VOORJAAR IN HOLLANDS TUIN LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 April 1938 Derde Blad No. 23955 b BWTENL. WEEKOVERZICHT Sproeten komen vroeg in Sprutol Bij alle Drogisten. ?9sfe Jaargang De burger: Hij komt weer mooi in 't blad. FINANCIEN GEMENGD NIEUWS werking in de politiek. Er alt „werking" in de politiek, geduchte Werking zelfs. Met spanningen en ontspan ningen zonder tal! Helaas is echter nog niets te zeggen omtrent den afloop. We kunnen slechts hopen, dat de gang van zaken een voor ons werelddeel gelukkige wending zal blijven nemen Zoo op het eerste gezicht ziet de situatie er zelfs niet al te somber uit. Na het sla gen der Engelsch-ltaliaansche besprekin gen, bekroond met een nieuw Gentleman's agreement, schijnt er momenteel geen twijfel meer te bestaan of ook Frankrijk zal zijn betrekkingen met Italië weer op vriendschappelijke wijze regelen. Was graaf Ciano niet op reis geweest naar Albanië om als getuige te fungeeren bij het huwe lijk van koning Zogoe, dan was misschien alles al in kannen en kruiken. Nu is er «enige stagnatie ingetreden, door Parijs echter practisch benut om den zaakgelas tigde te Rome, Blondel, naar Parijs te doen komen om hem nieuwe, blijkbaar uitge breider instructies te geven van omvang rijke soepelheid, zoodat straks onaange name verrassingen uitgesloten zijn te ach ten. De normale betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland eenerzijds en Italië anderzijds hersteld, dat beteekent een ge duchte ontspanning! P Daarop volgde het bezoek der Fransche ministers Daladier en Bonnet aan Londen. Men kan gerust vastleggen, dat daar de 'entente cordiale ln vollen omvang is- her steld. voor zoover dat tenminste noodig was, want beide landen zijn nooit ver uit een gegaan, al was er natuurlijk wel eens wrijving, zooals in iedere vriendschap pleegt voor te komen. Ook dat is een zeer ginstig verschijnsel in algemeenen zin. ;en hechte band tusschen beide Westelijke democratieën biedt althans eenige zeker heid van een veilige VTedes-politiek in Europa! Tot zoover is er dus alle reden voor op timisme, doch daarnaast staan, helaas, en kele andere beelden, die er minder mooi uitzien, al willen wij waarschuwen voor een te zwart pessimisme. Engeland en Frankrijk hebben zich toch «veris zeer nauw verbonden op militair terrein! Men kan zelfs zeggen dat Enge land zijn grenzen aan den Rijn heeft wil len verzekeren en daarom weinig minder dan een defensief verbond heeft aange gaan, waarvan het zich totnutoe altijd verre hield. Als van zelf rijst de vraag, of er dan reden is voor een dergelijke hou ding! Zien Londen en Parijs dan toch ge varen aan den horizon? Bestaan die gevaren inderdaad, dan kan dat slechts zijn in Midden-Europa. En Saarmede zijn we aanbeland bij de kern van wat nog de rust dreigt te verstoren. De Anschluss heeft men noodgedwongen laanvaard, doch verdere ^tappen van jDuitschland tot uitbreiding van zijn macht vil men voorkomen. Met recht geldt hier dit woord, want zou er ooit sprake zijn vin „ongedaan maken", (als n.l. Duitsch- ,nd ook het land der Sudeten zou heb- ..en bezet I, dan kon het er wel eens be droevend uitzien voor het oude Europa...» Midden-Europa, het roept terstond op de gedachte aan Tsjecho-Slowaklje en de Budeten-Duitschers. Henlein, de leider der ilaatsten, heeft in een achttal punten zijn jeischen gesteld; of dit werkelijk zijn pro- mm inhoudt dan wel als minima is te Ibeschouwen, is nog dubieus. Vast staat, dat ijecho-Slowakije die acht eischen reeds et volledig kan Inwilligen, want dat zou Itettkenen het vormen van een natio- tiil-socialistischen staat in den staat en daal Benesj nimmer aanvaarden. Wel wil ijj alle minderheden, dus ook den Duit- schers, tegemoet komen, doch slechts bin nen het kader van den een en ondeelba re" staat Tsjecho-Slowakije. Benesj, die te klappen van de politieke zweep door en ooor kent, tracht zich begrijpelijkerwijs zooveel mogelijk in den rug te dekken. Het heeft Frankrijk's toezegging van steun bij een