Waar de Vrouw belang in stelt De gulden middenweg Voor weekend en vacantie LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 April 1938 Derde Blad No. 23953 RADOX 7?j(e Jaargang Principes zijn goed, maar men moet er ook van kunnen afwijken Gemakkelijke, sportieve kleeding een eerste vereischte Wonderkinderen Kleine wenken voor de huisvrouw Hebt u principes? Vele en vaste prin cipes? Dan wensch ik u geluk, want dan bent u gesneden uit het hout, waaruit de flinke staatsburgers en de menschen-uit- >én-stuk gemaakt worden. Maar wijkt u ook nooit eens af van die principes? Dan wensch ik u geen ge- uk. dan heb ik eigenlijk een klein beetje medelijden met u; want is een soepel mensch niet te verkiezen boven een starre Prinzipiën-Reiter"? Leeft bovendien de mensch, die weet te geven en te nemen, niet heel wat gelukkiger en dat is van nog meer belang, in elk geval voor hem zelf dan hij, die met op elkaar geklemde taken, zonder rechts of links te zien. de wegen afwandelt, die zijn principes voor lem hebben afgebakend, overtuigd dat dit de eenig juiste manier is om door het even te komen? We leven in een tijd van uitersten, van hevig pro erf contra op allerlei gebied en door velen wordt dat zeer toegjuicht, me dunkt niet geheel ten onrechte. „Waarom al die lauwheid en halfheid", zeggen ze, beken kleur en durf uit te komen voor je jrincipes". Nu is dat allemaal heel mooi en ;Jk verstandig mensch, die nog iets hecht aan hel oud-Hollandsche gezegde „recht door zee gaan", zal het hiermee eens zijn. Maar, zelfs goede dingen kunnen in slechte verkeeren. als we er te veel van krijgen Want we leven niet alleen in een tijd van uitersten, maar ook van totale en snelle veranderingen, een periode van dvergang misschien naar een rustiger tijd. Wat vandaag als Iets nieuws wordt toe gejuicht is morgen al weer ouderwetsch en hierbij denk ik werkelijk niet ln de eerste plaats aan de mode, die pu eenmaal van ouds, met de ..vrouw", den naam heeft van zeer variabel te zijn. Maar hoeveel opvattingen en meeningen hebben de laat ste jaren op velerlei gebied aanhangers gevonden en weer verloren! En waar blij ven we dan met onze vaste principes? Zeker is het. in het algemeen gesproken, hei wat gemakkelijker zich van een stel vaste regels te voorzien en die door dik en dun te volgen. Maar wordt zelfs bij het toepassen van strenge wetsartikelen soms niet wat. rekbaarheid betracht? Er zijn al zooveel dingen zwaar en som ber; laten we door een beetje souplesse in onze opvattingen wat luchtigheid in het leven brengen. Maar het is een heele toer om te weten wanneer en in hoeverre we hiUen afwijken van al te starre principes, die voor sommige menschen het leven tot een keurig kaartsysteem maken. Want we willen ons ook weer niet de beschuldiging van slapheid en onstandvastigheid op den hals halen. Zijin zij, die wat plooibaarder ajn, die wat luchtiger leven, daarom slech te menschen, zonder ruggegraat? Zou te', niet eerder een bewijs zijn van meer persoonlijkheid, als iemand wel z'n leven iancht volgens vaste lijnen, maar genoeg kteixi wezen is om ook wel eens huiten die lijnen om te gaan. zich niet als een nummer van een verzameling beschouwt of maar meeloopt met de groote massa als volgeling van de, op dat moment heer sende meeningen? Let u eens op, dat juist de fijne geesten soepeler in hun op vattingen zijn, elk geval afzonderlijk be schouwen en eiken mensch een wereld op zich zelf vinden. Het leven is toch ook geen nvoderne autobaan, waarop de ruimte voor ieder door rechte lijnen is afgebakend, Is het niet veeleer te vergelijken met een schJlderachtigen kronkelenden landweg; he bochten doen de reis wat langzamer voortgaan, maar leveren ook vaak onver dachte vergezichten op; soms is de weg jat eentonig, soms wat moeilijk te bewan delen door de slechte bestrating, maar toch vol afwisseling. En is niet alles beter aan verveling? Op zoo'n weg vol variatie als het leven is, komen we er eenvoudig met. uitsluitend met starre principes. Wordt het u ook zoo benauwd