BINNENLAND KING LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 28 April f938 rfcr Xll™ d?k^ cr'T I BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN de stijging der aardappelen- prijzen. Ministers varen met Hr. Ms. „Java" Jaarvergadering van de Nederl. oefeningen op de Noordzee. Reedersvereeniging. Hr Ms kruiser ..Java" onder commando Tevredenheid over 1931. die" eemge^dm-en" a'an deri voomsdto^stei In de iaarliH"che algemeene vergade- air L i "of? van de Nederlandsche Reedersveree- Iterctam kreeft gelegen h eeft eistermdiniging welke "utercn te Haag Plaats iïZl™ hÜSS.J'ÏÏS^; 'rad, heeft de voorzitter, mr. D. A. Delprat. directeur van de N.V. Stoomvaart-Mij. ..Nederlandte Amsterdam de openings rede gehouden. Al gaf 1937 dan ook geen duurzame ver betering te zien. toch mag. aldus spr., de Nederlandsche scheepvaart over het geheel T xr «r.uii1 konde" er in slagen haar ftaancleele po- wrri tlLSoS Weiter. aan sitle belangrijk te versterken en voor aan- ki*a™ deelhouders betere resultaten te bereiken, ivoled mso? fmni iriita? Tegenover de gestegen ontvangsten staat ïjvfrd rvf ivfimt ihAtm naar stuur evenwel een merkbare toename van alle boord De wacht presenteerde het ge- exDloitatieko-sten weer. vier roffels werden geslagen en aan X a lmS steunregeling voor de ter V™nmnefentrd 5,^,™' dSn nÜn15" scheepvaart^ vond hwffi ein^e De heer v^n Diik 'eroted door minister vrac,htvIoot Seeft op het punt van mate rie neei van ui]<. „evoi„a door mmister riaaiVernieuwmg een bedenkelijken achter- tend om half acht de hoofdstad verlaten met bestemming den Helder. Hier zal het schip tot begin Mei blijven om daarna voor eenige iaren naar Ned -Oost-Indië te vertrekken Omstreeks half elf meerde het schip in de groote sluis te LJmuiden. waar de Burgemeester van Amsterdam verzoekt telegrafisch afschaffing van monopolierechten. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. heeft het volgende telegram ge zonden aan den minister van economische zaken: ..Op sterken aandrang van den levens- middelenraad, daartoe eenstemmig geadvi seerd door een met dit lichaam verbonden commissie voor aardappelen, groenten en fruit, waarin vertegenwoordigd zijn de groot- en kleinhandel, de tuinders en con sumenten, verzoek ik Uwe Excelletie drin gend in verband met de belangrijke prijs stijging in de laatste weken van consump tie-aardappelen hier ter stede ten spoedig- I ste te willen bevorderen, dat de invoer van i malta-aardappelen en andere buitenland- i sche aardappelen niet meer aan monopolie- rechten onderworpen zal zijn". DE JAARVERGADERING VAN „SCHUTTEVAER". Colljn en mmister Weiter inspecteerden vervolgens de wacht Te ruim half elf koos de kruiser zee. langs de pieren, uitgeleide gedaan door vele IJmuidenaars Oo het fort stond een deel der bezetting aangetreden om het schip het militair saluut te brengen Met een snelheid van 18 mijl koerste de .Java" naar het Noorden. Tegen twaalf uur kwam ter hoogte van Petten, de schijf, gesleept door de ..Utrecht" in zicht De Kanons werden „gebakst" en toen het signaal ..vieren" geblazen was, zochten de ministers door de kijkers welk resultaat de schoten hadden, die uit vier kanonnen aan stuur boord werden afgegeven. Nadat de lunch was gebruikt, werden omstreeks twee uur de oefeningen voort gezet en kwam de nieuwe luchtafweer- bat'erii in actie Twee watervliegtuigen uit het vliegkamp de Mok. een voor de ra dioverbinding en een voor het sleepen van de manche ide schijf!stelden ..de vijan delijke party" voor. Aanstonds kwamen de nieuwe zware mitrailleurs