TRIUMPH IN SMAAK ROOKT 1 CENT VIRGINIA De Leidsche Bioscoop-Programma's Zaterdag 14 Mei 1918 DE TRIUMPHATOR Buitenland GYMNASTIEK De strijd in Spanje CEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad ONZE GEHEEL ZELFSTANDIGE C. F. MEERPOEL's ZWEMINRICHTING DE ZIJL. De Zweminrichting wordt a.s. Maandag voor het publiek opengesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Leidsche Textielfabrieken Gebrs. van Wijk en Co.. N.V.. Heerengracht 46, Leiden. Overleden directeur: W. F. Verhey van Wijk d.d. 21 April 1938. J. H. C. Zandvoort. Haarl.straat 71, Lel den. Rund-, kalfs-, varkens- en lamssia- gerü; fijne vleeschwaren. Uittredend eige naar: J. H. C. Zandvoort, Leiden, d.d. 14 Mei 1938. 11% (Ingez. Med.) Gemaskerde burgers trekken door de stad. Doch met de meest vreedzame bedoelingen. Onder leiding van een der bestuursleden van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming werd gisteravond in de daartoe van gemeentewege ingerichte gas kamer aan de pieterskerkgracht aan een 15-tal deelnemers een gascursus gegeven. Deze cursus, welke in totaal drie avonden in beslag neemt, wordt sinds eenigen tijd verstrekt aan Leidsche burgers en burge ressen. die daartoe aan het secretariaat van bovengenoemde vereen. Boerhaavelaan 37 den wensch te kennen geven en daarna in volgorde van aanmelding in groepen van 15 voor opleiding in aanmerking komen. De bedoeling ervan ls een liefst zoo groot mogelijk aantal ingezetenen vertrouwd te maken met de werking en het dragen van een gasmasker, hun ook in een met traan gas gevulde ruimte practlsche ervaring te geven om ze na afloop dezer korte oplei ding in te deelen in diverse werkgroepen, welke in het onverhoopte geval van een toekomstigen gasaanval aan de burger bevolking onontbeerlijke en onschatbare diensten kunnen bewijzen. Wij denken hierbij aan ploegen voor eerste hulp bij ongelukken, brandweer, ont smetting, gasverkenning en opruiming, die alle in geval van oorlog ondergeschikt zijn aan het van overheidswege aangewezen hoofd van den luchtbeschermingsdienst., in casu den commissaris van politie. In dit verband is het wellicht dien stig er nogmaals en* met nadruk op te wijzen, dat de Ver. voor Luchtbescher ming volstrekt geen militair of mili taristisch karakter draagt, doch enkel en alleen in het leven is geroepen door en voor de burgerbevolking, die de droeve ervaring in Spanje leert het! in een toekomstigen oorlog aan heel wat grootere gevaren zal zijn bloot gesteld dan in het verleden, hoe af grijselijk de herinnering daaraan ook moge zijn. De les van gisteravond begon met een korte uiteenzetting door den leider van de werking en behandeling van het gasmas ker, waarna een korte gasproef in de gas kamer volgde, welke door alle deelneem sters en deelnemers glansrijk werd door staan. Tot besluit werd een korte wandeling dooi de stad gemaakt, waarbij hoewel „stille paden" werden bewandeld het aan belangstelling niet ontbrak. MILITARIA. Hedenmorgen om 11 uur is ln de Morsch- poortkazerne voor het front van den troep door den waarn. commandant van het Ie Bataljon, kapitein de Vos, de zilveren me daille voor 24 jaren trouwen dienst uitge reikt aan den adjudant onderofficier B. Visser van het 4e Reg. Infanterie. De wachtmeesters der le klasse J. van Benten en J. A. van der Boon en de fou- rlcr der le klasse L. G. Stolk. allen van 6 R.V.A. hebben met goed gevolg den cursus voor opperwachtmeester-ad mi nistrateur doorloopen en zijn heden by hun korps teruggekeerd. GROOT NATIONAAL ZANGCONCOURS. De