Ons Kort Verhaal De te Münster gearresteerde Nederlander in vrijheid gesteld lEIDSCH DAGBLAD - Derde Bfad Dinsdag 10 Mei 1938 De „Come-Back" Merkwaardig verhaal van den heer A. Tiben Arrestatie zou persoonlijke wraakneming zijn. GEMENGD NIEUWS Vier inbrekers te Rotterdam betrapt. ALLEENBU KREYMBORG Groote brand in volkswijk van Tsjoengking. Mijnongeluk in Derbyshire, VRAGENRUBRIEK .4, (Van onzen specialen verslaggever). Zooal; gemeld is de vorige week Maan- in Münster gearresteerd de heer Heinz I. Tiben, een te Rotterdam wonende 29- jarige Nederlander. De heer Tiben is uit (ederlandsche ouders in Duitschland ge- toren. Jarenlang heeft hij in Münster gewoond tot hij na het vervullen van zijn militairen dienstplicht in Nederland zich voor goed hier te lande vestigde. Zijn broers bezitten allen de Duitsche natio naliteit; eenigen Van hen zijn zelfs in Duttschen staatsdienst. De moeder van den beer Tiben is nog steeds in Münster woon achtig. Gelijk bekend was zijn vrouw het eerst naar Munster gereisd. De heer Tiben kwam Zaterdag 30 April met een naar Öüsseldorf rijdende autobus naar Wezel, vanwaar hij zich per trein naar Münster begaf, waar b'ij op Maandag 2 Mei werd gearresteerd. Zaterdagavond J.l. is de heer Tiben in vrijheid gesteld, waardp hij Maandagmid dag naar Nederland is vertrokken. Hij ar riveerde om 4 uur met den Münsterschen sneltrein in Enschedé, waar hij zioh naar het politiebureau begaf in verband met bet feit, dat zijn geld in beslag was geno men, waarom hij zich de noodige middelen moest verschaffen om naar Rotterdam te- rug te keeren. Kort na zijn aankomst in Enschedé had- en wij een onderhoud met den heer Tiben ie in het geheel niet onder den indruk was van zijn avontuur. Zeer gedecideerd verklaarde hij zelfs, dat het in zijn voor nemen lag binnenkort naar Duitschland terug te keeren, daar hij niets heeft ge daan fn het nadeel van den Duitschen staat. Direct was de heer Tiben bereid een uit voerig relaas te geven van zijn arrestatie en alles wat daarmee verband houdt. ,Is het juist," vroegen wij, „dat uw vrouw u al gewaarschuwd heeft niet naar Duitschland te gaan?" „Natuurlijk niet!" was het antwoord, „mijn vrouw kan dergelijke dingen niet Jeoordeelen. Dat kan ik bij mijzelf heel goed uitmaken. Ik wist al lang, dat ze me iriiten. Wel een jaar geleden werd ik van.op de hoogte gesteld, maar ik heb om gelachen. Er is zelfs gezegd, dat men op mij zou schieten, zoódra ik me aan d; overzijde waagde!" Wij wezen er den heer Tiben op, dat ons it laatste wel wat onaannemelijk voor ham en informeerden daarom naar de bron, waaruit hij deze mededeelingen had ontvangen; Wij kregen ten antwoord, dat ;;e bron onverdacht was en dat men zeer «i van de zaak op de hoogte was. ,Tk wist wel, dat de Gestapo uit Münster tij zocht. Dat was om een persoonlijke irien. Maar ik was daarvoor in het ge il niet bevreesd. Ik heb toen ik van de k kennis kreeg onmiddellijk naar het riau van de Gestapo in de Gutenberg- ihsse te Münster geschreven of het waar wat men mij had medegedeeld. Zoo 1 dan was ik bereid den volgenden dag middellijk naar Münster te komen. Daar ab ik echter geen antwoord op gekre pt', vervolgde de heer Tiben. Spionnage. Sen paar weken geleden zag ik een ad- titer.tie, waarin een medewerker werd ge waagd voor een blad, dat gaarne bijdra- ftn in het Duitsch opnam. Ik heb daarop ltschreven en ontving toen antwoord uit 'arijs, dat speciaal werd bedoeld bljdra- sri op het gebied van de Duitsche lucht verdediging. Ik had toen de zaak wel door: 'pionnage was het oogmerk!" De heer Tiben vervolgde daarop zijn verhaal met mede te deelen, dat hij daar- W bezeek heeft ontvangen