waarmede 120 schoten per Iood en er zijn acht loooen kunnen worden gegeven, in actie. Een regen van projectielen kram in de onmiddellijke nabijheid van de man_ che terecht. Het was een oodverdoovend geknal. Beide vliegtuigen kwamen over de .Java" om een minuut of tien later in het zicht te komen, de scherpe zon be lette echter de juiste waarneming. We derom knalden de bakboordmitrailleurs door de centrale vuurleiding gedirigeerd Rondom de manche was door de licht spoormunitie duidelijk te zien. dat een vijandelijk vliegtuig op die hoogte weinig kans zou hebben gehad om er goed af te komen. Ten slotte werd nog een nevelgordijn gelegd Od Woensdag 4 Mei zal Hr. Ms „Ja va" naar wij vernemen te drie uur na middag uit den Helder naar de Indische wateren vertrekken Dit vertrek zal met eenig ceremonieel gepaard gaan. Tijdelijk garnizoen in Amsterdam. Regiment luchtdoelartillerie voor twee jaar in de hoofdstad. Naar wij vernemen heeft de minister van Defensie besloten een regiment lucbtdoelartillerie tijdelijk, en wel voor den duur van twee jaren, in Amster dam in garnizoen te leggen, aldus de „Msbd.". Op 15 Juni a.s. zullen de eerste vierhon derd manschappen van dit regiment in Amsterdam arriveeren. waar zij onderge bracht zullen worden in de Oanje Nassau- kazerne. Na verloop van tijd zal hun aan tal Stijgen tot duizend man. Het ligt in de bedoeling tijdens het tweejarig verblijf van het regiment luchtdoelartillerie in Amster dam. elders voor dit regiment een kazerne te bouwen, waarin het in den zomer van 1940 zal worden gehuisvest. stand te zien Houdt men de cijfers van de door de Nederlandsche reederijen geleden verliezen voor oogen en neemt men daarbij de huidige prijzen van schepen in aan merking. dan is de terughoudendheid der algemeene vrachtvaart voor de positie van Nederland als scheepvaartnatie niet van bedenking ontbloot Meer en meer valt bovendien in het buitenland de aandacht op het belang, dat een goed uitgeruste en beheerde koopvaardijvloot voor 's lands defensie heeft. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren A Donker en J. R van der Houven van Oordt en het bedanken van den heer P. A. Arrièns werd voorzien door tot bestuurs leden te kiezen de heeren C. C Vermeer, directeur van de N V Kon Holl. Lloyd te Amsterdam en E. G. Weselink, directeur van de N.V. Holl. Stoomboot Mij. te Am sterdam. terwijl de heer J. B van der Hou ven van Oordt werd herkozen De vergadering bracht hulde aan oen heer Delprat. die als voorzitter aftrad. In diens plaats werd tot voorzitter de heer J. G. A. Fontein, directeur van de N.V. Mij ..Zeevaart" gekozen, tot ondervoorzitter werd benoemd de heer E. G Wessellnk Door de vergadering werd voorts het jaarverslag over 1937 goedgekeurd. Na vele jaren van gestagen achteruit gang is de Nederlandsche vloot eindelijk wesr toegenomen en wel in totaal met 123.040 b.r.t. Vergeleken met het jaar 1931 toen de Nederlandsche vloot het grootst was. bedraagt de vermindering intusschen nog 15%. Worden de tankschepen buiten beschouwing gelaten, dan bedraagt dit percentage niet minder dan 21%. Nederland behield de achtste plaats onder de verschillende koopvaardijvloten. Het aandeel van de Nederlandsche vlag in het wereldtotaal steeg tot 4% (In 1936: 3,9, in 1932: 4.4%!, Volgens Lloyd's statistieken werden hier te lande in 1937 tweemaal zooveel schepen te water gelaten als in 1936. n.l. 112. me tende 183.509 b.r.t. Zooals gewoonlijk zijn in deze cijfers niet begrepen de schepen, uitsluitend bestemd voor de binnenvaart, welke vaak een belangrijke