om het hart, als u hoort beweren: „O nee, dat doe uit principe nooit" of ,.Ik wil niets van aie richting hoorendit is mijn mee ring en daar houd ik me bij". Principieele inenschen, natuurlijk niet alle. wor den zoo gauw bekrompen menschen. Zij teven in een afgesloten gebied en zien zelfs i riet, dat er in de wereld nog iets anders js dan hun kringetje, laat staan dat ze |n andere meeningen nog iets goeds zou den zien En zou het niet de bedoeling zijn, dav we van de aarde een oord maken, waar de menschen elkaar waardeeren? Nu behoeven we het heusch niet alleen jvcr gewichtige levensproblemen te héb- ten om te ontdekken, hoe moeilijk het is den gulden middenweg te vinden. Wat kunnen vele menschen m het •Pjlt me het te moeten zeggen speciaal J ,y.rouwen, ook in de dingen van het dagelijksch leven vaak moeilijk geven en nemen: het is Dinsdag, dus de serre moet ccn goede beurt hebben (nietwaar, in een geordend huishouden behoort alles op tijd neen beurt" te hebben!); maar het is na eie regendagen voor het eerst prachtig i zich" zoo<lat• de Pas herstelde huisgenoot cn nu eens heerlijk zou kunnen zonnen. t*11zou niet graag het aantal huisvrouwen wie het werkelijk moeite kost in £*>n geval af te wijken van de dierbare reSris van het huis. j er afgesproken, dat de kinderen Baan* geval na 10 uur na*:' m°5en ®.-an wat op zichzelf een heel verstan- ^r.riaatregel is. Maar nu is er een zifh Je o{ °P een andere manier doet dunw6en uitz°nderingsgeval voor. Wat dppri u' zullen ze later met meer waar- hmni* aan U denken, als u voet bij stuk en en aldus blijk geeft van flinkheid cn. stand vastigheid vaak overdreven? Wat te denken van oen schooljongen, die in een speeltuin z'n limo nade niet wou uitdrinken, omdat het glas misschien niet goed gewasschen was. Hij wts opgevoed in de vrees voor bacteriën en ze stonden thuis op en gingen naar bed met het woord „hygiënisch". En hoe veel veranderingen- we in den laatsten tijd niet hebben meegemaakt inzake voeding en voedselbereiding ze zijn niet meer te tellen! Tomaten uitstekend voor de ge zondheid, vooral rauw! Na een poosje. rauwe tomaten zijin heelemaal niet zoo goed als wel beweerd wordt. Ik geloof, dat ze op het oogenblik weer een „hausse" beleven. „Bruinbrood. uitsluitend bruim brood", was het parool een aantal Jaren geleden. Na eenlgen tijd: „bruin brood alleen is te zwaar; afwisselen met wit". Daartusschen door en er na hebben we bevliegingen ge had voor Knaekebrot, Sanovit en hoe het verder mag heeten voor volkorenbrood, maar dan zonder zout enz. enz. Zou ook op dit terrein de waarheid niet in het mid den liggen? Iedere huisvrouw, die zich van deze kwesties wat op de hoogte houdt, weet nu wel, dat we ons gekookte voedsel eens moeten afwisselen met vruchten en andere rauwkost, dat we de spijzen niet te lang moeten koken en vooral onze groenten niet moeten „afkoken", omdat we dan een aantal belangrijke bestanddeelen door de gootsteen laten verdwijnen, dat veel spc- ceiijen verkeerd zijn, enz Maar zou ook hier weer niet de gulden middenweg beter zijn dan het al te eenzijdige rauwe en zout- looze voedsel ziektegevallen natuurlijk daargelaten? Zoo bij allerlei problemen ln het leven de goede houding te vinden, den juisten weg te kiezen, zonder ln de eene of in de andere richting te overdrijven, vereischt wel degelijk overleg en karaktervastheid. „Den gulden middenweg bewandelen" is heusch niet zoo eenvoudig als sommigen, die den mond vol hebben over „halfheid" en „lauwheid", wel denken. CRITICA. ZONDAG: Vleeschcroquetten. Kalfs oesters. Bloemkool. Aardaopelen. Citroenvla. MAANDAG: Runderlappen. Prei. Aard appelen. Karnemelkpudding. Vanillesaus. DINSDAG: Gestoofde sla in vuurvasten schotel. Aardappelen, Runderrollade. Ra- barbervla. WOENSDAG: Kerryschotel ivan rest rollade I, Kropsla. Griesmeelpudding met gestoofde pruimen. DONDERDAG: Groentesoep Ivan blok jes!. Biefstuk. Spinazie. Aardappelen, Vruchten. VRIJDAG: Spinaziesoep, Gebakken Schelvischfilets. Gekookte aardappelen. Botersaus. Bietensla. Rijstebrij ZATERDAG: Macaroni met ham en kaas. Flensjes met abrikozen (koudi. