BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 30 April 1938 Het Boeddhabeeldje De „Hertog Hendrik" is uitgediend Laatste thuiskomst te Nieuwediep. De slooper wacht. Om lts uur gisteravond is Hr. Ms. „Hertog Hendrik'' van zijn laatste reis naar de Straat van Gibraltar, doch te vens van zijn laatste reis na ruim 34 dienstjaren in de haven van Nieuwe diep teruggekeerd. De naam van de „Hertog Hendrik" heeft niet alleen voor de Nieirwediepers doch ook voor de tallooze marinevrienden in den lande een bekeiyjen klank. Op 5 Mei a.s. zal het schip uit den dienst genomen worden en naar de rijks werf ie Den Helder worden gesleept om daar zijn lot, de afbraak onder sloopers- handen. af te wachten. In 1902 werd de .Hertog Hendrik" op de toenmalige rijkswerf te Amsterdam ge bouwd, om in 1904 zijn eerste reis te gaan maken. Tal van wereldzeeën heeft de, Hen drik" gevaren en heel wat marinemenschen hebben aan boord van dit oude getrouwe schip de eer van de vaderlandsche drie kleur hoog gehouden. In 1904 maakte het schip een reis naar Christiania en in hetzelfde jaar maakte het zijn maidentrip naar Nederlandsch O.- Indie. waar het het vlaggesèhip van het eskader werd en in 1905 en 1906 nam het deel aan verschillende expedities naar eilanden van den Archipel. In 1908 kwam de „Hendrik" voor het eerst naar Neder land na een vierjarig verblijf in de Oost. In het najaar van datzelfde jaar ving de tweede reis naar de Oost aan. Tijdens den wereldoorlog hield de „Hertog Hendrik", na in 1917 in Nieuwe diep te zijn teruggekeerd, waarbij ook H M. de Koningin tegenwoordig was. de wacht aan de Schelde. Ir. 1918 vertrok het schip voor de defde maal naar de Oost. Dan volg den eenige reizen voor vlagvertoon naar China, Japan en Australië. Na ln 1920 weer in Nederland te zijn teruggekeerd, verblijft het in ons land, nu en dan trips makend voor oefening van adelborsten en jonge matrozen, naar de verschillende zeeën van Europa. Het laatste jaar was niet het minst- Toemruchte jaar van de „Hendrik", het schip heeft tal van Nederlandsche koop vaardijschepen veilig door de Straat ge leid. En gisteren kwam het voor den laatsten keer terug uit de Middellandsche zee, on der commando van den kapt. luit. ter zee, H. J. Bueninck De belangstelling beperkte zich ditmaal niet tot de familieleden van de opvaren den. Vele Nieuwediepers wilden van dezen laatsten thuisreis van de hun zoo ver trouwde „Hendrik", van dit voor de marine historisch moment getuige zijn. Toen te zes uur de vele honderden aan den buitenkant te wachten stonden lag de „Hendrik" nog op de reede. De regen boog. die aan den eenen kant zijn steun punt scheen te hebben op de „Hertog Hen drik". die daardoor voor de helft in een kleurigen gloed werd gezet, gaf aan deze laatste binnenkomst een bijzonder relief. Niet lang duurde deze zeldzame natuur lijke Illuminatie. De „Hendrik" stoomde langzaam havenwaarts. De stafmuziek van de Kon. Marine stelde zich bij het havenhoofd op onder leiding van kapel meester L. Leistikow. Plechtig klonk het Wilhelmus, toen de „Hertog Hendrik" de pieren door de haven binnengleed, luide toegejuicht door de velen aan den kant. En terwijl de afgedankte bodem voorbij voer langs de weër als nieuw opgetuigde „Java", die Woensdag naar Indië vertrekt, speelde de stafmuziek nog enkele vroo- lijke marschen. Ook aan boord speelde de scheepskapel. Onmiddellijk werd de „Hendrik" met be hulp van de sleepbooten van de werf op gesleept. om daar te blijven wachten op zijn laatste reis. die naar den slooper. waarvan ook de eigenaren de voordeelen genieten en dat niet op de laatste plaats. Ten aanzien van het bezwaar dat aan het wetsontwerp een bepaling ontbreekt, krachtens welke het rijk bij de ruilverkave ling garandeert, dat de kosten een bepaald I bedrag niet te boven zullen gaan. merkt de minister op. dat een dergelijke