tonnage vor men. De Nederlandsche cijfers omvatten het grootste in 1937 ter wereld te water ge laten schip. n.l. de „Nieuw Amsterdam", metende 36 000 bJ.t Andere groote schepen waren de „R,uys" 14.155 b.r.t.), de „Tegel berg" (14.150 br.t.i en het motortankschip .Edward F. Johnson" <10.452 b.r.t.). Er werden vier stoomtankschepen, metende 12.291 b.r.t en vier motortankschepen, me tende 31.064 b.r.t. te water gelaten. Van de totale stoomtonnage was meer dan 90% ingericht voor het stoken van olie. 42 Sche pen, metende 44.449 b.r.t. werden hier te lande voor buitenlandsche rekening ge bouwd. De totale Nederlandsche koopvaardij vloot bestond op Januari 1938 uit 1051 schepen, te zamen metende 2.544.325 b.r.t., tegenover 968 schepen, met 2.412.334 b.r.t. inhoud. De tonnage bestaat thans uit 105 sche pen, metende 451.757 b.r.t. of 18.8 van de totale vloot. Zonder uitzondering kunnen de Neder landsche reederijen op een gunstig jaar terugzien. Het spreekt van zelf. dat één jaar van loonende exploitatie de verliezen van het De tweede dag. De tweede dag van de 75ste jaarverga dering der Koninklijke Schippersvereni ging ..Schuttevaer" begon met een eenvou dige plechtigheid op de algemeene begraaf plaats te Zwolle rond het monument, dat daar ter eere van den stichter dezer ver- eeniging is opgericht. De voortgezette vergadering werd we derom door verschillende autoriteiten bij gewoond. In zijn openingswoord heeft mr. van Dam allereerst de leden van Schutte vaer gehuldigd, die langer dan 35 jaar lid j der vereeniging waren geweest. Hierna zette de vergadering zich opnieuw aan de behandeling van verschillende technische voorstellen. Bij de bestuursverkiezing is de heer de Korte herkozen als lid van het hoofdbe stuur. In de vacature-Bets is gekozen de heer Jansen, voorzitter van de afdeeling Prins Bernhard" te Roermond. Een voor stel om den heer Bets tot eerelid te be- I noemen is door het hoofdbestuur in over weging genomen. In dezen gang van zaken heeft de heer Jansen aanleiding gevonden om voor zijn benoeming te bedanken. MINISTER DE WILDE MAAKT PROEF TOCHT MET NIEUWE DOUANEBOOT Met het nieuwe rijksrecherchevaartuig „Sinninghe Damsté", vervaardigd op de werf van de Vries Lentsch te Amsterdam, is gisteren een proeftocht gemaakt op het IJsselmeer. De boot vertrok gistermiddag omstreeks half drie uit Amsterdam met aan boord den minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde, de directie van de werf de Vries Lentsch en den ontwerper van het vaartuig, den heer H W de Voogt te Haar lem. Op Pampus is liet vaartuig, dat be stemd is voor den dienst in het noorden van het land. door den minister overge nomen. Vervolgens voe- men naar Volen- dam, waar minister de Wilde het schip ver liet en per auto naar 's-Gravenhage terug keerde. NEDERLANDSCH INSTITUUT VOOR VOLKSHUISVESTING EN STEDEBOUW Jarvergadering te Utrecht. Te Utrecht Is vandaag het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw in vergadering bijeengekomen. De verslagen over 1937 en de begrooting voor 1938 werden goedgekeurd. De aan de beurt an aftreden zijnde heeren W. van Boven en jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet wer den als bestuursleden herkozen. Na afhan deling der huishoudelijke zaken hielden de heeren lr. P. Bakker Schut, ir. L. S. P. Scheffer en mr. H Westerman inleidingen over: „De toekomstige stedebouwkundige ontwikkeling van ons land". NEDERLANDSCHE GEZANT TE BRUSSEL DE GAST VAN DEN CERCLE GAULOIS. De nieuwe Nederlandsche gezant te Brus. BOND VAN NED. SCHILDERSPATROONS Onder