De Führer in Italië enthousiast ontvangen MALTA AARDAPPELEN VLASVELD WOENSDAG 4 MEI 1938 No. 23958 STADSNIEUWS Groote ovaties m Rome HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht EERSTE NIEUWE I LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per rtgel voor advertenties tilt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.t theosofische ver eenicing n. a. centrum leiden. Esoteriek, symboliek en inwijding in den Bijbel. Gisteravond hield de heer G. A. Jansen van Rotterdam in het Federatiehuis voor het Centrum Leiden der Theosolische Ver- eeniging een lezing over esoteriek, symbo liek en inwijding in den Bijbel. Na een korte inleiding over het ontstaan van den Bijbel en het begrip daarvan, haalt spr, verschillende teksten en verhalen uit den Bijbel aan en wijst er op, dat ver schillende teksten met elkaar in tegen spraak zijn, maar dat juist de diepere, de occulte beteekenis, wanneer wij daartoe mogen doordringen, ze voor ons verklaart en duidelijk maakt. Spr. wijst daarbij op Paulus, die o.a. zegt, dat de letter doodt, maar de geest leeft. Spr. wekt zijn audito rium op tot Bijbelonderzoek aan de hand van boeken, welke theosofische schrijvers hebben samengesteld. Veel van hetgeen U tot dusver onverklaarbaar was, zal dan duidelijk voor U worden en er een geheel ander licht op doen schijnen, aldus spr. Wanneer men b.v. bij de Schepping, de personen, die daarin genoemd worden als groepen van rassen beschouwt, dan vallen de moeilijkheden die het begrijpen van het scheppingsverhaal ons biedt, vanzelf weg. Indien men den Bijbel historologisch wil opvatten, komt men dikwijls tot onver klaarbare dingen, want de Bijbel is een ge sluierd boek en spreekt dikwijls tot ons door gelijkenissen. Naar aanleiding daarvan geeft spr. een theosofische verklaring van de gelijkenis van den Verloren Zoon en voert dit prach tig verhaal zoo hoog op, dat de schijnbare onrechtvaardigheid, die men daarin meent te ontmoeten, geheel wegvalt. Deze gelijke nis stelt het geheele leven van den mensch voor. Zoo behandelt spreker nog verschillende verhalen en teksten uit den Bijbel en be licht deze van theosofisch standpunt, om te besluiten met er op te wijzen, dat de Bijbel een der boeken van wijsheid ls en dat het een groot voorrecht is, wanneer deze voor ons ontsluierd worden. Waartegenover ech ter ook een groote verplichting ons wordt opgelegd, want wie zich veel wijsheid mag verzamelen, heeft ook een groote verant woordelijkheid. De lezing werd door een groot aantal be- aighebbenden bijgewoond en het was ze- uit naam van allen, dat de voorzitter Kislotte den spreker hartelijk dankte voor tin interessante lezing. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR WERKLOOZEN. Sluiting van het winterseizoen. Op feestelijke wijze is gistermiddag in ce Stadszaal het winterseizoen door de commissie voor ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen, gevormd door den leidschen Bestuurdersbond, gesloten. De belangstelling voor dezen middag, J'clke om. werd bijgewoond door de wet houders Verwey en Van Stralen namens het gemeentebestuur, den heer Oostveen, kbd. directeur van den dienst van sociale taken en den heer mr. dr. S. Rozemond, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon Tos zeer groot, geen plaats in de groote faal bleef onbezet. Nadat de voorzitter der commissie, de heer J. Duyvesteln, de aanwezigen had verwelkomd, dankte de heer Snel, secr. van oen L. B. B., de commissieleden voor het vele werk door hen in den afgeloopen winter in het belang der werkloozen ver- Wilt. Met een krachtig applaus werden fijn woorden onderstreept. Verder richtte spr. woorden van dank 'bt de heeren Oostveen en Rozemond. ''oor de onontbeerlijke medewerking, die tij steeds bij de organisatie van ontspan- iiings. of ontwikkelingsbijeenkomsten heb ben verleend, waarna hij het woord gaf aan mr. D A. van Eek, die een korte pro- Pagandarede hield. Wanneer ik hier van- Widag spreek, zoo zeide mr. Van Eek. ban dce ik dat met gemengde gevoelens. ka.n den eenen kant ben ik verheugd, dat J- commissie in staat is dergelijke mid den te organisecren, doch aan den an- btren kant betreur ik het, dat zoo vele aroeiciers hier aanwezig kunnen zijn. Het Ls toch een dwaze maatschappij, zoo vervolgde spr., waarin zoo talloozen geen kttk kunnen vinden, terwijl toch zoo vele benoeften niet vervuld kunnen worden, behalve dwaas is onze samenleving ook hardvochtig. Of is het niet wreed, dat alle jasten der maatschappij slechts door een de werkloozen moeten worden ge togen? 