DE VIERDE MAN? Urk in den greep van den modernen tijd.... LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Mei 1938 Derde Blad No. 23961 8 BUITENL. WEEKOVERZICHT UW EMAILLE KEUKENUITZEÏ VAN DER STOK! 79ste Jaargang John Buil: „Kijk, vriend Mussolini krijgt bezoek". Marianne: „Of we nog tot een partijtje bridge zullen komen?" De jeugd en de oudere meisjes kleeden zich meer en meer „in burger". Slechts de visschers blijven het traditioneele costuum trouw IN AFWACHTING Wederom is Rome in het brandpunt der belangstelling. Overal vraagt men zich af, wat bet practlsche resultaat zal zijn van de hernieuwde ontmoeting tusschen beide dictatoren. Naar den uiterlljken schijn heeft het er wel iets van, dat de Duce eenigszins op den achtergrond staat, doch dat Ls slechts schijn. De Fuehrer brengt nu eenmaal zijn bezoek aan Rome als staatshoofd en vindt als zijn gelijke dus den koning! Of beter gezegd koning-keizer Want daarin ligt de oplossing van groote dilemma's Toch weet men, dat alleen hetgeen tus schen Fuehrer en Duce wordt afgehandeld werkelijk beteekenls heeft en al het ove rige slechts bijzaak ls. Zelfs de meer dan pompeuze ontvangst, waarbij Italië getui genis heeft afgelegd van zijn waarde tc and en ter zee, mag men beschouwen ais ronder te veel waarde In verband met het geen, waarom het gaat. Hoofdzaak ls en blijft, wat uit deze ontmoeting tenslotte te voorschijn zal komen en dan beslist, het geen de belde dictatoren vaststellen! Het is nog te vroeg om daarnaar te gis sen Naar het uiterlijk is de as Rome-Ber- lijn eer versterkt dan verzwakt, doch men lal goed doen om het oordeel nog wat op le schorten. Nog zijn we temidden van den feestroes, waarmede Italië het Duitsche staatshoofd ontvangt, nog ls alles volop zonneschijn en waardeering, doch het practlsche resul taat is nog niet te beoordeelen. Men kan nog slechts raden en hoe gevaarlijk Jat is. mogen we als bekend veronderstellen. Dat na de Engeisch-Fransche overeen komst. die meer en meer het karakter- heeft aangenomen van een defensief ver bond zelfs de Engelsche pers erkent da'! een dergelijke overeenkomst tus schen belde leden van de as zou worden afgesloten, wordt algemeen verworpen. Ita lië, gerugsteund door de overeenkomst met Engeland en met een dergelijke overeen komst mc-t Frankrijk in het verschiet, wil zich blijkbaar niet zoodanig vastleggen. Het houdt liever nog beide hangijzers In het vuur, opdat net belde kanten op kan, als onverwachts toch nog iets de rust in Europa zou verstoren. Nog altijd is het het vraagstuk van Mid den-Europa, dat in dit opzicht domineert, Zal Mussolini Duitschland weten te mati gen inzake het brandend vraagstuk van 'sj»cho-SlowakiJe? Ziedaar, waarom nog steeds alles draalt. Engeland en Frankrijk beijveren zich om In deze gevaarlijke ma terie te bemiddelen. Te Praag zal worden aangedrongen op de grootst mogelijke te gemoetkoming aan de Sudeten-Dultschers als slechts eenigszins ls overeen te bren gen met de rechten van een zelfstandigen staat. En het staat tevoren al wel vast, dat Praag, dat zich geheel op de hoogte heeft gestelc. van de wenschen van beide demo cratieën, daaraan tegemoet zal komen. Daarnevens zal Engeland te Berlijn lnter- tenleeren en aandringen op nakoming van ie beloften, o.a. door Goering gedaan, om dm staat Tsjecho-Slowaklje niet aan te tasten. Dat Impliceert reeds terstond, dat Engeland dus niet onverschillig staat ten aanzien van Midden-Europa, dat het in tegendeel ook daar blijk geeft van belan gen! Een volkomen afwijzende houding «n Duitschland, het willende voorstellen '■bof de kwestie der Sudeten alleen een n.agpunt is tusschen