IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 6 Mei 1938 De strijd in het LAATSTE BERICHTEN "ECHTZAKEN Verre Oosten Stadsnieuws SPORT Buitenland WUWW WMK0H8EN Binnenland MAiKÏ lEIKIinN^ FRANKRIJK. Staking in Havre. Het civiele personeel van drie schepen yin de Compagnie Générale Transatlantique te Havre, n.l. de „Champlain", „Colombie" en de „Ilc de France", is in staking gegaan, seeds eenige dagen bestond een verschil van meening over een vernieuwing van kleedingstukken en Woensdagavond, enkele uren vóór het vertrek van de „Champlain". kwam de secretaris van den bond van hotelpersoneel aan boord en raadde den leden van zijn bond aan te staken. Toen de commandant van het schip het personeel sommeerde op zijn post te blijven, spoorde de secretaris aan tot ongehoorzaamheid De commandant en de officieren van de Champlain" hebben uit protest het schip verlaten en hebben het ministerie van koopvaardij verzocht te bepalen, dat in het vervolg geen secretarissen van vakvereeni- eingen meer aan boord mogen komen. De bond van hotelpersoneel heeft de be middelingsvoorstellen van den minister van koopvaardij, waarin opgenomen om den secretaris, die tot ongehoorzaamheid aan spoorde. niet aan boord toe te laten, van de hand gewezen. Het personeel heeft in geheime stemming besloten te staken ENGELAND. Het lersch verdrag Geen Volksfront Von Dirkaen in functie Lord Devonshire! Het Lagerhuis heeft gisteren het Britsch- Iersche verdrag in tweede lezing behan deld en tenslotte z.h.st. aanvaard. De minister-president Neville Chamberlain wees er op. dat het eenig is in de geschie denis van het parlement, dat in één week tijd twee verdragen worden gesloten, waar door een einde wordt gemaakt aan lang durige verwikkelingen. Hij zelde, da^ hier uit bleek dat zelfs de moeilijkste vraag stukken kunnen worden opgelost, wanneer aan weerszijden goede wil bestaat. Verscheidene conservatieve sprekers oefenden critlek op het accoord uit, o.m. Churchill, die verklaarde, dat het werke lijke probleem, n.l de Iersche deeling, nog aangesneden móet worden. In het bijzon der betreurt Churchill het. dat Groot- Britanje zijn rechten heeft laten varen ten opzichte van de strategische havens Queens town, Berehaven en Loghswllley. die i evensdefensies van Groot-Brltanje vormen. Churchill merkte nog op dat de Valera en de zijnen ln Ierland aan het bewind waren gekomen door tegen de Engelsche politiek te strijden en de plotselinge over gang leek hem wat bedenkelijk. Engeland had volkomen gelijk gehad ln zijn houding nopens de land-aannuïteiten en het be drag van 10 mlllloen was een schrale troost voor het opgeven van volkomen eerlijk verworven rechten. De oppositie steunde de regeering. De nationale executieve der Labourpartij heeft in een vergadering de tot dusverre ingenomen houding der partij opnieuw be vestigd en een voorstel tot vorming van een volksfront verworpen. Von Dirksen, de nieuwe Duitsche ambas sadeur, heeft gisteren op het paleis van Buckingham den Koning zijn geloofsbrie ven als ambassadeur bij het hof van St. James aangeboden, tegelijk met den brief van terugroeping van zijn voorganger von Rlbbentrop. Lord Halifax, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, was bij deze cere monie aanwezig. Overleden Is de hertog van Devonshire. Victor Christian William