wachtmeesters der le klasse W. M van Well en A. Krabbendam worden over geplaatst naar het 2e Regiment Luchtdoel- artillerie te Amsterdam ende wachtmeester der le klasse G. de Kloe naar het le Regi ment Luchtdoelartillerie te Utrecht. Allen behoorden vroeger tot voor kort tot 6 R. V. A. alhier. Strijd om den ..Leidsch Dagblad"-beker. Wederom houdt de Ring „Lelden en Om streken" van Chr. Gem. Zangvereenigin- gen binnenkort zijn jaarhjksch zangcon cours, dat zich ook ditmaal in een flinke deelneming mag verheugen. Het zal stellig een zware strijd worden om het bezit van den „Leidsch Dagblad-beker", daar niet minder dan 6 vereenigingen in de supe rieure afdeeling hebben ingeschreven. „Hallejujah", uit Leiden, de vereeniging, die thans dezen beker in het bezit heeft, zal geen gemakkelijke taak hebben dezen te behouden. Een eerlijke en spannende strijd kan tegemoet gezien worden! (Ingez. Med.) EINDEXAMENS GYMNASIUM. By de eindexamens aan het Stedelyk Gymnasium alhier op 3, 4, 7, 8, 9. 10, 11, 13 14. en 15 Juni zyn als gecommitteerden aangewezen dr. B. J. H. Ovink te Utrecht, dr. C. G. M. Pompen te Nijmegen en dr. J.F. Koksma te Amsterdam, aan wie op 3, 4. 7. 8 en 9 Juni zal worden toegevoegd prof. dr. I. M. van der Vlerk alhier Als deskundigen elders zyn aangewezen: prof. dr. C. de Boer. prof. dr. N. J. Krom. i prof. dr. F. Muller Jzn..„ prof dr. J Droste. 1 prof. dr. I. M. v. d. Vlerk. prof. dr. J. P. M L de Vries: prof. dr. G J. Thierry, prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, prof. dr. J. H. Oort, prof. dr. B. A. van Groningen, prof. dr. A. E. van Arkel, dr. H. D. Kloos- termans en prof. dr. W H. Keesom, allen alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad. By Kon. Besluit van 13 April 1938 No. 14 is de reserve le Luitenant L. C. Nadort van het 4e Reg. Infanterie eervol ontsla gen en benoemd tot reserve officier van gezondheid 2e klasse. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN EN GEBREKKIGE KINDEREN. Er is weer flinke animo! Men schrijft ons: Woensdag en Donderdagmorgen jl. was er van 10 tot 12 uur tnschrüving voor den autotocht voor ouden van dagen, maar om 8 uur zaten reeds tientallen hoogbejaarde menschen in het gebouw van den Genees kundigen Dienst om toch de kans niet loopen, niet te kunnen deelnemen aan dien éénen vreugdedag van het gansche jaar. 70-, 80-, ja zelfs 90-jarigen, gebogen, op wankele voeten, maar met een jong hart en van vreugde tintelende oogen, gaven hun naam op en.„ja, in een auto als het kan zuster", „de Dierentuin in Den Haag. daar ben ik nog nooit geweest en misschien is het myn laatste jaartje." Ja, voor velen is het misschien het laatste jaar, we misten ook nu weer vele vrienden. Wie zou, dit lezende, niet gaarne een kleinigheid by- dragen om het het comité dit jaar moge- ïyk te maken alle oudjes naar den Dieren tuin te brengen. Autobezitters, één middag, om een lach te tooveren op oude vermoeide gezichten en thuis te komen met een hart vol dank baarheid over eigen jeugd en gezondheid, U hebben we noodig. Bioscoopbezoekers, ge denkt ln de pauze de collecte voor onze en ook u w oudjes: gedeelde vreugde ls dub bele vreugde, en stadgenooten, als men u een gift vraagt op onze lysten, laten uw gedachten dan 3040 jaar vooruit vliegen, naar uw eigen ouden dag, een levensperiode, waarin men zoo vaak alleen staat en een geschonken vreugde ons hart nog zoo da genlang verwarmen kan. Zoo worde deze jubileum-autotocht door aller vrijgevigheid een triumftocht voor onze Leidsche oudjes! Het gironummer van