BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 4 Mei t93i PARLEMENTAIR OVERZICHT Jtthfik LAND- EN TUINBOUW a//één bj KREYMBORG IAIN Prinselijk paar te Doorn. Diner en soiree ter eere van het huwelijk van prins Louis Ferdinand. Gisteravond om acht uur zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard op Huize Doorn aangekomen, waar zij tegenwoordig waren bij het diner en soiree. Prinses Juliana droeg een witten bontmantel en was ge tooid met een diadeem. De prins was gekleed in de uniform van kapitein der grenadiers. Langs den weg hadden zich vele be langstellenden geschaard om het Prin selijk paar te begroeten. Naar het „U. D." verneemt, heeft H. K. H. Prinses Juliana aan Prins Louis Fer dinand van Pruisen, kleinzoon van den ex-keizer en Prinses Kyra ter gelegenheid van hun huweluk, drie zilveren schalen geschonken, benevens een groote bloemen mand. Naar het blad voorts verneemt zal het Jonge paar waarschijnlijk een huwelijks reis naar Amerika maken. Wijzigingen in het post vervoer. 'Als gevolg van de veranderingen in de dienstregeling der spoorwegen. De grondige verandering, die met Ingang van den zomerdienst op 15 Mei a.s. de dienstregeling der Nederlandsche Spoor wegen ondergaat, zal ook belangrijke ge volgen hebben voor het binnenlandsche vervoer der posterijen Natuurlijk blijft de leuze ,,'s avonds gepost, 's morgens bezorgd" gehandhaafd. Het vervoer van de voor de tweede bestelling bestemde post zal voornamellijk met gesloten vervoer en met een paar stoomtreinen, waarin de bestaande post wagens kunnen rijden, plaats vinden. Voor de avondbestelling alsmede voor de bestel ling der avond-edities der dagbladen bleek, dat men aangewezen zou zijn op enkele electrische treinen van het middennet. Hoewel deze treinen zeer snel rijden werd verwerking van de post daarin rendabel geacht, zoodat nieuwe postwagens die aan het nieuwe trelnmaterieel kunnen worden gehaakt, noodig zouden zijn. In den vorigen zomer nam dan ook de directeur-generaal der P.T.T. de beslissing, dat vanwege de Neö spoorwegen zes nieuwe postwagens zouden worden aange maakt- Deze wagens zijn langer dan de modern ste thans in gebruik zijnde postrijtuigen. want zij moeten ruimte bieden aan meer personeel. Immers op het traject Amster dam—Arnhem werken thans circa tien man. De rijtijd op deze korten afstand wordt aanstonds 20 minuten korter, dat be- teekent dat men tien man over een 3 uur 20 minuten korteren werktijd beschikt zoodat het personeel op dit traject moet worden uitgebreid. Ook op andere trapec- ten zal de kortere rijtijd intensieveren arbeid noodig maken, wil men bij aankomst op de verschillende stations de voor deze plaatsen bestemde post gereed hebben. Overigens komt de snelheid der treinen ten goede aan een vluggere overkomst van de post. Ook bij deze sterk gewijzigde dienstrege ling van de spoorwegen is het gelukt, het bestaande raam van het geheele postver voer ln groote lijnen intact te houden, en men heeft zelfs in vele opzichten verbete ringen kunnen aanbrengen. Alleen voor het vervoer uit de groote handelscentra ten behoeve van de avondbestelling in de pro vincies Groningen, Friesland, Limburg. Zuidoostelijk Brabant en Twenthe was men genoodzaakt het vertrek ongeveer een uur vroeger te stellen dan thans het geval ls, omdat door het twee-uren systeem van de Nederlandsche spoorwegen gekozen moest worden tussehen een trein circa een uur vroeger of één uur later