Q. BLEUS ZONEN Binnenland Wettelijke taak der bedrijfsraden LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 14 Mei 1938 Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag ZUIVERAARS Noordeinde 17 - Leiden Telefoon 1078 Reter GEMENGD NIEUWS Zijn antwoord aan de Tweede Kamer Hertog en Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg vertrokken. H.M. de Koningin deed Haar gasten uitgeleide. Met den nachttrein naar Berlijn hebben de Hertog en Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg gisteravond om 7 minuten voor 7 de residentie verlaten. De Koningin deed Haar gasten tot op het perron van het Staatsspoorstation ultgelejde. Om kwart voor zeven hield een auto met den Koninklijken standaard, gevolgd door twee andere auto's, voor den looper naar de Koninklijke wachtkamer stil. De Hertog stapte het eerst uit, daarna de Koningin en tenslotte de Hertogin. Na een kort oponthoud ln de Koninklijke wachtkamer betrad het gezelschap het per ion. De hertog en hertogin drukten de leden der hofhouding de hand en liepen naar hun wagon. Toen nam Hare Majesteit de Koningin afscheid van Haar gasten en twee minuten later zette de trein zich ln beweging. De Koningin wuifde nog enkele oo»enblikken Haar easten na. waarna Hare Majesteit met de leden van Haar gevolg naar het palels Noordelnde terugreed. Dagorder van den gouverneur der residentie. De gouverneur der residentie, luitenant- generaal baron van Voorst tot Voorst, heeft den volgenden dagorder uitgegeven: De onderdeelen der Koninklijke weer macht die onder mijne bevelen hebben deelgenomen aan het militair eerbetoon bij de doopplechtigheid van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix hebben allen hun taak op lofwaardige wijze verricht. Door opmarsch. afmarsch, tenue en hou ding maakten zij een uitstekenden indruk. Ik betuig hiervoor aan commandanten en troepen mijne tevredenheid". Ds. Blaauwendraad president-directeur der Heldring-gestichten. Naar wij vernemen, is tot president- directeur van de Heldring-gestichten te Zetten benoemd ds. E. H. Blaauwen draad te Baarn. verdwijnen door de huldzuiverende, huidvoedende en huid verfraaiende kracht die Purol ln hooge mate bezit. Doos 30. 60 ct. Tube 45 ct. BIJ Ajpoth en Drogisten. 21g6 (Ingez. Med.) SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN FINANCIËN. Voorlooplg verslag der Tweede Kamer. Verschenen ls het verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk b der Rljksbegrootlng voor 1937. Bij het afdeellngsonderzoek- vestigden verscheidene leden de aandacht op de mededeeling ln de memorie van toelich ting, dat getracht zal worden de thans voorgestelde verhooging van den gewonen dienst met f. 203.151. benevens een reeds eerder toegestane verhooging van f. 20.000. bij een volgende wijziging van deze be grooting te compenseeren. Men betreurde dat deze compensatie niet reeds bij dit wetsontwerp kon worden aangebracht en men zou het op prys stellen, van den Minister te mogen vernemen, wat daarvan de oorzaken zijn en of thans reeds eenige zekerheid kan worden gegeven dat bij een volgende supoletoire begrooting inderdaad andere artikelen met een even groot totaal bedrag zullen worden verminderd Vele leden vroegen nadere inlichtingen over de voorgestelde vergoeding van f. 94,116 aan de Nederlandsche Midden- standsbank. Ook werd geïnformeerd naar de uitga ven, voortvloeiende uit de door het Rijk in het belang van de opvoering der werk gelegenheid getroffen regeling tot verlee ning van staatsgaranties voor uitvoer- transactle van hier te lande gevestigde ondernemingen. Tevens