LAATSTE BERICHTEN tfIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 3 Mei 1938 De strijd in het Verre Oosten Stadsnieuws BEURSOVERZICHT Binnenland Buitenland VRAGENRUBRIEK SPORT i DAGBLADRECLAME FRANKRIJK. Financieels decreten. In den ministerraad zijn gisteren diverse economische decreten vastgesteld. Er zal van het land een opoffering worden ge vraagd. van bijzonderen en tijdeHJken aard, tot een bedrag van vier milliard. Men meent te weten, dat de maatregelen, «aartoe besloten is, in hoofdaaak betrek king hebben op een verhooging met tien pet. van de directe belastingen en van de at«emeene inkomsten-belasting en een ver- hoóging met 5 pet. van de Indirecte belas tingen. Voorts zou de heffing op benzine verhoogd worden met 5 centimes per liter. Later zou een leening worden uitgeschreven als slotmaatregel der regering. Voorts rekent men op een heffing op de winsten van ondernemingen, welke voor de nationale defensie werken en op de winsten van de geconcessloneerde bedrijven. DUITSCHLAND. Felle critiek op mgr. Sproll. De rijksstadhouder van Wurttemberg Smmeert mgr. Sproll, den R.K. bisschop an Rothenburg (Wurttembergl de uit oefening van zijn ambt van geestelijke te staken. Op 10 April had mgr. Sproll, gelijk bekend. niet deelgenomen aan de volks stemming POLEN. Overeenkomst, met Lithauen, De Lithausch-Poolsche onderhandelingen ttft regeling van post-, telefoon- en tele- graafverkeer hebben geleld tot de para feering van een overeenkomst. Vijftien da gen na de ratificatie zal het accoord in ■verking treden. VEREENIGDE STATEN. De vkwtuMbraéding. De Senaat heeft een amendement aan genomen op het vlootuitbreldingswetsont- werp, door welk amendement het niet mo gelijk zou worden slagschepen te bouwen boven de 35.000 ton, tenzij de president vaststelt, dat andere naties bezig zijn met den bouw of voornemens zijn tot het bou wen van grootere oorlogsschepen. De pre sident zou ln dat geval kunnen aanbeve len oorlogsschepen te bouwen tot een ton nage van 45.000 ton. De machtiging tot den bouw van drie dergelijke schepen ln dat geval zou ln het aanhangige wetsontwerp ■vorden opgenomen. Dit beteekent prac- •isch, dat tot den bouw zal worden overge gaan Met Engeland zijn echter nog bespre kingen gaande over de grootte: 42.000 of 15000 ton. DANZIG. Protest tegen Polen. De Senaat heeft bij de Poolsche diplo matieke vertegenwoordiging geprotesteerd tegen de arrestatie van een Danziesche staatsburgeres, mevrouw Charlotte Kloed- tlnakl. Mevrouw Kloedzinski had zich naar aan leiding van een telefonische mededeeling, dat haar moeder een ongeluk had gehad, en in een huis te Gdlngen was opgeno men, naar Gdingen begeven. Aan de grens vetd zij gearresteerd, daar zij de devie- knwetten zou hebben overtreden. Later bieek, dat de mededeeling, omtrent *t ongeval dat haar moeder was over doen, valsch was. Ik Senaat heeft in het bijzonder ook 'rttgen geprotesteerd, dat bij de arresta- tk van mevrouw Kloedzinski onwettige methoden zijn gebezigd. Van het front. Beide partijen blijven plaatselijke succes sen melden in Sjantoeng en Sjansi. Men kan daaruit veilig concludeeren, dat er weinig of niets is gewijzigd. Te Sjanghai is een leider der Chineesche guerilla-troepen, een kolonel, doodgescho ten. Het totaal der schade, ln Sjanghai geleden, wordt op 845 millioen yoean ge schat, waarbij de Chineezen uiteraard het troarst zijn getroffen. De verliezen van de buitenlanders in Sjanghai bestaan meer in de gevolgen van te lamlegging van den handel en in de 'emietiging van gebouwen en andere