TRIUMPH IN SMAAK ROOKT BUITENLAND 1 CENT VIRGINIA LEiDSCH DAGBLAD - Eerste BEad Vrijdag 6 Mei DE JRIUMPHATOR Hitier te Napels D De groote /lootschouw DAGBLADRECLAME K. J. M. V. ST. PETER KANTS. Het „Winterprogramma" gesloten. Gisteravond had In het St. Antonius Club huls aan de Mare de offlcieele slultings- avond plaats van het winterprogramma der Leldsche K. J. M. V. St. Peter Kanis De zaal was matig bezet, hetgeen voor den voorzitter den heer J. Janssen dan ook aanleiding was, om in zijn openingswoord de geringe belangstelling, in het bijzonder van de zijde der leden, te betreuren. Aan het eind van het „winterprogramma" vestigde spr speciaal de aandacht op het seizoen, dat komen gaat. De beurt was toen aan de St.Odo-koor- knapen o. L van hun directeur kapelaan E. Paap, die met een twaalftal nummers heb ben laten hoeren, dat zij een koor vormen, dat er zijn mag. Frisch en blij, spranke lend van humor was het gebodene. waar naast de zang in alle opzichten viel te waardeeTen Voor kapelaan Paap en zijn Odo-knapen is het wederom een succes avond geworden. Na een korte pauze sprak pater Henry de Greeve over „De ontwrichting van het ge zin". In verband met het vergevorderde uur vfr'tlde spr. echter meer zeggen over het christelijke gezin zooals het behoort zijn, dan wel over de ontwrichting daarvan. Al lereerst zocht spr. een oorzaak voor het feit. dat bepaalde godsdienstige oefeningen voor bepaalde personen, onder bepaalde omstan digheden inderdaad saai en vervelend kun nen zijn. Dit toch is meestal het gevolg als een kind den godsdienst van buiten wordt bijgebracht en men het niet innerlijk door voorbeeld en leiding laat beleven. Spr. schetste vervolgens uitvoerig het Christe lijke gezinsleven, zooals het samengesteld behoort te zijn en zooals het ook werkelijk gélukkig maakt. Een krachtig applaus vormde de beloo ning voor deze rede. een applaus, dat de voorzitter met eenige woorden van dank onderstreepte. Moderator Paap sloot vervolgens dezen avond op de gebruikelijke wijze. naaide voorwaarden en omstandigheden niet gedifferentieerde artikelen in massa centraal worden ingekocht. Doch zoodra grijpt men niet naar andere artikelen of de gedifferentieerde behoefte doet bezwa ren rijzen. En nu leert de praktijk, dat men maar al te vaak geneigd is om over deze bezwaren lichtvaardig heen te stappen. Het voordeel wordt dan weldra denkbeeldig, de aangeslotenen ontvangen niet de spe cifieke vorm of kwaliteit, welke zii wen- schen, terwijl retour zenden onmogelijk is en bovendien de kosten van het inkoop apparaat betaald moeten worden. Dat door een dergelijk optreden de mid- densfand rechtstreeks benadeeld wordt, staat wel vast De Kamer hoopt deswege van uw bestuur te mogen verwachten, dat het zich zal1 onthouden van maatregelen, waardoor aan den lokalen middenstand noodeloos schade berokkend wordt. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN N.V. VERZEKERINGSMIJ. „VOORUIT". JaarveraUg over 1957. Aan bovengenoemd verslag is het vol- geftdë ontleend: Bij een productie van f. 104.179 (v. J. f 109 9181 moesten worden afgevoerd 531 contracten (v.j. 391 ten bedrage van f 78 868 (v.j. f.61.5201. De netto vooruit gang bedraagt dit jaar 83 contracten tv.j. 2351 mét een kapitaal van f. 25.311 (v.j. f. 48.3981. Hët totale aantal contracten bedraagt 7296 v.j. 73l3i eh Ret tSt'a'al verzekerd Ka pitaal f. 9881640 (v.-j. f. 963.289». Het gemiddeld verzekerd bedrag is f. 136 (v.j f.133'. De kosten van het kinderfeest bedroe gen f-1457, terwijl voor het Uitzenden van verzekerde kinderen naar herstellingsoor den f.370 werd uitgekeerd. De netto-be- drbfswinst bedraagt f. 6889.11. De direct realiseerbare balanswaarden beloopen een bedrag van f. 159.278. terwijl de z.g.n. pre mie-reserve f. 119 549 bedraagt. De positie der vennootschap wordt ook ln het accountantsrapport gezond ge noemd. Voor de tiende maal! Men schrijft ons: Wie uwer, die dezen titel weer leest, zal eraan denken, dat wij dit Jaar ons tweede lustrum vieren, dat het