BETUWE-TOCHT PEREZ LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 29 April 1938 PERZISCHE TAPIJTEN, Scherven een artikel van verlrouwen VEREENIGDE - V/A55CHERIJEN VITTE -SINGEL-13- LEIDEN. DISTRICTSLEERLINGEN-COMMISSIE VOOR GRAFISCHE BEDRIJVEN. Uitreiking van diploma's. In een gisteravond In het V.C.F.-Huis gehouden bijeenkomst van de Districts- Leerlingen-commissie in het Grafisch Be drijf voor Leiden en Omstreken zijn de diploma's uitgereikt aan de geslaagden van het eindexamen, waaraan de gecon tracteerde handzetters- en drukkersleer lingen hebben deelgenomen. Bij afwezigheid wegens verhindering van den voorzitter, den heer S. G. van Looy. sprak de heer R. J. Kok, controleur der Centrale Leerlingencie. te Amsterdam een kort welkomstwoord, waarbij hij met vreugde gewag maakte van de goede sa menwerking tusschen de Ver. van Direc teuren van Nijverheidsscholen en de ver- eeniglngen in de typografie, waardoor het theoretisch onderwijs In de Ambachts school kon worden verstrekt. Daardoor krijgen de geslaagden dus twee diploma's, beide gedekt door het bijgevoegde bedrijfs- dlploma, dat als een paspoort voor het ge organiseerde bedrijf kan worden be schouwd. Wie dit paspoort heeft, vindt daarmede toegang tot het georganiseerde bedrijf. Spreker besloot met allen veel ge luk toe te wenschen met het behaalde suc ces. daarbij tot voortgezette inspanning aansporende. De heer A. L. Koenen ging daarna tot de uitreiking van de diploma's over. Ge slaagd waren voor het practijkdiploma handzetter: B. J. W. van Beyeren Bergen en Henegouwen, Ph. Bodrv. H. J. Blom. P. J. Galjaard. G. M. Koolhaas. L A. M. Korver, P Th. van der Lans en P. Zirkzee. Als drukker waren geslaagd: J. Th. Brug man, C. J van der Hoven. U. van Hooi donk en A. C. Koekebakker. Afgewezen geen. Dezelfde leerlingen waren eveneens ge slaagd voor het theoretisch examen, waar van vervolgens de directeur der Ambachts school, de heer Kuyntjes, het diploma uit reikte. Hierbij waren ook J. Jongeleen en M Pijpers, die echter in Den Haag, waar zij de practijkcursus hebben gevolgd, het daar. voor bestemde diploma zullen ontvangen, als zij geslaagd zijn In de examen-commissie hadden zitting: Voor de handzetters: de heeren A. L. Koe nen, voorzitter: C. Haasbeek: D. J. Loo- man en A. G, de Mooy. Voor de drukkers: de heeren S. G. van Looy, voorzitter; P J. Mulder Jr.; J. C. Pillekers en P. M. M. Pont. De heer Kok richtte vervolgens woorden van dank o.a. tot de leeraren en in het bijzonder tot den heer A. W. van Steen bergen. die als secretaris met de algemeene leiding van het examen belast was. De heer H. W. Wittenaar bracht namens de werknemersorganisaties dank aan de Leerlingencommissie en vestigde de aan dacht der geslaagden op het bestaan der studieclubs, waar zij zich verder kunnen bekwamen De heer Van der Lans sprak namens de ouders der leerlingen woorden van dank tot de leeraren, waarna de heer Kok nog maals de leerlingen opwekte om zich niet tevreden te stellen met de thans bereikte resultaten. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14()C 325 (Ingez. Med.) HET REORGANISATIE-ONTWERP DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor sociale zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, behangers 2. betonvlechters. 21, betonwerkers 61. fundee- ringwerkers 1. glazenmakers 2, glazenwasschers 12. granietwerkers 9. grondwerkers 86, heiers 2. metselaars 104. opperlieden 101, schilders 83. sloopers 10. steenhouwers 2. straatmakers 7. hulp-straatmakers 13. stucadoors, witters 35. timmerlieden 209. uitvoerders 7. voegers 12. ongesch. bouwvakarb. 