dan thans. Dit laatste bleek niet mogelijk, omdat daardoor de post te laat zou aankomen op de uit hoeken omdat vele mooie aansluitingen op de secundaire lijnen, die nu zullen worden gehaald en welke nog uitvoering van de laatste bestelling op een redelijk uur mo gelijk maakten, zouden worden gemist. Op ruim 300 postinrichtingen begint de eerste bestelling bijna een uur vroeger dut thans daartegenover zal op circa i0 de ernte bestelling later moeten aanvangen, doch hoogstens een half uur. Op ongeveer, 380 postinrichtingen kan gesproken worden van verbetering van de avondbestelling. Op vele postinrichtingen is de lichting voor de nachtpost later gesteld, doch de gewijzigde treinenloop heeft meegebracht, dat op een aantal, vooral in Groningen, een vroeger tijdstip moest worden vastgesteld. De schijnbaar ingewikkelde gevolgen van het opheffen van zoo vele stations hebben de postadministratie niet de meeste hoofd brekens gekost. Men heeft hierin voorzien door auto-tractie. waarmede men reeds lang vertrouwd is. Het postvervoer is hoofdzakelijk toevertrouwd aan particu liere ondernemingen, en .slechts, wanneer men van deze particuliere diensten geen gebruik kan maken of zij duurder zouden zijn dan eigen exploitatie, voorziet men met eigen postauto's in de behoefte. Een mooi voorbeeld biervan is de nachtpost verbinding met Westelijk Brabant en Zee land. De nachtoosttrein komt te 3 uur 's nachts in 's-Hertogenbosch aan. Hier staat een postauto gereed, die over Breda en Roosendaal naar Vltssingen rijdt, waar zij te 5.30 aankomt, juLst op tijd voor den eersten veerdienst naar Breskens, waar wederom een postauto gereed staat voor het distribueeren van de post in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen De post voor Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de uit 's-Hertogenbosch komende auto te Hans- weert afgegeven, vanwaar te 5 uur een postmotorboot naar Walsoorden vertrekt, waar drie auto's gereed staan om de post zakken on him bestemming te brengen. Na 15 Mei a.s. zal door opheffing van stations en weinig productieve spoorlijnen de auto-tractie worden uitgebreid met ruiir. 4000 km. per dag. Het j'ubileum van het A.N.V. Rede van dr. Colijn. Op den stamdag ter herdenking van het veertigjarig bestaan van het Alg. Neder- landsch Verbond, gistermiddag zooals reeds gemeld in Pulchri Studio te Den Haag gehouden is een slotwoord gesproken door minister-president dr. H. Colijn. Men mag het een volk. dat niet uitge doofd is. zoo zeide dr. Colijn ojn. niet euvel duiden, dat het warme belang stelling koestert voor de handhaving zijner cultuur in het eigen vaderland en dat het met groote sympathie gadeslaat elk stre ven elders naar zelfhandhaving, verstevi ging en verdieping dierzelfde Nederlandsche cultuur Maar dit aanvaardend, mag even min worden verzwegen, dat er op dit terrein intusschen voetangels en klemmen liggen. In het algemeen is het al niet zoo een voudig storend contact te vermijden tus sehen cultureele stroomingen en binnen landsche staatkunde, maar dubbel moeilijk wordt dit wanneer het cultureele streven over de grenzen van het staatsverand heen gNiÜt. Er worden dan licht gevoeligheden gewekt, die de verhouding tussehen twee landen zouden kunnen schaden of tegen krachten in het leven geroepen, die tot verwarring aanleiding geven En dit is nu iuist het heuglijke in den arbeid van het A.N.V. gedurende deze 40 laren, dat het geen wegen be