De moord te Rotterdam VANGE SALTS Invullen Aangifte-Biljetten Belastingen Houilaan 25, Leiden bij Rijnsburgerweg Spanje nog eens in Volkenbondsr aad LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 14 Mei 1938 F inancieel-Economisch Weekoverzicht Weinig hoopvolle vooruitzichten in binnen- en buitenland den De moeilijkheden van België IMEZIMEN /TUKKIN DIENSTREGELINGEN VERANDEREN NACHTPOSTTREINEN BLIJVEN OVERAL IN HET LAND VERZEND MET DE NACHTPOSTTREINEN Een arrestatie Den Haag HARDNEKKIGE RHEUMATIEK BESTRIJDT MEN MET: „DUBBELE WERKING" Echec van del Vayo Telefoon3S98. (Van onzen financieeien medewerker). Men kan nog: niet zegden, dat de vier de devaluatie en de voorloopige sta bilisatie van den Franschen frainc na de hieraan voorafgegane monetaire on rust de internationale valutamarkten in kalmer banen hebben geleid. Een dergelijke eenzijdige amputatie, hoe nuttig en noodzakelijk zij op zich zelf en op den duur ook moge zijn, brengt steeds complicaties mede. Zoo was het te verwachten, dat deze devaluatie een druk op de andere continentale valu ta's ten gevolge zou hebben. In de eerste plaats een psychok>gischen druk: velen redeneerden immers, volkomen ten onrechte overigens, dat een devalu atie ten aanzien van het voornaamste lid van het gestorven goudbloc automatisch een depreciatie bij de andere oud-leden zou moeten meesleepen en zij handelen dienovereenkomstig. Een grooter en be langrijker druk wordt- echter uitgeoefend op de valuta's dier landen welke van de waardevermindering van den Franschen franc direct valutanadeel ondervinden. Dit geldt voornamelijk België, dat economisch zoo nauw met Frankrijk is verbonden, zijn uitvoer naar Frankrijk bedreigd ziet en op de buitenlandsche markten voor zijn in dustrieën ernstige valutaconcurrentie van Frankrijk's zijde ducht. Frankrijk heeft te voren wel de groote leiders van het Drielanaen- of liever Zeslanden-Accoord. de Ver. Staten en Engeland, geraadpleegd, doch niet, zijn buurland België en dit zal, toch hoofdzakelijk de dupe zijn. Daar komt bij. dat het België den laatsten tijd weinig naar den vleeze gaat. De jongste economische depressie drukt wel sterk op het Belgisch industrieel en zakenleven en het resultaat is. dat, mede als gevolg van de zeer belangrijke defensieuitgaven, het beTrootingsevenwieht ernstig is verstoord: een tekort van niet minder dan 1150 mil- lioen franc (bijna 70 millioen gulden) is te dekken, de belastingen zullen aanzien lijk moeten worden verhoogd, de belas tingontduikers aangegrepen. Een regee- ringscrisis heeft men zelfs niet kunnen vermijden. Geen wonder dan ook. dat a? belga aan hevige pressie heeft bloot gestaan en dat de contante koers slechts door onophoudelijken steun der Belgische autoriteiten en ten koste van groot goud- verlies op peil kon worden gehouden, ter wijl men zich genoodzaakt zag het ortho doxe verdedigingsmiddel van disconto- verhooging toe te passen. Toch gelooven wij niet, dat er ernstig gevaar voor België's financiën bestaat. Het land rust economisch en finan cieel op een gezonde structuur, hechter voorwaar dan die van Frankrijk en het zal naar onze mecning den storm kun nen trotseeren. Intusschen heeft de Daladier-franc zijn j heilzaam werk al verricht. Het is nage noeg zeker, dat de jongste devaluatie den franc in een z.g.n ondergewaardeerde po- I sitie heeft gebracht, d.w.z. dat in verhou- ding tot de andere deelnemers aan het Drielanden-Accoord Frankrijk thans tot valutaconcurrentie in staat is. hetgeen eigenlijk in volslagen tegenspraak staat tot. de bepalingen van dit Accoord. In ons vorig overzicht hebben