be ntangen, hoewel ook deze verliezen niet onaanzienlijk zijn. De wet op de nationale mobilisatie. Lte Japansche regeering heeft besloten een door den keizer goed te keuren decreet af te kondigen, waarbij de wet op de na tionale mobilisatie, welke ln de vorige zit ting van den landdag is afgehandeld, ge deeltelijk in werking wordt gesteld. Bedoelde artikelen betreffen de controle °P de hulpbronnen, den opslag van zekere goederen, mobilisatie der bedrijven, con trole op de onteigening van fabrieken e.d Hoewel verluidt, dat de door de wet ge geven machtsbevoegdheden tijdens het nuadige incident in Ch'lna niet zouden ™den benut, heeft de regeering geen oeiinitieve belofte op dit punt gegeven Britsch-Japansche douane, overeenkomst. J" een communiqué wordt bekend ge maakt dat een overeenkomst tusschen {?J5P.*n Engeland tot stand is gekomen, waarbij bepaald ls. dat alle Inkomsten, Chin 8em<* worden door de douane in elke fesehc haven, die door de Japannee- - hetet, bij de Yokohama-speciebank sitnv neerd zullen worden. Uit deze depo- ■eent 0J^en Quota's voor buitenlandsche i..jnfen overgemaakt worden aan den itij, '!tn™al der douane. fen einde den dienst der tul'enlandvche 6 R.V.A. bestaat 62 jaar. Toespraak van overste C. de Iongh. Ter gelegenheid van den 62sten verjaar dag van het 6de regiment veldartillerie al hier op 1 Mel JJ., heeft de regimentscom mandant, overste C. de Iongh hedenmiddag op de cour der Doelenkazerne de daartoe onder bevel van majoor Taconis opgestelde troep geïnspecteerd en vervolgens een toe spraak gehouden. Spr. zeide dezen 62sten verjaardag van het regiment niet zonder meer te willen laten passeeren. Het regimentsleven van het afgeloopen jaar stemde spr. tot groote tevredenheid. De door de derde batterij gehouden oefe ningen en die in de legerplaats te Olde- broek hebben de tevredenheid van hooger- hand kunnen verwerven De inspecteur der artillerie getuigde na afloop van een Inspectie, dat het regiment goed geoefend was. Dergelijke uitlatingen zijn voor spr. prettig en aangenaam om te hooren en hij brengt zijn dank over aan de officieren, onderofficieren en manschap pen, die door hun goede wijze van dienen daarvoor de grondslagen legden. Spr. vertrouwt dan ook, dat zijn beroep op het geheele regiment om ook in het ko mende jaar een goed figuur te maken, niet tevergeefs zal zijn Hij denkt daarbij ln de eerste plaats aan de onberedenen. die door een regeeringsbeslult hun diensttijd ver dubbeld zagen, doch zich daarbij zonder morren neerlegden, overtuigd als zij waren van de noodzakelijkheid van dezen maat regel. Toch beteekende dit voor velen een groote teleurstelling en spr. zal volgaarne zijn steun verleenen aan hen, die tenein de een betrekking ln dc burgermaatschap pij te verkrijgen of om studieredenen den dienst vervroegd willen verlaten. De Internationale toestand ls nog steeds niet rooskleurig: de geschiedenis leert, dat elk land voor zich zelf moet zorgen en zoo ls ook ln ons land het besef versterkt, dat het Nederlandsche volk niets van zijn grondgebied mag afstaan, doch alles in het werk moet stellen om het te verde digen. Spr. hoopt, dat het nooit noodig zal zijn. onze onafhankelijkheid met de wapens te verdedigen, doch mocht dit wel het geval zyn. dan vertrouwt hij. dat het zesde regi ment veldartillerie zich op den voorgrond zal stellen. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat ons land nog vele jaren moge staan onder de gezegende regeering van H. M. de Koningin en een driewerf „hoera" voor Hare Majesteit, waarmede het geheele regiment instemde. De plechtigheid werd besloten met net spelen van het Wilhel mus door het muziekkorps van 6 R.V.A. Baarschers, aan den Parallelweg te En schedé, in een zoogenaamde krasmachine. Daar zich in de spinnerij een groote hoeveelheid katoen-afval en kapok be vond, verspreidde het vuur zich snel. Ver stikkende rookwolken stegen op. waardoor de brandweer van zuurstofapparaten ge bruik moest maken. Met het oog op het aanvankelijk be staande gevaar voor uitbreiding, werd de naast gelegen R.-K. bewaarschool ont ruimd. De brandweer, die het vuur van ver schillende zijden aantastte, was den brand echter vrtj spoedig meester. De belangrijke schade wordt door verze kering gedekt. BOERDERIJBRAND TE EEMNES. Vanmiddag brak. tijdens afwezigheid der- bewoners, brand uit ln de boerderij van den heer I. Hilhorst aan den Meentweg te Ee.nr.cs. Het vuur vond gretig voedsel in het'rie ten dak c-n de krachtige wind wakkerde de vlammen fel aan. Eenig groot vee. dat op stal stond, kon worden gered, maar het kleinvee, een 25-tal kippen en konijnen, kwam ln de vlammen om. Verschillende landbouwwerktuigen werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. De boerderij brandde geheel uit. Zij was slechts laag verzekerd. NEDERL. BIOSCOOPBOND. Omtrent de te Rotterdam gehouden ver gadering van dezen bond wordt nog ge meld dat het jaarverslag over 1937 onder dankzegging voor kennisgeving ls aange nomen. terwijl de rekening en verantwoor ding van het financieel beheer over het vorig laar. sluitend met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f. 73 842 52 zijn goedgekeurd. De begrooting voor het Jaar 1938 werd vastgesteld op een bedrag van f. 67.320. De leden van het hoofdbestuur, de heeren D. Hamburger Jr C. S. Roem. M. P M Vermin, W. K. G van Royen D v. d. Berg. L. Groen. S. Kinsbergen. Joh. Miedema en J. Wessel. die aftredend wa ren. werden met algemeene stemmen her kozen. Met algemeene stemmen werden voorts eenige technische wijzigingen gebracht in het mlnimum-prljzen-reglement en het prijsbeschermlng-reglement van den bond lf-ïr,;n en der sohadclocsst'U'n'en die lnkomS erd worden door de douane- Naar *5 verrichten, ten verluidt, zullen de Vereenlgdc Sta- tegep ,'r,ankrljk geen bezwaren maken "Sellng "Welijfa toepassing van deze Prins Louis Ferdinand en grootvorstin Kyra van Rus land te Doorn aangekomen. Vanavond zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard aanwezig zijn. Vanmorgen om negen uur zijn prins Louis Ferdinand von Hohenzollern en grootvor stin Kyra van Rusland op „Huize Doom" aangekomen. Zij waren vergezeld van den vader van de bruid, grootvorst Kyrill, dien zoon, groot vorst Wladlmir, en diens neef. grootvorst Dmitry, alsmede vorst en vorstin zu Hohen- lohe. oom en tante van de bruid, en den erfprins Zu Leinlngen, zwager van de bruid Voorts: de vader en de moeder van den bruidegom, ex-kroonprins Wilhelm en de ex-kroonprinses Cecilie, de prinsen Frle- drich en Hubertus en prinses Cecilie (broe ders en zuster van den bruidegom), de prin sen Eitel-Friedrich, Adalbert. August-Wll- helm en prins Oskar (ooms van den bruide gom) met de prinsessen Adalbert en Oskar, den groothertog en de groothertogin van Mecklenburg (oom en tante van den bruide gom) alsmede de erfprinses Zu Salm, vrien din van den huize. Om kwart voor één vereenlgde het gezel schap zich aan een lunch. Vanavond wordt op „Huize Doorn" een diner gegeven, waaraan H K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen aanzitten. Op het diner volgt een solrée Tot