van een iranschman, die ln Nederland verblijf uoudt en met wien hij naar het café Atlanta" aan den Coolsingel te Rotterdam is geweest, waar hem de zaak nader werd uiteengezet. Voordien had hij al een paar jmefartikelen naar Parijs gezonden. De hanschman deelde hem mede, dat het in derdaad om spionnage ging, n.l. voor de Jraiuche regeering. Men had interesse voor troepenbewegingen in Duitschland en 'oor alles wat met het leger verband hield. üo« wensohte men te worden ingelicht wtrent de opvattingen, welke in de be reiking heerschen. „Op 16 Mei zou lk," al dus het relaas, „den Franschman in Ant werpen ontmoeten. Ik zou daar dan ver- rag uitbrengen en tevens betaling ont vangen. Ik heb de opdracht aanvaard en au voorschot werd mij uitbetaald f.40 en Fransche francs. Ik deed dat echter ®et een bedoeling. Vroeger, n.l. voor het nat. soc. bewind, werkte ik voor den Duit- knen contra-splonnagedlenst. Die is later ™rgegaan naar de Gestapo, waarvoor lk ''We te werken. Ik had echter vol gende interesse bij deze zaak om meer te jwren en toen werd mij nog medegedeeld, pat de Franschman ook belangstelling had uur de Nederlandsche beveiligingswerken !";8s de grens. Daarvan heb ik de autori- ïïf1 bier te lande op de hoogte gesteld, tk besloot echter ook naar Duitschland e Baan, teneinde de brieven, welke ik had "hangen, te laten zien. Toen ik in Mün- aankwam, was het veel te laat om a I "en en ander te zorgen. Den volgen- dag was het 1 Mei, zoodat ik toen J r de zaak ook niet kon spreken. Ik I de zaak zeer interessant vond en mede deelde nooit van den betrokken Fransch man te hebben gehoord. Ik zou den vol genden morgen om half tien terugkomen. Maar 'smiddags om 5 uur kwamen drie Gestapo-beambten, die mij meenamen en in de poliliegevangenis opsloten. Op het zelfde oogenblik zijn ook drie beambten bij mijn zuster, mijn broer en enkele an dere familieleden geweest. Twee dagen hoorde ik niets. Toen begonnen de ver- hooren. De ambtenaar, die het verhoor af nam. had een geladen revolver naast zich op tafel liggen, terwijl de deur geopend was. Ik maakte hem er op attent" al dus de heer Tiben „dat hij voorzichtig moest zijn, daar ik een scherpschutter was. Niet minder dan 6 beschuldigingen van hoog- en landverraad waren tegen mij in gebracht. Daarvan klopte niets. Die be schuldigingen waren eenvoudig belache lijk. Een stapel rapporten van de verhooren werd opgemaakt. Eenige weigerde ik te onderteekenen. Vrijdag vernam de Gestapo plotseling, dat mijn vrouw ln Rotterdam was. Daar van schrok men, omdat mijn vrouw nu alles in Rotterdam kon regelen. Daar werden foto's van zich in mijn woning be vindende brieven door de politie gemaakt en naar Münster gezonden. Daaraan heb Ik mijn vrijlating te danken. Zaterdag kreeg ik plotseling bericht, dat ik vrij was. Ik ben toen nog tot Maandagmiddag in Münster gebleven. Voortdurend ben ik bewaakt. Met den trein reisden twee Gestapo beambten mee, die in Gronau uitstapten en blijkbaar zekerheid wilden fiêbtoén, dat ik over de grens was!" Persoonlijke wraakneming? „Maar vertelt u ons eens," vroegen wij daarop, „waarvan verdacht men u toch fèitelljk en waarom heeft men u vrijge laten?". Hierop antwoordde de heer Tiben: „Uit Berlijn is bevel ontvangen, dat ik moest worden vrijgelaten. Al de beschuldigingen, welke tegen mij werden Ingebracht, waren er volkomen naast. De papleren zullen nu wel alle vernietigd zijn. Het gaat hier uit sluitend en alleen om persoonlijke wraak neming van bepaalde Gestapo-beamten. U begrijpt toch wel, dat wanneer er ook maar Iets waar was van de 6 beschuldi gingen van hoog- en landverraad, men mij nooit in vrijheid zou hebben gesteld. De