■Ui J V Plechtig afscheid van Voorhout's Burgemeester LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 April 1938 Zesde Blad No. 23955 Zilveren jubileum te Nieuwe Wetering Herdenking der Blijde Gebeurtenis te Wassenaar 79$te Jaargang De heer Bulten en zijn werk waardeerend gehuldigd Van de muziekver. „Door Gunst Verkregen" Onthulling van een monument Foto van Vliet. Gistermiddag in de Raadzaal en 's avonds in het Parochiehuis te Voorhout, vond onder groote belangstelling, het afscheid tfl3.it; van Burgemeester Bulten. Hierboven het plechtige moment in de Raadzaal. Zittend aan de hoofdtafel van i.n.r. de li&réh M. P. A. Meissen gemeentesecr.p. A van Reisen (weth.); Burgemeester Bulten, mevr. Bulten, weth. v. d. Hulst en een dochter van den h'eer Bulten. Voorts de leden van den VoorhoutBchen gemeenteraad. Bulten stond steeds op de bres voor de ver langens en de rechtmatige belangen der ambtenaren. Spr. die er tevens met dankbaarheid op wees, dat de burgemeester in hem een persoonlijk, zij het jeugdig vriend zag, bood den heer Bulten vervolgens een boeken- en couranten-standaard als bijzetmeubeltje voor den zetel aan en aan mevr. Bulten een bijbehoorend tafeltje, als geschenk van de gemeente-ambtenaren en ir. Drissen. De heer Gouverneur, burgemeester van Sassenhelm, voerde hierop het woord na mens de Burgemeesterclub „De Duinstreek" en bracht een woord van afscheid, dat I voortkwam „uit het hart". Spr. gewaagde van den heer Bulten als van iemand, die geschoold is in het „par lementarisme" en van wiens bezadigd, rustig woord een weldadigen invloed op anderen uitging. De hier aanwezige burgemeesters zijn allen jonger dan u. anders moest u er niet j uit! aldus spr. Uit naam van de Burge- i meestersclub bood hij een fraaien bloemen mand aan, vergezeld van de woorden Blomen vergaan, sympathieën vergaan nooit". Wij zijn vervuld van gedachten van dankbaarheid voor hem, van wien wij vele goede deugden leerden. Wij waren wel eens ialoersch op de vele successen, die u be haalde, doch wij brengen er u gaarne onze hulde voor. Wij zullen u missen en blijde herdenken. Spr. besloot met den heer Bul ten nog vele jaren van welverdiende rust i toe te wensctien, en hoopte dat hij zich 1 niet meer vermoeien zal met te veel gees tesarbeid. doch véél zal gaan wandelen. Over 2 jaar en 8 maanden, wanneer sipr. zelf afscheid gaat nemen, zal hij eens komen vragen, hoe de heer Bulten het in dien tijd gemaakt heeft! Als naaste buur getuigde spr. van het ondervonden pret tige contact en besloot met den wensch. dat God den scheidenden Burgemeester nog een lang, gezond en gelukkig leven mag schenken! In de smaakvol ingerichte en met bloemen fraai versierde Raadzaal der fèm'eente Voorhout, waar een sfeer vïn weldoende rust en intimiteit h'èerscht, heeft Voorhout's Vroedschap gistermiddag op plechtige wijze af scheid genomen van den burgemeester den heer G. Bulten, die gedurende 18 jaren het bestuur van dit vriendelijke en landlijke, in het lieflijke Bollenland gelegen dorp in handen hield en daar riaar veter genoegen al was er dan oék wel eens critiek en vielen er soms ook woorden! naar beste weten en kunnen leidde. Bij deze gelegenheid kwam wel zéér duidelijk de groote sympathie naar voren, die men dezen grijzen Burger vader in breede kringen toedraagt. Wij mochten getuige zijn van een hartelijk en warm gestemd afscheid, waarbij Burgemeester Bulten's goede eigen schappen waardeerend zijn belicht! Tegen drie uur hadden zich vele genoo- jigden in het Raadhuis verzameld, w.o. wij ejnierkten de burgemeesters uit verschil- Itade omliggende gemeenten, t.w. van hsenheim. Noordwijkerhout, Hiilegom fctwijk en Rijnsburg, de wethouders Ojbhoorn en Warmerdam, resp. als ver- iesenwoordigers van de burgemeesters van Kïtmond en Ltsse. die wegens ziekte en 1 verblijf in het buitenland verhinderd wa ren, voorts den burgemeester van Groote- broek, den heer Jos, Schrijnders. eertijds secretaris van Voorhout, den heer J. Bulten k dir. der R.K. Hanzebank te Tilburg, ir. ssen, hoofdingenieur der Amsterdam- sche Waterleiding, de heeren Carrière en Tukken van het Bureau voor Drinkwater voorziening te Den Haag, het voltallige