BUITENLAND BETUWE-TOCHT Daladier en Bonnet te Londen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 28 April 1931 VISSCHERIJ BERICHTEN Gratis Tsjecho Slowakije het middelpunt? de algemeene toestand. belgie. griekenland. polen. roemenie. tsjecho-slowakije. vereenigde staten. EEN EINDE. Met Boefje gesloten. De NV. Ver. Rotterdamsch Hofstad- Tooneel heeft gisteravond het schouwburg seizoen hier ter stede met de zooveelste voorstelling van Boefje besloten. Nog altijd was er vrij goede belangstelling en het succes was groot. Met deze voorstelling heeft dit gezelschap, dat Leiden zoo herhaalde malen bezocht, tevens voor goed afscheid genomen. Men weet immers, dat het volgende maand wordt ontbonden. Cor v. d. Lugt Melsert gaat dan naar Amsterdam. Dirk Verbeek neemt zijn taak te Den Haag over. Laat ons hopen, dat beiden Leiden zul len blijven opnemen in hun plannen! K.K. MIDDENSTANDSVER. „DE HANZE". Ledenvergadering. Gisteravond vergaderde de afd. Leiden der R.K. M.-V. ..De Hanze" onder voorzit terschap van den heer Tobé, in de boven zaal van „In den Vergulden Turk". Na opening met den Chr. groet, instal leerde de voorzitter den nieuw-benoentden geestelijk adviseur kapelaan Bernefeld. Onder de ingekomen stukken bevond zich om. het jaarverslag van de afd. slagers patroons. dat een duidelijk beeld gaf van het wel en wee in deze afdeeling en den uitstekenden organisatorischen geest onder de slagerspatroons. Tot afgevaardigdenaar den Centralen Raad. welke op 18 Mei in den Dierentuin te Den Haag wordt gehouden en waar o.a oud-minister Verschuur zal spreken, werd gekozen de heer C. Schinck. Na behandeling der agenda van den Cen tralen Raad werd de as. feestavond be sproken. Bij de vernieuwing van het reglement werden enkele wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement door het hoofdbe stuur voorgesteld. Het voorstel van het H.B.. om het artikel betreffende de verkiezing van een voorzitter aldus te wijzigen, dat de voorzitter in het vervolg niet meer uit de vergadering, dooh uit het bestuur gekozen wordt, werd met 2 na algemeene stemmen door de afdeeling verworpen, terwijl een voorstel, dat be stuursleden na zes jaren periodiek aftreden en dan niet herkiesbaar zullen zijn. een punt van bespreking uitmaakte, doch ten slotte met op 3 na algemeene stemmen werd aangenomen. De heer Ph. van der Drift bracht verslag uit van de Commissie tot stichting van een Vacantieoord voor kinderen van Hansèle- den. De Commissie blijkt daarin keurig ge slaagd te zijn. Op de Hooge Hoenderberg" te Groesbeek is voor dit seizoen plaats voor 40 jongens en 34 meisjes in twee afzonder lijke gebouwen. ,,de Boschbes" en „de Kamphut". Voorloopig bepaalt de commis sie zich tot kinderen van den leeftijd van 813 jaar. Het geheel zal staan onder be proefde leiding. Over dit laatste wilde de geestelijk adviseur het een en ander in het midden brengen. Zijn wij. zoo vraagt hij, niet op het terrein van de jeugdcentrale terecht gekomen? De bisschop toch heeft de leiding voor de jeugd waarvoor in dezen tijd zoo veel komt kijken, in handen van de K.J.C. gegeven. Is de leiding voor de kinde ren wel zooals het tegenwoordig noodig is? Wat wordt in dezen tijd van een jeugdleider niet geëischt alvorens hem of haar een groep wordt toe vertrouwd. De geest.-advi- seur adviseerde een onderzoek in te stellen of de leiders inderdaad jeugdleiders zijn. Dit punt zal op den Centralen raad worden besproken. Hierna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. PLANTSOEN-CONCERTEN. Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Het schema voor den a.s. zomer. Daartoe door het Gemeentebestuur in de gelegenheid gesteld, zullen dezen zomer weer tien concerten in het Plantsoen ge geven worden door de bij den Bond aan gesloten harmonie- en fanfare vereeni gingen. Als datum is voor de verschillende vereenigingen vastgesteld: 1. ..Orpheus",2 Juni; 2. Tieleman en Dros. 9 Juni; 3. ..P. CIos en Leembruggen". 16 Juni; 4. Perosi, 23 Juni; 5. Werkmans Wilskracht. 30 Juni; 6. Athalia, 7 Juli; 7. Politie, 14 Juli; 8. Leidsche Chr. Harmonie Ver., 21 Juli: 9. ..De Post". 