Nederlandsche consul te Münster drong er zeer sterk op aan, dat ik voor den Staatsanwalt zou worden geleld, maar dat gebeurde niet, hoewel de termijn verstre ken was. Het is alles gebeurd in verband met een persoonlijke wraakneming." Tot zoover dit typische verhaal, dat wij uit den aard der zaak geheel voor reke ning van den heer Tiben laten. Desge vraagd deelde deze ons nog mede, dat hij vele Jaren geleden, hij was toen nog een jongen, lid is geweest van de N.S.D.A.P. Hij maakte een kleine bijeenkomst ln Düs- seldorf mee, waar Hitier sprak en waar slechts enkele personen aanwezig waren. Later is hij lid geworden van de commu nistische partij, welke hij enkele jaren ge leden verliet toen het hem in Rusland te „gortig" werd. Desondanks gaan zijn sym pathieën wel eenigszins In communistische richting. Dit laatste ten spijt is hij toch voornemens binnenkort naar Berlijn te gaan om zich te beklagen over de affaire ln Münster! Agent van politie weet bij worsteling in de Hoogstraat een beruchten dief te arrestee ren. 1. 1 ti00.IV VJUIV UlUb I b«.„ ,tie 1 meeting op de Hindcn- i'6erplau mee, waar ik foto's maakte, Pen door een s;8-"man werd gehol- Jkandagmorgen kreeg ik mijn vrouw '"Beerden bij mijn moeder bezoek rtimj e Gestapo-beambten, oude scbool- met wie ik naar een café ging. ,roeSen mij: „Wil je spionneeren?", htb er niet op in. Ik zeide: „Ik sat voor jullie" en toen verteld' ik *eL franschman en va l de brieve... w mijn bezit waren. Wij gingen °P naar den chef van. de Gestapo, die Brandkast reeds aangeboord. De Rotterdamsche politie is er in ge slaagd vier mannen aan te houden, onder wie drie beruchte Inbrekers, die in dien nacht van Zaterdag op Zondag j.l hebben getracht hun slag te slaan ln het Lingerie- huis aan de Hoogstraat te Rotterdam. Hoe. wel het geheele pand werd doorzocht en ook de brandkast werd aangeboord, zijn de üibrekers hoogstwaarschijnlijk door de komst van een agent in hun werk ge stoord. Toen zij het pand verlieten hield de agent een hunner aan en getakkie her- i kende hij de drie anderen zoodat deze in den loop van ^en nacht in hun woningen konden worden gearresteerd. De agent die od surveillance was, had in het holst van den nacht op de Hoogstraat, vlak b!1 het Lingeriehuls enkele mannen gezien, die zich daar op verdachte wijze ophielden. De agent verwijderde zich en stelde zich verdekt op. De belde mannen begaven zich naar den portiek van het Lingeriehuis en kort daarna kwamen er uit deze DOrtlek vier mannen te voorschijn. Oo dat oogenblik achtte de agent het moment gekomen ln te grijpen. HU begaf zich naar het viertal en er ontstond een worsteling. Drie mannen kozen het hazen pad maar den vierde bleef de agent de baas en hU bracht hem naai' het hoofd bureau van oolitie over Het bleek de 52- jaiige smid W. M. te zijn. Aangezien de drie anderen goede bekenden van de politie waren, ".verden zU in den loop van den nacht van hun bed gelicht. Het zijn de 23-jarlge los-werkman H. W. T.. de 35- jarlge varensgezel I. C. van K. en de '35- jarige ljzerwerker G. H. N die eveneens in het hoofdbureau van politie werden ingesloten. Een onderzoek wees uit, dat de inbrekers zijn binnengekomen aan da achterzijde. Zij zijn over een hek geklommen en hebben ziel. vervolgens vla een poort toegang ver schaft tot het pand. Alles ls doorzocht, de brandkast ls aangeboord, maar niet open gemaakt en er worden slechts eenige ar tikelen van geringe waarde vermist. Enkele daarvan zijn op de gearresteer den gevonden. Alles wüst er op. dat de inbrekers in hun werk zijn gestoord. Ver moedelijk zUn de inbrekers, die in het pand bezig waren, dan ook gewaarschuwd, door hun