ifflbtenarenpersoneel. alsmede verschillende ■smilieleden van den scheidenden burge meester. ha diens binnentre&enn opende hit deze laatste raadsvergadering onder zijn bewind met gebed, waarna de secretaris als eenig ingekomen stuik het K. B. voorla; waarbij den heer Bulten met ingang vam 1 Mei eer- Vbl ontslag wórdt verleend. De heer Bulten die zeer onder den in druk van dit afscheid was, hüéld vervol gens een réde. waaraan wij het volgende cüi'tleenen Rede van den burgemeester. Na gewezen te hebben op het feit, dat hit eervol ontslag had gevraagd uit zijn functie in verband met de wettelijke be paling inzake den 65-jarigen leeftijd, merkte sfir. op, dat er in ziin ambtsperiode te Voorhout héél wat geschied is. Bij al zijn werkzaamheden heeft spr. het alge meen welzijn voor oogen gehad, de recht vaardigheid betracht en er naaf gestreefd een ieder het zijne te geven. Als ik daarin misschien geslaagd ben. aldus spr. dan is dit. omdat ik de medewerking en sympa thie heb ontvangen van de ambtenaren en van de geheele gemeente. Dank bracht spr. aan de wethouders v. Reisen en v. d. Hulst voor het vertrouwen, dat zij hem betoonden en voor hun voor lichting. Spr. herdacht tevens de andere wethouders uit zijn ambtsperiode, t.w. de heeren Warmerdam. Roosen en zeer spe ciaal den heef v. d. Laan, die zoo tragisch om het leven kwam. Den raadsleden werd eveneens dank gebracht voor hun vertrou wen: spr. heeft steeds gestreefd naar Openlijke behandeling der zaken. Waar- deerende woorden richtte spr. tevens tot den gemeente-secretaris den heer Meissen, de vroegere secretarissen de heeren Echjjnders, Stekelenburg en van Elk, den gemeente-opzichter wien hij groote hulde bracht voor de behartiging zijner uitgebreide werkzaamheden, den „eenigen" veldwachter der gemeente met haar 3600 zielen die zijn zware taak op schitterende wijze vervulde, de secretarie-ambtenaren, de gemeeentewerklieden, den concierge en den bode. De goede samenwerking met de buiten gemeenten besprekend, zeide spr. getroffen te zijn door de aanwezigheid der collega- burgemeesters. wiizend op de vriendschap pelijke verhoudingen met hen. Spr. behandelde vervolgens eenige pro blemen, die in de toekomst de aandacht zullen vragen: t.w. het zorgenkind de waterleiding, de rioleering. die ook in an- 0) Qic. W j .►;-£» 0 i Ij A -A- - V"-* f* eim? a,s' hoopt de miuziekvereenii- Wph>*°°r ®unst Verkregen" te Nieuwe vóór kE- den dag herdenken waarop zij evrI]aar werd opgericht. Deze muziek- voorer behoort tot de meest op den lre<Jende vei'eenigdngen uit die cieeir Z'i heeft weliswaar vele finan cier rt>rs^n Bekend, vooral in de eerste eoiirw doolJ haar successen op con té htë!u.wis'' haar reputatie niet alleen velen t ^vetl. doch ook de sympathie van tam ri verwervlen Het aantal donateurs 't aan? i0011 in den 1000 der iaren sterk eenivo toe- gebeurtenissen van teteêkenis stond zij steeds klaar om haar medewerking te verleenen. Onder de uitstekende leiding van haar directeur den heer de Haan uit Leiden is deze ver- eeniging geworden wat zij thans is. Dat de dag van 4 Mei niet onopgemerkt ral voorbijgaan laat zich begrijpen. Uit de donateurs en begunstigers heeft zich een comité gevormd dat de vereenlging in staat zal stellen dit jubileum feestelijk te herdenken. Twee leden van het gezelschap zullen eveneens dien dag hun 25-1arig lid maatschap herdenken en wel de heeren H. Bouwmeester en diens zoons B. Bouw meester. dere gemeenten om een oplossing vraagt, een beteren uitweg naar Leiden en nóg meer dan thans reeds het geval is, de be hartiging van den particulieren nood. die zoo gestegen is. Sprekers gemoed is bij dit afscheid na 18 jaren vol. Hii kent in de gemeente nu eenmaal eiken boom, eiken steen, elk hek: alles leeft voor hem in dit dorp. alles beteekent iets. Daarom is het zoo moeilijk afscheid te nemen. Speciale woorden van dank richtte de heer Bulten nog tot df. Bots en ir. Driessen, adviseur der Waterleiding ên sprak tenslotte de hoop uit. dat de bevolking, van wien hij vertrouwen, liefde en sympathie onder vond, hem niet vergeten zal. Spr. overhandigde vervolgens zijn ambts ketting aan wethouder van Reisen, die hem, zoolang geen nieuwe