STADSNIEUWS DONDERDAG 28 APRIL 1938 No. 23953 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 9 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het veertig-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin Hoe de hoofdstad het feest zal vieren Uitgebreid programma samengesteld Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Onze berichten- en fotodienst verwacht Voor 4 R.I. te Weert LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.39 per week f.O.lt franco per post 2:35 per 3 maanden portokosten,' (voor binnenland f.O.SO per 3 trrad.> De doop van Prinses Beatrix. Schoolmelkcomité geïnstalleerd. DETACHEMENT VAN 6 R.V.A. NEEMT DEEL AAN EERBETOON. Donderdag 12 Mei zal een detache ment van 6 R.V.A., bestaande uit 3 officieren, 1 adjudant-onderofficier, 1 opperwachtmeester, 16 wachtmeesters en 96 korporaals en manschappen, onder commando van den kapitein Enklaar naar Den Haag vertrekken om deel uit te maken van het Militair Eerbetoon bij den doop van H. K. H. Prinses Beatrix. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN T.B.C.-PATIENTEN IN NEDERLAND. Propaganda-feestavond. De afdeeling Leiden van bovengenoemde vereeniging gaf gisteren in de groote zaal van „Zomerlust" voor een vrij groote schare belangstellenden een propagandistischen feestavond, waaraan het Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschap en het accor deon-duo van der Velden en Neuteboom hun welwillende medewerking verleenden, terwijl de bondssecretarts de heer I. Lessing uit Amsterdam een korte rede uitsprak. De afdeelingsvoorzitter, de heer J. Ober heette allen welkom, in het bijzonder de medewerkenden en den spreker. Spr. wees er voorts op, dat er eigenlijk allerminst reden is tot feestvieren, zoolang nog zoo vele honderden t.b.c.-patiënten in Nederland op goede verpleging wachten. Deze avond ontleent dan ook meer zijn bestaansrecht aan het feit, dat hij een goe de gelegenheid biedt om het streven der vereeniging te propageeren. Nadat spr. allen eenige prettige uren had toegewenscht en had opgewekt tot het koopen van loten voor de in de pauze te houden tombola, bracht de heer Barning een tweetal liederen ten gehoore, welke een welverdiend applaus oogstten, waarna hét hierboven genoemd gezelschap de militaire klucht ,,Dat geloof ik ook wel" opvoerde Ofschoon de inhoud wel zéér onwaar schijnlijk was. veroorzaakte dit stukje uit bundige vroolijkheid. Vervolgens was het woord aan den heer lessing, die zeide helaas minder vroolljke Hinken te moeten laten hooren. Aan de iund van eenige voorbeelden schetste spr. iet leed, dat de t.b.c. over vele gezinnen brengt. De zorgelijke omstandigheden vaaronder momenteel zoo velen in ons land moeten leven, maken de genezingsmogelijk heid aanzienlijk kleiner. Welk een contrast vormt daarmede deze vroolijke avond In Nederland zijn thans niet minder dan 70.000 t.b.c -patiënten en Is er bij lange na niet voldoende geld om het leed van dit zieken leger te verzachten. De dertig sanatoria in ons land bieden plaats aan bijna 4000 pa- tienten, doch vele bedden blijven onbezet, omdat er geen middelen zijn om de iijders uit te zenden. Het is de plicht der gezonden om hun zieke medemenschen te helpen. Sanato- riumverpleging alleen is niet voldoende; er is ook nazorg noodlg, willen ontslagen pa tiënten niet in hun droevig bestaan terug vallen. De vereeniging, welke spr. vertegen woordigt, heeft daarvoor een afzonderlijk fonds gesticht, waaruit in het afgeloopen jaar 162 patiënten zijn verpleegd kunnen tvorden zonder dat daarbij acht werd gesla gen op politieke of godsdienstige richting. Spr. besloot met de vereeniging in aller financieelen bijstand aan te bevelen. Nadat de heer Heuze een drietal liederen ten beste had gegeven, vergastte het duo v. d. Velden en Neuteboom de aanwezigen op enkele accordeonnummers, waarna alle optredenden zich successievelijk nogmaals lieten hooren. Gé Hofenk begeleidde de solisten op de hem eigen volgzame wijze aan de piano. 