EEN WAAR FEEST SAVOY RESTAURANT Qinso Geweldige veenbrand in Noord-Twente 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 Mei 1938 Derde Blad No. 23958 Pakhuis en vijf woningen door vlammenzee verwoest 'fJpec'QQ/ Zoover het oog reikte brandde het veenland Millioenen turven door het vuur vernield Een bewogen nacht LEIDEN - TELEFOON 2843 FINANCIEN „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE ft 37- 0309 535 (Ingez. Med.) D Rinso bespaart U tijd! Binnen anderhalf uur krijgt U een volledige gezinswas van vijf personen er prachtig helder wit mee. Door een bijzondere samenstelling verwijdert de nieuwe „overvette' Rinso al het vuil uit Uw goed in ongelofelijk korte tijd. Rinso spaart U ook geld, want een pak Rinso, waarmede U de hele was kunt doen, kost slechts 12! cent. En dan nog met een bon voor nuttige en fraaie geschenken! Heus, Rinso is zuinig. En Rinso geeft niet alleen zulk een schitterend resultaat in elke wasmachine, maar ook in elke tobbe. Neem voortaan Rinso: dat spaart tijd, geld en moeite. Bovendien op elk pak een bon voor fraaie geschenken. Hierboven een fraai overzicht van het hedennacht totaal door brand verwoeste gebouwencomplex te Roelofarendsveen, waar bij een houten opslagplaats en vijf woningen geheel door het vuur verteerd werden. Rechts de plaats, waar de opslag plaats stond, links de uitgebrande woningen. Dank zij de activiteit der brandweer uit Roelofarendsveen en Leiden kon ver dere uitbreiding gelukkig voorkomen wor den. Vannacht zijn de bewoners van Roe- arendsveen opgeschrikt door een ern- stigen brand, die velen in die gemeen te in rep en roer heeft gebracht. De brand bleek te zijn ontstaan in een opslagplaats ter lengte van onge veer 25 M. van gezouten groenten, augurken, boonen enz., toebehoorende aan den heer J. Huigsloot. Deze hou ten opslagplaats ligt aan den Dorpsweg te Roelofarendsveen, in de nabijheid van de R.-K. kerk, temidden van een dicht aaneengebouwd complex van vele, meest kleine woningen, zoodat bij een brand, het gevaar voor spoedige en krachtdadige uitbreiding, wel zeer groot is. Tegen kwart voor drie ontdekte de heer N W. Droog, die in een der omliggende buisjes woont en gewoon is vroeg op te staan, vlammen in de opslagplaats, waar op hij in allerijl de bewoners van de tal- looze aangrenzende woningen met het ge roep: „Brand, brand!" alarmeerde, als mede den chef-veldwachter waarschuwde. Spoedig daarop waren ook de burgemees ter mr. Peek en de commandant van de brandweer, de heer Vesseur, met den brand in kennis gesteld. De kleine motorspuit van Roelofarends veen rukte in allerijl uit en verleende de eerste hulp. Het vuur vond gretig voedsel in het hou- ten gebouw en in de brandbare massa groenten en door de felle N. Oostenwind werden de vlammen eveneens sterk aan gewakkerd. De aangrenzende vijf kleine woningen daarnaar de vonken spoedig oversloegen, werden aan ook in snel tempo door het het vuur aangetast cn in allerijl werd be gonnen met de ontruiming daarvan. Het noodlot wilde, dat in twee perceelen de weduwen Boerman en Van Gerven Hoogenboom woonden, waarvan de eene reeds sinds 20 jaren invalide en de andere bedlegerig is. Zij moesten door om wonenden naar buiten gedragen worden, hetgeen nog niet zoo eenvoudig was. De andere woningen werden bewoond door de jed. v. d. Meer. J. v Klink en B. Hoogen boom. Men beijverde zich tevens zooveel mogelijk huisraad naar buiten te brengen, om to redden wat nog te redden viel, te keer omdat het hier in haast alle geval len de eigendommen van materieel zéér eonvoudigen betrof. intusschen greep het vuur, ondanks de I Uverige hulp van de brandweer steeds ibeor om zich heen. zoodat de burgemees- ver het noodig oordeelde, den steun van Leidsche brandweer in te roepen. Deze werd te 4 uur opgeroepen en reeds 20 mi- later kon zij, met de groote motor- •PWt, door middel van 4 stralen uit de ^bygeiegen sloot, assistentie verleenen, boer leiding van Inspecteur Couzy. Naar wij van weth. de Jong. die ons on- na aankomst welwillend te RrSi stond, vernamen, zou wellicht de oeiöiarendveensche brandweer zélf wel drwh ^ew«est zijn, den brand te stuiten, brpoH ZÜ het vuur. dat zich over een één ,°PPervlakte uitbreidde, slechts van We bestrijden kon, was de hulp uit Leiden ten hoogste welkom. Intusschen waren de opslagplaats en de vijf woonhuizen door de geweldige vuur zee nagenoeg geheel uitgebrand: de wo ningen. bestaande uit een woonkamertje, slaapkamertje en een keukentje, met daarboven een zolder, maakten tegen 5 uur een troosteloos verwoesten indruk, terwijl de omgeving eveneens in een ravage en een modderpoel was herschapen. Twee Een der Leidsche brandweerlieden, vroolijk in den rook, tijdens de blusschingswerk- zaamheden. aangrenzende perceelen bewoond door de familie's Huigsloot en Van Zanten, be kwamen ernstige waterschade: gelukkig bestond er al spoedig geen gevaar meer voor het daaraan weer grenzende hotel „De Vier Heemskinderen", waarvoor aan vankelijk gevreesd was, dat het tengevolge van den sterken wind ook door het vuur zou worden aangetast. Een dezer laatste huizen bekwam ook nog vrij ernstige brandschade. Met ijver vervulden de brandweerlieden uit Roelofarendsveen en Leiden hun taak, zoodat men tegen 6 uur den brand mees ter was en slechts de nablussching nog aandacht vereischte. De geweldige vuurzee, die geruimen tijd had geheerscht. was nog verhevigd tenge volge van het feit, dat alle betrokken per ceelen met rieten daken waren voorzien. De consternatie bii de omwonenden was natuurlijk buitengewoon groot. De echtge noot e van den heer Huigsloot. die hevig geschrokken was. viel bii het naar buiten snellen op ernstige wiize op den grond1, waarbij zij een arm brak. Op advies van dr. van Doorn werd zij naar een zie kenhuis te Leiden vervoerd. Merkwaardig is, dat ongeveer od dezelfde plaats van den brand enkele jaren geleden eveneens een schuur is afgebrand. Naar wij vernamen, is de oorzaak waarschijnlijk te wijten aan kortsluiting De eigenaar, de heer Huigsloot is verzekerd, evenals de bewoners van de andere totaal verwoeste perceelen, behalve mej. Boerman. Van een der omwonenden, den heer B. v. d Meer hoorden wii nog. dat deze gis teravond tegen 12 uur. toen hü zich ter ruste begaf reeds brandlucht geroken had. Hij had toen ter geruststelling aan zijn vrouw gezegd: ..Ze zijn zeker in de waren huizen dit zijn de groote tuinderskassen die overal in het rond verspreid liggen aan het stoken". Tegen drie uur. door het alarm opschrikkend, riep hü toen: „Nu is er tóch brand!" Toen wij. na een telefonische waarschu wing. onmiddellijk naar Roelofarendsveen vertrokken en daar te ongeveer 5 uur aan kwamen. was de plaats des onheils aan vankelijk moelijk te vinden. Want het vuur woedde, geheel verborgen achter de aan ,jde Baan" gelegen woningen en werd vooral door het hoogergebouwde hotel „de Vier Heemskinderen" aan het oog onttrok ken. Daarachter ligt nu echter een ruïne uit gestrekt. die het gevaar, verbonden aan dicht od elkaar gebouwde woningen, wel zéér duidelijk demonstreert. Voor alle bewoners, die het toch al geens. zins breed hebben, beteekent deze brand een groote schadepost. De belangstellng was zeer groot en al gemeen was men ten zeerste begaan met het lot van de getroffen gezinnen, in het bijzonder met dat van de oude vrouwtjes, die echter gelukkig gèred zijn. Op het ter- Tem van den brand waren mede aanwezig pastoor Onel en kapelaan von Fisenne, die eveneens zooveel mogelijk hulo verleenden. ■Het was dezen nacht nog bitter koud en óók de 8 Leidsche brandweerlieden hebben dit tijdens hun smellén gang naar Roelof- arendveen terdege ondervonden. Een kop warme koffie verstrekt in het hotel „De Vier Heemskinderen" was echter een goede hartversterking na de evenementen van dezen bewogen nacht. De eigenaar de heer M. Hoogenboom was natuurlijk uiterst verheugd, dat zijn hotel aan het oog van een naald was ont snapt. Hii toonde ons nog vol trotsch de groote zaal. die ter gelegenheid van een vandaag te houden bruiloft geheel versierd was en waar de tafels reeds gedekt stonden. Het „feest" kon dus toch doorgaan, na een voor anderen droevigen nacht. Roelofarendsveen heeft intusschen een brand beleefd, die den inwoners nog langen tijd in herinnering zal bijblijven! is Uw FEESTDINER, BANQUET, enz. in de APARTE ZAAL van Chef de Cuisine J. G. SCHREGEL, Ex-chef de Cuisine L. Kemper, Rest. „Meerrust", Warmond en Royal", Scheveningen. 