de verdere gasten behooren: graaf K. G. C von der Goltz en mevrouw, uit Arnhem; baronesse C. von Pannwitz, uit Bennebroek, baron van der Heijdt uit Zandvoort, de burgemeester van Doorn, J. H. E baron van Nagell en mevrouw, de heer en mevrouw mr. H. Th. s' Jacob uit Huis ter Heide, baronesse R. C. v. Heecke- ren van Keil, geb. gravin Bentinck, graaf Carlos Bentinck, jhr. en jkivr. C. A. de Pesters uit Zeist, mr. C. J. baron van Tuyll van Serooskerken en mevrouw uit Zeist, F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken en mevrouw uit Zuilen, jhr. en Jkvr. J. D W. H Schorer uit Utrecht, de heer en mevr Blanckenhagen uit Utrecht, jkvr. C A. de Beaufort uit Doorn. mevr. E. D. van der AaBoissevain en de heer A. J. Brandt uit Driebergen. Verschillende vorstelijke personen heb ben wegens rouw of ongesteldheid voor de gezonden ultnoodiging moeten bedanken. Daaronder zijn de hertog en hertogin van Brunswijk, oom en tante van den bruide gom. prinses Heinrich. oud-tante van den bruidegom, prinses Nikolaus van Grieken land, landgraaf en landgravin van Hessen, oud-tante van den bruidegom, koningin van Denemarken, tante van den bruidegom. Morgen om' twaalf uur wordt het kerke lijk huwelijk gesloten voor hofprediker Doehrlnig Na deze plechtigheid wordt eer. gala-ma altijd aangericht. BRAND IN MATRASSENFABRIEK TE ENSCHEDE. Vanochtend omstreeks kwart over elf ontstond brand in de afvalsplnnerij van de matrassenfabrlek der firma gebrs. Toen de 55-J. slager A, V. wonende ln de Veenestraat te Leldschendam met zijn rijwiel op de Blnckhorstlaan in den Haag reed. werd hij door een rukwind ge grepen en tegen den grond geslingerd, waardoor hij zijn linkerarm brak. Naar het ziekenhuis aan de Zuidwal aldaar ver voerd. is hii daarin opgenomen. Indertijd is hem zijn rechterarm afge reden door de toenmalige stoomtram Den Haag—Lgiden. T UIT NED. OOST-INDIË VOORZITTER VAN DEN LANDRAAD VERMIST. PONTIAiNAK. 3 Mei Aneta/A.N.P.)De voorzitter van den landraad te Pontianak, mr. J. B. W. Hesselink. wordt reeds gedu rende vier dagen vermist. De nasporingen om hem te vinden zijn tot nog toe vruchte loos gebleven. Men vreest, dat hij door ver drinking om het leven is gekomen. BLIJDE GEBEURTENIS AAN HET EGYPTISCHE HOF VERWACHT. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat koningin Farida van Egypte begin No- vemToer een blijde gebeurtenis verwacht. DE FRANSCHE WEERMACHT. Tot de gisteren door den Franschen mi nisterraad aangenomen maatregelen, die in het staatsblad zijn gepubliceerd, behoort een decreet van wet, waarbij een crediet van 4.712.500.000 frank wordt toegestaan voor de landsverdediging. AMSTERDAM. 3 Mei. Hier te lande wordt het koersverloop van Wallstreet nog steeds nauwkeurig gadegeslagen en de stemming te New York ls dikwijls toon aangevend voor die te Amsterdam. Wanneer echter wordt nagegaan, hoe sterk de koers- reactie op de Amerikaansche beurzen is ge weest en ln welke mate de noteeringen der locale Nederlandsche fondsen naar beneden zijn gegaan, dan blijkt duidelijk, dat men zich aan het Damrak door de Inzinking in de Ver. Staten toch niet geheel van streek heeft laten brengt. Reeds bij meer dan een gelegenheid is uiteengezet, dat een algemeen wereldherstel niet goed mogelijk ls. indien het Amerikaansche bedrijfsleven onder een zware crisis gebukt gaat. Maar daarom is het ook niet noodzakelijk om hetgeen in de Ver. Staten gebeurt, zuiver aan te leggen als maatstaf voor de verhoudin gen ln ons eigen land. Want ondanks de min der mooie factoren, die ten aanzien van