STADSNIEUWS De zaak Oss voor het Ambtenarengerecht VRIJDAG 29 APRIL 1938 No. 23954 VAN HEDEN De Bilt 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat uit ZES bladen EERSTE BLAD De vlaggen uit Maatregelen van burgemeester Ploegmakers Bata naar omlaag. verwacht LEJDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen.. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn; per 3 maanden f. 2.3S per week ti f. 0.1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mncLJ 1- VER. VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. 17dp jaarvergadering. Deze vereeniging heeft haar jaarvergade ring gehouden ln de Kweekschool aan het Rapenburg onder leiding van haar voor zitter. den heer- dr. C. de Jong. Aan het Jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Het ledental steeg in 1937 van 79 tot 110 leden. Als achtste bestuurslid werd door de algemeene vergadering in 1937 gekozen mej. D. Voltman, oud-directrice der Kweekschool. Overigens kwamen geen wij zigtngen in het bestuur voor. De heer dr. C. de Jong volgde den heer Verwer als vborzitter op. Bij het begin van den cursus 1937—1938 waren op de kweekschool Ingeschreven 64 leerlingen, nl. 18 interne en 40 externe. Aan 15 meisjes werd het diploma der school (hoofdakte) uitgereikt. Bij de eindexamens traden als gecommitteerden op: mej. Houba te 's-Gravenhage. mej. Ingeneeger en mej. Baars en de heer de Thouars te Leiden. Van de geslaagden verwierven elf een be trekking bij het voorbereidend onderwijs; wel een bewijs, dat de kweekschooloplei ding nog steeds een aanbeveling is. De fröbelschool aan het Rapenburg telde gemiddeld 105 leerlingen. Aan mej. M. El- zinga werd in verband met haar huwelijk eervol ontslag verleend. In haar plaats werd benoemd mej. D. van Oostrum. De school bleef gevrijwaard tegen ern stige besmettelijke ziekten, een feit, dat tot voldoening stemt en dat pleit voor de hygiënische inrichting der school en mede te danken is aan het regelmatig genees kundig toezicht onder leiding van dr. Hovens Greve. De tweede leerschool aan de Leliestraat had de zorg voor gemiddeld 125 kleuters, terwijl vele aanvragen tot plaatsing moes ten afgewezen worden wegens plaatsgebrek. Het is duidelijk, dat deze school in Tuln- stadswijk in een dringende behoefte voor ziet. Zij is echter een zorgenkind, omdat zij niet de minste subsidie geniet. Een ten toonstelling van het werk der kleuters trok veel belangstelling. De financiën der vereeniging baren ieder jaar meer zorg; geen wonder, waar de subsidies een steeds dieper dalende lijn vertoonen. Bezuiniging op de uitgaven is teeds tot het uiterste toegepast. Het. nadee- saldo over 1937 bedroeg f. 996.22 on- isnks een belangrijke extra bijdrage van «n der leden en een opbrengst van f. 1500 ran den in het naiaar gehouden bazaar De begrooting voor 1936 vertoont een nog som berder beeld. De rekening van de penningmeesteres, door een accountantsbureau gecontroleerd en in orde bevonden werd onder dankzeg ging aan de functionaresse. mevr. Verhey van Wijk—Roem goedgekeurd. Aan de beurt van aftreden als bestuurs lid was de heer A. L. Boot, die met alge meene stemmen werd herkozen. Na een onbeteekenende reglementswijzi ging en de gebruikelijke rondvraag sloot de vooïzitter de zeventiende jaarvergadering. CHRIST.-HIST. JONGERENGROEP. De jaarvergadering. In het gebouw „Rehoboth" werd gister avond de jaarvergadering van de Chr.- Hist. Jongerengroep gehouden. Deze goed bezochte samenkomst werd door den voorzitter, den heer J. de Jager, op gebruikelijke wijze geopend, waarna hij in een openingswoord een korte uiteenzet ting gaf van het interne leven der groep. Ook gaf hij enkele richtlijnen aan. waar langs z.U de organisatie dient gevoerd te worden. De secretaris, de heer G. J. van Houten, hierna het jaarverslag uitbrengend, memo reerde allereerst het overlijden van den be schermheer der groep, wijlen oud-hurge- meester jhr. mr dr. N. C. de Gijselaar. Verder bleek uit dit verslag, dat het le dental geen wijziging onderging en dat ook