Duitschland en hjecho-Slowakije, zou slechts de niet al beste verhoudingen tusschen beide [root-machten schaden. Is het wonder, dat er geruchten in om- oop zijn, dat Duitschland inzake Tsjecho- Blowakije vooral zou willen aandringen op wijziging in diens bultenlandsche politiek? Duitschland zou willen een breken met de rovjets en als het kon een losser maken 'an den band met Frankrijk en daarmede vooralsnog genoegen willen nemen. Doch Praag geneigd zal zijn om aldus zijn reserves in den steek te laten voor on zekere beloften, staat o.i., ernstig te be nen. Het weet wel, wat het heeft, niet een toegeven aan Duitsche pressie tal brengen. Het voorbeeld van Oostenrijk is zeker weinig aanlokkelijkDe Duit- scne actie In alle landen met Duitsche minderheden doet trouwens weinig goeds voorspellen, zoo de gelegenheid wordt ge- Knapen voor toegrijpen! Scherper dan ooit tevoren is overigens Je controverse tusschen Duitschland en het Vaticaan naar voren gekomen tijdens oe reis van den Fuehrer. De Paus heeft "oh gehaast Rome te verlaten voor zijn zomerverblijf en het groote Vattcaansche olad neemt van het bezoek van den Fueh- rer totaal geen notitie. Zelfs heeft de Paus een zeer stekelige opmerking gemaakt te- lenover Duitsche bezoekers en legt hij den Duitschers, die Hitler vergezellen, doch wellicht nog tijd zouden vinden voor be zoek aan Vaticaansche instellingen allerlei moeilijkheden in den weg. Het is. alsof het vaticaan zoo scherp als maar mogelijk is, wu doen uitkomen, dat het zich ten ach ter voelt gesteld doordat Hitier heeft af- ?ezlen van een bezoek aan den Paus, waar door de tegenstellingen tusschen Derde ™Jk en Kerk worden geaccentueerd. En [hdthiaad zijn de verhoudingen tusschen ™(je na den Anschluss er niet op verbe- ik' Integendeel spitsen de verhoudingen zich meer en meer toe. Welk een bron van "btsmgen daarin ligt verscholen, behoeven J"J zeker niet nader te deflnieeren. Gaat het eenmaal hard tegen hard, dan kunnen allerlei verrassingen opduiken f Merkwaardig ls ongetwijfeld, dat het •sscLstisch Italië, dat steeds zoo grooten prijs bleek te stellen op een goede ver- yanahouding m«t het. Vaticaan. ja zelfs J®. oude veete wist op te lossen, thans oog n te hebben voor het Duitsche stand je1 en aanvallen richt tot het Vaticaan ïga ins de aangenomen houding?! Doch, «X)aLs gezegd, het oogenblik is nog niet jar, om zich een oordeel aan te matigen «•r de practlsche beteekenis van het be- jj™ van den Fuehrer. Wellicht, dat de ooiende v/eek daarover nadere gegevens '«I brengen. Metzelfde geldt voor den nog onverwach- iii'i s'aP der regeering Daladier in Frank- J. die den moed toonde om het Fran- '™e volk den spiegel der waarheid voor houden en in verband daarmede maat- d.t,ien te treffen tot zelfs een nieuwe ïirk toe. Zal de franc van Daladier «Li" wet,;tl te handhaven en zal deze 'lns be droeve erfenis van het ramp- jcamge Volksfront weten te redderen? w «rste symptomen zijn niet ongunstig, NATUURLIJK VAN De 3 beste merken D.R.U. - B.K. en EDY zijn in alle kleuren voorradig 1 (In onze huishoudzaak BREESTRAAT 152) 789 linger. Med.) maar blijft het zoo... In dit verband zij verwezen naar het financieel overzicht. Wij zijn weer eens ln afwachting! Het geen ook geldt voor da bijeenkomst tier Kleine Entente. De beteekenis daarvan wordt steeds meer aanvechtbaar. Van beide strijdtooneelen ln de wereld valt weinig te vermelden. In Spanje heerschte deze week vrijwel stilstand.in het Verre Oosten komen de Japanners ln steeds groeiende moeilijkheden. Weliswaar zijn de Chlneezen niet bij machte om den indringer terug te werpen, doch hun gue- rilla-krijg neemt toch