Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 29 April 1938 LAND- EN TUINBOUW AARLANDERVEEN. De Alg Muziekver. ..Excelsior" geeft morgenavond te 815 ter gelegenheid van den ver]aardac van H.K H Prinses Ju liana, een 10-tal muzieknummers In de tent. ALPHEN. Lustrumavond E.H.B.O. In hotel „Centraal" werd het le lustrum van de afd. Alphen van de E.H.B.O, her dacht onder leiding: van dr. L. W. Hilder- nlsse, eere-voorzitter en med. leider van genoemde afdeeling; de heer J. F. Allart bleek verhinderd. De zaal was geheel ge vuld. Dr. Hildernisse heette in het bijzon der welkom de afgevaardigden van Aar- la nder veen. Zevenhoven. Nieuwkoop en Leimuiden De secretaris der afd dankte dr Hildernisse voor al hetgeen deze in de 5 af gel oo pen jaren met groote toewijding voor de afdeeling heeft gedaan. Het geheel •werd daarna afgewisseld door een blijspel .X>e verjongde Professor" uitgevoerd door een 7 tal dames en 4 heeren en verder eenige kleine stukjes ter opluistering en aanvulling van het programma. Het bleek, dat de E.H.B.O. over goede spelers beschikt, vooral het blijspel was tot in alle onder - deelen prima verzórgd. Ook de kleinere stukjes verwierven veel bijval, terwijl het muzikale gedeelte van de ,X>rie Pieten" eveneens veel heeft bijgedragen tot een goede stemming. Eerst zeer laat werd de goed geslaagde bijeenkomst gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje, D. van Dirk van Braak en Jacoba Sijtze van der Leede Teunis, Z. van Teunis Britsemer en Alida van Wilgen Cor nelia Maria, D. van Arie van Veen en Jansje Rebecca Kouwenberg Johanna Anna Maria. D. van Petrus Leonardus Wols en Johanna van Bemmelen Adriana, D. van Arie Mooij en Johanna van Veen Bastiaan, Z. van Jan Ooms en Gerrigje Johanna Stout Jan Wil lem. Z. van Jacob Domburg en Dirkje Meerveld Petrus Wilhelmus. Z. van Petrus Johannes Captein en Johanna Alida van der Tol Ni- colaas Wilhelmus. Z. van Eelke Jan de Vries en Hendrika Schcllingerhoud. Overleden: Johanna Loffeld 77 J., weduwe van Huibert van de Klashorst Emmerentiana Verhoeff 85 j.. weduwe van Anthonius Fortuin Janna Blom 76 j. ongehuwd. Gehuwd: Andrie Zweekhorst 23 j. met Gijs- bertha Catharina Simmerman 22 j. Jan Hendrik Ruting 30 j. en Elisabeth Cornelia Verburg 26 j. Jan den Hertog 30 j. en Tjitske Sjoukje de Groot 29 j. Pieter Nap 33 j. en Margje Kammeraad 31 j. Willem Lindeboom 29 j. en Sophia Neeltje van Rijn 29 j. Loop der bevolking. Geevstigd: Johanna M. C. C. Moerkerk. Raad- huisstr. 44 Cornells Kelderman, Brittenrust- straat 15 Jan H. Spannemaker, Wilhelmina- straat 28 Johan van Gemeren. Julianastraat 10 Jan A. van Veen. Raadhuisstr. 247 Willem H. Doeland, Tolstraat 24 Eduard E. Lankenau. Raadhuisstraat 44 Aris Prins en echtgen.. Rozenstraat .35 Cornells Bosman en gezin, Lindenhovenstr. 59 Willem de Goede. Raadhuisstraat 44 Feike Cammenga en gezin. Emmalaan 34 Johannes Th. Hooij- mans en gezin. Steekterweg 67. Vertrokken: Naar Boskoop. Emakade 27. Ma- rinus Verkerk en gezin Naar 's-Gravenhage. Wilhelminastraat 2. Johannes M. Goedhart Naar Giessen-Nieuwkerk Dorp 161. Hillige Ten Boon Naar Krimpen a. d. Lek, Noord 40, Jan de Vos Naar 's-Gravenhage, Gr. Her- toginnelaan 91, Susanna Wijfje Naar 's-Gra venhage Herm. Costers%aat 358. Clasina van Dijk Ter-Aar. Korteraar. Apolonia van Rui tenburg Naar Boskoop. Berkenweg 37, Arie Moraal en gezin Naar Baarn, Lindenlaan 20. Antje van Koutrik Naar Ferwerderadeel. Wansweerd 113. Tabe W. van der Zwaag Naar Utrecht. F. C. Donderstraat 44bis, Cornelia