'sHeeren Ober wensch, aan het begin der bijeenkomst uitgesproken, voor een genoeg lijken avond, ging volledig in vervulling. Over eenige weken wordt met de melkvcrstrekking begonnen. Naar ons wordt medegedeeld, is gister middag ten gemeentehuize het schoolmelk- comité-Lelden door den Wethouder van Onderwijs geïnstalleerd. Onmiddellijk na de installatie is het Comité met zijn werk zaam/heden aangevangen. Omtrent den stand van zaken kan reeds worden gemeld, dat o.m. besloten is, zoo spoedig mogelijk, wellicht reeds over enkele weken, met de melkver strekking op de scholen te beginnen. Aan deze melkverstrekking zullen alle openbare en Roomsch Katholieke scho len deelnemen. Voor zooveel noodig wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat het secretariaat van het Comité is gevestigd ten gemeente, huize (afdeeling Onderwijs). CHRISTELIJKE MIDDENSTAND. Lezing van Mr. Dr. H. D. M. Knol over „Belastingrecht". In een der zalen van Patrimonium, ver gaderde gisteravond de Vereeniging voor den Christelijken Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand. Na de gebruikelijke opening en een kort woord van den voorzitter, den heer C. Schout, werd het woord gegeven aan dr. H. D. M. Knol/» die zou spreken over „Be lastingrecht". Spr, begon met een uiteenzetting van recht in het algemeen enbetoogde dat be lastingrecht rechtstreeks uit en door de wet ontstaat, in tegenstelling met recht, dat uit andere bronnen zijn oorsprong heeft.. Doch niet alleen de wet is bron voor de belastingadministratie of belastingrechter, ook en vooral de jurisprudentie, de uit spraken van den Hooge Raad. Verder kan c>- wetenschap invloed uitoefenen op de uitspraken van de belastingadministratie. De wet kent verschillende groepen van inkomen, en gaat daarbij van de veronder stelling uit. dat het ln Mei aangegeven in komen. het inkomen Is, dat men het ge- heele jaar heeft gehad. Spr. behandelde verschillende bijzondere bronnen van inkomen en ging hierna over tot de behandeling van de balansposten en de wijze waarop deze posten op de ba lans moeten verschijnen. Vervolgens werden nog verschillende ge vallen besproken, ook naar aanleiding van de vragen, door de aanwezigen gesteld. Het was een voor de middenstanders zeer interessante en leerrijke vergadering. ZILVEREN JUBILEUM S. P. WIELINGA. Gisteren herdacht de heer S. P. Wielinga onder talrijke blijken van belangstelling zijn zilveren jubileum als dansleeraar. waarvan hij gedurende 19 jaar zijn onder wijs heeft gegeven in het bekende Instituut aan den Nieuwe Rijn. Van verschillende zijden bereikten den bber en mevrouw Wielinga gisteren bloem- 8turken terwijl de postbode er tallooze schriftelijke gelukwenschen afleverde. Jammer dat een. een zoon van heer Wie- nnga overkomen ongeval, een schaduw op dezen feestdag wierp. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: M. de Kleer, Hooftstraat 75, Alphen a. d. K1in. Timmerbedrijf. Overleden eigenaar: M. de Kleer, dd. 1 an. 1938. Wijziging handelsnaam ln: Wed. 1 de Kleer. Nieuwe eigenaresse: Wed. S. lid.Kleer—v. Winkel, Alphen a. d. Rijn. J^olmaohtigde: C. de Kleer, Alphen a. VEREENIGING „KIMN1ASTEN". Jaarfeest en propaganda-avond. Al is de vereeniging „Kimniasten" dan klein in jaren, de belangstelling was gis- teravond in „Don Burcht", waar deze vereeniging haar tweeden feestavond gaf, daaraan omgekeerd evenredig, want de groote zaal bleek bijkans te klein om alle aanwezigen te bevatten, toen de voorzitter de heer H. Gottenbos. het openings- tevens welkomstwoord sprak. Na in het bijzonder de bestuursleden en leeraren, met hun dames welkom te hebben geheeten. de vereeniging bestaat geheel uit leerlingen van de Middelbare Handels avondschool „Kennis is Macht" gaf spr. een kort overzicht van de nog jonge ver eeniging, die in April 1936 is opgericht. Spr. wees er op, dat de vereeniging zeer zeker haar bestaansrecht heeft bewezen ge zien de groote opkomst en dank zij de medewerking van bestuur- en leeraren, waarvoor spr. woorden van dank spreekt. Toch kan het nog beter, als allen propa gandisten zijn en in aanmerking nemen, dat