TRIUMPH IN SMAAK ROOKT 1 CENT VIRGINIA De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Zaterdag 30 April 193! OFFICIEELE KENNISGEVING DE „TRIUMPHATOR" Th. J. VAN DER HEIJDEN In ONZE etalage vindl U geen aanbieding van demonstratie- of ver ouderde machines! C. F. MEERPOEL's LEIDSCHE CHR. ORANJE-VEREENIGING. Viering verjaardag Prinses Juliana. Op een de vereeniging volkomen waar dige wijze heeft de Leidsche Chr. Oranje- Vereenlglng gisteravond met leden en be langstellenden den verjaardag van Prinses Juliana gevierd. De Stadsgehoorzaal, vroo- lijk met vlaggedoek versierd, was zoo goed als geheel bezet. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op afgevaardigden van de Contact-Commissie, de 3 October-Ver- eeniging. Koninginnedag en Oranje-Garde. Het Leidsch Salonorkest o.l.v. den heer Plu bracht er met opgewekte muziek al spoedig de juiste stemming in en zorgde er ook verder op den avond voor, dat dit Oranjefeest prachtig slaagde. In dit ver band dient direct genoemd te worden de opvoering van het historisch spel „Och tendgloren van Ivans door de Timdeler- club Dit clubje heeft een stuk historie, Commissies van Toezicht op Arbeidsbeurzen. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR HET GYMNASIUM, DE HOOGERE BURGER SCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL v. MEISJES. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs gedurende de maand Mei gele genheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen voor het Gymnasium des Dinsdags en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H.B -Scholen des Dinsdags van 1112 uur voorm. en des Vrijdags van 23 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 30 April 1938.. 475 oude kleederdrachten bijzonder goed deed. IDe Chr. Oranje-Vereeniging mag met groote voldoening op dezen avond terug zien. 8802 (Ingtz. Med.) bij uitstek geëigend voor een avond als deze, prachtig uitgebeeld. Alvorens met de opvoering van dit spel werd begonnen heeft de voorzitter van de Chr. Oranje-Vereeniging ror. dr. N. G. Geelkerken een woord van welkom gespro ken Hierbij vond spr tevens gelegenheid te wijzen op hetgeen allen op dezen avond bijeenbrengt de liefde voor het Oranje huis. Met nadruk wees spr. er verder op, dat de Leidenaars geen slechte feestvierders zijn. Integendeel, de Oranje-liefde zit ons diep in het hart gegrift. Gaat het om een feest van Oranje, dan staan wij Leidenaars niet in de achterste maar veeleer in de voorste gelederen. Om dit te bewijzen stelde Spr. onder daverend applaus der aanwezigen voor om morgen in den vroegen ochtend een tele gram van den volgenden inhoud aan Prin ses Juliana te zenden: „De Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging, in feestvergadering bijeen, biedt Uwe Hooge Majesteit haar gelukwenschen aan". Spontaan werden hierop twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Het Kinderkoor ,,Ex Animo", dat even eens zijn gewaardeerde medewerking aan dezen feestavond verleende, zong in aan sluiting op dit openingswoord enkeie oranje-liederen, welke zeer in den smaak vielen. Nadat de laatste klanken van „Mijn Vaderland" verstorven waren, werd het doek gehaald en stond de Timdelerclub ge reed voor het eerste bedrijf van „Ochtend gloren" op te voeren. Dit stuk verplaatst ons in den tijd van den tachtigjarigen oorlog en speelt te Am sterdam; het doet ons kennis maken met het gezin van Gerbrandt Woutersz, den secretaris van Joost Buyek, een Spaansch- gezind burgemeester van Amsterdam. Gerbrandt, die het volle vertrouwen van den' burgemeester geniet, is in het geheim agept van