28 Juli; 10. 6 R V A 4 Augustus. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 jaar, dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1939. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitheeringen betreft o.a. als volgt: a. ƒ500.— Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.— bij verlies van beide oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet te zamen. binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. 2*0 bij verlies van één hand, één voet of één oog. binnen 360 dagen na het ongeluk. d. 100.— bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e. 50.— bij breuk van een been of arm. f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermelde lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld; zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verhes ot volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der uit- keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit- keering. Iedere abonné kan zich gratis laten in schrijven voor deze verzekering, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier over handigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voorwaarden als op het inschrijvingsformu lier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan OD3 bureau opgeven, terwijl_pnze abonné's in de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus in het bezit zijn van een inschrijvingsformulier, kunnen den geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1939. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen gelden, wanneer ban een ongeval mocht overkomen. N.B. Inschrijvingskosten zijn thans niet meer verschuldigd. DE DIRECTIE. De Leidsche Burgerwacht organiseert a.s. Vrijdag onderlinge wedstrijden voor buks en Vrijdag 6 Mei wedstrijden om den kampioensprljs. Voor de Dinsdagen 3 en 10 Mei staan schermwedstrijden op het programma. Na gedurende een zestal weken tijde lijk gevestigd te zijn geweest in de Peli kaanstraat. is hedenmiddag het geheel ver bouwde filiaal van de firma Albert Heijn aan de Haarlemmerstraat 188 heropend De aannemer H. Snip bracht, vooral in wendig, een algeheele metamorphose tot stand, welke zoowel het uiterlijk aanzien als een practische indeeling van het win kelbedrijf ten goede kwam. Zoo is er een afzonderlijke hoek voor de kaasafdeeling en voor de fijne vleeschwaren. welke in een electrisch gekoelde vitrine liggen opgesla gen. terwijl de onverpakte artikelen alle achter glas stofvrij zijn opgeborgen. Er werden voorts nieuwe marmeren toonban ken en opstanden geplaatst. De schilder E M. Petit zette het houtwerk ln glanzende verf. Gisteravond vervoegde zich een com missie bestaande uit de heeren P. A. Lefeber en W. v. d. Berg, wijk-ouderlingen van dr. J. C. S. Locher en de heer A. Moone als vertegenwoordiger der Ned. Herv leden, zich ten huize van dr. J. C. S. Locher, om als blijk van groote waardeering een porte feuille met een bedrag aan geld aan te bie den voor een reis naar Zwitserland, waar dr. lochcr met zijn echtgenoote eenigen tijd zal v-rbliiven om rust te nemen, benevens een lijst der deelnemers. Nadat de heeren v d Berg en Lefeber dr. Locher hartelijk hadden toegesproken, dankte dr. Locher ge roerd voor de vele blijken van hartelijke belangstelling. Fsn aantal buitenlandsche deelnemers aan '-:f S-ccrw-rconzm te Amsterdam heef' Ik encnorgen met hun dames in een tweetal AAo-buseen een rit door de Bollen velden gemaakt, welke tocht hun werd aan geboden door de directie der Ned. Spoor wegen In restaurant /Savoy" alhier werd de lunch gebruikt. -0- Gistermiddag om 16.31 uur zijn minister president Daladier en de Fransche minister van buitenlandsche zaken. Bonnet per vliegtuig van Parijs naar Londen vertrok ken. Om 17.45 uur landden zij op Croydon, waar zij werden begroet door Neville Chamberlain, lord Halifax, den Franschen ambassadeur Oorijin en het hoogere am bassade-personeel. Direct na hun aankomst hebbeh Dala dier en Bonnet een onderhoud gehad met den Franschen ambasadeur. waarna in de Fransche ambassdde het diner werd ge bruikt. De