de Visser Naar Etten en Leur, Klappenberg D 5. Franciscus Aarts en gezin Naar Amster dam. Hoogte Kadijk 261. Jan Reijngoud en ge zin Naar Haarlem. Kruisstraat 7. Johanna Voordouw Naar Leiden. Hoogewoerd, Cor nelia Koopman. Tot voorzitter van de Chr. Muziekver. ..Arti et Reliqioni" werd in de vacature van den heer J. Basie. voorzien door de benoe ming van den heer H. C. v. d. Spelt. Ten bate van nieuwbouw ontvine het bestuur dei* Martha-Stichting inrichting voor onverzorgde kinderen alhier de afge- loopen maand van mevr. B. H. W. uit Hil versum f.50: mej. H. E. D. Oegstgeest f. 100 en van een bestuurslid uit Den Haag f. 150. BOSKOOP. Ernstig arbeidsongeval. Tijdens zijn werkzaamheden, had de workman V. d. L. in de kistenmaker!) van den heer B, het ongeluk dat zijn beitel uit schoot, met het ongelukkige gevolg, dat een slagader van zijn pols werd doorgesneden. De man, die veel bloed verloor, ls voorloo- pig door dr. Hamburger verbonden en drama naar een ziekenhuis vervoerd.' Tentoonsteiiingsnieuws Gisteren bracht dr. Hirsehfeld. directeur- generaal van economische zaken een be zoek aan de bloemententoonstelling, al waar hij werd ontvangen en rondgeleid door burgemeester Verkerk en wethouder van Gelderen. Verder is de tentoonstelling bezocht door groepen Ieren, Denen en Zuid-Afrikaners Morgenavond te 8 uur zal onder aus piciën van Boskoop's Oranje-Comité, de muziekver. „Harmonie Excelsior" een mu zikale rondwandeling door het centrum dezer gemeente maken, zulks ter eere van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana Feestavond N.V.V. De voetbalvereenlging N.V.V. herdacht haar 5-jarig bestaan op feestelijke wijze in de zaal van hotel „Sportlust" alhier De voorzitter, de heer J, G. Zwart, sprak het welkomstwoord en hield een feestrede, waarin hij het wel en wee van de vereeni- glng memoreerde. Afgevaardigden van zus- tervereenlgingen uit Nleuwveen en Uit hoorn boden hun gelukwenschen aan. De tooneelclub „Tot aller Genoegen" verleende haar medewerking en voerde met veel suc ces en daverende lachsalvo's een blijspel op. Eenige bloemenmanden werden aangebo den. Na een gezellig samenzijn werd deze goed geslaagde avond besloten. NIEUWVEEN. Proeven met Slakkenpoeder geven goed resultaat. Dezer dagen werden proeven genomen voor slakkenverdelglng, die in dezen tijd voor de tuinders ongenoode gasten zijn. Uit hun winterverblijf waar zij op hun vet teerden, komen zij een bezoek brengen aan het jonge groen, zooals boonenplan- ten, aardbeier en dergelijke plantensoor ten. De dieren komen gretig op het slak kenpoeder af. maar het is hun laatste gang Bij 40 hoopjes slakkenpoeder lagen 367 gedoode dieren, in een tijd van 45 mi nuten. Dit ls een goed resultaat. BODEGRAVEN. GVxVi dividend der Bowadi. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van de N. V. Bowadi (Bodegr. Waterdistributie Mij.) is besloten een di vidend uit te keeren van Ö'/YVo. De aftr. president-commissaris de heer mr. la Gro werd herkozen. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, Z. van J. van Dijk en N. Ooms Theodora Johanna. D. van J. Th. Koot en A. M. v. d. Maat Christina Cornelia, D. van M. van Vulpen en G. de Knikker Cor nells Stefanus, Z. van 8. Schouten en C. Koele Bertus, Z. van L. Terlouw en A. Mulder. Getrouwd: A. van Veldhuizen 25 j. en A. C. Bunnik 23 j. J, Boele 38 J. en T. van Tol 37 jaar. Overleden: A. de Jong 54 J., echtg. van J. Boele. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. Hol en gezin. Oud-Bodegraven 11 b A. Vos en echtgenoote. Emmakade 72 J. M. Smits. Willemstraat 71 J. Hensen. Wilhelminastraat 4 G. J. GroothofSchro der. Wilhelminastraat 60. Vertrokken: Z. de Jong. naar Zwammerdam A 154a L. Krieger naar Harderwijk. Leve- numscheweg 91. Goed afgcloopcn. Gistermiddag kwam op den Zwammer- damschen Straatweg een dame op de fiets te vallen. Vlak achter haar kwam een auto aanrijden, die niet tijdig meer kon stop pen en over de fiets heenreed. Wonder iboven wonder werd de dame niet gewond. De fiets werd geheel vernield. Bij de zandgraverij van de Fa. van Broekhoven aan den Weiweg is een ern stige stagnatie ingetreden. De groote graafmachine, die het zand voor de zand- treinen moet leveren, geraakte defect, waardoor het bedrijf enkele dager, moest stilstaan Dc talrijke arbeider- konden maar gedeeltelijk aan het werk blijven. HAZERSWOUDE. Ledenvergadering „Hazerswoudsehe Burgerwacht" In het gymnastieklokaal der R. K. school op het Dorp had de jaarlljksche ledenver gadering plaats van de „Hazerswoudsehe Burgerwacht". De voorzitter, dc heer A. Th. de Ruyter, opende en memoreerde de gebeurtenissen van het afgeloopen seizoen, waarbij hij tot steun aan de Burgerwacht en tot trouw aan het wettig gezag opwek te. De uitslag der gehouden seriewedstrij den luidde als volgt: Rijndijk: le pr. Jac. Mens: 2e Th. Ver- kley: 3e A. v. d Zwaan: 4e. H. H. Straver; 5e. F. de Boer: 6e C. de Boer: 7e. Adr. de Jong; 8c B de Braver; 9e. N C. Verkey; 10e. M Rademaker; lie. A. A. Radema ker: 12e. N. Kapteyn; 13e. L. Verdegaal. Hazerswoude Dorp: le pr. J. H. Pels: 2e. W. Hoogendoorn 3e. A. de Kort; 4e. J. Tim mermans: 5e. W. Vroegriik; 6e. A. Rijkaart; 77e. A Th. de Ruyter; 8e. J. v. Dorp; 5e. J. van Hoff: 10e Jac Hassefras; lie. C. Bol; 12e. A. P. Helmus; 13e. P. v. d. Werf; 14e. G. van Vliet: 15e. W. C. v. Wierlngen. De prijzen werden aan de winnaars uit gereikt door den eere-voorzitter, burge meester A. Warnaar, die de Hazerswoud sehe Burgerwacht dankte voor de bij ver schillende gelegenheden betoonde diensten. De secr., de heer B. de Braver, bracht zijn jaarverslag uit en memoreerde o.a. dc verschillende behaalde wisselbekers en prijzen. Uit het jaarverslag van den penningm. bleek, dat de ontvangsten hadden bedra gen f. 393.40, de uitgaven f. 242.04, voor- deelig saldo alzoo f. 151.36. Daas 1936 een naaeeli\ saldo gaf van f. 227.99. bleef er voor 1937 een tekort van f. 76.63. Bij den hierna volgenden kampwed strijd, bestaande uit twee vijftallen van de beste schutters, werd de lauwerkrans ge wonnen door het vendel van het Dorp met 269 p. tegen Rijndijk 264 p. De hopman overhandigde hierna de lauwerkrans met toepasselijke woorden aan den comman dant. In gezellig samenzijn werd dan van een schitterend filmprogramma genoten, uitgebracht door den heer L. Verluin van Alphen a. d. Rijn De vergadering werd besloten met het zingen van het „Wilhel mus". Drankbestrijding:. De afd. „Hazerswoude" van de Geref. Drankbestrijding hield haar jaarvergade ring onder leiding van den voorzitter, ds. Heuzeveldt. Deze sprak over „Gebondenheid en Vrijheid ".waarop een bespreking volg de. Bij de bestuursverkiezing werd het be stuur als volgt samengesteld: ds. M. Heu zeveldt. voorzitter; de heer C. J. Roos, secretaris en de heer G. van Aalst, pen ningmeester. Nadat een bespreking was ge houden over de „Blauwe Week-actie", sloot de voorzitter de vergadering met dankge bed. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Prijsuitreiking Burgerwacht. Dezer dagen had de eindwedstrijd plaats van de Burgerwacht. De schutters gaven blijk van groote schietvaardigheid. De bur gemeester en de beide wethouders woonden een groot gedeelte van den strijd bij. Eerst genoemde reikte de prijzen uit. De wisselprijs viel ditmaal ten deel aan Jac. Bijleveld, die ook den eersten prijs won: 2de prijs L. Dorrepaal; 3de prijs Jac. Ravensbergen; 4de prijs H. Hogenes; 5de prijs W. Moiema; 6de prijs K. Vergunst; 7de prijs J. Reyneveld; 8ste prijs P. Reyneveld; 9de prijs S. A. van Hees; 10de prijs H. Gul- demond enz. Na de prijsuitdeeling dankte de com mandant B. en W. voor de belangstelling in het werk van de Burgerwacht. Het lid J. Verbree, wien dezen winter een ernstig ongeval is overkomen, werd een boek aangeboden. Openbare verkooping. Op de bovenzaal van café De Bruin had de openbare verkooping plaats van de drie arbeiderswoningen van de steenfabriek van den heer M J. E. van Beers alhier. Zij werden in bod gezet op f. 1675 door den heer W. van Dokkum te Hazerswoude. Als tijdelijk secretaris-kerkvoogd Ir benoemd de heer A. Mieog wegens verirek van den heer E. Rollema. LEIMUIDEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal ons mu ziekcorps „Symphonie" morgen een muzi kale rondwandeling door het dorp houden en wel des avonds vanaf 8 uur. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan z. van G. Kranenburg en M. Kesting. Overleden: M. A. van Soest. 92 jaar, weduwe van Th. L. van der Tol. RIJNZATERWOUDE. Examens E.H.B.O. In het Nutsgebouw alhier is het examen afgenomen voor E.H.B.O. Er waren 20 hee ren opgekomen, waarvan één werd afge wezen. Met zeer veel lof slaagde de heer G. J. Reyneveld. Met lof de heeren J. Vork, P. Reyngoud en JJ'Aml. Er waren nog vier dames aanwezig, die verleden week niet konden; deze slaagden ook allen. De voor zitter van het Groene Kruis, de heer Jac. Bodaan. dankte dr. Stapensëa voor de voorbeeldige wijze, waarop hij dezen cursus geleid had. Hij hoopte alle cursisten bij den vervolgcursus volgenden winter wederom te oiitmoeten. De heer l'Ami dankte namens de cursis ten dr. Stapensea en dr. De Wind van Aar- landerveen. Hij bood namens de cursisten dr. Stapensea een chronometer aan en dr. De Wind een kistje sigaren. Mevr. Stapensea werd een prachtige palmplant aangeboden. Vervolgens dankte de heeT l'Ami het bestuur van het Groene Kruis, dat hen in de gelegenheid gesteld had, dezen cursus te volgen. De heer J. Reumerman is aangesteld als hulpbesteller bij de Posterijen, zulks in de plaats van den heer P. Reyngoud, die naar Schiedam vertrekt. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Nlcolaas Cornells Franciscus Jo hannes z. van J. J. Dobbe en J. C. Meijer; Cornells Anthonius z. van J. P. van der Laan en P. M. van der Laan. Overleden: Jasparus Klaijn, 87 Jaar; Marti- nus Toornent. 78 Jaar: Gerardus Hoogervorst 84 Jaar. Ondertrouwd: H. van Emmerik. 32 jaar en P. van Dam, 27 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: Antbnla den Haan van Leld- schendam; Corn. Johannes Kroon van Wou- brugge. Vertrokken: Anna Maria Buys naar Mid- delharnis; Helena Versluys naar Heemstede: Pieter J, M. Boogaards naar Rotterdam; Joh. Slingerland naar Krimpen aan den IJsel. Verpachting vischwater. Het vischwater waarop het vLschrecht toebehoort aan de gemeente, nJ. de Hoek- sche Aar, de Leidsche Vaart en de Kromme Aar, zal as. Zaterdag in openbare ver pachting komen. Vergadering Boerenleenbank Langeraar. In de ledenvergadering van de Boeren leenbank Langeraar rapporteerde de se cretaris, de