den Prins van Oranje. Ook zijn zoon Wouter, een vroolijke klant, is de zijde van' den Prins toegedaan en kan het maar niet verkroppen, dat men hem uitmaakt voor een Spaanschen Hollander. Het stuk. dat allerlei spannende verwik kelingen in zich draagt, brengt tenslotte op verrassende wijze een overwinning voor de Prins-gezinden en eindigt met een in tocht van den Prins van Oranje te Am sterdam. Zooals gezegd Is dit spel bijzonder ge schikt voor een oranje-avond. Hoe voor treffelijk werd het enthousiasme van de geuzen uitgebeeld. De Timdelerclub, een zeer goed op elkander ingespeeld gezelschap, heeft prachtige krachten ln haar midden. In het bijzonder verdienen vermelding Wouter ('Van Egmond) en Gerbrandt (Bouwman), die een uitstekende vertolking gaven van een zeer zware rol. Een apart woord van waardeering verdient voorts de aankleeding van het stuk, dat het door zijn Installatie door den wethouder van sociale zaken, In een gisteravond ten gemeentehuize gehouden vergadering zijn de leden van de commissie van Toezicht op de Gemeente lijke Arbeidsbeurs en van de Commissie van Toezicht op de Dlstrlcts-Arbeidsbeurs door den voorzitter van beide commissies, den wethouder van sociale zaken, den heer J. J. van Stralen, geïnstalleerd. In de Commissie van Toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeus hebben zitting de heeren J Heringa en B. J. Huurman Jr.. alhier, leden-vertegenwoordlgers-werk- gevers en de heeren J. Poelijoe en H van Cittert, alhier, leden-vertegenwoordigers werknemers In de Commissie van Toezicht op de Distributie"-Arbeidsbeurs hebben, behalve genoemde heeren. tevens zitting de heeren F. P. Bos te Alphen aan den Rijn en J. C. van Reisen te Sassenheim. leden-werk gevers. W. Geerlof te Alphen aan den Rijn, lid-werknemer, mr. W J. Woldringh van der Hoop. burgemeester van Katwijk en T. van Egmond. wethouder van Oegstgeest. Door B. en W is als secretaris aan belde commissies toegevoegd de hoofdcommies ter secretarie de heer C. J. v d. Lelie, secretaris der Commissie van Advies voor Sociale Zaken, alhier. (Ingcz. Med,) WONINGBOUWVER. „ONS DOEL". De jaarvergadering. Dezer dagen hield bovengenoemde bouw- vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. N. Noteboom heette allen hartelijk welkom en dankte zijn medebestuurders en den raad van commissarissen voor de goede samenwer king in het afgeloopen jaar. Ook bracht spr. dank aan den boekhouder den heer W. Punt en den bode. den heer A. Cebol voor den arbeid door hep verricht, en deel de mede dat de penningmeester, de heer J. J. Kuivenhoven wegens ziekte verhin derd was aanwezig te zijn. Vervolgens gaf spr. een resumé van het onderhoud van de woningen en Het hierbij zeer sterk uitkomen dat naar bezuiniging gestreefd moest worden. Hierna werden de notulen voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. De voorzitter herinnert de vergadering er aan. dat de bouwvereenlglng dit jaar 20 jaren bestaat en vraagt machtiging deze gebeurtenis feestelijk te herdenken, het-" geen zonder discussie wordt toegestaan. Het jaarverslag van den secretaris en het financieel verslag worden goedgekeurd, het laatste nadat een enkele vraag naar genoe gen is beantwoord. De voorzitter deelt mede, dat het financieel verslag over 8"/i maand loopt, omdat de annuïteiten per 15 September zijn vervallen, en voorts, dat de statuten eerlang gewijzigd moeten worden. Het beleid van het bestuur werd goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing deelde de voor zitter mede, dat de heer J. J. Kuivenhoven zich om gezondheidsredenen niet herkies baar