eerste bespreking met de Britsche ministers vindt hedenochtend plaats om half elf in de werkkamer van Chamberlain, bij wien de Fransche delegatie ook de lunch zal gebruiken Des middags om drie uur zullen de besprekingen hervat worden. Later in den middag zullen de Fransche ministers zich naar Windsor Castle bege ven, waar zij de gasten van het Britsche koningspaar zullen zijn. Het. Britsche kabinet heeft tijdens zijn wekelijksche bijeenkomst volledig den buitenlandsch-politieken toestand bespro ken met het oog op de Fransch-Britsche on derhandelingen Daartoe beschikten de ministers over het program der besprekingen, zooals dat ge meenschappelijk door Parijs en Londen werd opgesteld. Dit document bevat, naar men verzekert, alle actueele politieke en diplomatieke problemen, benevens kwesties betreffende de landsverdediging der beide landen. El- is alle reden tot de veronderstelling, dat de genomen maatregelen de volledige goedkeuring hebben ontvangen van alle leden der regeering. De in Tsjecho-Slowakije ten gevolge van de door Berlijn gesteunde stappen der Su- deten-Duitschers ontstane toestand blijft te Londen ernstige bezorgdheid baren Men gelooft dat het kabinet van de jongste ontwikkeling dezer aangelegenheid is op de hoogte gesteld door bemiddeling van zijn vertegenwoordiger te Praag. Voorts kon lord Halifax zijn collega's op de hoogte stellen van de besprekingen, die hij met den Franschen ambassadeur en Avemol heeft gehad. De aanwezigheid van Avenol wordt in nauw verband gebracht met de a.s. bijeen komst van den Volkenbondsraad, welke zal beraadslagen over het Abessijnsche probleem. De „Times" meent, dat het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije een der belangrijk ste is, dat aan de orde zal komen. Het blad schrijft: „Er is een zeer groot verschil tusschen de standpunten der Fransche en der Britsche regeering ln deze aangelegen heid. daar Frankrijk gebonden is door een bondgenootschap en Groot - Brlttannië niet". Het blad ls van meening, dat het niet waarschijnlijk is, dat er een wijziging kpmt in het standpunt, dat de eerste mi nister op 24 Maart in het Lagerhuis heeft omlijnd en zet uiteen, dat, hoewel er een automatische verplichting bestaat op grond van het Volkenbondsstatuut tot actie over te gaan noch het lidmaatschap van den Volkenbond, noch de Britsche belangen eenige onverschilligheid veroorloven, in dien een oorlog zou uitbreken. De „Daily Telegraph" is van meening, dat de beraadslagingen aangaande Tsjecho- Slowakije van het allergrootste belang zijn voor de toekomst van Europa. Het blad verklaart, dat de eenige kans om ernstige moeilijkheden te ontgaan, gelegen is in de hechtheid der overeenstemming tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië. Ook in Duitschland meent men dat Midden-Europa het zwaartepunt der be sprekingen zal vormen De .Angrlff" zegt, dat Praag een stad van Duitsche cultuur is en dat Tsjecho- Slowakije aan Frankrijk slechts de „ver nedering" heeft ontleend, „zooals dit over al gebeurt, waar het Jodendom en de vrij metselarij zich hebben gevestigd". De ..Nachtausgabe" schrijft: „Toeken ning der autonomie aan de Sudeten zou uiteraard de vernietiging met zich mede brengen van de door Praag ten voordeele van Parijs en Moskou gevoerde geweld- politiek". OP ZONDAG 1 MEI Met de nieuwe ELTAX TOURINGCAR door de bloeiende Betuwe over Geldermalsen - Tiel - Eist - Arnhem - Doorn, a f. 2.50 p. pers. Vertrek: 8.30 v*m* Beestenmarkt. Plaatsbespreken: ELTAX, Stationsweg: 47a Reserveer tijdig - TEL. 666 159 (Ingez. Med.) VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 28 April. Tarbot 7864 ct.: Tong 8860 ct.Heilbot 100—62 ct. per kg.: Griet f.30—13; Middel schol f.28—23; Zetschol f.23; Kleinschol f. 17—4.20; Bot f. 7.50; Schar f5 .502.50; Tongschar f.23 16; Poontjes f.83.70; Groote schelvisch f.20; Middel schelvisch f.20. Kleinmiddel schelvisch f.1812; Kleine schelvisch f.1710.50; Groote gul f. 12.50—11.50; KI. gul f. 13.50—7.50; Wijting f.7—1.15; Makreel f. 6.60—3.30; Kleinmiddel hake f. 11.50—11; Kleine hake f. 108 per 50 