9. Totaal 791. Fabrieksarbeiders: Bleekers 19. lompensor teerders 10. vellenblooters 2, vuurwerkmakers 1, steenfabr. arbeiders 113, zeepfabr. arbeiders 5, ongesch. fabr. arbeiders 52. Totaal 202. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 64. rei zigers. colporteurs 42, winkelbedienden 34. eta leurs 3, incasseerders 12, musici 2. onderwijzers 3. overheidspersoneel 11. verplegers 3. Totaal 174. Hotel-café-pers.: Huispersoneel 10, kellners 47 koks 4. Totaal 61. Houtbewerkers: Beddenmakers 3. houtbewer kers 55, kistenmakers 7, kuipers 4. lijstenmakers 2. mandenmakers 1. meubelstoffeerders 10, meu belmakers 30. politoerders 1. ongesch. fabr. arb. 32. Totaal 145. Kleermakers: Kleermakers 40. kappers 5. schoenmakers en. 11. Totaal 56. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 29. landarbei ders 34, tuinlieden 27 warmoeziers 8. ongesch. landarb. 4. Totaal 102. Metaalbewerkers: Bankwerkers 95. blikbewer- kers 30, burgersmeden 33, electrlclens 69. gas fitters 14. gasmetermakers 1, gereedschapma kers 1, instrumentmakers 5. isoleerders 3. kern makers 1, kettlngsmeden 16, klinkers 10. koper slagers 5. lab. bedienden 1. lasschers 11. lood gieters 51. machinisten 13. metaalboorders 5. metaaldraaiers 7, metaalslijpers 2. metaalzagers 1. monteurs 21. opticiens 1. pianostemmers 5, polijsters 1. ponsers 4. rijwielherstellers 17. rij tuigschilders 3. scheepstimmerlieden 3, stokers 28, tegenhouders 13. hulp-verw. monteurs 16. voorslaanders 7, voorwanners 5, vuurwerkers 5. wagenmakers 4. ijzcrwerkers 43. zandspuiters 3, zandvormcrs 3. zilversmeden 2, ongesch. arbei ders 42. Totaal 600. Sigarenmakers: Sigarenmakers 18. slg. sor teerders 1. slg. strippers 2 Totaal 21. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 1. inge nieurs 2, technikers 1, teekenaars 10, werkmees ters 20. Totaal 34. Textielarbeiders: Hekelaars 6. katoendrukkers 23. kluwers c.a 13. lulkers 13, plaatsnijders 19. schrobbelaars 2, spinners 70. spoelers 2, staal draaddraaiers 3. sterkers 3. strijkers 13. wevers 108. wolbewerkers 51, ongesch. textielarb. 66. Totaal 390 Transportarbeiders: Emballeurs 3. chauffeurs 148 exp. knechten 19, koetsiers 11. loopknechten 48 magazijnknechten 54, schippers 78. spoor- en tramperson. 19, wakers 6. transportarbeiders 67, losse arbeiders 504. Totaal 957. Typografen: Boekbinders 33, boekdrukkers 14, fotografen 3, hulp-vakarbeiders 6, letterzetters 31. steendrukkers 2. Totaal 89. Voedlngsmlddelenarb.: Bakkers 85. molenaars 1. ovenlsten 4, slagers 79, suikerwerkers '20. w(jn- koopersknechten 12. zoutzieders 1. zuivelberel- ders 3. ongesch fabr. arb. 39. Totaal 244. Vrouwen: Kapsters 1. naaisters 5. maasters 1. boekblndsters 1. winkeljuffrouwen 9. linnenjuf frouwen 1. bakers 1. kantoorbedienden 25. ver pleegsters 3. bedrijfsleidsters 1. teekenarcssen 1. onderwijzeressen 1. ass. en hulshoudsters 6. dagmeisjes 16. dienstboden 4. kinderjuffrouwen 2. werksters 59. fabr. arbeidsters 17. A.V.O. 6. Totaal 160. Alg. Totaal 4026 29 April 1937 4232 30 April 1936 4398 Ben. 79 ged. werkloozen en 15 werkverschaf fing. De polltiebrandweer heeft gisteravond te ongeveer 6 uur ten huize van A. van B. in de Waldeck Pyrmontstraat nr. 68 een schoorsteenbrandje gebluscht. Uiteenzetting door ds. Joh. W. Groot Enzerink Gisteravond hield de afdeeling der Con- fenssioneele Vereeniging In Rehoboth een voor alle belangstellenden