Cavendish, her tog van Devonshire, werd in 1868 geboren en is dus 70 jaar geworden. Cavendish was van 1891 tot 1908, het jaar, dat hij den titel erfde, conservatief Lagerhuislid voor Derbyshire West. Van 1901 tot 1903 was hij schatmeester van de koningin, van 1903 tot 1905 financieel secretaris der schatkist; van 19161921 gouverneur-generaal van Canada, van 1922 tot 1924 minister van koloniën. De hertog was sedert 1909 kanselier der universiteit van Leeds. RUSLAND. Mutaties. De volkscommissaris voor landbouwpro ducten, Popof. die eerst drie maanden ge leden is benoemd, is heden wegens „on kunde" afgezet. In zijn plaats is benoemd de plaatsvervangende volkscommissaris voor de levensmiddelenindustrie Skrynnl- kof. Het presidium van den oppersten sovjet iaad heeft den plaatsvervangenden volks commissaris voor buitenlandschen handel, Marekalof, benoemd tot ambassadeur van de Sovjet-Unie te Berlijn. De guerilla-krijg. Er heerscht te Peiping groote spanning, daar er bericht is ontvangen, dat francti- reurs op enkele km. afstand van Peiping zijn aangekomen. De meeste toegangspoor ten der stad zijn gesloten om te voorkomen, dat Chineezen de stad zouden verlaten, ter wijl alle aankomende reizigers streng wor den onderzocht. Volgens den woordvoerder der Japannee- zen zijn deze voorzorgsmaatregelen geno men met het oog op een binnendringen van communisten, die. naar gemeld werd, on geregeldheden zouden willen verwekken. De eenige manier om thans veilig de stad te verlaten is per trein naar Tientsin. Deze dienst loopt nog normaal. Zooveel mogelijk Japansche troepen zijn uit Peiping en de provincie Hopei naar Sjantoeng gezonden om er het front te ver sterken. Volgens het Chineesche legerbericht zijn de Chineesche troepen genaderd tot een dorp dat op slechts elf kilometer van Nan king ligt. Polen zou Mantsjoekwo erkend hebben. Naar van betrouwbare zijde te Tokio ver luidt, zou Polen Mantsjoekwo erkend heb ben en besloten hebben binnenkort een handelsverdrag met Mantsjoekwo te sluiten. Portugal waarschuwt China en Japan De .Daily Telegraph" meldt uit Hong kong dat de gouverneur van het Portugee- sche eiland Macao den Japanschen consul- generaal er van in kennis heeft gesteld, dat hij „geneigd is iedere boot in beslag te ne men, welke geen rekening houdt met de neutraliteit der kolonie". Dit beteekent dat Portugal Chineeschen vaartuigen niet zal toe staan in de wateren van Macao op te treden tegen de Japanneezen. De waai- schuwing is echter ook gericht tegen de Japanneezen. Dit na een Japansche klacht, dat Chi neesche jonken motorbooten beschermen, uie trachten Japansche oorlogsschepen te beschieten. TENNIS. Om den Davis-beker. De loting. De loting voor den Davis-beker-wed- strtjd Nederland-Frankrijk te Schevenir.- gen, heeft het volgende resultaat gehad: Zaterdagmiddag: Van Swol-Destremeau en Hughan-Petra. Zondagmiddag: Hughan en Van Swol tegen Petra-Bolelll. Maandagmiddag: Van Swol—Petra en Hughan-Destremeau. De wedstrijden vangen om 2.15 uur aan. Brugnon is dus ln dit schema niet op gesteld en de kans. dat hij zal spelen is uiterst klein. Wellicht zal men nog trach ten bij den secretaris van de internatio nale federatie dispensatie van de desbe treffende bepaling van het Davlscup- reglement te krijgen, doch het resultaat daarvan staat nog geenszins vast. Zondagmiddag