Comité voor Auto tochten voor Ouden van Dagen zijn 10- Jarig bestaan herdenkt? De tijd ls omge vlogen. Hoe goed herinneren wij ons nog dien eersten tocht naar Noordwiik met een paai- auto's en een handjevol deelnemers, toen heel Leiden getuige wilde zijn van het griezelige experiment, de Geidsche grootvaders en grootmoeders aan een tocht per auto te wagen! In die eerste jaren moest het Comité naar de hofjes gaan om de menschen uit te noodlgen, te overreden zeifs. En nu? Nu is het zóó'n gewoonte geworden, dat de oudjes na afloop van den tocht zeggen: „Wel bedankt hoor en as ik het beleven mag. het volgend Jaar wéér!" Bij honderd, tallen komen ze aanzetten, zoodat wij we gens gebrek aan plaatsruimte in de auto's, levens tot het organiseeren van een boot tocht zijn moeten overgaan. Jaarlijks wor den meer dan 400 oudjes door het Comité getracteerd; maar leder Jaar worden de zorgen grooter ten aanzien van de finan ciën. Leidsche burgerij! Vindt u ook niet, dat de ouden van dagen een waardig lustrum moeten vieren? Helpt ons daarom en zendt uw gift op giro 78364 van mevr. M S. Juyn- bollvan Ysselsteyn te Lelden. Iedere bij drage. hoe klein ook, is van harte welkom. U kunt ze ook in de bus stoppen. Nieuw- zteeg 2. met vermelding: voor de ouden van dagen. Wij organiseeren dit jaar weer een auto- en een boottocht. De autotocht zal op 21 Juni worden gehouden naar den Haag- schen Dierentuin. Autobezitters! Geeft uw medewer king voor dien eenen middag per jaar en meldt U aan voor den tocht bij mej. M. v. d. Velden, Rapenburg 19, Telef. 1472. liefst zoo spoedig mogelijk. De Ouden van Dagen kunnen zich op- gevén Woensdag 11 en Donderdag 12 Mei van 1012 uur ln het gebouw van den Ge neeskundigen Dienst, Mare 13. Ook de op gave van gebrekkige kinderen wordt daar verwacht. 714 (Ingez. Med.) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende, vergadering der Ka mer' van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zal worden gehouden op Donder dak 12 Mei as. des namiddags 2 30 uur in de "Vergaderzaal der Kamer. Stationsweg 43. De agenda luidt: 1 Opening'. 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken: 4. Mededeelinsen5. Publicatie brochure inzake Industrieterreinen; 6. Verzoek aan de bestoken van de gemeenten in het district Rijnland om geen medewer king te verleenen aan de plannen van de vereeniglng van Nederlandsohe Gemeenten, om verschillende benoodigdheden centraal in te koocen: 7. Benoeming voor het jaar 1938 van twee leden in de Commissie der gemeente Leiden, bedoeld ln art. 46 der Gewijzigde Wet op het Middelbaar' Onder wijs: 8 Benoeming van één lid in de Commissie ter bestudeering van het ven- terswezen te Leiden; 9. Bekrachtiging van het besluit van het Bureau der Kamer, om het recht, bedoeld in artikel 12 der Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937. S. 629. te stel len od f. 10: 10. Voorstel om aan het Rijn land: :h Borgstelllngsfonds voor 1938 f. 100 subsidie te verleenen; 11. Werkzaamheden de; Kamer betreffende: a. de Vestigings- w?' Kleinbedrijf 1937: b. de wet op het u.tverkoopen en opruimen in het winkel bedrijf; c de wet op het afbetalingsbedrijf 12. Rondvraag; 13. Huishoudelijke vergade. ring; 14, Sluiting. Het concept-schrijven aan heeren burge meesters en wethouders der gemeenten in het district, bedoeld in agendapunt 6 luidt als volgt: Van nabij bekend met de moeilijke om standigheden. waarmede de middenstand in dezen tijd te kampen heeft, welke moeilijk heden door dezen voorgenomen centralen Inkoop nog vergroot zouden worden, acht onze Kamer het noodzakelijk om in deze voor den middenstand op te komen en te trachten dit dreigend gevaar zooveel mogelijk af te wenden. Nog steeds gaan maar al te veel midenstandsbedrijven ge bukt onder den druk der tijden en in en kele branches speciaal kan men nauwelijks het hoofd boven water houden. Indien de gemeenten er toe zouden overgaan de in haar ambtsgebied gevestigde bedrijven te oassecren en har? benoodigdheden centraal te betrekken