Ons Kort Verhaal Voorstellen aan den Leidschen Raad Het Koninklijk bezoek aan Vlissingen IEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 3 Mei 1938 Vrijheid of dood... Luchtaanvallen! Prins Hendrik's borstbeeld onthuld. Posthume hulde van de Koopvaardij FINANCIEN N.V. Rubber Cultuur Maat schappij „Amsterdam". Gistermiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek aan Vlissingen gebracht ter onthulling van een borstbeeld van wij len Prins Hendrik. Dit beeld, bedoeld als een posthume hulde van de Neder- landsche koopvaardij in het algemeen en van de leerlingen en oud-leerlingen der zeevaartschool in het bijzonder geplaatst in den gevel van de Zee- \aartschool, de ,J>e Ruyterschool", van welke instelling Prins Hendrik ge durende 25 jaar het beschermheerschap heeft vervuld. Voor dit Koninklijk bezoek was Vlissin gen in feeststemming. Langs den weg. dien Hare Majesteit per auto door de stad af legde, werd huis aan huis gevlagd en zeer velen, ook van elders, stonden langs dien weg geschaard. Het feestelijk aanzien der stad kwam dadelijk al tot uiting door de tallooze ge- pavolseerde mail- en loodsbooten, welke ln de binnenhaven achter den Prins Hen- di'ikweg voor anker lagen. Bij het station en langs den weg en op den boulevard stond het reeds lang voor het tijdstip waarop H. M. zou arriveeren, zwart van de menschen. Ter weerszijde van den boulevard ston den de leerlingen van de zeevaartschool opgesteld, met de vlaggen van de verschei dene scheepvaartmaatschappijen, ln wel ker dienst de oud-leerlingen der school zijn getreden- Recht tegenover de plaats waar het ge- denkteeken ln den gevel ls gehouwen, was een tribune getimmerd. Hier wachtte een groot aantal genoodigden de komst van de Koningin af. Van Arnhem af was de Koningin met Haar gevolg in het Koninklijk salonrijtuig naar Vlissingen gereisd. Tien minuten voor vier kwam de trein te Vlissingen aan. Op het station werd H. M. begroet door haar commissaris in deze provincie, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en den Vlls- singschen burgemeester, den heer C. A. van Woelderen. Slechts kort duurde het oponthoud hier, tijdens hetwelk een doch tertje van burgemeester van Woelderen ge legenheid had aan de Koningin een bou quet aan te bieden. Per auto werd naar de Zeevaartschool gereden. Tijdens den rit, welke ongeveer een kwartier duurde, werd de Koningin bijzonder hartelijk toegejuicht. Nadat de Koningin ln de eere-loge, welke recht tegenover het gebouw was op gesteld, had plaats genome* en uit han den van een kleindochter van den voor zitter der school, mr. J. Smit Aan. bloe men had ontvangen, sprak de Commis saris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. Quarles van Ufford Hare Majesteit toe. Toespraken. HU herinnerde er om. aan, hoe wijlen Z.K.H. zich ook tal van malen de oprechte sympathie der Zeeuwen verworven heeft door zijn aanwezigheid bij meerdere gele- legenheden binnen deze provincie, door de hartelijke en minzame wijze, waarop hij placht om te gaan met een ieder, die de eer genoot aan hem te worden voorge steld. aLsmede door zijn eenvoud en vrien delijkheid. Na jhr. Quarles van Ufford sprak' de heer J. Spaanderman, oud-gezagvoerder ln zijn hoedanigheid van voorzitter van het uitvoerend comité. Hij memoreerde hoe het nu juist 10 jaar geleden was, dat wijlen Z. K, H Prins Hendrik aan boord van het sa. „Mecklen burg" het feit herdacht dat de Zeevaart school de „De Ruyterschool" te Vlissingen 25 jaar bestond. Dat was aldus spr. voor ons koop- vaardijmannen een onvergetelijke dag, toen hebben wij gezien en gehoord welk een sympathie Z. K. H. voor de koopvaar dij in het algemeen en voor de „De Ruy terschool" in het bijzonder had. Nu de „De Ruyterschool" 35 Jaar be staat, wilden wij bij deze gelegenheid uiting geven aan onze gevoelens daarom trent door het bestuur der school