BINNENLAND Nieuws uit de Filmwereld „De Boekanier" 'AKKERTJE LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Mei 1938 Derde Blad No. 23960 %1 PEREZ PERZISCHE TAPIJTEN „Die Fledermaus" 79ste Jaargang Voor Het WeerEctarHeids- geschenk. (JN/T IN IITIERIN Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! VRAGENRUBRIEK Tot een goed milieu behooren OOSTERSCHE KLEEDEN Hei leven van een held en een schurk Verantwoording van de vrijwillige bijdragen. De volgende bijdragen zijn ontvangen: 15 L. M. v. d. K. Delft: f.5 A. E. J. Voor borg' f.5 95 meisjes en jongens 3e kl. a H.B.S. jen 'Helder; f.4 fam. C. v. H. den Haag: 2580 personeel Hebron Amersfoort; f.5 H. H. .8. Amsterdam; f.3 R. O. te Brussel; B. frs. jgo Nederlanders te Gent; f.5 H. C. P. den Haag' f. 10 J. B. M. den Haag; f.2.50 H. v. D. Amsterdam; f.1 gez. v. L. Rotterdam; f.10 fa. ted. Ij. C. en Zn. te Dlrksland; f.50 W. en L. den Hnng; f.1 J. C. W. Baarn; f. 10 eengcpens. onderwijzeres Vlisslngen; f.10 M. H. en M. K. Rotterdam: f.100 Gebrs. v. G. Groningen: f.1 r. Delft; f. 2.50 P. v. L. Jr. Zwljndrecht 0.30 Nelly J. C. v. L. Zwijndrecht: f. 0.49 van een dpi. soldaat Amersfoort; f.2.50 mej. J. R. den Hang: f. 7.50 M. J. P. R. Oegstgeest; f.1 A. U p den Haag; f. 1 N.N. Vianen: f. 10 mevr. M. A—P. den Haag; f.1 mej. J. E. C. B. Rotter dam: f. 100 N.N. te L.; f. 10 N.N. Amsterdam; 1 33 33 mevr. R. W. B.de S. Malang: f 5 Red. Inde. Mi). N.V. den Haag namens offi ciers-weduwe. Hattem. Ontvangen werd tot en met deze afrekening 115385.45. Door de verceniging voor nationale veiligheid werd sinds de vorige opgave f. 2088.50 ontvan gen. Het totaal der bijdragen sinds het begin der inzameling bedraagt nu f. 109.011.08. Het gironummer der vereenlging ls 287117. den Haag. HET INBLIKKEN VAN RUNDVLEESCH. Tien mülioen kilogram buitenlandsch vleesch ervoor bestemd? De heer Ruijter heeft aan de Ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld Is het juist: a. dat dezer dagen een proeforder is3" ;- geven voor de levering van 100.000 Kg. zgn. fcussenvleesch dat beschikbaar wordt ge steld voor werkloozen gemaakt uit be vroren buitenlandsch vleesch, aan de firma van Zwanenberg te Oss; b. dat deze proeforder verband houdt met een bestaand voornemen om 10000 000 Kg. buitenlandsch bevroren vleesch te im porteeren en dit voor bussenvleesch te be stemmen? Zoo de vorige vraag in bevestigenden zin moet worden beantwoord, zijn de Ministers dan niet van meening, dat een en ander is te betreuren en wel; 1. omdat er in ons land voldoende vleesch ls voor de voorziening van ons eigen volk, waardoor de import van een hoeveelheid vleesch, gelijk staande met het vleesch van pl.m. 60.000 Nederlandsche koeien, mede met het oog op de reeds gedurende eenigen lijd dalende vleeschprijzen, totaal over bodig is: 2. met het oog op de bestrijding der werkloosheid daar voor de verwerking en distributie van dit vleesch in de vlecschver- werkende bedrijven pl.m. 1200 arbeiders'ge regeld werk zouden kunnen vinden: 3. met het oog op den slechten toestand In het 'Jagersbedrijf, daar dit beteekent tien millloen K.G. minder omzetmogelijk- heid; i. met het oog op de voedselverstrekking un de gezinnen, gezien de beperkte ge- taiksmogelijkheid van het z.g. bussen- fttsch? Villen de Ministers overwegen of het niet tor is via een ander systeem, b.v. het ver- hekken van geldswaardige bons aan Ie werkloozen, te bevorderen dat: a. het werklooze gezin versch inlandseh vleesch, spek of vet bij een slager kan koo- pen, wat voor elk gezin het voordeeligste en meest gewenscht is; b. de werkloosheid wordt bestreden en «e omzet van den slagersstand wordt ver groot; c. onze eigen vleeschmarkt wordt ver ruimd en de kwellende teeltbeperking van kalveren kan worden verminderd? HET MILITAIRE VLIEGVELD BIJ BERGEN. Het tweede regiment luchtdoelartilleric zal te Alkmaar in garnizoen