burgemeester benoemd is, als loco-burgemeesterzal vervangen, sprak zijn beste wenschen uit voor aller persoonlijk welzijn en hoopte, dat de gemeente in welvaart mag toene men. zooals hfi dat in de afgeloopen 18 jaren heeft mogen meemaken Rede van weth. v. Reisen. Vervolgens voerde weth. van Reisen het woord, die zich in het bijzonder verheugde over de aanwezigheid van mevr. Bulten, Het woord richtend tot den Burgemees ter, legde spr. er den nadruk op te spreken namens alle partijen. Hij herinnerde er aan, welk een groot evenement het inder tijd voor de gemeente was, in den heer Bulten den eersten zelfstandigen burge meester te mogen begroeten. De heer Bulten, die 20 jaar als school hoofd had gefungeerd, wijdde zijn eerste zorgen aan het onderwijs. Onder zijn lei ding kwam de bouw van de Chr. School, de R.K. Meisjesschool met het gesticht voor Ouden van Dagen en de vernieuwing der R.K. Jongensschool tot stand. In 1925, na het vertrek van het Seminarie Klein Ha- geveld naar Heemstede, kreeg Voorhout zijn Bisschoppelijke Nijverheidsschool en later zijn Tuinbouwschool. Spr. dankte den Burgemeester voor alles, wat deze met ken nis en Inzicht voor het onderwijs heeft gedaan. Spr. releveerde vervolgens uitvoerig de zorgen dfcxtr den Burgemeester besteed aan de verbetering der wegen, de volks huisvesting stichting woningbouwver. „Herman Boerhave -t- den armenzorg en werkloozensteun. Voor de noodlijdenden had de Burge meester steeds een gul en open hart. Spr. prees het zuinig financieel beleid, waardoor Voorhout nog staat op de lijst der „nlet- noodlijdende" gemeenten en voorts de voorzieningen en uitbreidingen, getroffen' voor „Water, vuur en licht", waarbij spr. speciaal de hoop uitsprak,dat de Directie der Leidsche Lichtfabrieken als een goed vader zijn Voorhoutschen kinderen het hun rechtvaardig toekomende erfdeel zal toekennen. Met de voltooiing van het Pompstation was Burgemeester Bulten's taak schijnbaar volbracht, doch in werkelijkheid eerst, toen op 1 April j.l. de buurtschap „de Zilk", waarvoor de Burgemeester groote voorlief de had, omdat hij er zelf 20 jaren woonde, na groote moeilijkheden in de watervoor ziening betrokken werd. Namens den Raad bracht spr. den Bur gemeester tenslotte hulde en dank voor al hetgeen hij in het belang der gemeente deed. Critiek bleef ook hém niet bespaard, maar uit critiek wordt het goede geboren en spr. hoopte, dat de uitdrukkingen, die soms in de monden der Raadsleden niet pasten, door den heer Bulten „vergeven en vergeten" zouden wórden. Als souvenir bood spr. den heer Bulten namens den Raad en de gemeente dén zetel aan, waarin hij jaren lang in de Burgemeesterskamer heeft gezeten, met daarop gegraveerd zijn eigen wapen en dat van de gemeente Voorhout. Spr. hoopte, dat de Burgemeester van dien zetel nog jaren in goede gezondheid zal mogen ge bruik maken, Rede van den Secretaris. De gemeente-secretaris, de heer Meissen, sprekend namens alle gemeente-ambtena ren, releveerde de eertijds gunstige tijden van Voorhout met groote begrootingsover- schotten en die van thans, met hun tekor ten en noodoplossingen. Hij besprak voorts het groote medeleven van den heer Bulten met de gemeente-ambtenaren, waarvan ook zijn jarenlang voorzitterschap der R.K. Ambtenaren-vereeniging getuigde. De heer Vervolgens sprak de heer Jos Schrijn ders, burgemeester van Grootebroek en schoonzoon van burg Bulten, namens de oud-ambtenaren, welke onder den schei denden burgemeester hebben gewerkt. Deze voelde zich gedrongen zijn dank te uiten voor het goede voorgaan van burg. Bulten en wenschte hem rust en vrede toe in zijn toekomstige woonplaats. Hierna sprak burgemeester v. Iersel van Noordwijkerhout een meer persoonlijk woord. Deze memoreerde, dat hij burg. bur gemeester Bulten heeft leeren kennen in de plaats, waar hij nu nog burgemeester is, waar de heer Bulten toen hoofd der R.K. School was. Het is hem een groot genoegen geweest de loopbaan te mogen aanschou wen van hem, die nu heengaat. Hij toetste burg. Bulten als een onvermoeid werker. Ook herinnerde spr. aan de stichting van het waterbedrijf in „De Zilk" en dankte hem extra voor de energie om zijn ge meentenaren van goed