leiding van den heer W. C. van As. bondsvoorzitter, had gistermiddag in Excelsior" te 's-Gravenhage. de algemee ne vergadering plaats van de verzekerings instellingen van den bond van Nederland sche Schilderspatroons. .De balans die een batig saldo aangeeft vin f. 32678.41 werd goedgekeurd, evenals de voorstellen van den raad van bestuur om: a 40 pCt. premie-reductie te verleenen op de in 1936 aan het fonds voor bedrijfs ongevallenrisico betaalde premies. b. Om het onverdeelde saldo der reke ning en verantwoording over 1937. groote circa f 7.000 aan te wenden tot verster king der „reserve voor koersverschillen". En c. om de deelnemers in de patroons- ongevallenverzekering een reductie te ver leenen van 3.07 pCt., van het totaal pre mie-bedrag. tot dusver door eiken deel nemer individueel voldaan. De heer E van Ry, de penningmeester i sedert de oprichting werd met algemeene stemmen herkozen en den accountant, de heer H. C Hoek weder voor het jaar 1938 als zoodanig benoemd. od, baron van Harlnxma thoe Slooten, is gisteren de gast geweest van den Cercle Gaulois te Brussel. Talrijke figuren had den er prijs op gesteld, aanwezig te zijn bij de ontvangst van den diplomatieken vertegenwoordiger van den bevrlenden buurstaat. Onder hen werden opgemerkt 1 oe ministers Hoste en De Smet, de ambas- saöeurs van Groot-Brittannië. Brazilië en China, en verscheidene andere leden van het diplomatieke korps, generaal Six, ad judant van den Koning, en de chef van het kabinet van den minister van buiten landsche zaken, Le Ghait. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Voor het Weerbaarheidsgeschenk. Verantwoording van de vrijwillige bijdragen. Ontvangen is: f.100, P. T Amsterdam: f.1 nó. 3*. ldV\io a4Sf'. l no.1?.' fljis3!». «"eendracht verleden niet heeft kunnen goedmaken en maakt macht. Den Haag: f. 2.50 gep. o.off. K. een volledig herstel teweegbrengen. De to- N. I. L Den Haag: f.20 vaderlandslievende da- tale verliezen aan reserves en kapitaal me Leeuwarden; (.3 Ned H Mij. den Haag. 0Ver de jaren 1930 tot en met 1936 van 23 namens J. H. J. Z f.25 W. S. Den Haag; f. 10 Mederlandsche reederijen zijn door de Be P. C. H. den Haag; f.25 J. M. B. Velp; f.500 B. te Almelo; f 5 H R. G de 1 P Rotterdam: f.5 W. F. S. den Haag; f.100 W. B. van S. Eindhoven; f. 2.50 H. B. den Haag; f.10 wed. W S. T—I. den Haag; f.4 vredelievend gezin Utrecht; f.10 mevr. A. V.M. den Haag; f. 1.34 E. P. den Haag: f.1 i op een rij den Haag; f 2 D M. J. P. C. B. Voorburg: f. 100 J. W Am sterdam: 1 5 mevr. B M. H. J. W.de W. Lochem; f.5 W. J. den Haag: (.25 jkvr. C. S. B in het buitenland: f.10 S. M. Rotterdam; f.2 toch nog te Ede; f.100 Amsterd. Trustees kantoor te Amsterdam namens W. P. K. Am- nas op ruim f 190 millioen geschat, waar tegenover de directe staatssteun (dus zon der de gewone hypothecaire benas-leenin- gen ad f 12.8 millioen) circa f. 18 millioen heeft bedragen. NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE NEW YORK 1939. Paul Bromberg zal de inrichting er van verzorgen. sterdam; f.1 J. T. Nijmegen; f 10 J. S Loenen; ,,h] -. f. 2.50 H. P. van H Amsterdam; f.10 Ned. H Naar wi) vernemen, zoo schrijft het «bid., M(j. den Haag namens J. S s.; f.500 Twentsche is het inrichtingen van het Nederlandsche B. Hengelo namens J. O Hengelo; f. 10 A. M Paviljoen, dat op de Wereldtentoonstelling, v. K. Amsterdam: f.50 Ned. H. Mij. den Haag Nvei^e ^et' voigend jaar te New York wordt namens N.N.; f.050 J W H. den Haag; f.i ehouden zal verrijzen, opgedragen aan iemand die werken moet, Den Haag. 6 