wordt vóór het dubbel spel een exhlbition-partij gespeeld, waar aan zeer waarschijnlijk Timmer zal deel nemen. Wanneer Brugnon inderdaad niet ln den eigenlijken wedstrijd uitkomt, zal hij voor deze exhibitlon-partij wel zeer veel voelen. ROEMENIË. Ex-premier Goga door beroerte getroffen. Ex-premier Goga is door een plotselin ge aanval van algemeene verlamming ge troffen Hij bevindt zich op het oogenblik '•n zijn kasteel Clucea, in de omgeving van Cluj iTranssylvanië)Zijn toestand boe- wnit ernstige bezorgdheid in. Hij is 58 Jaar oud Hij is professor in de Roemeensche letterkunde aan de universiteit van Cluj en lid van de Roemeensche academie. Hij was voorzitter van de nationaal- thiistelijke racistische partij. VEREENIGDE STATEN. Minister Woodring over agressies der dictaturen - Komst van dr. Eckener - Arrestaties van Nazis. He minister van oorlog. Woodring, heeft 'oor de Amerlkaansche Kamer van Koop handel een redevoering uitgesproken waar in hij om. zeide: De voortdurende agressie van den kant der dictaturen zou eens de demo cratische landen tot oorlog kunnen drijven en de Verecnigde Staten moe- ten op die mogelijkheid voorbereid zijn. blik Voorts zeide de minister: op het oogen zijn de democratieën krachtig vrede- jjt'end. Wanneer zii echter te zeer in het uw Bedreven zouden worden, zou een golf van verontwaardiging over haar heen kunnen gaan, die het uiterst moeilijk zou maken den vrede te bewaren. Het is van essentieel belang, dat de voortdurende agressie tot staan komt, voordat men de controle over de din gen verliest. Ik behoor niet tot dege nen, die gelooven, dat er eenig onmid dellijk oorlogsgevaar is of zelfs, dat een oorlog onvermijdelijk is. In feite is de spanning in Europa eenigs- zins minder geworden in de paar afgeloo- pen weken. Wij zouden echter onzen plicht verzaken, wanneer zij niet de gevaren van den wereldtoestand inzagen. Woodring voegde hieraan toe, dat de Ita- liaansche verovering van Abessynlë, de Duitsche herbewapening en de remilttari- satie van het Rijnland de directe conse quenties zijn geweest van het succes van .Japan bij het instellen van den staat Mandsjoewko, zonder dat doeltreffende be zwaren gemaakt zijn door de democrati sche mogendheden. Dr. Eckener Is vertrokken naar Amerika, waar hij na door president Roosevelt ont vangen te zijn, besprekingen zal voeren over verkeersproblemen en de levering van helium. De „Daily Telegraph" meldt uit New- York: de campagne voor de beteuge ling der activiteit van de nationsal- socialisten is ingezet met de uitvaar diging van bevelen tot inhechtenisne ming tegen zes leiders van het Sieg- fried-kamp op Long Island. Dit kamp wordt beschouwd als de voor naamste verzamelplaats der bewonderaars van Hitler ln de Vereenlgde Staten. Deze bevelschriften berusten op een zel den toegepaste wet, die in 1923 werd aan genomen en bestemd was voor den strijd tegen de Ku Klux Klan. De toenmalige burgemeester van New-York. Jimmy Wal ker, had de aanneming dezer wet bepleit. Op overtreding van bedoelde wet staat een geldboete van ten hoogste 10.000 dol lar en gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De kampplaats is een terrein van 180.000 vlerk, meter, dat in de oorlogsjaren ge bruikt is als exercitieveld. In de zomer maanden komen er iederen Zondag 20.000 mannen, vrouwen en