kg.; Kabeljauw f. 37.50—13 per 125 kg.; Vleet f. 1.20; Leng f.1; Koolvisch f. 0.80—0.15 per stuk. Aan den afslag 2 trawlers: IJm. 195 met f. 2350; IJm. 38 met f.3250 en 4 loggers met ver- sche visch: KW. 5 met f 780; KW. 144 met f 390; KW. 135 met f.480; SCH. 266 met f.180. Aan de Leidsche Glashandel, firma W. van Dam Co.. Oude Singel 174/182 alhier, is de levering opgedragen van het benoo- I d-igde glas van alle gebouwencomplexen, vermende het Provinciaal Ziekenhuis te Purmerend. Dcor onoplettendheid van den bestuur- C3r is hedinmorgai een personenauto op den Witte Singel tegen een lantaarnpaal I van de straatverlichting gereden, waardoor I de paal bij den grond afknapte. Besprekingen. De Fransche ministers zijn te Londen! Hoewel natuurlijk daar de geheele wereld politiek zal worden doorgenomen, neemt men toch algemeen aan, dat Midden- Europo in het centrum der belangstelling zal staan Hetzou heden ook het eerst aan de orde komen. Telegrammen, welke de Fransche minis ters op het laatste oogenblik uit Parijs heb ben ontvangen, gaven te kennen, dat aan deze kwestie mogelijk nog grooter betee- kenis moet worden toegekend dan eerst werd verwacht. Ln hetzelfde kader past ook de confe rentie der Kleine Entente op 4 Mei a.s. te Sinya (Roemenië), waarvan het program luidt: 1. de betrekkingen met Italië aan den vooravond van de Volken bondsvergadering, die de Abessijnsche kwestie uit de wereld moet helpen; 2. de Donaukwestie na den Anschluss, waardoor Oostenrijk uit de internationale commissie is verdwenen; 3 de Duitsche druk op Tsjecho-Slo- wakije; 4. de pogingen tot toenadering tot Hon garije, die vorigen zomer begonnen zijn en die de Anschluss bijzonder dringend maakt, terwijl de moeilijkheden er grooter door 1En^ hurdddels prepareert Italië zich op de komst van den Fuehrer Over stilstand kan moeilijk geklaagd worden, al blijft hetgeen zich afspeelt, grootendeels nog achter de schermen. Minister Rubbens overleden. Gisteren ls de minister van koloniën, Edmond Rubbens, overleden tengevolge van een hartverlamming. Minister Rubbens werd geboren in 1894, hij studeerde te Leuven en werd in 1921 ge kozen tot lid van het parlement. Hij ver tegenwoordigde de Vlaamsdhe christen democratische partij. In de jaren 1934 35 was hij minister van arbeid en sociale za ken en in 1935/36 minister van koloniën Hij was voorzitter van den nationalen bond van Christelijke arbeiders en vlce- voorzitter van de Katholieke Unie. Van zijn hand zijn o.a. verschenen „De Vlaamsohe kantnijverheid" en „Het gevaar van het na tionalisme". Vriendschapsverdrag met Turkije. Gistermiddag is te Athene een Grieksch- Turksch vriendschapsverdrag onderteekend. Met nadruk wijst men er in politieke krin gen op, dat dit verdrag, dat den verdrag sluitenden partijen de verplichting tot. ge wapende neutraliteit oplegt, geen militair bondgenootschap is of andere verder strek kende militaire verplichtingen inhoudt. Het pact was reeds op 28 Februari te An kara door Metaxas en Rüstu Aras gepara feerd. Het is voor den tijd van 10 jaar aan gegaan en bepaalt o.a.. dat voortdurend van gedachten zal worden gewisseld over aile kwesties, die beiden regeeringen belang inboezemen. Herdenking van den dood van Pilsudski. 12 Mei a.s. zal de derde verjaardag van non dood van maarschalk Pilsudski wor- i den herdacht. Het zal een dag van natio nale rouw zijn. 's Middags twaalf uur zal in geheel Polen een minuut stilte ln acht «orden genomen. De schouwburgen zullen I den geheelen dag gesloten blijven. DUITSCHLAND. De Joodsche vermogens. De verordening van Goering op grond waarvan de Joden verplicht zijn hun ver mogen aan te geven en ter beschikking van het vierjarenplan te stellen en die al gemeen „een begin" «<ordt genoemd, een eerste stap, welke door andere zal worden gevolgd, heeft begrijpelijkerwijs onder de Joden in Duitschland. maar vooral in Oos tenrijk, groote consternatie gewekt. Men vreest en nóet zonder reden dat dit een aanloop is voor wat feitelijk neerkomt op een onteigening van het Joodsche ka pitaal. Zoo schrijft de „Angrtff" toch reeds: „Wij kunnen