toegankelijke vergadering, waarin de voorzitter dier af deeling. tevens secretaris van het hoofdbe stuur. ds Joh. W Groot Enzerink de kern van het Reorganisatie-ontwerp besprak. Ds. Groot Enzerink begon met te wijzen op de van verschillende zijden ingebrachte bezwaren tegen het ijveren voor reorgani satie der kerk. De Confessioneele Vereeni ging. die nu reeds 75 jaar voor reorgani satie geijverd heeft, heeft zeker de taak om zich over het aanhangige ontwerp uit <e spreken. Zij wil reformatie door reorga nisatie der kerk. Haar ideaal is de Volks kerk, verwerpend de pluriformiteit der kerken, maar wel openstaand voor pluri formiteit in de kerk. in zich vereenigend allen, die Christus als Gods Zoon belijden en als Heiland van zondaren overeenkom stig Schrift en belijdenis. De belijde nis is geen accoord van kerkgemeen schap, maar is de uitspraak der kerk. al- fijd zich normeerend aan de Heilige Schrift. Geen belijdeniskerk dus. maar een belijdende kerk. Ds. Groot Enzerink gaf vervolgens een uiteenzetting van het ontstaan der Con fessioneele Vereeniging. waarbij hij wees op Groen van Prinsterer als een der stich ters. Zij was een vrucht van het Reveil. De organisatie van 1816 legde aan de kerk een bestuursinrichting op, die ongedacht de poort openzette voor allerlei wind van leer en die den weg baande voor den par tijstrijd. Alle pogingen tot verandering .e- den in de vorige eeuw schipbreuk. Hier noemde spr. naast Groen, mannen als Da Costa, Chantepie, Gunning, Hoedemakcr. De na-oorlogsche beweging opende veler oog voor de geestelijke waarden. De confe renties van Stockholm, Lausanne, Oxford en Edinburgh schudden de kerken wakker. Nationaal-Socialisme, fascisme, commu nisme. anti-militairisme en zoo heel veel meer als de werkloosheid, de economische toestand roepen problemen op waarop de kerk ook een antwoord moet geven zal de stroom, die aan haar voorbij gaat. niet hoe langer hoe grooter worden. Men smaa.t wel. aldus spr.. dat de confessioneelen met den rug naar de wereld staan, maar dit is geenszins waar. Neen, meer dan anderen zijn wij ons bewust, dat de belangen van het volk samenhangen met de toekomst der kerk. Onder dien drang is de laatste jaren de belangstelling voor de kerk toege nomen Zoo kwamen de vereenigmgen Kerkopbouw en Kerkherstel,. die feitelijk kunnen worden gezien als een vrucht van ons jarenlang ijveren voor reorganisatie. Spr. zette dan uiteen, dat het ontwerp öeoogte terugkeer tot de presbyteriale keil.. orde. Geen besturen meer, maar kerke lijke vergaderingen, waarin aan de hand van Schrift en belijdenis de Kerk ach uit- spreke over alles was haar aandacht vraagt De meeste aandacht valt op art. 8 ten vijfde, dat daarna door spr. besproken werd. Achtereenvolgens stond spr. stil bij het oordeel hierover van den Vnjz^ He,v den Geref. Bond en ds. Lingbeek, die zich ieder op hun manier daartegen verklaren. Verder behandelde spr. de tucht, de bba^s tie der mandaten en de hervoming cn handhaving der belijdenis. Volmaakt, aldus spr., Is zekttook d ontwerp niet. Honderd procent krijgen wij nooit. Wij hebben het dan ook in bét ge loof te vagen De Heere lelde ons en straks Kie diarover te beslissen hebben door den Heiligen Geest en make onze vader landsche Kerk weer tot pilaar en vas'k>" heid der waarheid tot zegen ook van ons VUit'de druk bezochte vergadering kwamen vele vragen naar voren, die uitvoerig door ds. Groot Enzerink werden besproken. VER TOT BEVORDERING VAN DEN BOUW VAN WERKMANSWONINGEN. Het 