wij er echter reeds op gewezen, dat klaarblijkelijk de Ver. St. en "Engeland dit offer ten behoeve van rust op de valutamarkt en versterking van Frankrijk's positie hebben moeten en ook willen brengen. Het is toe te juichen, dat deze landen het Drielanden-Accoord niet als een wet van Meden en Perzen heoben beschouwd en aanzienlijk grootere waarde hebben gehecht aan het mede helpen tot stond brengen van een krachtig en welva rend Frankrijk. De eerste symptomen hier van hebben zich reeds voorgedaan in een grootscheepsche repatriatie van gevlucht Fraasch kapitaal tot een bedrag van naar raming meer dan een milliard gulden. Hierdoor wordt Frankrijk's financieele po sitie belangrijk verbeterd, de overspannen geldmarkt wordt verlicht en de rentekoer sen dalen. Daladier heeft Inderdaad een kans als geen zijner voorgangers, om orde op Frankrijk's zaken te stellen, mits hij er voor zorgt, dat de prijzen in het land 'net nut der devaluatie niet weer door een stijging wegvagen en mits heeren als Jou- haux bekrompen van inzicht en belust op politiek gewin, niet wederom roet in het eten werpen. De hoop op verbetering in Frankrijk's politieleen, economlschen en financieeien toestand is, helaas, vrijwel het eenige lichtpunt dat wij deze week konden ont dekken Weliswaar vangt ons oer hier en daar iets optimistischer klanken op, doch dit zijn slechts theoretische bespiegelin gen die van hoe deskundige zijde zij ook mogen komen, niettemin voor de practijk van betrekkelijk weinig waarde zijn. Wij bedoelen hiermede speciaal het door mr J. W. Beyen uitgebrachte verslag der Bank voor Int. Betalingen, waarin een hoopvolle grondtoon te beluisteren valt: „De internationale schuldenpositie is belangrijk verbeterd, de particuliere investeeringen vermeerderden, de sta tistische positie van de landbouwpro ductie schijnt gunstiger te zijn ge worden en in de crediteurenlar.den biedt de opeenhooping van goud een voldoende tegenwicht tegen onge- wenschte invloeden.... De zich nog steeds uitbreidende goudproductie doet verwachten, dat de goederenprijzen. over een lanagM periode gezien, in i opwaartsclie rien.mg zullen gaeSt. 304 Het fundament voor een nieuwe valu ta-orde is ontstaan." Het moge alles .waar zijn: de meeste ver wachtingen gebaseerd op monetaire axio ma's zijn de laatste jaren falikant ver keerd uitgekomen en daarom achten wij ons niet gerechtigd, aan de door mr. Beyen geconstateerde zeer matige verbete ringen groot gewicht toe te kennen ten aanzien van de economische ontwikkeling der naaste toekomst. Wij gelooven met name niet, dat men aan het goudvraag- stuk zulk een belangrijke plaats mag toe kennen als dit in het verslag der B.I.B. is geschied. Tegenover den invloed der goudproductie en -distributie op de con junctuur staan wij ietwat sceptisch of schoon niet zoo sceptisch als tegenover den invloed van overheidsmaatregelen. Te recht worden laatstgenoemde maatregelen speciaal met betrekking tot de Ver. Sta ten. door mr. Beyen scherp gehekeld: „Zelfs in een land als de Ver. Staten is gebleken, dat overheidsmaatregelen het conjunctuurverloop slechts zeer moeili; k kunnen doen veranderen Uit de Amerikaansche ervaringen is gebleken, dat in den regel het particu liere intiatief niet bij machte is, om een met staatsmiddelen bewerkstellig den vooruitgang zich breeder te doen ontplooien. Gebleken is ook, zoowel in de Ver. Staten als ir. Frankrijk, dat de stimuleering van het verbruik door staatsuitgaven of door plotselinge ver betering der arb .k'jvc-orwaarden a-- léén niet tot een duurzame opleving kan leiden." De President van de directie der