STADSNIEUWS Gouden medaille voor 36 jaar trouwen dienst Mexico verbreekt diplomatieke betrekkingen met Engeland Jaargang ZATERDAG 14 MEI 1938 No. 23967 EERSTE NEDERLANDSCHE N.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt De Zomertijd gaat in RENTEVERLAGING Dankbetuiging van het Prinselijk Paar Dit nummer bestaat uit VIER bladen verwacht EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsï per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.33 per weet f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) W*j herinneren er aan, dat in den komenden nacht om 2 uur de zomertijd in gaat. Het verdient dus aan beveling hedenavond vóór het naar bed gaan de klokken en horloges één uur vooruit te zetten, dus van 10 op 11, van 11 op 12 uur, enz. J )e -,vnd. regimentscommandant, majoor P. C. Taconis die zelf dezer dagen een lerkwaardlg Jubileum viert. n.l. zijn 25-Jarig jubileum al3 officier in het Leidsche amizoen speldt den fourier M. C. Rietveld van 6 R. V. A. de gouden medaille wegen 36-jarigen trouwen dienst op de borst. In den Cour der Doelenkazerne is heden- lorgen voor het front van het geheele 6e (glment veldartillerie de gouden medaille oor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt n den fourier M. C. Rietveld van dat tgiment. Nadat majoor Taconis het regiment, dat ndei commando stond van den kapitein n der Meulen, had geïnspecteerd, las de litenant-adjudant Schoonenberg de des- [treffende beschikking voor, waarna ma jor Taconis den jubilaris de onderschei- tog op de borst speldde en hem uit aller aam van harte gelukwenschte. Spr. wees er vervolgens op, hoe de jubi- iris als 15-jarige jongeling op 5 April 1902 ij het instructiebataljon te Arnhem in ienst trad en thans een hartewensch in Hvulling ziet gaan. In 1913 verwierf hij Ie bronzen medaille voor menschlievend lulpbetoon door met gevaar voor eigen ven een hoilend paard tot stilstand ic «ngen. Sinds 1934 is hij werkzaam bij RVA. tot volle tevredenheid van zijn leerderen, die in hem een correct onder- 'ficier waardeeren, die steeds vol zorg is oor zijr. minderen. Spr. besloot met het uitspreken van den wen;ch, dat fourier Rietveld nog vele ja ren een voorbeeld" voor zijn kameradon mag blijven. Nadat officieren en onderofficieren hun gelufcwenschen hadden aangeboden, defi leerde het regiment voor den jubilaris. De plechtigheid werd opgeluisterd door mu ziek van het korps 6 R.V.A. Na deze uitreiking verzamelden de onder officieren van het garnizoen zich in de ondeiofficiers-cantine, alwaar in intiemen ren kring de huldiging werd voltooid. Namens de onderofficieren van 6 R.V.A. sprak de adjudant-onderofficier v. Maarle hartelijke woorden van kameraadschap en wenschte hem en zijn gezin, na overreiking van een stoffelijk huldeblijk, toe, dat dit jubileum veel prettige herinneringen zou schenken. Namens het personeel van de garnizoens- werkolaatsen wenschte de meester-schoen- maker sergeant Rijsdam den jubilaris ge luk en overhandigde een bouquet bloemen. Namens de onderofficieren van 4 R.I. overhandigde de adjudant-onderofficier Wolvers een tweetal bloemstukken. Een goede fundering is de grond slag van elk groot bouwwerk. Ook Uw leven is een bouwwerk, dat een hechte grondslag nodig heeft. Een Levensverzekering IS een goede fundering. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 1239 (Ingez. Med.) Rikie Nieuwenhuis, het :off ie vrouwtje van het L.S.C. overleden. In den ouderdom van ruim 88 jaar k hedenmorgen in het St. Elisabcth- Ziekenhuis overleden, mej. Rika Nieu wenhuis, het indertijd zoo bekende koffievrouwtje van het Leidsch Stu denten Corps. Zou er onder de oud-studenten, die aan e Leidsche universiteit hebben gestudeerd, c' iemand zijn, die Rikie. het. koffie- "ouwtje, niet kent? Het is twijfelachtig. :er zeker hebben tal van oud-studenten 1 ben lande, die lid zijn geweest van het idsch Studentencorps, onder wie zeer en. die thans in Staat en Maatschappij vooraanstaande positie bekleeden. de gekend en ongetwijfeld hebben zij tal van herinneringen uit hun Leid en studententijd aan Rikie overgehou- Wat is eigenlijk de aanleiding ge est van de groote vriendschap, weike sschen Rikie en het Leidsche Studenten- tPs bestond? Om de oorzaak te kunnen Sa», moeten we teruggaan tot de taeh- W jaren. 8'kie en haar moeder, door de studen- in den omgang ..Moeke" genaamd, 'oaden in een nederig huisje, in het ouwenkerkhof 4. Hier oefenden Moeke haar dochter omstreeks dien tijd het objf van water en vuurvrouw uit. Dit "sje. waar Rikie tot aan haar opneming .not St. Elisabeth Ziekenhuis 7 jaar gewoond heeft, bevatte slechts j1 jdein voorhuisje, en een woonkamer, ~r'n een bedstede. Destijds stond in ;'j kamer een haard, die met turf werd 'Ookt. Boven dezen haard hing een groo- ketel, waarin het water heet werd ge- "0". dat dan aan de klanten in de buurt I verkocht tegen den prijs van Vi cent h al naar gelang van de hoeveelheid. 'Sens de overlevering nu is er in de daar koffie kwamen drinken, waarbij dan apenootjes als extraatje werden gegeven. Van dien tijd af kwam de naam „kof fievrouwtje" in zwang. De toeloop van studenten want hun dankbaarheid je gens Moeke en Rikie voor de verleende hulp was bijzonder groot nam dermate toe, dat het bedrijf van water- en vuur vrouw er aan gegeven werd en moeder en dochter dit verwisselden voor een ..koffie-' schenkerij". echter alleen voor studenten. Langzamerhand werd het gewoonte, dat verschillende provinciale en olaatsehjke studentengezelschappen, zooals" het Frie- sche gezelschap Frisia, het Zeeuwsche ge zelschap „Non Sordent in Undis" e. a. daar op hun feestdagen heentrokken. Ook de groenen werden daar geïnaugureerd. Langzamerhand kwam er ook een offi- cieele verhouding tusschen moeder en dochter en het Studentencorps. Aan moe der en dochter werd vergunning verleend het Corpswapen: Vijf pijlen in goud te voeren en ook kwam telken jare, bij het verschijnen van de Corpsalmanak de al manak redactie haar op officieele wijze, namelijk met bepluimde paarden bespan nen landauers, een exemplaar van den almanak aanbieden. Steeds nauwer en nauwer werd de band tusschen Moeke en Rikie en het Leidsch Studentencorps. Bij feestelijke gelegen heden waren zij vrijwel steeds op de socië teit. Bij optochten, zooals maskerades enz. mochten zij dan vlak voor het raam plaats nemen om zoo den stoet te kunnen zien voorbijtrekken. Want Riek en haar moeder waren slechts „kleine menschen", en Rikie liep van haar jeugd af zeer gebrekkkig. In 1914 stierf Moeke, 86 jaar oud. Groot was de belangstelling van de zijde der Leidsche studenten bij haar begrafenis, en groot was de droefenis onder de leden van het L.S.C. over haar heengaan Na moeders dood zette Rikie het bedrijf van koffievrouwtje alleen voort. Toen ech- ter Rikie ouder werd en zij door haar rheumatiek verhinderd werd 's nachts op te staan, verdween de toeloop van studen ten langzamerhand. Doch situdenten en oud-studenten vergaten haar niet Onder vrijwel allen, zoowel hier te lande als in Indlë, heeft ze haar vrienden behouden en van dezen zijn er talrijken, die haar nog geregeld schrijven. Het Leidsch Studentencorps gaf haar geregeld een jaarlijksche toelage en als op den 8sten Februari, den verjaardag der Leidsche Hoogeschool, de oud-studenten in hun resp. woonplaatsen, zooals Rotterdam, De nHaag, Haarlem, enz. samenkwamen, werd er voor haar nog steeds een som gelds bijeengebracht. Herhaaldelijk zijn in den loop der jaren in studenten-almanakken lustrum-num mers enz. teekeningen en portretten van Riek en haar moeder opgenomen. Houders van beleende polissen van levens verzekering worden in de gelegenheid ge steld de opgenomen bedragen te conver- teeren in een 4 °U leening. