UILTJE Algemeene vergadering Lever Brothers en Unilever De nieuwe motorbrandspuit te Leimuiden LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Mei 1938 Vierde Blad No. 23967 Wijziging Indische begrooting PALTHE (UN/T [NUTUREN 79ste Jaargang De steun aan rubber producenten. Bestuursacademie voor inlandsche ambtenaren Die tip was goud waard! SIGAREN LUCHTVAART Plechtige overdracht en succesvolle demonstratie industriën 1937 was een gunstig jaar. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsont werp ter goedkeuring van de besluiten van den gouverneur-generaal van Ned- Indië tot wijziging en aanvulling van de begrooting van Nederlandsch-Indië voor liet dienstjaar 1938, zegt de minister van koloniën op de opmerkingen gemaakt bij de aanvullingen op de afdeelingen 1 en 3a, dezer begrooting (regeering en hooge colleges en Indische schuld), het volgende: De door verscheidene leden gehuldigde opvatting, dat, naast de algemeene wel vaartsbevordering, juist thans maatregelen noodig zijn, die meer rechtstreeks aan de nibberproducenten ten goede komen, geeft den minister aanleiding er op te wijzen, dat de bij de onderhavige aanvullingsbe- grooting beoogde uitgaven ten laste van de moederlandsche welvaartsbij drage van f. 25.000.000 ten doel hebben om bijstand te verleenen in economisch zwaar getrof fen gebieden. Voor steun aan de bevol king der rubberproduceerende gebieden is het eerder aangewezen uit het rubber- fonds te putten. Aangaande de tweede storting in dat fonds zal binnenkort een aanvullingsbegrooting voor 1938 aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Bij de behandeling daarvan zal meer in het algemeen gelegenheid bestaan over de be steding van die storting van gedachten te wisselen. Naar aanleiding van de vraag in het voorlooplg verslag of de regeering bereid is om ten behoeve van de producenten van bevolkingsrubber bijdragen voor de aanschaffing van plantmateriaal beschik baar te stellen, wil de minister intusschen er reeds thans de aandacht op vestigen, dat de rubberproducenten in het algemeen in ruime mate beschikken over plantma teriaal uit eigen aanplantingen. Uit een van de Indische regeering ontvangen be richt is gebleken, dat de verstrekking van hoogwaardig plantmateriaal op korten termijn op de moeilijkheid stuit, dat de aankoop voor de bevolking van geselec teerd, getoetst en in afstamming bekend zaad. z g. legitiem zaad, vermoedelijk niet mogelijk zal zijn, omdat de Europeesche ondernemingen dat zaad voor eigen nieu wen aanplant noodig zullen hebben. Van wege het algemeen proefstation zal slechts een geringe voorziening met dat zaad mo gelijk zijn. Met het oog daarop wordt overwogen over te gaan tot de verstrekking van niet getoetst en in afstamming niet ten volle bekend zaad, z.g. illegitiem zaad, dat af komstig is uit goede ondernemingsaan- piantingen en in elk geval beter is dan hei plantmateriaal van de bevolking. De verstrekking van dit zaad zal aan de orde komen bij de plannen voor een betere voorlichting van de rubberproduceerende bevolking ten aanzien van de cultuur cn de bereiding, waarvoor de noodige gelden reeds voor een deel in het rubberfonds werden gestort. Voor zoover noodig worde hierbij aangeteekend, dat de verstrekking aan de bevolking van entrijs practise!) geen doel zou treffen, in verband met den over het algemeen zeer extensieven aard der bevolkingsrubbercultuur, welke mede brengt. dat het occuleeren aam voor de hand liggende bezwaren onderworpen is. Nog zij vermeld, dat voor den aanleg van rubberzaadtuinen ten behoeve van de bevolking reeds f. 275.000 beschikbaar is gesteld en dat bij bovenbedoelde tweede storting in het rubberfonds