BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 4 Mei 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje ,.*en juist nu Instantine SPORT VEREENIGDE-VA55CHERIJE VITTE-SINGEL-13-LEIDEN Inschrijvingen en loting voor de Varsity. VRAGENRUBRIEK GEVONDEN VOORWERPEN In de maand April. Gevonden zijn: portemonnaies, hand schoenen. vulpenhouders, sleutels, rjjwiel- belastingmerk. ceintuurs, medaille, 2 zwarte gymnastiekschoenen, een lorgnet, een bruine actetasch, inh. damesonderkleeding. een roode hondenriem, 2 brillen, een zakmesje, een reserve-autowiel en zijschot van een laadbak, een rijwieltasch, een witte kinder muts, een kam in étui, een boodschappen- tasch, een vaarboom, een groene armband, een boek, een rubberlaars, een bankbiljet, een blauwe muts, een rozenkrans in étui, een R.K. kerkboek, een pakje inh. tafella ken, een paar beenpijpen, een zwarte muts, een groene kindermuts, 3 R.K. medailles, een zwart bontje, een gouden zegelring, zilvergeld, een kralen halsketting, een paar nieuwe schoenen, een kindertaschje, een broche met blauwe steen, een paar kinder kousen, een autosleutel, een metalen arm band. een blauwe boodschappentasch. een nikkel zakhorloge, een groote voetbal, een nummerbord van een auto. een rozenkrans, een gouden broche met steen, een schaar, armbandje bestaande uit muntjes, een nik- DE ALGEMEENE TOESTAND. Hitier te Rome. Natuurlijk is aller aandacht thans ge vestigd op Rome. Italië en Duitschland ju belen De rijkschef voor de Duitsche pers, dr. Dietrich, schrijft: de as BerlijnRome is het fundament geworden van den vrede in Europa. Toen verleden jaar September Benito Mussolini en Adolf Hitler elkander In Duitschland ontmoetten, werd een nieu we koers in de wereldpolitiek ingeslagen. Twee staatslieden van saeculalr formaat hebben twee volken tot elkander gebracht, die zich beiden op eigen kracht, weer hadden ontworsteld uit nood en ellende. De Meidagen in Italië zullen de wereld toonen, dat niets deze verbinding meer kari ver bleken. Hitier wordt in Italië begroet als een kei heerenhorloge, een jongensbril. een der voornaamste werkers voor den vrede boekje met huurkwitanties een leesboek „n beproefd vriend van Itailë". een autobuitenband, een baal kunstmest, D(, ^Messager0" schrijft: „De ontmoe- een rood koralen snoer, een gouden zegel- d b id= „roote iejders van dp twef. ring, een rozenkrans, een nummerplaat van "j™** een auto en touw, een rijwiellampje met u a t fitting, een doublé speldje met steentje, een L n „evolgd. Het rijwielpomp en rijwieltasch, een R.K. me- be vaste wil der beide groote mannen daille met lint in étui, een foto, een sjaal.metingen yver en onwankelbaren trouw een zwarte lage schoen, een moersleutel. 1 vrede te dienen, voor het welzijn der beide volken en Europa Gevonden in het Postkantoor: een bruine De Popoio di Roma' schrift, dat de heerenportemonnaie met inhoud. centrale gedachte van het nationaal-socia- 9 lisrue op het stuk der buitenlandse he poli- Gevonden in de tram (stadslijn) in Maart <iek is. dat oorlog en verdragen de wereld en April: een grijze handschoen, een taschje in twee kampen hebben verdeeld: dat der een paar handschoenen, zes paar hand- gefcen die bezitten en dat van hen, die schoenen, drie handschoenen, een paar niets hebben. Het zijn deze laatsten, die zwarte lage damesschoenen. 