een borstbeeld van Z. K. H. aan te bieden ter plaatsing ln de school. Na de rede van den heer Spaanderman was het woord aan den heer Van Woel deren, den burgemeester van Vlissingen. Wij zijn er trotsch op zoo zeide de burgemeester o.m. dat onze Hooge Landsvrouwe onder Hare vele waardighe den ook den ouden titel Vrouwe van Vlis singen voert, want de bijzondere band, die 6 April 1572 werd gelegd tuaschen Oranje en Vlissingen, toen Vlissingen als eerste Nederlandsche stad vrijwillig 's Prinsen zijde koos, verbindt Vlissingen thans nog hechter en onwrikbaarder dan ooit aan Hwe Majesteit. Wijlen Z.K.H. Prins Hendrik der Neder landen heeft steeds de diepgewortelde lief de van Vlissingen voor Oranje aangevoeld en menigmaal zijn voorkeur betoond voor de maritieme en rustige sfeer te Vlissin gen. Op 23 Maart 1907 ls ter viering van den lOOsten geboortedag van Mlchiel Adr.z. de Ruyter de eerste steen gelegd door Z.K.H. voor een zeevaartschool „De Ruyterschool heuoeid als nationaal monument ter hul- diging van de nagedachtenis van Beste- vaer Michiel door het Nederlandsche volk, waartoe een groot bedrag werd beschik bar gesteld van de gelden, door het Na tionaal de Ruyter Comité, voor dat doel bijeengebracht. ,°P 23 Maart 1909 wérd de „De Ruyter- scnool" door Z.K.H. plechtig geopend, waarbij het beschermheerschap dezer zee vaartschool door Z.K.H. werd aanvaard. Leourende de 25 Jaren, dat de Prins dit oescnermheerschap bekleedde, heeft hij "e'6cheidene malen de zeevaartschool be zocht en de belangrijkste gebeurtenissen bijgewoond. De gemeente Vlissingen ls dankbaar voor de eer. dit waardevolle gedenkteeken voor wijlen Z.K H. Prins Hendrik der Ne derlanden te mogen bezitten en zal het, zoolang deze zeevaartschool zal bestaan moge het zijn tot in lengte van dagen getrouwelijk behoeden in dankbare herin nering aan den geliefden beschermheer dezer zeevaartschool de ,De Ruyterschool." Ten slotte verzocht de burgemeester Hare Majesteit, tot de onthulling te wil len overgaan. De Koningin spreekt. Na de woorden van burgemeester Van Woelderen trad H. M. de Koningin naar voren. Hare Majesteit sprak als volgt: Gaarne zal ik voldoen aan het ver zoek het borstbeeld van mijn geliefden gemaal te onthullen. Mijne kinderen en Ik zijn diep ge troffen en erkentelijk voor de gevoe lens die de oud-leerlingen en leerlin gen van de „De Ruyterschool" en de Nederlandsche koopvaardij in het al gemeen, geleid hebben tot de oprich ting van dit gedenkteeken. Het is allen bekend welk een warm hart mijn gemaal onzen zeevarenden en onze handelsvloot toedroeg. Met voldoening herinner Ik mij de talrijke bewijzen van belangstelling en mede leven door hem gegeven in den arbeid en het streVen van deze school, die genoemd is naar onzen grooten admi raal Ik acht mij daarom gelukkig deze traditie heden voort te zetten. U, mijnheer de Commissaris en u, mijnheer de burgemeester, dank Ik voor uwe woorden van welkom bij mijn komst in Zeeland en in Vlissin gen. v.elk gewest en welke stad door onze roemrijke historie zoo nauw met mijn stamhuis verbonden lijn. Mijnheer de voorzitter van het co mité, gaarne sluit Ik mij aan bij de woorden door mijn geliefden gemaal gesproken toen Hij den eersten steen legdevoor dit gebouw. Ik voeg hier aan toe: Mogen de toekomstige koop- vaardijofficicren, afkomstig van deze school, ten allen tijde zich het bezie lend voorbeeld van De Ruyter voor oogen houden en zich daardoor bewust zijn van hun hooge plicht de eer van de Nederlandsche vlag op alle wereld zeeën hoog te houden. Thans ga Ik over tot de onthulling van het gedenkteeken. Nadat H M. was uitgesproken, drukte zij op een knop, waardoor een belsignaal overging. Op dit teeken verwijderden zes leerlin gen der zeevaartschool het vlaggedoek van het monument, nadat de Koningin bloe men onder het gedenkteeken had neerge legd werd dit