wel met zekerheid aanne men, dat een groot deel van deze soms aan zienlijke Joodsche vermogens op onrecht matige wijze is verkregen. Daarom heeft Goering verordend, dat het Joodsche ver mogen in dienst van het Duitsche bedrijfs leven wordt gesteld Deze regeling zal op alle volksgenooten den indruk maken van waar volksrecht en van een bevrijdende daad". Het is duidelijk genoeg! Ook bruten Duitschland ts groote veront waardiging. In het Ainerlkaansche Huis van Afgevaardigden, heeft Samuel Dick- st*4o reeds verklaard een wetsontwerp te zullen indienen, waardoor voorkomen wordt, dat Amerikaansch geld naar Duitschland zou vloeien Afgevaardigde William Sirovich vergeleek dit decreet met de anti-Joodsohe decreten der Spaansohe inquisitie. In de kringen van het departement van staat (ministerie van buitenland sche zaken) wordt gezegd, dat de aan wending of verbeurdverklaring van be zittingen van Joodsche burgers der Ver- eenigde Staten ongetwijfeld zou leiden tot internationale verwikkelingen. De maatregelen tegen de IJzeren Garde. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft voor 167 leden der IJzeren Garde, om der wie bijna alle vooraanstaande, het klooster Tismana 'bij Craicva voor een jaar als gedwongen verblijfplaats aangewezen. De bladen trachten aan te boonen, dat Codreanu geen Roemeen van den bloede is. Naar vernomen wordt zal nieuw mate riaal over de planmen van de IJzeren Garde worden gepubliceerd, waaruit zal blijken, dat de garde medeplichtig is aan een aan tal daden van terreur Dit materiaal is bij huiszoekingen in be slag genomen. Er blijkt uit, dat de leden, na het ontbinden van de garde, hebben deelgenomen aan een uitgebreide onwet tige actie met het doel, de regeering ten val te brengen en een dictatuur te vestigen. Vooraanstaande leden der garde zijn be trokken hij moorden op politieke tegen standers. Verder zijn lijsten gevonden met namen van personen, die, na het aan de macht komen van de garde, rekening en verant woording zouden moeten afleggen voor bij zondere rechtbanken. De garde heeft vooral onder de jeugd haar propaganda gevoerd, in het bijzonder ln de vereenigingen tot paramilitaire op leiding. Bovendien beschikte de garde over aanzienlijke voorraden wapenen en spring stoffen. ENGELAND. Het verdrag met Ierland. Debat in het Lagerhuis. De maatregelen tot het uitvoeren van do overeenkomst tusschen Engeland en Ier. land zijn tegelykertijd in het Lagerhuis en den Dail ingediend. De Valera verklaarde, dat door de over. eenkomst eindelijk de souvereiniteit van Ierland is bevestigd in zesentwintig distric ten en in de territoriale wateren. Hij voeg de hieraan toe te verwachten, dat hij bin nenkort in staat zal zijn aan te kondigen, dat te langen deste het Britsche volk en de Britsche regeering en alle deelen van het Iersche volk verstandig zijn geworden, en dat Ierland een geheel onafhankelijke, sou- verelne staat zal zijn geworden. In zijn verdere verklaringen heeft de Valera om. nog gezegd, dat Eire nooit gebruikt zal worden ais basis voor een aanval op Groot-Brittannië, aangezien de Iersche regeering al haar verplich tingen in dit opzicht zal nakomen. Luide werd de Valera van alle kanten toegejuicht, toen hij zeide, dat; hij geloof de. dat binnen korten tijd de Iersche een heid verzekerd zou zijn, aangezien de Brit sche regeering thans erkend heeft, dat de Iersche eenheid belangrijker is dan de af wezigheid van eenheid. De Valera voegde hieraan toe, dat een accoord niet tot stand zou zijn ge komen, wanneer de gelukkige omstan digheid er niet was geweest, dat Cham berlain minister-president was en vef- zoening en kalmeering in deze kritieke tijden had gewenscht. Cosgrave verklaarde, dat zijn partij voor de overeenkomst zou stemmen. Het is bij na zeker, dat de overeenkomst met alge meene stemmen zal worden goedgekeurd. In het Lagerhuis is de in beginsel aan genomen begrooting besproken. Het viel op, dat de critiek der oppositie gematigd was. De liberale leider. Sinclair, zeide: „de re geeringen van zekere landen zouden zich zeer vergissen, als zij zouden rekenen