1 damespara- het recht hebben te leven en de mogelijk- DUITSCHLAND. Leening goed geslaagd. De leening ad 1 milliard rijksmark heet ver overteekend. Men gelooft dat het be drag van de leening met minstens 250 mil- lioen rijksmark zal worden verhoogd, ten einde alle inschrijvers tevreden te stellen. De oude aandeelhouders der Oostenrijksche Nationale Bank, die zooals bekend, voor hun aandeelen staatsobligaties met een vaste rente krijgen, hebben aan deze laatste lee ning niet deelgenomen. In de gehouden bijeenkomst van de Ber- lijnsche arbeidskamer is een plan ingediend voor den bouw van 18.000 volkswoningen. De bouwkosten zullen 370 milioen mark bedragen. De huur dezer woningen, die minstens vier kamers zullen hebben, zal op 20 tot 10 mark vastgesteld worden. FRANKRIJK. 576 Hoe moeilijkishetsomszichgoed te houden en niemand iets te la ten merken. Het lukt nauwelijks. Maar Instantine doet de pijn on middellijk verdwijnen I Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Iiizm. Med.) Het lucht vaart program raa. j De minister van luchtvaart, Guy la1NO van" Taicrtsjwang wederom vijf mij Van het front. In Sjantoeng blijven de Chineezen suc cessen melden. Offlcleele Chineesche kringen beweren, dat de Chineesche troepen na gevechten, die een geheelen dag hebben geduurd, ten pluie. 2 damesparapluies, een bruin étui. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Polltie- bureele alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Th. Reeuwijk. Hoofdstraat 152, Sassen- heim. aannemen van bouw, reparatie en onderhoudswerken; metsel- en timmerbe drijf; maken van emballage, in- en verkoop van onr. goederen; enz. De 2aak Th. Reeu wijk is omgezet in een naamlooze vennoot schap onder den naam: Th. Reeuwijk en Zonen N V Dlr S Th Reeuwijk en J. B. Reeuwijk. Sassenheim Comm.: Th Reeu wijk. Sassenheim. Maatschappelijk kapi taal: f 25.000. waarvan geplaatst en gestort: f. 10.000. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Vandaag zijn voor het echtpaar J. J. MootenPels, wonende Verlengde Nassau- straat 1. de gouden bruidsdagen ingegaan, terwijl op 16 Mei as. hun 50-jarige echt- vereeniging een leit zal zijn. De bruidegom was gedurende ongeveer een halve eeuw in de bouwbedrijven werk zaam. doch moest 3 jaar geleden, toen hij 63 jaar was. den arbeid staken. Uit hun echt werden 17 kinderen gebo ren, waarvan er nog acht in leven zijn. Het vorige jaar trof het echtpaar een droeve slag door den dood van een zoon, die door een noodlottig ongeval te Sas senheim om het leven kwam Voorts ziin er 8 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Beide oudjes mogen zich in een uit stekende gezondheid verheugen. Moge dit zoo nog vele jaren blijven! ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift: „Een onderzoek naar de clinische beteekenis van de haematologi- sche veranderingen bij de geprolongeerde behandeling met babituurzuur derivaten", de heer H Kuipers geb. te Mussel. Geslaagd voor het candidaatsexamen In disch recht de heer W. M. E. Noach (Hei den 1: voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A, de heer H. G. J. E. Koster (Den Haag)idem Letter L, de heer A. S. Jousma Vlaardingen)doctoraal exa men rechten de heer P L. Wery (Den Haag) en voor het propaedeutisch examen Theologie: mej. mr S. L. W. van Straaten (Den Haag) Hedenmiddag om ongeveer 1 uur ls bij het vullen van een brandend petro- leumtoestel een begin van brand ontslaan in de woning van den heer v. d B., Joris- steeg 40. Met emmers water wist men het vuur te blusschen. De politie-brandweer behoefde geen dienst te doen. Heden slaagde te Rotterdam onze stadgenoote mej. R. K. J. Bronsgeest voor het theoretisch examen voorbereidend