via de vereeniging van Neder landsohe Gemeenten, dan is de kans groot, dat zulks de betrokken zaken in d'e gemeenten, welke toch zeker ook haar fce- teekenis als con'ribuafcelen hebben, in nog ernstiger moeilijkheden zal brengen Waar men steeds hoog opziet tegen de voordeslen, mei een dergelijken centralen inkoop voor de aangesloten overheids lichamen tc bereiken, meent onze Kamer er op te mogen wifzen, dat voordeelen slechts zijn te behalen, wanneer onder be- De vlootmanoeuvres, dlo ter eere van Hitier te Napels zijn gehouden vertoonden een slag tusschen twee eskaders. Het de haven van Napels uitloopende eerste eska der werd door het tweede aangevallen, dat uit de golf van Gaeta kwam. Toppunt der oefening was een aanval van negentig duikbooten uit volle zee op het uitvarende eskader Tegelijkertijd verdwenen de onderzeeërs onder de oppervlakte, vuurden tegelijker tijd hun torpedo's af en stegen tege lijk weer op. Des middags grepen de tor pedobooten in den strijd in en drongen door de gevechtsformatie der groote een heden heen. Kort daarop volgde een aanval van verscheidene eskaders bommenwer pers op de pantserschepen. Tegelijkertijd stegen de watervliegtuigen van alle vlieg tuigmoederschepen op. Na de oefeningen in volle zee keerden de beide pantserschepen Cavour en Casare waarop zich de autoriteiten bevonden, daar vernam Goebbels, dat zijn vrouw het leven had geschonken aan een dochter tusschen Ischia en Procida ln de golf van Napels terug, waar zij werden ontvangen door de ln vier colonnes opgestelde beide eskaders. Na nog eenige oefeningen van oorlogsschepen en vliegtuigen zetten ten slotte alle eenheden in twee colonnes koers naar Napels en vormden daar een opstel ling voor den vlootschouw. Na de vlootmanoeuvres begaf Hitier zich te zamen met zijn Italiaansche gasbheeren op de „Reverellopier" aan land. Om half zeven keerde hij daarop met den koning naar het koninklijk slot terug. Daar zijn in den avond Hitler en de koning door de bevolking van Napels op een geestdriftige wijze gehuldigd en toege juicht. Tienduizenden personen waren bijeen op het plein voor het koninklijk Pa lels. Talrijke fanfares speelden nationale liederen en oorverdoovend was het gejuich, dat uit de menigte opsteeg, toen Hitier en de koning op het balcon verschenen. Het gejuich duurde langen tijd en was zoo krachtig, dat men de geschutsalvo's nauwelijks kon hooren. Desondanks nam het nog toe, toen het koningslied weer klonk. Hitier en de koning moesten ver scheidene malen op het balcon terugkee- ren. In gezelschap van den koning-keizer woonde de Fuehrer, na een gemeenschap pelijk souper bij den Itallaanschen kroon prins in het koninklijk slot, in het „Teatro San Carlo" een galavoorstelling bij van Verdi's „Aïda". Na de voorstolling begaf de Duitsche rijkskanselier zich naar het station om met een specialen trein naar Rome terug te keeren. Mussolini was 's avonds reeds weer te Rome aangekomen. Vanochtend vijf minuten over negen is de Fuehrer te Rome teruggekeerd en be geleid door Mussolini begaf hij zich naar het Quirinaal. Parade. Te half tien verliet Hitler ln gezelschap van den koning-keizer het Quirinaal weer om de groote parade van de Italiaansche landmacht bij te wonen, welke te tien uur begon. Aan deze parade namen alle wapens van het Italiaansche leger deel. waartoe ook de fascistische militie en de jeugd organisaties worden gerekend. De parade stond onder commando van generaal Sici- lianl, den commandant van het Romein- sche garnizoen. Overal langs den weg werd de Fuehrer luide door de bevolking toegejuicht. (Ingez. Med.) LOGGER BEKNELD GERAAKT. Hedenmorgen ongeveer halfnegen is een Katwijksche logger, bij het doorvaren van de spoorbrug aan den Morschweg bekneld geraakt, zoodat de brug niet meer gesloten kon worden. Met groote moeite lukte het tenslotte de logger uit de spoorbrug weg te trekken en kon de motortrein uit Gouda naar Leiden, die reeds ongeveer 15 minuten stond te wachten, passeeren. De spoorbrug werd weinig