Een stratosfeerspringer aan het woord Zaterdag 30 April 1938 No.' 9 LEIDSCH DAGBLAD ste Jaargang Wat je vc. jlt, als je van 10.600 M. hoogte valt Zou het waar zijn? liUCD üsschien heb je wel eens gehoord van beroemden Franschen parachutesprin- Jean Williams, die onlangs een nieuw eldrecord op zijn gebied heeft geves door. van een hoogte van 10.600 uit een vliegtuig te springen en pas ongeveer 300 M. boven den grond zijn achute te openen. at hier een groote dosis moed voor dig is, begrijp je al zoo. maar dat het endien heel wat verstandig overleg en snlng vereischte had je misschien niet acht De parachute is een buitenge- n nuttig Instrument, dat reeds hon den vliegers, die anders stellig een wis- dood zouden hebben gevonden, als de or van hun vliegtuig plotseling wei de. het leven heeft gered en daarom dergelijke gewaagde, schijnbaar ge- egde. experimenten, als die van dezen mschman, ook heusch nog zoo gek niet. Men heeft er veel van geleerd over de voorzorgen, die bij het springen van zeer groote hoogte genomen moeten worden. Het valscherm, tegenwoordig algemeen parachute genoemd, is geen nieuwe uitvin ding, ja het is zelfs nog veel ouder dan het vliegtuig zelf. De groote schilder Leonardo da Vlncl, die tevens een knap bouwkundige en technicus was, schreef reeds in 1495 over een valscherm, dat hij had uitgevonden en de eerste echte para chutesprong werd uitgevoerd in 1777 door Montgolfier, den bekenden uitvinder van den luchtballon. Reeds acht jaar later, in 1785, redde het valscherm den ballon vaarder Blanchard, toen zijn ballon in brand was gevlogen, van den dood. Maar wie had in dien tijd kunnen vermoeden, dat eens vliegtuigen uit louter staal, enorme gevaarten met tientallen menschen er ln en veel zwaarder dan de lucht, op Jean Williams sprong van 10.600 M. hoogte uit een vliegtuig. In Tirol staat, ergens in de bergen, een heel klein, wit kerkje. Heel ver in den omtrek, meest op groeten afstand, liggen de boerenhofsteden verspreid. En de boeren vertellen, dat er in het dorpje, waar het kleine kerkje bij hoort drie klokkenluiders wonen: één kiidt de klok. de tweede houdt uit alle macht den toren vast. dat hij niet omvalt en de derde draaft alle boerderijen af. om te vertellen, dat de klok luidt. Zóó klein is het kerkje! Zou het w^aar zijn? motorkracht het luchtruim zouden door snijden en opstijgen tot duizenden meters hoogte en dat een mensch als een me teoor uit die duizelingwekkende hoogten omlaag zou vallen? De militaire vlieger Jean Williams heeft dit waagstuk bestaan. In een licht sport- vliegtuig, bestuurd door den piloot Michy. steeg hij omhoog tot een hoogte van 10.600 M. boven de stad Chartres, legde al val lende met gesloten parachute de eerste 10.300 M. in twee minuten en vijftig se conden af, opende toen het valscnerm en bereikte daarna in 18 seconden de aarde. Gedurende zijn val ontwikkelde de springer dus een gemiddelde snelheid van 57 M. per seconde, op de laatste 300 M. gemiddeld 10 M. per seconde en tenslotte slechts 5 M. Hoe je je voelt, als je zoo'n geweldigen sprong maakt? Jean Williams heeft er uit voerig van verteld, en dus kan ik het ook weer aan jullie vertellen. „Ik had heelemaal niet het gevoel, dat ik viel" zei Williams, het leek me toe dat ik door een storm werd voortgedragen. Nu eens viel ik met het hoofd naar beneden. aan weer met de voeten en aldoor heb ik geprobeerd, met de handen mijn val een weinig te besturen en te remmen, net als de vogelmensch Clem Son met zijn „vleu gels" deed. Het gelukte me inderdaad, mijn val eenigszins te beïnvloeden en ik bleef, hoewel ik zoo nu en dan flink dui zelig werd, bij mijn volle bewustzijn. Den meesten angst had ik voor de bijna ondra gelijke oorpijn, die door den luchtdruk ontstaat. Daarom liet ik voor den sprong een klein gaatje in mijn trommelvliezen maken. Maandenlang heb ik mij op dezen sprong voorbereid door telkens weer 200 M. hoo- gcr te gaan en langzamerhand raakte ik alle vrees voor het vallen met gesloten parachute kwijt. Heel moeilijk was het, mijn hand. die ik aan het touw hield, in bedwang te hou den. want instinctmatig wil je natuurlijk onmiddellijk na den sprong de parachute gaan opentrekken. Vooral omdat je op die groote hoogte een gevoel krijgt of je flauw zult vallen." Bij zijn sprongen van boven de 5000 M. hoogte nam Williams steeds een zuurstof apparaat mee en bovendien verwarmde hij zijn kleeren met een electrische batterij. Je moet je voorstellen, dat in de onderste lagen der atmosfeer temperaturen van 50 tot 60 graden beneden 0 heerschen. In een kleine drie minuten maakte Williams dus een temperatuursverschil mee van bijna 70 gr., want op aarde wees de thermo meter 12 gr. boven nul aan. Net of je van Siberië plotseling naar de Middellandsche Zee verhuist 1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19