46ste verslag van bovengenoemde vereeniging loopt over het tijdperk 1 Jan. 193715 September 1937. Het volgende eraan ontleend: In 1937 is de bouw van 101 woningen op het door slooping van krotten vrijgekomen terrein tusschen de Van der Werfstraat en Oude Vest voortgezet en voltooid. Thans zijn de woningen, voor het huren waarvan zich veel meer gegadigden hadden aange meld dan er woningen beschikbaar waren, betrokken. Het aantal goede woningen, m dc binnenstad gelegen, is daardoor ver meerderd. Het bestuur had Burgemeester en Wethouders verzocht aan twee der stra ten, waaraan de nieuwe woningen liggen de namen te geven van „Greven- en Drucker- straat" teneinde daardoor de nagedachtenis te eeren en levendig te houden van de twee mannen, die voor de verbetering der Volkshuisvesting in Leiden zooveel gedaan hebben. Aan dit verzoek heeft het Gemeentebe stuur voldaan. Een derde straat werd de naam Marendorpschedwarsstraat gegeven, een naam, die. naar het Bestuur meent, niet past bij die der beide andere straten en welke het gaarne in ,,Van der Vlugt- straat" zou zien gewijzigd. Het verhuren der woningen leverde niet meer moeite op dan het jaar tevoren. Ge lukkig verminderde het bedrag der huur schuld. De Vereeniging is nu eigenares van 728 woningen. Toch acht zij haar taak nog voor uitbreiding vatbaar Er zijn in Leiden nog vele buurten, die voor saneering in aanmerking komen. Het verslag eindigt met het uitspreken van de hoop. dat de Vereeniging in staat wordt gesteld, ook In de naaste toekomst tot die saneering haar medewerking te verleenen. CHR. ARBEIDERS IN DE BEDRIJVEN VAN VOEDINGS- EN GENOT MIDDELEN. In het gebouw „Prediker" kwam de afd. Leiden van de vakgroep Bakkers van den Ned. Centi Bond van Chr. arbeidersisters) in de bedrijven van Voedlngs- en Genot middelen in feestvergadering bijeen ter herdenking van haar dertig-jarig bestaan. Deze vergadering, welke druk bezocht was. werd door den voorzitter met een woord van welkom geopend. Daarna gaf hij een overzicht van hetgeen in de afge- loopen dertig jaar is tot stand gekomen. Nadat een humorist was opgetreden, bracht namens het H. B. de heer F. El- zinga de gelukwenschen over. Een woord van bijzondere hulde had spr. voor de irouw. waarmede door de afdeeling het werk werd verricht. Voor den Leidschen Chr. Besturenbond, voerde de secretaris, de heer Veerman, het woord. Ook hij com plimenteerde de afdeeling met haar 30- jarig bestaan, waarbij hij den wensch uit sprak, dat de vereeniging nog veel voor de bij haar aangesloten leden mag doen. Muziek, declamatie en samenzang wis selden het verdere gedeelte van den avond af. ACTIE COMITÉ LEVENDAAL" Een tekort weggewerkt. Toen voor ruim drie jaar het Actie Co mité „Levendaal" werd opgericht had het Wijkbestuur van deze Chr. Wijkvereenl- glng zeker niet verwacht, dat dit Comité zoo veel tot stand zou brengen als nu reeds is verricht en nog geregeld verricht wordt. Hét comité, opgericht met een twee ledig doel: le. waar noodlg in het wijkge- bouw verbeteringen of restauratie aan te brengen en 2e. tekorten van de Wijkver- eeniging aan te zuiveren, heeft reeds in den tijd van zijn bestaan ongeveer acht honderd gulden overgedragen, terwijl gis teravond op den jaarlijkschen contribuan ten-avond door den voorzitter van het Co mité, den heer J. W. van Daalen. werd me degedeeld. dat besloten was het geheele tekort der wijkvereeniging, zijnde f. 132. aan te zuiveren. Dit sympathieke aanbod was reden voor den heer