komen. Naar wij vernemen, aldus de Msb„ zal in verband met den aanleg van het mili tair vliegterrein te Bergen het tweede regiment luchtdoelartillerie te Alkmaar worden gevestigd. Voor de huisvesting te Alkmaar zal door middel van nieuwen bouw moeten worden voorzien. Zoolang deze nog niet tot stand is gebracht, zullen de manschappen te Amsterdam worden ondergebracht in de kazerne aan de Sar- phatlstraat. De burgemeester van Alkmaar beves tigde, dat sedert enkele weken onder de grootste geheimhouding met het depar tement van Defensie onderhandelingen worden gevoerd. Zekerheid, dat reeds een definitieve be slissing was gevallen, kon hij evenwel niet geven, doch wel achtte de burgemeester het juist, dat er een groote kans bestaat, dat Alkmaar, dat door de opheffing des tijds de cadettenschool verloor, wederom granlzoensstad zal worden. Aanvankelijk bestonden er bij den minister plannen om bovenbedoeld garnizoen te Bergen te ves tigen, In verband met het verzoek van den raad van Bergen om voor het vliegveld met het oog op deze gemeente als vacan- tieoord een andere plaats te kiezen, deed de minister de toezegging, dat hU zoo veel mogelijk met dit verlangen rekening zal houden. Dc minister heeft inmiddels besloten om de 90.000 kubieke meter zand, die van het provinciaal waterleidingterrein naar het vliegveld worden vervoerd, per smalspoor door het bosch en langs de wellanden te laten vervoeren, omdat men te Bergen een transport langs de smalle dorpswegen met het oog op het vreemdelingenverkeer, on- gewenscht had geoordeeld. WERKVERRUIMING IN LIMBURG? Bezoek van minister Romme aan Maastricht en omstreken. De minister van sociale zaken, prof. mr. Romme, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Maastricht en omgeving. In de ochtenduren werden enkele in werkverschaffing tot uitvoering gebrachte objecten in de omgeving van Maastricht in oogenschouw genomen. Daarna werden in de stad enkele ob jecten welke wellicht door middel van werkverruiming en werkverschaffing kun nen werden uitgevoerd, ter plaatse be- zientigd. Ten provinciehuize werd in de middag uren een vergadering gehouden van de rijkscommissie voor de werkverschaffing, waarbij o.m. de minister van sociale za ken, de commissaris der Koningin en het college van B. en W. aanwezig waren. In deze bijeenkomst werden onderscheiden werken besproken. Binnen zeer korten tijd zal naar vertrouwd wordt een groot aantal ar beiders geplaatst kunnen worden. Verschillende stappen daartoe zullen thans worden gedaan. HET CENTRAAL STATION TE UTRECHT. Op een vraag van den heer van der Waerden betreffende verbouwing van de bovenverdieping van het Centraal Spoor wegstation te Utrecht, deelt de minister van Waterstaat mede, dat de kosten van verbouwing van de bovenverdieping van het hoofdgebouw van het Centraal Spoor wegstation te Utrecht op zoodanige wijze dat vermoedelijk een bevredigende oplos sing zou worden verkregen, op ongeveer f. 85 000 worden geraamd. Wegens dit aan merkelijk bedrag bestaat bezwaar om deze oplossing te bevorderen. PROEFNEMING MET EEN RAKET. De 323ste poging. Gistermiddag is te Rotterdam op het achterrein van het Feyenoordstadion weer eens een proefneming gehouden met een posbraket. Zooals men weet hebben indertijd, o.a. bil Katwijk in de duinen dergelijke proef nemingen plaats gehad, welke geen van alle geslaagd mogen hceten. En gistermid dag was het al niet veel beter, al beweer den de heeren dr. A J. de Bruyn en H. W. Deering (constructeur) dat deze 323ste poging hoopvoller resultaten heeft opge leverd. Daar de electrische spanning, waalmede men de lading tot ontbranding wilde bren. gen. niet hoog genoeg was duurde het een vol uur, eer de lading tot ontbranding kwam. Toen startte de raket, die ongeveer 60 cM. lang en Zeppelinvormlg is, op vlotte wijze. Met een oorverdoovenden knal schoot de raket van de startbaan