gerekend zal worden op een uitgaaf van f. 225.000 voor de voltooiing van den aanleg dier tuinen. Deze tuinen zullen echter niet eerder dan na 7 jaren zaad kunnen opleveren. Bij de aanvullingen op de afdeeling 5 (dep. van onderwijs en eeredienst), zegt de minister: Erkentelijk voor de waardeering. waar mede het voornemen tot oprichting van een bestuursacademie voor de hoogere op leiding van inlandsche ambtenaren op Java en Madoera werd begroet, wil de minister naar aanleiding van den om trent het karakter van het daar te geven onderwijs uitgesproken twijfel mede- deelen dat deze academie zoowel wat be treft den opzet als het karakter en het leerplan een inrichting van hooger onder wijs zal zijn. Aan de toezegging, welke door de In dische regeering aan den Volksraad is ge daan, om aan dien raad volledige mede- deelingen te doen aangaande de inrich ting van het leerprogram en alles, wat daarmede samenhangt, zal worden voldaan door de regeling voor de bestuursacademie in den vorm van een „bestuursacademie- ordonnantie" tot stand te doen komen. Het ligt in de bedoeling, dat het onder wijs aan de bestuursacademie de volgende takken zal omvatten: inleiding tot de rechtswetenschap; Staats- en administra tief recht van Nederlandsch-Indië in ver band met dat van Nederland; volkenkun de van Ned.-Indië; staathuishoudkunde; adatrecht; Nederl.-Indisch strafrecht; criminologie; instellingen van den islam; geschiedenis. Het studieplan zal gericht zijn op een studieduur van drie jaar, welke tijd door alle geraadpleegde instanties voldoende wordt geacht om aan geselecteerde in landsche bestuursambtenaren met eenige jaren ervaring, die in het bezit zijn van het einddiploma van de mosvia, een hoo gere opleiding van algemeen vormend ac- demlsch karakter te verschaffen, als thans en in de koniende jaren voor de vervul ling van de hoogste posten bij het in- landsch bestuur noodig is te achten. WOLLEN DEKENS STOOMEN 998 (Ingez. Med.) Hier i* de bron ven 't geurig.t rookgenot; Uiltje! Haar edel dekblad, haar uitgelezen bin nenwerk maken van Uiltje in elke prijsklasse een waarlijk puike sigaar. Elke Uiltje-sigaar wordt, vóór zij de fabriek ver laat, stuk voor stuk nage- keurd. Vandaar Uiltje's altijd even koele brand, altijd even zachte smaak, steeds gelijke geurige genietingRookt Uiltje! Constant in kwaliteit! Subliem 5 ct„ Florida 6 et. Penaal 6 et. Bolknak 8 ct, Lido 8 ct.. Casino 10 ct 1199 (Ingez. Med.) ACHTTIENDE LUSTRUM DELFTSCH STUDENTENCORPS. Openluchtspel „Jan Klaassen". Het spel, dat dit jaar ter gelegenheid van het 18de lustrum van het Delftsch Studenten corps zal worden opgevoerd, is gebaseerd op de oude poppenkast met Jan Klaassen, Katrijn, de diender, de dood van Potlood etc.; figuren, die reeds eeuwen tot de verbeelding van de menschen hebben gesproken. Jan Klaassen, een echt-Hollandsche figuur, speelt zijn houten spel in luchtige sa tyre met geen andere bedoe ling. dan om zijn publiek te amuseeren. Geen symboliek, geen probleemsteller ij. niets anders dan vermaak voor jong en oud is de opzet van alt spel. dat het corps wenscht op te voeren tijdens de lustrumfeesten in de eerste helft van Juli. „Jan Klaassen" is in kiemvorm in het corps ontstaan, werd door eenige oud-leden tot een spel en is ten slotte geschreven door Jan En gelman. Begeleidende muziek wordt gecompo neerd door Henk Badings. De regie is opge dragen aan Paul Storm. DE POSTVLUCHTEN. De „Reiger is vanochtend van Tjililitan naar Nederland vertrokken. Het toestel vervoert 218 KG. post. 3 KG. pakketpost en 22 KG. goe deren. Een passagier maakt de reis tot Am sterdam mede, terwijl 14 passagiers geboekt zijn voor tusschentrajecten. Foto van Vliet. Hierboven de prachtige, nieuwe motorbrandspuit waarmee de gemeente Leimuiden verrijkt is en die gistermiddag onder groote belangstelling werd overgedragen en waarmee op succesvolle wijze gedemonstreerd is. Gistermiddag te ongeveer drie uur had jj Leimuiden de officieele overdracht o?wS van de n'euwe motorspuit door B. H' aan den brandraad. va D'i waren tegenwoordig het college an B. en W., enkele raadsleden, de ge- ™entesecretaris, het gansche brandweer personeel, de voorzitter en de secretaris h», 11 Pr°v. Z.