heer W. J. v. d Hoorn, dat het ledental 75 bedraagt. Het financieel over zicht van den kassier, den heer C. Hoo gervorst, vermeldde een bedrag aan ver strekte voorschotten van f. 49.902,75, tegoed in de loopende rekening f. 9025,74, aan- deelen f. 800, roerende goederen I. 348 en te vorderen rente ad f. 1866,19. Aan pas siva; Spaargelden f. 20.265,51, deposito f. 4113,33, Centrale Bank f. 40.575,08. In de plaats van den heer C. Uittewaal werd als bestuurslid gekozen de heer M. Keijzer, terwijl de heer W. J. v. d. Hoorn zich herkozen zag. Na nog eenige huishou delijke zaken te hebben afgehandeld, stelde de vergadering de rentevergoeding voor spaargelden, gelden d deposito, voorschot ten en hypotheek resp, vast op 3, 3,4 en 4 pCt. vast. Hierna sluiting. Voor de acte tuinbouw-vakonderwijzer slaagde de heer Jac. van Harten met het predicaat „met lof". WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonlus Petrus z. van H. A. Cats en van C. A. van Oeffelen; Jacobus Johannes Antonlus z. van A. v d. Vusse en H. J. Rolffs; Nlcolaas z. van P. Noorlander en J. Bulk. Overleden: M. Boer, 84 jaar; G. Visser—v. d. Ham. 88 jaar; H. van Noort, 69 Jaar. Kostelooze inenting. Op Dinsdag 10 Mei as. zal er gelegen heid zijn tot kostelooze inenting of her- Inenting voor hen, die zich daartoe op genoemden dag des v.m. 8 uur aanmelden ten huize van dr. Hemminga. Gevonden: een konijn, een bos sleu tels, een sjaal, een taschje m. inh., een blauw hoedje ,een rijwielbelastlngmerk en een portemonnaie m. Irih. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Cornelis Oudshoorn, 25 jaar en Cornelia Maria Terhorst, 22 jaar; Theodorus Johannes van Goozen, 28 jaar en Helena Theo dora Francisca Baak, 24 jaar. Geboren: Johanna Adriana, ds. van A. Kem penaar en N. C. Verhagen; Maria Cornelia, d. van W. van der Lubbe en M. A. Lieverse; Hllle- gonda, d. van W. M. van Leersum en M. van 't Wout. Overleden; Jacob Roos, wed. van A. A. van der Luit. 76 jaar, Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Oudendijk kwamen in hotel Swama bijeen voor de jaarlijksche vergadering. Bij de opening door den voorz. den heer Th. J. Zwetsloot, herdacht deze met waardeeren- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Leiden. 29 April 1938. KERK EN VREDE. Zeer geachte Redactie. U vergunt mij wel, dat ik even inga op het protest van den Heer v. Hasselt. In zijn stuk word ik zowel van défaitisme als van ver keerde voorlichting met opzet of uit onnozel heid beticht. Dit ziet er bij elkaar nog al ernstig uit. Vooropgesteld zij, dat het verslag uitstekend, maar uiteraard onvolledig was. Dat kan ook niet anders. Het is de korte weergave van een uitvoerig betoog. Wie het gehele betoog wil horen, moet ter vergadering komen. En wie n. a. van een krantenverslag een oordeel velt, handelt lichtvaardig en snijdt zich gemakke lijk in de vingers. Aan de orde was o.m. deze kwestie: uit de bliksemsnelheid, waarmee de militaire actie in Oostenrijk is uitgevoerd, volgt, dat het in eerste instantie aankomt op de vredessterkte van het leger. Deze bedraagt momenteel een 10.000 man. die min of meer nabij de grens liggen en tot eerste taak hebben de zoveel honderdduizend invallers tegen te houden. Daarbij komt. dat ons leger thans niet over 100 moderne, volwaardige gevechtsvliegtuigen beschikt. En met de uitvinding uit de tijd der Dreyfus-affaire werd bedoeld de rem-affuit. De toepassing hiervan ontbreekt, volgens mili taire gegevens, bij het kanon 8 cm. St.; bij het kanon 10 cm. op