den economischen toestand hier te lande naar voren kunnen worden gebracht, zijn er toch ook nog tal van goede elementen en het is hoofdzakelijk daaraan, dat de Amsterdamsche markt een goeden steun ontleent. In dit ver band ls het niet ondienstig nogmaals te wijzen op den gunstigen indruk, die door verscheidene jaarverslagen van, Ned. Maatschappijen wordt gevestigd. Naar verhouding van de resultaten, welke in 1937 worden verkregen, worden veelal slechts matige of bescheiden winstuitkeeringen gedaan. Op zichzelf beschouwd, zijn die ult- keerlngen echter lang niet slecht en indien i groote sommen ln de bedrijven worden behou- I den. dan kan dit aan de beoordeeling van de i innerlijke positie der betreffende vennoot schappen niet anders dan ten goede komen. Een goed voorbeeld van den voorspoed, waarin tal van koloniale cultuurondernemingen zich in het afgeloopen Jaar mochten verheugen, vormt ongetwijfeld de Rubbercultuur-Maat- sch&ppi) „Amsterdamdie na ruime afschrij vingen nog in staat is een dividend uit te kee- ren van 16%. 9 De middagbeurs. Vaste markt. Kalme handel. Amsterdam Rub ber willig. Beleggingsmarkt prijshoudend. Ame rika iets hooger De Amsterdamsche effectenbeurs was heden veel beter gedisponeerd dan de laatste dagen het geval was geweest. Weliswaar had de handel I niet veel uitbreiding ondergaan, doch ln ieder i geval ging er iets meer om dan tegenwoordig gebruikelijk ls en daarbij was de stemming veel verbeterd. De berichten omtrent den poli- tleken toestand die den indruk wekken, dat de spanning nog steeds aan het verminderen is. droegen hiertoe niet weinig bij, terwijl boven dien van de jaarverslagen welke thans worden gepubliceerd, een stimuleerenden invloed uit ging. Bepaald willig gestemd waren Amsterdam Rubbers, die terdege profijt trokken van de aankondiging van het dividend van 15%. De overige Rubberfondsen waren goed prijshou dend en weiden meerendeels op of iets boven de vorige topprijzen afgedaan. Op de Petroleumafdeeling ontwikkelde zich eenige affaire in Koninklijken, die bij de ope ning eenige procenten boven het slot van gisteren werden verhandeld, waarna de koers zoo goed als stationnair bleef. In Suikeraan- deelen ging weinig om. H.V.A.'s konden zich echter belangrijk herstellen van het gisteren geleden verlies en kwamen ver boven 400 Voor Industrieelen bestond slechts matige be langstelling. De Phillpsaandeelen werden desniettemin belangrijk hooger afgedaan. Unilevers en Aku's haalden het gisteren geleden verlies ruim schoots ln. Voor Fokker-aandeelen openbaarde zich vraag, zoodat die in doorsnee een twin tigtal punten hooger kwamen te liggen. In Tabakken ging weinig om. De Sumatra-aan- deelen waren goed prijshoudend. Senembah's echter zoo goed als onveranderd. Voor Scheep vaartpapieren bestond slechts weinig animo. Scheepvaart Unies en Japanlijnen werden hoo ger afgedaan. Voor Amerikanen was de belang stelling niet groot. Het meest ging om in de Staalaandeelen en Anaconda's, die weliswaar hooger werden genoteerd, doch zich op ongeveer de pariteit van New-York bewogen. De handel in beleggingsfondsen was van kalmen aard. De Nederlandsche Staatspapieren ondergingen slechts onbeteekenende wijzigingen. Van de j Oude Schuld kwamen integralen een fractie lager te liggen. De obligaties daarentegen trok ken iets aan. De Fransche fondsen waren we derom aangeboden, in overeenstemming met de prijsbeweging van den Franschen franc. De no teeringen kwamen bijna algemeen op een lager peil. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 3/4 (8.96 1/16); Berlijn 72.25 (72.25); Parijs 5.44 (5.51Vt); Brussel 30.28V* <30.37l/«)Zwitserland 41.30 C41.34); Ko penhagen 40.05 <40.02»/*); Stockholm 46.22l/t 46.17' 2 Oslo 45.07' s (45.02'/i); New York 1.79 13/16 (1.793/4); Praag 6.26 (6.26 Oost. Bankpapier 19 1/4: Lire 7.75. Prolongatie 1 Part, disc 18. Daggeld 1/4. Registermarken 35 3 8 Crediet Soerr- maiken 111/4, Effectensperrmarken 10 5/8. Reismarken 49'/2. Bankpapier 34 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. A. O. te A. a. d. R. U kunt ter gemeente secretarie. afd Militaire Zaken, alle inlichtin gen verkrijgen. H. K. te N. Voor den genoemden tak van nijverheid is thans nog geen vergunning ver- eischt. Onder vestiging wordt ook verstaan voortzetting door een anderen ondernemer. U doet er verder goed aan nadere inlichtingen ln te winnen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. G. H. Z. te L. Overwogen wordt ook voor de genoemde branche vestiglngseischen te stel len. Informeer bij den Kamer van Koophandel en Fabrieken, hoever het hiermede staat. MeJ. G. K. te V. Op Uw vragen van uit eenloopenden aard kan het volgende geant woord worden: Onder bepaalde omstandigheden kan in het genoemde geval een strafrechtelijke vervolging worden ingesteld. Medeplichtigheid is hierbij niet uitgesloten te achten. In som mige gevallen zullen ook verklaringen van min derjarigen onderzocht worden. Of de aangeduide persoon, die elders een functie vervult, strafbaar is, kan zonder ken nis van bijzonderheden niet worden vastgesteld. In openbare leeszalen zult U waarschijnlijk de verlangde wetten wel kunnen raadplegen. Het ls beter eerst de beslissing in de schei dingsprocedure af te wachten, tenzij de han delwijze volgens uw zienswijze daarmede niets te maken heeft. Of ln het onderhoud zal moe ten worden voorzien, hangt af van den finan- cieelen toestand van de vrouw na het bedoelde huwelijk. De samenwoning zal wel niet geëischt worden Ontslag zal op verzoek worden verleend. A. te L. 1. De rijksinkomsten- en gemeen tefondsbelasting is in beide gemeente ongeveer hetzelfde. 2. De personeele belasting zal ln de gemeente O. in hoofdsom en opcenten pl.m. f. 20 meer 1 bedragen. VOETBAL. R.B.F.—u.v.v. Heden te kwart voor zes spelen bovenge- 1 noemde Sportvereeniglngen een vriendschappe- Üjken wedstrijd aan hel Zwarte Pad IN/T (Ki UITEREN NIEUWE UITGAVEN. Belastinggids. Bij de Dagelijksche Beurscourant te Am sterdam is verschenen: ..Belastingglds bij de aangifte voor de vermogens- en inkomsten belasting 19381939". Deze gids bevat behalve de bekende gegevens een handleiding bij de invulling van de aan giftebiljetten. Verder is opgenomen de begrooting van divi denden van een aantal aandeden. Behalve de officieel genoteerde en incourante fondsen, die elk jaar zijn opgenomen, zijn dit jaar ook opgenomen Incourante Protestantsch Christelijke Fondsen, volgens gegevens van de Heeren Ingwersen en Co. oncentreer op het krachtigste reclame-middel NIAIKÏ BERICHTEN LEIDEN. 2 Mei. Noteering Cooper. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingver. „Leiden en omstr. Prei f. 4.50—6.50. kroten, gekookt f. 10XM), peen f.14—18.50. andijvie f. 15—21. sla L4.00— 10.00. aardbeien f.152. peulen f.46—-54. postelein f.14—22. spinazie f.3-7 per 100 kilo* komkom mers f.414. bloemkool f. 3.70 per 100 stuks; pieterselie 6080. radijs f -1.20 —2.40. selderie 40—90. uien f. 2.20—2.70, peen f. 3.30—14. rabarber f. 3.10—6.50, raapstelen 40— 1.50 per 100 bos. tomaten 3866 ct. LEIDEN. 