het comité is 78364. De heer A. Hordijk Jr. alhier, cand. aan de Vrije Universiteit, is door de classis Leiden praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard ln de Geref. Kerken. (Ingez. Med.) Henlein's bezoek aan Londen. De Spaansche minister del Vayo heeft in den Volkenbondsraad een heftlgen aan val gedaan op Engeland en Frankryk men zie het 3de Blad doch het resul taat was nihil. Spanje zal niet op hulp mogen rekenen Een sympathiebetuiging zal Spanje krijgen evenals China. Naar aanleiding van het feit, dat Wel lington Koo den Raad had gevraagd maatregelen te nemen met het oog op het boycotten van Japansche goederen en het verbieden van het leveren aan Japan van wapens en munitie, evenals van grond stoffen zooals petroleum, deed lord Hali fax. gesteund door Bonnet, opmerken, dat iedere staat vry blijft maattegelen van boycot te nemen, maar dat hij niet de mogelykheid zag deze internationaal te organLseeren daar zulk een voorstel geen eenparigheid van stemmen -in den Raad zou verwerven.. Heden verwacht men de sluiting van deze zitting. Henlein's komst naar Londen heeft groote beroering gewekt Er heerscht nog steeds veel geheimzinnigheid rond het on verwachte bezoek van den Sudeten-lelder. Het heeft nooit ln de bedoeling der Brlt- sche regeering gelegen, zich rechtstreeks tot Henleln te wenden en deze heeft zij- I neryds ook geen onderhoud aangevraagd met offlcleele kringen. Zoowel op de Duitsc'ne ambassade als op het Tsjecho-Slowaaksche gezantschap, zegt men, niet te weten wat eigenlyk het doel van Henlein's bezoek is. Bekend is lntusschen geworden, dat Henleln by Winston Churchill besprekin gen heeft gevoerd, waaraan ook de leider VERPLAATSING BRIEVENBUS. De directeur van het Postkantoor alhier brengt ter kennis van het publiek, dat de brievenbus in de Prins Hendrikstraat is verplaatst naar het perceel van den heer de Tombe, Mare Singel 52. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. A. H. M, Bouwmeester uit Noordwykerhout. Gisteravond is de 7-jarlge P. S. in de Gcnestetstraat by het oversteken van den ryweg aangereden door een wielrijder, waardoor het kind viel en het linkeron derbeen brak. De E. H. D. vervoerde het meisje naar het Acad. Ziekenhuis. positie stelt ons in staat het allerbeste van verschillende fabrieken in te koopen tegen een zoo laag mogelijken prijs! Daardoor kunt U er van overtuigd zijn: .JVIEERPOEL" geeft meer, vraagt minder KWALITEITS Naaimachinehandel levert uit voorraad ADLER - LADA - PFAFF DÜRKOPP - HUSQVARNA. ALLÉÉN: Breestraat 171 - Tel. 2657 1256 (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) der liberalen, sir Archibald Sinclair, deel nam, terwijl ook later op den dag derge lijke gedachtenwissellngen hebben plaats gehad. Os met Norman Angell, Nicholson, Qvads en Mc Namaxa, vogels dius van diverse pluimage. De zeer groote discretie, die in acht ge nomen wordt met betrekking tot het be zoek van Henleln heeft begrijpeUjkerwyze aanleiding gegeven tot tallooze geruchten. Vernomen wordt echter, afcus Reuter., dat het voornaamste motief voor Henlèln's komst naar Londen is de sfeer te Londen na te gaan en zich op de hoogte te stel len van de openbare meening sinds zijn laatste bezoek en meer ln het bijzonder sedert den Anschluss. Tezelfdertijd wilde hij ongetwyfeld van de gelegenheid gebruik maken, om zijn standpunt uiteen te zetten en dat van zijn partij in verband met de door de Sudeten Duitsche partij tot de Tsjecho-Slowaaksche regeering gerichte eischen. Bevestigd wordt, dat Henlein by zyn besprekingen is uitgegaan van zyn pro gramma van Karlsbad en dat verdedigd heeft. Er is reden om te gelooven, dat men hem er van zal overtuigen, dat iedere op lossing van het Sudeten-Dultsche pro bleem, die geen aanslag op de territoriale onschendbaarheid van Tsjecho-Slowakije medebrengt, gunstig door het Britsche pu bliek ontvangen zal worden. DAMES- en KINDERCLUBS. Inlichtingen geheel vrijblijvend. W. J. KOOREMAN JAN VAN GO YENKADE no 27. 