BUITENLAND ELTAX 666 Hitier op thuisreis LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 10 Mei 19]| j REISPLANNEN? De strijd in het Verre Oosten D, LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK IN/T EN LETTEREN CLUBS SPECIALE TARIEVEN De Brenner reeds weer gepasseerd DAGBLADRECLAME Laatste Berichten Binnenland GEREF. SCHOOL VEREENTGINGt In het verslag van de jaarvergadering der Geref. Schoolvereeniging spraken wy van een winstcijfer over 1937 van f. 11.852,14; dit Is eohter de reserve per 31 December 1936 In 1937 sloot de balans met een voordeelig saldo van f, 2229,37. Van welingelichte zijde vernemen wij. dat dit laatste bedrag in zijn geheel noodig Is om het verlies te dekken, dat in 1935 geleden is op de salarissen der boventallige onderwijzers (f. 24001. Een en ander wordt eerst thans bekend zoodat hiermede geen rekening kon worden gehouden bij het afsluiten van de balans op 31 Dec. 1937. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitier naar huis. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Voorheen Wed. J. Koster, 3 Octoberstraat 2b, Leiden. Brandstoffenhandel. Wijziging handelsnaam in: Fa. Wed. J. Koster. Bonda's Veevoederfabrieken N.V.. Oude Vest 23, Leiden. Procuratie verleend aan: J. van Beest, Alphen a. d. Rijn (Beperkende Bepalingeni. AANRIJDING. DIE GOED AFLIEP. Gistermiddag te ongeveer kwart voor vier reed een auto, bestuurd door den 31-jarigen G. W. H. alhier met matige snelheid op den Witte Singel in de richting naar de Haag- brug. Juist toen hij deze brug wilde oprij den. naderde uit de richting Den Haag een auto. bestuurd door den 30-jarigen J. v. d. M uit Den Haag. die tevergeefs trachtte zijn wagen tot stilstand te brengen Door dat even te voren het brugdek gesproeid was, gleden de wielen eenigszins door en was een botsing onvermijdelijk. Door den hevigen schok werd de auto van den heer K. ondersteboven gegooid en werd zwaar beschadigd. Hijzelf kwam er evenals zijn naast hem gezeten echtgenoote, zonder noemenswaardig letsel af. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand April 1938 werd aan het kantoor Leiden op spaarbank boekjes ingelegd f 247.274.54 en terug betaald f. 226.511,64. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f. 20.762,90. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 195. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. M. J. Tuynenburg Muys iHillegersberg). STRAATNAMEN. Zooals de burgemeester gistermiddag tij dens de raadszitting in antwoord op een klacht van den heer Hessing mededeelde, hebben verschillende straten, gelegen nabij de van der Waalsstraat en de Sitterlaan, thans een naam gekregen. Het zijn ten deele voortzettingen van bestaande straten en zij dragen dientengevolge denzelfden naam v. d. Waalsstraat, Lorentzkade, FranChimontlaan, Stieltjesstraat en Mel- chior Treublaan. De Volkenbondsraad bijeen. Hitler is op thuisreis en is reeds den Brenner gepasseerd. Zijn triomftocht door Italië is dus beëindigd. En blijkbaar zonder officieel communiqué! Alleen de vermelde redevoeringen bieden dus houvast ten aan. zien van het resultaat van het bezoek. Dat beteekent o.i., dat zij gelijk hebben gehad, dié voorspelden dat geen concrete besluiten mochten worden verwacht als resultaat van dit zoo pompeuse bezoek. Misschien zullen de te Berlijn Ingeluide flnantieele besprekingen óver de gevolgen van den Anschluss belangrijk worden! Intusschen wordt op den Balkan eenlge onrust merk baar in dit verband. Men voelt er dus wei nig of niets voor om den Balkan te zien verdeeld in een soort „invloedsferen". De reis van den Turkschen premier en den Turkschen minister van Bultenl. Zaken naar Belgrado krijgt in dit licht bijzondere beteekenis Op thuisreis zullen zij nog Sofia aandoen! In een korte besloten zitting heeft de Volkenbondsraad zonder wijzigingen de agenda aangenomen. Lord Halifax deelde mede, dat hij vandaag in de openbare zit ting een verklaring zal afleggen over het BritschItaliaansche accoora en de con sequenties d-arvan De raad