kameraden bulten, dat er een agent ln de buurt was. DIENSTBODE VERDUISTERT 1500 GULDEN. Een vijftienjarige dienstbode uit Kampen heeft kans gezien in enkele weken tijds ten nadeele van haar mevrouw, een bedrag van f. 1500 te ontvreemden. Het kind, dat het volle vertrouwen van haar mevrouw had, deed ook wel loopende betalingen. Uit dien hooide vlei het minder op. dat van een groot bedrag aan geld. dat in huis was voor een belangrijken aankoop, geleidelijk iets verdween. Toen het ontdekt werd. dat er iets niet in den haak was. had het meisje zioh al f. 1500 toegeëigend, waarvan een deel in goederen was omgezet en ook een deel aan familieleden was gegeven ZU ls na ontdekking terstond gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie te ZwoUe. Als verdacht van heling ls de vader van het meisje aangehouden Dank zii omvangrijk politie-onderzoek ls het ge lukt nagenoeg al het ontvreemde of reeds gekochte te achterhalen. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG Meisje door een trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg in de poorlijn BoxtelGennep is gisteravond omstreeks zeven uur het twaalfjarig doch tertje van de familie Eykemans te Boxtel, met haar fiets door den lokaaltreln, welke van Boxtel naar Gennep rUdt, gegrepen. Het meisje werd levensgevaarlük ge wond. ZIJ is ter plaatse van het ongeluk van de H H. Sacramenten der Stervenden 1 voorzien. Het slachtoffer is per brancard naar het Ziekenhuis te Boxtel vervoerd. KAPITALE GRONINGSCHE BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. In den afgeloopen nacht omstreeks één uur is brand uitgebroken ln de kapitale 'boerderij van den heer T. Schutter, staande aan het Damsterdlep te Dijkshoorn, gem. Ten Boer. De bewoners konden zich nog juist bijtUds ln veiligheid stellen. In nachtgewaad moesten zij uit het huls vluchten. De wind was tamelijk gunstig, zoodat een aangrenzend woonhuis behou den kon blijven. De brandspuit uit Ten Beer kon tegen de felle vuurzee weinig uitrichten, zoodat de geheele boerderij ver nield werd. Het vee bevond zich juist een week ln de weide. De oorzaak van den brand is niet bekend. De boerderij was slechts laag verzekerd. DE STEEKPARTIJ IN DEN HAARLEM MERHOUT. De recherche te Haarlem is er gisteravond in geslaagd den jongen op te sporen, die eergisteravond in den Haarlemmerhout den 16-jarigen H. met een mes hl de borst heeft gestoken, waarbij een long en het hartzakje werden geraakt Het is een 14-jarigen metselaarsleerling uit Haarlem, die bij zUn verhoor verklaarde met H. ruzie gekregen te hebben over een meisje. Hij had een mes getrokken, omdat H. hem een klap ln het gezicht had ge geven. De jongen is in bewaring gesteld. De toestand van H. is naar wii gister avond vernamen nog steeds ersög. BOERDERIJ AFGEBRAND TE HAARLE (OV.). Gistermiddag om twee uur is brand ont staan in een hooiberg, gelegen achter de boerderij van den landbouwer K. J. Wolf- kamp te Haarle (Ov De wind dreef de vlammen in de richting van de boerderij, welke weldra door het vuiur werd aangetast. VoorbU gangers waarschuwden de be woners, die uit hun middagslaap gewekt moesten worden. Men begaf zich vervolgens naar de veestallen, welke evenwel reeds vlam bleken te hebben gevat. Niet kon werden voorkomen, dat een paard en eenige kalveren in de vlammen omkwamen. De brandweer van Nljverdal kon wegens gebrek aan water niets tegen het vuur uitrichten. De boerderij brandde af. evenals de hooiberg Wie versland heelt van kleeding, kiest vanzeltspre- kend niet anders dan de aparte Waarborg-Kleedlng. 