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Kaascroquetten. Stoofsla, Aardappelen. Bruine boter. Gort met rozijnen 2. Gebakken eieren. Veldsla of kropsla. Aardappelpuree. Gesmolten boter. Rijste taart. 3 Boonensoep. Stamppot van rauwe an dijvie. Beschuit met kaas. 4. Aardappelsoep met kaas. Bietensla. Aardappelen, Botersaus. Vanillevla met rabarber. RECEPTEN. Het maken van croquetjes. Croquetjes kunnen van verschillende be standdeelen gemaakt worden. Men heelt vleesch-, visch-, garnalen-, eier_ en kaas- croquetjes. die eigenlijk wat de hoofdbe- reidine betreft, allemaal op hetzelfde neer komen. Men begint met een dikke saus te maken en neemt per d.L. vloeistof 2 gladafgestre- ken eetlepels bloem en 1 afgestreken lepel boter. Wil men nu croquetjes hebben, die na het bakken van binnen wat vloeibaar zijn, niet zoo melig, dan lost men hierin 1 blaadje geweekte gelatine oo. Bij kaas- en eiercroquetjes wordt dit echter nage laten. Door de saus roert men nu het fijn gesneden vleesch. de garnalen of de visch maakt men op smaak af met peper zout, citroensap en fijngehakte peterselie. Op een schotel uitgespreid, laat men de massa koud worden. Het best kan men dit meng sel 'smoigens maken en dan tegen het eten de croquetten vormen. Is de massa goed stijf, dan verdeelt men deze in zooveel deelen als men croquetten maken wil Voor het paneeren neemt men eenige eiwitten en roert die uit. iniet schuimig i met een paar druppels slaolie, om het korstje na het bakken bros te hebben. Met 2 lepels vormt men nu de croquetten. door telkens met den eenen lepel de massa van de andere af te scheppen. Op een suik artis papier doet men fijn paneermeel, rolt hier het croquetje door en vormt het met de hand bU. Daarna bedruipt men het aan alle kanten met het eiwit, rolt het nogeens door het paneermeel en bakt het vlug in heet frituurvet (slaoliei bruin en knap pend. Bij het paneeren kan men niet „zuinig" I zijn met het eiwit. Raakt het niet overal, dan plakt het paneermeel niet goed vast en vormt geen korstje. De croquetten ko ken uit. wat men merkt door het sissen van de olie. Gebeurt dit bij het bakken der eerste croquetten. dan mag men ze nog wel eens goed nakijken. Ook moet men niet te veel croquetjes tegelijk in het vet doen. dit koelt dan te veel af en de cro quetten moeten te lang bakken. Ze moeten er voorzichtig ingelegd worden invet een schuimspaan en als ze uit het vet komen, uitlekken op grijs papier. Op een schotel, bedekt met een vingerdoekje, worden ze opgestapeld en de schotel wordt gegar neerd met versche of gebakken peterselie. De dooiers kunnen gebruikt worden voor een toespijs, b.v. caramelvla, vanillesaus, en dergelijke. Als men peterselie gaat bakken neemt men een paar mooie takjes, spoelt ze af onder de kraan en droogt ze heel goed tusschen een doekje af. Als het frituurvet wat bekoeld is. doet men de peterselie er voorzichtig ln. cn heeft de deksel bij de hand, om spatten te voorkomen. Als de peterselie nog groen, maar heele maal bros is. er uitscheppen, uit laten lek ken en om de croquetjes leggen. Benoodigdheden voor de verschillende soorten volgen hieronder. Uit deze hoe veelheden maakt men 8 a 10 croquetjes. Vleeschcroquetten. Benoodigdheden: 200 gr. gaar rund. of kalfsvleesch. 2 dL bouillon of bruin van lus met wat water verdund. 4 lepels bloem. 2 lepels boter. 2 blaadjes gelatine, peper, noot. citroensap. 2 eiwitten, paneermeel. Eiercroquetten. Benoodigdheden 2 d.L. melk. 4 eieren. 4 lepels bloem. 2 lepels boter, peper. zout. pa neermeel. 2 eiwitten, fijngehakte peterselie. De hardgekookte eieren in stukjes ge sneden door de saus roeren. Vischcroquetten. Benoodigdheden: 200 gr. resten gekookte visch zonder graat. 2 d.L. melk 4 lepels bloem. 2 lepels bo'er, 2 blaadjes gelatine, peper citroensap. 2 eiwitten, paneermeel, fijngehakte peterselie. De in. kleine stukjes verdeelde visch door de saus roeren, als de gelatine opgelost is. Garnalencroquetten. Benoodigdheden: 200 gr. garnalen. 