wandeld heeft, die tot zulke onge- wenschte uitkomsten konden leiden, dat het Integendeel zóó gearbeid heeft, dat de staatkundige verhoudingen in geen enkel opzicht er door geschaad zijn en dat Nederlanders hier met Bel gen en Zuid-Afrikaners ter viering van een gedenkdag saam vergaderd zijn. Vervolgens zette dr Coljjn uiteen dat de belangstelling voor het verbond dient te groeien Een oproep om 10.000 nieuwe leden voor het verbond lijkt spr. niet buiten sporig als men maar eerst het belang der zaak ziet. Lang voor Lening en Wilson zijn George Canning en Lord Russell de vroe gere apostelen geweest van het nationa lisme als basis voor staatsvorming. Spr. deelt die opvatting in al hare consequen ties allerminst, maar wel is waar dat een zeer krachtige eigen cultuur, in bond met goede zorg voor de weermacht des lands de beste waarborg biedt voor behoud van eigen staatkundige zelfstandigheid. En dat is ons aller taak. omdat dit volksgoed is Tenslotte gaf spr. uiting aan de groote waardeering der regeering voor de door het A N.V. verrichten abreid. Algemeene Nederlandsche Molenaarsbond. Viering van het veertigjarig bestaan. In de congreszaal van het jaarbeurs- restaurant te Utrecht, kwamen gisteren de leden van den Algemeenen Nederland sehen Molenaarsbond bijeen ter viering van het veertigjarig bestaan van den Bond. Des morgens geschiedde op de alge meene begraafplaats te Utrecht een krans- legging op het graf van een der oprichters en eersten voorzitter van den bond, den heer J. Das. Omstreeks een uur werd de begroetings vergadering geopend door den voorzitter, den heer A. L. Schuurman, uit De Bilt. Spr. richtte een speciaal woord van wel kom tot den heer H. de Vos, vertegen woordiger van den minister van economi sche zaken, dr. Van Muiswinkel en tot de vertegenwoordigers van de Nederlandsche Spoorwegen, den industrie- en handels- laad, het. comité van graanhandelaren en meelfabrikanten, alsmede van de zuster vereniging St. Victor. Medegedeeld werd. dat in verband raet het as. regeeringsjublleum van H. M. de Koningin een telegram van hulde en aan hankelijkheid was verzonden. Hierop was Inmiddels reeds een antwoord binnengeko men van den adjudant van H. M. de Koningin Aan het einde van deze begroetingsver gadering had een korte huldiging plaats van de beide aanwezige Jubilarissen, de heeren G. Eshuis en C. Rezelman Jr., die uit de handen van den voorzitter de bonds- medailie ontvingen. Hierna werd een druk bezochte recep tie gehouden. Tientallen fraaie bloemstuk ken sierden de zaal. waar vertegenwoor digers van zusterverenigingen en velen uit de zakenwereld het jubileernde be stuur kwamen compllmenteeren. Voor het Weerbaarheids geschenk. Verantwoording van de vrijwillige bijdragen. De volgende bijdragen zijn nog ontvangen: f. 2.50 J. K. te U.: f2.50 C. J. V. Axel: f.100 iTwentsch B. Alkmaar namens P. A. te E.; f.25 S. A. Amsterdam: f.3 gepens. off. K.N.I.L.; f 35 echtpaar M. P den Haag; f.25 J. C. S. Nyverdal; f. 2.50 L. K. L. C. Rotterdam: f.100 U P. Amsterdam; f.10 S.D.A.P.er den Haag; f.200 N.N. Borne: f. 100 N.V. S. A. V. en Z. Rot terdam: f. 2.50 Veluwsche dames Epe; f.10 C. L. B. W. v. O. den Haag; f.10 B. R. Veere; f.1 A. J. W.B. den Haag; f.25 mevr. C. S.K. Amsterdam; f.5 K. B Wassenaar: f. 1.15 L. A. J. v. d. K. Hilversum; f. 10 mevr. B. K. Huls ter Heide; f.10 mej. C. R. Rotterdam: f. 2.50 M. F. R. den Haag; f.5 oud-vrijwillig landstormer Amsterdam: f.5 J. P. G. G. den Haag; f2.50 J. D. R. Leiden; f.10 J. S. A W. Delft: f.25 M. G. P. D. Amsterdam; f.50 W. P. M. New- York; f.15 R. J. H. N. den Haag; f.10 Nederl. H. Mij. Rotterdam namens mevr. A. J.