ZWANENBERG Het uitbreidingsplan van Alphen Een bezoek aan filmstad LEIPSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 28 April 1938 Toelichting door den ontwerper Ir. Waardenburg Te weinig rekening gehouden met de industrie 0* UUR*** De uitzending van werkloozen naar Duitschland In 60 dagen hoopt men de nationale film gereed te hebben Gisteren werd in de Trouwzaal van het Huis der Gemeente door den ontwerpei- Tan het uitbreidingsplan den directeur van gemeentewerken ir. Waardenburg, voor belangstellenden een toelichting en be spreking gehouden over het uitbreidings plan van onze gemeente, dat door den raad binnenkort zal worden behandeld. De belangstelling was groot, niet alleen van de zijde van architecten en aannemers doch ook van particulieren. De heer Waardenburg sprak zijn groote voldoening uit over de groote belangstel ling voor het plan, waaraan hij, zij het dan met tusschenpoozen, 13 jaar heeft ge werkt. In 1925 kreeg ir. Waardenburg opdracht tot samenstelling van een uitbreidingsplan. In de le plaats heeft men te maken met de verkeersbehoeften en wegen, wat het uitgangspunt moet zijn. Hierbij is men bijzonder afhankelijk van de plannen van Rijk en Provincie; ten 2e een belangrijke factor is de volkshuisvesting; ten 3e. de belangen betrekking hebbende op ontspan ning. plantsoenen, parken, speelterreinen, sportterreinen etc, en ten 4e met de werk zaamheden der bevolking als tuinbouw, handel en industrie. In 1930 kwam zijn le plan tot stand en werd door den raad goedgekeurd, meenen- de dat dit aan de behoefte voldeed. Jam mer was dat door verschillende oorzaken geen overleg werd gepleegd met de Provin cie en de daarvoor bestaande commissie. Dit plan moest hierdoor worden herzien, eenerzijds gelukkig omdat toen nog niets bekend was van den nu nieuw geprojec- teerden Provincialen weg Gouwsluis-Hee- renweg. Genoemd plan werd dus niet door de Provincie goedgekeurd. De goedkeuring werd o.m. onthouden omdat geen oplossing was gevonden voor den Rijnovergang. Bezwaar maakte men tegen den in dit plan geprojecteerden tweeden Rijnovergang nabij de Voorstraat, omdat de afstand met de bestaande brug Bruggestraat minder dan 1000 M. bedroeg. Bovendien vond men den omvang van het plan te groot, verschillende geprojec teerde industrieterreinen achtte men over bodig, voorts meende men dat meer be hoefte bestond aan eenige groote parken dan een aantal kleine geprojecteerde plantsoenen. Kortom eenige meeningen, cie volgens den heer Waardenburg niet tot de competentie van Ged, St. behooren. Het gevolg was, dat het thans ontwor pen plan belangrijk beknopter is; de vraag blijft, of hiermede het algemeen belang gediend is. In het algemeen is met ie belangen der grondeigenaren weinig of leen rekening gehouden. De wet biedt tchter ten opzichte hiervan tal van waar tegen. Het plan is inmiddels ter visie fltgd. Gemotiveerde bezwaren tegen het plan kunnen tot Zaterdag over een week bil den Raad worden ingediend. Systematisch ging de heer Waardenburg dan over tot de bespreking van de ver schillende onderdeelen. Was de oppervlakte I van het vorige plan 350 H.A. thans is dit 12« H.A. Was in het vorige plan een belangrijk gedeelte geprojecteerd voor de industrie terreinen, thans Ls hier betrekkelijk weinig aandacht aan besteed, dan alleen bij de Spoorhaven en in de omgeving van de Gouwe. Volgens spr. is dit een groote fout! Uitvoerig ging hij dan na, hoe een alge- heele omlegging van den Rijksstraatweg 1 vanaf den Bontepaal tot Gouwsluis door het rijk meer radicaal zou zijn geweest, doch