voorbeeld door den burge meester gevolgd, die een krans legde na mens het gemeentebestuur Daarna werden nog bloemen gelegd door verschillende organisaties. Het gedenkteeken. De beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft heeft een tweemaal levensgroote buste van den Prins gemaakt. Gekleed in het groot tenu van admiraal met epauletten en ridderorden is dit zandsteenen beeld gevat ln een zandsteenen medaillonvorml- ge omlijsting. Links van het beeld zijn de wapens van den Prins en van de stad Vlissingen ge beeldhouwd. Bovendien wordt het beeld geflankeerd door twee zandsteenen ge denkplaten. Op de linker plaat ls te lezen: Z.K.H. Hendrik, Prins der Nederlanden, beschermheer van de „De Ruyterschool" 1909—1934 en op de rechter plaat: Hulde blijk van de Nederlandsche Koopvaardij 2 Mei 1938. Hare Majesteit in de Zeevaartschool. Vervolgens heeft de Koningin het school gebouw bezichtigd. De Koningin onderhield zich tijdens Haar bezoek aan het schoolgebouw met den beeldhouwer, den heer Etienne. en deed ook de zes leerlingen, die het vlagge doek hadden verwijderd, ontbieden. Voorts sprak de Koningin nog met verschillende leden van het eere-comité en van het uit voerend comité. Ook de commandant der maritieme middelen in Vlissingen, de oud- directeur der zeevaarschool, de heer S. Visser, en de heer Lemmers, voorzitter van den bond van buurtvereenigingen, werden door H M. ontboden. In de bestuurskamer heeft de Koningin een oorkonde van het gedenkteeken, ver- viardigd door den kunstschilder Van der Zee. uit Zoutelande, bezichtigd en daarna de thee gebruikt. Om tien minuten over vijf verliet de Koningin het gebouw om naar het station terug te rijden. Op het perron stonden 800 Vlissingsche schoolkinderen opgesteld, welke Hare Ma jesteit bij Haar vertrek eenlge vaderland- sche liederen toezongen. door J. P. BALJÉ. Generaal Jaime Fernando trommelde een roffel op het blad van zijn schrijfbu reau en beet zich nerveus op den knevel. Even verzachtten zijn oogen, toen hij het meisje aankeek, dat voor hem stond, maar direct werd zijn blik weer harder. „Je vraagt iets onmogelijk van me, Ma- nuela", zei hij. „De krijgsraad heeft uitge maakt. dat José sterven moet. en er ls voor mij geen enkele reden, dat vonnis te wijzigen. Integendeel. Manuela maakt een beweging van wan hoop Ze wist het. Jaime en José waren gezworen vijanden, niet alléén ln dezen menschonteerenden burgeroorlog, ook in het leven hadden ze tegenover elkaar ge staan. Er. zij was daar de oorzaak van. Jaime haatte José, omdat Manuela aan hem de voorkeur had gegeven. En nu nu moest ze Juist bij Jaime Fernando om zijn leven smeeken, want hij was de eeni- ge, die nu nog gratie kon verleenen. „Doe het voor mij, Jaime", smeekte ze zacht, „je hebt altijd gezegd, dat je van me hield, bewijs dat nudoor José's leven te sparen" Haar oogen waren voch tig tin haar armen hingen slap langs haar licadum De roffel op de schrijftafel ging door. Generaal Fernando dacht na. Een zweem van een glimlach kwam om zijn mond en hij kneep zijn oogen half dicht. „Ik wil een overeeokomst met je sluiten, Maneula", stelde hij bedachtzaam voor „Ik wil José een kans geven, zijn leven te redden. HIJ zal zelf mogen kiezen! Kiest hij het leven, danwel. dan kunnen Jullie samen gelukkig worden". Hij maakte een onverschillige beweging met de hand. „Maar", ging hij toen verder, „als hij een lafaard is, en verkeerd kiest Hij wachtte even en keek Manuela recht ln de oogen „Als hij verkeerd kiest, Ma nuela, dan heb ik gewonnen, en dan trouw je mij! Als Je me dat plechtig bezweert, zal lk José de kans geven." Manuela keek hem achterdochtig aan. Er was iets In Jaime's woorden, dat ze niet begreep. Was hij bovendien heelemaal te vertrouwen? En dan.... als José verkeerd zou kiezen, dan zou ze Jaime's vrouw moe ten wordenl Ze huiverde. „Ik begrijp niet", zei ze