het vereenigingsjaar een rustig verloop had. De secretaris beëindigde zijn overzicht met de mededeeling, dat dit jaar een krachtige leden-werf-actle zal worden in gezet. Het verslag van den penningmeester, den heer H. J. v. d. Weerthof, maakte melding tan een mooi batig saldo, een verschijnsel, dat zich de laatste jaren ln het geheel niet had voorgedaan. De bestuursverkiezing had tot resultaat, cat met grcote meerderheid van stemmen de heer J. de Jager tot voorzitter werd her kezen; tevens volgde zijn herbenoeming tot hd van het ringbestuur. Bij acclamatie wer den herbenoemd m«J. N. Veerman, 2de secretaresse en de heer H. J. v. d. Weert- j d'- Penningmeester. Tenslotte werd nog jn de vacature-C. J. W. Hoegendoorn de •pet A. Jansen tot vice-voorzitter en ln 'acature-mej. H. Verbiest, mej. Martijn gekozen. Beiden nomen hun benoeming •an. Tot leden der kasrommissie werden j jpdoemd mej. J. G. W. Kuivenhoven en de "eer c, Meohelse. verder is in deze vergadering nog het ekprogranpna besproken. Morgen viert H.K.H. Prin ses Juliana Haar 29sten verjaardag. Wij wekken onzen lezers kring in stad en dorp op om door het uitsteken der nationale vlaggen aan zijn vreugde daarover uiting te geven. Moge de vlaggentooi van Leiden en omgeving morgen een weerspiegeling zijn van de feestelijke gevoelens in veler hart! ESPERANTO-PROPAGANDA-AVOND. Katholieke Esperantisten winnen den wisselprijs. De drie plaatselijke Esperanto-vereeni- gingen de Leidsche Esperanto Vereeni ging Pacen", de R.K. Klubo Esperantista en de FL.E. iFed. van Arbeiders Esperan tisten) hielden gisteravond in de groote zaal van Zomerlust een propaganda-avond, waarvoor veel belangstelling bestond. De avond werd geopend door den voor zitter van het feestcomité, den heer v. d. Kroll. die een speciaal welkomstwoord toe riep aan mevr. Isbrücker van het Cseh- instituut in Den Haag, de heeren F. Weeke hoofdbestuurslid en P. H. Mooy, vertegen woordiger van den Intern. Esperanto Bond (L.E.E. N.) en de afgevaardigden van ver schillende afdeelingen uit Leiden's omge ving. Deze avond, zoo zeide spr., heeft ten doel, aan te toonen, dat Esperanto niet alleen gebruikt kan worden als omgangstaal, doch zich ook bijzonder eigent voor zang en tooneel. Dank bracht spr. aan de heeren Mooy en Krolleman, die het werk van den onderto gen vertaalwedstrijd, die elk jaar door de 3 Leidsche vereenigingen wordt gehouden, hebben gecorrigeerd. Het verdere deel van den avond stond onder leiding van den heer F. van der Meijden, die er met een praatje en een liedje weldra de stemming in wist te brengen. Nadat een drietal Hawaiian virtuozen onder leiding van den heer Aart Boender zich had laten hcoren, voerde de Esperan- to-Jeugd onder leiding van mevr. Grönloh een zangspelletje op. waarin op de ver broederingsgedachte van het Esperanto werd gewezen Mevr. Grönloh werd door den heer v. d. Meijden op hartelijke wijze dankgezegd en namens de kinderen sprak Trine Rasink. Beiden boden bloemen aan. Het hoogtepunt van den avond, was stellig de bekendmaking van den uitslag van den vertaalwedstrijd. Reeds tweemaal achter elkaar is de fraaie wisselprijs een zilveren Esperanto- ster door de R.K. Klubo Esperantista ge wonnen en ook ditmaal bleken de Leidsche katholieken de beste Esperantisten te zijn, waardoor de ster definitief in hun bezit is gekomen. Zij behaalden 24 punten, terwijl Pacen er 18 kreeg en de Arbeiders-Espe rantisten met 6 punten genoegen moesten nemen. Het maximum aantal punten bedroeg 30. Na de pauze werd een aardig tooneel- stukje op vlotte wijze opgevoerd, terwijl ock het Hawaiian ensemble en de heer v. d. Meijden nogmaals het hunne bijdroegen om dezen avond tot een succes te maken. Met een kort woord heeft de heer v. d. Kroll het feest gesloten. NOGMAALS: HET 1 MEIFEEST DER S.D.A.P. Getuigenis van de Geref. Kerk. De Geref. Kerk van Leiden heeft aan den burgemeester het volgende „getuigenis" ge richt: „De plaatselijke pers bracht tot ons een „bericht, dat door U als hoofd der politie, „toestemming aan de