Jac. Wilbrink, die met den heer Bodewes het wijkbestuur vertegenwoordigde, om dadelijk het wooru te vragen en bij afwezigheid van den voor zitter der wijkvereeniging. ds. M. J. Pun- selie. het Actie-Comité heel hartelijk ie danken voor deze royale gift. Nog nooit, aldus spr., is het, voor zoover bekend, ge beurd, dat reeds op 28 April het tekort ge dekt was. Met groote waardeering maakte spr. verder melding van den steun van het Comité in zulk een ruime mate ondervon den. Met groote liefde en toewijding wordt het werk verricht en daarvoor kan spr. niet genoeg dankbaar zijn. Spr. sprak den wensch uit. dat nog uitbreiding aan den arbeid van het Comité zal worden gegeven in aansluiting waartoe hij opwekte zich als contribuant(e) op te geven. De heer Wil brink eindigde met de verwachting uit te spreken, dat het wijkgebouw Levendaal vobr velen een centrum zal blijven waar men graag verkeert, maar bovenal waai Jezus Christus als de centrale figuur van den arbeid wordt gezien. Een aantrekkelijk en goed verzorgd pro gramma werd daarna door alle onderafdee- lingen afgewerkt, waarbij een clubje o. 1. v. den heer Rijnsburger voor eenlge mu zikale afwisseling zorgde. LEIDSCHE HOUT-SCHOOL. Jaarvergadering. De vereeniging tot stichting en instand houding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest (Leidsche Houtschool) heeft haar jaarvergadering gehouden. Aan het jaarverslag van den secretaris, dr. C. Beekenkamp. Is ontleend, dat het leerlingenaantal zich om de 175 beweegt, zoodat. van een gestadigen bloei kan wor den gesproken. De resultaten van het on derwijs waren zeer bevredigend; alle leer lingen, die toelatingsexamen deden voor de chr. H.B.S., slaagden op lofwaardige wijze. Twee kweekelingen met acte zijn aan de school verbonden. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer J. Bovenberg, bleek, dat de exploitatierekening sloot met een batig saldo van f. 109.67. Tot leden van het bestuur werden herko zen de heeren F. Landmeter en G. Francken terwijl in de vacature-Belgraver werd geko zen de heer J. R. Posthumus. De voorzitter, dr. G. Korthof. zette de be doeling uiteen van de in te stellen ouder commissie, die tot taak zal hebben een nau- wer contact tusschen ouders en bestuur te bewerkstelligen. OP ZONDAG 1 MEI Met dc nieuwe ELTAX TOURINGCAR door de bloeiende Betuwe over Gelderraalsen - Tiel - Eist - Arnhem - Doorn, a f. 2.50 p. pers, Vertrek: 3.30 v.m. Beestenmarkt. Plaatsbespreken: ELTAX, Stationsweg 47a, Reserveer tijdig 1 - TEL. 666 372 (Inge». Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: P. N. G. van Tol, Hooigracht 54, Leiden; instrumentmakerij Uittredend eigenaar P. N. G. van Tol, dd, 29 April 1938. Maison SusanBasoski, Kort Rapenburg 5a. Lelden; dameskappen en verkoop van aanverwante artikelen. Uittredend eigenaresse wed. J. Q. M, SusanBasoski, Leiden, dd. 1 Mei 1938. CHR. HIST. VROUWENGROEP. 323 (Ingez. Med.) De heer Snouck Henkemans spreekt over sociale verzekering. De Christelijk Historische Vrouwengroep heeft haar bijeenkomst gehouden in Huize Feenstra. De presidente opende de vergade ring met het zingen van psalm 137 1 en 4 het lezen van een Schriftgedeelte en gebed. Mej. Langman heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid den heer Snoeck Henkemans uit den Haag, die ge komen was om te spreken over de sociale verzekering. Hieronder zijn begrepen: ziek tewet, invaliditeitswet, ouderdomswet en kinderbijslagverzekering. Spreker heeft zijn gehoor duidelijk gemaakt