zoodanige afmetin gen aan, dat in Japan, zelfs al verzwijgt men daar de bevolking den waren toestand, ongerustheid begint te ontstaan. De voor spiegeling van een sjpoedig einde van het Chlneesche avontuur wordt niet meer ge loofd en uitputting begint zich te doen gevoelen. En dat, terwijl bekend Ls, dat de sovjets op de loer liggen om gebruik te maken van iedere kalis.De Japanners zouden hst communisme uit China ver drijven, het heeft er nimmer meer gewoe kerd dan door hun actie, zelfs al staat China meer dan ooit tevoren achter één man, ln casu maarschalk Tsjang Kal SJek! Eerst wanneer de boot aanlegt, wordt de strijd tusschen oud en nieuw merkbaar. Daar staan de visschers in hun wijde, half-opgetrokken broeken, de hooge fez achtige karpoetsen op het hoofd. Aanvan kelijk domineeren zij nog. Maar dan drin gen naast, tusschen en achter hen andera gekleede gestalten op. Meisjes en jongens „in burger". De schooljeugd draagt het oude costuum niet meer. Truitjes en korte? broeken voor de jongens, jurkjes en zijden kousen voor de meisjes. En ook de oudere meisjes zijn gezwicht voor het nieuwer- wetsche, dat 5 a 6 jaar geleden geen kans scheen te krijgen. Nu ziet men ze op Urk loopen met gepermanent haar, met zijden kousen en een stadsche jurk. 't Flatteuze costuum heeft afgedaan.'t Is al een ge woon gezicht om oudere visschers, die nog aan de eigen dracht vasthouden, met hun kinderen in stadsch tenue te zien wande len Voor degenen, die zich Urk herinneren van een in vroeger jaren gebracht bezoek, zal de greep, waarin het oude land dooi den modernen tijd gevat schijnt, ongetwij feld een teleurstelling zijn, ook al is de de zege over het oude nog niet definitief. De heer A. Gravestein, die nu al onge veer 30 jaar in Urk's raadhuis als burge meester resideert, verzacht deze teleur stelling echter. „Ongetwijfeld zijn en gaan er velen „in burger"." zoo zegt hij. „Maar daarnaast zijn er min stens even veel Urkers, die trouw blijven aan het oude costuum. De moderne tijd heeft zich op ons eiland baan gebroken. Het zou dwaasheid zijn cm daarvoor de oogen te sluiten, nu in den gemeenteraad b.v. een uitbreidingsplan voor een tuindorp is aangenomen. In de laatste jaren zijn er al heel wat moderner huizen op Urk ge bouwd. Het zoogenaamde Buurtgebouw. met subsidie van Rijk en provincie door het „Witte Kruis" gesticht, is daarvan een der laatste. Dit gebouw, waarin één dei- beide artsen van Urk een spreek- en on- derzoekkamer heeft, bezit om. een lighal. Daarnaast zijn er badhokjes in aange bracht, terwijl een groot lokaal voor nij verheidsonderwijs ingericht is. Deze laatste 73.al kan tevens voor ontspanningsdoelein- cen benut worden. Hoe het met de vissoherij staat? Men heeft al eens voorspeld, dat de Urker vis schers het bijltje er bij neer zouden leggen, iets dat mij altijd even doet lachen. Eer dat gebeuren zouNog altijd bestaat de Urker vloot uit ongeveer 220 schepen, waar van er 100 op het IJsselmeer en de overige op de Noordzee ter vischvangst gaan. In totaal tellen we nog een kleine 600 vis schers op het eiland. Natuurlijk, zoo erg best is de vargst niet. Maar dat de Urker visschers er mede op zouden houden is niet aan te nemen. Zeker, ook op Urk hebben de visschers hun problemen, al zou het alleen maar zijn door de stijging van de olieprijzen Maar daar heb ik nu niet het oog op. Het groote probleem voor ons is momenteel de werk loosheid. Elk jaar worden er op Urk 100 kinderen geboren, waarvan 40 a 50 jon gens. De laatsten kunnen op de vloot geen emplooi vinden en het grootste gedeelte is dan ook, na de schooljaren, werkloos. Ge lukkig mogen wij er op rekenen, dat