is door sommige leden de vraag gesteld, of het kapitaal van de Bank van Nederlandsche gemeenten onbeperkt kan worden uitgebreid, doordat andere pu bliekrechtelijke lichamen daarin deelne men. en of de verplichting van het Rijk. om telkens gelijke bedragen te foumeeren, eveneens onbeperkt is. Zoo ja, is er dan geen aanleiding en geen mogelijkheid om aan deze verplichting een einde te maken? HET DREIGENDE CONFLICT IN HET TAXI-BEDRIJF TE AMSTERDAM. Bestrijding der werkloosheid. Een adres van het R.K. Werklieden verbond. In een adres aan den raad van ministers bepleit het bestuur van het R.K. Werk liedenverbond een zoo voortvarend moge lijke toepassing van vooral de volgende middelen, welke het aantal beschikbare arbeidskrachten kunnen beperken: ai verhooging van den leerplichtigen leeftijd en van den minimumleeftijd voor ntreding in het bedrijfsleven met een aar; bi zoo veel mogelijk verbod van loon- trbeid voor zestigjarigen en ouderen, ge baard gaande met een behoorlijke voor telling in de financleeie gevolgen daarvan, die gemakkelijk vallen zal, naarmate het aantal jongere werkloozen vermindert; ci verbod van vrouwenarbeid ln alle ge vallen, waarin die even goed door mannen kan worden verricht, behoudens noodzake. lijke uitzonderingen of financleeie tege moetkoming, waar deze billijk is; d) krachtige bevordering van de emigra te. niet alleen door beschikbaarstelling van inancieele middelen, maar vooral ook door ons volk en vooral de jongeren sesohikt te maken om aldus een bestaan te zoeken. Als middelen om in het bedrijfsleven aan een beduidend grooter aantal arbeidskrach ten emplooi te verschaffen, geeft adressant aan: ai een meer doeltreffende tariefspolitiek; bi het verleenen van exportpremies en exportcredietgaranties: c) het verleenen van goedkoope credie- ten aan onze industrie, enz.: di het verleenen van loontoeslagen in (idarvoor ln aanmerking komende bedrijven 'roet name in den land- en tuinbouw). Verder moet meer nog dan tot dusver de uitvoering van openbare werken worden bevorderd. Bovendien bepleit adressant de volgende maatregelen tot spreiding van het beschik. bare werk: at verkorting van den arbeidsduur, ge baard gaande met: bi breideling van de mechanisatie: tl verplichting om in ondernemingen, '■aar dat mogelijk is. een bepaald percen- «ze werklooze arbeiders te werk te stellen: bi toepassing van de arbeidswet ook in K'erheidsbedrijven (spoorwegen, posterijen); loon- '"^d^Ve vacantie met behoud van verbod van het sluiten eener onder- ro.nz zonder goedkeuring der regeering. Tensity te wordt verzocht in afwachting rati het resultaat der aangegeven middelen an de werkverschaffing voor de vohvas- snen een zoo groot mogelijke uitbreiding «ven. jeugdige werkloozen verplicht te ,;k -e ste'len in werkkampen en het nU- «roeidamderwij, uit te breiden en te 'neigen. -f" de toelichting od al deze gevraagde t>: e'en woedt gezegd dat na de over- 'otSüS van adre5Sant deze middelen zullen t0Sen dat aan de regeering grootere be- 'o». en volmachten moeten wo-den Ixw't10' waarbij wordt gedacht aan bc- e verkorting der ontelgeningsproce- "im mach,'l?1hB ow. als tijdelijke toe- tf ..l verKortlng van den arbeidsduur voor schrijven, enz. Sluiting der blokbandbedrijven een week uitgesteld. Wij vernemen, dat de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij en de bond van werkgevers in het taxibedrijf te Amsterdam het tegen morgen aangekondigde ontslag hunner chauffeurs een week hebben uit gesteld. Dit besluit Ls genomen ten einde het publiek op den dag van de universi- teits-roeiwedstrijden niet te dupeeren. Van dit respijt hoopt men tevens ge bruik te maken alsnog een bevredigende oplossing in het conflict te verkrijgen. 