-H. Brandweerboffd, de Bit t leeman uit Rotterdam en Couzy i Leiden, alsmede de heer P. de Graaf, ïerih Van den Reinigingsdienst te 's-Gra- - nëge gn technisch-adviseur van den ,Je ongeveer half drie werd de nieuwe tom Po"' gebouwd op een Ford V8 truc bi, 5fl Raadhuis afgeleverd, door den Blukhool, vertegenwoordiger van de l A Bikkers en Zoon t° h. Jyster der motorspuit. V,p 1 IIIOLOI spuib. vervolgens begaven zich alle aanwezi- ter 1aar de raa<izaal, waar de burgemets- aatnt -heer J- A' Bakhuizen de nieuwe officieel aan de brandweer over- A® wees er op, dat, nu de nieuwe spuit 1 van de georganiseerde brandweer véél gevergd zal worden. Het college van B. en W. rekent er op. dat iedereen zijn best zal doen om de spuit zoo goed mo gelijk te doen functlonneeren. Men moet daarbij ook zuinig op het materiaal zijn. Spr. feliciteerde den commandant, den heer Angenent met deze prachtige spuit, die nu gemeentelijk bezit is geworden en hoopte, dat men van deze spuit méér ple zier zal beleven dan van de oude. Eigen lijk weet spr. dit wel zeker, want deze spuit is gebouwd onder de beproefde lei ding en toezicht van den heer P. de Graaf adviseur van den Prov. Brandweerbond. Spr. dankte het bestuur van dezen Bond voor zijn tegenwoordigheid, en den heer De Graaf voor het toezicht namens den Bond bij den bouw gehouden. Daarna sprak de heer Keeman uit Rot terdam, voorzitter van den Z.-H. Prov. Brandweerbond. Het deed hem genoegen in den burgemeester een enthousiasten bewonderaar te zien van het werk van den Bond. Alle gemeenten moeten op den duur lid van den Bond worden; op deze wijze zal men catastrophen kunnen voorkomen. Ook spr. wenschte de gemeente geluk met de nieuwe aanwinst. Onder het geloei van de sirene ging de spuit vervolgens naar den nieuwen weg waar de eerste oefening zou plaats vin den. Eerst werd met één straal gespoten, waarna tot zes slangen toe werden aan gekoppeld. Met een dergelijke watermassa zal het zeker mogelijk zijn de branden in Leimuiden spoedig te blusschen. De normale pompcapaciteit bedraagt bij een opvoerhoogte van 80 M., 2000 L. per minuut. Na deze schitterend geslaagde proefne ming werd gereden naar een meer afgele gen deel der gemeente. n.l. naar den Hee- renweg langs de Westeinderplas, waar de machine bediend werd door het eigen per soneel. Onder de bekwame leiding van de beide commandanten en de brandmeesters verliep ook deze demonstratie succesvol. Te ruim zeven uur reed de nieuwe auto brandspuit onder luid sirenegeloel het dorp weer binnen, om in de nieuwe ruime garage, naast het gemeentehuis gestald te worden. Het was weer een mooie dag voor het. gemeentebestuur van Leimuiden! In de gisteren te Rotterdam gehouden jaar- ïyksche algemeene vergadering van aandeel houders van Lever Brothers en Unilever N.V. heeft de voorzitter, de heer P. Rijkens, een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend Het vorige jaar werd in de rede van den voorzitter dezer vergadering uitdrukking ge geven aan een gevoelen van betrekkelijk opti misme ten aanzien van de vooruitzichten voor het jaar 1937. Voorzoover het Lever Brothers en Unilever betreft, Is die verwachting inder daad