hoe en wanneer men tot den weg der verzekering gekomen is; wie de premie betaalt en wanneer de ultkeering geschiedt, en ten slotte wie de personen zfln geweest onder wter leiding deze wetten tot stand zijn gekomen en ten uitvoer gebracht. Na de pauze werd gele genheid tot vragen stellen gegeven, welke de spreker zoo duidelijk mogelijk trachtte op te lossen. Mej. Langman dankte, namens de aan wezigen. voor dezen leerrijken avond. Hierna werd met dankgebed geëindigd. HET 40-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN Dr. J. R. DE BRUINE GROENEVELDT. Een H. Mis voor hem opgedragen. Het behoort tot de hooge zeldzaamheden, wanneer In een R.K. Kerk een Heilige Mis wordt opgedragen ter intentie van een ntet-katholiek Een dergelijke büzondere gebeurtenis vond hedenmorgen plaats in de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis, waar rector Reynen in verband met het 40-jarig arts jubileum van dr. J. R. de Bruine Groene- veldt ter intentie van den jubilaris een H Mis opdroeg, bedoeld als offer teneinde God dank te betuigen, dat Hij dezen mensch heeft willen gebruiken tot uitbouw van het Huis, waaraan de jubilaris als eerste chirurg sedert vele jaren verbon den is. De plechtigheid werd behalve door den jubilaris bijgewoond door een groot aantal doctoren, waaronder vele niet-katholieken, vele patiënten en oud-patiënten benevens vele zusters van het Huls. Na het H. Misoffer, hield rector Reynen een hartelijke toespraak tot den jubileeren den medicus, hem dankende voor het zeer vele, wat hit voor het Sint Elisabeth- ziekenhuis heeft gedaan Spr. wees er daarbij op. dat God den arts wil gebruiken om de menschheid ge nezing te schenken evenals Hij de archi tecten en andere scheppende kunstenaar gebruikt om den menschen schoonheid te brengen. Na afloop vereenigde de jubilaris zich met ees aantal genoodigden aan een ge meenschappelijk ontbijt, waarna tijdens een receptie de Zusters van het Huis in de gelegenheid werden gesteld dr. de Bruine te complimenteeren P.T.T. DIENST OP VERJAARDAG H.K.H. PRINSES JULIANA. De directeur van het P.T.T. Kantoor al hier deelt mede dat morgen, den verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana de kanto ren. voorzoover den postdienst betreft, om 12 uur zullen worden gesloten. Gedurende de openstellingsuren zullen alle onderdeelen van den dienst behandeld worden met uitzondering van het aanne men van girostortingen. De 3e buslichting wordt niet uitgevoerd. De 2e briefpostbestelllng zal evenals de 2e pakketpostbestelling hier ter stede en te Oegstgeest achterwege blijven. In de openstelling van den telegraaf- en den telefoondienst der kantoren zal geen 1 wat verwachtten wij veel van het leven, wijziging worden gebracht. Busrechthou ders kunnen na 12 uur hun corresponden tie afhalen aan de achterzijde van het kan toor, ingang door de poort aan de Boom- markt. door JAAP BEKKERS. Zes-en-twintig jaar al lag de flesch ln den kelder. Een dikke laag grauw-wit stof bedekte haar slanke lijf .Eigenlijk was de flesch de altijd durende rust moe. Ze voelde den nimmer wijkenden druk van de harde latten van het flesschenrek. en diep ln haar binnenste ziedde en gistte het roode leven. In den loop der Jaren had ze geleidelijk haar zusters, die alle gelijk met haar ge boren waren, zien verdwijnen. Ze waren weggehaald door een man, een rijzige figuur, met lange, grijze, achteroverge kamde haren en diepliggende, donkere oogen. De man was niet altijd grijs geweest en ook hadden zijn