stelde. De voorz. sprak een woord van dank aan den scheidenden functionaris en wenschte hem een spoedig herstel toe. In diens plaats werd bij enkele eandidaatstelllng gekozen de heer A. C. v. d. Woerd voor heen 2e penningmeester. De heeren M. H. Noteboom, voorzitter, H. C. Hoek en Jac. Verhoeven, bestuurders werden met algemeene sternen herkozen, evenals de aftredende commissaris de heer Th. Zitman. In de vacature P. C. Merts werd als commissaris gekozen de heer P. G. H. Vos. De voorz. bracht den heer Merts. die naar Hilversum was vertrokken, dank en wenschte hem alles goeds toe ln zijn nieuwe woonplaats. Nadat bij de rondvraag nog een enkele vraag naar genoegen was beantwoord, sloot de voorzitter te ongeveer 9.20 deze bijzonder rustige vergadering. (Ingez. Med.) LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft ln de afgeloopen maand f. 12.798.15 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 914.20 aan den Gemeente-Ontvanger. DE HUIDIGE POLITIEKE TOESTAND. Rede van pater Mr. dr. de Beaufort. Op uitnoodiging van de Leidsche afdee- ling der R.K. Staatspartij sprak pater Mr. Dr. de Beaufort, lid der Tweede Kamer, in de Burchtzaal over het onderwerp: „De huidige politieke toestand". De voorzitter der afdeeling, mr. Bolsius, sprak zijn teleur, stelling uit over de geringe opkomst, het geen niet wegnam dat de opkomst in een tijd van politieken stilstand, althans wat de verkiezlngspolltlek betreft, toch nog tot ver heugenis stemt. Spr. uitte vervolgens enkele woorden van waarschuwing, om te zorgen dat de R.K.S.P. ln de toekomst zal behou den, wat bij de laatste verkiezingen na een harden strijd is verkregen. Hierna gaf hij het woord aan de nspreker van den avond, die zijn beschouwing wilde wijden aan de na tionale politiek, aan de nationale vraag stukken, ook al zou het in dezen tijd pas sender zijn om te spreken over „internatio nale politiek". In den aanvang van zijn rede schetste spr. de aanleidingen die er bestonden om te komen tot het kabinet op breede basis, waarvoor de principieele inzet is geweest om Gods wet tot grondslag te maken voor de nationale jjolitiek. Alvorens nader in te gaan op wat reeds door dit kabinet werd tot stand gebracht, wilde spr. het een en ander zeggen over de oppositie, waaruit klanken opstijgen als: „Ons land wordt be dreigd door specifiek katholieke besluiten". Verder hoort men het verwijt als zouden 1941 rechtskundig adviseur, H. RIJNDIJK 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. (Ingez. Med.) de katholieken de gevangenen zijn van dr. Colijn. Spr. kon nu niet direct vinden dat deze twee verwijten gemakkelijk met elkaar in overeenstemming kunnen worden gebracht. Typisch is het echter dat belde direct fel tegen de katholieken zijn gericht. Spr. wilde vervolgens eéh antwoord zoe ken op de vraag: „Hoe heeft de politiek van het kabinet „Colijn-Goseling" aan de ver wachtingen beantwoord? Mag men tevreden zijn, of is er reden voor teleurstelling? Valsch en uitermate gevaarlijk is het om een sociale politiek te betitelen als belan- genpolitiek. Wat bracht de afgeloopen periode? Zou spr. in het kort een antwoord op deze door hemzelf gestelde vraag willen geven, dan zou hij zeggen ..Gezinspolitiek Dit leert ons het systeem Romme. Natuurlijk zou men de vraag kunnen stellen: „Waarom niet een algeheele steunverhooging?" Om dat. zoo antwoordt spr. weer zichzelf, de algemeene steunverhooging niet algemeen zou werken, omdat zij niet het voordee- Ü8St zou zijn voor de zwaarst getroffenen. De spaarregeling gaf juist door het systeem „sparen" nog meer „moreelen" dan „finan- cieelen" steun. Men spaart een kwartje, zei de minister, en dan doe ik er een kwartje bij, daarmee vergrootte hij het persoon lijkheidsgevoel van de werkloozen, terwijl bij deze regeling tevens de idee „armen zorg" werd uitgebannen. Spr. wees nog op de verhooging van den brandstoffentoeslag en de verlenging van de toeslag-periode. Naast aeze maatregelen heeft de minis ter ook op het terrein der werkloosheids bestrijding niet stilgezeten. Terloops merk te pater De Beaufort op, dat er momen teel 53.000 werkloozen ln werkverschaffing arbeiden, welk groot aantal nog steeds op de werkloosheidspolitiek staat aangetee- kend. (Ingez. Med.) Verder is een' „kinderbijslagregeling" in zicht, hetgeen evenzeer ln de lijn der ge zinspolitiek ligt als de wet op den arbeid voor de gehuwde vrouw. En mochten, al dus spr,, enkele schijnbaar noodzakelijke maatregelen nog niet zijn genomen, dan lag de oorzaak ln het feit, dat er nog be langrijker gezinsbehoeften de voorrang vroegen. De prestaties van het departement van Minister Steenberghe, wilde spr. samen vatten ln deze zinnen: „Arbeid voor ons volk" en „ordening in hec bedrijfsleven", belde uitvloeisels van een doelmatige economische politiek. De blnnenlandsche markt werd door hem be langrijk verdedigd door zijn „tariefs-mach- tigingswet". Spr. betreurde het, dat het. naar het schijnt tegenwoordig de mode is geworden om te smalen op het door onze regeering gevoerde ordeningsstreven, welk streven men met. herinnering aan de „Haarlemmerolie", als een „Tllburgsch wonderdrankje" tot een caricatuur tracht te maken. Als wij in aanmerking nemen, dat wij pas goed een half jaar met het nieuwe kabinet in zee zijn. dan mogen wij met hetgeen op het terrein der ordening is gedaan, tevreden zijn en dan kan een belachelijk-makfng als die der Tllburgsche hoogleeraren, dien we niet dankbaar ge noeg kunnen zijn, by spr. niet anders dan misnoegen wekken. Ook wat betreft het invoeren van Gods wetten in het Staatsbestuur bracht het jongste tijdperk een groote winst. In dit verband citeerde spr. enkele uitspraken van den minister-president by offlcieele gelegenheden en wees op het tegengaan van den aandrang op verruiming der echt- scheidingsmogeiykheden Zeker er zijn ook teleurstellingen en moeliykheden gewest en in dit verband wees mr. de Beaufort direct op de „Onder- wyskwesties" en de „Defensie-maatrege len". De omvang van de noodig gebleken Trouwens, dergelijke aanbiedingen geven cok geen vertrouwen. Het is juist voor een leek zoo moeilijk te beoordeelen hoe lang zoo'n machine gebruikt is. DAAROM VOOR: Een naaimachine, een artikel van vertrouwen, Naar MEERPOEL, en 't zal U niet berouwen! KWALITEITS Naaimachinehandel levert uit voorraad ADLER - LAQA - PFAFF DURKOPP HUSQVARNA. ALLÉÉN: Breeitraat 171 - Tel. 2657 441 (Inget Med.) voorzieningen heeft bUJkbaar iedereen verrast en teleurgesteld! Alleen omdat de internationale toestanden het noodzakelijk maakten kon de R.K. fractie unaniem voor de voorstellen stemmen. Wat de „Onderwyskwestle" betreft, stelde spr. het op prys om de houding der R.K.SP. ln het kort uiteen te zetten. De fractie moest oppassen, dat niet ln de wet een laag bezoldigd onderwyzer zou worden in gevoerd, waaraan de verlaging der leerlta. genschaal onvermijdeUjk vastzat. Men kende de zienswyze van de regeering. het geen de fractie niet mocht onthouden om haar Ideeën nader uiteen te zetten en naar voren te brengen. Bovendien moet men goed begrijpen: „Deze zaak is niet uit!" en daarin ligt de groote winst der R.K. fractie ln deze wel- besproken kwestie. (Ing«B. Med.) Spr. wilde