932 (Ingez. Med.) door J. P. BALJÉ. Er zijn maar weinig filmsterren, die uit de schaduwen van het verleden weer op duiken in het helle licht der Jupiterlam- pen, maar Lilah Capola ls er één van. Ze was al enkele jaren in de legioenen der „extra's" teruggevallen en ze mocht een enkele keer nog wel eens een klein bijrol letje spelen, haar prachtige Hollywood- villa had ze allang moeten verwisselen voor een bekcheiden bovenwoninkje, toen ze plotseling weer als een Phenix uit haar asch verrees en uit de grijze vergetelheid naar voren geschoven werd. Op een goeder, morgen had de post voor het eerst sinds weken weer eens gebeld en een spichtig daghitje, mager aftreksel van den staf van bedienden met den def- ti'gen butler aan het hoofd, die Lilah Ca pola vroeger hield, bracht een dikken brief boven. Lilah stak een verward hoofd bo ven de dekens, knipperde eens slaperig tegen het licht, gaapte en stond op. En terwijl ze onverschillig haar beschuitje ln dc thee sopte, en intusschen een gemelijke blik wierp op haar kousen, waarin weer twee „knollen" zaten, riste ze de zeer dikke brief open. Haar belangstelling werd wat levendiger, toen haar oog viel op de post- zegel, waarop „Nederland" stond. Ze wist wel niet, waar dat republiekje lag, maar een brief uit het buitenland was tegen woordig voor haar iets heel bijzonders. Ah. een brief van een vroegeren bewon deraar, die haar nog niet vergeten had. Stuurde een scenario aan haar gewijd, en hij wilde haar dat gratis afstaan. Lilah haalde een beetje onverschillig de schou ders op. voor haar immers te laat. ze was „finl". En zoo'n gratis scenario'tje! Zou wel niet veel wezen. Haar scherpe tanden vermaalden het beschuit, terwijl ze werktuigelijk begon te lezen. Onder het lezen kwam er langza merhand wat meer kleur op haar wangen, en tenslotte was ze zoo ln spanning, dat haar gesopt beschuitje afbrak en met een plans in het theekopje terecht kwam. Dat deed haar in actie komen! Snel goot ze de bijna koude thee "rar binnen, trok wat klcersn aan. en h: r naar Clive Mc. Ar:'en. „Ka. die Lilah!" f C. v\ "a h« las oa- veiii-orb:.ar zijn l;ro ïlje docr. „Clive!" begon Lilah opgewonden, „Clive, ik heb een scenario, daar is geld mee te verdienen. Jij moet het verfilmen. Ik speel de hoofdrol. Over een half jaar zijn we schatrijk.'' Clive Mc. Arden keek even op van zijn krantje, zocg aan zijn pijpje en wees toen met het stompje in de richting van zijn voorhoofd. „Wat mankeert je, liefje?" vroeg hij, „ben je tegenwoordig al zoo vroeg op den morgen aan den drank? Of zijn het de gevolgen van de cocaïne?" Lilah schudde hem bij de schouder. „Lees, Clive, lees eerst, en vraag dan nog eens, of ik gek ben?" Zonder belangstelling nam Clive het manuscript aan. „Het geeft niks, kindje", zei hij vlak, „waar zou ik de centen van daan moeten halen, om weer te gaan fil men? Ik zit aan den grond. Net genoeg, om een beetje te tuinieren, en r.iet van honger om te komen". Hij begon te lezen, en Klj was nog niet lang bezig, of hij liet zijn pijpje uitgaan. Toen hij klaar was, keek hij in Lilah's op gewonden gezicht, en ze zag, dat hij een hevigen tweestrijd voerde. „Clive, jongen", zei ze overredend, „zoo'n .scenario is goud waard. Het ls iets bij zonders, sprankelend van humor, en tege lijk zit er iets demonisch, iets sinisters in. Het is ultra-modern. Schijnbaar onlogisch wordt je van de ééne scène zonder over gang in de andere gesleept, en dat ver hoogt de geheimzinnigheid En als het uit is. hebben de toeschouwers gegriezeld, ge rild, gegierd, gehuiverd, maar wat de film nu precies beteekent, weten ze nog niet. Net als bij de schilders en de dichters. Ul tra-modern! Dat slaat in, Cilve, voor de film is zooiets geweldig." Nog even dacht Clive Mc. Arden na. „Top!" besloot