oogen niet steeds wee moedig gekeken. Soms was hij vrooüjk lachend met de wapperende kaarsvlam de keldertrap afge komen en had hij overmoedig gebarend twee, drie flesschen meegenomen. Andere keeren neuriede hij zacht voor zich heen en zorgvuldig deed hij dan een keus uit den voorraad. Een enkele maal waren er nieuwe fles schen bijgekomen. De flesch had er al heel wat zien komen en gaan. En nu lag zij een zaam als laatste ln het rek. Ze was niet in haar humeur. Misschien was zij alleen maar beleedigd omdat men haar blijkbaar niet goed genoeg vond, misschien ook stem de het haar verdrietig, dat er geen enkele fiesoh meer was om haar lot te deelen. Zeker was het onrechtvaardig, dat men haar het leven onthield, dat haar niets an ders gegund werd dan het troostelooze duis ter van het kelderhol, terwijl er toch blank- gedekte tafels bestonden, waarop de pur peren wijn in kristallen bokalen fonkelde. Was haar inhoud soms niet edel genoeg? Het piepen der scharnieren van de smalle kelderdeur onderbrak haar overdenkingen Met een kandelaar ln de hand daalde de man de trap af. Woelige schaduwen dan sten langs grijze muren en onder het spin rag, dat de flesch bedekte, flikkerden vage glimlichten. De man bleef staan en keek peinzend naar de flesch. „De laatste", prevelde hij. En dan ineens begon hij tegen de flesch te spreken, alsef ztj een levend wezen was. „Ik kom je halen", zei hij en zijn oogen schenen ln de verte te staren, „jij en lk, wij hooren bij elkaar, beide zijn we eenzaam achtergebleven". Hij nam een doek en wreef zorgvuldig het stof van de flesch. Nu gaat het beginnen, dacht de flesch, het groote leven. Even later stond zij op een kleine tafel. In den hoek van de kamer brandde een schemer lamp, die het vertrek zwak verlichtte en de meubels en de dingen, die er op stonden, wierpen vreemde, lange schaduwen. In de kamer brandde geen vuur en het was er bijna even koud als in den kelder. De man huiverde. „Herinner je je nog den dag, dat je hier in huis kwam? Dat is, laat eens kij ken zes-en-twintig Jaar geleden. Edith en lk waren een maand of vier getrouwd, toen mijn schoonvader ons een kist wijn zond. Ja, ja, dat waren mooie dagen." Even glimlachte de man; dan streek hij met een moe gebaar zijn haren weg van het hooge voorhoofd. „Wat waren we jong", vervolgde hij, „en Gistermiddag omstreeks 4 uur U d» 10-jarige W. van T. uit de Bronkhorst- straat op den Heerenslngel gevallen, waar bij hij het linkerbeen brak. Nadat twee leden van de E.H.B.O. voor- loopigen bijstand hadden verleend, werd de jongen ter behandeling naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis overgebracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor ln de Wis- en Na- uurkunde. on proefschrift getiteld: „Dis Wat is er van onze illusies overgebleven? Edith stierf bij de geboorte van Joan En Karei, onze zoon, reed zes jaar geleden met zijn motor tegen een boom. Daarna kwam Maria in mijn leven. Wij kregen elkaar lief en we trouwden. Ik dacht, dat alles weer goed zou worden. Maar Maria Ik had me alles heel anders voorgesteld, mijmerde de flesch. Een rijke tafel en lioht, veel licht en lachende, gelukkige gezichten. Dit lijkt wel een begrafenismaal. De man proefde van den wijn. Hij had een vreemde, afwezige uitdrukking in zijn oogen en het scheen of de herinneringen hem het spreken onmogelijk maakten. Lan gen tijd zweeg hij. Toen hij weer wat zei, was de fiesoh half leeg. „Ja, voor Joan offerde ik alles op. Maria, liefde, geluk alles. En