gerechtvaardigd gebleken. Vervolgens concludeerde spr., dat de funda menten van het economisch gebouw, in tegen stelling tot een groot gedeelte van den poli tieleen bovenbouw, hecht genoemd kunnen wor den. Hij zag dan ook geen technische redenen voor een verderen achteruitgang van den eco- nomischen toestand. Het preferent kapitaal der N.V. mag ln ver houding tot het gewone kapitaal hoog wor den genoemd. Niettemin is het gewone dividend nimmer gepasseerd en heeft dit bij de Neder - landsche maatschappij niet meer gevarieerd dan tusschen 10 ten tijde, dat de voorspoed zijn hoogtepunt had bereikt, en 4% op het laatste punt der depressie. Grootere omzet. Het bedrijf heeft zich in den loop van 1937 op gezonde wijze verder ontwikkeld en aan deelhouders mogen worden gelukgewenscht met het feit, dat de totale verkoop aan derden, in geld uitgedrukt, het recordcijfer van f. 1.700.000.000 heeft bereikt, d.i. 12 meer dan het hoogste cijfer, ooit tevoren behaald. Deze verhooging vindt eensdeels haar oorzaak in een daadwerkelijke toename der verkochte hoeveel heden en anderdeels in hoogere prijzen. Dit gunstige resultaat is ongetwijfeld mede toe te schrijven aan de intensieve reclame, welke is gevoerd. De totale reclame-uitgaven bedroegen ruim f2.250.000 meer dan in eenig vorig Jaar. De zeep-omzetten bereikten het recordcijfer van bijna 850.000 ton. Eetbare vetten en olie. Wat margarine en andere eetbare vetten be treft. ten aanzien van deze artikelen is de ont wikkeling niet zoo gunstig geweest. Hier werd de omzet niet meer dan gehandhaafd. Een ach teruitgang in de Midden-Europeesche landen werd goed gemaakt door verhoogde omzetten in de Vereenigde Staten en in het Britsche Rijk. De olie-industrie' heeft wederom een goed jaar achter den rug. De verkoop van oliën en vetten aan derden beliep 547.000 ton. een cijfer aanzienlijk hooger dan in eenig vorig jaar. Een andere record-omzet werd behaald in veekoeken en voedermeel. In 1936 werd ruim 1.800.000 ton en ln 1937 1.925.000 ton verkocht. Andere artikelen. Verleden jaar werd reeds melding gemaakt van de uitbreiding der vleeschwaren- en worstfabrieken in Nederland en Engeland. Tegen het einde van 1937 moest in een ver dere uitbreiding van haar capaciteit worden voorzien en de daarmede verbonden werkzaam heden zijn thans vrijwel voltooid. De nood zakelijkheid van dezen maatregel blijkt dui delijk uit de toename van onzen verkoop van 25.000 ton in 1936 tot 48.000 ton verleden jaar. In geld uitgedrukt beteekende dit een ver hooging van 77%%. Ook de winsten zijn in verhouding toegenomen. Ook door de fabrieken van kaas. geconden seerde melk en zuigelingenvoedsel werden hoo gere winsten behaald. De verkoopen ln deze artikelen, die op zichzelf weder een record beteekenen, overtroffen die van het vorige jaar met 26%%. De verkoopen van glycerine en chemicaliën zijn op hetzelfde niveau als dat van het vorige Jaar gebleven met een omzet van 88.000 ton in gewicht en een waarde van f. 31.000.000. Een nog hoogere geldswaarde vertegenwoor digen verkoopen aan derden van verschillende soorten papier. Voor het loopende jaar mag een verdere toename van de omzetten worden verwacht, aangezien verschillende fabrieken, zoowel in Engeland als in Duitschland. slechts gedurende een gedeelte van het jaar tot den totalen omzet hebben bijgedragen. De verkoopen aan visch en gevogelte be liepen 150.000 ton met een geldswaarde van bijna f. 45.000.000. d..i. 4%% meer dan verleden jaar. In deze cijfers zijn niet begrepen de om zetten van een zeer belangrijk vlsch-concern. waarin de N.V. met minder dan 50% is ge ïnteresseerd. Eenige andere onderhoorige maat schappijen zijn geïnteresseerd bij