hij toen, ,,ik waag er mijn laatste dubbeltjes aan. En jij vervult na tuurlijk de slangenrol, er zou niemand beter voor geknipt zijn, liefje." Het werd een daverend succes. Lilah Capola's naam ging weer over de wereld en de kranten schreven ellenlange artike len over de beteekenis van dezen nieuwen vorm van filmen. Dit was nu eindelijk de superfilm waarop men wachtte! Het pu bliek liep storm naar de theaters, waar Lilah Capola's film ging, en zijzelf stond mét één slaj weer naast en boven Leentje Dietrich, Greetje Garbo en Janneke Craw ford. Haar oortret prijkte op alle aanplakzui len. Lilah Capola verklaarde, dat ze het liefst verwarmd werd door „Duckworth"- Steenkolen, ze was dol op South States- slgaretten van 15 cent de 20, ze droeg uit sluitend de sous-bras van de firma Max well, en ze vond het een eenlg idee begra ven te worden door de Vereenigde Lijkbe zorgers van Los Angeles. Ze schreef ln de kranten artikelen over het Conflict in het Oosten, de beteekenis van den loop der sterren voor de film, het zich beschil deren met oorlogskleuren van de Oude Indianen en de tegenwoordige dames, ze vertelde, hoe zij persoonlijk dacht over Roosevelt, Mussolini, Hitler en Stalin, kortom, ze .straalde als de zon om 12 uur op een gloeienden Augustusdag. Ze kreeg nieuwe scenario's uit Neder land, en vierde nieuwe triomfen. En ze schreef eigenhandig een innigen bedank brief aan Maarten de Bruin, dien edel- moedigen, onbaatzuchtigen schrijver uit het klompenlandje. Nadat drie film voltooid waren, vond Lilah Capola de tijd gekomen, een trip naai' Europa te maken. Het werd een da verend succes. In Londen was Scotland Yard nauwelijks in staat, de menschenme- nigte in bedwang te houden, en toen ze op Le Bourget landde, scheurden de Pa- rijzenaais haar mantel aan stukken en het scheelde weinig, of ze waren ook aan haar japon begonnen. In Amsterdam juichte een compacte menigte haar toe, alsof ze de beste middenvoor van Europa was. Lilah Capola kon tevreden zijn. Eén dag wist ze zich aan eerbetoon en publieke belangstelling te onttrekken. Dat was, toen ze Maarten de Bruin ging op zoeken. Het was een heelen tocht. Eerst een stuk met den trein, dan met een gam mel stoom trammetje uit het steenen tijd perk en daarna met een bus. Ze had toen nog slechts twintig minuten te loopen en zag toen Maarten de Bruin's villa „Rust oord". Ze begreep nu, waarom Maarten de Bruin geen geld eischte voor zijn scena rio's. Zoo'n prachtig buiten duidde kenne lijk op rijkdom.' Een beetje ontroerd schelde ze aan. Maarten was tenslotte de man, die haar van een beschuitjes-sabbelende, knollen- in-kousen-stoppende film-extra weer voor 's wereld voetlicht had teruggevoerd, en haar gemaakt had tot de Hollywood-ster met villa's en auto's rijker, dan ze ooit ge weest was. Toen een bediende opendeed, vroeg ze naar meneer de Bruin Ze werd in een wachtkamer gelaten. Met een kreetje viel ze den heer om den hals. die even later binnentrad. Die keek een beetje verwon derd, en zijn verwondering week niet, toen ze tot tranen geroerd haar naam stamel de: „Lilah Capola, ik ben Lilah, die je de fiim-scenario's gestuurd hebt. „Ah, wacht eens", dacht de heer na, en BWFENLANDSCH GEMENGD. Minstens honderd dooden en gewonden. Een der arme. dichtst bevolkte wijken van Tsjoengking, waar de tijdelijke zetel der Chineesche regeering gevestigd is, is i tengevolge van een door een ongeluk ont- stanen brand vernield, waarbij minstens 1 honderd personen gedood of gewond wer den. Niet minder dan zevenduizend houten woningen werden door de vlammen ver woest. Dertigduizend personen zijn dakloos geworden. De bewoners van de wijk ont vluchtten