garantie niet past in het stelsel van het wetsont werp, hetwelk evenals de geldende wet de ruilverkaveling doet uitvoeren door een commissie uit de belanghebbenden. Nu kan het rijk wel telkens de uitvoering van door de commissie gewenschte werken weigeren met het oog op zijn garantie, maar dat zou aanleiding geven tot wrijving, wrevel en stagnatie De uiteindelijke consequentie van kostengarantie door het rijk is uit voering van de ruilverkaveling door het rfjk. 1937 een gunstig iaar voor de A.V.R.O. Het AVRO-jaarverslag is verschenen in den vorm van een boekje, voorzien van talrijke grafische voorstellingen, betrek king hebbende op den stand van de be zittingen der vereeniging, de indeeling der programma's e.d. Dat de AVRO ook in 1937 een bloeiende vereeniging is gebleven, blijkt niet alleen uit de vele bijzondere gebeurtenissen, die in het verslag worden wei-meld, maar voor al uit het bedrijfsresultaat, dat ruim 5 ton gouds bedroeg Un 1936 f. 434.0001. De sterke positie van de AVRO blijkt ook uit de balans per 31 December, waarop de waarden van studio en kantoorgebouw en de inventarissen daarvan voor f. 1 elk paraisseeren en desondanks de post kapi taal een bedrag van f. 2.833.000 aangeeft. Het aantal leden is ten opzichte van 1930 gestegen; blijft deze stijging in 1938 gehandhaafd, dan is de verwachting, dat dit jaar de 200.000 weer wordt overschre den. gerechtvaardigd. De gemiddelde vrijwillige bijdrage is in het jaar 1937 iets gedaald. De spellingkwestie in de Eerste Kamer. I>e Eerste Kamer is bij eengeroepen tegen Dinsdag 3 Mei des namiddags te half twee ter behandeling van de interpellatie van den heer Woltjer omtrent het door de regeering ge voerde beleid inzake de schrijfwijze der Nederland sche taal. Vj Nederl. Journaliste uit Polen uitgewezen. Mevr. Van Meurs moet het land binnen drie dagen verlaten. Nieuwe bepalingen inzake ruilverkaveling. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen omtrent ruil verkaveling wordt het volgende ontleend: Wat betreft het bezwaar van eenige le den. dat het wetsontwerp zou zijn een nieuwe stap naar verdere uitholling van het eigendomsrecht geeft de minister als zijn meening te kennen, dat de voordeelen welke deze wet hoezeer dan ook voor- gest"ld ln het algemeen belang den par ticulieren eigenaar brengt zoo groot en zoo talrijk zijn, dat in stede van uitholling veeleer van revalorisatie van den eigen dom behoort te -worden gesproken. Het eigendomsrecht van grond en pro ductiemiddelen is een door het belang der gemeenschap gevorderde ordening; het stelt den mensch in staat bij de zorg voor zich en de zilnen een zekere autonomie te verwerven en te behouden. Het draagt der halve zcowel een sociaal als een individueel karakter De eigenaar als zoodanig heeft niet alleen rechten, maar ook plichten. De eigendomsolichten zijn langen tijd gezien ais beoerkingen van de eigendomsrechten. Zelfs toen men het sociaal element van het eigendomsrecht begon te onderkennen, zag men dc eigendomsplichten nog als iets toe valligs, iets bijkomstigs, getuige de uitdruk king. dat het eigendomsrecht belast zou zijn met een sociale hypotheek. Het feit, dat niemand er ooit in geslaagd ls een aanvaardbare omschrijving van het eigen domsrecht te geven zonder tegelijkertijd de z.g. beperkingen in de definitie op te nemen, van welk feit artikel 625 Burgerlijk Wetboek het monument vormt, wees en wijst er echter op, dat het element plicht evens:?r 'ot het -vezen van den eigendom behoort he* element recht. Men spreke daarom niet telkens van uitholliivg van het eigendomsrecht, wanneer de wetgever een der aan den eigendom verbonden verplich tingen sanctionneert. Daar is te minder reden voor. omdat al die regelingen even- zoovele or.derdeelen vormen van een economisch, sociaal en cultureel geheel, Zonder opgaai van redenen. De Hollandsche