er ook buiten de school vriendschaps banden moeten bestaan. Als allen daaraan willen medewerken, zal de vereeniging nog in bloei toenemen. Na allen een genoeglij ken avond te hebben toegewenscht kon met de afwerking van het programma, dat ge heel verzorgd werd door leden der vereeni ging, worden begonnen. Dit geschiedde met het optreden van de „String Swingers", die op hun snaarinstrumenten een aantal num mers brachten, welke een dankbaar applaus mochten oogsten. Het volgende nummer, tevens de clou van den avond, was de op voering van het tooneelstuk „De man van de voorschriften", hetwelk in beeld bracht het leven van iemand, die, geheel gezond zijnde, aan het dwangbeeld leed van: voor komen is beter dan genezen en zich daar toe liet inspuiten met alle mogelijke sera. waardoor hij, ongeacht de gevolgen voor zichzelf, een onmogelijk mensch werd voor zijn omgeving. Een kleine liefdes-ydille was natuurlijk niet vergeten. Het stuk, waaraan negen personen medewerkten, werd op vlotte manier vertolkt, waarbij het leeu wenaandeel berustte bij den heer J. F. Her mans als mijnheer Van Heijningen. Zonder de andere .speelsters en spelers ook maar iets te kort te doen hun spel voor ama teurs was werkeliik goed en rolvast staat toch wel vast, dat de heer Heymans het stuk droeg en de anderen stimuleerde I tot het uiterste. Ook hier was veel applaus. In een hedenmorgen gehouden perscon ferentie heeft de voorzitter van het Am- sterdamsche comité tot viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, de heer C. G. Vattier Kraane, eenige mededeelingen gedaan over de wijze waarop Amsterdam, tijdens de feestweek, te beginnen met Maandag 5 September, het feest zal vieren. De feestweek zal worden ingezet met den luisterrijken intocht van H. M. de Koningin. Eiken avond zullen in verschillende stads wijken concerten worden gegeven. Op Dinsdag 6 September vindt des mor gens te half twaalf in de Nieuwe Kerk op den Dam de plechtige gedachtenisviering plaats, waarbij de minister-president dr. H. Colijn de herdenkingsrede zal uitspre ken. Des middags te half drie volgt op den Dam het nationale huldebetoon. Uit alle elf provincies zullen officieele deputaties komen, in totaal 9600 personen, die provinciegewijs op den dam zullen worden opgesteld en voor de Koningin zul len defileeren. Verder bestaat het voornemen van ver schillende sport- en andere organisaties van de rijpere jeugd, om den vorigen dag of eventueel op 6 September zelf uit 300 kust- en grensplaatsen van ons land jeug dige fakkeldragers te laten vertrekken, om de brandende toorts in estafette naar de hoofdstad te brengen. Het ligt in de be doeling, dat Dinsdagavond te 9 uur de 300 laatste loopers met de brandende toortsen op den Dam aankomen en daar een groot vreugdevuur ontsteken, dat de geheele verdere feestweek zal blijven bran den Dienzelfden avond zal tevens aan den buitenkant van de stad een groot vuur werk worden ontstoken. Op Woensdag 7 September zal het aubade comité een aubade op den Dam organi- seeren. Vermoedelijk zal op Donderdagmiddag 8 September H. M. de Koningin het nieuwe motormailschip van de stoomvaartmij. „Nederland", de „Oranje", van de werf der Ned Scheepsbouw Mij. te water laten. Tenslotte zal op Zaterdagmiddag 10 Sep tember ln het stadion een groot feest wor den georganiseerd, dat door H M. de Ko ningin zal worden bijgewoond. Een combi natie van muziekgezelschappen van 500 personen zal een instrumentaal concert geven, terwijl 1500 zangers en zangeressen een a capella zanguitvoering zullen geven. Hierop volgt een groot ballet van circa 180 personen en met medewerking van leekengroepen, welk ballet eindigt met een verrassende apotheose, waarna ln het sta dion de door bij het centraal comité van oranje- en nationale vereenigingen aange sloten vereenlgingen georganiseerde histo rische optocht wordt opgesteld, die een beeld zal geven van de geschiedenis van het Oranjehuis. De optocht belooft een der hoogtepunten van de feestelijkheden te worden. De leiding ervan is geheel in handen