STADSNIEUWS Wantje*^ &ij Kousen, De bijeenkomst der Kleine Entente gesloten 79ste Jaargang VRIJDAG 6 MEI 1938 Ho. 23960 Aanwinsten van de Lakenhal HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Onze Kinderkrant DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Twee beeldgroep>es van Pi-eter Xavery laarvergadering Geref. Schoolvereeniging. Het slotcommuniqué Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week Franco per post f. 2:35 per 3 nnrandeo portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per ZmnüJ Foto v. Vliet. De Lakenhal heeft de vorige week door lankoop twee terracotta groepjes van den beeldhouwer Pieter Xavery verworven, on- rdeel van een uigebreide voorstelling van en proces voor de Leidsche vierschaar in 2612. In 1783 gaf de toenmalige bezitter, de tekende Leidsche geleerde en verzamelaar i de Francq van Berkhey een zeer nauw keurige beschrijving van deze uit 23 figuur- t;« bemande voorstelling, waaruit wij vrijwel alles tot ln de kleinste finesses van dit hoogst merkwaardige en unieke stuk «ten. Compleet bestaat het n.l. uit schout, 1 schepenen, griffier, bode. advocaten en lis belangrijkste de beide thans verworven poepjes. „de procedeerende partijen, waar van de winnende partij, gelijk Berkhey zegt, „de passie van vergenoeging over de triumph der procedure" duidelijk laat zien, terwijl de verliezende partij „ongemeen pas sief zijn aandoening over het verloren pro ces toont". Men onderscheidt hierboven duidelijk links de winnende en rechts de verliezende partij. Van den omstreeks 1675 te Leiden werk- zamen beeldhouwer Pieter Xavery bezit de Lakenhad reeds een terracotta Apollo, be- hoorend bij een gangdecoratie, waarvan de rest wegens ruimtegebrek slechts tendeele in de nabijheid van de nieuwe aanwinst kan worden opgesteld. Het bekendste werk van P. Xavery is vermoedelijk wel de ge velversiering van „In den Vergulden Turk" en van Gravesteyn. Nadere bijzonderheden over dezen mees ter publiceerde mr. A. Staring, aan wien wij de kennis der beschrijving door Berkhey en de identificatie hiermee van de aan winst danken. LEERLINGEN-AVOND MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. De plannen tot schoolbouw besproken. In de Jaarvergadering van de Geref. Schoolvereeniging, gisteravond in de lymnastiekzaal aan de Kaasmarkt ?ehouden, ls uitvoerig gesproken over den bouw van een nieuwe school aan het verlengde van de Mey van Streef- tekstraat. Het bestuur werd gemach tigd stappen in deze richting te doen en het terrein ln optie te nemen. De voorzitter, de heer J. Veenendaal, las opening der vergadering Ps. 127, waar- 11 hij er zijn blijdschap over uitsprak, voor deze samenkomst zulk een groote belangstelling bestond. Voortgaande wees i er op, dat het protestantsch-christe- onderwijs nog steeds in groei toe neemt. God hebben wij te danken voor 'tin zegen ook aan het christelijk onder- geschonken. Wij moeten echter in ®zen ijver niet verflauwen; wij dienen niet. op onze lauweren te gaan rusten, rit dan zou zegen ln vloek kunnen ver saderen. Dat het echter der vereeniging "asti is, actief te blijven en niet te rus ten, daarvan getuigt ook het voorstel tot nieuwbouw van een school. Spr. hoopt, dat Gods zegen op het werk van de vereeni- OTg mag rusten. Tenslotte heette de heer "eenendaal allen welkom, waarna de se- Uetaris, de heer Mulder de notulen voor- te In aansluiting hierop verkreeg de heer ■duider gelegenheid zijn jaaroverzicht uit brengen. De secretaris deed uitvoerige kededeelingen over de vijf