correspondente van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" te War schau kreeg gisteren van de Poolsche re geering, zonder dat de reden hiertoe op gegeven was, en zonder dat zij gelegenheid kreeg zich te verdedigen, bevel om bin nen 3 dagen het land te verlaten. Mevrouw Van Meurs, die reeds bijna 4 jaar in Polen woont, is getrouwd met een Hollandschen ingenieur, die daar werkzaam is en in zijn werkkring aan den Poolschen staat bijzondere verdiensten heeft bewe zen, en is pas sinds korten tijd aan de „N.R.Ct." verbonden. Zij heeft, zoo zegt de ..N.R.Ct.", sedert den langen tijd van haar verblijf in Polen nooit op een of andere manier van een onvriendelijke houding jegens den Poolschen staat blijk gegeven of zich met de binnenlandschc politiek in gelaten. doch zich integendeel vooral op cultureel gebied voor Polen geïnteresseerd en daarvan in haar journalistieke werk zaamheden uiting geven. Men verwacht dat de Nederlandsche ge zant te Warschau op energieke wijze voor dc belangen van mevrouw Van Meurs zal ookonien, bij het ministerie van buiten landsche zaken in Warschau stappen zal doen en tegen deze wijze van handelen van de Poolsche regeering zal protestee ren. In de kringen der buitenlandsche jour-_ n alls ten heeft deze ongewoon scherpe) maatregel groot opzien gebaard, daar tot nu toe slechts correspondenten die zich op lasterlijke of onware wijze over de Pool sche aangelegenheden hadden uitgelaten, werden uitgewezen en dan in vele geval len ook steeds de reden waarom de uit wijzing plaats vond. werd aangegeven. Mis schien gaat het hier aldus de „N.R.Ct. om een artikel van mevr. Van Meurs. waarin over enkele voorvallen ln War schau tijdens het Poolsch-Lit-hausche ge schil een waarheidsgetrouwe reportage ge- gaven is. wat bepaalden Poolschen krin gen niet aangenaam is geweest. Doch zoo als reeds gezegd, werden preciese gronden niet aangegeven. Het is te hopen, schrijft het blad, dat na de tusschenkomst van onzen gezant, de Poolsche regeering haar houding zal wijzigen. N.S.B. wilde colporteeren 1e Oss. Saamhoorigheid van vloot en leger. Demonstratie bij het vertrek van de „Java". Het is ongetwijfeld een aardige gedachte, juist in dezen tijd nu zoovele onzer iand- genooten vrijwillig offeren voor het de fensiefonds, om in breeden kring eens de saamhoorigheid van vloot en leger te dc- menstreeren Bij het vertrek van Hr. Ms. „Java" op Woensdag 4 Mei des n.m. ongeveer half drie van Den Helder, zal dit denkbeeld uitgevoerd worden. Op zich zelf biedt het vertrek van een oorlogsbodem naar onze overzeesche bezittingen, reeds een indruk wekkend schouwspel, maar ditmaal zal de eénheid van zee- en landmacht wel danig geaccentueerd worden. Een spontane uiting van sympathie van een bekend en warmvoelend vaderlander, die de middelen daartoe verschafte, heeft tot deze daad geleid. Een daad die niet alleen de inwoners van Den Helder, maar ieder die voor onze weermacht voelt, naar waarde zal weten te schatten. Het sympathieke van deze. men zou het kunnen noemen eenvoudige weermacht dag schuilt wel hierin, dat ditmaal eens niet van hoogerhand daartoe aange spoord is, maar dat het particulier initia tief hiertoe den stoot gegeven heeft. Vloot en leger zuilen elkaar op den 4dcn Mei as. te Nieuwediep ontmoeten. De le- ger-autoriteiten hebben hun volle mede werking toegezegd en zoo zullen circa 200 man van verschillende wapens, van ons leger een groet brengen aan de vertrekken- ]dc Jantjes. Infanterie, artillerie, genie en cavalerie en stafmuzickcorps van het vijfde regi ment infanterie zullen twee dagen tevoren leeds in Den Helder aankomen en ln fort „Erfprins" ondergebracht worden. Een afscheidsgroet van het Nederland sche leger aan de zeemacht, die onze be langen in onze koloniën zal behartigen. Een teeken tevens van grootc eenheid in onze weermacht. Het t een nieuw denk beeld om dit op deze wijze te uiten. Naar uit de belangstelling zal blijken, dat deze geste op hoogen prijs wordt gesteld. Voor het Weerbaarheidsgeschenk Verantwoording: van de vrijwillige bijdragen. De volgende bijdragen zijn zyn binnenge komen F. 1.J. M. S. Leiden; f.25.A. C. Arnhem; f. 2.50 J. M. V. Amsterdam; f.5 een Korreltje. Den Haag; f.5.A. G. Amsterdam; f.5.J. B. S. Amsterdam; f.217,16 L. E. D. S. van B. te H. IJzendUke; f.50.