geconser veerde en gedroogde visch, vruchten en groen ten. Van deze artikelen verkocht de N. V. /-N i'ii 55.000 ton, vertegenwoordigende een omzet van Grootere omzet in alle b«na f- 36.000.000. d.i. ruim 20 meer dan in Ten slotte is de N. V. in de voedingsmiddelen- branche nog geïnteresseerd door belangen in de roomijs-industrie. Dit artikel wordt van steeds grooter belang, voornamelijk in Enge land, doch ook ln andere landen, zij het dan ook in aanzienlijk mindere mate. Haar maat schappijen, werkzaam op dit gebied, verschaf fen thans gedurende de zomermaanden werk aan meer dan 10.000 man; de omzet bedroeg meer dan 11.000 ton. Dank zij het goede weer werd een omzet bereikt, welke in geldswaarde die van het vorige jaar met 34% overtrof. Voorts heeft de N. V. belangen verworven in eenige goede fabrieken op het gebied van kunstzijde, wollen stoffen en andere textiel- goederen. Alle tot deze groep behoorende fa brieken hebben bevredigende winsten opgele verd. De scheepvaartbelangen der N. V. hebben, gelijk de scheepvaart in het algemeen, een goed jaar gehad. Samenvatting. Zijn overzicht over den algemeenen toestand van de zaken samenvattend kwam spr. tot de slotsom, dat het jaar 1937 voor de maatschap pijen der N.V. een goed Jaar is geweest. De winst, welke voor aandeelhouders beschikbaar is, overtreft die van het vorige jaar met onge veer f. 4.000.000. Dat de winsttoename niet grooter is geweest, is aan verschillende oor zaken toe te schrijven. Eén dier oorzaken is deze, dat dit Jaar twee bijzondere posten ten laste der winst- en ver liesrekening zijn gebracht, die in volgende jaren niet zullen wederkeeren, t.w. in de eerste plaats een bedrag van meer dan f. 4.500.000 ter dek king van een deel der schadevergoeding, ver schuldigd krachtens de minnelijke regeling, welke Is getroffen ter beëindiging van een ge ding in de Vereenigde Staten, terzake van patentrechten, waarnaar in het jaarverslag reeds werd verwezen en in de tweede plaats een bedrag van f. 900.000 voor extra-afschrij ving op de aandeelen in de trawlermaatschappij te Aberdeen. Voorts werd dit jaar ten laste der winst en verliesrekening gebracht een bedrag van f. 900.000 voor Nederlandsche dividendbe lasting. Ten slotte hebben de Engelsche maat schappijen der N.V. dit jaar voor de eerste maal een bedrag van ruim f3.000.000 ten laste harer winst- en verliesrekening moeten brengen voor verschuldigde nationale verdedigingsbelasting. Alles te zamen genomen is voor de verwer ving van kapitaalswaarden, nieuw verworven bedrijven daaronder begrepen, dit jaar een bedrag van meer dan f. 85.000.000 uitgegeven. Kapitaal, obligatieleeiüngen en reserves be dragen te zamen in totaal bijna f. 1.500.000.000. De reserves der moedermaatschappijen beloo- pen, in guldens uitgedrukt, bijna 70 van haar gewone kapitaal. De vlottende activa overtref fen de vlottende passiva met bijna f. 378.000.000. Het aandeel der moedermaatschappijen in de reserves, welke dit jaar in het concern werden gevormd, beloopt ongeveer f. 21.500.000. af schrijvingen ten bedrage van meer dan f. 36.500.000 buiten beschouwing gelaten. Dank bracht spr. aan het geheele personeel, dat. over de geheele wereld verspreid, ten getale van meêr dan 200.000 man, heeft mede gewerkt tot het behalen van deze resultaten. De balans en winst- en verliesrekening, als mede de voorgesteldde winstverdeeling werden goedgekeurd. De bestuursbenoeming had plaats in overeen stemming met hetgeen daaromtrent ln het jaarverslag werd vermeld. Voorts werd het voorstel tot statutenwijzi ging aangenomen. ,Als je je nu weer omdraait, kijf even, hoe laat het is!" ian

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13