door de ver buiging geëxploiteerde scholen. Uit een ander bleek, dat het aantal leerlingen °J> 1 Januari 1938 aan de Lusthoflaan- scbool 206, Kooiparkschool 192, Stadhou- dbisiaanschool 343, Hooglandsche Kerk- Sachtschooi 263 en de U.L.O. 245 bedroeg. G°ar het groote leerlingental moesten aan ba Stadhouderslaanschool (hoofd de heer Gakemai twee lokalen worden bijgebouwd, b'tbreiding in het Zuid-Oosten der stad men dan ook zeer noodzakelijk, verder werd in dit verslag nog gewag 'maakt van de actie voor een school voor j-G-O. en het werk van de Vervolg- en "arische cursus. De heer Mulder eindigde met een woord an opwekking en bezinning om te blijven aten op het komp3s van Gods Woord. Under groote instemming van allen 'anste de voorzitter den secretaris voor keurig verzorgd jaarverslag. Een woord ,i™, gelukwensch knoopte spr. aan dit ankwoord vast in verband met het feit, ,.de heer Mulder thans 12'/t Jaar de wctie van secretaris vervult. "b inmiddels gehouden bestuursverkie- T» "ad tot resultaat, dat de aftredende n.fvurileden, de heeren dr. J. A. de "'Wc, G. Kuperus, D. v. d. Most van Spijk 'en P. Zijlstra met groote meerder heid van stemmen werden herkozen. De heer T. S. Gosllnga bracht vervolgens als penningmeester zijn financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat de kosten van het onderwijs over 1937 ruim f. 112.779 bedroe gen. Met dankbaarheid maakte spr. mel ding, dat de flnancieele toestand der ver eeniging, dank zij een batig saldo van ruim f. 11.852. kerngezond mag worden ge noemd. Na uitgebracht rapport bij monde van den heer J. H. de Jong. werd den pen ningmeester décharge verleend. De schoolbouw. Als voorzitter van de bouwcommissie heeft de heer Gosllnga uitvoerige mede- deelingen gedaan over den bouw van een nieuwe school aan het verlengde van de Mey van Streefkerkstraat. Aan de hand van vele gegevens maakte hij duidelijk, dat de school aan de Stadhouderslaan (hoofd de heer Bakema) overbevolkt Ls. Het ligt dan ook in de bedoeling de leer lingen, behoudens instemming der ouders, later over te brengen naar de nieuwe school. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat 119 leerlingen, die de school aan de Stadhouderslaan bezoeken, komen van de andere zijde der trambaan van den Lammeschansweg. Ten opzichte van het terrein, waarop de nieuwe school zal verrijzen, deelde de heer Goslinga mede, dat de Veneeniging tot 1 November 1938 optie heeft weten te verkrijgen tegen een prijs van f. 9.75 per M2. Zoo spoedig mogelijk zal men nu een lijst van honderd handteekeningen van ouders verzamelen zoo mogelijk meer die hun kinderen naar de nieuwe school wenschen te zenden. Hiertoe zal ook een vergadering met de ouders van kinderen, die nu de Stadhouderslaanschool bezoe ken, worden belegd. Is men hiermede ge reed gekomen, dan zal een verzoek tot schoolbouw bij den raad worden ingediend. Met algemeene stemmen werd het bestuur, gehoord deze uiteenzetting, gemachtigd het terrein in optie te nemen en de noodige stappen tot schoolbouw te doen. Nadat de rondvraag was gehouden sloot de heer Buurman deze belangrijke verga dering met dankgebed. Getuigenissen van ernstige studie. De groote uitvoering der Muziekschool- Toonkunst vond gisteravond plaats in den Foyer der Stadsgehoorzaal Een zeer uit voerig programma is ten gehoore gebracht, met een enkel woord ingeleid door den di recteur den heer Franco Mendes, die o.m. gewaagde van het sterk toegenomen aantal leerlingen. Het was verheugend uit zijn mond te vernemen, dat het in de