beschadigd, maar van de log ger werd een zijwand ingedrukt. (Ingez. Med.) HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op ln Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij Ls bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 9—12 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstper soneel, voor logé's enz. van vreemde natio naliteit. (Ingez. Med .7 DISPUUT „DE LEIDSCHE FLESCH". Herdenking van het derde lustrum. Het dispuut „De Leidsche Flesch", opge richt 25 April 1923 en waarvan nagenoeg uitsluitend eerste- en tweede-Jaars-studen- ten der wis- en natuurkundige faculteit lid zijn. zal morgen hier ter stede zijn derde lustrum vieren. 's Middags is er een reünie van leden en oud-leden ln het Kamerlingh Onnes- laboratorium, gevolgd door een gezamen- ltjken maaltijd in café-restaurant „De Harmonie", waaraan vermoedelijk ook eenige hoogleeraren zullen aanzitten, ter wijl de lustrumviering besloten wordt met de opvoering van een revue, eveneens ln een der practlcumzalen van het K. O.-la- boratorlum. Naar wij vernemen is aan het archi tectenbureau L. van der Laan en ir. Jan A. van der Laan alhier, de bouw opgedragen van een nieuw filiaal der firma C. en A. Brennlnkmetjer te Enschedé. Aan de parade werd deelgenomen door 50.000 (ftflcierên en minderen van het léger, 2500 paarden en muildieren, 600 auto's, 320 motoren, 200 pantserwagens, 400 kanonnen en 200 mijnenwerpers. De stoet werd geopend door het legioen fascistische vrouwen en het arbeiders legioen, vervolgens avanguardisten en ba- lilla. Bijzonder indrukwekkend was het voorbijtrekken van de gemotoriseerde troepen, snelle vechtwagens, zware vecht- wagens, gemotoriseerde artillerie, lucht doelartillerie, antivechtwagengeschut en chemische troepen. De parade werd geslo ten door afdeelingen alpenjagers en bersa- glieri,- beneden artillerie, cavallerie en lybische ruiters. Hitler had plaats genomen op de eere tribune. Hij was gekleed ln bruin hemd, met het onderscheldingsteeken van eere- kórporaal der fastische militie boven het hakenkruis. De koning-keizer droeg de uniform van eerste maarschalk van het Imperium en de Duce de uniform van kor poraal der fascistische militie. De troepen marcheerden allen voorbij ln den passo Romano, den nieuwen rtaliaan- schen paradepas. e ruggegraat van elk goed recltxme-plan Op het gisteren te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de scho len met den Bijbel is o.m. geslaagd mej. N. Snel, onderwijzeres met hoofdacte alhier met aanteekenlng Chr. Nat. Schoolonder wijs en Geref. Schoolverband. De 36-jarige electricien G. Z. is, ter wijl hij in een perceel aan de Oude Vest een lamp wilde ophangen van een trapje gevallen, waarbij hij met zijn rechterhand door een glasruit sloeg. Hierdoor werd een slagader getroffen, terwijl twee vingers verwond werden. De E.H.D. vervoerde den man, die veel bloed verloor, naar het Academisch Zie kenhuis. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitler's Italiaansche reis. De speciale correspondent van Havas meldt De besprekingen tusschen Hitler en Mus solini zijn voortgezet aan boord van de „Cavour" tijdens de vlootschouw. Men neemt strikte geheimhouding ln acht over de gedachtenwlsselingen. Men heeft echter den Indruk, dat de po sitie van Duitschiand te Rome weer de positie van een vragende is. Wanneer Ita lië al behoefte heeft aan Duitschiand voor de regeling der betrekkingen met Frank rijk en Engelandvernomen wordt dat de Spaansche kwestie reeds besproken Ls heeft Duitschiand zonder twijfel Italië (Ingez. Med.) nog meer noodig voor de verwerkelijking van zijn plannen ln Midden Europa en om zijn koloniale elschen tot een goed einde te brengen. In de omgeving van lei dende Duitsche persoonlijkheden verklaart men, dat de regeling van het Tsjecho- Slowaaksche probleem en van de koloniale kwestie, de onmisbare Inleiding vormen tot het openen van dieper gaande onder handelingen tusschen de groote Europee- scht mogendheden. Wat Tsjecho Slowakije betreft, schijnt