van den bekenden regisseur Johan de Meester Jr. Behalve dit programma zullen geduren de de geheele week tal van andere'gebeurte nissen de feeststemming verhoogen. Het Amsterdamsche gemeentebestuur over weegt, op eenige plaatsen in de stad feest- parken in te richten, die vrij voor een ieder toegankelijk zijn. Zoo mogelijk zul len des avonds op verschillende pleinen in de stad openlucht-filmvoorstellingen worden gegeven. Ook zullen verschillende kinderfeesten georganiseerd worden, als mede middagvoorstellingen in schouwbur gen voor ouden van dagen en weeskinderen. Daarnaast wil men trachten, gedurende drie avonden in een aantal Schouwburgen tooneelvoorstellingen te doen geven, die tegen zeer gereduceerde prijzen voor het publiek toegankelijk zijn. Behalve een zestal tentoonstellingen wordt nog overwogen de openstelling van weten schappelijke instellingen, laboratoria enz., voor het publiek, met rondleiding door deskundigen, zooals ook in 1923 geschiedde. Aan circa 55.000 schoolkinderen wordt door de huldigingscommissie een gedenk album aangeboden 'met tekst van dr. P. H. Ritter en circa honderd foto's uit het le ven van H. M. de Koningin. Aan alle ver pleegden in ziekenhuizen en inrichtingen voor ouden van dagen zullen souvenirs of versnaperingen worden aangeboden. Aan den minister van Defensie is ver zocht, gedurende de feestweek eenige oor logsbodems naar Amsterdam te willen di- rigeeren, die gepavoiseerd en verlicht lig plaats zullen krijgen in het IJ. terwijl i men de groote reederijen heeft verzocht. hun schepen eveneens te willen pavoiseeren en verlichten, waardoor de geheele haven 1 een feestelijk aanzien krijgt. Voor het versieren van de stad beschikt het comité niet over voldoende middelen. Men doet een beroep op den middenstand om zelf het initiatief te nemen en op de burgerij, die met vlaggen, bloemen en licht reeds bevredigende resultaten kan bereiken Wellicht kan het Amsterdamsche gemeentebestuur ook nog bijdragen tot verfraaiing van het stadsbeeld, o.a. door verlichting van torens en grachten. BINNENLAND. Een bezoek aan filmstad, waar de „Natio nale film" wordt gemaakt. (3e Blad). Drie ministers aan boord van HJVI. Java, (Binnenland, 3e Blad). Jaarvergadering Nederlandsche Reeders- vereeniging. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. De Fransche ministers te Londen. (Ie Blad) Duitschland en de vermogens der Joden. (Buitenland, le Blad). In Roemenië worden de aangehouden leden der IJzeren Garde geïnterneerd. (Bui tenland, le Blad). Overleden is de Belgische minister Rubbens. (Buitenland, le Blad). j ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Met ingang van heden hebben wij uitbreiding ge geven aan onzen Berich ten- en fotodienst door de plaatsing van een bulletin- kast aan het perceel van den heer A. van Egmond, sigarenwinkelier aan de Haven No. 2. Na een korte pauze bracht een achttal damesleden eenige dansen, zooals de lin- r.enweversdans en de lintendans. welke dansen, ingestudeerd door mej. B. Plaizier, vlot ten uitvoer werden gebracht. De bloe menhulde, haar gebracht, was dan ook vol komen verdiend. Nadat ook de „String Swingers" nog enkele nummers hadden ge geven, voerde een viertal zangers op aardige wijze een viertal bekende nummers uit op de manier van de Poolsche Revellers. Het was een geslaagd optreden. De verrassing werd gebracht door den heer Kees Snieder, die zich ontpopte als een handig imitator en op verbluffend gemakkelijke wijze aller lei dieren, auto's en vliegmachines imiteer de. Ook zijn „zang" was iets geheel aparts. Na de pauze was dit optreden zeker het beste en vond dan ook een dankbaar ont haal. Een gezellig bal. met medewerking van Hofenks ..Melody Makers, was een waardig slot van een succesvollen avond, waarop de organisatoren met genoegen kunnen terug zien. REIZEN NAAR DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. VER. VOOR MISVORMDEN. In de gisteren alihier gehouden alge- meene jaarvergadering der Vereeniging voor Misvormden werd het jaarverslag over 1937 onveranderd