bedoeling ligt, het volgend jaar het programma der „groote uitvoering" over twee avonden te verdeelen, hetgeen thans niet mogelijk was geweest. Want inderdaad: ondanks de dik wijls uitermate geslaagde prestaties duurde het geheel ditmaal toch wel wat erg lang. De talrijke leerlingen, die op het muzikale forum kwamen, volgden elkaar overigens in een vlot tempo op en zij bewezen, uitste kend van het kundige onderwijs geprofi teerd te hebben. Natuurlijk waren er uit blinkers en ook enkelen, voor wie het beter geweest zou zijn, zicih nog maar niet in het openbaar te laten hooren, maar in het al gemeen werd er loffelijk gemusiceerd. Wanneer wij eervige namen van de beste leerlingen willen noemen, dan zij vóór allen geprezen het inderdaad voortreffelijke spel van den heer Fr. Hengeveld, wiens in terpretatie van Ohopin's Fantasie f. kl. t. op. 49 echnisch. zoowel als muzikaal op een peil stond, daarbij getuigend van in nerlijke cultuur. H)j oogstte dan ook het warmste succes van den avond. Naast den heer Hengeveld onderscheidde zich mej. S. J. Hiemstra met een vèrge- vorderde en technisch soepele vertolking van eenige deelen uit Ravel's „Le Tombeau de Couperin"; ook zij is een leerlinge, waarmee deze school veel eer kan inleg gen! Zijn bij deze beiden vele beloften reeds in vervulling gegaan, zoo hoorden wij op pianogebied nog meerdere veelbelovende krachten, zooals J. Wesselingh, die reeds met inzicht een Prelude en Fuga van Bach verklankte: mej. E. A M. Olivier, wier spirit, durf en geprononceerd rhythmisch gevoel te onderkennen vielen in twee dee len uit Debussy's „Cildren's Corner", ter wijl de heer J. von Weiier een geslaagde uitvoering gaf van een noviteit: eenige melodieën uit het Dagboek van Franco Mendes. De heer F. Kalsbeek heeft ons getroffen door zijn gave techniek in de vioolsonate e kl. t. van Corelli, terwijl de heer J. E. Boeke en mej. H. de Jong beiden reeds vergevorderde violisten een mooie pres tatie als solisten in het. Vivace en Largo uit Bach's Concert in d kl. t.. waarbij zij volgzaam door het schoolorkest onder lei ding van den heer Berghout begeleid wer den. Het veel geestdrift vertolkten mevr. HudigHeringa. J. Kalsbeek en S. Y. Tjoa het Trio in F gr. t. van Gade: de laatste bewees ook in het Grave van Bach-Kreisler en een Andante van Prokofieff te behoo- ren tot de leerlingen, van wie wij nog wel meer zullen hooren, Mej. P. Sohröter volg den wij met- bijzonder veel genoegen in een opmerkelijke vioolsuite van Godron: zij heeft ruimschoots talent om het ver te brengen! Verschillende leerlingen traden ook In ensembles op; het orkestje speelde uiterst prima kwaliteit met versterkte voet en hiel, alle moderne kleuren, Waszijde ....58 c. Linksgeweven 78 c. 753 (Ingez. Med.) tevredenstellend twee fraai gekozen com posities, n.l. ..Lyrisch es Andante" van Reger en het Rondo uit de Suite van Stür- mer, dank zij de conscienteuze voorberei ding van den heer Berghout. Het kleine dameszangkoortje van den heer Boer was aanvankelijk niet bijzonder gelukkig: het materiaal harmonieert niet in voldoende mate. Doch eenmaal ingezongen, gaf het toch veel te genieten, waarbij de alten zich door een fraaie toongeving onderscheidden. Wij deden slechts een greep uit het met zorg samengestelde programma: de niet- genoemden komen wellicht een ander maal aan de beurt. Het was wederom een avond, die in menig opzicht getuigenis aflegde van ern stige studie onder even ernstige leiding. Het stemt bovendien tot blijdschap, dat deze school zooveel jonge mensehen tot goede muziekbeoefenaars weet te ontwik kelen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Lin Tsê-Hsü, een biographische schets", de heer G. W. Overaijkink, geboren te Zwolle. Geslaagd voor het arts-examen le ge deelte: de heeren W. C. Burger (Nieuw- en St. Joostland en Th. J. Damsté (Oegst- geest). Bevorderd tot arts: Mej. J. H. Klein (Den Haag) en de heeren J. J. van Eijle (Den Haag); L. J. J. ten Haaf (id.); R. G. Wijmans (id.