langzaam, „wat móét José kiezen? En aal het eerlijk gaan?" „Volkomen eerlijk", antwoordde gene raal Fernando met klem, „de bewijzen daarvan zal ik je leveren. Het zal een faire kans zijnvoor iemand met moed." Manuela sloeg de oogen neer. Ze kende Jalme, Ze wist aeker, dat hy hieraan vast zou houderl. Nog aarzelde ze Maar kwam er tenslotte nog iets op aan, als José moest sterven? Voor haar was dan alles zwart als de nacht, en het feit, dat ze Fernando'» vrouw zou worden, kon dat nauwelijks er ger maken. „Goed", zei ze toonloos. „!k neem het aan. Maar ik moet er zeker van zijn, dat José een eerlijke kans op zijn vrijheid krijgt". „Mijn woord!" Generaal Fernando schelde Een soldaat verscheen. „Je zult boven moeien wachten, Manuela", beval hij, „volg dezen soldaat. Ik zal iniusschen José laten komen.,.." Een half uur lang liep Manuela in het I sombere vertrek, waar men haar had op gesloten, heen en weer. Telkens als ze voetstappen hoorde, keek ze vol verwach ting naar de deur. maar steeds gingen de voetstappen voorbij. Eindelijk werd de deur geopend. Een soldaat trad op haar toe. „Generaal Fer nando wacht u". Nerveus volgde ze den soldaat. Toen ze weer In Jaime's kamer was, speurde ze naar een uitdrukking op zijn gezicht, die haar den uitslag zou zeggen. Maar het leek onbewogen. „Enwaar is José? Hoe is de uitslag?" Ze hijgde en een 'beetje voorovergebogen van spanning keek ze naar hem. Generaal Fernando hief de hand op. alsof hij om stilte verzocht. „Luister!" zei hij alleen. Bijna op hetzelfde moment klonk buiten een salvo. „Het executle-pe- leton!" verklaarde Fernando. Bevend zakte Manuela op een stoel neer. Generaal Fernando trad op haar toe, maar ze weerde hem af. „Ik geloof je niet." gilde ze, „ik geloof je niet. José kan nooit den dood gekozen hebben. Of het was niet eerlijk!" „Ik zal het Je bewijzen", antwoordde ge neraal Fernando kalm. „We hebben hier een apparaat, waar we gramofoonplaten mee kunnen opnemen. Zoo nu en dan hebben we dergelijke dingen noodlg. Ik heb het Instrument ook nu gebruikt. Luis ter goed. ik zal de plaat nu terugdraaien". Even klonk het rulschen van de naald, daarna kwamen de eerste woorden. „José Mlras, lk heb je bij me laten ko men. om je een laatste kans te geven". Het was de stem van generaal Fernando, Manuela herkende die duidelijk. „Je bent ter dood veroordeeld, maar Je weet, dat ik dat vonnis kan veranderen. Ik heb besloten dat te doen". Een oogenbllk was er stilte. Toen klonk een andere stem, en-met ontroering her kende Manuela de stem van José. „Wat ben je van plan te doen?" „Je kunt kiezen, José Myras, Kijk, hier is een glas zuiver water. Ik doe hierbij tien druppels, zie je het goed? Het water wordt nu groen. Wanneer je dit glas leegdrinkt, ben je vrij. Begrijp je dat heel goed? Vri) om te gaan, waarheen je wiltl" Weer was er even een pauze. Toen ging dezelfde stem verder: „Als Je het niet uitdrinkt, zai je binnen enkele oogenblikken gefusil leerd worden". In spanning luisterde Manuela. Secon- öenlang hoorde ze niet anders dan het .scherpe krassen van de naald. Toen klonk weer Fernando's stem, ongeduldig en vor- schend „Nu, wat ls je besluit? Hier is het glas! Drink!" Er volgde een lichte slag en het geluld van scherven. „Nooit", hoorde ze José schor zeggen. „Nooit. Ik drink niet! Het ls een valstrik. Je streken hebben bij mij geen succes. Jaime „Dan heb je je vonhis geteekend", klonk Fernando's koude stem. „Het executie-pe- leton staat gereed." Manuela keek Jaime met donkere oogen aan. „Dit was geen kans", zei ze scherp, „vergifof de kogel. Wat is er voor verschil?" BENOEMINGEN. In de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer ir. J. J. G. van Hoek als bestuurslid der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen worden voorgedragen: lo. ir. J. J. G. van Hoek; 2o. mr. C. J. Goudsmit. Tengevolge van het aan den heer J. M. Bakker verleend eervol ontslag is aan de Jongensschool voor u.l.o. een vacature van on derwijzer ontstaan. In verband daarmede worden voorgedragen: lo. de heer M. J. Oele. onderwijzer aan dc openbare school voor u.l.o. te Den Burg «Texel'. 