1174 (luges. Med.) VEREENIGING VOOR ALCOHOL- BESTRIJDING BIJ IIET SNEL VERKEER (V.A.S.) Gisteren hield bovengenoemde vereeni- ging te Utrecht haar algemeene vergade ring, welke werd bijgewoond door verte genwoordigers van verschillende drankbe- strljdlngs-organlsatieS, alsmede van den ANWB. Wegens bultenlandsch verblijf van den voorzitter, ir. F. A. Brandt, stond deze vergadering onder het praesldium van ds. A. J. Montijn, die in zijn openingswoord wees op het vele propagandistische werk. dat ook in het afgeloopen jaar weer was verricht, en op het verheugende feit, dat de leuze „geen alcohol bij snelverkeer", steeds meer ingang vindt. Tevens herdacht hij in warme bewoordingen den onlangs overleden penningmeester van de V.A.S., den heer P. J. Th. Dieges, voor wiens trouw beheer van de financiën de veree- niglng veel dank verschuldigd is en wiens sympathieke persoonlijkheid nog lang in herinnering zal blijven. De heer H. Ploeg Jr., secretaris, deed daarna verschillende mededeelingen om trent de propaganda-plannen. Een nieuw affiche, geteekend door Henk Doornekamp, is juist gereed gekomen en zal ongetwij feld veel belangstelling trekken. Een klein vlugschriftje voor kinderen is ter perse, terwijl ook via de scholen onder de Jeugd gewerkt zal worden. In verband met het tienjarig bestaan van de V.A.S., in het begin van het volgende jaar, zal zoo mo gelijk een gedenkschrift het licht zien. Bij de bespreking van het jaarverslag werd hulde gebracht aan de activiteit van het bestuur. Inzonderheid het in Novem ber te 's-Gravenhage gehouden congres, was een mooi succes voor de vereeniging. Dit verslag, alsmede dat van de financiën, werd goedgekeurd, terwijl de begrooting voor 1938 werd vastgesteld. De aftredende bestuurs-leden de heeren A. J. Montijn. en A. J. L. Stalpers, werden herkozen, terwijl in de vacature-Dieges voorzien werd door de benoeming van den heer M. van den Bosch, secretaris van het Breda's diocesane kruisverbond. S. R. O. O. A. TE UTRECHT BESTAAT 25 JAAR. Op 19, 20 en 21 Mei as. zal het 25-jarig bestaan worden gevierd van de School voor Reserve-Officieren der Onbereden Artil lerie te Utrecht. De oprichting van de school voor ver lofsofficieren vestingartillerie in 1912 was de officieele erkenning van de bestaans- noodzakelijkheid eener schoolopleiding voor de as. reserve^öfficieren der artillerie. In 1914 werd de school tijdelijk opgehe ven om in 1917 haar werkzaamheden weer voort te zetten. In 1923 begon men meer aandacht te be steden aan gespecialiseerde opleiding der leerlingen, bestemd voor de luchtdoel artillerie en kustartlllerie. De feestelijke viering op 19, 20 en 21 Mei as. zal gepaard gaan met athletiekwed- strijden. Voor het stadhuis te Utrecht zal op 20 Mei gedefileerd worden voor militaire en burgerlijke autoriteiten. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van het bezoek van den Koning van België bil de doopplechtigheid te Den Haag is de chef van den marine staf, vlce-admlraal J. Th. Furstner, die als eeredienst aan den Koning was toegevoegd, onderscheiden met het Grootkruis in de Kroonorde van België, in welke orde hij reeds Commandeur was. Voorts is mr D. J. A. baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, benoemd tot Commandeur en de kapitein W Roms- winckel. adjudant van H.M de Koningin, tot Officier in genoemde Kroonorde. De onderscheidingsteekenen zijn ten pa- leize uitgereikt. NED. BOND VAN WIJKVERPLEEGSTERS. De