Amsterdamschen architect Paul Ontvangen werd tot en met deze opgave den Amsreraamsoiieii 1.112.855.38V4. Bromberg. VERKIEZING DER COMMISSIES ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS. Winst voor den socialistischen bond. Gisteren is op allé Limburgsche mijnen de verkiezing gehouden van de commissies voor het Algemeen Mijnwerkersfonds. In totaal waren er 55 zetels te verdeelen, vijf voor elke mijn De Christelijke bonden verkregen 27 ze tels en verloren er dus vier. De Sociaal- Democratische bond verkreeg 28 zetels en won er vier In totaal behaalden de Christelijke bon den 10.715 stemmen, terwij] de moderne bond 9231 stemmen behaalde. Dat deze laatste organisatie een zetel meer kon veroveren, ondanks zijn geringer stemmen- aantai. moet worden toegeschreven aan het feit. da' r.a de eerste zetelverdeeling het grootste overschot den doorslag geeft. HET HOOFDKANTOOR VAN DE K. L. M. Het Amsterdamsche raadslid, de heer J. H Crucq. heeft zich naar aanleiding van het voornemen der Koninklijke Lucht vaart Maatschappij om te 's-Gravenhage een nieuw hoofdkantoor te stichten, met een adres tot de Eerste Kamer der Staten- Generaal gewend, waarin hij het college .erzoekt wel te willen verhoeden, dat door dt- directie der K.L.M de haar uit rijks middelen te verstrekken kasgelden o.m. gebezigd worden om zich te 's-Gravenhage een kostbaar hoofdgebouw te verwerven en daarnaast in verband met de subsidie over- i eenkomst van 1930 wel te willen bevorde ren. dat door den minister van Waterstaat aan de Staten-Generaal wordt aangetoond, dat de exploitatie-rekening der K L. M eimede gebaat zal zijn, wanneer haar hoofdkantoor in stede van in Amsterdam in de gemeente 's-Gravenhage gevestigd is. Tot en met gisteren 35.000 bezoekers. De laatste dagen hebben wederom ver schillende officieeie personen de bloemen tentoonstelling te Boskoop bezocht, o.a. de Pauselijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de Itallaansche en Braziliaansche gezan ten, alsmede de secretaris van het gezant schap van Venuzuela. Voorts deden ook jhr. mr. C. Dedel en mevr. H. Colljn van hun belangstelling blijken Als regeeringsafgevaardigde van den Fin- schen tuinbouw bracht de heer Toivo Ka- lervo een bezoek tot het instellen van een onderzoek naar het Boskoopsche Tentoon- stelllngswezen. De tentoonstelling is tot en met gisteren door ongeveer 35.000 personen bezocht. Dit cijfer zou ongetwijfeld hooger zijn geweest wanneer het wat milder weer was geweest Nog zij vermeld, dat gisteravond onder leiding van den heer Theo van Elferen. het Haagsche matrozenkoor in het Tentoon stellingsgebouw een concert heeft gegeven, dat uitstekend geslaagd is. BEPERKINGEN VOOR OPTICIENS. De Algemeene Ned. Bond van Opticienj kwam te Utrecht ln vergadering bijeen. Met algemeene stemmen werden de volgende beperkingen van het refracllonneeren aangenomen. 1. Beperking van technischen aard. De opticien verplicht zich geen brillen at te leveren zonder medisch voorschrift: aan kinderen onder 14 Jaar; aan scheelzienden aan oersonen met een hoogere myoplschè afwijking dan 10 0; aan personen bij wie een oneziekte geconstateerd ls; aan personen, die onder behandeling van een oogarts zlin; aan personen waarvan de re fractie plotseling of binnen zeer korten tijd sterk veranderd is: aan personen, waarbij men met voicorrigeerende glazen een duidelijke verbetering der gezicht?, scherpte niet bereiken kan, t.w. bij spheri. sche afwijkingen minstens 0 7 en bij astigl matlsche afwijkingen minstens 0 5 visus. Hij verplicht zich ai deze slechtzienden naar een oogarts te verwijzen zonder zelf diagnose te stellen. In ieder geval Is de opticien verplicht de slechtzienden naar een oogarts te verwijzen, indien de gele- verde bril niet toereikend mocht blijken om aan de klachten van den cliënt een einde te maken. 