dat dit financieel moeilijkheden gaf en hoe de gemeente een groot gedeelte in middels heeft laten verbreeden en nu een nieuwe weg is geprojecteerd, vanaf onge veer den watertoren via de dr. Lovinklaan, Conradstraat tot de motorenfabriek van de fu. Boot. Belangrijk is in dit verband de nieuwe brug over de Gouwe die over eenige maanden gereed zal komen, zoomede de nieuwe Rijnovergang aan Gouwsluis in aansluiting op den nieuwen Prov. weg Gouwsluis-Heerenweg, terwijl dan de mo gelijkheid is overgebleven een nieuwen Hijnovergang te projecteeren ten Westen van de N. H. Kerk a. d. Oudsh.weg. Ver der bleef er geen andere mogelijkheid over dan de bestaande Alphensche brug te handhaven. In principe heeft de raad reeds destijds over de Bruggestraatkwestie beslist en de Provincie toegezegd alsdan de brug te zullen verbreeden. De Volkshuisvesting. Inzake de volkshuisvesting zal men met alle mogelijke factoren rekening moeten houden. Er zullen steeds wijzigingen noo- dig blijken. Als er zich b.v. een bijzondere •ndustrie zou willen vestigen, dan is het ?en groote vraag of wij aan die eischen kunnen voldoen; daarom is een plan niet 1 gauw te groot. Het is dus een kardinale f°ut, dat met de belangen der industrie 1 geen voldoende rekening is gehouden. Dat da grens van het plan wordt afgesloten door den weg ten Oosten achtte spr. even- 1 eens niet juist, evenmin dat het Bosch- Park op korten afstand van het centrum kgt. Dit plan geeft dus voor de industrie geen oplossing, temeer daar in de afge lopen jaren reeds 23 H.A. van het vorig Pian is uitgevoerd. Het Boschpark zal nog verder worden uitgebreid, terwijl te Ouds- hoom eveneens een park van 4 H.A. is geprojecteerd. Dit plan geeft als mogelijk heid het bouwen van 3400 woningen, waar- van 2400 arbeiderswoningen. De Bruggestraatkwestie. W' verschillende gestelde vragen bleek duidelijk, dat er bij aanneming van dit plan nog tal van vragen en kwesties blij ven. De oplossing van de Bruggestraat kwestie b.v. is nog lang niet in kannen en kruiken en de uitvoering zal nog wel geruimen tijd op zich laten wachten, daar ae betrokken instanties het tot nu toe nog steeds niet over de kostenverdeeling eens kunnen worden. De Rijnovergang aan Gouwsluis zal een vaste brug worden, doch tevens z.g. „hef- brug" zoodat deze voor de scheepvaart geen beletsel behoeft te vormen en met de industrie wel rekening is gehouden. De heer Stokhuijzen dankte ir. Waarden burg tenslotte voor zijn zeer duidelijke uiteenzetting. 265 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 29 APRIL. Boskoop Geref. Gem.: Nam. ha\facht. ds. W. C. Laniain van Rotterdam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Nam. half- aaht, ds. P. Ch. v. d. Vliet van_Utrecht. Katwyk-aan-Zee Geref. Gem. (Remise straat) Nam. 8 uur, ds. Van Stuyvenberg van Benthuizen. Sassenheim Gemeente Gods: Nam. 8 uur, paster v. d. Wouden van R'dam. Waddinxvecn Centrum: Nam. half acht, ds De Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. 0KA6S. WEKKf# Junglians* wekkerklokje voor schrijftafel, boudoir of slaapkamer. Mooiblijvende chroomnikkel-uitvoering met gewelfd glas en duidelijke cijfers. Betrouwbaar our- en wekkerwerk. Als geschenk een succesI 270 (Ingez. Med.) Beroepen: te Kantens. D. J Politiek te Hel ium 'Gron. te IJzendoorn. W. Vroegindewey te Rceuwjjk. NEDERL. BIJBELGENOOTSCHAP. lp de laatste weken zijn nieuwe afuee- iingen van het Nederl. Bijbelgenootschap opgericht te Giessen-Neder Hardinxveld. te Olst. Boven Hardinxveld en te Krallng- sche Veer. Volgens het dezer dagen