13 er dan een weg om die dwaze en hardvochtige maatschappij te veranderen. verbeteren? Inderdaad, er zijn wegen bic leiden tot een beter resultaat dan yana bereikt is, wegen die er op gericht f'Jn de werkloosheid te verminderen, en bc koopkracht, te verhoogen. ^Mn van die wegen is het uitvoeren van openbare werken, waarvoor de -o- '3al democraten reeds langen tijd strij- J?; Dit middel om den economischeti ifd, mJ te verbeteren zal echter slechts ri'ezenlijkt kunnen, worden doorsanaen- Hitier inspecteert met den koning en den Duce de eerewacht ,bi.i aankomst te Rome. Het is een telegr. overgebrachte foto. Voor den ouden stadsmuur werd de Fuehrer welkom geheeten door den gouver neur van Rome, prins Colonna, met den vice-gouverneur en twaalf leden van den Romeinschen gemeenteraad alsmede 22 stadsdienaren, allen in historische kleeder dracht. Op de via del Triomfi werd de stoet opge wacht door hooge officieren van alle wa gens, hooge staatsambtenaren, de diploma ten en de door Mussolini uitgenoodigde eeregasten. die plaats genomen hadden op de aan weerszijden opgerichte tribunes, en zich bij de aankomst van Hitier en den Koning van hun zetels verhieven. Via de Piazza Venezia, waar Mussolini zetelt, trok de stoet daarop naar het Quirinaal. Onder de tonen van het Duitsche volkslied, ge volgd door het Italiaansche volkslied, leidde de Koning zijn gast het paleis binnen, waarvan de vertrekken van den tot de kroonprinselijke woning behoorenden vleu gel voor den Duitschen gast zijn Ingericht. Koning en Fuehrer verschenen op het balcon. onder groote ovaties, die minuten aanhielden. Van den Brenner tot Rome. Uit den specialen trein seint het D.N.B.: Tusschen Trento en Verona ontving Hit ler In zijn coupé Starace. admiraal Salza en andere Italianen, met wie hij zich in het bijzijn van Ribbentrop en andere mede reizigers onderhield. Even voor Verona la gen op het veld doeken uitgespreid met een welkomstgroet van de stad aan den „Führer". Te Verona stopte de trein. De prefect Good Hitler een bronzen reproductie aan van het bekende ruiterbeeld van Can Grande I della Scala. Na het vertrek uit Verona vereenigde Hitler de Italiaansche heeren en verschei dene leden van zijn gevolg aan een déjeu ner in het restauratierijtuig. Ook te Bologna waren tienduizenden den Führer komen begroeten. Bij het binnen rijden van het station, dat met vlaggen en bloemen versierd was, weerklonk het ge lijktijdige gefluit van 200 locomotieven. Toen de trein tot stilstand gebracht was, bracht Hitier, achter het portierraam staande, den nazi-groet aan de hem toe juichende menigte. Nadat de autoriteiten der stad. den Führer verwelkomd hadden, stapte deze uit om een eerecompagnie Bersaglicri te inspecteeren. Ook na het vertrek van Bologna in den specialen trein, stonden bij iedere plaats, die men voorbijreed, dichte drommen langs den spoorweg opgesteld. Alle stations wa ren met vlaggen en guirlandes versierdals reusachtige tapijten hingen dc vlaggen voor een deel van de gevels af tot op de Hoe meer de trein van den Führer de Italiaansche hoofdstad naderde, des te kleurrijker werd het beeld. Een reusachtige transparant, „la provincia di Roma saluta Hitier" (de provincie Rome groet Hitier) was het bewijs, dat de grens der hoofdstad bereikt was. Er was thans bijna geen huis, dat niet vlagt; ook het kleinste boerenhuis had twee of drie vlaggen en van de fabrie ken wapperden wel dertig tot veertig vlag gen. Zelfs enkele van de talrijke tunnels tus schen Bologna en Florence waren verlicht en met vlaggen