in grooten angst de loeiende vlammen, waarbij voor de nauwe stads poort een zoo hevig gedrang ontstond, dat velen onder den voet geloopen en doodge trapt werden. Men vreest, dat er vele slachtoffers zijn. Naar men vreest, zijn bij een ontplof fing, welke zich om ongeveer zes uur van ochtend heeft, voorgedaan in de mijn Markham te Duckmanton f Derbyshire) vele personen gedood of ^ewond. Het ongeluk geschied juist toten de nachtploeg door de dagploeg werd afge lost. Hulpcolonnes spoedden zie'- naar de mijn. Binnen korten tijd waren veel dok ters ter plaatse. De ontploffing vond plaats op ongeveer zeshonderd rtieter diepte, waar twee- nonderd arbeiders aanstalten maakten om de mijn te verlaten. Tot nu toe zijn twaalf gewonden boven gebracht, die allen naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Vorig jaar had in deze mijn ook een ontploffing plaats, die negen slacht offers eischte. Nader wordt nog gemeld: Om acht uur heeft zich een nieuwe ont ploffing voorgedaan. Er werden daarop direct eenige voorzorgsmaatregelen geno men. Een gedeelte der mijn werd afge sloten. Om negen uur werd medegedeeld, dat 27 mijnwerkers boven waren ge bracht en dat 123 personen zich nog steeds in dc mijn bevonden. Het aan tal gewonden, dat naar het ziekenhuis te Chesterfield is overgebracht be draagt twintig. De Markham-mijn is eigendom van de Staveley Coal and Iron Company Ltd. Zij bevindt zich op 8 K.M. van Chesterfield. Deze maatschappij heeft drie groote mijnen in eigendom. Men vreest, dat verscheiden dooden te betreuren zullen zijn. Voorloopig geeft men acht dooden op. KERKELIJK HUWELIJK VAN ALBRECHT VAN HABSBURG. In het Benedictijnerklooster Pannon- halma is het huwelijk tusschen aarts hertog Albrecht van Habsburg en mej. Katharina Bocskay kerkelijk ingezegend. Getuigen waren de Hongaarsche minister van onderwijs Homan en het Hoogerhuis- iid von Ugron. J. S. te V. Voor uw huishoudster behoeft verder geen verzekeringsovereenkomst vol gens de wet te sluiten. Wel zij onder uw aan dacht gebracht, dat by eventueele ziekte loon- betaling gedurende een betrekkelijk korten tijd moet doorgaan. Mevr. R. S. te L. Doorgaans wordt by on- noodige verhuizing in de nieuwe gemeente niet direct steun verleend. U zoudt u niettemin met het beschreven geval kunnen wenden tot den Dienst van Sociale Zaken. H. A. V. te L. De ouders zyn verplicht om, indien zij daartoe in staat zijn, den meerder jarigen zoon te onderhouden, als deze behoeftig is. Zijn zij daartoe niet in staat, dan kan de rechter na onderzoek van zaken bevelen, dat dengene. aan wien onderhoud verschuldigd is, by de ouders in huis wordt genomen en daar van het noodige wordt voorzien J. R. Heeft uw geval betrekking op toezicht door een gezinsvoogd? Zoo ja. dan kan degene, die de ouderiyke macht uitoefent, over het geld beschikken. In geval van geschil tusschen den gezinsvoogd en hem, die de ouderiyke macht uitoefent, beslist de kinderrechter. A. B. te L. Voorzoover ons bekend is deze party nog in oprichting. streek zich langs de kin, „tja, ziet u, van de film weet ik niet veel af, we wonen hier zoo rustig en kalm, en films. ach.daar komen we niet toe. Maar nu herinner ik me tochU is die vrien delijke juffrouw, die de Bruin wel eens- schrijft. en hem aanmoedigt in zyn werk. Tja, het is heel triestig. U hebt er goed aan gedaan, juffrouw, u hebt natuurlijk begrepen, dat de arme jongen ongenees lijk is. Op het oogenblik, juist op dit oogenblik. is hy weerTja, hevige ra- zernij-aanvel. En danaan gaat hij weer schrijvenschrijvene.e stak ker (Nadruk verboden). (Auteurarecht voorbehouden). 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11