uit gebracht jaarverslag is het aantal afdee- lingen thans gestegen tot 355 met een to taal van 30.656 leden en begunstigers, wat een vermeerdering van 2911 is in verge lijking met het vorige jaar. Het Bijbelge nootschap heeft gedurende het jaar 1937 afgeleverd 58.328 bijbels, 27.418 nieuwe testamenten en 36 421 andere bijbelge deelten. wat bijna 30 000 meer is dan in het vorige jaar. De jeugdboekjes van het bijbelgenootschap werden in dit jaarver- spreid door 1934 scholen en vereenigingen en wel in 311.861 exemplaren. Ten gevolge der samenwerking met het Britsch en buitenlandsch Bijbelgenoot schap is er thans een gemeenschappelijke agentuur der beide bijbelgenootschappen gevestigd te Bandoeng op Java met dr. C. P Cohen Stuart als agent en den heer M. Bijleveld als subagent. Ten behoeve van de bijbelverspreiding in Indië is er in deze agentuur steeds een groote voorraad bij bels in de vijftig verschillende talen, waar in det bijbel in Ned. Indië gevraagd wordt. In het afgeloopen jaar werden er van de schillende uitgaven der bijbelgenoot schappen bijna honderdduizend exempla ren door deze agentuur in Indië afgeleverd. Een kijkje achter de schermen. (Van onzen specialen verslaggever). 0 „Het is goedIedereen, die heeft staan kijken, haalt ruimer adem, als Ed- mond T. Gréville, regisseur van de nationale film „Veertig jaren", welke ter gelegenheid van het 4Ö-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in Loet C. Barnstijn's Filmstad vervaardigd wordt, na een reeds meerdere malen herhaalde scène, spelend in een kamer van een huis aan de Heéren- gracht in de hoofdstad in 1928, de woor den „Het is goed" zegt Maar de stilte wordt nog niet verbroken door kuchen of voetgeschuifel, als hij er droog aan toe voegt ..Nog eens....", Cees Laseur, thans dr. Rolf van Meerle, kijkt eens wanhopig naar Ank v. d. Moer (Eline Verhulstl, die ijverig zit te breien. De blik, dien hij terugkrijgt, is even wanhopig. Geen vijf seconden later wordt de rijdende ca mera in de studio weer naar voren ge duwd, Cees Laseur draait opnieuw aan de radio, keert zich om en zegt, eveneens voor de vijfde maal: „Hoe zou het komen dat Dick er nog niet is? Die zou toch ook komen luisteren?" En voor de vijfde maal klinkt het antwoord: „Ik denk. dat hij naar het concertgebouw is." Verder wordt er niet gesproken. Laseur luistert naar de muziek uit de radio, die niemand overigens hoort. Hij blijft zoo staan, totHet is goed Nog eens." Het scènetje wordt voor de 6de maal her haald Ziehier een momentopname op een werk dag in Filmstad. waar vele handen momen teel weer druk werk vinden. Niet zonder genoegdoening heeft men aan den ingang van de studio's, langs den weg Den Haag Leiden, een groot bord geplaatst met de woorden: „De nationale film „Veertig Ja ren" is hier in productie". De duur van de verfilming staat er niet onder vermeld. Wie dit weten wil, moet naar binnen gaan om het te vragen. Alleen is het antwoord niet positief. De productieleider van de natio nale film heeft dertig dagen voor de bin nen- en eveneens dertig dagen voor de buitenopnamen geprojecteerd, te rekenen van 19 April af Omstreeks 20 Juni hoopt men daarmede dus gereed te zijn, tenmin ste, als bij het maken van de buitenopna men het weer geen roet in het eten gooit. Wanneer de film voor vertooning gereed zal zijn. valt dus moeilijk te zeggen ook al. omdat men er met het maken van binnen- en buitenopnamen alleen nog lang niet is. Want dan komt nog het monteeren en proefdraaien en nog zooveel andere dingen, die onafscheidelijk aan het