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: .Klein Minerva' Hartensteeg 2, Leiden, cafe. Eigenaar: C. A. Rozenhart. Leiden. GevolmachtigdeJ. J. Luciè, Leiden. NED. ROODE KRUIS. Afd. Rijnland. Bij het Woensdag te Katwijk Zee gehou den examen E.H.B.O. (Eenheidsdiploma) slaagden de dames N. van Riessen en A. Janssen en de heeren E. van Zurk, P. van Duyn C. v. d. Zwart, N. van Egmond, T. van Beek, D. Rosmolen K. van Houten, G. J. Schellingerhout, en j. J. v. Kamp. Afgewezen werden 4 candidaten. Het examen werd afgenomen door dr. H. J. M. Boonacker te Oegstgeest en den docent J. C. A. Cleveringa, arts te Katwijk Zee. Na de slotvergadering van den perma nenten raad der Kleine Entente is gister middag een communiqué uitgegeven, waar in o.m. het volgende gezegd wordt. De drie ministers van buitenlandsche za ken hebben de verschillende gebeurtenissen besproken, die den internationalen toe stand gekenmerkt hebben sedert de laatste bijeenkomst van den permanenten raad. Zij hebben gedetailleerd van gedachten gewisseld over alle problemen, die in het bijzonder van belang zijn voor de politiek der Kleine Entente. Eensgezind kwamen zij tot de conclusie, dat zij hun pogingen moe ten voortzetten ten aanzien vair samenwer king aan iedere kalmeerende actie der Entente. De permanente raad van de Kleine En tente heeft in het bijzonder aandacht ge wijd aan het recente BritschItaliaansche accoord, dat hij beschouwt als een element van hoog belang, dat bestemd is den vrede duurzaam te behouden. Voorts heeft de permanente raad met groote aandacht het probleem der betrek kingen van de Kleine Entente met Honga- rye bestudeerd. Eensgezind blijft de raad bij Zijn wensch de loopende onderhande lingen voort te zetten, welke ten doel heb ben bij te dragen tot de vestiging van een regiem van overeenstemming en vertrou wen in het Donau-bekken. De Kleine Entente bevestigt opnieuw de trouw harer gevoelens jegens den Volken bond. De permanente raad heeft kennis genomen van de agenda der eerstvolgende zitting van den Volkenbondsraad en heelt geconstateerd, dat de opvattingen der statenleden ovee de houding, die moet wor- den aangenomen door den Roemeenschen gedelegeerde, die de Kleine Entente in den raad vertegenwoordigt, overeenstemmen. De nieuwe toestand aan den Donau werd ten aanzien van de scheepvaart met groote aandacht besproken, terwijl kennis geno men werd van het resultaat der werkzaam heden van de tweede zitting van den eco- r.omischen raad in Boekarest. Men consta teerde, dat dit economisch orgaan der Kleine Entente een steeds vruchtbaarder activiteit ontplooit, en besloot te blijven streven naar versterking der economische onderlinge banden. De volgende zitting van den permanen ten raad der Kleine Entente zal te Bied in Joego-Slavië bijeenkomen tegen het einde van Augustus. Minister Comnen heeft dit slotcommuni qué aan de journalisten voorgelezen en ver volgens een verklaring afgelegd, waarin hij zeide. dat eens te meer gebleken is, dat de Kleine Entente een instelling is. welker kracht en levensvatbaarheid