goedgekeurd. Er bleek uit, dat het gebruik van de Anna-klinéek voor Chi rurgische orthopaedic toenemende ls. De periodiek-aftredende secretaris, dr. C. J. A. van Iterson, werd herkozen. Filmvoorstelling in de Gehoorzaal. Reizen zit den Nederlander in het bloed: reizen en trekken naar vreemde volkeren en verre gebieden, welke den tourist iets te zeggen en dikwijls ook iets te leeren heb ben! In eindelooze stroomen gaat men er ieder jaar weer op uit per trein, per autocar of personenauto en het lijkt wel of de be langstelling daarvoor jaarlijks nog groeien de ls. De moeilijkheid komt bij velen even wel ook jaarlijks weer terug door de vraag: „Waarheen". En om daarbij het publiek een weinig behulpzaam te zijn en zijn interesse zoo mogelijk in een bepaalde richting te leiden had het Reisbureau Lindemann gister avond in de groote Stadszaal een filmvoor stelling georganiseerd ln samenwerking met het Duitsche verkeersbureau, uit Am sterdam. Het spreekt vanzelf dat deze films uitsluitend gingen over Duitschland en i Oostenrijk en het spreekt bijna evenzeer vanzelf dat dit reclame-materiaal door den i Duitschen dienst voortreffelijk verzorgd was. zoodat de ongev'eer vierhonderd toe schouwers, die door den heer Tieleman wel- i kom geheeten waren, een uitstekend beeld hebben gekregen van al het schoons, dat deze landen den tourist bieden. Opnamen zag men achtereenvolgens van den Rijn met zijn romantiek in velerlei vorm, van de Bodenzee met Lindau en i Konstanz en met het eilandje Mainau. waar I de sub-tropische plantengroei den ver baasden en verrukten bezoeker palmen, vijgen- en sinaasappelboomen voor oogen toovert! Freiburg trok aan het oog voorbij met Schauinsland. met het Höllenthal, met Titlsee en den 1465 M. hoogen Feldberg en naast een film over Dresden volgden verder magnifieke beelden van Oostenrijk, meer in het bijzonder van het lieflijke Tirol met de vele mooie steden en dorpen en met zijn belangwekkende zeden en gebruiken. Een reis door Berlijn vormde het slot dezer filmvoorstelling, die op zoo boeiende wijze een kijkje gegeven heeft op de grootschheid van hot Duitsche en Oosten- rijksche berglandschap, op de romantiek der oude steden en burchten, op haar meren en bosschen, haar badplaatsen en havenwerken en niet het minst ook op de i rijke kunst en de cultuur! Het is te verwachten, dat hier te lande de wind uit Noordelijke richtingen zal blijven waaien. De hemel zal gedeeltelijk bewolkt zijn, doch de kans op neerslag is zeer klein. De kans op nachtvorst neemt toe. Onder dankzegging aan hen, die in stoffelijken vorm reeds een bewijs van hun medeleven met de militairen van 4 R. I. in Weert schonken, deelen wij mede, dat a.s. Zaterdag de gelegenheid om door bemiddeling van ons Blad bij dragen te geven ten behoeve van de in richting eener algemeene recreatiezaal in de Limburgsche garnizoensplaats onherroepelijk wordt gesloten. Ons gi ronummer is 57055, waarbij men ge lieve te vermelden: „Voor 4 R I. te Weert". MILITARIA. Bij Kon. Besluit van 4 April j.I. zijn de majoor J. K. Visser en de kapitein J. N. Breunese van het 4e Reg. Infanterie over geplaatst bij het Regiment Grenediers. ter wijl de kapitein J. Holtrust van dat regi ment is overgeplaatst bij het lie Bataljon Jagers te Tilburg. De Majoor L. J. Moggenstorm van het 4e Reg. Infanterie is tot 7 Mei a.s. gede tacheerd in het Infanterie Schietkamp voor het volgen van een s chiettechnischen cursus. De 1ste Luitenant A. H. Trippelaar van het Korps Politietroepen wordt van 16—21 Mei a.s. gedetacheerd bh het 4e Reg. In fanterie voor het verrichten van practi- schen t-oependlenst. De Sergeant le kl. B. Beinema van het 4e Reg. Infanterie is aangewezen voor het volgen van den derden cursus voor oplei ding tot sergeant majoor administrateur van 31 Mei23 Dec. te Amersfoort. Bij Kon. Besluit van 4 April is met in gang van 1 Mei 1938 benoemd tot, kapi tein bij de mil. adm. de le Luitenant van de mil adm. B. J. Jonker van het 4e Reg. Infanterie.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1