2o. de heer J. H. van Neerbos onderwijzer aan de neutrale school „De Leerschool" te Nijme gen; 3o. de heer C. L. Schotel, onderwijzer aan de openbare lagere opleidingsschool B te Gouda. „MATHESIS". Bij raadsbesluit van 5 Juli 192G werden aan het. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genl- trix" het gebouw van de voormalige HJB.S. voor Jongens aan de Pieterskerkgracht No. 13 c.a. en de custotswoning van het oude Gym nasiumgebouw aan de Lokhorststraat No 16. tegen een Jaarlijkschen huurprijs van in totaal f.5760 verhuurd, zulks o.m. onder bepaling, dat de huur in ieder geval zou eindigen op I Januari 1933 In verband hiermede heeft het bestuur van het Genootschap verzocht, het ge noemde gebouw met de woning voorloopig nog voor het jaar 1938 te mogen huren, waartegen geen bezwaar bestaat. B. en W. zijn van mee ning. dat de huurprijs voor het jaar 1938 kan worden gesteld op totaal f. 5475. VERKOOP GROND. Van de heeren J. F. Goddijn (eigenaar van het perceel Oude Vest No. 127) en G. Buis (eigenaar van het perceel Oude Vest No. 141) zÖn verzoeken ingekomen om van de gemeente te mogen koopen strookjes gemeentegrond on- qtr de zijgevels van hun perceelen. bU het aanleggen van de Grevenstraat en de Druckerstraat zijn n.l. de belendende per ceelen weggebroken. Dientengevolge moesten de muren, die door de afbraak zijgevels werden ver sterkt worden, waardoor zij gedeeltelijk op ge meentegrond kwamen te staan Vermits het voor de goede orde beter is. dat de zijgevels in haar geheel staan op grond van de huiseige naren. en adressanten met den gevraagden koopprijs van f. 10 per vierk. M. accoord gaan. achten B. en W. inwilliging van de verzoeken gewenscht. DE KOPPENHINKSTEEG. Ingevolge raadsbesluit van 6 Juni 1932 zijn voor verbreeding van de Koppenhinksteeg door de gemeente aangekocht eenige pakhuizen. Het is thans ook mogelijk het belendende perceel eigendom te doen worden van de gemeente. Met de eigenaresse is n.l. na langdurige onder handelingen overeenstemming bereikt over een koopprijs van f.800. RENTE-VERLAGING. Ingevolge besluit van 31 Juli 1933 werd bij de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij te Leeuwarden een geldleening aangegaan van f. 250.000 tegen een rente van 4 3 4 pCt. en met een looptijd van 40 Jaren, terwijl volgens een der bepalingen van de lee- ning-overeenkomst versterkte aflossing of con versie vóór 1 Augustus 1938 was uitgesloten. Aangezien deze leening mitsdien tegen 1 Aug. a.s. voor conversie in aanmerking komt. hebben B. en W. zich terzake tot genoemde Maat schappij gewend. Zy verklaarde zich daarop bereid de rente voor die leening. per 1 Aug. a.3. pro resto groot f. 218.750. met Ingang van ge noemden datum te verlagen tot 3 f4 per jaar. ELECTRICITEIT8-CONTRACT MET KOUDEKERK. Met de gemeente Koudekerk zijn besprekin gen gevoerd over de electriciteitstarieven. De gemeente Koudekerk garandeert een mi- nimumverbruik van 30.000 K.W.U. ln plaats van. zooals tot dusver. 25.000 K.W.U. per Jaar, terwijl zy bereid ls den duur van de overeen komst met 4 jaren te verlengen. Daartegenover zal de enkel tarief pry s. die thans 9 cent hooger is dan het te Leiden gel dende enkeltarief. met 4 cent en de overige tarieven ln evenredigheid daarmede worden verlaagd, terwyi ook de prijs van de electrlci- teit voor de straatverlichting tot den thans algemeen geldenden wordt verminderd: laatst genoemde verlaging is echter eerst voor de toekomst van beteekenis. omdat er op het oogenblik in Koudekerk uitsluitend gas-straat- verlichting is. Voor de verbruikers ln Koudekerk beteekent de voorgestelde