1254 (Ingez. Med) De Tsjecho-Slowaaksche gezant, die een bezoek aan het ministerie van buitenland, sche zaken had gebracht, heeft ook een onderhoud met Churchill en Sinclair gehad De „Evening Standaard" lanceerde hei bericht, dat Henlein op bevel van Hitier handelde, doch dat is gedementeerd. Volgens myn inlichtingen, aldus de re dacteur van genoemd blad echter, rekent Hitler op Henleln om aan politieke figuren te Londen het onherroepelyke karakter van de eischen inzake autonomie, welke de Sudeten-Dultschers tot de Tsjecho-Slo waaksche regeering hebben gericht, duide- ïyk te maken. Hitier staat er eveneens op, dat Praag het bondgenootschap met Rus-' land prysgeeft. Indien Praag tot uitvoering dezer doelstelling bereid is. zou Hitier be reid zy'n, over een „algemeene regeling" te praten Henlein keert heden naar huls terug doch hoopt spoedig terug te keeren. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Rome heeft op zyn verzoek een langdurig onder houd met minister Ciano gehad. Men meent te weten, dat het onderhoud betrekking had op de Itall aa n sch - Du ltsche besprekingen, voorzoover die Tsjecho- Slowakye betroffen. De „Times" schrijft: Het geheele vraagstuk der Sudeten-Duit- schers wordt beheerscht door het feit, dat Dultschland op niet meer kan vertrouwen dan op welwillende neutraliteit van Italië, indien een poging tot een militaire oplos sing van het Tsjecho-Slowaaksche pro bleem zou lelden tot de ernstigste conse quenties. De Duitschefs zyn te Rome te weten ge komen, dat de economische en financieele toestand van Italië geen politiek veroor looft, welke militaire risico's met zich mee brengt. Onder die omstandigheden kan Italië waarschijniyk het best behulpzaam zyn door de Wcst-Europeesche mogend heden diplomatiek bezig te houden, terwijl Dultschland zorg draagt voor de belangen van de belde landen in Oost-Europa. Italië ziet wel ln, dat het, ln verband met zijn betrekkingen met Dultschland, wat te win nen heeft by de verdringing van den (Ingez, Med.) Fransohen invloed uit Oost-Europa. De standvastigheid van de „spil", waar toe de jrersoonlijke sympathie tusschen Hitler en Mussolini heeft bygedragen, is ook een gevolg va nde overtuiging vaa Italië, verkregen by de besprekingen te Rome, dat het onder geen omstandigheden kan verliezen door aansluiting bij Dultsch land. Aldus de opvatting te Berlqn, Franco's vorderingen. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de rechtsche troepen aan het front van Teruel bUjven oprukken en gevorderd zyn tot voorby de stellingen bij Pinar de Cocer, Palomita, Montlats en Fuentes del Castellar. Een andere afdee ling heeft Cuevas, Labradas en Fortanete bezet, waarby de vyand groote verliezen leed. De vorderingen bedragen plm. 5. KM, Luxor-Theater. De stemming achter het tooneel gedurende het laatste uur, dat voorafgaat aan een revue-première, schijnt aitijd nogal nerveus te zijn. Zet drie ko mieken als Hans Moser, Theo Lingen en Paul Hörbiger tusschen de acteurs en ac trices en men kan er zeker van zijn dat het een dolle, dwaze boel wordt, waarin heel de wereld op