kinderen. De be?oe- kers marcheeren er dan in militaire for matie. Iedereen spreekt er Duitsch en alle aan wijzingen worden er in het Dultsoh gege ven. De hakenkruis viae hangt er dan. ter wijl de bezoekers er elkander den Hitler groet brengen. De werkloosheid. Het aantal werkloozen gedaald tot onder de 4000. By den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven I Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3. behan- i gers 1. betonvlechters 17. betonwerkers 65, fun- 1 deeringwerkers 1. glazenmakers 8. glazenwas- schers 3, granietwerkers 7, grondwerkers 95, I helers 7, metselaars 98, opperlieden 96, schilders 131, sloopers 11, steenhouwers 1, straatmakers 4. hulp-straatmakers 12, stucadoors, witters 19, timmerlieden 197, uitvoerders 7. voegers 14. ongesch. bouwvakarb. 9. Totaal 756. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17, lompensor teerders 13. vellenblooters 2, vuurwerkmakers '2, steenfabr. arb. 116, zeepfabr. arb. 4, ongeesch. fabr. arb. 48. Totaal 202 z Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 59. reizi gers. colp. 40. winkelbedienden 33. etaleurs 3. in casseerders 13. musici 2, onderwijzers 2. over- heidspersoneel 10. verplegers 3. Totaal 165. Hotel-café-personeel: huispersoneel 9. kell- ners 45. koks 5. Totaal 59. I Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbewer- kers 57, kistenmakers 7, kuipers 5. lijstenma- j kers 3, mandenmakers 1, meubelstoffeerders 11. meubelmakers 32. politoerders 1, ongesch. fabr. arb. 18. Totaal 138. Kleermakers: kleermakers 42, kappers 4. schoenmakers e.a. 11. Totaal 57. Land- en tuinarb.: bloemisten 30. landarbei ders 38, tuinlieden 28. warmoeziers 9. ongesch. landarb. 6. Totaal 111. Metaalbewerkers: bankwerkers 93. blikbewer- kers 32, burgersmeden 33. electriciens 72, gas- I fitters 14. gasmetermakers 1. gereedschapma- 1 kers 1, instrumentmakers 4, isoleerders 3. kern makers 1. kettingsmeden 17. klinkers 11. koper slagers 5. lab. bedienden 2. lasschers 11. lood gieters 45. machinisten 15. metaalboorders 5. metaaldraaiers 5, metaaldraaiers 5. metaalslij pers 1. metaalzagers 1. monteurs 21. pianostem mers 5, polijsters 1, ponsers 4. rijwielherstellers 19. rijtuigschilders 3. scheepstimmerlieden 3, stokers 28. tegenhouders 13. hulp-verw. mon teurs 19. voorslaanders 8. voorwarmers 3. vuur werkers 8. wagenmakers 4. ijzerwerkers 42. zandspuiters 4. zandvormers 3, zilversmeden 2, ongesch. arbeiders 44. Totaal 606. Sigarenmakers: sigarenmakers 19. sig sor teerders 1. sig.strippers 2. Totaal 22. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 1 inge nieurs 2. technlkers 1. teekenaars 12. werkmees- ters 20. Totaal 36. Textielarbeiders: hekelaars 6. katoendruk kers 23. kluwers e.a. 13. luikers 13, plaatsnijders 17. schrobbelaars 2. spinners 67, spoelers 3. staaldraaddraaiers 3. sterkers 3. strijkers 14. wevers 105, wolbewerkers 52, ongesch. textiel arbeiders 65. Totaal 386. Transportarbeiders: emballeurs 4. chauf feurs 149. exp. knechten 18, koetsiers 10, loop knechten 48, magazijn knechten 56, schippers 79, spoor- en trampers. 