het luchtruim in. volgens den constructeur met circa 600 K.M. snelheid Tot zoover scheen de proef neming te zullen slagen. Toen echter de raket nog niet ten volle de startbaan ver laten had. moet de bodem van de lading kamer het begeven hebben, waardoor de 400 gram lading geen noemenswaardige uitwerking meer had. De raket bereikte een hoogte van circa 400 meter, alleen gedreven dus door een startpatroon, duikelde eenige malen over den kop. werd door den wind afgedreven en slechts het stalen binnenwerk, bestaande uit een Mannesmann-buls van vliegtuig- staal. viel ln een veld in de onmiddellijke nabijheid van het Stadion neer. Bij onderzoek bleek, dat de bevestigde parachute, die er voor dienen moest, de raket na het uitwerken van de lading veilig te doen landen reeds bij den start was weggeslingerd. De uit vijftien brieven be staande post was ten deele verbrand en werd verspreid in de omgeving van de startbaan gevonden. DE PERSEN VAN „ZWART FRONT- VERZEGELD. Na een inval der justitie uit Breda. Eergisteren, even voor het ter perse gaan van een jubileum-nummer (4-jarig be staan) van Zwart Front, het weekblad van de gelijknamige beweging, waarvan Arnold Meijer de leider ls. werd door den Rechter commissaris en den Officier van Justitie uit Breda, vergezeld van marechaussee, een Inval gedaan in dc- drukkerij te Oisterwijk. Deze inval geschiedde naar aanleiding van een bii den officier inge diende klacht over een persoonlijke belee- diging De persen werden verzegeld en de onder deden der machines in beslag genomen, zoodat het blad niet gedrukt kon worden. Ook werd een bezoek gebracht aan het Hoofdkwartier van Zwart Front, waar echter niets in beslag werd genomen. Op het Hoofdkwartier was de waarne mend leider aanwezig, daar de leider van Zwart Front, Arnold Meijer, op het oogen- bli'k een gevangenisstraf van drie maanden ondergaat in de gevangenis te Breda, we gens beleediging van ex-minister van Schaik. van welke straf hij op 17 Mei a.s. ontslagen zal worden. Van de zijde van Zwart Front deelt men mede. dat het blad toch zal blijven ver schijnen. DE OVERDRACHT VAN WAALHAVEN AAN DEFENSIE. In de gistermiddag te Rotterdam gehou den raadsvergadering heeft de burgemees ter. mr. P Droogleever Fortuyn, medege deeld, dat binnen enkele dagen den Raad volledige inlichtingen zullen bereiken over de onderhandelingen met de regeering be treffende de overdracht van het vliegveld Waalhaven aan Defensie, Van den aanvang van deze langdurige onderhandelingen af heeft Rotterdam zich op het standpunt ge steld. dat er van overdracht van Waalhaven alleen sprake zou kunnen ziin. indien Rot terdam het burgervliegveld zou kunnen verplaatsen naar elders in Rotterdam of haar onmiddellijke nabijheid LUSTRUMSPEL WAGENINGSCHE STUDENTEN. "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Lel op 1 AKKER-merk. Per koker van 12 sluks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. 719 (Ingez. Med.) DE UITZETTING DER NEDERLANDSCHE JOURNALISTE UIT POLEN. Het diplomatiek overleg zonder resultaat gebleven. Verleden week Vrijdag heeft de Poolsche regeering. gelijk wij reeds meldden, de correspondente te Warschau van de Nieu we Rotterdamsche Courant, mevr. mr. M. van MeursVan der Burg, medegedeeld, dat zij Polen binnen drie dagen diende te verlaten. Dank zij de bemiddeling van van het Nederlandsche gezantschap te War schau werd deze termijn echter verlengd tot gisteravond. Gisteren evenwel is, naar het blad thans mededeelt, aan mevr. v. Meurs medegedeeld, dat het uitzettings- beslult definitief is, zoodat zij het Poolsche grondgebied vóór gisternacht diende te verlaten. Het diplomatieke overleg heeft derhalve geen bevredigend resultaat opge leverd. De bezwaren van Polen schijnen in hoofdzaak een in de „N. R. Crt." gepubli- ceerden brief over relletjes in Warschau te betreffen. HET VLIEGVELD IN DEN POLDER ZESTIENHOVEN. Van de zijde van het gemeentebestuur van Den Haag deelt men ons mede, dat het bericht, dat Den Haag de gedachte aan een participatie ln het vliegveld in den polder Zestienhoven bij Overschie (in den vorm van. het tijdelijk voor rekening van Den Haag nemen van een gedeelte van het exploitatie-tekort in het vliegveld) zou hebben laten varen, in dezen vorm niet juist is. De besprekingen hieromtrent met Rot terdam zijn nog loopende en het gemeen tebestuur van Den Haag is nog antwoord van Rotterdam wachtende. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 90 cent per K.G. DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is, behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 5 tot 12 Mei vastgesteld op 45 cent per K.G. (onveranderd). .„Mallemolen" een satiriek spel van Maurits Dekker. Ter gelegenheid van zijn twaalfde lustrum, zal het Wageningsche Studentencorps, een massaspel opvoeren, dat in opdracht van den senaat van dit corps, geschreven werd door Maurits Dekker Het stuk, een satiriek tijdsbeeld, is getiteld „Mallemolen" (een rijmspel met levende prenten, voor volleer den en studenten). De opvoering, waaraan ruim honderd personen zullen medewerken, zal plaats vinden in het openluchttheater te Ede, op 27 Juni as. Ad. Hooykaas heeft zich belast met de spelleiding. J. J. B. van Z. te A. Slaapwandelen komt dikwijls voor bij zenuwachtige pft-sonen, die zich onder den invloed bevinden van hevige gemoedsaandoeningen. Slaapwandelaars staan op zonder te ontwaken en verrichten in het donker datgene wat zij gewoon zijn bij dag te doen. maar ook niet zelden datgene, waartoe zij by dag niet in staat zouden zijn, zooals het wandelen over daken enz. Het slaapwandelen is een eigenaardige toestand der hersenen, waar bij een van binnen naar buiten werkend be wust zijn bestaat, terwijl geen indrukken van buiten worden opgenomen. Doorgaans begeven slaapwandelaars zich later weer naar bed, zon der zich bij het ontwaken iets van het voorge vallene te herinneren. D. O. te H. De heer R. N. M. Eykel Schui tenstraat 71. Den Haag, is hoofdinspecteur van Volksgezondheid W. A. V. te L. Het adres van lr. Mus- sert is Maliebaan 35. Utrecht. Wassenaar en den Haag zijn afzonderlijke gemeenten. Leiden—Cothen 70 K.M. Lelden—Zeist 64 KM. 'S-GRAVENHAGE KOORDEINDE 14()C 716 (Ingez. Med.) POELIERS EN OMZETBELASTING. De Vereeniging van Poeliers en Wildhande- laren in Nederland heeft in een request aan de Tweede Kamer betoogd dat letter, geest en geschiedenis der wet op de om zetbelasting een vrije bewerking van poe lierswaren (levensmiddelen) toestaan. De vereeniging meent dat de poeliers op dien grond van de omzetbelasting moeten worden ontslagen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. (besluit is aan A. F. J. M. Die- rick op verzoek, met ingang van 16 Juni as. eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Koewacht en is met in gang van dienzelfden datum benoemd tot burgemeester der gemeente Koewacht G. C. E. M. Dierick. burgemeester der gemeente Overslag. edric March als Jean Lafitte met zijn pa pegaal, die ln de film vroolijk „b.eautiful day" roept! Het werkelijke drama in het leven van onzen boekanier begon in 1814, toen Brit- sche oorlogsschepen voor Barataria ver schenen, en de vlootvoogd Lafitte dertig duizend gouddo'lars aanbood Benevens den rang van Kapitein in Zijner Majes- telts Vloot, indien de zeeroover de Engel- sche vaartuigen wilde aanvoeren in een aanval op New Orleans. Lafitte sloeg dit aanbod af en begaf zich toen met het nieuws naar Gouverneur Claiborne, zich Wie kent niet de heerlijke operette van Johann Strauss „Die Fledermaus", gehuld in een sfeer van geest en genoeglijkheid. Faul Verhoeven heeft haar met dichter lijke vrijheid tot film omgewerkt en maak te aldus een gemoderniseerde „Fledèr- maus", die voor de oude niet onder be Moser, Harald