on derwijs. Mej. Bronsgeest is een kweekelinge van mej. Smit, hoofd der Chr. School aan het Plantsoen, alhier. Gistermorgen is de 32-jarlge reiziger H W. v. d. W. uit Den Haag in een perceel in de van Baerlestraat van de zoldertrap gevallen, waardoor hij een lichte hersen schudding bekwam. Na in het Academisch Ziekenhuis te zijn onderzocht, is hü naar Den Haag overgebracht. Morgen zal het 25 jaar geleiden zijn, dat de heer J. Peerenboom. boekhoud-chef bij de N V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel alhier bij deze firma In dienst trad. Gisteravond omstreeks 10 uur heeft op de Douzabrug nabij de Nleuwsteeg een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto. bestuurd door een Leldschen student en den 20-jarigen wielrijder J. A. K. uit Stompwijk, waardoor laatstgenoemde viel en een ernstige hersenschudding bekwam. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis held te hebben hun cultuur te ontwikke- len. Het is een rechtvaardige gedachte en daarom een gedachte van vrede Daarom, aidus het blad. begroeten wij in Hitier een der voornaamste werkers van den vrede". In Engeland neemt men over het alge- gemeen aan, dat het vergeefsch is. een aanzienlijk losser worden der banden tus schen Berlijn en Italië te verwachten Daarentegen is het veroorloofd van den kant van Italië te rekenen op een onaf hankelijker politie. Zelfs wanneer deze politiek zou zijn ingegeven, gelijk men na- luurlijk acht, door overwegingen van na tionaal belang of door den wensch, een evenwichtspolltiek te voeren, is men van meening. dat dit op zijn minst tengevolge zal hebben. Duitschland voorzichtiger te maken in zijn Europeesche actie. Niemand twijfelt er aan. of het verblijf van Hitier zal eindigen met bevestigen van solidariteit, doch daarin ligt voor de En- gelsche openbare meening niets verontrus tends. Men hoopt, dat op grond van onafhan kelijkheidsoverwegingen, die thans de Ita- liaansche politiek schijnen te insplreeren, Mussolini op de Duitsche politiek slechts een matigenden Invloed zal kunnen uit- oelcnen. die van groot belang zou kunnen zijn op het oogenblik. nu het probleem der Ddltsche minderheden in Tsjecho-Slo wakije de Britsche meening in de hoogste mate bezighoudt. De ..Daily Express" maakt een toespeling op het antwoord van Mussolini aan Cham berlain, waarin hij zeide. dat hij niet bij voorbaat de houding van Italië zou kun nen vastleggen voor een geval van oor log over Tsjecho-Slowakije. Het blad denkt dat Mussolini waarschijnlijk hetzelfde aan Hitier zal zeggen. Er ls een Brttsch-Italiaansche parlemen taire groep gevormd met het doel de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Italië en Engeland tot ontwikkeling te brengen. De groep zal met regelmatige tusschenpoozen bijeenkomen en in contact ra-chten te treden met gelijke organismen in Italië. Onder leiding van den president der landbouwkamer. afgevaardigde von Mec- ser, hebben zich tien Hongaarsche Rijks dagafgevaardigden van den rechtervleu gel der regeeringspartij naar Rome bege ven om tijdens het bezoek van Hitler aan Italië uitdrukking te geven aan de ver bondenheid van Hongarije met Duitsch land en Italië. Chambre, heeft voor de pers de groote lijnen van zijn programa uiteengezet. Hij verklaarde, dat er een productieplan is goedgekeurd, dat in 1940 ten uitvoer ge legd moet zijn Men gaat op het oogenblik de capaciteit der Fransche industrie na en als in het voorjaar van 1939 blijkt, dat die niet toereikend is, zal een beroep op de buitenlandsche