B.I.B. zal in den President der Ver. Staten geen groot aanhanger zijner theorieën vinden! Laatstgenoemde tracht nog steeds met een soort kinderlijke naieviteit zijn .spending and lendlng-theorieen in de practijk om te zetten. Heiaasde Amerikaansche conjunctuur trekt er zich hoegenaamd niets van aan. De indexcijfers der econo mische bedrijvigheid er. de Amerikaansche beurstendenz vcrrooneri maar een droevig beeld. De daling der industrieele bedrij vigheid is een algemeen verschijnsel ge worden, doch komt vooral tot uiting in de electriciteitsindustrie, in de afneming der wagonverlad.rgen en in de staalindustrie, waar de geheele Maat t-opleving weer is weggevaagd. De groothandelsprijzen heb ber niet gereageerd op de aangekondigde uitgavenpolitiek der regeering en het oe- grootingstekort stijgt weer tot fantastische cijfers. Daarnaast komen ongunstige be richten uit de petroleumnijverheid. waar een overproductie bezig is zich te ontwik kelen en men zich tot productiebeperking gedwongen ziet (Texasi. ZIJ BRENGEN UW CORRESPONDENTIE. WELKE 'S AVONDS VOOR DE AANSLUITING GEVENDE BUSLICHTING IS GEPOST, DEN VOLGENDEN MORGEN BIJ DEN GEADRESSEERDE Met zorg en ervaring kiezen wij Uw objec ten voor beleggging, behandelen wij hypo theken en verzekeringen, beheeren wij Uw vaste goederen, voeren wij opdrachten uit voor bouw en verbouw. VAN DER DRIFT Co. OUDE VEST 29 - TELEF. 513 Bijk. Oegstgeest, Emmalaan 9 - Tel. 3904 615 (Inzer. Ued.) Kan men onder dezen vloed van depri - meerende berichten waarlijk vertrou wen hebben in een politiek, die or a priori op uit was, de conjunctuur in al haar geledingen en uitingen te be- heerschen? Voorwaar, dit is te veel verlangd van een mensch met een greintje gezond verstand! Komen wij thans wat dichter bij huis, dan ontwaren wij ook daar weinig verheu gends. Na het bestaan van nog geen Jaar is het feitelijk reeds bij de geboorte ten doode gedoemde „Oslo-Kind" ten grave gedragen. Coüjn's destijds door de Neder- lanósche pers zoo bewierookt initiatief is, op den keper beschouwd, volkomen mach teloos gebleken. Wij hebben ons steeds onthouden van geestdrift ten aanzien der Oslo-conventie. Hoezeer wij principieel met haar grondslagen en doelstelling instem den, begrepen wij, dat het hier feitelijk een vechten tegen de bierkaai was. gezien den geest van autarkie, die de wereld in zijn greep had gevat. Hoe konden wij geestdriftig zijn, toen het bleek, dat reeds enkele maanden na het sluiten der con ventie Nederland zelf doelbewust het pad van protectie, ordening en industrialisatie betrad en aldus regelrecht tegen den Oslo geest zondigde? Ofschoon wij het sterven der Oslo- conventie als idealisten betreuren faan de aangekondigde handhaving der sa menwerking hechten wij niet de min ste waarde), juichen wij het aan de andere zijde toe, dat de betrokken landen zich niet langer met ideolo gieën hebben willen inlaten en hun gedragingen voortaan zullen baseeren op de werkelijkheid, die ons leert, dat in het huidige tijdsgewricht bij dalen de prijzen elk land in de eerste plaats zijn eigen economie moet beschermen. Wij gelooven dan ook niet dat velen 1187 (Ingnz. Med.) m Chauffeur bekent de misdaad in een vlaag van woede te hebben gepleegd. In verband met den moord op mej. Van der Loo, de eigenares van een winkel aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam heeft de Haagsche politie gistermiddag in zijn woning aan de Isinghstraat te Den Haag aangehouden den 40-jarigen chauf feur M. J. A W. de Z., die naar Rotter dam is overgebracht. Aanvankelijk ontkende hij iets met den moord te maken te hebben, óók