zich nooit ver loochend hebben. Met grooten nadruk voegde de minister hieraan toe, dat de lan den der Kleine Entente vastbesloten zijn die kracht uitsluitend in dienst te stellen van den vrede en de internationale samen werking. De Kleine Entente, aldus Comnen, is, verre van alleen een statisch defensief in strument te zijn, in werkelijkheid een dy namisch instrument en een vredesoffensief. Stojadinowitsj en Krofta hebben door de radio toespraken gericht tot het Roemeen- t sche volk. Na afloop van de werkzaamheden van de conferentie hebben Krofta en Stojadino witsj aangezeten aan een door Koning Carol aangeboden diner. De beide ministers kee- ren heden naar Praag, resp. naar Belgrado terug. BINNENLAND. De nieuwe rijksweg Amsterdamden Haag vermoedelijk dezen zomer gereed (4e Blad). Moeder en kind verdronken te Kethel; oor zaak van het drama nog onbekend (Laatste Berichten, le Blad). Opnieuw tal van branden; onder meer is een meelfabriek te Haarlem in de asch gelegd (6e Blad). Caféhouder, die radiomuziek laat hooren, moet auteursrechten betalen (Rechtza ken, le Blad). BUITENLAND. Hitier schouwt Italië's vloot en leger (le BI.)' De conferentie der Kleine Entente gesloten (le Blad). Optreden tegen nationaal-socialisten in de Ver. Staten (Buitenland, le Blad). Slechte verstandhouding tusschen Duitsch- land en Vaticaan (Buitenland, le Blad). Roemenië's oud-minister Goga door een be roerte getroffen (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het is te voorzien, dat de wind in het Noorden zal blijven met koel bewolkt weer, mogelijk later met eenigen lichten regen De Kinderkrant is deze week reeds in ons Blad van heden opgenomen. Raadsels en correspondentie kunnen op de gewone wijze worden gezonden aan ons Bureau of naar het adres Wasstraat 5. LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUM- VEREEN. „DE NATUURVRIEND" Huishoudelijke vergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gis teravond haar Maandelijksche ledenverga dering in de zaal van ..Zomerlust". Na opening door den voorzitter den heer W. Zwart, hield deze een causerie over Aqua- riumplanten. Spr. begon met er op te wij zen dat de aquariumplanten in onze aqua ria vaak op geheel andere wijze groeien, dan in de natuur. In het aquarium toch worden de planten steeds, op een enkele uitzondering na. op denzelfden water stand gekweekt, terwijl de waterstand in de natuur dikwijls sterk wisselt. In den z.g. natten tijd is een waterstand van 2 a 3 Meter niet denkbeeldig, terwijl in den drogen tijd de planten vaak bijna of ge heel droog komen te staan. In de laatste periode komen deze planten tot bloeien en geven dan ook wel zaad. Dit laatste is in onze aquaria een groote uitzondering. Hier na bracht spr. het nut der planten naar voren. Behalve uit decoratief oogpunt ver vullen zij een belangrijke rol als zuurstof producenten. Zonder deze zuurstof toch. is het niet mogelijk een goed functioneerend aquarium in stand te houden. In verband hiermee werd ook de stand en belichting van het aquarium besproken. Vervolgens ging spr. over tot bespreking van de plan ten in het bijzonder. Aan de hand van een groote collectie prachtig materiaal werd familiegewijs een dertig tal soorten be sproken. Hierbij werd gewezen op meer dere of mindere geschiktheid, wijze van cïoeien en groeien, land van herkomst, enz. Spr. werd met aandacht gevolgd, ter wijl aan het slot de meegebrachte planten gratis onder de aanwezigen werden ver loot.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1