tariefsverlaging op de basis van het stroomverbruik over 1937 een voordeel van rond f. 1070. een bedrag, dat Leiden uit den aard der zaak per jaar aan inkomsten zal der ven. wanneer de prijsverlaging eventueel niet door een grooter stroomverbruik zou worden gevolgd. Er la echter de verwachting, da' dit wel het geval zal zyn en dat de tariefsverla ging dus atimuleerend op het verbruik zal werken. SUBSIDIE LEERMIDDELEN. Om praeadvies werd in handen van B. en W. gesteld een verzoek van het bestuur der Ver eeniging voor Christelijk Onderwys alhier, om op grond van artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 medewerking te verleenen tot de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwys aan den Hooge Morschweg. zulks in verband met de toeneming van het aantal leerlingen. De kosten worden door het schoolbestuur ge raamd op rond f.278. DE B-STEUN. Op de gemeente-begrooting voor het loo- pende dienstjaar is onder volgnummer 606 een bedrag van f. 22.345 uitgetrokken ten behoeve van het verleenen van extra-hulp aan werk- loozen (z.g. B-steun tegenover welke uitgave onder volgnummer 169 een ontvang ls geraamd van f. 13.913. als rykssubsidle in die extra-hulp. Ten laste van de gemeente zou derhalve blijven een bedrag van f. 8432. Biykens de thans van den Minister van Soc. Zaken ontvangen circulaire mag over het ka lenderjaar 1938 ten hoogste een bedrag van f. 24.481.50 aan extra-hulp aan werkloozen wor den uitgekeerd, welk bedrag berekend ls naar f. 5.70 per werklooze en een gemiddeld aantal werkloozen van 4295. Van dit bedrag komt f. 3.70 per werklooze, of. ln totaal f. 15.891.50. ten laste van het Ryk. zoodat het ten laste van de gemeente blijvende bedrag f 8590 groot is of f. 158 meer dan op de begrooting is geraamd. EEN STAMRIOOL. In een gedeelte van de Van den Brandeler- kade en van een op die kade aansluitende straat, waarvan de aanleg binnenkort voor rekening van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom te 's-Gravenhage ln uitvoering komt. ls een gedeelte van het stamriool ont worpen. Het ls gewenscht, het gedeelte stamriool te gelijk met den straataanleg aan te leggen. De kosten van aanleg van het gedeelte stamriool worden geraamd op f. 17.000. Van dit bedrag komt een gedeelte, groot f. 11.184, ten laste van het fonds gevormd door de bij dragen. bedoeld in art. 2 der verordening op den aanleg van straten en wegen, terwijl het restant, zijnde f.5816. op de gemeente-begroc- cing beschikbaar dient te worden gesteld. VERBETERING VOLDERSGRACHT. Nu de verschillende op de gemeente-begroo ting voor 1938 uitgetrokken onderhoudsposten zulks veroorloven, zal in den loop van dit i jaar tot verbetering van de bestrating van de Voldersgracht, waarvan de kosten in totaal op pl.m. f.5800 worden geraamd, worden overge gaan. De verbetering van de bestrating zal mede omvatten den aanleg van tegeltrottoirs met een verdiept gedeelte aan de Oostzyde ln verband met de aldaar laag gelegen perceelen alsmede het opruimen van de bestaande boombeplanting en het planten van een nieuwe ry boomen in het aan te leggen Ooste lijk trottoir. Aangezien het voorts uit verkeersoogpunt zeer gewenscht moet worden geacht, dat tot verwijdering van de in deze straat nog aanwe zige overkapping en vischbanken en in verband hiermede tot opheffing van de aldaar gehou den wordende vischmarkt wordt overgegaan, hebben B en W. omtrent een en ander het gevoelea van de Commissie voor den Markt en Havendienst ingewonnen. Blykens haar ad vies bestaat by haar noch tegen het een. noch tegen het ander bezwaar. DE POLITIE. Voorgesteld is. dat er 3 inspecteurs 1ste klasso en vier of vyf ambtenaren in de rangen van inspecteur of adjunct-inspecteur zouden zyn. Tot deze limiteering van het aan tal inspecteurs 1ste klasse zijn B. en W. niet zoozeer overgegaan, omdat zij zeiven van do wenscheiykheid