industrie gedaan worden. Levering door het buitenland mag echter in geen geval „chronisch' worden Sedert hij aan het departement ls gekomen, heelt de minister bestellingen geplaatst tot een bedrag van 1.600.000 000 frank, terwijl hij in totaal over 3 milliard kan beschikken. In het vervolg zullen, in plaats van een. drie of vier prototypes van een vliegtuig gemaakt worden. Voor den Atlantischen hiehtdienst zijn twee watervliegtuigen van zestig ton be steld in twee types, opdat men kan kiezen. De volksluchtvaart zal worden aangemoe digd Met de recruteeringsbureaux is een overeenkomst gesloten, zoodat Jonge mannen. die in het bezit van het brevet der volksluchtvaart zijn, automatisch bij het luchtleger worden ingelijfd. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. In antwoord op een vraag van Attlee heeft minister-president Neville Chamber lain in het Lagerhuis over de Fransch-Brlt- sche besprekingen medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken en hij zelf verheugd waren met de Fransche gas ten verscheidene internationale vraagstuk ken te hebben besproken. De conferefitie heeft beiden regeeringen geholpen eikaars standpunt beter te begrijpen en heeft we derom getoond, welke belangen beide sta ten vereenigen. Op een vraag van Bellanger (labour) of bij de besprekingen ook afspraken waren gemaakt over een opper-com- mando. in verband met de eventueele samenwerking tusschen de Engelsche en Fransche luchtmacht en legers in tijden van oorlog of van oorlogsgevaar, antwoordde Chamberlain ontkennend. Voorts is gevraagd of de regeering het niet wenschelijk achtte met de regeering van Tsjecho-Slowakije te onderhandelen over het sluiten van een handelsverdrag, overeenkomstig het onlangs tusschen de Vereenigde Staten en Tsjecho-Slowakije gesloten verdrag. Dit met het doel Tsjecho- Slowakije op grond van wederkeerlgheid markten aan te bieden ter vervanging van die, welke door de Duitsche actie in Mid den-Europa zijn gesloten. Butler, de onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, antwoordde, dat de Britsche regeering steeds bereid ls den handel tusschen het Vereenlgd Koninkrijk en andere landen uit te breiden. Hij gaf de verzekering, dat geen mogelijkheid dien aangaande over het hoofd zal worden ge zien. Het Lagerhuis heeft met 229 tegen 129 het Labouramendement verworpen, waarin voorgesteld werd de belasting op thee te verlagen tot vier pence Met 227 tegen 129 I stemmen werd het regeeringsvoorstel. waar bij de thee met acht pence belast wordt, goedgekeurd. Ook de nieuwe rechten op in gevoerde films werden aanvaard. 594 (Ingez. Med.) Frontberichten. Het slechte weer belet aan het Catalaan- sche front nog geducht de actie. Niettemin blijven Franco's troepen langzaam vorde ren. Gisteren zijn zij over een 10 KM. opge rukt en zijn eenige dorpen bezet. Madrid is opnieuw hevig gebombardeerd. Naar het heet. ls de werkkamer van den Britschen ambassadeur vernield, terwijl in overgebracht, doch was hedenmorgen* nog het huis van den Britschen consul drie gra- steeds buiten kennis naten vielen. De bewoners liepen echter De politie-brandweer heeft gister- °een avond met één slang op de waterleidingErkenning door het Vaticaan. een brandje gebluscht in een ijzeren vuil- nisvat, staande op het terrein der Ned Gedraal Jordana. de minister van bui- Spoorwegen aan den Heerensingel tenlandsche zaken van Burgos, heeft offi- cieei medegedeeld, dat het Vatioaan zijn Het weekblad Handelsbelangen neemt diplomatieke vertegenwoordiging