— F. M. B. Arnhem; f.2.— A. L. T. Zeist; f.1.— N. N. Den Haag: f.5.— C. M. Wassenaar; f.75.M. van T.De G.. Den Haag; f.400.- Pacifistisch Echtpaar Vught; f.10.— G. C. P. Haarlem; f.5.— J. M. Was senaar; f.25.Eindhovensche Nutsspaarbank namens A. van A. Eindhoven; f.50.— Kasver?. Amsterdam namens Holland hoogf. 2.50 D. J. H. P.. Den Haag; f.5.mevr. de Wed. A. B E. Amersfoort; f. O.llVj N.N. Apeldoorn; 10 dol lar een Nederlandsche in Amerika; f. 10.— mej. J. A. van E. Terborg; f.50.— J. B. K. Padang. Qntvangen werd tot en met deze afrekening <f. M3;924.16. Dc politic verhinderde b€t. Gistermiddag poogde de N.S.B. met circa 150 man in Oss te colporteeren. Des mor gens had de NJ5-B uit Nijmegen aan den burgemeester bericht gestuurd, dat zi1 van twee tot vier uur zouden komen, met ver zoek bescherming te garandeeren, zonder mede te deelen met hoeveel man zy zou den komen. De burgemeester uit Oss telegrafeerde als antwoord, dat hij. gebruikmakend van zijn bevoegdheid ex art. 21Ö gemeentewet, aan ongewenschte vreemdelingen het ver blijf in zijn gemeente onteegde. Dit telegram ls om 11.25 uur aan den propagandaleider te Nijmegen bezorgd. Met het oog op de verwachte komst der N.S.B.'ers waren door de justitie en politie de noodig maatregelen getroffen. Circa 150 NS.B 'ers werden gistermiddag buiten Oss gehouden. Zij kwamen blijkens de auto. nummers uit Noord-Holland. Zuid-Holland. Utrecht en Gelderland. Ordeverstoringen hebben, danik zii de getroffen maatregelen, niet plaats gehad. De N.S.B.ers hebben zich heel kalm over de gemeentegrens la'en leiden en bleven tot vier uur bil elkaar op het grondgebied van Kaesch Circa 200 psrsonen uit Oss we den op flinken af: and gehouden, zoo dat zli de vreemdel-ngen zelfs niet konden beroepen Opgemerkt wordt, dat hot colportage- verbod aanvangt op door de weefrsche da gen uitgenomen Zaterdag, om 4 uur. De N.S.B. had tot vier uur willen colporteeren. kunstenaars van de „nieuw Amsterdam huldigen den heer de monchy. door J. P. BALJÉ. James Barraclough verzocht zijn zonder lingen bezoeker te willen plaatsnemen en keek hem toen nieuwsgierig aan. Hij was een lange, magere man met geprononceerd Indische gelaatstrekken. Zijn oogen hadden een onbestemde kleur en gingen meestal schuil achter de halftoegeknepen oogleden, wat zijn blik iets loerend: gaf Zijn hoofd was niet bedekt door een hoed. maar door een soort hoofddoek, dien hij bij zijn bin nenkomen niet had afgenomen Langzaam ais overwoog hij eerst leder woord, begon de man te spreken „Meneer Barraclough. ik vernam, dat u eenige dagen geleden op een uitverkoop een indlsch beeldje hebt gekocht. Helaas was ik te laat van dezen uitverkoop op de hoogte, anders had u het beeldje niet ge had! Ik kom u nu echter vragen, of u mij het ding wilt verkoopen. Ik ben gaarne bereid, het dubbele van den prijs te betalen dien u besteedde". James Barraclough was een oude zonder ling. Vrijgezel zijnde, leefde hij heelemaa! alleen in een klein huisje en bekommerde zich niet om de buitenwereld. Eén van zijn grootste hebbelijkheden was koppigheid en deze eigenschap kwam vooral tot uiting, wanneer zijn wantrouwen door iets werd opgewekt. En dit was thans het geval! Wat wilde die snoeshaan van hem? Het beeldje od zichzelf was nauwelijks den prijs waard, dien hii ervoor betaald had en het was één van de minst belangwekkende voorwerpen van zijn grootc verzameling curiosa. Waarom