daarvan overtuigd waren, als wel omdat zij daardoor tegemoet kwamen aan een desbetreffenden wensch van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en daarmede een beletsel tegen het verkrygen va« do Koninklijke goedkeuring op de verordening uit den weg dachten te ruimen. Intusschen is B. en W. uit inmiddels Ko- ninkiyk goedgekeurde verordeningen van an dere gemeenten, o.a. van Haarlem en Tilburg, nader gebleken, dat een bepaling, als de ont werp-verordening aanvankelijk bevatte be paling dus. waarbij het aantal inspecteurs lsto kla«6e niet is gelimiteerd voor het verkrygen van de Koninklijke goedkeuring geen hinder paal oplevert. Onder deze omstandigheden stellen B. en W. er prijs op de oorspronkeiyke redactie op dit punt te herstellen, te eer. omdat daardoor mede de belangen van thans in dienst zynde Inspecteurs en ook die van de gemeente zullen kunnen worden gediend. Zooals bekend, is hier tot dusver het aantal Inspecteurs 1ste klasse niet gelimiteerd ge weest en hun aantal heeft dan ook vroeger zelfs in den tyd. dat er nog geen met de on middellijke leiding van de brandweer belaste inspecteur 1ste klasse was wel meer dan 3 bedragen. De praktyk toch was. dat de inspec teurs, wanneer zy een bepaald aantal jaren als zoodanig dienst hadden gedaan en hadden voldaan, tot den rang van inspecteur le klasse werden bevorderd. De thans in dienst zynde inspecteurs leefden dus ln het vooruitzicht, dat zy, voor zoover zij aan de gestelde eischen voldeden, na zekeren tijd tot inspecteur 1ste klasse zouden worden bevorderd. Dat vooruitzicht nu wordt hun groo- tendeels ontnomen, indien het aantal inspec teurs 1ste klasse op 3 bepaald biyft: alsdan zal er voor hen alleen kans op bevordering zijn, uanneer er een vacature als inspecteur 1ste klasse ontstaat. Doch ook de belangen van de gemeente zul len daardoor kunnen worden gediend, in zoo verre dat het dan mogeiyk zal zijn goede In specteurs, die anders zouden trachten elders in een hoogeren rang te worden benoemd, voor den gemeentedienst te behouden. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewljd. Boerhaavelaan 37, Leiden. Generaal Fernando laente schamper. Hij liep naar zijn schrijftafel cn kwam terug met een glas, waarin een groene vloeisiof. „José was een lafaard", sneerde hij, „hij was bang voor pijn. Hij durfde dit niet opdrinken. Kijk!" In één teug dronk hij het glas leeg. „Water en een beetje on schuldige groene kleurstof! Maar lk wist wel. dat hij laf was, en niet sou durven drinken. Als hi) het wèl gedaan had, was hij vrij geweest. Daarvoor had je mijn woord. Nu hij laf was, Manuela, herinner ik je aan jouw belofte... Zijn hand gleed langs Manuela's koude wangen. Ze was flauw gevallen! (Nadruk verboden!. Auteursrecht voorbehouden 1 Naar wy vernemen bedraagt de netto winst over het boekjaar 1937. nadat circa f. 3.000.000 werd afgeschreven, ruim f. 7.300.000. Hiervan zal worden toegevoegd aan de reserve voor afschrij ving op landconcessie6. erfpachtsperceelen en ondernemingen f. 1.500.000. Voorts zal f. 800.000 gereserveerd worden voor uitvoerrecht 1938. waarna de resteerende winst, toelatende een dividend van 15 pCt. zal worden uitgekeerd. EEN MIJLPAAL BIJ DE H.A.V.-BANK. De H.A.V.-bank te Schiedam beleefde een dezer dagen een heuglijk moment, omdat op dien dag het verzekerd bedrag van f. 100.000.000 werd overschreden. De heer G. W. v. Bergen Walraven, hoofd directeur en oprichter der Bank. heeft in een korte, doch gloedvolle rede by het bereiken van dezen mylpaal stilgestaan en daarby tevens zijn dank gebracht aan het personeel van binnen- j en buitendienst, met welks medewerking men tot dit resultaat was gekomen. De heer C. G. v. Rhyn. chef de bureau, sprak woorden van wederkeerigen dank en uitte de beste wenschen voor den verderen groei van de Bank. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11