3 Mei. Vette Varkensmarkt. Aange voerd totaal aantal 159 stuks, zwaar 158, licht 1 stuks. Prijs per kilo levend gewicht: zwaar 51—52 ct.. handel vlug. BODEGRAVEN. 3 Mei. Aangevoerd 181 par tijen Goudsche kaas. alle met rijksmerk, totaal 88145 stuks., wegende 73305 KG. Prijs le soort f. 22.50f. 24. 2e soort f. 20f. 22. handel matig. BOSKOOP. 2 Mei. Coop. ver. „De Boskoop- sche Veiling". Rozen per bos. Florex 5373 ct., Butterfly 52—77 ct.. Else Poulsen 76—94 ct.. Ro- salandla 3654 ct.. Rosa Mundi 1.82-3.04. Wend land 88106 ct„ Brlarclif 2545 ct„ Aug. Noach 4060 ct.. Polvantharozen 180 ct., Ellen Poulsen 66—100 ct.. Pechtold 47—56 ct.. Vlerlanden 60— 72 ct Ingar Olsson 114^-130 ct„ Queen Mary 65—78 ct.. Edith Helen 66—76 ct., Steward 81— 102 ct Wilh. Kordes 35—60 ct.. Hadley 63—80 cent. Golden Ophelia 20—35 ct.. gemengde ro- 2640 ct„ diversen per bos: Pink Pearl 50 70 ct.. Rhododendronbloemen 25-39 ct. Leeuwen bekken 5460 ct.. Lathyrus 1820 ct.. Clematis Prins Hendrik 110—140 ct.. id. Mevr. le Coultre 130—210 ct.. idem Nelly Moser 3647 ct„ Hor tensia's per stuk 5356 ct. HAZERSWOUDE. 2 Mei. Aangevoerd werden 9067 eieren. Prijs kipeieren f. 2.95—3.50; eend eieren f 2.35—2.65 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN. 2 Mei. Groenten- veiling Waschpeen 33.75; Radijs 1.301.70; Prei 5.25—8.75; Witlof 9—13.50; Sla 3—4; Spi nazie 2.504.50. LEIDSCHENDAM. 2 Mei. Engelsche komkom mers le soort f. 7.80—8.90. idem 2e soort f. 5.20— 6.50. idem 3e soort f. 4.60—5.10. gele komkom mers le soort f. 10.50—12.00. idem 2e soort f. 7.40- 8.90. idem 3e soort f. 5.10—6.00. kropsla le soort f 1.20—2.60. idem 2e soort f. 1.001.20. stoofsla f. 4.00—7.00. peen f. 1050—11.30. bloemkool le soort f. 9.10—13.50. idem 2e soort f. 5.20—7.90, idem uitschot f. 2.904.10, tomaten midd. 20—23. idem groote ronde 2124. idem 2e soort 20^—22. idem 3e soort 1417. andijvie per 100 f. 2.50-^6.00 Idem per kilo 20—23. spinazie 4 kilo 3—19. poste lein f. 14.00—16.90, raapstelen 60—90, rabarber per 100 bos f. 4.10—6.00. snijboonen 51—53. sper- cieboonen 82—86, radijs f. 1.20—2.00, prei f.3.50— 4.80. selderv 7090. PURMEREND. 3 Mei. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 62.000 kilo. handel goed. Hoogste prijs f. 21.50. Kleine Boe renkaas f. 19 per 100 kilo. boter f. 1.231.31 per kilo. runderen tot-aal 475 stuks, vette koeien 6372 ct per kilo. gelde koeien f. 1502.40 per stuk. melkkoeien f. 180300 per stuk. stieren 5460 ct. per kilo. paarden f.70195 per stuk. vette kalveren f. 3060 per kilo. nuchtere kal veren voor de slacht f.512 per stuk. nuchtere kalveren voor de fok f. 11—18 per stuk, vette varkens 5254 ct. per kilo. magere varkens f. 2640 per stuk. biggen f. 15—24 p. st.. schapen f. 1732 p. st„ bokken f. 313 p. stuk. lamme ren f. 812 per st., kipeieren f. 2.803.20 per 100 st.. eendeieren f. 2.70 per 100 st.. piepkuikens f. 0.850.86 per kilo, oude koppen en hanen f. 0.45050 per kilo. konijnen f 0.601.70 p. st., eenden f. 0.300.70 per stuk. duiven f. 0.40 p. pr. Coop. Centr. Eierveiling Purmerend G. A. - Af deeling eieren. Aanvoer 125.000 stuks. Eend eleren f. 2.903.00 per 100 stuks. 100.000 kipeie ren. 65 66 K.G. f. 3.20—3.25. 63 64 K G. f. 3.20— 3.25. 60 62 K.G. f. 2.95—3.10. 58 59 K.G. f2.90— 3.00. 56 57 K.G. f. 2.80—2.90. 53 55 K.G. f. 2.75— f2.85. RIJNSBURG, 2 Mei. Bloemenveiling. Tulpen: Copland 1018; Bartigon 1827; Elisabeth 26 32; Clara But 1622; Carnaval 1629; Deene 12—16; Yellow 18—22; Witte Zwaan 9—16; Cra- moisie brillant 610; Moore 810: Prins van Oostenrijk 8—13; Castor 12—16; Murillo 6—10; Californië 12—16: Muurbloemen 1.603.10; Wit te Violieren 1416; Trollium 2560; Anemonen 701.50; Convellaria 1.102.30; Lathyrus 50 80. Freesia 1218; Witte Lelies 4.405.20; Im- mulatum 3.606.20: Iris wit 20—25; idem blauw 20—28; idem geel 15—18. ROELOFARENDSVEEN. 