regeering ten aanzien van de bestrijding van de zeer omvangrijke werkloosheid. De voltooiing nadert snel. Er begint teek en lng te komen in de vordering van den aanleg van den nieuwen Rijksweg te Sassenheim. Het viaduct over de spoorbaan is volge stort en ae berekening is. dat reeds op 23 Mei de tram er over zal kunnen rijden. Men kan dan het oude spoor opbreken en de aansluiting van den nieuwen weg aan den bestaanden bij de Leidsche vaart af maken. Ook de brug over de Sassenheimsche sloot is volgestort. Doch de aarde baan van dit punt tot aan de Ringvaart ls nog niet gereed. Er ls nog steeds werking ln den grond. Om dit tot een minimum te be perken. wordt bet zand nu per auto's ver voerd Dit zand (duinzand) wordt per schip aangevoerd. Allerwege is men nu met de afwerking bezig. Het viaduct ln den Warmonderdam wordt bestraat. Als deze werkzaamheden gereed zijn. kan het verkeer er over heen geleid worden, waarna men de aansluitin gen op den nieuwen weg kan voltooien. Of eind Juni de weg reeds bereden zal kunnen worden. Is een vraag, die wij no» niet bevestigend kunnen beantwoorden WJJJ5 bekend alles er op ^ezet. dit mogelijk te doen zijn. In ieder geval zal er met de afwerking no» wel eenige tijd gemoeid zijn. DE INSTORTINGSRAMP TE ROTTERDAM Begrafenis van slachtoffers. Zaterdag zijn te Rotterdam eenige slacht offers van de instortingsramp aan de Val- kensteeg ter aarde besteld. Op de RJC. begraafplaats werd des mor gens de 41-jarige A. Roelants-Nuyten onder groote belangstelling ter aarde be steld. Des middags werden op de algemeene begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de 37-jarige mej. J. Offermeyer-Bouwman met haar dochtertje en van den 47-jarigen kranten bezorger W. Rotmans. Vele honderden waren hier bijeengeko men, teneinde dezen zoo tragisoh om het leven gekomen menschen de laatste eer te bewijzen. Aan het graf van mej. Offermeyer en haar dochtertje sprak namens de familie de heer Jacobsson uit Den Haag. Van hun belangstelling gaven nog blijk de tvfee redders, die bij de ramp geholpen hebben, de heeren J. Broekhuizen en P. de Wit. Eerstgenoemde sprak nog een enkel woord. Ontroerende tooneelen speelden zich aan dit dubbele graf af. Vele belang stellenden waren hun ontroering niet meester. Hierna werd ten grave gedragen de heer Rotmans, krantenbezorger van het dagblad „Voorwaarts", achter wiens baar vele partijgenooten en de arbeiderszangverceni- fring .De Stem des Volks" zich geschaard hadden. Namens de directie der N.V. de arbei derspers sprak de bedrijfsleider van Voor- I waarts te Rotterdam, de heer A. Scheffer. Namens „De Stem des Volks" sprak de heer F. Snel en namens den Centralen Bond van Transportarbeiders de heer P. W. de Wit. Nadat „De Stem des Volks" het lied ..Morgenrood" gezongen had, nam dc vader I persoonlijk afscheid van zijn zoon. NEDERLAND VERROOKTE IN 1937 VOOR EEN WAARDE VAN F. 128 MILLIOEN. In de vierde aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen eenige cijfers voor be treffende de hoeveelheid sigaren, si garetten en tabak, die in 1937. volgens de door het Departement van F-nanciën ver strekte opgaven. zi1n zetanderolleerd en waarbij rekening is gehouden met de van de aanvragers terug ontvangen zegels. Het verbruik van sigaren is. behoudens enkele teruggangen toegenomen van 1567 millioen over 1928 tot 1499 millloen over 1937. terwijl het verbruik van sigaretten gestegen is van 2791 millioen over 1928 tot 4349 mUïioeii over 1937 Het tabaksverbruik vertoont evenwel een daling. Het hoogste cilfer wordt aangetroffen over 1932 (13 millioen KG i en het laagste cijfer over 1934 (10.5 millioen KG Over 1937 beliep het tabaksverbruik 11 millioen K G. In de gegevens der sigaren zijn van 1 Maart 1934 af zoowel de hoeveelheden be grepen. waarvoor 12% als die. waarvoor 17% accijns verschuldigd is. Het aantal verbruikte sigaren met den hoogsten accijns is teruggeloopen van 414 millioen over 1934 tot 314 millioen over 1937. Het verbruik per hoofd der gemiddelde bevolking is toegenomen van 165 sigaren over 1923 tot 174 sigaren over 1930. waarop na een kleine daling tot 167 sigaren over 1932 wederom een stijging is gevolgd tot 174 sigaren over 1937. Vervolgens een stij ging, behoudens enkele gevallen van terug gang, van 363 sigaretten over 1928 tot 506 sigaretten over 1937 Het tabaksverbruik per hoofd der bevolking is iets afgenomen: over de jaren 1928 tot en met 1933 bedroeg dit gemiddeld 1.5 KG. en over de jaren 1934 tot en met 1937 gemiddeld 1.3 KG De totale verkoopwaarde van afle tabaksfabrikanten vermeerderde van ruim f. 162 millioen ln 1928 tot ruim f. 183 millioen in 1930, waarop na een daling tot f. 123.5 millioen in 1936 wederom een stijging is gevolgd tot f. 128 millioen inn 1937. Deze sterke daling is in hoofdzaak ver oorzaakt door het meerdere verbruik van eoedkoopere soorten sigaren, sigaretten en tabak, waartegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. Doe regelmatig een kuur met Ge voorkomt dan pijnen, jicht, migraines, zwaarlijvig heid. Een koffielepel 's morgens en 's avonds in wat water. 