620 (Ingcz. Med.) N.V. HOLLANDSCHE UTRECHTSCHE VERZEKERING MIJ. In de jaarlijkschc Algemeene Vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde Ven- I nootschap werden de balans cn de verlies- en winstrekening, sluitende met een saldo winst van f. 9.042.99. goedgekeurd, evenals de door Commissarissen voorgestelde Winstverdeeling, waarbij na een extra afschrijving op Meubilair ad f. 296.25. aan de Reserve Geldbeleggingen f. 4.434.75 werd toegevoegd en het dividend bepaald op 8 Uit het verslag van de directie bleek, dat de premie-ontvangst over 1937. na aftrek van her verzekering, bedroeg: f. 229.654.65 (vorig jaar f. 212.285.33' De Premie-reserve eigen risico steeg per einde 1937 tot f. 494.177— (V. j. f. 405.811.—). Het totaal der beleggingen van de Vennoot schap kwam op f. 550.550.72 (V. j. f. 474.060.64). De neto-vooruitgang in Kapitaal- en Volks verzekering bedroeg f. 328.833.05. waardoor het totaal ingeschreven bedrag per einde boekjaar 1937 kwam op f. 8.778.341.85. (Van een specialen verslaggever). Een geweldige veenbrand, zooals de laatste jaren in Nederland niet is voor gekomen, is gistermiddag in de buurt schap Bruinehaar onder de gemeente Vriezenveen uitgebroken. De vlammen werden door den feilen Oostenwind steeds verder in Westelijke richting ge dreven en na verloop van tijd stond de vele honderden H.A. groote veenderij van Van Riggelen uit Vroomshoop en Terwindt Arntsveen in brand. Men stond volkomen machteloos tegen deze vuurzee; overal vatten de turfhoopen vlam en na verloop van tijd was het veenland van Bruinehaar een enormen gloeienden oven gelijk! De eerste berichten welke tot het dorp Vriezenveen doordrongen, vestigden het vermoeden, dat de brand op Duitsch gebied was ontstaan en vandaar naar Nederland was overslagen. Maar toen wii od het ter rein van den brand informeerden naar de oorzaak werd ons een geheel andere reden opgegeven. Te Bruinehaar. in de richting van de Duitsche grens, ligt een groote uitgestrekt heid zjg. dalgrond, d.i. grond waarvan de veenlaag is verwijderd. Dit terrein is aan gekocht door den heer P. Leenders uit De Krim van den Graaf van Rechteren. Door middel van de Heide Maatschappij wordt de grond geschikt gemaakt voor dé cultuur. Het 325 HA groote terrein wordt in per ceelen verkocht voor de vestiging van boerderijen. Op dezen dalgrond groeit de heide op kniehoogte. Teneinde het ontgin ningswerk te vergemakkelijken, wordt deze heide, wanneer de wind gunstig is en er geen gevaar aanwezig is, afge brand. Naar ons ter plaatse werd me degedeeld, heeft de Heide Maatschappij de vorige week geweigerd een perceel heide af te branden, daar de wind richting te ongunstig was. Naar ter plaatse werkende arbeiders ons mede deelden, is de vorige week op last van den eigenaar toch tot het afbranden overgegaan. Men slaagde er niet in het vuur, dat zich ook aan een perceel veengrond mededeelde, te blusschen en vandaar zou de brand Dinsdagmid dag naar de uitgesterkte veenderijen van Bruinehaar zijn overgeslagen. Het eerst raakten de terreinen in brand, waarvan een groot aantal kleine boeren en landarbeiders een gedeelte bezit. Deze steken des winters hun turven, waarvan er tallooze hoopen te drogen stonden, Tus- schen deze terreinen en de zeer uitge- strerkte veenderijen van Van Riggelen en Terwindt Arntsveen liggen twee breede zandwegen, gescheiden door twee si oaten. Desondanks is het vuur hierover heen ge slagen. Een groote groep tewerkgestelden uit Enschedé, heeft onder leiding van een toevallig in de buurt vertoevenden brand weerman van Vriezenveen getracht het vuur te stuiten. Dit bleek echter ondoenlijk. Voortgestuwd door den wind sloegen de geweldige vlammen over de wegen en de mannen, die zich daar bevonden moesten hals over kop vluchten voor de verzengende hitte Het vuur had toen de onafzienbare veenderijen bereikt, waar overal hoog op getast de groote hoopen turf te drogen stonden. Na verloop van tijd stond zoo ver het oog reikte het veenland van Bruine haar in brand. Bii