2. Beperking van psychologischen aard. Aan deze beperkingen dient een opticien zich te houden, opdat de cliënt niet den indruk zal krijgen, dat hij onder medi sche behandeling ls. De opticiens moeten niet spreken over patiënten, maar over cliënten e. d. Zij moeten niet spreken of schrijven over oogonderzoek, maar van re fractie-meting b.v. Het formulier, waarop die refactie-afwijking genoteerd wordt mag geen naam dragen van Tecept en er mag evenmin op deze wijze over gesproken wor den. 3 Beperkingen in publicatie. Het is ver boden in publicaties er op te wijzen, dat bovenbedoelde refractiemeting kosteloos geschiedt. De A, N. B. O. hoopt door bo venstaande beperkingen, die voor al haar leden bindend zijn verklaard, tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde e'schen van de medici. Zij hoopt tevens dat door een wettelijke invoering hiervan de volks gezondheid zal worden beschermd, zoodat het ingediende wetsontwerp, hetwelk hier aan niet tegemoet komt, zal kunnen wol den ingetrokken. NATIONALE BURGERWACHTDAG. De nationale burgerwachtdag, teveiu herdenking van het twintigjarig bestaa' der burgerwachten, zal woeden gehoude: op Waterloodag. Zaterdag 18 Juni a s., i het vliegveld „Ypenburg" te Rijswijk. D( minister van binnenlandsche zaken, alls commissarissen der Koningin, de inspec teur der burgerwachten en de burgemees ter van Rijswijk (Z.H.) verklaarden zich bereid zitting te nemen in het eere-comité. Ruim 80 burgerwachten gaven zich reeds voor deelname op. Zij komen met minstens 2500 man. De minister van binnenlandsche zaken, de heer H. van Boeyen, verklaarde zich bereid een rede uit te spreken Het programma vermeldt o.a. een vaandelgtoet, te brengen door B.W.-deputaties van 3 man. den vaandeldrager inbegrepen. Voorts: vendelzwaaien door een Brabant- sche groep. Aan de demonstraties zullen dertig groepen deelnemen, te leveren oa. door de burgerwacht uit Alphen. Barneveld, Delft, Gendringen, 's-Gravenhage, Hei- mond, Leiden, de Lier, Rotterdam, Voor burg, Bloemendaal, Nleuwer-Amstel, Utrecht en Zwolle. Waar U gaat of waar U staat, draagt steeds PEPERMUNT^ bij U, om te ge nieten, om U te u) verkwikken. FIRMA TONNEMA Cu. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK. 267 (Injrez. Med.) Eerste Kamer. WATERSTAAT. VERKEERSFONDS, MIJNWEZEN. (Van onzen parlementairen medewerker). Bijna Mei en.de Eerste Kamer be handelt zonder blikken of blozen nog be- grootings-hoofdstukken betreffende het loopende dienstjaar. Gisteren waren Waterstaat, Verkeers- fonds en Mijnwezen aan de beurt en we visschen slechts enkele balletjes uit de soep van het debat. Want we kunnen er niet aan denken, al die afzonderlijke en speciale punten nog eens in een overzicht te behandelen. Vrij uitvoerig werd wederom het zoo in gewikkelde verkeersvraagstuk besproken en van alle kanten werden, zooals steeds, daarover adviezen gegeven Zoo wenschte de heer Ter Haar een eind te zien ge maakt aan de heerschende verwarring in zake het motor-verkeer, in het bijzonder wat de belasting betreft. Er dient volgens hem onderscheid gemaakt te worden tus- schen particuliere auto's, vrachtauto's en autobussen. Met name het particuliere verkeer moet eenigszins worden ontlast, dan zal de algemeene auto-opbrengst ver moedelijk nog stijgen ook. vond