na confrontatie met het lijk. Toen hfj evenwel op het politiebureau ander maal aan den tand werd gevoeld, is hij door de mand gevallen. Hij heeft bekend, de vrouw eergis teravond na een gesprek, dat kalm is verloopen, in een plotselinge vlaag van woede te hebben vermoord. In het begin van dit jaar had de vrouw een einde gemaakt aan een verhouding, die sedert eenige Jaren tusschen hen had bestaan, zulks op grond van ernstige be zwaren van de zijde van haar familie. De man is steeds blijven aandringen op het herstellen van de verhouding, maar de vrouw hield voet bij stuk. Woensdag is de man per autobus naar Rotterdam gekomen. Hij heeft de vrouw opgezocht en in de beste harmonie heb ben zij de zaak nog eens besproken. Als goede vrienden zijn zij des middags uit elkaar gegaan. De vrouw moest op fami liebezoek te Hlllegersberg en zij kwamen samen overeen, dat de man haar des avonds om elf uur bij de Heulbrug zou ontmoeten. Zulks is ook geschied. Zij zijn samen opgeloopen naar haar woning. On derweg heeft de man telkens weer ge poogd de relatie opnieuw aan te knoo- pen, maar de vrouw bleef weigeren. Hij heeft toen zij eenmaal bij den winkel aan gekomen waren, gevraagd, of hü even een glas water mocht drinken Zoo is hij bin nengekomen. Hier heeft hij voor de laat ste maal gevraagd, om het weer goed te maken. Over deze laatste weigering is de man plotseling zoo kwaad geworden, dat hü de vrouw bij haar halsdoek heeft ge grepen, welke hij zoo lang heeft aange trokken, tot zij dood was. Daarop is hij naar den trein gegaan en naar Den Haag teruggekeerd. (Bulten verantwoordelijkheid der Redtctiel Cople van do al of niet geplaatste stulitn' wordt niet teruggegeven. WEGGEBRUIKERS. WEEST OP UW HOEDE' Nu de treinen sneller rijden, sneller weer dan 't vorig jaar nu dreigt op de overwegen meer dan ooit nog: Dóódsgevaar! Let dus allen op de Diesel en op d'electrische trein, want zo zullen nu nóg eerder dan U op het kruispunt zijn. Gaat de risico niet wagen. Heusch, het wordt een doodenrltl Op onbewaakte overwegen delft U toch het onderspit. Weest dus liever maar voorzichtig, rijdt niet driest en blind'lings door, maar gebruikt vóór 't oversteken eerst eens goed uw oog en oor! VERBOND VAN VEREENIGINGEN VOOR VEILIG VERKEER. Vange Salts bestrijdt rheumatiek niet alleen door een krachtig aansporende wer- kiifë op lever, nieren en ingewanden, waar door urinezuur en andere schadelijke stof fen, die bijna steeds de oorzaak der rheu- matisohe pijnen zijn, uit het lichaam mor den verwijderd'; het heeft nog een twoedt werking. Vange Salts werkt tevens door de alka lische bestanddeelen die het bevat, een vlotteren doorgang der voedselresten door het lichaam in de hand, waardoor gisting en opnieuw ophoopen van scha delijke stof fen voorkomen worden. Door deze „dubbele werking" is Vange Salts ongetwijfeld het krachtigste zout ter bestrijding van rheu- matische pijnen. Teneinde een ieder het ge- brulk van dit voortreffelijke middel moge lijk te maken, is de prijs uiterst laag ge steld; 85 cent, voldoende voor een succes volle kuuf. 1198 (Ing-ez. Med.) om het vroegtijdig overlijden van dit „Oslo" vele tranen zullen plengen. Na een onderbreking van een kleine twee maanden, als gevolg van de door den „Anschluss" in het leven geroepen span ningen, heeft de geld- en kapitaalmarkt in Nederland weer haar oude aanzien her kregen. Men kan dit aanzien abnormaal of normaal noemen, vast staat, dat wij weer voor onafzienbaren tijd in geld en goud zullen baden. Terecht schreef het jaarverslag der Ned. Handel Mij. deze week dat de dispariteit tusschen de groote