S.DA.P. werd Ver leend, om Zondagavond, 1 Mei as., een „optocht door de stad te organiseeren. .Indien dit bericht juist mocht zijn, dan „gevoelt de kerkeraad der Gereformeerde „Kerk alhier zich gedrongen, daarover zijn „zijn diep leedwezen uit te spreken, omdat ,naar Gods Woord deze dag te heiligen „is, en de Overheid de roeping heeft, door .bevordering van de Zondagsrust er zorg „voor te dragen, dat de heiliging van dien „dag niet tegengestaan wordt. „Met verschuldigden eerbied voor U. als de Macht, door God over ons gesteld Hoogachtend. Op last van den Kerkeraad. fw.g.) J. WEGGEMANS. Praeses. tw.g.) J. M, DE KONING Jzhi, SCfiba. De zes onderofficieren, die tot de bri gade der Koninklijke Maréchaussee te Oss hebben behoord en die eerst van bun opsporingsbevoegdheid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, heb ben, volgens de „Nieuwe Rott. Crt.", bij het ambtenarengerecht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot de bovenge noemde ontheffing en hun overplaat sing hebben geleid. De klaagschriften van de zes onder officieren zijn gisteren bij het ambtena rengerecht ingezonden. Van elk der kla gers is er bovendien een verweerschrift bijgevoegd. De klagers vragen vernietiging van de besluiten, waartegen zij beroepen inbrengen, ten eerste wegens onbevoegd heid van den minister van justitie en ten tweede omdat, al ware de minister be voegd geweest, de klagers geen zoodanige handelingen hebben verricht, dat de door den minister getroffen maatregelen gemo tiveerd zouden zijn. Mr. R. H. James, advocaat en procureur te Apeldoorn, zal als raadsmarv van de klagers optreden. Het blad voegt hieraan toe: Volgens de Ambtenarenwet en de Mili taire Ambtenarenwet zijn de zittingen van het ambtenarengerecht openbaar, tenzij een van de partijen sluiting van de deu ren verlangt Deze kan ook dan echter nog geweigerd worden, indien de voorzit ter van oordeel is, dat het algemeen be lang behandeling in het openbaar ver- eischt. Aangezien dit laatste ongetwijfeld het geval is, is het te hopen, dat inder daad deze zaak in het openbaar zal wor den behandeld. Het ambtenarengerecht, waarvoor de zaak gebracht is. zetelt ln Den Haag. Dat ambtenarengerecht van drie leden (waar onder de voorzitter mr. Van Haeringen) wordt voor militaire ambtenarenzaken (en dus ook voor de maréchaussée), aangevuld imet twee militaire leden. Deze worden be noemd door den minister van defensie uit de militairen of eervol ontslagen militai ren van de landmacht. De burgemeester van Oss heeft het vol gende bevel uitgevaardigd: De burgemeester van Oss. overwegende, dat op Zaterdag, 23 April 1938. door per sonen van buiten deze gemeente op in directe en directe wijze alhier aanleiding is gegeven tot verstoring van de openbare orde, gelet op artikel 219 der gemeentewet, vaardigt het volgende bevel uit: Op Zaterdag 30 April 1938, wordt wegens vrees voor stoornis der open bare orde het verblijf binnen de ge meente Oss ontzegd aan alle niet- inwoners dezer gemeente, ten aanzien van wie door de politie ernstige vrees gekoesterd wordt, dat zij tot stoornis der openbare orde, rechtstreeks dan wel zijdelings, aanleiding zullen geven. Personen, hierbedoeld zullen na voorlei ding voor den burgemeester door de politie over de gemeentegrens worden geleid. Aldus vastgesteld en afgekondigd te Oss op Vrijdag 29 April 1938. De burgemeester van Oss, w.g. J. PLOEGMAKERS. Nader vernemen wij, dat dit besluit ook reeds vandaag van kracht is. BINNENLAND. Prof. Woltjer zal in de Eerste Kamer inter- pelleeren over de spelling-kwestie (3de Blad). Verdrinkingsongeval te Krimpen aan den Lek; twee dooden (Gemengd, 3de Blad) De interacademiale sportwedstrijden (Sport, 5de Blad). BUITENLAND. De Engelsch-Fransche besprekingen toonen volledige overeenstemming. Naar de fensie-samen werking (4de Blad). Portugal zal weldra Franco erkennen (Bui tenland, 3de Blad) De verdeelings-commissie voor Palestina daar gearriveerd (Buitenland 3de Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De officier van justitie te 's-Graven hage heeft den hoofdredacteur van „Het Nationale Dagblad", den heer Rost van Tonningen, gedagvaard tegen Donderdag 12 Mei, ter zake van beleediging van mi nister Goseling in een artikel in het blad van 13 April, welk artikel was gewijd aan de affaire-Oss. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Vereenigde vergadering. In de alhier gehouden Vereenigde Ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd kennis gegeven van het door den heer L. Kranenburg te Abbenes genomen ontslag als hoofdingeland voor het 7e district (Haarlemmermeer), van de goedkeuring der begrooting voor 1938 en van den stand van het bemaiingsfonds. Aan de vergadering werd het jaarverslag over de waarborg- en slikfondsen overlegd. Verder werd medegedeeld, dat bij de op 13 April j .1. gehouden openbare verpach ting van het grasgewas van den Spaarn- damschen dijk een gemiddelde opbrengst van f. 55 per H A. werd verkregen: beslo ten werd een perceel, dat niet gegund werd onderhands te verhuren. Na onderzoek van hun geloofsbrieven werden toegelaten als hoofdingeland de heeren C. W. G. Alkemade te Noordwij k en E. J. Speelman te Sassenheim respectieve lijk voor het 6e en 14e district en de heeren P. J. Warmerdam Hzn. te Noordwijkerhout en C. van Schie te Warmond als hoofdin geland-plaatsvervanger respectievelijk voor het 6e en 14e district. Aan de gemeente Amsterdam werd de loozing op Rijnlands boezem vergund van een rioleeringsgebied aan weerszijden van den Amstelveenschen weg. buiten Rijnlands grens gelegen, waarvan het water door een afzonderlijke zuiveringsinrichting wordt gezuiverd. Besloten werd tot conversie over te gaan van een leening van 1936, gesloten tegen een rente van 4 en per resto f. 95000 be dragende, en wel tegen een rente van 3 1/4 Het viachrecht in het stroomkanaal ten W. van Gouda werd ondershands verpacht aan J. Bont te Waddinxveen. Vervolgens werd een voorstel aangeno men. waarbij het dagelijksch bestuur wordt gemachtigd tot het doen van verschillende niet in de begrooting voor 1938 geraamde uitgaven, welke het gevolg zullen zijn van te nemen maatregelen tot bestrijding van vervuiling en verzouting van Rijnlands boezem. Die maatregelen bestaan in water- inlating uit den IJsel te Gouda en boezem bemaling, voor zoover een en ander niet reeds noodig is voor beheersching V2n het boezempeil en verder in het geregeld nemen en analyseeren van watermonsters, ten einde beter op de hoogte te komen van de oorzaken en den omvang van verschil lende vervullingen en van verzouting. Bij dit voorstel gaf het bestuur een overzicht van hetgeen reeds is geschied ten aanzien van de loozingen der rioleeringen van ge meenten op den boezem. Bij circulaire zijn in November 1937 aan alle binnen Rijn land gelegen gemeenten opgaven gevraagd omtrent de loozingen van rioleeringen en nocduitlahngen en daarna ziin reeds aan verschillende gemeenten tijdelijke vergun ningen verleend tot het hebben van loo- zlngsnyddelen, waarbij jaarlij'ksche beta lingen worden geëischt als vergoeding voor Bij onze Stadgenooten is de uitdrukking: Bataprijzen, in verband met schoenen en kousen, synoniem aan het begrip goedkoop. De vraag naar het Bata-fabrikaat is dan ook zoodanig gestegen, dat de in bedrijf- stelling van een derde groote fabriek te Best in Noord-Brabant, enkele dagen gele den, noodzakelijk werd. Deze uitbreiding stelde Bata in staat de prijzen van meer dan 30 artikelen opnieuw belangrijk omlaag te brengen. De in prijs verlaagde artikelen, waarvan onze Stadgenooten reeds heden kunnen profiteeren, staan, voorzien van groote roode prijskaartjes, in de etalages: Leiden, Haarlemmerstraat 67; Alphen a. d. Rijn, Mandersloostraat 96: Katwijk, Voorstraat 23. 