Ned Bond van Wijkverpleegsters, heeft eergisteren te Emmen zijn twaalfde algemeene vergadering gehouden, waar 75 wijkzusters uit alle deelen van het land bijeen kwamen. Het voorstel tot het hou den van een herfstconferentie ter behan deling van een onderwerp op de wijkver pleging betrekking hebbende vond alge meen bijval. Ook keurde men goed het A. G. van Hulst-fonds, het studiefonds voor wijkverpleegsters, te versterken door mid del van den verkoop van hulstblaadjes. De meeening werd uitgesproken, dat het met de salaris- en pensioenregeling van de wijkzusters treurig is gesteld, en dat de vooruitzichten in deze zeer ontmoedigend zijn. Na afloop van de vergadering maakte men onder leiding van den heer Tonckens uit Valthermond een excursie door het Drenthsche veengebied. Men besloot het volgend jaar in Leiden bijeen te komen. (N. R. Crt.) VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van Sociale Zaken maakt bekend, dat door den bedrljfsraad voor het boekdrukkers- en ras'erdiecdrukbedrijf is ingediend een verzoek tot verbindendver klaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekdrukkers en rasterdlepdrukbedrij f in Nederland en dat bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek schriftelijk kunnen worden inge bracht bij den minister van Sociale Zaken vóór of op 1 Juni 1938. Hr. Ms. Kruiser „Java" onder bevel van kapitein ter zee L. F. Klaassen, is gis teren van Gibraltar naar Napels ver- trobken. Bij Kon. Besluit is met ingang van 31 Mei bij het Koninklijk Nederlandsoh-Indisch leger benoemd tot generaal-majoor bij den generalen staf de kolonel van dien staf A. A. G. Feuilletau de Bruijn, terwijl hem tegen dien datum eervol ontslag uit den dienst is verleend. dan Medicijnen is onze Melk en vooral onze prima Gras-Roomboter 74 cL p. p. Boerderij „De Waard" Tel. 582 Van Speijkstraat la AAN EEN DRIJFAS RONDGESLINGERD. Jongen ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Eergistermiddag om ongeveer half vijf had op de Stroohulaenfabriek J. B C Car on le Asten iN. Br i en ongeluk plaats. De 15-Jarige v. d. B. stond op een ladder, om een riem te leggen over een wiel van de drijfas, welke door de fabriek loopt. Hierbij werd de mouw van zijn overall gegrepen door een sluitschroef, met het npodlotllg gevolg, dat de jongen door de as werd rondgeslingerd. Hierbij werd hij tegen een balk geslagen, die ongeveer een halven meter boven de as lag. Alle kleeren werden den jongen van het lijf gerukt. Daar de as toen geen houvast meer had. viel de jongen op den grond, nog voordat de machine kon worden stilgezet. Onmiddellijk werd dr Jansen gewaar schuwd. die spoedig arriveerde. Het slacht offer bleek een arm en een been gebroken te hebben. De iongen klaagde verder over pijnen in de borst. Dr. Jansen achtte over. brengirw: naar het gasthuis te Helmond noodzakelijk. BRANDSTICHTING TE ROTTERDAM. Kantoorbediende bij particulieren bewakingsdienst de dader. Woensdagavond heeft een brandje ge woed op de zolderverdieping van een pand aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, waarin, de kantoren zijn gevestigd van den parti culieren bewakingsdienst ..De Twee Sleu tels". Het uitgebreide onderzoek van de politie heeft aangetoond, dat een kantoorbediende in het kantoor brand heeft gesticht. Hij heeft een brandende krant neergelegd in de nabijheid van het traagst. waar diverse andere licht brandbare artikelen lagen. Omstreeks zes uur is hij weggegaan en tegen zeven uur is de brand uitgebroken Met een straal op de waterleiding heeft de brandweer het vuur in een oogwenk gebluscht. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat deze brandstichting is geschied, omdat de kantoorbediende sedert geruimen tijd fraude heeft gepleegd ten nadeele van de firma. Hij moest van de kwitanties een lijst aanleggen. Daarop vermeldde hij een aantal kwitanties niet. Aangezien ze niet op de llist voorkwamen, bleef toch het totaal van de lijst steeds kloppen met het bedrag, dat op de kwitanties werd geïnd. De achter gehouden kwitanties heeft de jongen, de 23-jarige A. J. B.. zelf geïnd. Het geld heeft hij op zijn spaarbankboekje gezet. Tot. nu toe heeft men vastgesteld, dat er driehonderd gulden is ontvreemd. Het is echter zeer goed mogelijk, dat de fraude een veel hooger bedrag zal omvatten. 1201 (ïngez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. DE POOLSCHE GRAVIN-SPIONNE. Naar verluidt is de Poolsche gravin Wie- lopoLska. die wegens spiannage tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld is. Don derdagavond met den trein tot aan de Poolsche grens gebracht. Vermoedelijk is zii uitgewisseld tegen twee Duitsche onder danen. die om dezelfde redenen in Polen veroordeeld waren. De minister over haar econo mische adviesbevoegdheid. vijf EN ZEVENTIG JAAR GETROUWD. J!*! echtpaar P. Muller—Herens te Delft lariji 0,1 22 Ju" as- viJE ourfi® echtvereenlglng te viere ,es tiJn thans 98 jaar oud. De beide Verschenen is de memorie van antwoord van den minister van sociale zaken aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 22 en 29 der bedrijfsradenwet Hieraan wordt ontleend: Blijkens het voorlooplg verslag verklaarden sommige leden legen hetgeen wordt voorgesteld ernstig bezwaar te hebben. Voor zoover zij daarbij hebben gewaagd van „een achter deur", waarlangs aan de bedrijfsraden een zeer algemeene bevoegdheid tot adviseeren ook op zuiver economisch gebied zou wor den toegekend, wil het den minister voor komen, dat deze leden zich hebben laten leiden door een in tweeërlei opzicht minder Juiste opvatting aangaande de huidige wettelijke taak der bedrijfsraden. Vooreerst immers meenen deze leden, dat de bedrijfsraden zijn ingesteld om zich uit sluitend bezig te houden met aangelegen heden van socialen aard. Naar het oordeel van den minister strookt deze opvatting niet met den inhoud der bedrijfsradenwet. Wel is waar heeft de wetgever daarbij kennelijk gemeend een scheidingslijn te kunnen trekken tusschen sociale en econo mische bedrijfsaangelegenheden, doch in die opvatting heeft hij de taak van den bedrljfsraad niet beperkt tot aangelegen heden van de sociale groep, maar haar tevens uitgestrekt tot een economische categorie; immers in artikel 15. eerste lid, onder f, lot onder mem de commercieele bedril fspolltiek, zij het dan ook, „voor zoo ver" deze in haar gevolgen de positie van den arbeider beïnvloedt. Daarenboven wordt door de meerbedoel- de leden gesteld, dat in latere bijzondere wetten de wet op het algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van on dernemersovereenkomsten 1935 en de ves tigingswet kleinbedrijf 1937 aan de bedrijfsraden is opgedragen een taak „met het oog op het sociale element, dat de ln die wetten bedoelde (economische) rege lingen bevatten". Ook deze meening kan de minister niet deelen. Niet alleen bieden die wetten zelf geenerlei aanknoopings- punten voor een zoodanige beperking In de adviseerende bevoegdheid der bedrijfs raden, maar bovendien zou een zoodanige beperking in de uitoefening der toegekende bevoegdheid de adviezen onvolledig en daardoor in menig geval van geringe waarde doen zijn. hetgeen naar valt aan