ook nog het een en ander zeg- gen over de zaak „Qss", al wilde hy niet ingaan op rftt onbenullige en opgeblazen geschryf in enkele bladen. Men wilde den minister verdacht ma'ken als zou hij het Roomsche bloed hebben laten gaan, waar het niet gaan kon. Maar wy Katholieken voelen ons door de hetze aan een onzer grootste voormannen, diep en diep gegriefd, wij zullen de bele digingen en vrdachtmakingen aan zijn adres vergeten. wy willen niet goedkeuren, wat verkeerd is, maar wy willen staan aohter hen, wier regeering reeds zooveel tot stand heeft ge- bracht en wier beleid nog zooveel belooft voor de boekomst; zy verdienen onze trouw en onzen steun. Een krachtig apiplaus beloonde spr. voor zyn aandachtig aangehoorde rede. Na een korte pauze werd er nog uitvoe rig van gedachten gewisseld, zonder dat nieuwe gezlohtspunten aan de orde werden gesteld. Door de oplettendheid van de Rijks- en Oegstgeester gemeentepolitie is ont dekking gedaan van een brutale diefstal van een radiotoestel uit het Clubhuis van de Leidsche Mixed Hockey- en Tennisclub aan „de Krogt" te Oegstgeest. De venr.oe- deiyke dader, zekere A. van der H, wo nende alhier is aangehouden en voorloo- pig in de cel aan het politiebureau ta Oegstgeest ingesloten. Een nader onder zoek wordt ingesteld. Trianon-Theater. Wie de film „Een Prachtexemplaar van een man" heeft ge zien, dien is het maar al te duideiyk ge worden, dat de vertolker van de hoofd rol. Errol Flynn, zich aan een serieuze training had te onderwerpen, vóór hij al deze prestaties op het witte doek te zien kon geven! Een ambitieuze grootma wil van den kleinzoon, die haar millioenen zal erven, een volmaakten man maken. Met dat doel iaat zy hem in alle takken van sport les geven en de meest verschillende onder werpen mo^t hy bestudeeren. Haar wil is wet en de opvoeding, die Gerald krijgt, is uitstekend, maar grootma rekent toch buiten den waard; in dit geval een snoe zige. ondernemende jongedame (Joan Blondell) die op een goeden dag opzette- lyk dwars door de hekken heen de terrei nen van het landgoed oprydt. Zy weet „Jerry's" oogen te openen voor het feit, dat hy. trots alle comfort, practisch de gevangene is van zyn grootmoeder, en de „perfecte" jongeman weet den dag daar op met een auto aan de ballingschap te ontkomen. Dan valt hy, samen met het meisje, van het eene avontuur in het an dere Hij verslaat tydens een bokswedstryd den kampioen, hy ontvlucht achtervolgen den politiemotoren, hy kookt, hy wordt monteur enhy wordt verliefd op Mona! Hoe de twee na veel emoties, ten slotte weer voor grootma komen te staan, die, wegens een vermeende ontvoering van den millioenen-erfgenaam de heele politie macht op de been heeft gebracht, dat ver klappen wy niet. Een feit is, dat men zich bij deze komi sche film amuseert van begin tot eind, waartoe het optreden van b.v. een Edward Everett Horton het zyne bydraagt. Voor de pauze zien we, na het wereld nieuws en een teekenfilmpje, Boris Kar- loff, den eminenten karakterspeler alsChi- neesch generaal in „Ten Westen van Shanghai". Een beeld van den voortdu- renden oorlog tusschen tot generaal ge bombardeerde militairen en het wetteiyk gezag, in welken stryd een groepje Ameri kanen verzeild raakt. Een spannend en ac tueel filmwerk! Beverly Roberts en Ri- cardo Cortez vervullen de andere hoofd rollen. Casino-Theater. Dat „Pygmalion" ge prolongeerd zou worden, behoeft geen ver wondering te wekken, gezien de volle za len van de afgeloopen week Wie het beste Nederlandsche filmproduct nu nog niet gezien heeft, kan zyn verzuim deze week alsnog goedmaken. Het