wilde die Indiër er dan het dubbele voor geven? Daar moest wat achter zitten! De Indiër, zijn aarzeling ziende en de oorzaak ervan vermoedend, ging fijntjes glimlachend voort; „Het beeldje kan voor u moeilijk waarde hebben, maar voor ons ik spreek hier namens een godsdienstige gemeenschap is het van zeer veel waarde. U hebt er vijf Pond Sterling voor betaald. Ik bied u twaalf pond". Een slimme trek verscheen op Barra clough's gezicht. Godsdienstig genootschap, jawel, daar namen ze hem niet mee! Nee. er moest ieis anders achter het geval zit ten. Wellicht was het beeldje hol. waren er sieraden in verborgen, of iets van dien aard. Beslist schudde hij het hoofd: „Waarde heer, het beeldje is niet te koop. Geld is voor mij bijzaak. Ik kocht liet ding, omdat het mij beviel en ik behoud het voor mijn verzameling curiositeiten om dezelfde reden". „Dan zal ik u nog méér moeten vertel len". zei de bezoeker op eentgszins ge- irriteerden toon. „Dit beeldje werd twee jaar geleden uit één onzer tempels in Burmah gestolen. Sindsdien veranderde het meermalen van eigenaar, zoodat het my twee jaar heeft gekost, het ding op het spoor te komen. Het heeft den eigenaars niets dan ongeluk gebracht! Luistert u goed: allen, die het beeldje vóór u bezaten, zun thans dood! De dief er eerste bezit ter verongelukte bU een spoorwegramp, zijn opvolger stierf door vergif, een derde pleeg, de zelfmoord, een vierde verdronk, een vijfde stortte neer met een vliegmachine cn zoo zou ik nu nog een lange ijl van menschen kunnen opsommen, die het beeldje bezeten hebben en alle op onna tuurlijke wijze om het leven kwamen ten gevolge van dat bezit! Dat is de traditie van den Boeddha, nadat hy onzen tempel verliet! Niets dan ongeluk en verderf brengt hij aan! Daarom raad ik u in ge- moede: sta het beeldje aan mij af. ik doe u nu onmiddellyk mijn hoogste trod; Ik Plechtigheid op Neerland's grootste schip. Op de nieuwste aanwinst van onze Ne derlandsche vloot, het imposante vlagge- schip der Holland-Amerika-Lijn. de „Niéuw Amsterdam", heeft gistermiddag een korte, doch treffende plechtigheid plaats gehad. Dc kunstenaars, die door hun werk aan dit trotsche zeekasteel zooveel relief heb ben gegeven, hebben de sympathieke ge dachte gehad, uiting te willen geven aan hun gevoelens van dankbaarheid jegens hem. aan wiens initiatief het te danken is. dat zij in de gelegenheid zijn gesteld hun gaven te ontplooien bij de schepping van het kunstwerk, dat thans als Neder lands grootste schip met zijn fraaie inte- rieuren ieder bewondering afdwingt. Tot dit doel was door hen een thee ge organiseerd aan boord van het schip, waar bij ook de directie van de Holland-Ame rika-Lijn was uitgenoodlgd. Namens de kunstenaars werd het woord gevoerd door den heer H. Th. Wijdeveld, die de dankbaarheid der vergadering ver tolkte en den heer de Monchy, directeur der H.A.L. een album aanbood, waarin een aantal schetsen van de kunstwerken op de „Nieuw Amsterdam", is verzameld. De heer De Monchy dankte allen voor hun fraaie geschenk, voor de samenwer king en medewerking en zeide de overtui ging te hebben, dat allen het beste van hun kunnen hebben gegeven. Spr. eindig de met het uitspreken van de hoop. dat allen, dezelfde voldoening zullen hebben als hij. over hetgeen hier in onderlinge harmonie ls tot stand gebracht. MR. J. C. A. M. VAN DE MORTEL. Voorzitter Nederl. Heidemaatschappij. In de gisteren te Arnhem gehouden ver gadering van den raad van commissaris sen der Nederlandsche Heidemaatschappij werd. in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer dr. H. J. Lovink, tot voorzitter verkozen de heer mr. J. C. A. M. van de Mortel, wethouder te Tilburg, thans onder-voorzitter. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is: op zyn verzoek met ingang van 29 Juni aan mr. C. M. Minderop eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam; op zijn verzoek met ingang van 1 Mei aan P C W. baron van der Feltz eervol ontslag verleend als notaris te Vlaardingen. geef u vijfentwintig Pond! Wat is uw mt- WOOTQ?" Opnieuw schudde Jamess Bareaclough het hoofd. „Als deze Boeddha u vijfentwln. tig Pond waard is. heb lk er hetzelfde lx- drag voor over", antwoordde hy koppij ..Wat. die traditie betreft, lk ben niet «g btigeloovig. Dat kan my dius geen vreej aanjagen". Met deze woorden stond hy op, als wilde hy daardoor te kennen geven, dat hy het gesprek als geëindigd beschouwde Ook de Indiër rees van zijn stoel. In zyn toeje- knepen oogen blonk een onheilspellend vuur. en dreigend zei hij „U hebt uw eigen lot geteekend. Nog in dezen nacht zult gil sterven!" Toen draaide hy zich vlug om en staüg verliet hy het vertrek. James Barraclough ln opgewonden toestand achterlatend. Barraclough had het beeldje van alle kanten bekeken, had het beklopt en be voeld. maar kon er niets bUzonders aan ontdekken. Thans stond het voor hem op tafel De onnoozele gryns om den mond van den Boeddha, als spotte hij met James Barraclough's koppigheid en nieuwsgierig, held, irriteerde hem. Het was twaalf uur in den nacht, maat Barraclough daoht nJet aan naar bed gaan. De bedreiging van den gehelmzlnnlgen te- zoeker had zijns ondanks indruk op hem gemaakt, zoodat hij vastbesloten was. den heelen nacht op te blijven en op zijn qui vive te zitn. Alle deuren en ramen had Wj stevig gesloten en voor hem. naast hei beeldje, lag een flinke browning. Vermoeid door de ongewone nachtwake zat Barraclough in zyn stoel, Nu en dan hief hy luisterend het hoofd op, als hy ongewone geluiden meende waar te nemen, nu en dan stond hy op. om te onderzoe ken of alle deuren nog goed dicht waren. Je kon niet weten, die Indiërs beschikte» over vreemde machten, dat ras had meq naar zyn meentng allang moeten ver delgen 1 Weer staarde hii vanuit zUn stoel hel beeldje aan. Vervloekt, wat was dat? Was het verbeelding of werkeiykheld? De grijns om den mond van den Boeddha scheen breeder te worden en uit den mond sche nen lichte rookwolkjes op te stijgen Ei: benauwd gevoel bekroop hem. Nu en dn bracht hij zUn zakdoek naar het voorhooli v.aar groote zweetdroppels op parelden. S teed5 benauwder werd het ln de kamr Bruusk pakte hy het beeldje op en Wth het dicht voor zUn oogen. Nee. het wis tóch verbeelding, er kwam geen rook alt den mond van dit afschuwelijk wezen. Ea niettemin kreeg hij het steeds benauwd». Hoor, daar had Je weer dat geluld Ang stig staarde hy naar de kamerdeur en lot zhn groote ontzetting zag hy, dat deze langzaam geopend werdIn de deuropening ■stond een man: zyn bezoeker van dien middag! Diens gezicht was In woede ver trokken en in zyn handen hield hy een lang koord. Stap voor stap kwam hij nader. James Barraclough wilde opspringen en zyn revolver grijpen. maar het was. alsof sterke banden hem terughielden. En steeds nader kwam de Indiër; nu voelde Barrac lough het koord om zijn hals en tergend langzaam werd dit toegehaald! Rochelend ging zyn adem. een korte strijden James Barraclough was dood! Den volgenden morgen constateerde de dokter dat Barraclough door gasverstlkklne om het leven was gekomen. Op onverklaar. bare wijze was een kraantje open biyven staan van den gashaard. Misschien had Barraclough er tegen gestooten Tegenover Barraclough's stoel grynsde de Boeddha Nadruk verboden Auteursrecht voorbehouden. VERDUISTERINGOEFENING IN DEN HAAG. In een groot gedeelte van den Haag. het gedeelte dat den Benoordenhout en Bezui- denhout omvat, is gisteravond een lucht- beschermingsverduisteringsoefening gehou den. De eindindruk van deze proef is zeer gunstig uitgevallen. Opvallend was echter, dat de afscherming der fietslantaarns zeer veel te wenschen overliet, in tegenstelling met die der andere verkeersmiddelen, waar onder de trams