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 1271. (Ingez. Med.) J. P. VERGOUWEN t Hier ter stede is ou 74-jarigen leeftijd overleden de heer J, P. Vergouwen, die van 19031917 voor de Anti-Revolutionnaire Partij deel uitmaakte van den Leidschen gemeenteraad. In zijn kwaliteit van raads lid was hij tevens lid van de commissie voor de financiën en onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand, speciaal belast met het voltrekken van huwelijken. De heer Vergouwen, die vroeger hier ter stede een bekend bank- en hypotheekkan toor had, was ouderling der Geref. Kerk. Ook in de gemeente Rijnsburg was hij een bekende persoonlijkheid Ruim 35 jaar was hij boekhouder van de Coöperatieve Voorschotbank en Spaarkas (G.A.) aldaar, welke functie hij met groote nauwgezet heid vervulde. Op assurantie- en verzeke- ringsgebied kwam hij met zefr reel inge zetenen in aanraking Ongetwijfeld zal zijn nagedachtenis bij allen in dankbare her innering blijven. TENTOONSTELLING PRENTENKABINET. In het Prentenkabinet der Rijksuniversi teit in de Kloksteeg wordt van 16 Mei—15 Juli een tentoonstelling gehouden van af beeldingen naar teekeningen van Rem brandt i Bijbelsche voorstellingen! Hedenmorgen hebben de gebrs, Koore. man hun tot nu toe aan de Heerëngracht gedreven handel in tweede hands goe deren in het pand Botermarkt 1 heropend. Nog geheel onder den indruk van de vele bewijzen van medeleven en van hartelijke belangstelling bij de geboorte en den Doop van Onze Doch ter ondervonden, betuigen Wij langs dezen weg daar over onzen diepgevoelden dank. Voor de talrijke gelukwen- schen, welke Ons langs schriftelijken en telegrafi- schcn weg bereikten, is het Ons helaas niet mogelijk ieder afzonderlijk Onze er kentelijkheid te betuigen. Het is ons echter een be hoefte, hier uit te spreken, hoezeer -ook deze door Ons op prijs werden gesteld. JULIANA EN BERNHARD. J Mej. Rika Nieuwenhuis. tachtiger jaren in het Vrouwenklooster, een buurt achter de Haarlemmerstraat, eens een hevige ruzie ontstaan tusschen studenten en daar wonende burgers. De ruzie ontaardde tenslotte in een ernstige vechtpartij. Een student, die ernstig werd bedreigd, zou toen zijn toevlucht hebben gevonden bij Moeke en Rika die hem te gen de menigte in bescherming hebben genomen en hem bij zich in huis heboen gehouden, tot de menigte was afgedropen. Dit is de reden geweest, dat er tus- chen Moeke en haar dochter haai va der was reeds overleden en de leden van het Leidsch Studentencorps een hech te vriendschap is ontstaan, zoodat het ge woonte werd dat de studenten des nachts, als zij van de studentensociëteit kwamen, Mexico heeft de diplomatieke betrek kingen met Groot-Brittannië verbroken Dit is geschied gisteravond, nadat de Mexicaansche regeering den annuïteit van 370.000 pesos had betaald aan de Britsche eischers voor de verliezen, welke geleden zijn tijdens de revolu- tionnaire bewegingen tusschen 1910 en 1920. Bij de mededeeling van dit besluit aan den Britsclien gezant, zeide de Mexicaansche minister van buiten- landsche zaken, dat dc Mexicaansche regeering dien stap gedaau heeft als ge volg van de onvriendelijke houding der 3ritsche regeering inzake de onteige ning der bezittingen van de buiten- landschc