—V.; f. 1 Nutsspaarbank den Haag namens A. M. E M. den Haag; f. 1 S. J. v. d. H. Amsterdam; f. 15.30 gymnasium te Leiden; f.2 N. S. Rotterdam; f. 10 A. R. G. Rotterdam: f.10 S. L. A. Haarlem f.5 mej. G P. den Haag; f. 1.25 A. v. p. den Haag; f.50 mevr. M. v. d. B. C.—v. d. B Vlis- singen; f.3.37 J. G R. Rotterdam; f2.50 mej. F. B den Haag: f 25 ..tweede gift" Amsterdam; f. 10 echte Oranjeklant Amsterdam; f25 B.J L.er; f.10 K. v. d. Z. Malang; f. 2.50 gepens. onder wijzeres den Haag; f. 2.50 pacifiste; f. 10 B W Bilthoven; f. 0.15 kleine giften. R^^arngen werd tot en met deze afrekening f. 114.915.88. Door de Vereeniging voor Nationale Veilig heid werd sinds dc vorige opgave f. 613.15 ont vangen. Het totaal der bijdragen sinds het be gin der inzameling bedraagt nu f. 106.922.58. Het gironummer der vereeniging is 287177 Den Haag. HET VERKEER VAN ROTTERDAM NAAR MOERDIJK. Tijdelijke omlegging door Dordrecht. Ten behoeve van den aanleg van een ge deelte van den Zuidelijken oprit naar de brug te Dordrecht en de wijzigingen aan het wegprofiel aldaar zal gedurende zeer geruim en tijd (ongeveer 5 maanden l het verkeer te Dordrecht gedeeltelijk worden omgeleid, aldus schrijft ons de K.N.A.C. Het verkeer komende uit Rotterdam en gaande in de richting Moerdijk volgt in hoofdzaak de oude route dicht langs de rivier. Na het passeeren van de in aanleg zijnde nieuwe verkeersbmg wordt het ver keer langs een kleine driehoeksverbinding omgeleid over den Weeskinderendijk. Het verkeer in omgekeerde richting moet zich een veel grooteren omweg getroosten, aangezien de oude route langs de rivier daarvoor afgesloten is. Komende van Moer dijk slaat dit verkeer naar rechts de Hugo de Grootlaan in, waarlangs de kort geleden geopende tunnel onder de spoorbaan wordt bereikt. Ter vermijding van veel links af gaand verkeer op het nabijgelegen kruis punt met de singels heeft men daarna de offlcieele route door de binnenstad geleid langs de Albert Cuypsingel, J. de Witt- straat. Bagijnhof, Kerkbuurt en zoo naar het Zwijndrechtsche veer. Ter plaatse be kende weggebruikers blijven .er echter vrij in de kortere foute te kiezen over de van Strijsingel (na de tunnel links in plaats van rechts af), Sluisweg en Leuveberg. De K.N.A.C. meent deze kortere route wel te moeten aanbevelen, omdat de weg door het centrum van de stad eenlge bezwaarlijke rechte hoeken heeft en de verkeerslichten bij de Voorstraat ook een vlotten afvoer belemmeren. Inmiddels is er voor de K.N A C. alle aan leiding het verkeer van Rotterdam naar Moerdijk en omgekeerd te adviseeren in plaats van het veer Dordrecht-Zwijndrecht gebruik te maken van het veer 's-Graven- deel-WIeldrecht. De route over de laatst genoemde plaatsen is iets langer, doch men kan er van verzekerd zijn, dat de wacht tijden bij het veer zeer aanzienlijk korter zullen zijn dan bij het veer Dordrecht- Zwijndrecht. Sinds Juli 1937 ls bij 's-Gra- vendeel een der groote ponten in dienst, die vroeger bij Moerdijk ln gebruik waren en waarop ongeveer 22 personen-auto's tegelijk kunnen worden vervoerd. De tarie ven zijn er gelijk aan die bij het Zwijn drechtsche veer. Tijdens de gepasseerde Paaschdagen wa ren wachttijden van een uur bij het Zwijn drechtsche veer geen