het, dat de Duitsche leidende figuren te Rome gezegd hebben: de vereeni ging van 3'/i millioen Sudetenduit- schers met het Rijk is een principieelc kwestie, wciker oplossing niet van vi tale dringendheid is voor Duitschiand. De vitale kwestie voor Duitschiand is, of Praag in zijn sfeer zal treden en zijn verdragen met Rusland en Frank rijk losser zal maken en zelfs opzeg gen, Berlijn wil vooral een wijziging in de buiteidandsche en economische politiek van Praag. De op dit punt op het oogenblik tus schen Praag en Berlijn aangebonden strijd wordt voorgesteld als een locale episode van den meer algemeenen strijd van de mogendheden der orde" tegen de bolsje wistische actie in Europa. Berlijn meent krachtens de spil te kunnen rekenen op voiledigen steun van Italië; bij de Duit sche delegatie loont men reeds thans op dit punt volstrekt vertrouwen. Een Engelsche stap te Berlijn zou niet ln het voornemen liggen voor de terug keer van Hitier en von Ribbentrop. De Paus heeft verordend, dat het Vati- caansch Museum en de schilderijengalerij voor het puJbllek gesloten zullen zijn tij dens den duur van Hitler's bezcek. Men ziet. hoe gespannen de situatie is tusschen Duitschiand en het Vaticaan! Italië dekt eohter de houding van het Vaticaan niet. De „Regime Fascists" doet heftige aan vallen op de „Gsservatore Romano". Het fascistische blad sohrijft: „Het zwijgen van de „Osservatore" (over Hitler's bezoek) heeft wel geen beteekenis, doch het blad laat zich weer eens de gelegenheid ontgaaa om gebeurtenissen van enorme internatio nale beteekenis ln alle kalmte te beoordet- len. Als men uit politieke overweging» vrijmetselaars en Joden schaamtelooze «r- betuigingen bewijst, als men de bondge noot en der communisten en de vrienden van hen, die de geloovtge Spanjaarden heb ben afgeslacht, rijkelijk met eer bedenkt, is het eenvoudig onnoozel een dergelijke houding aan te nemen tegenover den ..Fuehrer" en het volk, dat jegens de ge- 'heele Italiaansche natie een zoo eerlijke en moedige solidariteit getoond heeft. Deie houding van het orgaan van het Vaticaan schaadt noch het fascisme, noch het i tionaal-socialisme, het schaadt enkel en alleen de kerk, die buiten de grenzen vin Ilallë reeds in volledige anarchie leeft. Men kan op deze wijze de bewondering van de vrijmetselaarsloges, de synagogen, van het communisme, en ook die der roomsch-ka- tholleke politicasters wekken, maar de em- I stlge geestelijkheid, de goede roomsch-ka- I tholieken worden zeer ontstemd". (Ing«z. Med.) TSJECHO-SLOWAKIJE. Incidenten in Moravië. Woensdag en Donderdag heben zich te Sumberk in Moravië (Schoenberg) ver scheidene incidenten voorgedaan nadat het ter eere van president Masaryk opgerichte monument beschadigd was, Er vielen eenige gewonden. De inspecteur-generaal der politie heel' zich gisteravond naar Sumberk begeven 0® er een onderzoek in te stellen. Volgens de Zelt, het offlcieele orgaan der Sudeten- Duitschers, zou een detachement politie ter sterkte van 200 man te Sumberk zijn aan gekomen. Het blad, dat er eveneens melding van had gemaakt, dat waarschijnlijk de uit zonderingstoestand zou worden afgekon digd. werd nog gisteravond onder censuur gesteld. Op het oogenblik ls het overal ln de stad rustig. De Sudeten-Duitsche partij heeft een om roep tot haar leden gericht, waarin w verzoekt een strenge discipline in acht nemen en heden den verjaardag Konrad Henlein de huizen niet tc ver' laten, om dezen verjaardag in huiselijk"' kring te vieren. Ook te Zatec (Saaz) in Noord-Bohew® hebben zich na een huiszoeking bij t«* zakenlieden, waar vlaggetjes en haken- kruisarmbanden werden in beslag genome"' groepjes gevormd. Deze betoogingen wei den niet op, zelfs nadat genoemde zal!®r lieden na een ondervraging waren vru gelaten. kt De politie zag zich daarom gen00"2,^.?. het plein voor het politiebureau te ontn" men zonder dat van de wapenen behoei te worden gebruik gemaakt. Een P«rsw werd licht gewond. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2