op eenige aarzeling van onzen kant bij het brengen van de noodige offers, zoolang er gevaar bestaat voor een aanval van de lan den. die den oorlog blijven beschouwen als een instrument van nationale politiek. Niet temin oefende Sinclair ernstige critiek op de verhooging der theebelasting, die vol gens hem vooral de arbeidende klasse zal treffen. Hij vroeg, waarom de regeering niet liever haar toevlucht had genomen tot een extra-successierecht. Namens de regeering antwoordde Colville, dat het wat overdreven was zich ongerust te maken over den nieuwen last der theebelasting voor de ar beidersklasse. Op 4 Mei a.s. zal de afgevaardigde Man der van de liberale oppositie den minister president vragen of hijin verband met de onrust en de onveiligheid, welke wordt ge voeld ln Denemarken, Tsjecho-Slowakije, België, Hongarije en andere staten, welke aan Duitschland grenzen tengevolge van de Duitsche politiek, niet wil overwegen, om het vraagstuk van het behoud van den vrede in dit deel van Europa voor te leggen aan den Volkenbond, of stappen te doen bij de Duitsche regeering. Het bezoek van Henderson. De leider van de Labour-partiJArthur Henderson. Is door den minister van sociale voorzorg. Necas. en door den burgemeester van Praag ontvangen. In den middag heeft hij een bespreking gehad met den voor zitter van de parlementsfractle der Sude- ten-Duitsche partij. Kundt, en met Knoe- chel. Hij zal ook door Hodza en Henlein worden ontvangen. Hij heeft den vertegenwoordiger van Havas medegedeeld te Boedapest tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de poli tieke toestand in het Donaugebied is ge blokkeerd en dat de ontwikkeling afhangt van hetgeen ln Tsjecho-Slowakije ge schiedt. Ford bij Roosevelt Het vloot pro gram nu. Henry Ford en zijn zoon Edsel hebben gisteren het noenmaal gebruikt bij presi dent Roosevelt op het Witte Huis, in aan wezigheid van den publicity director van Ford. Cameron, en Eccles, den directeur van de Federal Reserve Board. De bespre kingen tusschen Ford en Roosevelt hadden betrekking op de samenwerking tusschen de industrie en de regeering Op weg naar huls vertelde hij verslag gevers. die hem over zijn besprekingen met den president ondervroegen, dat hij er van overtuigd is, dat het goed gaat met het land en dat het goed zal blijven gaan, en dat het Amerikaansche volk zich geen kopzorgen behoeft te maken, zoolang het nog gezond kan denken. De democratische senator Pittman uit Nevada, voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken en woordvoerder voor de regeering in het congres bij buitenlandsche politieke aan gelegenheden, heeft gisteren het woord gevoerd tot een delegatie van oud-strijders, die aan het congres een petitie hadden aangeboden voorzien van ruim vier mil- lioen handteekeningen, waarin verzocht wordt, dat de regeering het land buiten een mogelijken oorlog zal doen houden In zijn rede verklaarde senator Pittman, dat het doeltreffendste middel voor de Vereenigde Staten om den vrede te bewa ren is, zich voor te bereiden op den oorlog. Hij steunde het super-vlootprogram van president Roosevelt als een waarborgpoll- tiek voor den vrede en zeide, dat de re geering er ernstig en oprecht naar streeft de neutraliteit te handhaven. De senator sprak zich uit voor een staats controle op de wapenindustrie en legde er den nadruk op, dat men niet meer mag vervallen in de schandelijke orgie van winst behalen, welke den wereldoorlog heeft gekenmerkt. De regeering keert zich tegen militaire allianties, tegen veroverin gen. invasies en bemoeiingen met de bin nenlandsche aangelegenheden van andere landen. Het eenige dat de president met zijn vlootprogram nastreeft, aldus Pittman. is om klaar te zijn voor een oorlog, als het doeltreffendste middel om dén vrede te behouden, „Dat is ook hetgeen ik nastreef en het geen alle menschen nastreven, die het vlootprogram van den president goed ge; zind zijn. Dat ls alles wat men met he» vlootprogram wil bereiken en dat is tevens alles wat er mede bereikt kan worden". 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2