1277 (Ingez. Med.) ROTARY INTERNATIONAL. Twaalfde landdag te Amsterdam. Ln de groote zaal van hotel Krasna- polsky te Amsterdam is Zaterdag, onder groote belangstelling de twaalfde landdag van het district Nederland van Rotary International geopend. Nadat Ir D H Stlgter van de Amster- damsehe Rotary Club een welkomstwoord had gesproken, hield minister J. A. N. Patiin een openingsrede. Spr. stelde het internationale karakter van de Rotary voorop en zeite het doel der dub uiteen. De Ro'ary is geen religie. Haar principes zijn slechts een basis voor de dagelijksche betrekkingen tusschen de menschen onder ling. Als zoodanig dragen zij het stempel van een veel machtiger gedachte, de ge dachte van hem. die ons geleerd heeft onze naasten lief te hebben gelijk ons zelve Het is misschien datgene, waartaan in deze dagen de mensehheid het meest behoefte heelt. Vervolgens werd gesproken door den pre sident van Rotary International, de heer M Duceirey. ir. de Jongh. mr. B. H A. van Keel. den heer J. de Boer en prof. Westra. GESCHIL ZOUTCONVENTIE. Arbitrale uitspraak. Men zal zich herinneren, dat de vroegere zoutconventie beëindigd werd door opzeg ging door de Koninklijke Nederlandsche zoutindustrie per 31 Mei 1937. De rechtmatigheid van deze opzegging j werd betwist door vier zoutzieders, die het geschil aan arbiters hebben voorgelegd. Wij vernemen, dat arbiters thans uit spraak hebben gedaan en daarbij de vor dering van de vier zieders ongegrond heb ben verklaard met hun veroordeeling in de kosten van het geding. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van het bezoek van ZM. den Koning der Belgen bii de doop plechtigheid van Prinses Beatrix is de grootofficier van het Civiele Huis van HM te Koningin, jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller. opperhofmaarschalk onder schelden met het grootkruis in de Kroon orde van België, ln welke orde hij reeds grootofficier was. Voorts zijn mr. J. C. baron Baud. kamer heer van H M. de Koningin, ter beschikking van HKH Prinses Juliana en Jhr. mr. C Dedel, particulier secretaris van k-K.Ii Prins Eernhard, benoemd tol commandeur in genoemde Kroonorde. De commandant der eerste divisie, gene- -oal-majoor jhr. J T Altlng von Geusau. die belast was ZM oo het vliegveld Ypen- burg te begroeten is onderscheiden met he„ grootkruis van de Orde van Leopold n van België. Voorts is mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, burgemeester van Rijswijk benoemd tot ridder in de Kroonorde, van België. RIDDERS DER MILITAIRE WILLEMS ORDE GEHULDIGD. De ridders der militaire Willemsorde, beneden den rang van officier die deze hooge onderscheiding resp vijftig, veertig en vijfentwintig jaar geleden voor de door hen verrichte heldendaden in den krijgs dienst verwierven, zijn Zaterdagmiddag in de Koningszaal van Artis te Amsterdam ooor de goede zorgen van het Fonds Ridder- dagen op harteliike wijze gehuldigd De iubileerende ridders werden toege sproken door den heer M. C Koning oud- directeur van de Mij. „Nederland". JAARVERSLAG A. O. V. Uit het jaarverslag van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvoldoende arbeidskrachten blijkt dat de vereeniging zich in een steeds groo- tere belangstelling mag verheugen. Niet alleen dat het ledental weer toenam (van 1317 op 1439), dat het aantal afdeelingen zich gestadig uitbreidt (20), maar wat van nog meer belang is, het aantal bedrijven dat onvolwaardige arbeidskrachten tewerk stelt, wordt steeds grooter. In samenwerking met andere vereeni- gingen wist de A. V. O. in den loop van het jaar 1937 281 onvoivaardige arbeidskrach ten tijdelijk of blijvend te helpen met werk of andere voorziening. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 18 Mei 1938, niet worden gehouden. Bij K. B. is aan mr. H. Hovlnga, op zijn verzoek, met ingang van 19 Juli 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Uithuizen Te Arnhem is op 39-jarigen leeftijd overleden de heer A. v. d. Minne, kapitein en districtscommandant van de Konink lijke maréchaussee.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13