drinkwater te voor zien, Dankwoord van den burgemeester De Bulten betoonde zich ten zeerste ge troffen door het gesprokene, v.n. door de woorden van weth. v. Reisen, namens de raadsleden, het diepst door het stoffelijk blijk van waardeering. Hij verzekerde dat de stoel, waarin hij zittende zoovéél geeste lijken arbeid heeft mogen verrichten, een .eereplaats" zal verkrijgen in zijn woon plaats. Spr. dankt voorts alle sprekers en voor het bloemstuk van den oud-secreta ris den heer G J v. Elk, thans burge meester te Westervoort Ten zeerste bewo gen nam spr. hierop ambtelijk afscheid van de gemeente. Loco-burgemeester v. Reisen dankte ten- slottte allen voor hun aanwezigheid bij dit zoo waardige afscheid. H. A. Allard heette den burgemeester en diens familie hartelijk welkom, Spr. wees er op. dat men gemeend heeft den burgemeester een spontaan en hartelijk afscheid te moeten bereiden. Spr. gaf een overzicht van hetgeen van de gemeente Voorhout in de 18 jaren ran het burgemeesterschap van den heer Bul ten was geworden en spiiak daarover zijn groote waardeering uit. Onder een woord van hartelijk mede leven, werd den scheidenden burg. dan ook een amphora (een groote koperen vaas) met inscriptie's aangeboden, als mede een herdenkingsalbum, waarin ver meld staan de namen der afgevaardigden van alle plaatselijke vereenigingen. Aan mevr. Bulten werd een schitterend bouquet van witte orchideën en witte an jers overhandigd door het dochtertje van den heer Allard. Zichtbaar bewogen nam burg. Bulten deze geschenken in ontvangst Vervolgens las de voorz. eenige schrif telijke felicitaties voor, waarna dr. H. A. G. Bots. als gemeente-geneesheer de lange rij van sprekers opende. Vervolgens spra ken ds. J. J. H. Klomp. Herv. Pred. na mens 4 vereenigingen: pastoor Warm en- hoven; Broeder Modistus, namens dein vader-overste der Bisschoppelijke Nijver heidsschool: de heer G. W Witteman, voorz. der R.K. Muziek ver,: F. A Ange- vaare, namens de R.K. Staatsparty afd1. Voorhout; de heer C. v. d. Burg, als voorz. van den RK. Volksbond; de heer C. Zon neveld namens het HBG. en den L.T.B.: de heer P. A. van Reisen als voorz. der Vereen, van Bloembollencultuur en de heer M. J. Jansze namens ..De Hanze" Al deze sprekers wenschten den burge meester een aangenamen levensavond toe. Het afscheid in het Parochiehuis. De groote zaal van het Parochiehuis was voor het afscheid van de gemeentenaren feestelijk met bloemen versierd. Ter op luistering werd door de Chr. Gem. Zangver, „Voorhout's Gemengd Koor" en de R.K. Muziekver. ,JSt. Ceacilia" welwillende medewerking verleend. De zaal 'was bijna geheel met belangstellenden gevuld. Nadat, onder het spelen van een opge- wekten marsoh, de burgemeester, zijn echt- genoote en zijn familieleden, door dén voorzitter van het afscheidscorrXté, den heer H. A. Allard, de zaal waren binnen geleid, zong de Chr. Gem. Zangvereen. „De lofzang klimt tot U, naar boven". Dankwoord van den burgemeester. Aan het einde van dezen voor hem zwa- ren dag gekomen, was het den burgemees ter een troost, te zien, dat men zich zóó spontaan gaf, om hem zulk een luister rijk einde te bezorgen. De burgemeester dankte alle sprekers, mede namens zijn echtgenoote voor de stoffelijke blijken van medeleven. Al ben ik gekomen aan een zjg. „rusttijd", aldus spr., mijn devies luidt nog steeds en dit heeft zich hecht in mijn ziel vastgezet: „Credo laborum", d.i. „Ik geloof en ik werk". Daarnaast „bidden", dan zal mijn levensavond hopenlijk een lichtende avond zijn! Als laatste woord wilde spr. de Voorhoutsche bevolking, als beste eigenschap, die men zich eigen kan maken, toeroepen, getrouw te blijven aan ..Overheid en Gezag", waarin wij thans tevens zien neergelegd getrouwe en lief hebbende onderdanen te zijn van onze Koningin Wilhelmina. Een ieder werd nu in de gelegenheid gesteld persoonlijk afscheid te nemen, waarvan men gaarne en druk gebruik maakte. „Het bad is klaar. Meneer!" Hierboven het monument, opgericht ter herinnering aan de Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk Gezin., dat hedenmiddag te Wassenaar op plechtige wijze onthuld is.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17