versierd. Ook toen het al donker was,geworden, bleven de begroetingen a&rlïfoude'n. Wan neer de trein ergens stopte, voerden boeren en boerinnen in nationale kleederdracht dansen uit. Aankomst te Rome. Reeds een uur voor de aankomst van Hitler was de eerewacht. bestaande uit een bataljon grenadiers, in de hal van het Ostiastation aangetreden. Tegenover dit bataljon stond het zwarte front der lijf standaarden. Te 20 uur verscheen de Duce in de unifrom van eerekorporaal der fascis tische militie. In gezelschap van Ciano schreed hij langs het front onder de tonen van de „Giovlnezza". In de ontvanstzaal waren de leden der Duitsche ambassade en de diplomatieke vertegenwoordigers van Hongarije, Zuid-Slavië, het rechtsche Spanje en Mandsjoekwo aanwezig. Daarna volgden de leden der regeering, vertegenwoordigers van den fascistischen raad. van de partij en hooge officieren. Te 20.20 verscheen de koning, gekleed in de uniform van eersten maarschalk van het keizerrijk. Onder het spelen van den koningsmarsch schreed hij langs de eerewacht. Te 20.30 begaf hij zich met Mussolini en Ciano naar het perron. De wagon van Hitier hield precies voor de ontvangsthal stil. De „Fuehrer", die het insigne van eerekorporaal en de eeredolk der militie droeg, werd door den koning in het Duitsch begroet. Daarna verwelkomde hem de Duce en Ciano. Na het verlaten van het rijk versierde station, waarvoor zich een enthousiaste mensehenmenigte had verzameld, inspec teerde de Fuehrer met den Koning en den Duce de op het stationsplein opgestelde eerecompagnieën. In een stoet van vijftien wagens werd daarop naar het Quirinaal ge reden. waar Hitier zijn intrek zal nemen. De Fuehrer en de Koning hadden plaats genomen in de door zes paarden getrokken historische staatskoets. Aan beide zijden van den acht kilometer langen en feestelijk geïllumineerden intochtsweg naar Rome stonden de formaties van de fascistische partij en de militie opgesteld, waarachter zich een groote mensehenmenigte verdrong, die den Duitschen gast luide toejuichte. BINNENLAND. Groote veenbrand in Noord-Twente. (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). 'Het prinselijk paar te Doorn. (Binnen land, 3e Blad). Nederlandsche tennisploeg bestaat uit Hughan en Van Swol. (Sport, 3e Blad) '.Brandend woningcomplex te Roelof arends veen; opslagplaats en meerdere wo ningen door het vuur totaal verwoest. (3e Blad). De gemoderniseerde kruiser „Java" naar Indië vertrokken, (le Blad). BUITENLAND. Een Duitsche leening van 11/4 milliard. (Buitenland, le Blad). De Kleine Entente te Sinaia bijeen. (Laat ste Berichten, le Blad). De uitbreiding; der Fransche luchtmacht. (Buitenland, le Blad). Dr. Hyde gekozen tot president van Ier land. (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BELICHTEN EERSTE BLAD. Hitler en Mussolini spreken Zaterdag. Hitler en Mussolini zullen Zaterdag tij dens een feestmaal in het Palazzo Venezia het woord voeren. Hun redevoeringen zul- i len door den omroep verspreid worden. Kransen gelegd. In den afgeloopen nacht heeft een groote menigte de feestelijk versderde straten van Rome gevuld. Vanochtend te 10 uur heeft de Duce, vergezeld van de ministers Ciano, Starace en Alfieri. een bezoek gebracht aan den Fuehrer in het Quirinaal. Vervolgens begaven zij zich te zamen naar de graven van het Italiaansche koningshuls, waar de Fuehrer kransen legde op de graven van de koningen Emmanuel en Umberto. Vervol gens legde de Fuehrer kransen op het al taar des vaderlands en op het graf van den Onbekenden Soldaat, waarna hij zich naar het Palazzo Littorio begaf om de nagedach tenis van de gevallen fascisten te eeren. Tenslotte bracht de Fuehrer met de minis ters von Ribbentrop, Hess en Goebbels, Mus solini een tegenbezoek in het Palazzo Vene zia. Er viel een fijne regen. De weg was afgezet met militairen en zwarthemden. Onze omgeving; staat geheel onder invloed van het gebied van hoo- gen luchtdruk. Het weer zal helder en zonnig blijven, met koude nachten. De Bilt seinde hedenmorgen aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede". IttlltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllli aanvoer van werking tusschen arbeid en kapitaal, die belde in zoo ruime mate aanwezig zijn. Het verheugde spr.. dat ook de vrouwen steeds meer belang gaan stellen in de po litiek. Dit. aldus spr.. is alleszins begrij pelijk, want het is toch de regeenngspo- litiek. die bepaalt welke geldsommen voor steunuitkeering beschikbaar worden ge steld. Voor de vrouw van den werklooze, die niettegenstaande de steeds mir.der wordende inkomsten laar gezin In stand heeft weten te houden, heeft spr de grootste bewondering. Zij. zoo vervolgde mr. van Eek, verdient meer in het publiek geprezen te worden, dan velen op wier borst een lintje prijkt. Tenslotte wekte spr. alle aanwezigen op om de idee van uitvoering van openbare werken te propageeren. er daarbij op wij zende dat bestrijding der werkloosheid te gelijkertijd beteckent bestrijding van het fascisme. Na deze toespraken werd een uitstekend programma opgevoerd door het Ned. Ra- i dio Cabaret-ensemble, gevormd door ver schillende arlisten, die herhaaldelijk voor de VARA-mictofoon opt.recen. Nadat Frans Nienhuis een inleidend praatje had gehouden, toonde Jacques Gerlach zijn talenten als accordeon-vir tuoos. Rita Ross zong, aan de piano begeleid door Nel Nienhuis enkele liedjes, waarvan het refrein door de aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. Het hoogtepunt van den middag was wel het optreden van den bekenden goo chelaar professor Ben Ali Libi. die ook nu weer menig verbluffend staaltje van vin gervlugheid demonstreerde. Tenslotte droeg Frans Nienhuis „Hal- lali". een schets van Henri Barbusse. voor. Na de pauze traden dezelfde artisten nogmaals op, terwijl de Roto Colour Players, die voor den aanvang van het ferst den wachtenden den iij:t reeds c. aangename wijze harden gekort, zich ont popten als uitstekende showspelers, waar voor zij dan ook een buitengewoon har telijk applaus in ontvangst hadden te ne men. HET SCHOOLKINDER FEEST OP 31 AUGUSTUS. OUDE SINGEL 120, TEL. 119 DOEZASTRAAT 22 - TEL. 2825 - LEIDEN 578 (Ingez. Med.) Moeilijkheden bij de organisatie. Zooals men weet, vieren elk jaar op 31 Augustus ongeveer 1500 Leidsche school kinderen feest in de Stadsgehoorzaal. De commissie, welke telken jare deze feesten voorbereidt en organiseert, ziet zich dit jaar echter voor de groote moei lijkheid geplaatst, dat de Gehoorzaal op c'.ien datum niet beschikbaar is. in ver band met de industrie- en vaktentoonstel ling, welke van 30 Augustus6 September aldaar gehouden wordt. Naar wij vernemen wordt oplossing dier moeilijkheid ihans gezocht door de feest viering der schoolkinderen te verschuiven tot na afloop der tentoonstelling, aange zien onze stad geen tweede gebouw bezit, dat 1500 personen, tegelijk kan bevatten. EINDEXAMENS KWEEKSCHOLEN. Als gecommitteerden voor de ln 1938 af te nemen eindexamens aan de Chr. Kweek school aan de Paulus Buysstraat alhier zijn dooi- den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aangewezen de heeren B. van Julsingha. inspec.eur van het LO. in de inspectie Leiden, te Leiden, voorzitter; W. Blokpoel. te 's Gravenhage; M. Brans, te Dordrecht (uitsluitend voor handenarbeid); mevr. G. W. C. Kuyk-Van der Steen, te 's Gravenihage (uitsluitend voor nuttige handwerken); J. Quist. te Rotterdam: en als plaatsverv. gecommit teerden: J van Oosten, te 's Gravenhage: D van Ringelestein. te 's Gravenhage; E. A. Visser, te 's Gravenhage. Als plaa svervanrende gecommitteerden elde r zijn aangewezen mevT. L. van Kam- pen-Zcrniïe en de heeren A. de Thouars en J. Veendaal, allen alhier. MILITARIA. Bij beschikking van het Departement van Defensie van 25 April zal de 2e luite nant C. E. F. Sehnabel van 6 R.V.A., op 9 Mei a.s. worden overgeplaatst bij 2 R.V.A. De opperwachtmeester-administrateur T. Boekescein van 6 R.V A. is met ingang van 1 Juni bevorderd tot adjudant-onderoffi. cier-adminlstrateur. Zijn nadere bestem» ming volgt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1