Paulsen en Karl Stepanek, zijn enkele der voornaamste artisten, die deze rolprent mede hielpen opvoeren tot de operettefilm der operettefilms. Verras send zijn de prachtige beelden, sprekend van luchtige zwier, verrassend is ook de blijde muziekstroom. die het vooitreffelijke spel omgeeft. Een film, waar allen weer eens echt van genieten kunnen. Hierboven Hans Sohnker en Lida Baarova ln dit kos telijk geregisseerde en geënsceneerde I werkje 1 Cecil B. de Mille vierde weder een nieu wen triomf uit met de film „De Boekanier", een filmepos. waarin de bekende acteur Frederic March de rol vervult van den vrij buiter Lafitte met zijn vrouwelijke part ner, de guitige Hongaarsche zangeres Franciska Gaal. als Grietje, het Holland- sche meisje. Wie was deze Jean Lafitta? Een berucht piraat, die echter, wanneer hij niet werkte, en de schurk uithing, een bijzonder aangenaam mensch geweest schijnt te zijn. Hij hielp o.a. generaal An drew Jackson aan manschappen, waardoor deze den slag van New Orleans won. Hier door bewerkte hij, dat zijn naam vereenigd ls in het boek van Amerika's grootste hel den. doch ook in dat van de grootste schurken. Het is dit laatste aspect van de figuur Lafitte, dat de Mille in de film „De Boekanier" dramatiseert. Captain Jean Lafitte en zijn broer Pierre, Franschen van geboorte, schijnen in 1809 voor het eerst in New Orleans te zijn op gedoken. Lafitte had zichzelf den titel van Kapitein toegekend. Zij gingen als zeeroo- vers „in zaken". In minder dan vier jaar was Lafitte een rijk man, en een geweldig brutaal man bovendien. De zeerooverij werd eigenlijk zoo'n beetje oogluikend toegestaan, ook al omdat het gouvernement zelden bij machte was er met wapengeweld een einde aan te maken. Toch waren er veten die vonden, dat het met de almacht der oiraCen wel een beetje te bont begon te worden, en die de meening waren toegedaan, dat er tegen de zeeschuimers moest worden opgetreden. Het vogelvrij verklaren van Lafitte was de eerste officieele stap in die richting. zelf, zijn schepen en zijn manschappen aanbiedend aan de Amerikaansche marine. Claiborne stemde toe, doch de publieke opinie was tegen het plan en Nieuw Or leans zou door de Britten zijn veroverd, ais Generaal Jackson ten slotte niet het juiste van Lafitte's ideeën had ingezien, en het aanbod van den vrijbuiter aannam. „Wat hij ook verder geweest mag zijn", zegt De Mille. „Lafitte was een man met moed en verbeeldingskracht. Hij was de laatste der groote piraten van de Golf van Mexico doch waarschijnlijk weegt het goe de dat hij gedaan heeft op tegen het kwaad. Waar zijn fouten de fouten van zijn tijd waren, daar waren zijn deugden, betrek kelijk aanvechtbaar als ze ons thans mis schien toeschijnen toch zijn eigene. Hij droeg er veel toe bij in Louisiana de kunst van het leven op een hooger plan te bren gen en wanneer in het eind der vorige eeuw schilder- en beeldhouwkunst, archi tectuur, muziek en literatuur in de Mis- sissipoi-staten een gul onthaal vonden, dan was dat niet in de laatste plaats te dan ken aan de traditie waarvan Lafitte de grondslagen legde. De paleizen die hij bouwde, de feesten waaroo hij de rijk? plantage-bezitters onthaalde, waren won deren van overdadige luxe en élégancc. Louisiana is hem zelfs thans nog dank baar, zegt De Mille, want zelfs op de heet ste dag geeft het noemen van -ijn naam no- een heerlijke koude rilling!" Het wonderlijke leven en de liefde van dezen Lafitte worden in deze film op span nende wi.ize herhaald. Akim Tamiroff. de ..man met de 1000 ge zichten" socelt de belangrijke rol van ..Do minique You", de kanonnier van Napoleon. hoeft te doen, integendeel, haar in menig opzicht zelfs nog overtreft. Er gaat een wonderlijke bekoring van deze film uit: Georg Alexander, Hans Sóhnker, Lida Baarova, Friedl Szepa, Hans

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9