wel een zeer gunstiger, in druk maakten. De resultaten van de oefening, die zoo als we reeds zeiden zeer goed zyn. werden van uit een vliegtuig waargenomen. MINISTER STEENBERG HE IN HET WESTLAND. De minister van Economische Zaken. mr. M. P. L. Steenberghe heeft gistermiddag een onverwacht bezoek aan het Westland gebracht, teneinde zich zoo uitvoerig mo gelijk persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van het bedrijfsleven in deze streek De minister werd o m. begeleid door den directeur-generaal van den land bouw ir. Roebroek en den Inspecteur van het onderwys. de heer v. d. Plasse. Te half twee arriveerde het gezelschap aan de Loosduinsche groentenveiling. waar het bestuur den minister ontving. De mi nister nam hier in het byzonder de maat regelen in oogenschouw. verband houdende met de uitvoercontrole. waarna de kweekery van den heer Dc Kok>-Friank werd be zichtigd Van Loosduinen ging de tocht naar Poeldyk voor een bezoek aan de R K. Lagere Tuinbouwschool, aldaar en vervol gens naar den Proeftuin Zuid-Hollandschc Glasdistrict te Naaldwyk. Hier waren o.m. aanwezig de directeur van den tuin. ir. J. J. Riemens. de voorzitter van den Bond Westland de heer J. Barendse en burge meester Eisen van Naaldwük- De voorzitter van den proeftuin, de heer Q A. Nederpel heette het gezelschap hier welkom, waarna ververschingen gebruikt werden. De mints, ter toonde groofe belangstelling voor de proefnemingen, die thans in de kassen van den tuin gedaan worden en voor de ver schillende diensten, ten gebruike van de ruim 4600 leden. Tegen half vyf werd de terugtocht aan vaard. waarna te Poeldyk nog de kweekery werd bezichtigd van den heer N. van Leeuwen. ZWITSERS BEZOEKEN DE BLOEM - BOLLENVELDEN. Gisteren kwam een gezelschap van.' 3*1 Zwitsers ln 11 groote touringcars in Ltae op bezoek voor de Bloembollenvelden. Allereerst bezochten de Zwitsers de tuinen van de N.V. M Vieldhuyzen van Zanten en Zonen, waar allen een kykje namen vanaf den uitzichttoren vanwaar zy een schitte rend gezicht hadden over de velden. Ver volgens verzamelden zy zich in de groot* pakplaats van genoemde firma, welke ge heel versierd was voor het bezoek. Een fraaie inzending van zeer vele soor ten afgesneden bloemen zooals hyacinthen, tulpen, narcissen, blauwe druifjes, anemo nen. enz. was in dit gebouw op smaakvolle wijze opgesteld. De Zwitsersche geleider sprak vanaf de ballustrade het gezelschap toe. Hierna we'd het woord gevoerd door den heer M. Veld- huyzen van Zanten, die een geestige speech hield welke met applaus werd beloond. De heer Veldhuyzen van Zanten besprak de bloembollencultuur in groote trekken en de export der bloem/bolien naar het buitenland. Tevens deelde hy mede dat aan ieder een bouquet bloemen zou worden uitge reikt. Met de leuze „Leve Zwitserland" be ëindigde spr. zyn speech. Ploiseling verschenen eenige muzikanten, die zich verborgen hadden gehouden en zil speelden op plechtige wyze het Zwitsersche Volkslied, hetgeen door allen werd mee gezongen. Deze attentie werd door het »e- zelschap op hoogen prys gesteld, hetgeen de leider van het gezelschap op duideiyke wlize liet bhjken. Dank werd gebracht aan den heer Veld huyzen van Zanten voor zjjn buitengewone gastvrijheid en met een driewerf hoer» vertrok het gezelschap weer nadat een be zoek was gebracht aan „De Nachtegaal'. DE AARDAPPELSCHAARSCHTE. Het bestuur van den Bond van Neder landsche grossiers in Malta-aaraappe'en heeft den Minister van Economische Za ken in een adres verzocht, de monopohe- hefflngen op buitenlandsche aardappelen te doen vervallen. Deze hooge heffing* vormen te groote belemmering voor invoer, terwyi die gezien den beschikbaren raad binnenlandsche aardappelen niet 8 mist kan worden en bij den Import handels- en arbeidersbelangen betrok» zyn. 2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10