geld besparingen en de geringe beleggingsmo gelijkheden ernstige zorg baart en dat slechts een vermeerdering der buitenland sche beleggingen hierin eenige opluchting zou kunnen brengen. De resultaten der Ned. Handel Mij. zelf weerspiegelen even- al: die der andere grootbanken, den ont zaglijken geldovervloedsterke toeneming der liquide middelen (speciaal van Schat- j kistpapier)aanzienlijke vermeerdering der crediteuren en vermindering der interest- winst. En ziet, het Beleggersfront, dat sommi gen reeds dood hadden gewaand, Is tot nieuw leven herboren. Geen wonder, de gemeenten nemen de kans waar, haar door de hernieuwde rentedaling geboden, om uitgestelde conversies door te zetten en tot nieuwe conversies over te gaan. Zoo heeft het Beleggersfront zijn medewerking onthouden aan de 38'A °/i leening Haar lem. omdat het rendement een fractie ligt onder de door het Front gestelde voor waarden. Wij betwijfelen wederom, of deze Front-actie juist en nuttig is: zij kan de natuurlijke daling van rente en rendement onmogelijk tegenhouden en het is te vree zen, dat het voor den drang der omstan digheden zal moeten capituleeren. Een be wijs? Voorspelden wij niet in ons vorig overzicht, dat de uitgifte van 38Vi °/o pandbrieven door twee hypotheekbanken, den overgang zou vormen voor de uitgifte van den 3"» pandbrief? Nog eerder dan wij dachtèn is deze voorspelling bewaar heid: de Rotterdamsche Hypotheekbank bank geeft een 3 pandbrief uit, een no vum voor deze eeuw! Zoo schrijdt het pro ces der rentedaling in Nederland rustig voort en slechts een volkomen economi sche revolutie zal het in zijn loop kun nen stuiten. Onze beurs was gedurende deze week, zooals een zeer gebruikelijke doch foei- leelijke beursterm het pleegt te noemen, in één doen: verlaten, lusteloos en onre gelmatig. De beurs heeft geen eigen mee ning meer, laat zioh niet beïnvloeden door dividenden of jaarverslagen, het publiek houdt zich afzijdig. Het wacht op den deus ex machina uit de Ver. Staten, zon der dat men er zich een voorstelling van kan vormen, hoe deze deus er eigenlijk zal moeten uitzien, (Nadruk verboden). D. SEIJDELL - Belastingconsulent (Ingcz. Med.) Om kwart voor vijf gistermiddag is de Volkenbondsraad weder bijeengekomen, teneinde de behandeling te hervatten van het beroep der Spaanse he regeerlng. Naar vernomen wordt, is de redactie commissie van den Volkenbondsraad niet voor den aanvang der raadsvergadering gereed gekomen met het opstellen der ontwerp-resolutie, die het debat over het beroep der Chineesche regeering moet sluiten, en is deze kwestie tot vandaag aangehouden. Rede van del Vayo. Na den aanvang der vergadering nam direct de Spaansche gedelegeerde del Vayo het woord. Hij begon met te protesteeren tegen de uitdrukking „burgeroorlog", die in den raad is gebruikt om de gebeurte nissen In Spanje weer te geven en ver klaarde, dat Duitschland en Italië het ge wicht van hun militaire macht aan de zijde der rechtschen hebben geplaatst. Wij hebben, aldus del Vayo, deze kwestie voor den raad gebracht, niet slechts omdat Spanje het slachtoffer van deze agressie is, doch omdat deze agressie een gevaar voor den algemeenen vrede vormt. Indien zoo ging spr. voort, de raad besluit, ten aanzien van de Spaansche kwestie en haar internationale gevolgen, werkloos te blijven, zal de Spaansche regeering haar taak. het 8paansche volk naar de uitein delijke overwinning te voeren, voortzetten. Voor deze houding zouden in het bijzon der twee staten verantwoordelijk zijn, die twee jaar geleden het initiatief tot de po litiek der niet-lnmenglng hebben genomen en