hoge affuit (de lage affuit is voorzien van een hydraulische rem. doch dit is iets heel anders); bij het kanon van 15 c.m. K.; bij het kanon van 6 cm. op veldaffuit; bij het kanon van 15 cm. L/24 enz. Wat de waarde van ons vestingstelsel betreft: dr. H. Colijn zeide in zijn bekende redevoe ring van November 1922. dat de waarde van ons vestingstelsel uiterst laag te noemen was en zelfs schadelijk voor de defensie was. In 1925 verklaarde de toenmalige min. van oorlog Lambooy, dat de betekenis der vaste verster kingen gering was en dat hij daarom het voornemen had een einde te maken aan een afzonderlijk commando over de vesting Hol land. Luit.-kolonel der Huzaren b. d. G. J. Bolkhuis. komt in een studie tot deze con clusie: ..De forten zijn als volkomen verouderd te beschouwen en vrijwel waardeloos. Niette min is het vertrouwen in de vesting Holland als een evangelie blijven hangen; ongeveer als de schildwacht bij de pas geverfde tuindeur van het Russische paleis, die echter 60 jaar geleden geverfd werd!" „De vesting Holland een der meest foutieve grondpijlers van ons defensiestelsel". Deze volkomen verantwoorde gegevens ge bruikte ik om te illustreren hoe onverant woordelijk onvoldoende onze weerbaarheid, mi litair gesproken, is. Indien men langs deze weg het land wil verdedigen, dan moet men veel en veel meer doen, dan moet men het gehele sociaal-economische en geestelijke leven rich ten op een militair-totalitair systeem, zoals wij dat in andere landen zien opbouweh. En dan moeten wij ook de consequenties aandurven en onze defensie zó aanvalskrachtig maken.dat wij, gedachtig aan het woord van den Hr. Colijn. dat de eerste klap een daalder waard ls, deze eerste klap kunnen uitdelen door b.v. juist voor dat Duitsland ons aanvalt, de Duitse Rijnsteden te bombarderen. Tevens moeten wij dan onder ogen zien, dat het gehele volk bij de oorlogs voering wordt betrokken en dus ook in zijn ge heel voorwerp wordt voor vijandelijke vlieger aanvallen. Het verschil tussen burger en mili tair verdwijnt. In het twede deel van mijn betoog, waarom het natuurlijk begonnen was. bracht ik naar voren, dat een ieder, die deze vermilitarisering van het volk niet wenst en in strijd acht met evangelie en menselijkheid, ernstig zoeken moet naar nieuwe middelen van verweer en volks- handhaving, uitgaande van de overtuiging, dat de waardevolle cultuurgoederen en de mense lijke persoonlijkheid slechts kunnen worden ver dedigd door middelen, die in overeenstemming zijn met de waardigheid van Christendom en menselijkheid. De huidige bewapening achtte en acht ik de zekere morele en sociale ondergang van het volk en, wat zo mogelijk nog zwaar der weegt: deze bewapening is de meest radicale verlochenlng van het evangelie. Terwijl ik dus de beschuldigingen van den Heer v. Hasselt af wijs. raad ik hem aan eens iets te lezen over de moderne oorlog en. als het hem mogelijk is. ook eens een vergadering van „Kerk en Vrede" te bezoeken. H. J. MISPELBLOM BEYER. de woorden den overleden voorzitter, wij len den heer F. Kroes. De rekening over 1937 werd vastgesteld op een bedrag van f. 5966.70 aan Inkomsten en f. 5594.47 aan uitgaven, alzoo een batig slot van f372.23. Hierna werd de begrooting 1938 vastge steld op een bedrag van f8147.25, aan In komsten en uitgaven; hieronder zijn be streden de kosten van aankoop en onder, houd van een ambtswoning voor den ma chinist-wegwerker. De omslag per H. A. werd bepaald op f. 10.50. Het aantal stem- geiechtigde Ingelanden voor 1938 