overval als op Oostenrijk, maar En geland hield zich op de vlakte. Nu legt Praag zijn bedoelingen voor aan Londen en Parijs om te doen zien, hoe meegaand Tsjecho-Slowakije wel wil zijn reeds hieruit is af te lelden, dat men bereid is tot groote concessies en vraagt goedkeu ring van wat wordt geboden; wordt deze Begeven, dan geeft men tevens te kennen, lat het recht aan de zijde van Praag is en dan valt het heel wat moeilijker de consequenties af te wijzen De groote vraag blijft evenwel; wat is Duitschland ten aanzien van de eischen zijner zich tot nationaal-sociallst bekend hebbende landgenooten in Tsjecho-Slowa- *'je van plan. De Duitsche pers steunt Henlein, met wien de regeering van Praag rnet wil onderhandelen, wel met andere leiders der partij, van harte en dat stemt weinig geruststellend. Doch aan den ande ren kant. zal Duitschland voor de Sudeten I het risico van een oorlog aanvaarden? Pr gaan in Duitschland reeds stemmen op, lie meenen, dat ook bij een nieuwen zet Frankrijk en Engeland zich nog wel eens billen bedenken, daarbij steunend op en kele uitlatingen in Frankrijk, dat Parijs bch niet zoo heeft gebonden als wel is beweerd. Daaruit spreekt een zeer gevaar lijke mentaliteit en het zou zeer gewenscht zen. dat de wereld niet in het onzekere I verkeert omtrent de gevolgen van een nieu- >V' machtsuitbreiding van Duitschland. «Jiag men dit zien in de jongste uitbrei- <"ng van het Fransch-Engelsch verdrag van bijstand? Het blijft nog een vraag van zeer groot belang onder de gegeven omstandigheden belooft ook het komende bezoek van den Fuehrer aan Italië te min. Reeds staat vast. dat Mussolini's visite aan Berlijn door de Italianen volkomen in oe schaduw zal worden gesteld en dat een machtsvertoon zal worden ontwikkeld, dat al het vertoonde totdusver op dit gebied te boven gaat. Maar welken invloed zal de once op Hitier weten te oefenen en in wel- *en geest? Ziedaar een nieuw vraagteeken tari den eersten rang! Van de zijde van "laoho-Slowakije is de oude vriendschap Italië op bijzonder duidelijke wijze op- kot mag worden beschouwd als «a beroep op hulp zonder zooveel woor- bvakteen Europa voorloopig Europa's 'ï'Wen heeft Chamberlain met zijn ilTteits-politiek een nieuw succes ge- ™eKt: het laat zich aanzien, dat de eeuwen ™«e veete met Ierland voor goed tot een hfptt i°e?,de oplossing is gebracht, ook al de Valera de vereeniging van geheej het voorjaar, koop tijdig een pot 591 (Ingez. Med.i Eire niet kunnen bewerkstelligen, waarvan hij aanvankelijk een voorwaarde had ge maakt. Van die zijde dreigt Engeland thans geen gevaar meer en al heeft ook Engeland daarvoor offers moeten bren gen. het schijnt toch, dat de politiek van geven en nemen weer eens het pleit heeft gewonnen, zooals Engeland al zoo vaak daarbij baat. heeft gevonden. Engeland is overigens opgeschrikt door de pas ingediende begrooting, die als het ware een zuivere afspiegeling wil zijn van de ner.ode, die wij beleven Bijkans dertig millioen tekort zal door belastingverhoo- ging moeten worden gedekt en zal de En- geLsche onderdanen aan den lijve doen ge voelen, dat om de positie van het land te handhaven, liever gezegd te herstellen, na de ideologische periode van Mc Donald, groote offers noodig zijn, die blijmoedig gedragen zullen moeten worden. Engeland is er gelukkig nog verre van om methoden toe te passen als Duitscvhland nu weer tegenover de Joden in werking gaat stel len, feitelijk neerkomend op een confis catie van alle Joodsche kapitalen, zij het tegen een schuldbekentenis. Want dat alleen kan slechts de bedoeling zijn van Goering's jongste maatregelen. Het Joodsche ras wordt wel zwaar bezocht in het Groot- Duitsche Rijkl HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENS VERZEKERINGEN N.V. De Hollandsche Sociëteit van Levensverze keringen N.V. te Amsterdam hield gisteren haar jaarlijksche vergadering van aandeel houders ter goedkeuring van de balans. Uit het uitgebrachte verslag blijkt, dat het jaar 1937 weder