maken van een film verbonden zijn. De schrijver van het scenario, de heer B. ven Eyss"'it"in heeft gisteren een en andc over de film in wording medege deeld tenm'nri" wc' zi.in arbeid daarbij ve-rhtf hii er den nadruk op legde, dat „Veertig Jaren" een mengeling van speelfilm en documentaire is geworden. Als basis fungeeren zooals reeds eerder in ons blad is uiteengezet twee Nederland- sche families, de Amsterdamsche v. Meerle en de Brabantsche Maasdonk, wier lotge vallen van 18981938 in beeld gebracht worden. „Alleen een documentaire? Deze zou te veel de aandacht van het publiek vergen, de belangstelling zou gaan verflauwen. Daarom heeft men het juist geacht, een tweetal Nederlandsche families een hoofd rol te laten spelen, waarbij de contrast werking, het verschil tusschen vroeger en nu, zooveel mogelijk op den voorgrond ge schoven is. Men heeft er in Filmstad de handen aan vol. Zij, die gisteren een kijkje in de studio mochten nemen toen de binnenopnamen in vollen gang waren, kunnen daarover mede praten. Een scène zich afspelend in een ka mer van een Amsterdamsch huis aan de Heerengracht, is juist in gang. Dit huis is nauwkeurig geïmiteerd. In vele kamers en zalen van deze patriciërswoning moet de camera, door den loop van veertig jaar heen, verschijnen: in een eet- en balzaal uit het jaar 1898 en in een salon, die der tig, veertig jaar later een gezellige huiska mer is met radio. Men heeft gelukkig be sloten, alles zoo nauwkeurig mogelijk na te bootsen, zoodat men later niet zal kunnen zeggen dat een scène, die b.v. rond 1900 speelt, in een omgeving wordt afgedraaid, welke duidelijk het leven van 1938 ver raadt. Voor zoover er geen stilte gecomman deerd is, loopen de bezoekers rond in het bedriegelijk nagebootste huis. Alleen stap pen zij van balzaal via een eetzaal zonder een gang te passeeren, naar den apart staanden gevel, met het blauwsteenen trapje en het ijzeren hek. In een eenzaam hoekje staat een melkkar. waarvan het koperwerk in het kunstlicht glimt. De melk boer, die in de film met deze melkkar te zien zal zijn. speelt een groote rol: hij zal n.l. de tijding brengen van de geboorte van Prinses Juliana. De voornaamste medespelenden? Hier zijn ze: Lily Bouwmeester (Annetje Maas donk). Ank van der Moer iEline Verhulst). Myra Ward (Lily Burgeri. Marthe Posno iLottie van Meerle), Matthieu van Eysden iFrank Maasdonk), Paul Steenbergen iWim Maasdonk), Cor van der Lugt Melsert Jr. iDick Maasdonk). Eduard Verkade (Z.Exc v Meerle). Adolphe Engers (Jan de Oudei en W. Ohnet (Guus Maasdonk), terwijl enkele kleinere rollen in handen zijn van Paul Huf, Anton Roemer, Sarah Heyblom en Guus Oster, Mary Polder en A. Lagaay De regie van de lilm wordt gevoerd door Edmond T Gréville, die door de dialoog- regie geassisteerd wordt door Joh. de Meester Jr. Chef camera-man is Otto Hel ler, die wordt bijgestaan door Otto Neyen- hoff en Arie Croiset. A. H. Wegerif verzorgt de architectuur, de montage ligt in handen van G J. Teunissen, het geluid wordt ver zorgd door A. Leenhard. De muzikale com posities worden vervaardigd door Leo Ruyg- rok, met medewerking van Max Tak. „Veertig jaren". In ruim twee maanden hoopt Filmstad gereed te zijn met een film. die, bedriegen de voorteekenen niet, iets bijzonders belooft te worden. Nederland door den loop van vier maal tien jaar heen! Het is een zware opgave om dat in beeld te brengen. Een opgave, waaraan door velen hard. zeer hard, gewerkt wordt. (Nadruk verboden). Bouwverordening goedgekeurd. De raad der gemeente Lisse kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. De notulen werden goedgekeurd en vastge steld. Een woord van welkom werd door den voorzitter toegeroepen aan wethouder Warmerdam, die geruimen tijd door ziekte verhinderd was de raadsvergaderingen bij te wonen. Nadat een overeenkomst was goedge keurd met de „Gekro" te Overschie inzake destructie van vleesch, werd de nieuwe I bouwverordening aangenomen. Deze ver- i ordening, aldus de voorzitter, is in het leven geroepen in samenwerking met de Griffie en heeft de goedkeuring van den inspecteur van volksgezondheid. Nadat het gunstige oordeel der commissie was voor gelezen door den heer Boot, die deel uit maakte van deze commissie, werd overge- gaan tot behandeling. Het bleek wel dat de raadsleden grondige studie van de nieu we bouwverordening hadden gemaakt. Door den heer Segers was een aantal opmer kingen schriftelijk ingediend en voor de I raadsvergadering door de commissie be handeld. Van alle dcor den heer Segers ge- j stelde opmerkingen werd een opmerking van (naar het oordeel van den heer Segers) het minste belang door de commissie over genomen en alle andere over boord ge- worpen. Hiermede nam de heer Segers I geen genoegen en hij stelde de verschil- I lende opmerkingen thans persoonlijk in den raad aan de orde en lichtte deze nader toe. Hij bereikte dit, dat nog eenige van zijn opmerkingen zullen worden ter harte genomen. De belangrijkste is wel deze. dat men wel schuurtjes van kunstzandsteen zal mogen bouwen echter met deze beper king, dat ze niet van den openbaren weg zichtbaar zijn. Voorts werd het voorstel om asbestpla ten-bedekking toe te laten niet toegestaan, doch in zeer bijzondere geval len, wanneer het groote industrieën be treft, zal deze kwestie in den raad ter sprake worden gebracht. De voorzitter hield een pleidooi vcor het behoud van het dorpsschoon, doch verklaarde uitdrukkelijk het den menschen nist lastiger te zullen maken dan strikt noodzakelijk is. De bouwverordening werd tenslotte z.h. st. aangenomen. Medegedeeld werd. dat er een geldlee- ning zal worden gesioten ten behoeve van het gemeentelijk gasbedrijf, groot f. 45.000, tegen een rente van f. 22.000 tegen 3% en f. 23.000 tegen 3'/«*/o. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Kes- teren of den werkloozen die bloemen ver- koopen niet kan worden toegestaan, dat zij langer dan vier weken staan. De voorzitter zeide, dat dit een moeilijke kwestie is, evenals het venten met prent briefkaarten, enz., aangezien dit allemaal oncontroleerbare inkomsten zijn. Er zal echter getracht worden om dezen termijn iets te verlengen, vooral nu het koude weer den bloementijd rekt. De heer Knetsch stelde eenige vragen over de uitzending van werklooze arbeiders naar Duitschland. Hy acht eiken dwang uit den booze en vooral waar het hier Duitsch land betreft. Op welke wijze is deze zaak hier ten uitvoer gebracht? Is een werklooze verplicht naar Duitschland te gaan en zal hij bij weigering van steun uitgesloten worden? Naar spr.'s meening is eT geen goed loon te verdienen. Bovendien is het hoofdzakelijk akkerbouw en een bloemist- arbeider is hiervoor niet geschikt. De men schen worden hier uit hun gezinnen ge haald en naar zijn meening is er lukraak een aantal arbeiders gepakt. De wijze van mededesling aan de betrokken menschen noemt spr. ontactisch, waardoor zij een sterk gevoel van rechtsonzekerheid hebben gekregen. De voorz. zegt, dat in een tweetal verga deringen van B. en W. deze zaak bespro ken is en dat naar zijn meening hoofd zakelijk ongehuwden zullen