19, wakers 6. transportar beiders 65. losse arbeiders 501. Totaal 955. Typografen: boekbinders 27. boekdrukkers 14. fotografen 3. hulp-vakarbeiders 5, letterzet ters 32. steendrukkers 2. Totaal 83. Voedlngsmiddelenarb.bakkers 88. molenaars 1, ovenisten 4. slagers 75, suikerwerkers 21. wijnkoopersknechten 13. zoutzieders 1. zuivel- j berelders 3. ongesch. fabr.arb. 38. Totaal 244. Vrouwen: kapsters 1 naaisters 6. maasters 1, boekbindsters 1, winkel jufrouwen 5. linnen juf frouwen 1. bakers 1. kantoorbedienden 22. ver pleegsters 2, bedrijfsleidstej-s 1. teekenaressen 1, onderwijzeressen 1. ass. en huishoudsters 10, dagmeisjes 23, dienstboden 3. kinderjufrouwen 1 werksters 49. fabr. arbeidsters 17, A.V.O. 6. Totaal 152. Alg. totaal 3972 6 Mei 1937 4183 7 Mei 1936 4376 Ben. 79 ged. werkloozen en 15 werkverschaf fing. Naar wij bij informatie van de directie van dezen dienst vernamen is dit aantal van 3972 het laagst aantal ingeschrevenen sinds Augustus 1937 toen hetzelfde aantal, doch ln opgaande lijn werd bereikt. Deze teruggang is voor een groot deel te danken aan de bedrijvigheid in de bouwvakken, terwijl ook in de zoogenaamde „vrije be roepen" (kantoor, en winkelpersoneeleen flinke opleving te bespeuren is evenals in de vrouwelijke beroepen. In aanzienlijk mindere mate is dit echter het geval in de metaalnijverheid, waar betrekkelijk weinig verbetering valt waar te nemen. In geheel 1936 bleef het aantal werkloo- zeif boven de 4000; eerst einde Juni 1937 daalde het cijfer beneden dat aantal om in Augustus van dat jaar daar weer boven uit ie komen. Dat nu reeds, begin Mei, de 4000 in neerwaartsche richting gepasseerd wordt, stemt op zichzelf tot verheugenis, al kan die blijdschap bij een dusdanlgen omvang der werkloosheid ook bezwaarlijk uitbundig zijn. Nader vernemen wij nog dat men hier te doen heeft met een inwoonster van Rotterdam en haar zesjarig dochtertje. Het onderzoek heeft uitgewezen dat hier sprake is van een wanhoopsdaad. Organisatie van auto verhuur-zonder-chauffeur. Er heeft zich geconstitueerd een voor- looplg comité tot oprichting van een or ganisatie „Verhuur zonder chauffeur", in het kader van de commissie auto-perso nen-vervoer in den B.B.N., nader bekénd onder den naam van commissie-Oud (ge noemd naar den vorigen minister van fi nanciën, mr. P, J. Oud, voorzitter van deze commissie). Dit voorloopig comité bereidt voor de oprichting van een gewestelijke afdeeling van een landelijke organisatie „verhuur-zonder-chauffeur", met als doel nader te overleggen, omtrent een beteren toestand in het bedrijf, dat. indien gesa neerd, als zeer belangrijk voor het publiek geacht wordt. Een en ander houdt direct verband met de mededeeling van den mi nister van waterstaat, aandacht te zullen wijden aan het bedrijf verhuur-zonder- chauffeur, dat thans als niet geregeld wordt beschouwd in het Kon. besluit be kend onder den naam R.A.P. De vergadering had plaats in het B.B.N.- gebouw ln Den Haag. De commissie, welke nog een zeer voorloopig karakter draagt, heeft op zich genomen de organisatie ter hand te nemen in Rotterdam, Den Haag 1 en omliggende plaatsen. Op het program ma staat keuring van het automaterleel, dat zonder chauffeur verhuurd wordt, zoo dat het publiek betrouwbaar bedrijfsze- ker materiaal gegarandeerd kan worden, een uniform verhuurcontract, terwijl vraag stukken als afsluiting van het bedrijf door middel van bedrijfsvergunning e.d. in stu die zullen worden genomen. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren: B. F. Alders, A. van Beef, J. H. W. Dumaf. J. J. T Kobde. G. C. van Klij en A H. Roomer, dat zal worden uitgebreid met verscheidene groote ondernemers op dit gebied, waarmede reeds besprekingen worden gevoerd. Als voorzitter en secreta ris fungeeren de heeren J. F. Casteleijn en mr. J. M. Fuchs, secretariaat Groot-Her- toginnelaan 16, Den Haag (B.B.N.-gebouw) De bedoeling is, dat, wanneer een lan delijke organiatie is tot stand gekomen, vertegenwoordigers van deze organisatie worden opgenomen in de commissie-Oud. welke commissie zich bezig houdt met de samenstelling van een rapport van het be drijfsleven omtrent de hiaten, welke het R.A.P vertoont. In de commissie-Oud zijn de grootste bedrijven van Nederland ver tegenwoordigd. CONTROLE OP WERKLOOZfcVKASSEN. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling heeft aan de gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas een circulaire gezonden, waarin op scherper toezicht en een. nauwgezettere handhaving der voor schriften wordt aangedrongen. Op het ln acht' nemen der tijdstippen van aanmel ding wordt de aandacht gevestigd. Tevens wordt opgemerkt, dat geen uit- keering mag worden verstrekt zonder dat de juistheid van een ontslag uit loondienst is gebleken Caféhouder, die radiomuziek laat hooren, moet auteurs rechten betalen. Beslissing van den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft heden uit spraak gedaan in de door Buma ge voerde procedure tusschen den compo nist Franz Lehar te Weenen en een caféhouder te Rotterdam over de vraag, of laatstgenoemde verplicht is auteurs rechten te betalen voor muiiek welke hij door raiddel van de radio In rijn café laat hooren. De kantonrechter te Rotterdam ontzegde bil vonnis van 14 Februari 1936 den com ponist. die auteursrecht eischte voor het op deze wijze reproduceeren van zijn mu ziekwerk „De Tsarewitsj". zijn vordering en in hooger beroep heeft de Rotterdamsche rechtbank op 14 April 1937 ln gelijken zin beslist. De advocaat-generaal, mr. Wijnveldt heeft 3 Maart ji. in zijn conclusie echter als zijn meening te kennen gegeven, dab de caféhouder, die door het inschakelen van een technisch apparaat de eer radio uitgezonden muziek in zijn café doet weer klinken. welke muziek zonder dat inscha kelen daar ter plaatse niet hoorbaar zou zijn. wel degelijk de uitvoering van het werk openbaar maakt en dus de daarvoor verschuldigde auteursrechten moet betalen. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot vernietiging van het bestreden vonnis en tot terugwijzing der zaak naar de Rotterdamsche Rechtbank. Dienovereenkomstig heeft de Hooge Raad heden arrest gewezen. De Hooge Raad overwoog oa.. dat de caféhouder door in zijn voor het publiek toegankelijke localiteit een radio-ontvang toestel met luidspreker ln werking te stellen met het gevolg, dat daar toen ten gehoore kwain het gemeld muziekwerk van Lehar, dit werk in het openbaar ten gehoore heeft gebracht en dus heeft uitgevoerd ln den zin van art. 12 der auteurswet 1912. Hieraan staat naar het oordeel van den Hoogen Raad niet in den weg dat de caféhouder het werk slechts ten gehoore kon brengen omdat het werd uitgevoerd voor de microfoon van een radiostation en dit daarom geacht moet worden het werk door uitzending openbaar te maken, om dat die uitzending een ieder ln de gelegen heid stelde het werk door middel van een daartoe geschikt