kwam ver volgens bijeen in geheim zitting. Besproken is toen of de Abessijnsche vertegenwoordigers officieel moeten wor den uitgenoodigd zitting te nemen aan de Raadstafel. Na uitvoerige discussie is besloten, dat de gedelegeerden van den Negus, bij de behandeling van de consequenties van den tegenwoordigen toestand in Abessynië, zul len worden uitgenoodigd zitting te nemen aan de Raadstafel, zulks ln hun kwaliteit van vertegenwoordigers van Halle Selassie j en niet als vertegenwoordigers van Abes- 1 synië. Een compromis dus, hetgeen echter doet voorspellen, dat geen eenstemmigheid in den raad heerscht over deze kwestie en dat dus geen resolutie mogelijk zal zijn. Intusschen heeft de Negus zich thans persoonlijk naar Genève begeven. Te red den valt er voor hem echter wel niets meer. vreezen we. Waarschijnlijk komt morgen deze peni- ble zaak ter tafel. Voorts ls de procedure besproken, die gevolgd moet worden voor het onderzoek der Spaansche kwestie en der Chineesche kwestie. De Abessijn sche gedelegeerden waren aanwezig ln de besloten zitting evenals alle perma nente gedelegeerden en geaccrediteerde waarnemers. Barcelona ls vertegenwoordigd door minister Del Vayo, Franco heeft als waar nemer gezonden Burggraaf de Mamblas. DE SCHOLENBOUW IN ZUIDOOST-LEIDEN. Naar wij vernemen zullen van verschil lende zijden aan de ouders en verzorgers van kinderen lijsten ter teekening worden aangeboden, waarbij zij zich bereid verkla ren. hun kinderen de nieuw op te richter, school in het Zuidoostelijk deel der stad te doen bezoeken. Ook aan de voorstanders van een Open- baer School zal gelegenheid worden gege ven. aan den Raad kenbaar te maken, dat zij ten zeerste wenschen, dat de Openbare School in die stadswijk er spoedig komt. De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Op Woensdag 18 Mei 1938, des namid dags van 2 tot 3 uur, wordt m een van de lokalen van het gebouw Mare 13a. waarin ls gevestigd het bureau van den Genees kundigen Dienst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting tegen pokken, uitslui tend voor kinderen beneden de twee jaar. Onze oud-stadgenoot, de heer J. E Muller, slaagde te Groningen voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter J. Gistermiddag omstreeks halfdrie is een begin van brand uitgebroken ten huize van mej. S. H. W. S. aan de Lammermarkt no. 52a, alwaar een overgordijn in aanra king kwam met een gasvlam Mej. S. riep twee voorbijgangers aan, die het vuurtje met behulp van een deken en een overjas doofden. De uitgerukte motorspuit behoefde geen dienst te doen. De schade beperkt zich tot de gordijnen en eenig geschroeid hout werk. ROEMENIË. Nieuwe arrestatie. Dè politie heeft een vroegeren vriend van den koning, professor Ionescu. hoog leeraar in de philosophie aan de universi teit van Boekarest, gearresteerd. HIJ wordt beschuldigd in zijn huis vergaderingen van de IJzeren Garde te hebben gehouden. Prof. Ionescu is van de generatie van koning Carol en lange jaren was hij een vertrouwd vriend van den koning, die hem dikwijls raadpleegde, doch sedert de pro fessor de IJzeren Garde daadwerkelijk steunde, heeft men hem niet meer in het paleis gezien. TSJECHO-SLOWAKIJE. Weensche bladen verboden. De regeeringen van Polen en sovjet- Rusland zijn op de hoogte gesteld van de Engelsch-Fransche stappen te Praag, zulks met het oog op de bijzondere belangen, die beide landen in Tsjecho-Slowakije hebben. Diverse Weensche dagbladen zijn tot 15 dezer verboden in te voeren. 9389 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te halfzeven is de „Emoe" van Schiphol naar Indië vertrokken met gezagvoer der Tepas. Medegenomen wordt: 54,812 kg. vracht, 356,906 kg. briefpost en 2.900 kg. pakketpost. Aan boord bevinden zich vier passagiers. On derweg stappen nog zeven passagiers in. De „Ibi:" is gisteren van het vliegveld Tjilili- tan vertrokken met medeneming van 303 kg. post 23 kg. pakketpost en 32 kg. goederen. Eén pas sagier maakt de tocht BataviaAmsterdam mee. Voor tusschenlandingen zijn zes passagiers geboekt. P. S. te L. Voorzichtig wasschen met lauwe zeepsop en ammonia. Is de vezel echter te sterk aangetast, dan zal er niets meer aan te doen zijn. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij P. Noordhof f N.V.. Groningen. Wetskennis voor den Middenstand, door A. Swaan en Mr. L. E. Pïeters. Taaloefeningen bij practische Handelscor respondentie voor den Middenstand, door B. A. Dijkstra en K K. Rovers. Vragenbeokje behoorende bij practische Han delskennis v. d. Middenstand door K. K, Rovers. Practisch Handelsrekenen v. d. Middenstand, door K K. Rovers. Practisch boekhouden v. d. Middenstand, door K. K. Rovers De Jonge Zakenman, door K. K. Rovers. Reclame v. h. Middenstandsbedrijf. door A. E. Gelink. Eenvoudige Handelskennis voor het M.U.L.O. door I .Nauta en B. Nieboer. Naaien, knippen en sieren voor de Lagere en ULO-school, cloor K. van Heyst. De Jonge Boekhouder, door K. K. Rovers. Van de Fa. Brandenburgh en Co.. te Sneek, I ontvingen wij „Ruimte", zeilend door Friesland, door Piet I Bakker en L. J. Kleyn. Een boek vol van de ge- I liefde Hollandsche watersport, het zeilen, en dit in de daarvoor bij uit-stek geschikte provincie van ons land. Friesland! Een enthousiast plei- dooi voor de Friesche meren, waarmede kenners direct zullen instemmen, terwijl zij, die deze schoonste zeilersstreek van ons land nog niet kennen, zeker aangelokt zullen worden hier eens rond te gaan zwerven. Het geheel is verlucht met vele aantrekkelijke foto's. Reserveert dan tijdig onzen nieuwen uiterst comfortabelen reiswagen DUITSCHLAND. De positie der Evangelische Kerk. De „Figaro" publiceert het volgende te legram uit Berlijn: terwijl dr. Niemoeller zich in een gevangenis of in een concen tratiekamp ophoudt, heeft dr. Muller, die voorloopig de leiding op zich heeft geno men van de Belijdeniskerk in Pruisen, zoo juist een moedige daad verricht door ge- dachtenvruheid te proclameeren en te weigeren te gehoorzamen aan het decreet, waarbij alle Protestantsche predikanten worden verplicht den eed van trouw aan Hitier af te leggen. In een brief door dr. Muller gericht aan den nationaal-socialistischen commissaris voor de kerken in Pruisen verklaart hij: „Gij hebt geen enkel kerkelijk gezag en het is niet onze plicht u te gehoorzamen, wanneer het de religie betreft". ENGELAND. Churchill opent campagne voor de Volkenbondsidee. Winston Churchill heeft gisteravond te Manchester een campagne ingeluid, welke, naar hij zeide, noch tegen de regeering, neg tegen de oppositie gericht is, doch dit uitsluitend ten doel heeft de autoriteit van het internationale recht in de samenleving der volken weer tot gelding te brengen. Wanneer men den Volkenbond heeft afge broken. dan moet deze weer opgebouwd worden, want de beginselen van het sta tuut waren goed en rechtvaardig. De col lectieve veiligheid en de eerbied voor geslo ten verdragen en het gegeven woord kon den alleen de wereldpolitiek weer ln rechte banen leiden. Spr. deed een beroep op een heid van het Engelsche volk in den strijd om de ware democratische beginselen te doen zegevieren. Wanneer Tsjecho-Slowakije nu ons on gevraagd advies zou opvoLgen en deson danks zou worden aangevallen, zouden wij dan niet moreel verplicht zijn tot bijstand? En als we dien bijstand zouden verleenen zou de oorlog, welke wij allen willen ver mijden, toch losbarsten. Churchill noemde die Engelsche politiek Inzake Tsjecho-Slo wakije een verkeerde diplomatieke actie. Het zou naar zijn meening veel beter zijn alle volken te bewegen weer naar Genève terug te keeren om daar hun geschillen te beslechten zonder kans op oorlog. Hitier heeft te Florence volgens het pro gram zijn bezoek afgewerkt, steeds verge zeld door den Duce. 