uitzondering, terwijl bij het 's-Gravendeelsche veer alles vlot verwerkt kon worden. VERPACHTING VAN 51 BOERDERIJEN IN DEN WIERINGERMEER. Men schrijft ons: Nauwelijks is het aantal boeren, dat in den eersten Zuiderzeepolder voor eigen rekening een bedrijf exploiteert met 50 vermeerderd en daarmee tot 213 aange groeid. afkomstig uit alle deelen van ons land, of maatregelen worden weer getrof fen voor een hernieuwde uitgifte, thans van 51 boerderijen, welke 1 November a.s., voor zoover het cultuurland betreft en 1 Mei van het volgende jaar wat de bedrijfs gebouwen met woningen aangaat, kunnen worden aanvaard. Dit jaar zullen 26 akkerbouw-, 23 ge mengde- en 2 weidebedrijven worden ver pacht, gezamenlijk groot rond 2000 H A. In totaal omvat de Wleringermeer een oppervlakte van 20.000 H.A., waarvan 2000 H.A. afgaat voor dorpen, wegen en kana len. Voorts is ln het noodoostelijke deel 500 H.A. beboscht, zoodat 17500 H.A. cul tuurland beschikbaar ls. Ongeveer 1000 H.A wordt ln staatsexploitatie gehouden, 16500 H.A. zal derhalve in particuliere ex ploitatie komen. Reeds meer dan 9600 H.A. is bij pachters in gebruik, zoodat nog een kleine 7000 H.A. resteert. Deze oppervlak te zal ln drie achtereenvolgende jaren wor den verpacht. In 1940 zal de geheele Wle ringermeer dus haar bestemming hebben verkregen. Alsdan zal de uitgifte van Zul- derzeegronden moeten worden onderbro ken, om na verloop van eenige Jaren, ln den noordoostelijken polder, aan de indij king waaraan hard wordt gewerkt, te wor den voortgezet. J De belangstelling voor de nieuwe bedrij ven ls ook dit jaar weer bijzonder groot. Eenige honderden candldaten, die in vori ge jaren moesten worden teleurgesteld, omdat slechts een beperkt aantal bedrij ven beschikbaar was, hopen dit jaar ge lukkiger te zijn, terwijl ook vele nieuwe ge gadigden zich reeds voor een bedrijf heb ben aangemeld. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR VERLOSKUNDE EN GYNAECOLOGIE. Plechtige openingszitting. Het internationaal congres voor verlos kunde en gynaecologie, dat tot 8 Mei te Amsterdam wordt gehouden, ia vanmiddag met een plechtige zitting ln de aula van het koloniaal instituut geopend. In deze zitting werd tevens het vijftigjarig bestaan der Nederlandsche gynaecologische ver eeniging herdacht. De algemeen voorzitter van het congres, prof. dr. P C. T. van der Hoeven hield in de Fransche taal een welkomstrede. waarna minister Slotemaker de Bruine de ope ningsrede uitsprak. HET EINDE VAN HET CONFLICT IN DE BOUWBEDRIJVEN. De leden van de drie samenwerkende bouwvakarbeidersorganisaties in het noord oostelijk stakingsgebied van Drente, heb ben gistermiddag onder leiding van den heer G Klein uit Amsterdam, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Bouwvakarbeldersbond, te Assen een ver gadering belegd, ter behandeling van de door de werkgevers gestelde voorwaarden. De vergadering nam deze voorstellen aan, waike inhielden, dat het inwerking treden der art. 15 en 22 van het landelijk collectief contract resp. betreffende reis- vergoeding en doorbetaling van loon bij regenverzulm, zal geschieden op 1 Januari en 1 Maart 1939. 