toestel ten gehoore te brengen. Verdei' overwoog de Hooge Raad. dat in dien. geliik hier, dit laatste geschiedt ln het openbaar, niet slechts de tekst der amateurswet-1912. maar ook haar strek king medebrengt, dat zoodanig uitvoeren voorbehouden blijft aan hem. die het auteursrecht op het werk heeft, ook wan neer de radio-uitzending met zijn bewilll- ginz plaats vindt, omdat deze bewilliging niet omvat, althans niet behoeft te omvat ten bewilliging voor derden om door mid del van het ontvangtoestel het werk ten gehoore van het publiek te brengen. Om deze redenen achtte dc Hooge Raad het cassatiemiddel gegrond, ver nietigde het college het bestreden von nis en verwees het naar de Rotter damsche Rechtbank ten einde met inachtneming van dit arrest de zaak verder te behandelen en te beslissen. Stappen van Frankrijk en Groot Brittannië te Praag. Inzake concessies aan minderheden. H.M. de Koningin naar Den Haag. H.M. de Koningin is voornemens morgen in den loop van den dag van Het Loo naar 's-Gravenhage te vertrekken voor een kort verblijf in het paleis Noordeinde ln ver band met de doopplechtigheid van Prinses Beatrix. Lijken van moeder en kind gevonden. Uit Poldervaart te Kethel opgehaald. Gisteravond ontdekte een persoon die langs de poldervaart te Kethel wandelde, op de kade enkele kleedingstukken. Hij verzocht voorbijgangers de politie van Kethel te waarschuwen. Deze verscheen spoedig ter plaatse en ging tot dreggen over. Na eenigen tijd vond zij het lijkje van een zevenjarig meisje en op korten afstand het lijk van een 30-jarige vrouw. Later bleek men hier te doen te hebben met moeder en dochter De politic s'aat vcor een volkomen raadsel. Dc burgemeester van Kethel en Spaland verzcckt in verband met deze kwestie op sporing en aanmelding van een man die gisteravond per fiets met groote vaart, langs de kade reed. Ds man was gekleed in een donker colbertcostuum en was bloots hoofds. Welingelichte kringen zijn van meening, dat de stap, waartoe de regeeringen van Parijs en Londen bij de Fransch-Britsche besprekingen hebben besloten, eerlang bij dé regeering te Praag zal worden gedaan. Het is mogelijk, dat deze stap vandaag of morgen zal worden ondernomen. De regee ringen van Frankrijk en Engeland hebben de laatste dagen samengewerkt om de be woordingen op te stellen. De gezanten der beide landen te Praag zullen opdracht krijgen den lei ders van Tsjecho-Slowakije den vriend- schappelijken raad te geven ten gun ste van de Duitsche minderheid tot de uiterste grens der concessies te gaan. voor zoo ver deze vereenigbaar zijn met de waarborging der onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van den Tsjecho-Slowaakschen staat zonder nochtans den zweem te hebben zich te mengen in de binnenlandsche aange legenheden van dezen staat. Men is er te Parijs van overtuigd, dat de regeering te Praag bewust van haar na tionale en internationale verantwoorde lijkheden dezen staD der belde groote mo gendheden met veel begrip van zaken zal ontvangen. Een definitieve oplossing en verzoening tusschen de centrale regeering van Tsje cho-Slowakije en deze minderheid zal pas tot stand komen, indien de regeering te Berlijn, welker verbinding met de partij der Sudeten-Dultschers buiten twijfel is, zelve een vriendschappelijke regeling bin nen het kader van den staat