in Spanje o.m. op de crediteurenlijst m het faillisse- heeft omgezet in een nunciatuur. hetgeen, ment N V. Parapluiefabnek Pluvius alhier, naar de generaal uiteenzette, overeenkomt Deze lust telt 33 crediteuren met een totaal niet een erkenning de jure, passief van f. 39.019.57 plus 546.94 Rijks-1 De ontbinding en de verbeurdverklaring mark, waarvan preferent f.45. De baten der bezittingen van de Jezuïetenorde ls ln- zijn nog niet volledig bekend. getrokken. DENEMARKEN. Nieuwe bepalingen in het strafrecht. De minister van justitie, Steincke, op wien onlangs in het Folketing door een natlonaal-soclalist losse schoten werden gelost uit een zoogenaamd hondenpistool, heeft dezer dagen op een vergadering te Aalborg maatregelen aangekondigd tegen de agitatie en de politieke methoden van de extremistische partijen. In het najaar zal een wetsontwerp dienaangaande wor den ingediend. De minister erkende, dat de democratie op post moest staan ten aanzien van haar fouten en gebreken, die door haar gezworen vijanden kunnen worden uitgebuit, maar meende anderzijds dat het geen zin had het misbruik toe te staan dat met name van nationalistische zijde gemaakt werd van de vrijheid van meenlngsuiting. welke men van die zijde, zoodra men aan de macht was, zou vervangen door stilzwijgen en leldervergoding len zijn opgerukt. Voorts verklaren zij de Japansche linie tusschen Llng-yi en Tant- sjeng te hebben doorbroken. Een der Chineesche bevelhebbers heeft in een interview met de buitenlandsche correspondenten te Soetsjau verklaard, dat het de opzet der Japanners was. aan het front van Zuid Sjangtoeng een breed op gezette omtrekkende beweging uit te voe ren, doch dat deze opzet totaal mislukt is. De Japanners wachten thans eerst nieuwe versterkingen af. doch de Chineezen zijn vastbesloten, voor de aankomst dezer ver sterkingen, den vijand op de vlucht te drijven. De Chineesche guerllla-benden zouden tot 20 K M. van Nanking zijn doorgedron gen. Incidenten. Te Sjanghai heeft weer een incident tusschen EngeLschen en Japanners plaats gehad over het vervoer met een vracht auto, doch ook nu is de kwestie weer in der minne geschikt. Verder ls opnieuw een Engelsch schip, de „Kayeson", opgehouden door de Japan ners. maar hedenavond wordt het vrijge geven. Scherp Japansch protest te Moskou. De Japansche regeering heeft gisteren te Moskou nogmaals in krachtige bewoor dingen geprotesteerd tegen den steun, dien de Sovjet-unie aan de Kwomintangregee- ring verleent ln den vorm van wapens, munitie, piloten en technici. De ambassadeur Sjigemitsoe heeft reeds herhaaldelijk vertoogen tot de regeering te Moskou gericht. Japan, aldus het pro test, moet derhalve deze openlijke onder steuning van China door Sovjet-Rusland wel als een vijandige, tegen Japan gerichte houding beschouwen. Tokio verwacht, dat de regeering der Sovjet-Unie haar houding spoedig zal wijzigen Wang Ke Ming te Tokio. Minister-president Konoje heeft gisteren na een onderhoud met den minister van oorlog Soegijama, een onderhoud gehad met den vertegenwoordiger der nieuwe re geering van Pelting, Wang Ke-ming. waar in deze Japan om verderen steun ver zocht. (Sic!) Minister-president Konoje wees er op. dat Japan nooit meer met de regee- ring Tsjang Kal SJek over vrede zal onderhandelen. POLEN. Het nationale feest van 3 Mei. Resolutie der Volkspartij. Gisteren heeft men in Polen het natio nale feest gevierd van den derden Mei, den dag. waarop de grondwet van 1791 wordt herdacht. Na een plechtige mis Inde