2 d.L. slappe visch- of vleeschbouillon. 1 d.L loom of melk. 2' blad geladne. 4' lepels 'oloem. 2 lepels boter, peper, citroensap. 2 eiwitten, paneermeel, fijngehakte peter selie. De goed uitgelekte garnalen door de saus roeren. Kaascroquetten. Benoodigdheden: 2' i d.L melk. 4' lepels bloem. 2 lepels boter. 2 ons jonge kaas, peper. zout. paneermeel. 2 eiwitten. De in blokjes gesneden kaas door de dikke saus roeren. Verdere bereiding als vleeschcroquetten. De violist Yehudi Menuhin en lijn zusjes schlen of zullen ze mis- an„_.uw nament van zwakheid meer ^Palingen?' U "U ee"S a*w'^l!t van meiKcha1 scbled van de hygiëne is het Vonrmt1 in den loop der eeuwen zeker wruitgegaan, maar wordt ook hier niet Heerlijk, dat de tijd nu spoedig weer aankomt, dat we er met de fiets voor een middag of een paar dagen op uit trekken! Misschien wacht ons straks een blijde Pinkstervacantie, misschien zijn het en- kei een paar week-ends, die we ln volle vrijheid bulten kunnen doorbrengen. In ieder geval mag onze kleeding ons niet hinderen: Zc moet integendeel in harmonie zijn met het gestelde doel en ons nog helpen, onze stemming van vrij en blij menschenkind-met-vacantie te ver sterken! De figuurtjes op onze teekening van deze week laten even zoovele „vondsten" zien. die u misschien op een lumineus idee brengen voor u zelf. Geheel links ziet u een echt sportief mantelpakje. De rok ls een z.g. portefeuille- model van effen wollen stof. Het jasje kan naar verkiezing van het zelfde of van stof ln een afstekende kleur worden geko zen. Heel aardig en vroolijk is b.v, een combinatie van bruinen rok met blauw jasje en gele bluose. De revers loopen door tot op den schouder. Daarnaast een echt gezellig .stelletje", bestaande uit een rok van grijs tweed desgewenscht kan ook de wijde fietspan- talon worden gekozen met een vest van grijs met rood geruite wollen stof. Het boordje is van rood breiwerk, de ceintuur van rood leer. Het vest sluit van voren met een treksluiting. Vervolgens: De zeer moderne plooirok in combinatie met een gezellig vest van waterdichte stof, dat zelfs nog een ca puchon rijk is voor een heel erge bui. Een geheel rechts een iets meer gekleed costuumpje. Het bestaat uit een rok van marineblauwe wollen jersey en een vest van gebloemde cretonne, gevoerd met roode jersey. Er wordt een witte gebreide trui onder gedragen. Heel aardig is hier de combinatie van rood, blauw en wit. EEN VETTE,ONZUIVERE HUID kunt U gemakkelijk verbeteren door het gebruik van Radox. telkens wanneer ge Uw gericht wascht. Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak cn 10.15 per klein pakje. 266 (Ingez. Med.) Geschramde stoelleuningen. Met den schoonmaak, als we alles nauw keuriger dan gewoonlijk bekijken, blijkt soms, dat de houten armleuningen van de fauteuils vol schrammetjes zitten. Als de schrammen niet te diep zUn kunnen we het hcut weer mooi krijgen door een kurk in lijnolie te dcopen en hiermee over de leuningen te wrijven ln de richting van het hcut. Een stopje van hoofdhaar! Het kan gebeuren, dat een pak van uw echtvriend op een zeer in het oog vallende plaats een klein scheurtje vertoont en dat U er geen lapje van hebt om met de rafel te kunnen stoppen. Trekt U dan eenvoudig een paar haren uit dit hebt U toch graag voor hem over! en stop het scheurtje hiermee. Als U het zorgvuldig doet, is het zeer sterk en vnjwel onzichtbaar. De beroemde violist Yehudi Menuhin met zijn moeder en zijn twee zusters, linke Hephzibah en rechts Yalta. Bijna waren we geneigd te gelooven, dat onze tijd geen ..wonderkinderen" meer op levert. dat de tijd van de musicale families de Mozarts, de Bachs. de Chopins be hoorden daartoe vporgoed voorbij was? Maar nu verschijnt daar een paar jaar ge leden opeens in ons midden een schooljon gen Yehudi Menuhin, die een waar muzi kaal genie is. Hij speelt en de wereld staat verbluft en nauwelijks is zij van haar ver bazing bekomen of een andere Menuhin. zijn zusje Hephzibah evenaart