wat is mij gebleven? Een leeg, kil huis, waarin de schimmen van het verleden rondwaren en één enkele goede, oude fiesoh wijn, de laatste uit het kistje van Edith's vader. Joan is getrouwd, woont in Amerika; op mijn verjaardag en met Kerstmis stuurt ze me een mooi be drukte kaart en van tijd tot tijd ontvang ik tien dollars voor sigaren, en ze denkt, geloof lk, dat ze mij hiermee mijn gemis kan vergoeden, dat ik op een cadeautje van haar zit te wachten. „Waarom liet lk Maria gaan?" De fiesoh voelde zich duizelig worden. Naarmate de wijn uit haar binnenste weg vloeide, werd ze melancholieker en slape riger. Bovendien maakte de eentonige ca dans van de stem haar wee. „Mijn zaken verwaarloosde lk", mompelde de man. Hij sprak nu niet meer speciaal tot de flesch, hij philosopheerde maar zoo wat verder, een beetje tegen de dingen om hem heen, een beetje tegen zichzelf. „Voor wie moest ik nog langer geld ver dienen? En toch ben ik pas even vijftig, een man in de kracht van zijn leven. Van Maria hoorde lk niets meer. Ze zal haar weg en haar geluk wel gevonden hebben, zc was mooi en begaafd. Ze ging naar Parijs. Geld vroeg ze me niet, haar familie was rijk". De man was steeds luider gaan spreken, zijn onderwerp wond hem op en hij had niet gegeten en steeds maar gedronken „Hoor Je me, flesch?" hij schreeuwde bijna, „ze was mooi en begaafd en ze had me lief. En ik.ik liet haar gaan!" Maar de flesch was nu leeg en leege fles schen zijn dood, als alle dingen, die leeg zijn. En de man werd steeds heftiger en in eens nam hij de flesch van het tafeltje en smeet haar op de ijzeren kachelplaat, vlak voor den haard, waarin geen vuur was. Nu was hij niet langer driftig. „Het ls uit met ons, met jou en met mij, flesch", sprak hij somber. En dan barstte hij in lachen uit. een macabren lach. „Ha, ha. scherven! Scherven zijn geluk, nietwaar?" Er werd gebeld. Luid en vreemd klonk het luiden door het eenzame huls. Even bleef de man bewegingloos staan. Verdwaasd staarde hij naar de kamerdeur. Dan ging hij onzeker door de lange mar meren gang. Het gerinkel van den deurket- tir.g bracht hem tot de werkelijkheid terug. „Frans!" zei Maria. „Frans" en niets meer dan dit enkele woord en toch lag hierin het geheele drama van hun schelding verbor gen. Een wijle stonden ze zoo tegenover elkaar en Maria keek onderzoekend naar zijn vermagerd, bleek gezicht, waarin de oogen hol donkerden „Dus toch", fluisterde de man. ..dus pnrinultles in the energy and specific de oudste rechten had. Na eenlgen tijd gin -at" de heer A Bijl. geboren te Maassluis; Sen Mana en lk u" elkaar. Dikwijls vraag idem, on croefschrift getiteld: .Differen- lk "JU af. mUn offer zin had. Kinderen tiaalmeetkundige beschouwingen over lij- verstaan dat zoo niet, ze beseffen nauwe- enstelsels"de heer Ph. Dwinger, geboren nJks wat hun ouders zich om hunnentwil te -s Gravenhage. 1 ontzeggen". Geslaagd is voor het doctoraal examen kurk verliet met een klap den hals van geschiedenis: de heer T J. Twijnstra (Bilt- de flesch en klokkend vloeide de wijn ln en Joan harmonieerden niet, en mijn „^„^tertje scheden 'brengen'töclTgeluk Maar de flesch lag ln stukken op de haardplaat en daar Is Iets on,"e"htvaaT"'igs In. Want zii had zes-en-twintle Jaren mët meer berusting gewacht dan de man. En hoven) Ihet waterglas. zelfs de glorie van een eereplaats op den feestdiseh was haar onthouden. (Nadruk verboden). 'Auteursreoht voorbehouden)

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2