2 Mei 1938. Aard beien 21—27 cent per doosje, spinazie 3 ct.. an dijvie 7 ct. per kg., sla f. 1.403.90 per 100 krop. peulen f.2.402.80 per 5 kg. ROTTERDAM. 3 Mei. Totaal aanvoer 4086 st. Paarden 161, veulens 3. magere runderen 968. vette runderen 792. vette kalveren 56. graskalve ren 144. nuchtere kalveren 1484, schapen en lammeren 457. varkens 8. bokken en geiten 113. Prijzen per kilo: vette koeien, le kwaliteit 76. 2e kwal. 68. 3e kw. 5256. vette ossen le kw. 70, 2e kw. 66. 3e kw. 5458. stieren 646054. vette kalveren 105—90—55 tot 65. schapen 504540. nuchtere kalveren 433834. slachtpaarden 564640. Prijzen per stuk: schapen le kwalit. f 28. 2e kw. f. 24. 3e kw. f. 18. zuiglammeren f-14106. nuchtere slachtkalveren f. 1086. nuchtere fokkalveren f. 25—22—18. slachtpaarden f235190120, werkpaarden f. 380330200, hitten f. 250—200—100. stieren f. 355—275—200. kalfkoeien f. 325—275—200, melkkoeien f.320— f.280200, varekoeien f.215180150, vaarzen f. 230—170—120. pinken. f.'190—150—110, graskal veren f. 1309055. bokken en geiten f. 1284. ROTTERDAM. 2 Mei. Binnenl. Granen. Noteering: Haver f. 6.50—7; Chev. gerst f.7.25— 7.85; KI. gr. erwten f. 8.50—11; Schokkererwten *1316.50; Br. boonen f.913. handgelezen iets meer; Kogelboonen f. 8.50—12. handgelezen er boven; Lijnzaad f. 8.50—9.5Ö; Karwfjzaad f.20— 21.50 inclusief; BI. maanzaad f. 34—36 inclusief. Alles per 100 kilo netto. TER AAR. 2 Mei 1938. Centr. Veiling. Spi nazie f. 0.10—0.27; Andijvie f. 0.50; Slavellen f. 0.140.26; Peulen f. 4.405.60; Snijboonen f. 6.40—7 per 10 kg.; Postelein f. 0.13—0.18 per kg.; Radijs f. 0.40—1.10; Rabarber f.5; Seldery f. 0.40—1; Raapstelen f.1 per 100 bos: Sla f.1— 3.20 per 100 stuks: Bloemkool f.0.06—0.17; Kom kommers f. 0.060.11 per stuk; Aardbeien f. 0.19 0.26; Tomaten A f. 0.25 per doosje. BOND WESTLAND. 2 Mei. Aalbessen 2.80— 2.85. aardbeien 1.051.85. champignons 80 ct, dubb. boonen 8085 ct.. snijboonen 6575 ct, postelein 16 ct„ peulen 80 ct.. aardappelen 15— 19 ct.. poters 2023 ct.. tomaten 4851 ct„ idem C 4352 ct.. idem CC 41 ct. alles per kg., sla 1.302.00, eieren 3.103.30 per 100 bos; asper ges 50 ct., idem blauw 44 ct. per bos; kelen 50 80 ct,. peen 14.0018.00. peterselie 1.70. prei 5.10 6.00. radijs 1.00. rhabarber 4.306.00 per 100 bos; bloemkool 12—16 ct.. idem 2e srt. 7—10 ct.. komkommers 7 ct.. perziken 2234 ct., idem 2e srt. 1418 ct. per stuk; Andijvie 4562 ct., stoofsla 2035 ct. per bak. Coop. Centr. Westl. Snijbloemenveiling. 2 Mei. Spectrum 4.00—6.60. salmon 5.70—7.20. licht rose 6.40—9.00. wit 5.60—9.30. geel 5.80—8.20. allwood 6.106.80. diversen 6.8012.30. gerbera 5.00 7.00. am. kelken 11.00. calla 5.00—9.00. japansche lelie 5.406.60. violieren 6.6018.00. rozen 3.60— 6.70. stafanotus 1.20—1.30 alles per 100; plumosa 23—42 ct.. sprengerie 16—19 ct.. lathyrus 13— 23 ct.. anemonen 712 ct„ zomerviolieren 43 58 ct.. irissen blauw 2338 ct.. geel 1014 ct, wit 1520 ct.. speranix 1417 ct.. gladiolen 28 35 ct.. terrifolium 1722 ct.. convilles 2225 ct., clara butt 1620 ct.. yellow 1729 ct.. diverse tulpen 10—24 ct. alles per bos. ZOETERWOUDE. 2 Mei. Eierenvelling Aanvoer 3050 eieren. Kippeneieren 33.30; Eendeneieren 2.40; Kaas 2028: Kippen 40—70; Hanen 50; Konijnen 0,401,05; Duiven 20. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3