haar kop lijkt te wor den gezet en iedereen ruzie heeft met. iedereen, totdat..: het gordijn wijkt voor dp eerste acte en alles zich beijvert en con centreert om de vertooning. waarvan zoo ontzaglijk veel afhangt, tot een succes te maken! Martha Eggerth, zoo heet het, heeft de hoofdrol in deze film. welke den titel „Artistenbloed" draagt, maar naast <ieze bekoorlijke actrice met haar wellui dende stemgeluid, dat jubelend door dit zangspel klinkt, staat het werk van de drie genoemden stellig op gelijk niveau. Zij zorgen aanhoudend voor humor en grap pige scènes en maken deze rolprent aldus tol een uitstekend amusement. Tegenspe ler van Martha Eggerth is onze landge noot Frits van Dongen, die zich nergens op den voorgrond dringt, maar in over tuiging en vlotheid van voordracht voor de bekende Weensche sterren niet onder doet. De regie had overigens bedenken moeten dat het fout is een Oostenrijksch grondeigenaar in een auto met Zuid-Hol- lar.dsch nummerbord te laten voorrijden bij zijn eigen woning In ,.De kleine Lord" ziet men Freddie Bartholomew en Dolores Costello Barry- more in de hoofdrollen van het bekende verhaal. Het is een oude geschiedenis, die indertijd in boekvorm talloozen geboeid en ontroerd heeft en ook thans op het zilveren doek nog de aandacht waard is. Freddie Bartholomew is uitstekend in zijn creatie van het wat vroegrijpe, maar niet temin sympathieke jongetje, en er zijn verder in deze roman vele goed getypeer de figuren. Rex-Theater. Er straalt een groote mate van frischheid uit het product „Drie handige meisjes". Want deze drie meisjes dartelen als de personificatie van een ar- gelooze jeugd, van een aanstekelijke vreugd door de gansche film heen. De jongste van hen is Deanne Durbin, radio zangeres van nauwelijks.... veertien len tes, en met één slag ster van de aller grootste orde. De eerste beelden toonen ons de meiskes op een zeiltocht, waarmee direct de sportieve sfeer aangegeven is en waarbij Deanna van haar mooi stemge luid doet genieten. Het drietal wordt in Zwitserland opgevoed door een. van haar man gescheiden levende moeder. Daar ver nemen de meisjes, dat vader plannen heeft voor een tweede huwelijk in Amerika. En omdat zoowel moeder als dochters nog veel van vader houden, moet deze definitieve scheiding verhinderd worden, het kost wat het wil. De scheiding wórdt voorkomen, want de zusjes gaan op een goeden dag naar Amerika om vader eens eventjes tot andere gedachten te brengen. En die meis kes hebben een goed plan; ze zullen va ders hart verteederen en dan de dame in kwestie onmogelijk maken. Maar de lieve kindertjes zien hun pogingen bijna zon der resultaat, want papa wil trouwen en zal trouwen. En dus rest de meisjes nog één laatste troef; op den trouwdag ver dwijnt het jongste zusje; de radelooze va der laat de trouwpartij in den steek en gaat zijn dochter zoeken; en het kittige meiske heèft thans succes, want vader ontdekt nu pas bij wie hij behoort en een week later staan drie gelukkige dochters met hun vader op de boot te wachten, waarmee de uit Zwitserland ontboden moeder in allerhaast naar Amerika is overgestoken, zoodat het vroegere geluk hersteld wordt. Deanna Durbin, Nan Grey en Barbare Read heeten de handige meis jes en zij bezorgen ons een avond van in tens genoegen. De tweede film is ..Rasecht" met goed spel van Ann Dvorak en Harry Carey. Lido-Theater. Cm dl.maal eans met het journaal te beginnen: als sterkste In druk van het gevarieerde programma van deze week is ons bijgebleven de waaxlyk unieke Polygoonfilm