worden uitge zonden. De gehuwden, die er bij zijn, zijn van gevallen waaraan men twijfelt of zij wel inderdaad in de termen vallen om op den duur voor Rijkssteun in aanmerking te komen. De heer Warmerdam merkt op dat deze zaak ook zeer zijn aandacht heeft. Hij zegt, dat degenen die uitgezonden worden over het algemeen menschen zijn, die altijd den mond wel vol hebben over de armoede van hun gezin doch zelf nimmer eenige poging doen om deze armoede te verlichten. Zij mogen niet leunen op de kas van de gemeenschap. De heer Knetsch vindt het een moeilijke zaak om hier te toetsen vooral nu er nog een groot aantal werkloozen is en weinig werkgelegenheid. Laat men dan de men schen naar de werkverschaffing sturen als men toetsen wil. De heer van der Vlugt deelt mede. dat de afd. Lisse van den Ned. R.K. Landarbeidersbond over deze zaak heeft geschreven naar het Hoofbestuur. Het Hoofdbestuur heeft zich in verbinding gesteld met het Departement en deelde mede dat een bloemistarbeider niet valt, onder de categorie landarbeiders in den zin zooals men in de circulaire bedoelt. De heer De Vroome zeide, dat als het noodig is om werkloozen uit te zenden, men geen gehuwden uit hun gezinnen moet nemen. Tenslotte vroeg de heer Knetsch of de bezwaren die de werkloozen hebben te be- voegder plaats worden doorgegeven, het geen de voorz. bevestigde. Nadat de Raad in geheime zitting was geweest werd medegedeeld, dat aan firma Kruidhof en Horsman een perceel land van 2700 M2. zal worden verhuurd voor drie jaren met recht van koop voor f. 12.000. De huur zal deze drie jaar resp. f. 240, f. 360 en f. 480 bedragen. Mij Nederland JOHAN DE WITT. 27 April van Batavia te A'dam ENGGANO. thuis reis. 27 April van Port Said MARNIX VAN ST. ALDEGGNDE, thuisreis, 27 April van Colombo JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT. uitreis. 26 April van Algiers TARAKAN. 27 April van Hoek van Holland naar Hamburg. Kon. Ned. Stoorab. Mtf. ARIADNE. 26 April van Istanboul naar Piraeus BOSKOOP, j uitreis, 25 April te Valparaiso COLOMBIA j 26 April van Barbados naar A'dam GA- NYMEDES. 26 April van Izmir naar Malta HEBE. 26 April van Malta naar Piraeus DEUCALION. 26 April van Piraeus n. Volos HERCULES. 27 April van Middl Zee te A dam TRITON. 27 April van Middl. Zee te A'dam VULCANUS. 27 April van Middl. Zee te A dam DOURO, 25 April van King ston (J.) I IRIS. 27 April van Odense te Kopenhagen FAUNA, 27 April van R'dam te Lissabon VESTA. Midd. Zee naar Amst.. pass. 27 April voorm. 9 uur Ouessant BERENICE. 23 April van Curacao naar Haiti PLATO. 22 April van Curacao naar Haiti BAR ALT. 23 April van Curacao naar Windwar Eilanden BAARN. 26 April van Curacao naar Cristobal STELLA. 26 April van Mersina n. Malta BENNEKOM thulsr.. 27 April te Liverpool ACHILLES, 27 April van Genua te Savona THESEUS. 27 April van Amst. naar Ko penhagen. Java-China-Japan Lijn TJISADANE. 25 April van Manilla naar Hongkong. Kon. Paketv. Mij. BANTAM. 26 April van Bangkok te Lorenzo Marques OMBILIN. 26 April van Lorenzo Marques n. Durban MAETSUYCKER. 24 April van Saigon te Sydney. RUYS. R'dam naar Batavia, pass. 26 April Port Elisabeth. Holland-Afrika Lijn SPRINGFONTEIN, 27 April van Z. Afrika te R'dam; vertrekt 28 April 12 uur 's middags naar Hamburg BOSCHFONTEIN27 April v.m. 5 uur van Southampton naar Duinkerken RAND- FONTEIN. 26 April van Lorenzo Marques n. Durban. NIJKERK. 26 April nam. 9 uur van Port I Soudan naar Aden. Holland-O. Afrika Lijn MEERKERK. 27 April van Antwerpen te R'dam SEROOS- KERK. 26 April van A'dam te Hamburg. Holland-Britsch Indië Lijn HOOGKERK. thuisreis. 