thans nog haar vurigste verdlgers zijn. Daarom, aldus del Vayo. veroorloof ik mij den geachten vertegenwoordigers van En geland en Frankrijk de volgende vraag te stellen: Aangezien Duitschland en Italië, met of zonder Brltsch-Italiaansch accoord, de agressie tegen de Spaansche repu bliek voortzetten en noch het Veree- nigd Koninkrijk, noch Frankrijk in staat gebleken zijn, baar te verhinde ren, op welke beginselen van moraal of rechtvaardigheid kunnen deze beide rrgecringen zich baseeren om jegens dc Spaansche republiek een verbod te handhaven, dat volkomen in strijd is met het internationale recht? Bij gebreke van een bevredigend ant woord, zoo ging spr. voort, zal niemand er zich over kunnen verwonderen, indien het Spaansche volk in de houding dezer beide mogendheden iets monsterachtigs ziet, waarvan het slechts een verklaring zal kunnen vinden in den weloverwogen wensch, het in den strijd voor de onaf hankelijkheid te worgen door het geboeid aan den overweldiger over te leveren. Del Vayo besloot met den raad voor t« stellen, een resolutie aan te nemen, waar in er aan herinnerd wordt, dat de zesde commissie ln de achttiende zitting een motie heeft voorgesteld, waarin o a. ge zegd wordt, dat de assemblée wenscht.dat bepaalde onlangs genomen diplomatieke initiatieven de onmiddellijke algeheele te rugtrekking zouden kunnen verzekeren van de nlet-Spaansche strijders, die aan den oorlog in Spanje deelnemen. Indien dit resultaat niet binnen korten termijn kan worden verkregen, zuilen de Volken bondsleden beëindiging van de non-lntcr- ventle-politiek overwegen. Del Vayo stelde vast, dat de ln dit ontwerp bedoelde hy pothese werkelijkheid Is geworden, daar geen enkele buitenlander het. Spaansche grondgebied heeft verlaten. Hij noodlgde derhalve de statenleden, die gestemd heb ben voor de ontwerp-resolutie inzake den toestand in Spanje, die de zesde commis sie op 2 October 1937 aan de assemblée heeft voorgesteld, uit, thans beëindiging van de nlet-inmengingspolitiek te over wegen. Verdere spreker». Lord Halifax, die vervolgens het woord nam, zeide de rede van den Spaanschen vertegenwoordiger niet zonder verwonde ring te hebben aangehoord, aangezien del Vayo het had voorgesteld, alsof de inter ventie eenzijdig geweest zou zijn, hetgeen niet in overeenstemming was met de in lichtingen, waarover de Brltsche regeering beschikte. Vervolgens verklaarde Bonnet nog eens, dat Frankrijk aan de niet-lnmengingspo- lltlek trouw zal blijven. Litwlnof verklaarde daarop, dat de re geering der sovjet-unie de door den Spaanschen gedelegeerde Ingediende reso lutie goedkeurt. In zijn antwoord aan lord Hallfax ver klaarde del Vayo. dat er aan de zijde der regeering 6.000 vrijwilligers strijden en meer dan 100.000 Italianen en Duitscne technici aan de zijde van Franco. HU yj? bereid, een formeele enquête omtrent n« aantal vrijwilligers bij de internationale brigaden te aanvaarden. Na een slotwoord van den voorzitter stemde de raad over de Spaansche ontwerp-resolutie, die met vier tegen twee stemmen en negen onthouding»» verworpen werd. Behalve Spanje stemde slechts de sovj?1^ unie voor. Engeland, Frankrijk. P0'fn,„r Roemenië stemden tegen. China. EcuajW' Iran, Peru, Zweden, Letland, Nieuw-", land, België en Bolivia onthielden z'c" gedelegeerden van Ecuador, China en m Zeeland zetten uiteen, dat zij z'C«ij stemming moesten onthouden omoa'I niet voldoenden tijd hadden om de lutie te bestudeeren en met hun regtt'[ gen overleg te plegen. it Na de verwerping der resolutie ',ver zitting opgeheven. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10