's Avonds bood Musso lini zijn gast nog een diner aan. Tijdens het bezoek aan het Palaffio Vecchio heeft Hitler 150 der meest voor aanstaande Italiaansche kunstenaars, schilders, beeldhouwers, architecten, schrij vers, musici, zangers en tooneelspelers ont vangen. De burgemeester van Florence overhandigde bij deze gelegenheid een door hem zeil vervaardigd werk met platen van de stad en haar kunstwerken en een album met aquarellen. De kunstenaars boden den Fuehrer een album aan dat de handteeke- ningen van alle vooraanstaande kunste naars van Italië bevat. Na het avondmaal hebben Mussolini en Hitler in het stadstheater een galavoor stelling van Verdi's opera „Simon Bocca- negra" bijgewoond. Aan het einde werd den staatslieden een lulde ovatie gebracht. Van den schouwburg reden Mussolini en Hitier naar het station, toegejuicht door de menigte, die zich op straat verzameld had. Bij het station werden de volksliederen gespeeld, terwijl troepen de eerbewijzen brachten. De Duce en Hitier namen hartelijk af scheid van elkaar Mussolini vatte beide handen van den Fuehrer en drukte deze stevig waarna de Fuehrer in den trein plaats nam. Toen de trein vertrok, groette Mussolini den gast met uitgestrekten arm. En terwijl Mussolini reeds te Rome terug was, passeerde hedenmorgen te 8.25 uur Hitler den Brenner. Seys Inquart en Kalter- brunnen waren daar ter begroeting aan wezig. Vandaar heeft Hitier den koning-keizer van Italië en Mussolini telegrammen ge zonden om te danken voor de bewezen gastvrijheid Verder geeft hij uiting aan zijn bewondering voor het Italiaansche Im perium en het fascisme, terwijl hij nogmaals de aandacht vestigde op de vriendschap, welke belde landen verbindt. Te Berlijn worden reeds voorbereiding,, getroffen om Hitier heden bij zijn aankoM aan het Lehter Bahnhof een grootsche out vangst te bereiden. De straten, welke de Fuehrer op zijn weg naar de Rykskanselirj zal volgen, worden van een speciale feest verlichting voorzien. Op het station ai Hitier worden verwelkomd door de leden der Rijksregeering, met Goering aan h. hoofd. Hiller verrukt over lijn verblijf in Italië. Tegenover den president van het agent schap Stefanl heeft Hitler eenige verkia ringen afgelegd omtrent de indrukken, die hij tijdens zijn verblijf ln Italië had'ofc gedaan. De Fuehrer gaf uiting aan zijn be wondering voor de Italiaansche weermacht en verklaarde verder, dat hij zich bij zijc bezoek niet slechts als politicus, doch ooi als kunstenaar had gevoeld. Hij had zich steeds slechts noode kunnen losmaken van het beeld, dat iedere zaal ln de schitterende paleizen, die hem waren getoond, hem bood. Hitler sprak er voorts zijn vreugde ow uit, dat hij had kunnen vaststellen, dat tusschen fascisme en nationaal-soctallsme een diepgaand wederzijdsch begrip bestaat. Geloof mij, aldus besloot hij, onze vriend schap is er niet een, die men op kunstma tige wijze in het leven kan roepen. Economische bsprekinjea, Duitsch-Itallaansche onderhandelingen welke een oplossing moeten brengen voor verscheidene commercieele vraagstukken welke zich voor de belde landen voordoen als gevolg van de aansluiting van Oosten rijk. ztjn gisteren te Berlijn begonnen. De Italiaansche delegatie staat onder leiding van senator Amadeo Glannlni.dlrec teur van de afdeeling handel van het mini sterie van bultenlandsche zaken, die gister ochtend te Berlijn ls aangekomen De Dultsche delegatie staat onder leiding van Clodius. De Duitsch-Itallaansche besprekingen zullen ongeveer een week duren. De op dit punt reeds met Hongarije gehouden bespre kingen hebben tot principieele overeen stemming geleld. ITALIË. Starace feliciteert Mussolini. Ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag van de stichting van het imperium heeft Starace. secretaris van de fascistische partij, den Duce een telegram gezonden, waarin hij zegt: „Het Italiaansche volk begrij.pt zijn geluk en is nauw met u ver bonden. Het weet, dat het u ailes dankt en wil uw moeilijke opdracht waardig zijn door het steeds vervullen van zijn plicht in het werk van den vrede, gesteund door krach tige wapenen en een on tembaren geest". RUSLAND. Moeilijkheden in de rwzre industrie. De volkscommissaris voor zware industrie Kaganowitsj, heeft in een rede uiteengezet, dat het plan voor 1937 mislukt is door sa botage ln de chemische