tientallen brandden de turfhoopen: het resultaat van vele weken werk werd in korten tijd vernield Overal brandde het. dikke rookwolken stegen op en verduisterden het zonnelicht; een der grootste veenbranden van de laatste jaren was uitgebroken. Ongeveer 120 000 kub. M. turf werd door den brand vernield Groot gevaar ontstond aanvankelijk voor de turfstrooiselfabriek van de firma Terwindt Arnstveen. Hier werden de brand spuiten van Vriezenveen opgesteld. Geluk kig slaagde men er ln de fabriek te be houden. Op de plaats des onheils - Een onafzienbare vuurzee, helsche hitte. Toen wii gisteren tegen het vallen van den avond op weg waren naar het terrein van den brand, zagen wij reeds op kilo meters afstand de dikke, hooge rookwolken ten hemel stijgen. De gloed van de onder gaande zon werd er bij tijden door ver duisterd. de lucht had een beangstigend- fantastische purperkleur. Talrijke menschen j waren onderweg om naar den brand te gaan kijken en toen de zon eenmaal onder was. behoefde men niet lang meer te vra gen. waar het vuur woedde. Terwijl over een onafzienbare vlakte dunne blauwe rookgordijnen hingen, laaggehouden door den schralen Oos- j ienwind, den nieuwsgierigen af en toe den adem door hun verstikkende wer king welhaast ontnemend; laaiden daar bovenuit de vlammen. Vaak meer dan 20 meter hoog waren zij. Zij lekten als reusachtige tongen en reeds op grooten afstand was zichtbaar, met welk een verbazingwekkende snelheid het vuur zich voortplantte. Hoe duis terder het werd, hoe fantastischer de aanblik. Op een gegeven moment bevonden wij ons op een punt, vanwaar wij aan drie zijden om ons heen een vuurzee aan schouwden. In onze onmiddellijke nabij heid lagen de resten van enkele fietsen. Eenige uren tevoren waren zij nog het eigendom geweest van landbouwers uit de omgeving, die hier een stuk veen hebben gepacht en dat voor eigen gebruik afgra- ven. Haastig waren zij toegesneld om zoo mogelijk nog iets te redden van het resul taat van hun moeizamen arbeid. Het vuur was echter met zulk een verrassende snel heid op komen zetten, dat zij niet alleen hun turf. maar ook hun rijwielen in den steek hadden moeten laten. Het driftigst woedden de vlammen en de meest gereede prooi vonden zij, waar de stapels turf, afgegraven in het vorige sei zoen. zich bevonden. Millioenen turven millioenen kleine, op zich zelf niet waar devolle, maar in totaal een groot bedrag vertegenwoordigende turven, waren hier opgestapeld tot, een soort kleine bergen van tien. vijftien meter hoogte. Genadeloos had het vuur er zich mees ter van gemaakt en kwam men in de na bijheid. dan bleek er zulk een helsche hitte te heerschen. dat men het nauwelijks lan ger dan enkele minuten vol kon houden. Daarna zocht men. naar adem snakkend, verhit en half verdoofd een betere plaats. Over het verbrande veenland klon ken schrille kreten. Zij waren afkom stig van grutto's en wilde eenden, die hier hun nesten hebben in het veen. Deze nesten, verscholen in de hoog op gaande heide, zijn niet door het vuur ontzien. Eieren en wellicht reeds jon gen zijn vernietigd. Mistroostig, grauw zwart, vol smeu lende, vernielende turfstapels was het land in den vallenden avond en mistroostig was de roep der aar hu nest zoekende vogels. Niet alleen vogels zijn echter het slachtoffer geworden van het vuur. ook tallooze konijnen en hazen zijn gedood of ver dreven. Het veenland is dood. Een ver schroeiende adem is er over heen ge gaan. Van de natuur is niets overgeble ven en de vrucht van veel arbeid is ver nield Hooger en hooger laaien de vlammen. Waar zich menschen in de nabijheid der vuurhaarden bevinden, teekenen zich hun schimmen reusachtig groot af tegen den witten vlammengloed Zoo hevig heeft het vuur hier in geen jaren en jaren gewoed, niet sedert 1905. toen Friezenveen zelf een prooi der vlammen werd. Na deze lange rustpoos heeft thans echter het veenvuur wraak ge nomen op den mensch. diG het steeds met succes bestreed. Nog dagen lang zal men na moeten blusschen en nog weken lang zal er in Noord-Twente over dezen grooten veenbrand worden gesproken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9