als pianiste haar genialen broer. En nu is er nog een derde zusje. Yalta: phenomenaal pianiste en als de beloften vervuld worden even geniaal componiste. Het schijnt dat ln dit kleintje, dat nog niet in het openbaar optreedt, zeer onge wone talenten schuilen. En wie zegt n» nog, dat onze tijd zoo „gewoon" is? Yehudi werd in Amerika geboren als zoon van een Joodschen Russischen vader en een Georgische moeder. Een gloeiend enthousiasme voor muziek leefde in deze beide jonge menschen. Waarschijnlijk was dit wel de groote kracht, die hen samen bracht: tenminste ze gingen er zoozeer ia op. dat ze heel vaak ten middagmaal oversloegen om een concert te gaan hoo ren. Muziek was hun voedsel, hun levens element. dat ze meer dan al het andere op de wereld noodig hadden. Zoodra Yehudi groot genoeg was om uit te gaan. besloot zijn moeder liever dan van haar concerten af te zien hem mee te nemen. ..Andere moeders sleepen haar haibies mee in de groote warenhuizen" zei ze. En Yehudi was een bijzonder zoet kind. Zoo kwam het dat het. kereltje inplaats van met wiegeliedjes met Bach. Beetho ven en Brahms in orkestuitvoering werd ontvangen, zoodra zijn oogjes voor deze wereld opengingen. Hij dronk de muziek letterlijk met de moedermelk -in. Yehudi was twee jaar en een schat van een jongen met een blank gezichtje en zonnige oogen, de trots van de buurt. Vriendelijke buurvrouwen en tantes brach ten hem speelgoed maar hij bekeek het even en gooide het dan weg en zette een keel op. „Hij wil een viool", zei zijn vader en hoewel iedereen er hem om uitlachte, rustte hij niet voor het kleintje zijn viool, een échte, bezat. Toen was Yehudi gelukkig. Hij liet zijn schat niet meer los. Korten tijd daarna kreeg het jongetje een leermeester, die spoedig ontdekte, wat een rijkdommen aan genie en bijna bo- venmenschelijk kunnen hier verborgen la gen. Hij liet het kind studeeren als een man. Vijf jaar later werd de kleine Menuhin solist bij het philharmonisch orkest te San Francisco. Na Yehudi zijn in dit gezin nog twee meisjes geboren: Hephzibah en Yalta. Ze lijken op hun broer met zijn fijn, zonnig gezicht en in het hart van de ouders leeft de stille hoop. dat ze ook haar deeltje zullen hebben van zijn genie. Hephzibah is een lachebekje, maar als haar broer speelt, wordt haar gezichtje doodernstig. Hoort ze bekende klanken? Eens op een dag zet ze een paar onhan dige babyhandjes op de piano en ze wil het instrument niet meer verlaten. Als ze zes jaar oud is speelt ze beter dan de meeste volwassenen. En terwijl de naam van Yehudi over de heele wereld weerklinkt, vergeet de vader de rest van zijn gezinnetje niet. Hij stapt met zijn beide meisjes naar een groot pia nist. maar die trekt de schouders op ..Ik geef geen les aan kinderen". De vader dringt aan en intusschen stapelt Hephzi bah een paar kussens op elkaar en gaat voor de piano zitten. Ze speelt Mozart uit instinct of uit geestverwantschap met dat andere wonderkind? De groote man kan zijn ooren niet ge looven. Als het uit is, wil Yalta ook spelen: ze klimt eveneens bij de piano en speelt met. ongeioofelijke virtuositeit. De leeraar is gewonnen: hij heeft voorgoed zijn lot aan dat van de twee kleine meisjes verbonden. En nu speelt Hephzibah al drie jaar lang in gezelschap van haar broer, al heeft ze hem. volgens de meening der des kundigen. tot dusver niet in grootheid ge ëvenaard. Weldra zal ook het nestkuikentje aan de beurt komen. Haar talent schijnt meer scheppend te zijn. Misschien wordt zij componiste of schrijfster. Wie zal het zeg gen? Het geniale drietal heeft een prettig le ven, zonder haast of overspanning. Het vorige jaar hebben de concerten van Yehudi anderhalf miilioen opgebracht. Hierdoor konden ae ouders de engagemen ten beperken en hun kinderen de vrijheid geven, echte kinderen te blijven. Het vermoeiende en zielige gejaag van het. eene concert naar het andere, de el lende van zoo menig „wonderkind", is hun gelukkig bespaard gebleven!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9