industrie. De toestand is op het oogenbllk tol herstel, doch het is noodzakelijk, dat een radicale reorganisatie wordt doorgevoerd. Kagano witsj zeide, dat in deze industrie meer saboteurs en spionnen zijn gevonden, dan in eenige andere, in verband met het groote belang van deze industrie. Spr. zei de verder, dat de Industrie van den grond af aan opnieuw moest worden opgebouwd, de productie was sedert 1932 met 200 pet. toegenomen. VEREEN1GDE STATEN. Het wapenembargo jegens Spanje Staking in Ford-fabriek. President Roosevelt en staatssecretaris Huil hebben de toepassing der neutraliteit ten opzichte van Spanje besproken. Ofschoon het staatsdepartement voor het oogenblik waarschijnlijk niet gunstig ge stemd is ten opzichte van eenigerlei wijzi ging en den status duo wil handhaven, moet worden vastgesteld, dat sommige regeeringskrlqgen teekenen gaan vertoonen van aandacht schenken aan den geweldi gen druk. die den laatsten tijd ten behoeve van de Spaansche regeering te Barcelona is uitgeoefend door de delegaties van ker kelijke kringen, figuren uit het onderwijs en verschillende liberale groepen. De sym pathie voor het Barcelona-Spanje ls wijd verspreid en zelfs conservatieve dagbladen steunen de republikeinen, ofschoon de geestelijke leiders der 25 millioen Ameri- kaansche katholieken voor een groot deel gunstig staan tegenover Franco. Gisteren zijn de arbeiders van de Ford fabrieken te Mexico City in staking gegaan, aangezien de maatschappij heeft geweigerd een collectief contract te onderteekenen. ARGENTINIË. Controle op buitenlanders. President Ortiz heeft een decreet onder teekend, waarbij de werking van en de controle op alle in Argentinië gevestigde scholen van buitenlanders worden geregeld. Deze maatregel ls het uitvloeisel van een rapport, dat ls opgesteld naar aanleiding van een onderzoek, waarbij de onthullingen van den gouverneur van La Pampa over de werking van natlonaal-sociallstisehe scholen werden bevestigd In deze scholen wordt onderwijs gegeven op een wijze, die strijdig ls met de staatsinstellingen De regeering heeft met het oog daarop beslo ten de werking van alle bultenlandsche scholen te regelen De bladen verzekeren, dat de regeering de nationaal-sociallstische organisaties heeft uitgenoodigd zichzelf te ontbinden en alle politieke activiteit te staken. De Duitsche gezant heeft een onderhoud gehad met den minister van bultenland sche zaken, Cantilo. Groote strijd in Sjantoeng verwacht. De Japanners hebben in Sjantoeng een nieuw offensief met gemotoriseerde een heden ingezet en Koetsjin bereikt, dat pl.m. 100 K.M. ten Z. van Hsutsjau aan den spoorweg Tientsin-Poekau ligt. Aangezien zich ongeveer 400.000 man Chineesche troepen in den sector van Loeng Hai. ten Oosten en ten Noord- Westen van Hsutsjau hebben geconcen treerd, wordt verwacht, dat de beslissende strijd om Hsutsjau zal worden geleverd aan den spoorweg naar Loenghal tusschen Hsutsjau en Kaifeng. De Japansche minister-president Ko- noje heeft aan journalisten verklaard, dat de Japansche regeering zelfs dan niet met Tsjang Kai SJek zou onderhandelen, wanneer hij thans om een wapenstilstand zou verzoeken.. Tsjang Kai Sjek heeft zich volgens den premier aan de nieuwe Chi neesche regeering te onderwerpen De Chineezen blijven optimistisch. De woordvoerder der Chineesche militairen heeft er blijkens een mededeeling van het Chineesche persbureau In een vraag gesprek met de bultenlandsche dagblad correspondenten op gewezen, dat de Ja panners al hun aandacht geconcentreerd hebben op de operaties in Zuid-SJantoeng. met het oog waarop zij het meerendeel hunner troepen uit de provincie Sjansl hebben teruggetrokken. Zelfs indien de plannen der Japanners zouden slagen, zoo zeide hy, zouden de successen, die de Chineezen in Sjansi boeken, ruimschoots opwegen, tegen de verliezen, die zij ln Sjantoeng zouden kunnen lijden. Indien de Japanners al vorderingen in Sjantoeng maken beteekent dit niet dat deze provin cie voor de Chineezen verloren ls, want afgaande op de ervaring