voorprogram ma is geheel gewyzigd. De voornaamste plaats hierin wordt thans ingenomen door Jack Holt in de uitermate spannende film He:, corps der waaghalzen", waarin men een indruk krygt van wat de motorpolitie zoo dagelyks te doen heeft, en dat is niet gering Rex-Theater. Twee buitengewoon aan- trekkeiyke films staan er deze week op het programma. „Ching-Ching", een nieu we parel aan de kroon van Shirley Temple, toont dit charmante wondermeiske in het pittoreske China met zyn Oostersche sfeer. Hier woont de kleine Ching-Ching ln het huis van den zendeling dr. Kruikshand, die door roovers vermoord wordt en slechts door het handelend optreden van den wij zen Sun Lo slaagt het dappere meisje erin te ontsnappen en zoo staat ze dan op een i gegeven oogenblik midden in Shanghai. Een paar Amerikanen kruisen daar haar weg en de auto van Tommy Randall blykt een meer dan gewone aantrekkingskracht op de jeugdige fantasie uit te oefenen, waarna ze met auto en al heimeiyk aan boord van een Oceaanstoomer geheschen wordt. Ching-Ching is de liefste versteke ling, die de kapitein ooit ontmoet heeft •n Tommy Randall neemt vanzelfspre kend de zorg voor het eenzame meisje op zich. Heel wat avonturen beleeft Ching- Ching vervolgens en daarbij is ook nog de genegenheid van Tommy voor de lieftal lige Susan Parker een punt van vermel ding, waarmee we dan willen te kennen geven, dat deze film boeiend en afwisse lend ls, voortreffeiyk amusement. Het won - derbaariyke talent van Shirley rypt met iedere film steeds meer; haar natuuriyk- heid. haar frlschheid, waarmee ze zoo on gedwongen een rol tot leven brengt, doen met verlangen uitzien naar haar volgende creatie. Alice Faye en Robert Young zijn haar uitstekende medespelers. Vol lof zyn we ook over „Park-Avenue", een „musical-comedy", waarin het mach tige productie-apparaat van Hollywood op duideiyke wyze zyn groote volmaaktheid demonstreert. We hebben nimmer muziek, revue en origineele handeling met talryke verrassende vondsten beter vereenigd ge zien dan ln deze brillante „Park-Avenue", een film, zóó knap en onderhoudend in scène gezet, dat ge groote waardeering moet hebben voor het vakmanschap, dat tot een dergeiyk verbluffend resultaat ge leld heeft. Madeleine Carroll en Dick Po well. en niet te vergeten de humoristische Ricz-Brothers zyn de voornaamste spelers in dit byzonder geslaagde filmwerk. Vooraf doet de scat-singer Cab Calloway zich hooren in „Hi-de-ho". Lido-Theater. Het is een sombere ge dachte, die de film „Saratoga" vergezelt, want even voor het beëindigen van de laatste buitenopnamen, werd de platina blonde Jean Hariow aan het ziekbed ge kluisterd, dat haar doodsbed zou worden. Dit afscheid is een waardig afscheid ge worden, want men omgaf haar met een knap uitgewerkt scenario, een voortreffe- 1 ij ken partner als Clark Gable en een kun dig regisseur als Jack Conway, één der i besle vakmenschen van Hollywood, die de renbaansfelr en de bookmakerskringen scherp getroffen heeft, Jean Harlow is in dit verhaal van paardenrennen en geld transacties Carol Clayton, die in een hu welijk met een ryken Amerikaan een mid del ziet om de schulden van haar overle den vader aan Duke Bradley een sym pathieken bookmaker van Clark Gable te delgen. Doch de charmante Carol ziet haar plannen in duigen vallen, wyl zy op Duke verliefd wordt, en hoe deze liefde via hooge weddenschappen en booze har ten tot een huweiyk leidt, vertelt „Sara toga" in een reeks spannende renbaange- beurtentssen, die in een adembenemende race haar hoogtepunt vinden. Deze ren baanopnamen heeft Jean Harlow zelf