St. Jan kathedraal, hebben de troepen van het War- schausche garnizoen gedefileerd voor den president der republiek in tegenwoordigheid van de diplomaten. In de provinciesteden zijn dergelijke plechtigheden georganiseerd. Volgens een bericht van Havas heeft ge neraal Kwasnleuwski. de voorzitter van de maritieme en koloniale liga. tijdens een toe spraak tot de Poolsche kolonie te Dantzlg o m. verklaard: Het is niet mogelijk Dantzig van Polen te scheiden. Wij zijn vast be sloten de mondingen van de Weichsel te verdedigen, wanneer dit moet, met geweld. De generaal voegde hieraan o.a. toe: het is onmogelijk, dat Dantzig niet Poolsch zou zijn, want voor ons land is het een kwestie van leven of dood. Driehonderd en drie gedelegeerden der Volkspartij hebben een buitengewone ver gadering gehouden te Warschau, waar zij overgingen tot een bestudeering van den binnenlandschen politieken toestand ln het licht der verklaringen van den vice-pre- mler, Kwlatkowski. Met algemeene stem men werd een resolutie aangenomen, waar- In de gedelegeerden protesteeren tegen het systeem van bestuursonderdrukking en voorts tegen het opsluiten van leden der partij in het concentratiekamp van Bereza Dit optreden, aldus de resolutie, is in strijd met het beginsel van nationale consolidatie, waarvan op het oogenblik sprake is Zoolang dit beginsel niet in daden tot uiting komt en de eischen der boerenbevolking geen vol doening zullen hebben gekregen, zullen de ROEIEN. Opstelling der definitieve Njord-ploegen. De inschrijvingen voor de a-s. Varsity op Zondag 15 Mei op de Boschbaan te Am sterdam zijn gesloten, terwijl tevens de lotihg is geschied. .De krachtmeting gaat. zooals bekend, tueschen de vertegenwoordigende ploegen der 5 Universiteitssteden Het zijn Aeglr (Woningen)Laga (Delft), Nereus (Am sterdam), Njord (Lelden) en Triton (Utrecht). De Boschbaan biedt voldoende ruimte om het roeien van voorwedstrijden onnoodig te maken Hieronder moge in chronologische volg orde het programma volgen. Achter elk nummer staat het moment van starten be nevens de winnaar van het vorige Jaar. De cijfers geven de boeien aan, waarvan no. 1 aan de tribunezijde ligt en no. 5 langs het flets- en autopad. Njord heeft in alle nummers Ingeschre ven, behalve voor dat der Stuurmanlooze Vier, aangezien de daarvoor benoodlgde seniores ontbraken. Tenslotte is achter elk nummer de deelnemende Njordploeg ver meld, die wij binnenkort aan een nadere beschouwing zullen onderwerpen. Jonge Vier: (2 uur), titelhouder Laga. Boei 1 Njord, 2 Triton, 3 Laga, 4 Aeglr. De vier ls als volgt samengesteld: H. F. Hey- tlng (boeg), J. A. Reus, E. L. C. Schiff, A H Wlebenga sl.) en H. R. Wegerlf (st.l, Coach is W. Tj. Hepkema. Overnaadsche Vier: (2.20). titelhouder Triton. Boei 1 Njord, 2 Laga. 3 Aeglr, 4 Triton. 5 Nereus. De vier wordt getraind door H. F. Heyting en bestaat uit: A. P. R, van Tienhoven (bg), W. H. Gallols, J. C. N, Schrijver, W. J. Wijnberg (si.) en J. H, Becking (St.). Jonge Twee: (2 40). titelhouder Njord, Boel 1 Njord, 2 Triton, 3 Nereus. Njord be staat uit: G. D. F. Coutlnho (bg). P. A 8. Renardel de Lavalette isl.) en H. Coutlnho i st.)"gecoacht door D. J. Koeleman. Stuurmanlooze Vier: (3 uur), titelhouder Njord. Boei 1 Nereus, 2 Laga. Lichte Vier: (3.20), titelhouder Triton. Boel 1 Aeglr, 2 Njord, 3 Triton. Onder lei ding van P F. Klewlet de Jonge zullen starten: G R. de Vries (bg), B. Adam, H. J. van Voorthuyzen, E. den Tex (si.) en H. Coutlnho <st.). Skiff: titelhouder en eenige