betreffende de doop plechtigheid van H. K. H. Prinses Beatrix, waarin speciaal de opnamen in de kerk bijzonder geslaagd zyn en waarin de toe schouwer geruimen tijd kan medeleven met de vele schoone cn ontroerende oogen- blikken, die zich daar afspeelden. Welk een diepe impressie bijv. gaat er uit van het weenende en kreetjes slakende Oran jekind, dat feeder omvat wordt door Haar Moeder en dat zoo plechtig wordt toege sproken door den grijzen predikant ds. Weiter. Als geheel een prachtopname, die die pen indruk zal maken, ongetwijfeld tot vér buiten onze landsgrenzen, waar men ook getuige zal zyn van het geestdriftige huldebetoon aan ons Vorstenhuis. Het wereldnieuws bevat voorts nog ver schillende effectrijke beelden, o.a. die be treffende het bezoek van Hitier aan Ita lië en de Duitsche 1 Mei-viering waarbij de grandioze regie opvolt. Effectrijke spanning bieden ook de bei de hoofdfilms: vóór de pauze „De Zwarte Spin", waarin William Powell en Jean Ar thur met veel humor den geheimzinnigen dood van jockey's tydens de paardenraces ontraadselen. Tempo, dialoog, verwarrin gen en vondsten zyn echt-Amerikaansch en men is vooral geboeid door de Ironie van Powell en de voortvarendheid van Jean Arthur, die ui ieder opzicht aan el kaar gewaagd zyn. Typisch Amerikaansch, vooral ook wat den hierin beschreven meedoogenloozen stryd tusschen twee New-Yorksche taxi- ondernemingen, die elkaar om het felst beconcurreeren betreft, is tevens de film „Wereldstad", waarin wy Luise Rainer ont moeten in de ontroerende rol van een Roe- meensch meisje, getrouwd met een Ameri- kaanschen chauffeur (Spencer Tracy), dat tegen wil en dank in dit helsche conflict betrokken wordt en Amerika verlaten moet, om haar voor erger te behoeden. Zoover komt het uiteindelyk niet, want op het laatste nippertje worden de autori teiten bekend met den werkeiyken dader van den aanslag, waarvan men haar ver dacht. j Doch voor het zoover is en haar te mid- den van een gevecht op leven en dood tusschen twee fel op elkaar verbeten I groepen taxi-chauffeurs, in een ambulan cewagen een kindje wordt geboren, heb- ben er zich heel wat drama's afgespeeld, 1 afgewisseld door humoristische momenten, zoodat zich deze ongetwyfeld spannende j gebeurtenissen zich in een sterk contras- I teerende mengeling van indrukken vol trekt. Een hoogtepunt van onbedaariyke humor is ongetwyfeld die vechtpartij tus schen de elkaar met vuistslagen bekoge lende boksers, waarby ook de beroemde Jack Dempsy van de partij is! Dat Luise Rainer een groote actrice is, bewyst zy in verschillende fyngetypeerde tafreeltjes, waarby Spencer Tracy zich een uit stekend tegenspeler betoont. Casino-Theater. Twee bekende ac teurs, die ieder in hun genre reeds groote triomfen gevierd hebben, vragen deze week onze aandacht; Dick Powell, wiens stem een belangryke plaats vervult in „De vlucht naar het geluk" en Richard Tal madge, het springwonder, wiens bravour speciaal voor stalen zenuwen geschikt is. In de zangfilm is Dick Powell een ambi tieus glazenwasscher, die op Oudejaars avond in een cabaret ln kennis is gekomen met een romantisch aangelegde million- nairsdochter. De liefde laat niet lang op zich wachten en omdat Dick by voorkeur zyn hart uitstort in een melodieus lied, klimt hy dus op een gegeven oogenblik bovenop een stoel en begint te zingen. Zyn eerste schreden op het pad der liefde zyn niet zonder succes, en langs een lan gen weg van min of meer ingewikkelde gebeurtenissen bereikt de glazenwasscher zijn einddoel, zooals overigens in