te nemen, met de bedoeling des wetgevers ln strijd zou wezen. Uiteraard zou het mogelijk geweest zijn. de aanpassing van de bedrijfsradenwet aan de genoemde bijzondere wetten in wets- technischen zin te doen geschieden door in artikel 22 der bedrijfsradenwet te spre ken van adviseerende bevoegdheid van den bedrijfsraad over „al die onderwerpen, waaromtrent op grond van een andere wettehjke bepaling zijn advies kan worden ingewonnen". De aanpassing ln den econo- misch-socialen zin zou dan echter achter wege blijven. En het is deze aanpassing, welke het onderhavige voorstel mede be oogt. De opmerking, dat de bedrijfsraden voor het uitbrengen van adviezen over econo mische problemen niet geoutilleerd zijn, dat zij op economisch terrein niet deskun dig zijn en op dit gebied dan ook geen verantwoordelijkheid zullen kunnen dra gen, heeft den minister, als komende van de in het voorloopig verslag aan het woord zijnde leden, verbaasd. De bedrijfsraden toch bestaan voor de helft uit vertegen woordigers van de werkgevers, die. naar deze leden met kiem' betoogen, als bij uit stek deskundig op dit gebied moeten wor den aangemerkt. Ook van de vertegen woordigers der arbeiders in de bedrijfs raden mag in het algemeen worden aangenomen, dat zij tot beoordeeling van de aan de orde komende vraagstukken in staat zijn. In leder geval zijn de bedrijfs raden in de gelegenheid zich ter zake voldoende te orienteeren, mede dank zij de bevoegdheden, bedoeld in de artikelen 13 en 15 der bedrijfsradenwet. Zooals hier boven is uiteengezet, is trouwens door den wetgever bij artikel 15, eerste lid, onder f., der bedrijfsradenwet en bij de genoemde leges speeiales reeds belangrijke verant woordelijkheid op het z g. economisch ter rein op den bedrijfsraad gelegd. Dat de voorgestelde wijziging van artikel 22 zal leiden tot een steeds grootere zeg genschap van arbeidersvakbonden op een terrein, dat alleen aan de ondernemers zou moeten worden voorbehouden, kan de minister niet onderschrijven. Door de uit breiding van zijn adviseerende bevoegdheid op economisch terrein zal de bedrijfsraad, als orgaan van en voor een bedrijfstak, in meerdere mate werkzaam kunnen zijn ter behartiging van algemeene bedrijfsbelan gen. De wenschelijkheid van die uitbrei ding is in verschillende bedrijven ook van ondernemerszijde bepleit. De vraag, door sommige andere leden ge steld, of het niet in het belang van de be drijfsraden zelf zou zijn om de onderhavige wijziging terug te nemen, beantwoordt de minister ontkennend. Van de uitbreiding der adviseerende bevoegdheid op econo misch terrein verwacht hij goede gevolgen voor de verdere ontwikkeling van het instituut der bedrijfsraden. Blijken de bedrijfsraden, met deze ruimere bevoegd heid toegerust, in de practijk goed te functionneeren en ten nutte van het bedrijf werkzaam te kunnen zijn. dan zal zulks vanzelf er toe leiden, dat werkgevers, die thans nog min of meer afwijzend staan tegenover de bedrijfsradengedachte, hun aanvankelijk oordcel herzien, terwijl daar enboven is op te merken ,dat de uitoefe ning der voorgestelde adviseerende be voegdheid. behoudens voor zoover door overheidsorganen er om wordt gevraagd, afhankelitk is van het vrije initiatief van eiken bedrijfsraad. Dat vele leden zich met hetgeen in dit artikel wordt voorgesteld geheel konden vereenigen, vernam de minister met vol doening. Hij kan zich in het algemeen bij het betoog dezer leden aansluiten. De bedrljfsraden-wet behoeft geen wijzi ging om vertegenwoordiging van de hoofd arbeiders in de bedrijfsraden mogelijk te maken. De