in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de uitbreiding en versterking van haar bedrijf. Aan nieuwe Verzekeringen werd ruim 23 mil lioen gulden gesloten; het totaal verzekerde bedrag klom met ruim 16 millioen gulden tot 150 millioen gulden. Ten aanzien van de beleggingen zij allereerst opgemerkt, dat hypotheken met voorkeur boven iedere andere belegging gesloten werden. Op land werd niet meer dan 50%, op huizen ten hoogste 60% van de conservatief geschatte waarde verstrekt. Slechts twee executies von den plaats, beide met bevredigend verloop, ter wijl aan achterstallige rente nog maar f. 593.25 open staat. Aan hypotheken stond aan het einde van 't jaar een bedrag van f. 18.649.983,03 uit. Het bezit aan vaste eigendommen steeg na toepassing van verschillende afschrijvingen tot f. 7.154.789,18. De met het onroerend goed ver kregen resultaten zijn wederom gunstig; de verhuring liep in het algemeen vlot en de ge middelde rente bedroeg netto 6.68%. De effecten werden evenals vorige jaren ge taxeerd naar den laatsten beurskoers van het boekjaar; tengevolge van de talrijke conver sies, waaraan geen deel genomen werd. daalde het totaal bedrag der effecten tot f. 8.693.279,67. De leeningen op schuldbekentenis aan pro vinciën, gemeenten en waterschappen stegen tot f. 20.275.899.99. D:* premiereserve werd voor een aanzienlijk gedeelte omgerekend naar een 3% rentevoet. Voor öe omrekening werd f. 1.010.399 besteed, welk bedrag aan de extra-reserve werd ont leend. De gemiddelde rente van de premie- reserve bedraagt thans 3.42%.Van de beleg gingen was de gemiddelde rente 4.29%, zoodat er een rentemarge is van 0.87%? tegen 0.70 in het vorig jaar. De bedrijfsresultaten waren alleszins gunstig, zoowel ten aanzien van den opslag, de rente, als de sterfte. Zij lieten toe om een bedrag van f. 890.000 naar de extra-reserve over te boeken en een dividend van 10% uit te keeren. De heer mr. G. W. Beeger werd bij zijn periodieke aftreding als directeur herkozen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Als eenig lichtpunt konden we gistermorgen op de Leidsche markt ontdekken de jaarlijk sche keuring van stieren van het Zwartblaar Veeslag. Er was bepaald een sterke vooruit gang. vergeleken bij enkele jaren terug en de belangstelling was groot. De fokkerij in den omtrek gaat dus vooruit Op de a.s. tentoon stelling in September zal zulks dan ook wel in het vrouwelijk vee tot uiting komen. Op de markt zelve was een zeer gedrukte stemming in den handel. Er was over het al gemeen een flink aanbod, maar het koude weer werkte thans zeer remmend op de koop lust, Men ziet thans de weiden eerder wat achteruitgaan en daardoor toonde men geen kooplust. Zoowel het gebruiksvee als het weide- vee liep in prijs wat terug en er bleef veel onverkocht. Ook te Leeuwarden en Zwolle was het aanbod groot en was de koude van nadee- ligen Invloed op den hanhel. Alles ging in prijs terug. De slachtveemarkt werkte ook nog tegen, want ook hier was de vraag slecht en alleen tot lagere prijzen was te verkoopen. Op de vette en nuchtere kalverenafdeelingen was het al niet anders gesteld. De prijzen moesten ook iets naar omlaag, wegens gebrek aan vol- Inval in een speelhuis te Den Haag. Bekende hazardspelers bij het spel volkomen verrast. Gistermiddag te ruim 6 uur heeft de Haaqsche politie een succes kunnen boe ken ln haar strijd tegen de speelholen in de residentie Reeds geruimen tijd bestond hij haar het vermoeden, dat in het perceel Wagenstraat 165 een speelgelegenheid was gevestigd, en, nadat de noodige voorbereidingen waren getroffen, is gisteren overgegaan tot een inval in het bewuste perceel onder leiding van de inspecteurs Groeneveld en Monsma. Terwijl een hunner zich met 11 recher cheurs in de omgeving haden opgesteld, is de andere inspecteur vergezeld van een rechercheur het pand binnengegaan en heeft daarbij kunnen constateeren. dat er inderdaad werd gespeeld. Al het voor gok ken benoodigde materiaal was aanwezig en 12 bekende hazardspelers werden door de binnentredenden te midden van hun spel volkomen verrast. De aanwezigen werden met den revolver bedreigd en nadat om assistentie was ge floten. verschenen de buiten wachtende politiemannen eveneens ten tooneele. Alle spelers werden in arrestantenwagens naar het hoofdbureau van politie overge bracht. waar zij aan een verhoor werden onderworpen. Na dit verhoor zijn de „goklustigen" weder op vrije voeten eesteld. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Op slag gedood. Gistermiddag omstreeks één uur Is op den Bosschen weg te Tilburg een doodelijk ongeluk gebeurd. De 16-jarige bakkersknecht van S. uit Haaren reed op een driewielige transport fiets in de richting 's Hertogenbosch. Ach ter hem naderde een vrachtauto van de firma H. uit Tilburg. Even voor het mo ment. waarop de vrachtwagen passeeren zou. maakte de fietser een lichte zwenking naar links vermoedelijk als gevolg van een rukwind. Het noodlottig gevolg hiervan was, dat de jongeman door de vrachtauto werd gegrepen en tegen den grond ge smakt. De ongelukkige was op slag dood. Het lichaam vertoonde geen uitwendige teekenen van verwonding. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. Motorrijder aan verwondingen overleden. Gisteravond te zes uur kwam de onge veer 40-jarige handelsreiziger H. C. Hesse- ling uit Koudekerkeper motorrijwiel uit de richting Westkapelle. In een flauwe bocht bij het dorp Zoutelande ontmoette hij een kleine vrachtauto van den slager Minderhout uit Westkapelle. De motor rijder raakte de macht over zijn stuur kwijt en reed met volle vaart tegen de auto op. De man bekwam een schedelbreuk, en een beenbreuk en is spoedig aan de bekomen verwondingen overleden. De justitie te Middelburg stelde een onderzoek in. DOODELIJKE TRAP VAN EEN KOE. Gistermiddag is de 75-jarige landbouwer H J. Lokin te De Wilp bij Deventer in een weide, waarin hij vee had gebracht door een koe op de borst getrapt De bejaarde man was taüna op slag dood. DOOR ZOLDERLUIK GEVALLEN. Gisteren is te Bunschoten de veehouder A. P., toen hij zijn vrouw behulpzaam was bij den schoonmaak, door een zolderluik gevallen. Hij kwam met het hoofd op den stcenen rand van een veevoederbak te recht en liep een schedelbreuk op. Een uur na het ongeval is P aan de be komen verwondingen overleden. BRAND IN STOOMZUIVELFABRIEK TE GRIJPSKERK. In den afgeloopen nacht om drie uur werd brand ontdekt in de stoomzuivel- fabriek te Grijpskerk. Het vuur woedde in het ketelhuis. Het personeel (er wordt dag en nacht gewerkt) trachtte nog met eigen materiaal den brand te blusschen, hetgeen niet gelukte, zoodat men de brandweer alarmeerde, die zoo spoedig mogelijk ter plaatse verscheen en het vuur met drie stralen bestreed. Na een uur was zij den brand meester. Het ketelhuis werd gedeeltelijk verwoest. De oorzaak is niet bekend. De marechaussee stelt een onderzoek in. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. BUTTENLANDSCH GEMENGD. MILITAIRE BALLON DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Nabij Ditche (Frankrijk) is een mili taire kabelballon door den bliksem getrof fen en omlaag gestort Twee officieren kwamen om het leven, vijf minderen wer den ernstig gewond. doende koopers. De vleeschmarkt was in de afgeloopen week over de geheele linie zeer slecht met zakkende prijzen. De wolveehandel I ontkwam niet aan de algemeene teruggang. Deze markt was ook flink voorzien en noch voor export, noch voor het binnenland was de vraag van eenige beteekenis. Met f. 2 f. 3 per stuk liepen de prijzen terug. Voor de jarige weidelammeren die thans ook werden aange boden was dientengevolge in het geheel geen animo. Tenslotte de varkensmarkt. waarvan evenmin iets goeds gezegd kan worden. De markt te Leeuwarden sloot met een noteering van 23 ,26 ct. per pond levend gewicht en we verwach- I ten de Hollandsche markten de volgende week j ook lager, want er is weinig vraag. Biggen ea mestvarkens liepen ook beduidend in pry® terug.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9