als de Noord-Oostelijke polder gereed is, velen hunner vermoedelijk daar werk zullen kun nen vinden. Momenteel worden verschil lende jongens reeds naar ambachtsscholen gestuurd, om een vak te leeren, zoodat zij in het nieuwe land een broodwinning kun nen vinden." (Van onzen specialen verslaggever). Urk zooals het reilt en zeilt op een zon- nigen lentedag.Dat i6 binnenstappen in een apart wereldje, waarin de oSde tijd nog den scepter zwaait, maar waarin de moderne tijd opdringt, meer en meer ter rein veroverend, evenals de dijk naar Schokland, die reeds enkele kilometers Oostwaarts gegroeid ls. In Mei 1938 zet men nog voet aan wal op een eiland. Straks, over enkele jaren dan, zal Urk een kustvisschersplaatsje zijn met een goed geoutilleerde haven. Het 80 H A. groote eiland zal dan grenzen aan het nieuwe land van den Noord-Oostelijken jjolder, die door de dijken naar dc Friesche kust en vla Schokland naar Vollenhove, tegen het water van het IJsselmeer be schermd wordt. Machteloos loopen de gol ven reeds te pletter op het hechte bolwerk, dat ten Oosten van Urk's haven naar Schokland loopt. Ook met den dijk naar het Noorden is nu een aanvang gemaakt Een groote baggermolen, die een eindje uit de kust ligt is een vaargeul aan het maken. Daar zal eveneens binnenkort een dijk gaan groeien. O m Urk een zwijgende kamp tusschen mensch en water, een kamp, waarvan de uitslag reeds vaststaat: de mensch wint, dank zij de moderne techniek. Het water moge bruisend protesteeren tegen de boeien, helpen doet het niet. En o p Urk? Ook hier een zwijgende kamp! Een strijd tusschen den ouden en den nieuwen tijd. Meer en meer nestelt de laatste zich op het eiland, doet moderne woningen verrijzen, plukt aan de traditio neele kleederdraoht. Hoe zal het zijn als over enkele Jaren golvend koren en wel varende boerderijen het achterland van Urk vormen? Zij, die op de passagiersboot uit Enkhui zen of Kampen het eiland in de verte zien opdoemen, vermoeden nog niets van dezen strijdt. Zij kijken naar den eiken dag groeienden dijk. die al een respectabele 'envte heeft. Fn daarnaast is het de mo derne haven, die hun aandacht geboeid houdt Verdwenen ls het oude, vertrouwde gat met de houten remming. Een bazaltpier met een groenen lichtopstand is er voor in de plaats gekomen. Urksche jeugd in het traditioneele costuum. Zóó ziet men de jeugd van 1938 niet meer. Zal Urk, waar oud en nieuw elkaar nu ontmoet, dan toch Urk blijven? Deze vraag, zoo gesteld, is niet te beantwoorden Het veld winnen van den modernen tijd is zichtbaar. Maar even zichtbaar is het, dat de visschers, die met hun gezinnen toch nog altijd de voornaamste bewoners zijn van het eiland, den ouden tijd blijven aanhangen. ,,Over een jaar of drie wandelen we over den dijk naar Schokland". Dat zeggen de Urkers. als zij. staande aan de haven, den dijk zien groeien. Ze uiten zich. zonder wrok. over een werk waarvoor zij in hun hart bewondering hebben. Zelf hebben zl] te vaak den degen met de golven moeten kruisen om niet te weten wat deze over winning op het water beteekent. En zij zijn te rondborstig om dezen arbeid, die hun het bestaan moeilijker maakte en maakt, louter met het oog op het eigen belang, af te keuren. Men kan de Urker visschers dag in. dag uit, aan de haven treffen. Eerst wijden zij hun aandacht aan de booten. Is daar alles in orde bevonden dan komt de steeds groeiende dijk aan de beurt En reken maar dat zij precies weten hoeveel de'e vordert. Reken ook maar. dat wanneer de dijk ge reed is zij tot de eersten zullen behooren, die Schokland een bezoek brengen. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9