Tsjecho-Slo wakije aanneemt Daarom schijnt de stap. welke de Brit- sche regeering ook te Berlijn moet doen, van nog veel grooter beteekenis In zekere over het algemeen goed inge lichte krfngen meent men, dat de ambas sadeur van Groot-Brittannië te Berlijn vandaag met hetzelfde doel een gesprek met Goering zal hebben. DE ZEVENLING DOOD GEBOREN. Volgens latere uit Bayamo ontvangen berichten zijn alle zeven kinderen van vrouw Casanova dood geboren. Londen 8 96 7/16 (8.96 1/4)'; Berlijn 72.21'/« (72.231Parijs 5.02 3/4 (5.01)': Brussel 30.24 (30.26); Zwitserland 41.13 (41.22); Kopen hagen 40.— (40.02'/*); Stockholm 46.20 (46.17'/*)Oslo 45.05 (45.05): New York 1.79 9/16 (1.79 5/8); Praag 6.25'/* (6.25); Vrije lire 9.52' reisllre 8.55; bankpapier 7.70. Bij het ter perse gaan van dit Blad was net overzicht van de Amsterdamsche ef fectenbeurs nog niet in ons bezit. Men zie voor Nagekomen Berichten en Beursoverzicht pag. 2 van het Tweede Blad I LEIDEN 6 Mei. Veemarkt. Totaal runderen 496; id. kalveren 438; id. sohapen 1313; idem varkens 977 32 Stieren f. 220270. schoon ge wicht 5864 ct. per K.G., kalm; 180 Kalf- en j Melkkoeien f. 240325, tam; 154 Varekoeien e.a. f 130—195. mat: 130 Vette koeien f. 190—280. I 52—72 ct. per K.G.. mat: 21 Vette kalveren f. 50—95. 60—88 ct. per K.G., tam; 417 Nuch tere kalveren f. 5—9. mat; 50 Vette schapen f 2532. mat; Zulglammerea I. 1215, mat; 1263 Weideschapen f. 1823. mat; 196 Lamme- ren f69. mat288 Mestvarkens f. 2343, z. m.; 662 Biggen f. 15—19. z. m,; 3 Paarden; 37 Bokken en geiten f. 26, z. m.; 27 Zeugen f. 5075. z. m. Kaasmarkt. 6 Mei. Goudsche kaas le soort f. 23—24 per 50 K.G., 2e soort f. 20—22 idem. 65 partijen; Leidsche kaas le soort f. 1821 per 50 K.G., 12 partijen. Handel matig, BODEGRAVEN. 5 Mei Eierenveiling BPKV. Aanvoer 16753 stuk kipeleren, prijs wit f. 2.60 tot f. 3.00. bruin f. 2.80 tot f.3.20. eendeneieren f. 2J0 tot f2.50. HOOFDDORP. 5 Mei. Rogge per 100 kilo f. 7— 7.40. Chevalier gerst f. 7.10—7.60. wintergerst f. 7.20—7 60. haver f. 5.80—6.10. dulvenboonen f 9.50—10.25. paardeboonen f. 8—9. bruine boo- nen f. 810, groene erwten f. 8.5010, vale erw ten f. 8—9. gele mosterd f. 14—15. kanariezaad f. 8.25—8.75. karwijzaad f. 21—22, blauwmaan- zaad f. 3234. NIEUWKOOP. Eeierveiling 5 Mei. Aanvoer 6289 eieren. Prijs: kipeieren f. 2.503.20', eend eieren f. 2.502.60 per 100 stuks. NIEUWVEEN. 5 Mei. Aanvoer 2093 kipeieren prijs f. 3.053.50; 156 eendeieren, prijs f. 2.50 2.65 per 100. 6 ganzeneieren, prijs 5 ct. p. stuk. ROELOFARENDSVEEN. 5 Mei. - Aardbeien 21—30 cent per doosje, sla f. 1.60-^3.20 per 100 krop. peulen f. 2.10—2.70 per 5 kg., spinazie 34 cent per kg. VOORHOUT. 5 Mei. Aanvoer: slachtkonijnen van f. 0.C01.40. jonge konijnen van 1.0.250.45, kippen tot f. 0.60, duiven tot f. 0.10. alles p. stuk. WOUBRUGGE. 5 Mei. Eierenveiling. Aanvoer 1800 stuks. Prijs kipeieren f. 3.103.40, eenden eieren f. 2.402.80 per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 5 Mei. Eierenveiling enz. Aan tal eieren 2621 stuk. Kipeieren f. 2.703.35 per 100 stuks. Eendeieren f. 2.55. Bananen 1.0.20 per 5 stuks, appelen f. 0.12 per 3 stuks. ZO ET ER ME ER. 5 Mei. Elerveillng. Aanvoer 12000 stuks. Priis der kippeneieren f. 33.80, eendeneieren f. 2.552.70 per 100 st.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3