367 Doet nu Uw voordeel. (Ingez. Med.) Het is te voorzien dat het buiige weer in onze omgeving althans nog een etmaal zal aanhouden met kans op een kouden nacht met gevaar voor nachtvorst. Aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland is hedenmorgen geseind „Weest op uw hoede". DE FRIESCHE FILM „KEUS UIT TWEE". het nadeeldat deze loozingen opleveren voor den boezem, welke door middel van waterinlatlng en bemaling zuiver moet worden gehouden. Besloten werd voorts tot het in dienst nemen van een tijdelijken ingenieur ten behoeve van de voorbereiding van een reoiganisatie van het bureau van den In genieur en de bestudeering van eenige nieuwe technische vraagstukken, welke voor Rijnland van belang zijn. Daarna werd besloten tot eenige aanvul lingen in de salarisverordening. In de eer ste plaats werd besloten een onderscheid te maken tusschen machinisten aan de stoomgemalen en die aan de dieselgema len, aan welke laatste andere en meerdere eischen moeten worden gesteld. De wed den der le en 2e dieselmachinisten wer den f. 2.hooger gesteld dan die der stoommachinisten, terwijl tevens werd be sloten, den rang in te stellen van hoofd machinist voor de dieselgemalen, aan wien de leiding en het toezicht over de motor revisies aan de beidé dieselgemalen wordt opgedragen. In de tweede plaats werd besloten ln deze verordening de bepaling op te nemen, dat de ambtenaar, die onder toezicht van den Secretaris met de dagelijksche zorg vcor het oud archief wordt belast, den titel van waarnemend-archivaris krijgt met een daaraan verbonden afzonderlijke toelage. Ten slotte werd het Jaarverslag 1937 oyer Rijnlands waterstaat aangeboden. 6 R.V-A. NAAR DEN HAAG. Bij den doop van Prinses Beatrix. Het de achement van 6 R V A da': zoo als wii gisreren meldden, on 12 Mel te Den Haag deel zal uitmaken van het Militair Eerbetoon bij den doop van HK.H. Prinses Beatrix, aal daaraan te voet deel nemen. Zeer geslaagde avond. „Het is een gezellige avond geweest." Met deze woorden is de algemeene indruk weer- gegeven, die de leden van het Selskip Fryslan alhier hebben behouden van den filmavond, welke hun in huishoudelijke ver gadering gisteravond geboden werd. De bovenzaal van de Harmonie was tot de laat ste plaats bezt, toen de voorzitter den leden een hartelijk welkom toeriep. De inzet was al dadelijk goed. Het dames koortje van de afdeeling vertolkte op uitste kende wijze eenige Friesche liederen, waar mede het zeer veel bijval oogstte. Hierna werden eenige films gedraaid, waarin heel wat Friesch natuurschoon te bewonderen viel. Na de pauze werd de eerste Friesche speel film „Kar üt twa" (Keus uit twee) ten beste gegeven. Deze film heeft het bewijs gele verd, dat in Friesland de elementen aan wezig zijn voor het maken van films, waar in het Friesch eigene tot zijn recht kan ko men. Het scenario, geschreven door den Frieschen tooneelschrijver S. D. de Jong. heeft een dienende funciie; het is zoodanig gekozen, dat het Friesche volk en het Frie sche leven geheel op den voorgrond komen te staan. Een boerenkermis, de Leeuwarder veemarkt en het leven op de boerderijen kregen een belangrijke plaats in deze film. Een dankbaar gebruik is gemaakt van het fotografeeren van het Friesche land met zijn wijde kimmen, zijn ..greiden", zijn een zame boerenplaatsen en zijn stemmige dorpjes. Het verhaal doet al deze samen stellende deelen op prachtige wijze uitko men en de in spanning verkeerende toe schouwer wordt aan het einde nog verblijd met een „happy end". De spelers, allen leden van het Leeuwar der Tooneelgezelschap, hebben hun uiterste best gedaan. Ze hebben natuurlijk onder vonden, dat er heel wat moeilijkheden over wonnen moeten worden, doch het resultaat van hun werk geeft beloften voor de toe komst. Het bestuur van de Leidsche afdeeling van het „Selskip Fryslan" verdient allen lof. dat ze haar leden in de gelegenheid heeft gesteld van deze uitstekende film kennis te nemen. EEN DUBBEL JUBILEUM. De heer M. A. Ragut zal op 17 Mei a s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Amsterdamse!)? Eank N.V. Bijkantoor Leiden (Fa. Lez\gijn en Eigeman), terwijl het op 19 Mei van den heer A. M. Stuivenberg eveneens 25 jaar geleden zal zijn, dat hij aan deze instelling werd vej-bojuJent

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1