bedraagt 27, te zamen uitbrengende 119 stemmen. Tot bestuurslid werd nog gekozen de heer G. Kroes en tot leden van de commissie tot naziening der rekening 1938 werden benoemd de heeren T. van der Eijk, M. R. Kroes en C. W. Anker. De gevreesde veeziekte Mond. en Klauwzeer is geconstateerd bij het vee van den veehouder van der N. Dit is het eerste geval in de gemeente en komt voor onder aangekocht vee. Tot adviseur ingevolge de Vogelwet 1936 is benoemd de heer M. Angenent, zulks in de plaats van den heer Rijlaars dam, die voor deze functie heeft bedankt. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Z. van C. L. Huurman geb. den Breejen; D. van G. A. v. d. Goes geb. v. d. Zwaan; D. van J. F. Bos geb. Sonneveld; D. van N. A. M. Mets geb. v. Sman; D. van M. van Reeuwijk geb. v. d. Bos; Z. van J. J. Hen- neken geb. Hoogendoorn. Ondertrouwd: L. van den Bos, 22 jaar en A. Klos, 24 jaar. Getrouwd: L. C. Koppen 20 jaar en C. van Elleswfjk 16 jaar; H. P. Groenewegen, 27 jaar en A. A. Vollebregt 24 jaar. De Emmabloemcollecte ten bate van ae T.B.C.-bestrijding heeft alhier f. 121.13'/» opgebracht. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. I Ondertrouwd: Wilhelmus Franciscus Bunnik. 34 jaar te Reeuwijk en Geertrulda Johanna van der Vlugl. 29 jaar. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier, (hoofd de heer L. van Bommel!, is benoemd mej. J. L. Vliegent- hart, wachtgeldster te Alphen a. d. Rijn. EENJARIGE BLOEMPLANTEN. Dit zijn bloemgewassen, welke elk voor. Jaar moeten worden gezaaid, om dan gedu rende den zomer en den herfst te bloeien In laatstgenoemd jaargetijde kan men van de meeste soorten zelf zaad winnen en da: ls dan het eenige, wat er van deze gewassen overblijft, want wanneer het gaat vriezen, zijn de meeste soorten spoedig geheel dood. De groote groep van de éénjarige bloem planten heeft vele soorten, welke lang en mild bloeien. Niet alleen zijn deze bloem soorten geschikt om er perken mee te vul len, vele geven bloemen aan lange stelen welke zich leenen voor snijbloemen, Er zijn mooie klimplanten bij, geschikt om tegen hekken of schuttingen te laten groeien. Van elke groepen noemen we hieronder de meest geschikte, waarvan u bij eiken handelaar het zaad kunt bestellen. De kweekwijze ls van alle gelijk en komt op het volgende neer: Deze planten houden niet van een sterk gemesten grond. Tuinen, welke het vorig jaar met stalmest zijn ge voed, kunnen het daarna meestal zonder doen. Zware kleigronden of lichtere zand gronden doet men goed met wat turfmolm te mengen, bijv. één kruiwagen op 5 vlerk Meter grond Waar in de laatste jaren niet is gemest, geve men op genoemde opper vlakte 4 ons A.S.F.-korrels (12 x 10 x 18i. Een en ander wordt onder gespit. Geeft men stalmest, dan liefst ln verganen vorm en niet meer dan 1 kruiwagen per 10 vierk. Meter. Een flinke stalmestgift is vaak aan leiding tot een hoog opgroeiend, bladrijk gewas, waaraan weüiig bloemen komen. Speciaal ln natte zomers ls dit het geval. Bovenstaande geldt voor de meeste bloem gewassen, dus ook voor Dahlia's, Begonia's enz. Wanneer de grond gemest en gespit ls, wordt de oppervlakte gelijk en fijn ge harkt en wordt in voortjes of geultjes ge zaaid. Dit zaaien heeft plaats begin Mei. De bedoelde geultjes maakt men een paar c.M diep. terwijl de onderlinge afstand de helft van de hoogte van het te zaaien ge was bedraagt. Kweekt men bijv. de bekende Struisveder Aster, welke gemiddeld 60 cM hoog wordt, dan maakt men de zaalgeultjes op 30 cM. afstand. De