niet meer gemaakt: haar double nam haar plaats in, doch deze plaatsvervulling ls zoo handig gecamoufleerd, dat men er niets of weinig van bespeurt. Een sterk bezette „cast" heeft uitstekend werk verricht. Clark Gable toont opnieuw een fenomenale techniek te bezitten en Lionel Barrymore ziet men in een genoeglyke rol met fyne trekjes. Bijzonder voldaan zyn we ook over „Een avontuur in Barcelona", een aaneenscha keling van verrassende wendingen in een onderhoudend verhaal van de kostbare Pe- ralta-Juweelen. imitatie-dito's, een dame, die in het bezit is van de echte, een Juf frouw met de imitaties, een detective van Scotland Yard, die het zaakje „door" heeft en een lid van den generalen staf uit het nationalistische Spanje, die het gevalletje niét „door" heeft en toch kost wat het kost de juweelen moet bemachtigen. Bui tengewoon amusant ls vooral het daveren de begin van de film, waarin de hoofdfi guren Loretta Young en Don Ameche met elkander ln kennis komen. De mondharmonica virtuozen van Borah Mlunavitsch zorgen voor de muzikale Il lustratie en behalve musici met groot ta lent, zyn ze ook nog humoristen van ult- zonderiyke klasse. Luxor-Theater. De Oostersche roman tiek blykt het bioscoop-publiek nog steeds in ruime mate te boeien en de groote be langstelling. welke gisteravond getoond werd voor het tweede deel van de film „De Indische graftempel" was daarvan een dul- deiyk bewys! Dit vervolg speelt zich byna geheel af in Indië en de achtergrond van prachtige witte palelzen, van Oostersche figuren en monumentale zalen bood voor die spel een weergaloos fraai decor. Avontuurlyke gebeurtenissen zyn er ook nu weer veelvuldig. De gevluchte malia- rani ls door den maharadja en diens nee! Ramaganl teruggevoerd naar Indië en ér bouw van den enormen graftempel onder leiding van een Europeesch ingenieur blykt slechts tot doel te hebben de wraak plannen van den maharadja te verwerke- iyken. Immers, in dien tempel zal de ge vluchte Jonge vrouw te zijner tyd levend worden ingemetseld Er schynt voor haar geen kans te zil11 op redding, temeer niet waar Ramaganl haar in zyn paleis met de uiterste zorg laat bewaken en hy plannen uitwerkt om haar uit te leveren aan Sadoe, een van de ergste vyanden van den Maharadja, die dan tevens Ramaganl aan de macht w helpen. Schept dit alles reeds een dreigende, ja angstverwekkende sfeer in en rondom de residentie van den Indischen vorst, opwin dender wordt de zaak nog als een Euro peesch meisje en eenlge blanke ingenieurs zich er in mengen en als tenslotte ook Demldoff van de partij blijkt te zijn, De- mldoff, de man. die indertyd ook de ma- haranl overhaalde tot de vlucht Het avontuur eindigt ten laatste met d' nederlaag van den schurkachtlgen Rama ganl en met den dood van de maharant die met haar lichaam het voor den vors' bestemde doodelyke schot opvangt Voor dat het zóóver komt heeft men echter een bonte reeks van spannende en sensatlo- neele feiten beleefd, die van een som5 adembeklemmend karakter zijn en uitste kend spel brengen van Frits van Dongen. Theo Llngen, Oustav Dlessel en vele an deren. Richard Eichberg regisseerde deze» roman van Thea von Arbouw voortrein' ïyk. Hij deed het met talent en gaf d°° lal van interessante vondsten een spewajf cachet aan dit romantische verhaal, ongetwyfeld de aandacht zal biyven wea ken in de eerstvolgende dagen. Spannend, hoewel van een eeulg52" ultzonderiyk karakter is ook Luxors twe de hoofdfilm, getiteld „Opsporing zocht", terwyi het byprogramma evenee welverzorgd mag worden genoemd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2