26 April van Port Said. Holland-Amerika Ljjn STATENDAM. 26 April van New York naar R'dam OINTELDIJK. 27 April van Facific Kust te I Rotterdam. Rotterdam-Z. Amerika Lijn ALPHACCA, 26 April van R'dam te B. Aires. Halcyon Lijn STAD VLAARDINGEN. 27 April van Narvik te Vlaardingen. STAD DORDRECHT. 27 April van Pepel te Vlaardingen VREUENBURG. Vlaardingen naar Narvik. 27 April uit den N. Waterweg Holland-West Afrika Lijn REGGESTROOM 26 April van Dakar naar Havre CERES, 25 I April van Dakar naar Freetown. Rott. Loyd. INDRAPOERA. thuisreis. 27 April v.m. van Marseille GAROET. thuis reis. pass. 27 April Gibraltar. KOTA NOP AN. 27 April van R'dam te Batavia BALOERAN. 27 April van Batavia naar Rotterdam DEMPO, 27 April van R'dam naar Batavia. My. Oceaan RHESUS. Liverpool n. Java. 27 April van Suez POLYPHEMUS. 26 April van Padang naar A'dam. Silver-Java-Pacific Lijn BENGALEN. '27 April van Pacific Kust te Manilla. Kon. Holl. Lloyd AMSTELLAND. uitreis. 27 April van Las Palm as ZAANLAND. 29 April voorm. 7 uur van B. Aires te IJmuiden verwacht. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER V, 27 April van R'dam te Gravesend FARM- SUM. 27 April van Bahia Blanca te Ant werpen BUSSUM, 26 April van Montevideo te Liverpool WOLSUM. 27 April van R'dam te B. Aires AALSUM. 26 April van B. Aires naar San Lorenzo LEER SUM, 26 April van Rotterdam te Rio Janeiro GANGES, sleepboot, 23 April van Buena Ventura te Cristobal SPAR, 25 April van R'dam te B. Aires ALBIREO, arr. 25 April te B. Aires LAUWERZEE. 6leepboot. 26 April van Kaapstad te Lobito EBRO, sleepboot, 22 April van Kaapstad naar Southampton NEDERLAND. 26 April van Kaapstad n. de Perzische Golf EXPORT. 26 April van Gravesend naar Delfzijl BEVERWIJK 20. sleepboot, pass. 25 April Ventnor OOSTPLEIN. Melilla naar Oslebshausen. pass. 26 April Dungeness KETLEHAVEN. 24 April van Las Palmas te Port Gentil DELFSHAVEN. 25 April van Maceio naar Havre ALIOTH. 27 April van Galveston te Londen verw. TARA. Ant werpen naar Montevideo, pass. 25 April St. Vincent SELENE. 24 April van Livorno n. Palermo APOLLONIA, 23 April van Volo te Constanza HERMES. 24 April van Alexandrië te Suez EULOTA. 23 April van Suez naar Hurghada PAULA. 24 April van Soesoe te Singapore AN ASTASIA. 24 April van Pladjoe te Singapore ALETTA. 25 April van Pladjoe te Singapore JUNO. 22 April van Singapore naar Soerabaya ETREMA. 24 April van Singapore n. Pladjoe AGATHA. 23 April van Soesoe n. Balik Pappan JOSEFINA. 22 April van Pladjoe te Soerabaya MANVANTARA, 24 April van Soerabaya naar Balip Pappan MAR- PESSA. 23 April van Pladjoe te Balik Pap- pan PETRONELLA. 24 April van Tamsui naar Hongkong ARTEMIS. 2 Mei van Curacao te Avonmouth verwacht MIRZA. verm. 25 April van R'dam te Curacao MUREN A. 28 April van Dakar te Curacao verwacht RAPANA, naar Southampton, was 25 April 11 uur n.m. 580 mijlen W.Z.W. van Lands End. ALDEGONDA. 24 April van Port Swettenham n. Telok Anson MIRALDA, 21 April van Avonmouth te Tri nidad PHOBOS. 23 April van Curacao verw. naar Perama ONOBA. 22 April van Corpus Christ! naar Curacao MERULA. 24 April van Haymark Terminal te Montreal. MI DSL AND. 27 April van R'dam te Goole ST PHILIPSLAND, 26 April van Stock holm naar Gdynia TRITO. 26 April van Belfast naar Fowey ZONNEWIJK. 27 April van Vlissingen naar Herrenwiik AMSTEL. °.7 April van Dakar te Duinkerken - BEVER WIJK. R'dam naar Savona. pass. 27 April Finisterre DEN HAAG. 25 April van Houston naar R'dam 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11