zaden krijgen een afstand van een paar chf Door ln geultjes te zaaien wordt het zaad meer regelmatig met aarde gedekt, zoodat minder korrels verdrogen, terwijl men precies weet waar de gezaaide gewassen moeten opkomen en daardoor laatstgenoemde beter van on kruidplantjes kan onderscheiden. Na het zaaien worden de geultjes dichtgemaakt en de grond licht aangeplakt. Bij droog weer wordt 's avonds gegoten, tot de gewassen flink .opkomen. Later wordt, liefst bij regen achtig weer, uitgedund en, zoo gewenscht overgeplant, terwijl onkruid regelmatig wordt verwijderd. Vele soorten bloeien reeds ln Juli en gaan daarmee door tot ze bevrie zen, Vooral wanneer de groeiplaats niet te koud ls, d_wz. goed in de zon ligt en een weinig voor wind is beschut, bijv. door een haag We noemen hieronder enkele zeer ge schikte soorten. Asters Enkele- en gevuldbloemig ln aparte kleuren. Worden pl.m. 60 cM. hoog en kunnen gebruikt worden voor bloemper ken en ooi er bloemen van te snijden. Af gesneden bloemen blijven, in water ge plaatst, meerdere dagen goed. Leeuwenbekken Hooge, middelhooge en lage soorten in de meest aparte kleuren. Zeer geschikt voor bloemperk of voor snij bloem. Men kan gemakkelijk zelf zaad winnen. Gevuldbloemige Goudsbloem Even be kend als gewild, ln de kleuren geel en oranje. Korenbloemen In witte, blauwe en rose kleur. Wordt pl.m. 80 cM. hoog. Vooral de blauwe soorten maken met oranje gouds bloemen een mooi effect. Chrysanthemum segetum Éénjarige Chrysanth. De bloemen zijn enkel en hall gevuld eij zijn zeer geschikt om af te snijden. Clarkia Wordt pl.m. 80 cM. hoog. Bloemstengels bezet met kleine rose roosjes. Zeer mooi. Malva moscbata Wordt plan. 1 M. hoog en bloeit met glanzend witte of rose bloemen. Kunnen overblijven en dus meer jaren bloeien. Enkele en dubbele Papavers in gemengde kleuren. Worden pl.m. 80 cM. hoog en geven mooie bloemen om te snijden. Men snijdt bij voorkeur 's avonds, terwijl de bloemen nog in knop zijn. Blijven een geheelen nacht staan met de stelen geheel ln het water. Kunnen niet worden verplant. Phlox Drummondii Wordt plan. 60 cM. hoog en bloeit met vele, heldere kleuren. Reseda odorata Even ouderwetsch als bekend. Wordt gekweekt om den bijzon der lekkeren geur, welke de onaanzienlijk' bloemen verspreidenwordt plan. 40 cM. hoog. Scabiosa atropurpurea Bloeit met verschillend gekleurde bloemhoofdjes aan lange stelen. Zeer geschikt voor snijbloem. Afrikanen Met gele en oranje bloemen in hooge en lage soorten. Zonnebloemen Hoog en halfhoog. Teer aan te bevelen. Zinnia In gemengde kleuren. Bloemen blijven dagen lang goed in water. Enkel en gevuldbloemige. Bekende klimplanten zijn: Welriekende erwt (Lathyrus odoratn»!- Dient gekweekt- langs een hekwerk of bijv. langs bijgeplaatst rijdhout of kippengaas Als men geregeld de bloemen afplukt bloeii dit gewas meerdere weken. Rankende Oost-Indische Kers meerdere kleuren. Zeer geschikt om lans' gaas of touwtjes te kweeken. Sierpompoenen en Kalebassen Zijn JJ' teressante gewassen met mooi, soms grujj> gevormde en gekleurde vruchten, we»5 laatste den geheelen winter door goed blik ven. Behalve bovengenoemde zijn er vele soorten voor bovengenoemde doelem- den geschikt. Men raadplege daarvoor 'f geïllustreerde prijscourant van een zaan- handelaar. Door regelmatig bloemen te snijden wore aadvorming voorkomen en gaan deze lr' wassen geregeld door met bloemvorm®! Een gedeelte kan men laten staan om za» te winnen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14