de heer Ter Haar. Niet te veel parkeerverboden en parkeer-heffingen en verdere afschaffing van tollen. En met het oog op de veilig heid wenschte hij een groote, ruime pro paganda voor de verkeersvoorschriften. Ook de heer Van Voorst tot Voorst drong op vermindering van lasten aan, dan zou vol gens hem het aantal auto's verdrievou digd worden De heer Moltmaker sprak van een verkeers-chaos en wenschte cen tralisatie in de leiding en de heer Van Cit- ters vroeg om meer spoed bij de regeling der vervoers-coördlnatie, waarbij, naar zijn oordeel, het belang der spoorwegen wel wat te veel domineert. Wij hebben hier slechts enkele opmerkingen betreffende het verkeer weergegeven, doch van ver schillende kanten werd op een beter en spoedige regeling betreffende de verkeers- coördinatie aangedrongen. Maar er zat nu letterlijk geen enkele nieuwigheid in dat alles Het was. wat men noemt oude koek. Allerlei andere punten kwamen ter sprake de diensttijden van chauffeurs; verbetering van kanalen en andere water- sta atwerken; betere spoorwegverbindingen met de Belgische hoofdsteden; de wen- schelijkheid van rijbewijzen ook voorwiel- rijders nieuwe bruggen; het uitgeven van speciale postzegels voor de verkeers veiligheid; allerlei aangelegenheden met betrekking tot de mijnen en de positie der mijn-arbeiders; de bezuiniging bij de spoorwegen; de belangen van het platte land by goede spoorwegverbindingen; de eeuwige kwestie der onbewaakte overwe gen; speciale wegen voor het autoverkeer; de opheffing van stations bij de spoorwe gen; dienst- en rusttijden van het per soneel; de pensioen-belangen van de arbei ders bij de spoorwegen en in de mijnen wij geven nog slechts een bloemlezing. Ook allerlei streek- en plaatsbelangen kwamen van-zelf-sprekend weer ter sprake. Wij willen, in aansluiting aan het bo venstaande. nog aanstippen dat opnieuw werd aangedrongen op verkorting van den arbeidstijd in de mijnen, en, wat het ver keer betreft, op goede samenwerking tus- schen de spoorwegen en de autobusdien sten. Want zoo meende men de op heffing van verscheidene stations is alleen dan verdedigbaar, wanneer goede autobus- diensten worden ingelegd. Wij zullen met een verdere bespreking maar wachten tot de Minister heeft ge antwoord. GEBOREN: Margaretha Catharina. d. v. A. Pooler en C. M. Eeken Hilgonda, dr. v. M. Polman en H. de Bolster Gerardus, z. v. J. Visser en C. Boehlee Hendrikus Johannes, z. van H. J. Slewe en A. C. J. v. d. Visch Hermanus Cor nells Johannes, z. v. H. J. W. Bourgonje en W. H. Dirksen Johann Cornells, z. v. J. Vlsscner en C. v. d. Spek Phllippljntje. d. v. A. Steen- wijk en G, Boer. ONDERTROUWD: P. L. Boerman jm. 30 J. en M. L. A. Jaspers jd. 27 j. G. v. d. Pol jm. 28 j. en C. v. d. Pol jd. 24 j. P. B. v. d. Zeeuw jm. 28 J. en A. A. Rathgeb jd. 31 j. H. F. A. Walenkamp J®- 32 J. en L. A. A. Koch jd. 23 j. GEHUWD: W. Beetjer, gesch.. en Z. Koning, gesch. B. Dool Jm. en M. C. de Jongh jd. D. Her* reur jm. en C. v. Es Jd. H. Horisbleek jm. en M. Rietkerk jd. J. G. Jollie jm. en W. A. M. van Leeuwen jd. K. v. Rossen jm. en E. Pen* nenburg jd. A. Eradus jm. en Th J. Langeveld jd. H. Taffen jm. en M. H. van Nlerop jd. OVERLEDEN: S. v. Fulpen, m., 61 j. bewijst overtuigend. - - inden 13' Een debat als dit dat de Eerste Kamer gelijk In den i sten tijd van meer dan één zijde ls be toogd inderdaad van haai eigen is afgedwaald. Want een discussie o>c zooveel waterstaats- en verkeers-deta hoort toch werkelijk in deze Kamer ni thuis. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10