in Sjansi, zou den de Chineezen altyd nog kansen ge noeg hebben om de Japanners te verdry- ven. De woordvoerder verklaarde voorts nog, dat de sterkte der Japansche troepen in China, die oorspronkeiyk 1.100.000 man bedroeg, gedaald is tot 750.000 man. aan gezien 350.000 man gedood of gewond zyn. Amoy door Japansche oorlogs schepen beschoten. Amoy, een verdragshaven, werd vanoch tend vroeg door Japansche oorlogsschepen beschoten Japansche strijdkrachten hebben na het bombardement door de oorlogsschepen een aanval gedaan op het eiland, waarop Amoy ls gelegen. Japansche vliegtuigen hebben boven het in de buurt gelegen eiland Koelangsoe, waar veel vreemdelingen wonen, pamflet ten uitgeworpen, waarin kennis wordt ge geven van de bezetting en den vreemde lingen wordt verzocht het eiland Amoy te verlaten. Bultenlandsche schepen hebben eveneens het verzoek ontvangen het strijdgebied te verlaten. Roode conferentie. Onder voorzitterschap van den militai ren commissaris Smirnof hebben de staven van het roode leger en de roode vloot ln het Verre Oosten vergaderd; Smirnof spoorde aan tot versterking van de verdediging der grenzen ln het Verre Oosten. De conferentie heeft een telegram ge zonden aan Stalin. s ruggegraal van elk goed reclame-plan EEN GESCHENK VOOR DE „NIEUW AMSTERDAM". Van de Nederlanders in Amerika. Het nieuwe vlaggeschip van de Holland- Amerika lyn, de „Nieuw Amsterdam" voert op zyn eerste reis naar de nieuwe wereld een zeldzaam schoon sieraad mede, dat Ij aankomst te New York door de Nederla:- ders in de Vereenigde Staten aan de direc tie der H AD. zal worden aangeboden. Met den aankoop van dat geschenk had zich de NederlandschAmerlkaansche Kamer ra Koophandel te Amsterdam belast die, in overleg met den binnenhuis-architect, den heer H. T. Wydeveld, de keus liet vallen op een geheel in zilver uitgevoerde reproductie van „De halve maan", het schip dat door de Kamer Amsterdam der Vereenigde Oost- Indische Compagnie in 1609 werd uitgerust en dat toen onder commando van Henrj Hudson de eerste reis der Hollanders naar Amerika volbracht, de historische zeetocht, die de aanleiding zou worden tot de stich ting van New York Het scheepje is 80 e.M. lang en 70 cM. hoog en weegt 3'/i K G. aan zuiver zilver, DE BEROEMDE VIOLIST JEHUDI MENUHIN GAAT TROUWEN. Naar wij vernemen, zal de beroemde violist Jehudl Menuhln nog deze maand te Londen in het huweiyk zal treden met Nol» Nicholas, een te Melbourne i Australië! woonachtige jongedame. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode. TOELOENG AGOENG, 10 Mei. (Aneta). Een two-seater met zes Inzittenden, be stuurd door den landbouwconsulent lr. H. Th. Hirsch, ls in Kedlri, naby de dessa Bandoengan by Doerenan, omgeslagen. De wagen keerde terug van baai Poppoh. DJ bestuurder, lr. Hirsch, werd licht gewond, terwyi van de mede-Inzittenden dr. ir. A P. C. Byhouwer op slag werd gedood, je dames Byhouwer en Van der Leeuw lid" weiden gewond en de adj. landbouw-con- sulent Soejono uit Toeloeng Agoeng een hersenschudding bekwam. Mevrouw Hirscn bleef ongedeerd. Het ongeluk ls te wyten aan 'net sprin gen van een band, waardoor de auto. wel ke een groote snelheid had, omsloeg. de DE ONTPLOFFING OP DE STAATSMIJN .MAURITS". Het werk ligt nog stil. In verband met de ontploffing op staatsmyn „Maurits" kan worden geme», dat de ondergrondsche arbeiders va"moj' gen nog niet konden afdalen, terwijl o directie heeft bekend gemaakt dat ook middagdlenst voor heden vervalt, daar o luchtververschlngsbulzen nog niet in zUn- .1 u Alleen het toezichthoudend personeel vanmiddag om twee uur ln de mijn ais daald. s In het geheel zyn zes personen, overige niet noemenswaardig, by de ontplof»116 gewond. Naar wy vernemen, is de heer j te Katwyk aan den Run, die ln airest gesteld ln verband met onregelmatig»8 bij de Groentenveiling aldaar, door officier van Justitie verhoord, waan» "I op vrye voeten is gesteld Hy zal yerv sj worden ln verband met overtreding Zegelwet. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2