53 VLIEGTUIGEN BOVEN GRONINGEN. Propaganda voor den luchtver dedigingsdag op 11 Mei. De Groningers beleefden gisteren een imposant schouwspel. Drie en vijftig mili taire toestellen vlogen den ganschen mid dag boven Gruno's veste, nu eens in for maties van drie of vijf, dan weer ln groe pen van negen, twaalf of vijftien. Zoo nu en dan werden spiegelgevechten geleverd cn dwarrelden zij brullend door elkander, snel en bewegelijk als meeuwen, overrom pelend als gieren, die op hun prooi neer vallen. Een doeltreffende propaganda voorden luchtverdedigingsdag, welke 11 Mei a.s. in deze stad gehouden wordt, had men zich niet kunnen voorstellen. De weersomstan digheden werkten bovendien zeer goed mede, want hoewel de vrij harde wind voor de vliegers verre van aangenaam was en deze het formatievliegen in niet gerin ge mate verzwaarde, vormde het hooge blauwe plafond voor de toeschouwers op straat en op de daken een achtergrond, waartegen de evoluties der vliegers uit stekend waren te volgen. De militaire autoriteiten, met aan het hoofd majoor J. G. W. Zegers van den staf der militaire luchtvaart, die het program ma voor den a.s. luchtverdedigingsdag hebben ontworpen, volgden de verrichtin gen der vliegers in het Stadspark, waar boven 11 Mei a.s. de demonstraties wor den gehouden en waar dien dag ook de iuchtdoelartillerie zal zijn opgesteld. In hun gezelschap bevond zich een aantal genoodlgden, waarbij o.m, de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is, in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer B. van Eesteren, benoemd de heer Anth. Folmer te 's-Gravenhage. MEN KAN NOG GEEN VOLKSGAS MASKERS BESTELLEN. Naar aanleiding van een desbetreffend bericht, ontleend aan het Alg. Handelsblad, deelt de directie van het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen aan de Hembrue ons mede. dat door haar thans nog geen be stellingen voor „volksgasmaskers", die ver- moedeliik tegen den prils van f. 5 oer stuk zullen worden verkocht, kunnen worden aanvaard. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Kunnen Rhododendrons en andera houtgewassen ook met kunstmest gekweekt? G. te o. Antwoord: Kunstmest kan zeer goed ge. bruikt bU de kweek van genoemde hout gewassen en speciaal de geconcentreerde A-SI korrels. Vooral als bedoelde kunstmest als hulpmest wordt gebezigd, d.w.z. bij de stalmest Op gronden, welke veel humus bevatten kaü zeer goed een jaar met uitsluitend hulpmest worden gemest. Vraag: De bladeren van mijn klimroos ver- schrompelen. Ook zitten er groene bladluizen op. Hoe te handelen? P. F. te L. Antwoord: Uw roos ls aangetast door een schimmel, welke het z.g. ..wit" veroorzaakt Zulke, in den groei gestoorde planten worden vaak ook door bladluizen aangetast. Spuit de plant met het volgende middel, waarmee beide vijanden worden bestreden. Meng in 10 liter water 2 ons groene of gele zeep. Los in 1 d.L, (1 maatje) brandspiritus 10 gram salicylzuur op. Dit laatète koopt u bij een drogist, Meng dit door de zeepsop en spuit daarmee de roos. Eenmaal per dag en drie dagen aaneen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw. VROUWEN VREDESGANG 1938. De vrouwen vredesgang zal Woensdag middag 18 Mei om half drie van de Prin segracht in Den Haag vertrekken. Langs LoosdulnschewegRegentesselaan en Suez- kade. wordt naar de tentoonstellingshal op Houtrust geloopen, waar een korte slui- tingsbijeenkomst zal plaats vinden. BOND VAN HANDELAREN IN HUIS- HOUDELIJKE EN AANVERWANTE ARTIKELEN. In een te Utrecht gehouden bijeenkomsii is besloten tot oprichtine van bovenge noemd en bond. Het bestuur ls als volgt samengesteld: L. Leeuw. Wijk bil Duurstede, voorzitter} H. v. RombuTgh. Den Haag. secretaris; B. A. Reith. Maarssen. penningmeester; j, Kort. Haarlem, bestuurslid. Weet U, waarom de sorteering Waarborg- Kleeding altijd iets aparts biedt? Omdat die eiken dag weer met de nieuwste snufjes wordt aangevuld. 