de lyn der verwachtingen lag. Het is niet zoo zeer de gang van zaken, als wel de aller aardigste uitwerking van dit gegeven, waarmee men zich opperbest amuseeren kan. en vooral het spel van de beide hoofdfiguren Dick Poweli en Josephine Hutchinson is heel aantrekkeiyk. „Agent Larry" daarentegen heeft weer andere goede eigenschappen, want deze film vertoont het maximum van spanning en actie vereenigd tot een enerveerend geheel. Richard Talmadge ls de verkeers agent Larry, die de dochter van den rijken heer Banning wegens een verkeersover treding moet aanhouden. Op wat onge wone wijze gebeurt dit ook, hoewel het weerspannige meisje niet zoo gemakkelyk te achterhalen ls. Door zyn kordaat op treden daarbij wekt Larry de bewonde ring op van den ouden heer Banning, die hem later in zijn dienst neemt by zijn ge vaarlijke pogingen om een bende te ont maskeren. De bende mag nog zóó slim zyn, de handige Larry overtreft haar steeds weer en de waterviugge Talmadge doet ons getuige zyn van een stryd op leven en dood, waarin de gerechtigheid natuurlijk zegeviert. Polygoon brengt een mooie reportage van de Dooplechtigheid van prinses Beatrix in het voorprogramma. Triaiion-Theater. „Zal het huwelijk, dat morgen tusschen Ann Randall en Stephen Danby zal worden gesloten, een gelukkig huwelyk zyn?" luidt de ••raag. welke den gedachtenlezer Gambini op een séance wordt gesteld. En prompt komt het sombere antwoord: „het huwelyk zal nooit plaats vinden". De groote Gambini sprak ware woorden, want nauwelyks eenige uren later was Stephen Danby inderdaad vermoord, doodgeschoten in het holst van den nacht. Nu was Stephen niet erg po pulair. Verschillende menschen móchten hem niet; zoo b.v. een medeminnaar van Ann. die zeer jaloersch was. een as. schoonvader, die nog te weinig van het leven van zijn as. schoonzoon wist en om de een of andere reden staat eigenlijk een ieder in deze moordzaak onder ver denking. Bovendien zyn er handschoenen gevonden in de kamer van Stephen, ile toebehooren aan mevrouw Randall, heeft de butler de safe leeggeplunderd, is Ann zelf nog om ongeveer middernacht hu Stephen geweest en al die feiten te zamen stellen de justitie voor een lastig pro bleem. En juist wanneer er iemand gear resteerd zal worden, stapt de groote Gam bini het verhaal opnieuw binnen en brengt belangryke aanwyzingen aan he» licht, welke leiden naar het spoor van een zekeren Martin Mills. Wie was deze af perser en doodde hy Stephen? Ziedaar ne vragen, die gy, aandachtige toeschouwer, krijgt op te lossen. En dit willen we er nog wel by vertellen, ge raadt het in geen tien, twintig keer. De groote Gambini de knappe karakterspeler Akim Tamiron_ dien we kennen uit Chineesch goud, Boos Spel en pas nog uit de Boekanier, en.°f' nieuw kan men van een creatie sPre* Hy past uitstekend in die sfeer van my sterie en spanning, waarin ook de hum niet vergeten is. Een zeer fyne comedie is „Als vrouwe verliefd zyn", een geestig verhaal sprankelende originaliteit en met e bruisende dialoog. Het ls een °°rsPr°ïnr. lijke uitwerking van het thema, ge! duurd op het stramien der liefde vati verliefde menschen, welke regisseur Are Mayo zoo prachtig in toon gehouden zoo vol distinctie geschapen heefl. da' er een anderhalf uur uitbundige vreus - mee beleeft. Leslie Howard ls ultste» op dreef in de rol van den verliefden neelspeler, die met tooneel en werkeiu heid danig ln de knel komt en speelt, natuuriyk, de butler, een volma» ten butler overigens, 2^1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2