vraag, of in het kader van het onder havige voorstel de slotwoorden van artikel 15, eerste lid, onder f, behooren te worden geschrapt, beantwoordde de minister ont kennend. De in de meergenoemde bijzon dere wetten aan den bedrijfsraad toege kende adviseerende bevoegdheid heeft voor den minister de aanleiding gevormd om in de bedrijfsradenwet de bevoegdheid van den bedrijfsraad als orgaan van advies daaraan aan te passen. Hieraan te verbin den een voorstel tot wijziging van de ln die wet geformuleerde taak van den bedrijfs raad als orgaan van overleg ware naar de meening van den minister een overschrij ding van den opzet der thans voorgedra gen wijziging. Verhooging of schrapping van het ln artikel 29 gestelde maximum acht de mi nister gelet op den omvang van de werk zaamheden der bedrijfsraden, voorshands niet noodlg. VIER BOEREN DOOR ROTSBLOK GEDOOD. In de nabijheid van Swilajnaz aan de Morava (Zuid-Slavië) zijn vier boeren die graafwerk verrichtten, onder een plotseling neervallend rotsblok verpletterd BLOEDIGE ONLUSTEN IN COLUMBL4. In verschillende universiteitscentra in Columbia (Zuid-Amerika), zijn ernstige onlusten voorgevallen, toen stakende stu denten betoogingen hielden tegen de gewij zigde voorschriften van het staatsexamen. Te Posto deden de stakers een aanval op het regeeringspaleis. De troepen beant woordden dezen aanval, met als gevolg vier dooden en veertig gewonden. Te Po- poyan zijn tijdens een betooging twee dynamiet-patronen ontploft, waardoor vijf studenten werden gekwetst. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Volgende week de eerste weidelammeren van Texel aan de markt. De wolveemarkt is momenteel in het teeken van belangstelling. Het is de tijd, dat de lam meren voor de weiden worden aangekocht en de eerste Hollandsche, Groningsche en Frie- sche producten worden reeds verhandeld, doch niet met veel animo. De markt van oude en éénjarige vette schapen is de laatste weken regelmatig slecht. Ook gister was dat weer het geval en de prijzen zijn met eenige guldens per stuk teruggeloopen. De prijzen van de lam meren zijn dan ook beduidend lager dan vorig jaar. We noteerden voor Hollandsch gefokt Texelsch ras f. 8.^, f.9.—, f.10.— tot f.11. Voor de Groningers en Friesche werd van f. 5.508.00 per stuk besteed. A.s. Maandag is de eerste groote markt op Texel, en we ver namen van de Texelsche kooplui, dat er veel is gefokt en het aanbod zal dus groot zijn. Men zal dan ook ..geschikt" kunnen koopen dit jaar. Intusschen loopen er in Holland nog veel oude vette schapen op den verkoop te wachten en de vraag, zoowel voor export ais voor het binnenland, is bepaald slecht tot nu toe. Een andere ongunstige factor Is. dat de wolprijzen veel lager zijn dan vorig Jaar. Er is door de koude Meimaand nog haast niet ge schoren en dus nog geen nieuwe productie aan de markt. Als maatstaf kan dienen, dat de groote wolveilingen, die deze week zijn gehou den, prijzen to zien gaven, die in guldens om gezet op f. 0 75—f. 0.80 per KG neerkwamen voor de kwaliteit, die vrijwel gelijk staat ann Texelsche wol. De gebruik?veemarkten vertoonden ook in de tweede helft van deze week nog hetzelfde flauwe beeld en waren niet of nauwelijks prijs houdend. Slachtvee in het Noorden was prijs houdend. doch gasteren bh flink aanbod hier ter olaatse was dit. niet het geval. Vette kalven zeer kalm en uucVere lug en flink prijshoudend. De vette varken sma-v: geeft ons voor de volgende week Iets minder vertrouwen. Mager goed en biggen zijn let« zakkende. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11