586 (Ingez. Med.V 1 Eerste Kamer. DE SPELLING-INTERPELLATIE. (Van onzen parlementairen medewerker). Zooals gemeld heeft de Senaat zich gis teren weer eens met de spelling bezig ge houden. De heer Woltjer interpelleerde over het spelilngsbeleid van de regeering. Voor zijn vragen en het antwoord van minister Slo temaker de Bruine, verwijzen wij naar ons Blad van gisteren. In zijn repliek heeft de heer Woltjer de opmerking gemaakt, dat feitelijk over de spelling wordt beslist door de kleine groep der uitgevers. Hij bleef van oordeel, dat de thans ingeslagen weg niet Juist ls ge weest, en dat de genomen beslissingen geen wettig karakter dragen, al gaf hij toe, dat men zich natuurlijk aan de Ko ninklijke Besluiten zal moeten houden. De Regeering had nooit meende hij met behulp van de examen-elschen een be paalde spelling-afwijking mogen dóórzet ten. Zijn standpunt is, dat men ln de overgangsperiode de vrije keuze had moe ten laten tussehen óf De Vries en Te Win kel óf Marchant (spelling 19341, in hun (ln afwachting van de wettelijke regeling) geheel, want nu wordt het toch wel een beetje een chaos, meende hij. Intusschen, al verklaarde de heer Woltjer dat zijn fractie (de anti-revolutionaireniet bevre digd was, zij troostte zich met de toezeg ging van de voor te stellen wettelijke re geling. Hierna zijn nog de heeren Van Lanschot en Lohman aan het woord geweest. Beiden nog al critlsch. Eerstgenoemde vond de spelling-situatie zoo verward als ze nog nooit geweest ls. en van een wettelijke re geling vreesde hij nog grooter verwarring, want wat, als de wet mocht worden ver worpen? Reeds nu gaan de plannen der Regeering immers ln tegen de opvatting van de meerderheid der Tweede Kamer. Zal de wettelijke regeling spoedig worden voorgesteld? vroeg hij. De heer Lohman was van oordeel, dat de heele spelling- 1934 (Marchant) radicaal Ingetrokken had moeten worden lnplaats van haar in tweeën te hakken en aan elke partij een brok te geven. Nu zitten we meende hij eigenlijk nog veel verder in den put, want niemand ls bevredigd en het kind wordt de dupe. Deze spreker was vurig voorstander van een wettelijke regeling, maar eerst moet de spelling-Marchant finaal weg. en dan moet er een veelzijdig samengestelde commissie komen Wanneer men een debat als dit hoort, dan moet men inderdaad erkennen: het spelling-drama is nog lang niet uit. En de meeningen zijn hopeloos verdeeld. VOOR DONDERDAG 5 MEL Hilversum I 1875 en 415.5 M. 8.009.15 Kro, 10.00 Ncrv. 11.00 Kro. 2.00—12.00 Ncrv. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.muziek 10.15 Morgendienst 30.45 Gram.muz. 1130 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Gramjnuz. 12.30 Kro-orkest en gram.muziek 2.00 Handwerk les 2.56 Gram.muz. 3 00 Voor de vrouw 3.40 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gram.muziek 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.30 Rotterdamsch Pianokwartet en Gram.muziek 6.40 Causerie over Lichamelijke Ontwikkeling 7.00 Berichten 7.15 Jour nalistiek weekoverzicht 7.45 Reportage 8.W Berichten ANP 8.15 Christ. Muziekeerekct „De Bazuin"' en Gram.platen 9.00 Medische causerie 9.30 Vervolg concert en gram.pl. 10.00 Berichten ANP 10.05 Orgelspel 10.45 Gymnastiekles 11.00 Gram.muziek 11.» Vervolg orgelspel 11.40 Gramjnuziek, ca, 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II 3Ö1.5 M. Avro-uitzendtng 8.00 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gra- mofoonmuzlek 10.30 Omroeporkest - 1100 Kniples 11.30 Omroeporkest en solisten - 12.30 Kovacs Lajos" orkest, duo „JA" en Gra- mofoomnuzlek 2.00 Voor de vrouw 230 De Twilight Serenaders en solisten 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Gram.muz. - 4.50 Voor de kinderen 5.30 Aeolian-orkest 6.30 Sportcauserleën. 