petroleum-maatschappijen. Dientengevolge heeft president Carde nas het noodig geoordeeld den Mexi- caanschen gezant uit Londen terug te roepen en de legatie aldaar te sluiten. De archieven worden onder de hoede gelaten van den consul-generaal. In een aan den Britschen gezant overhandigde nota wordt gezegd, dat Groot-Brittannië in zijn jongste des betreffende verklaring de kwestie van Mexico's schulden heeft besproken, waartoe het niet het recht had. Zelfs de trotsche naties, aldus de nota, kun nen er zich niet op beroemen dat zij al haar schulden betalen. Vermoedelijk zal ook de Britsche ge zant te Mexico zijn post verlaten, doch hij heeft dienaangaande nog geen in structies ontvangen. In gezaghebende kringen te Washing ton gelooft men. dat de Vereenigde Staten in dit stadium elk voorstel van de hand zullen wijzen om tusschen beide landen te bemiddelen. EERSTE BLAD BINNENLAND. De minister van Sociale Zaken over de wettelijke taak der bedrijfsraden (3e Blad). Wijziging der Indische begrooting; memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer (4e Blad). De moord te Rotterdam; de dader heeft bekend (3e Blad). 1937 was voor Lever Brothers en Unilever een gunstig jaar (4e Blad). BUITENLAND. Barcelona-Spanje lijdt een nederlaag in den Volkenbondsraad (3e Blad). Spaak belast met het vormen van een nieuwe regeering in België (Buitenland le Blad). Het kabinet Daranyi in Hongarije vervan gen door een kabinet Imredy (Buiten land, le Blad). Mussolini spreekt te Genua (Laatste Be- richten, le Blad). Verlaat Chili den Volkenbond? (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET VIERDE BLAD. Voor morgen wordt nog Zuidelijke wind verwacht en droog, warm weer, behoudens kans op onweer. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de wis- en na- taiui kunde, op prpefschrift getiteld: „Photo- grapische Fhotometrie met toepassing op de veranderlijke ster SZ Camelopardalis". de heer A. J, Wesselin'k, geboren te Helle- voetsluis. Geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke letteren: de heer H. E. van Gelder (Den Haag); voor het doctoraal examen rechten: de heeren E. W. de Jonge (Baarni en Th. J. A. M. van Lier (Den Haagï: en voor het candidaatsexamen Neder- landsche letteren: de heer G. Bol iDen Haag). NATIONAAL KAFCONCOUItS. De Leidsche Dames Kapelub. onderaf dee ling der kappersvereeniging „Hulp en Vriendschap", houdt, naar aanleiding van haar 10-jarig bestaan morgen en Maandag a.s in den Foyer der Stadsgehoorzaal een nationaal kapconcours. Dezelfde club heeft hier ter stede reeds meer van deze con coursen gehouden, doch de komende wed strijd zal tn deelnemertal alle vorige verre overtreffen. Als bijzonderheden zij nog vermeld, dat op dit concours in de damesafdeeling ae modellen bij loting worden toegewezen, zoodat met he. veel bestreden systeem van het meebrengen van eigen modellen wordt gebroken. Bovendien worden de bezoekers en bezoeksters alle in de gelegenheid ge steld om hun oordeel over de prestaties kenbaar te maken, waaraan prijzen ver bonden zijn. LASTIGE BEZOEKERS. Gisteravond omstreeks 12 uur heeft de eigenaar van een café-restaurant aan den Stationsweg de hulp van de politie inge roepen ter verwijdering van een 40-tal stu denten, die de orde in zijn inrichting ver stoorden en weigerden deze te verlaten. De gummistok bleek het meest „door slaande" argument, waarvoor de studenten gevoelig waren. Echter vielen ook op straat nog diverse rake klappen, waarbij uit den neus van een der agenten zelfs politioneel bloed vloeide Het duurde geruimen tijd voordat de rust volledig was teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1