Inschrijver Njord; wordt dus niet verroeld. Hoofdnummer Oude Vier: (3.40). titel houder Triton. Boei 1 Aegir, 2 Triton, 3 Njord, 4 Nereus, 5 Laga. De Leidsche kleu ren iworden verdedigd door: G. A. Catalanl (bgi. D. J. Koeleman, H. K Roessingh, H. J. du Pon (si.) en N.N. (st.). Als coach treedt op E. W. de Jonge. Overnaadsche Twee: (4.10, titelhouder Triton Boei 1 Njord, 2 Nereus, 3 Triton. Ingeschreven is met: J. van Wulf (ten Palthe (bg), D, van Leyden (si.) en J. Rombach (st.), gecoacht door E. F. Michielsen. Jonge acht: (4.30), titelhouder Nereus. Boei 1 Triton. 2 Laga, 3 Nereus, 4 Njord. 5 Aegir. Coach W. TJ. Hepkema heeft de volgende ploeg geformeerd: H. F. Heyting (bg). J. R. C. GonggTijp, J. A. Hardeman, C. J. Ziverschoon, H. van Swaay, J. A. Reus, E. L. C. Schiff A. H. Wlebenga (si.) en N.N. (st.). C. B. Behandel den hoed nog eens met vJokkenzeep. Mej. H. te L. De huid Insmeren met vette crème. De sproeten bewerken met citroensap. Mej. B. te L. Poederen. H. S. te L. Een Rijnlandsche roe is 3.767 M. 1 massa's slechts op zichzelf kunnen rekenen Het begrip van de democratische vrij- z^n t?an ook bereid te gehoorzamen aan dd. aldus de minister, eisoht geenszins alle beslissingen van de leiders der partii. zelfs, wanneer de uitvoering daarvan de grootste offers eischt. heid verdraagzaamheid tegenover een geweld- mentaliteit op de uiterste vleugels of tegenover een agitatie, die geleidelijk ont aardt in een naar beneden halen van de regeering. de rechtbanken, ambtenaren of de democratie zelf De minister achtte de voorgenomen maatregelen geboden ui' naam niet alleen van de democTa'ie maar ook van het open bare fatsoen. Er is geen sprake van een reactionn-air doel. maar (aldus de minister) wil willen niet in een riool leven of eeniger- lei vorm van geweld, terreur of stelsel matige leugencampagne dulden. FINLAND. Uitbreiding der bewapening. De Rijksdag heeft in laatst-? lezing - twee maanden geleden door de regeering jegens de regeering. Petter heefl vlei an- de TSJECHO-SLOWAKIJE. Grieven der Sudeten-Duitschers. De persdienst der Sudeten-Duitsche put ti) deelt mede, dat de politieke hoofdcom missie der partij met groot leedwezen en verontrusting kennis genomen heeft van gebeurtenissen in Troppau. Der commissie zijn voorts uit verschil lende deelen des lands berichten ter ken nis gebracht, volgens welke, o.a. ook we gens deelname aan de Meifeesten der par tij. tegen personen in openbaren dienst disciplinaire en sociale sancties zijn toe gepast Bij zulke gebeurtenissen, aldus de pers dienst, is het onmogelijk, den door Hen- lein in zijn te Karlsbad gehouden rede ge- zochten uitweg uit de tegenwoordige situa tie te vinden. De politieke commissie maakt daarop alle verantwoordelijken met allen nadruk opmerkzaam. Zij heeft haar parle mentaire vertegenwoordigers opge-'revn. dit standpunt onverwijld onder de aan dacht der regeering te brengen. VEREENIGDE STATEN. Vurig aanhanger van Roosevelt herkozen. Senator Claude Petter, een vurig aan hanger van Roosevelt werd bij een door de democratische partij gehouden verkie zing herkozen. Deze verkiezing, een soort voorverkiezing voor den Sznaot word', be schouwd als een toetsing van de never is aangevraagde gelden voor de landsverde diging, in totaal 2.710 millioen marken, welk bedrag in de jaren van 1938 tot 1944 moet worden opgebracht, toegestaan. deren verslagen o.m. Mark Wilcox, die zie" dikwijls heeft verzet tegen maatregel* van de New Deal. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2