7.00 Voor de kinderen 7.05 Avro-Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Hierna: het Concertgeb.- orkest, het versterkt Toonkunstkoort. Jongens koor en solisten 9.50 Pianovoordracht 10.15 Cabaretprogramma 11.00 Berichten ANP. Hierna: het Avro-dansorkest 11.4012.00 Orgelspel. Droitwich 1500 M. 10.25—10.45 Gram muziek - 11.05 BBC-Wels orkest en soliste 11.50 Radio- tooneel 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) 12.50 I.20 Het John Mac Arthur kwintet 2.10—2.30 Causerie ..Off Duty" 2.35 Stedelijk Orkest Bournemouth en solist 4.05 Gram.muziek 4.20 Reg. King's orkest 4.50 Gram.muz. 5.20 Berichten 5.40 Causerie „The Death of Napoleon" 6.00 BBC-Northern Orkest en soliste 6.50 Revue-programma 7.50 Cause rie „Transport" 8.20 Berichten 8.40 Va riété-programma 9.20 Korte Kerkdienst 9.40 BBC-Theater Orkest 10.35 Oscar Rabln en zijn Band 10.5011.20 Dansmuziek (gra- mofoonplaten). Radio-Paris 1648 M, 7.55—8.05. 9.30 en 1020 Gramof-muz. 11.40 Giardino-orkest 'om 12.50 Zang) 3.20 Zang 4.20 Radlotooneel 7.35 Pianovoordracht 7.50 Nationaal Orkest 9.5510.05 Gram.muziek. Keulen 456 M. 5.50 Gram.muziek 6.30 Om- roep-Amusementsorkest 9.20 Koorconcert II.20 Fabrieksorkest 12.35 Kurhessisch Lan- desorkest Kassei 1.30 Populair concert 3.20 Omroeporkest 6.30 Gram.muziek 800 Omroeporkest, -koor en solisten 9.35 Gram. muziek 9.5011.20 Omroepkleinorkest en solist. Brussel 322 en 484 M. 322 M. 11.20 en 12.30— 1.20 Vroolljk programma 4.20 Omroepsalon- orkest en Gram.muziek 5.50 en 6.22 Gram. muziek 7.20 Radlotooneel 8.20 Omroep orkest en Gram.-muz. 9.3010.20 Gram.muz. 484 M.: 11.20 Omroepdansorkest Gram.muziek 12.30 Omroepdansorkest 12.50—1.20 Gram.muziek 4.20 Kouznetzofi- orkest 5.00 Gram.muziek 5.35 Vioolvoor dracht 6.05 Zang 6.20 Gram.muziek - 7.20 Zang met toelichting 7.50 Omroeporkest Kapel der Grenadiers en solisten (8.358-50 Reportage 10.00—10.20 Omroepdansorkest. Deutschlandsender 1571 M. 6.30 J. Michaleks orkest en solisten 7.20 Omroeporkest en so- liste (8,20—8,35 Dultschlandecho - 920 Berlch- ten 9.50 Vlooi en piano 10.05 Berichten 10.2011.20 Omroepkleinorkest en solist. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Donderdag 5 Mei. lste Programma: lederen dag van 8—24 uur: Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 8—24 uur. Kro. Ncrv enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 9.50 Parijs 11.05 Radio P.T.T. Nord 11.20 ParUs B- 12.20 Brussel VI. 13.20 Keulen - 14*} Parijs R. 14.35 Droitwich 16.20 Brussel Fr. 16.50 Brussel VI. 18.05 Brussel Fr. - 18.50 Keulen 19.50 Parijs R 21.55 Pra*5 of div. 22.50 Boedapest of div. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 8-2° jj>' versen 9.35 London Reg. 11.20 Droit*«cn 11.50 Brussel Fr. 12.20 Droitwich - London Reg. 16.20 Droitwich 19.00 Gram- muz. G.R.D. 20.00 London Reg. Droitwich 23.20 R. Danmark. Wijzigingen voorbehouden. 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10