STADSNIEUWS 79 iie Jaargang WOENSDAG 27 APRIL 1938 No. 23952 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dr. J. R. de Bruïne Groeneveldt. Voor 4 R. I. te Ween Nieuwe dirigent van het Residentie-orkest De heer Frits Schuurman. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z^Jn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd gijn: per 3 maanden f. 2.3S per weelc (.0.18 franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mnd.> Viert a.s. Vrijdag zijn 40-jarig artsjubileum. Dr. J. R. de Bruïne Groeneveldt. naar een teekening van Jan Boon. Zooals wij reeds eerder meldden, zal het Vrijdag a.s veertig jaar geleden zijn. dat dr. J. R. de Bruïne Groene veldt het artsdiploma behaalde. Jan Rudolph de Bruïne Groeneveldt verd den l3den October 1872 te Molenaars graaf geboren. Hii bezocht de gymnasia te Dordrecht en Haarlem, studeerde daarna in de medi cijnen aan de Leidsche Universiteit en werd den 29sten April 1898 tot arts bevor derd. Na zijn artsexamen bezocht hij verschil lende klinieken in Weenen en Berlijn en werd in Februari 1899 assistent te Leiden van prof. van Iterson en na diens dood van prof. Korteweg tot 1907. In dien tijd vestigde hii zich hier als chirurg. Sinds 1910 heeft hij zich aan de studie vin het kankervraagstuk gewijd, speciaal de vroegtijdige diagnose. In zijn laborato rium is o.a. de kwestie-Bendien opgelost. Wetende wat dr. de Bruïne Groeneveldt en als mensch èn als chirurg èn als medicus voor ontelbaar vele oud-patiënten is ge weest. ligt het voor de hand. dat zijn jubileum, zooals de term luidt, niet onop gemerkt zal voorbijgaan. Er heeft zich. gelijk wii reeds berichtten, een comité gevormd, dat deze viering heeft voorbereid en aan de zeer vele sympathie betuigingen, welke den jubileerenden me dicus as. Vrijdag ongetwijfeld zullen be reiken. leiding heeft willen geven. 'V Middags van halfvier tot 5 uur zal de jubilaris te zijnen huize. Rapenburg 34, recrpleeren. „DIE ALTIJD BLIJFT". Opvoering in de gTootc Stadsgehoorzaal. r»?1 5e grootc Stadsgehoorzaal vond giste- Leidsche première plaats van het «Kroonde apologetisch tooneelspel van SS)*1!' pater F. Hendrichs S. J. „Die Altijd He„ dit sPel' waarin wij den auteur, oen grooten bekeerlingenpriester, terugvin- rier) Zïf>ïr was in ziJn groote liefde tot vu Sc"ePper, eenvoudig van stof, alles f'™ en begrijpelijk terugbrengend tot de S!armtuurlijke orde. heeft het gezel- „~P Pierre Balledux, ook gisteren een groot succes geoogst. dit s{uk zien we hoe een gezin, dat t ioren aan God en Kerk den rug had wuif en waarvan de vader Herman tii!) (plerre Balledux), sinds geruimen ckii 680 overtuigd voorvechter is van de braioozenbeweging' door een blind doch- wier kinderlijk bewustzijn zich de ertuiging van het bestaan van een hoo- opdrong, tot God wordt terug- vmrs ÏOe moeilijkheden, die moeten oraen overwonnen zijn veel en zwaar, J „tts'otte overwint ook hier de vrede „-ff.JJffde over de twist en de haat, het I, 5Seluk over het materieel genot. rS™aP gespeeld. Rum i. invang herdacht rector L. ltnrtS?' me' enEele welgekozen woorden den HeniiF overleden bekeerlingenpater mrÏÏii en sprak met de zeer vele aan- rust 6611 '5ort gel>ed bit voor zijn ziele- Jer?er vroegen voor het eerste en na onder u.n?C de st- Odo-knapen, F a ding van hun directeur, kapelaan ci-v.yy PaaP. de aandacht voor enkele uit waai? gezongen liederen. Het is merk- nenvii- e? verblijdend, hoe dit jonge kna- ln 7ii„ gisteren voor de eerste maal tot vol k ?ueuwe uniform optrad, nu reeds heid hoi») de Sleutelstad een vermaard- de nreii,i'gel5regen' welke dat koor. als we van glit tenminste naar het optreden heeft ftrd™ mogcn waardeeren, zeer zeker PROF. Dr. C. C. BERG TIJDELIJK NAAR INDIE. Prof. dr. G. W. J. Drewes vervangt hem aan de Leidsche Universiteit. Zooals eenlgen tijd geleden gemeld, zou prof. dr. C. C. Berg, hoogleeraar in de Javaansche taal en letterkunde aan de Leidsche Universiteit, voor eenigen tijd naar Indië vertrekken, als tijdelijk plaatsvervan ger van prof. dr. G. W. J. Drewes. hoog leeraar in de instellingen van den Islam en de Indonesische talen aan de Rechtshooge- school te Batavia, terwijl prof. Drewes ge durende dien tijd de functie van prof. Berg aan de Leidsche Universiteit zou waarne men. Deze mutatie is thans definitief gewor den: eind Juni zal prof. Berg met zijn ge zin naar Java vertrekken om tot September 1940 aldaar te verblijven. Prof. dr. G. W. J. Drewes werd in 1899 te Amsterdam geboren en studeerde aan de Leidsche Universiteit. Na zijn promotie, in 1925, vertrok dr. Drewes als ambtenaar aan het Bureau voor Inlandsche Zaken naar Indië. In 1935 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Universiteit van Batavia. Dr. J. C. S. LOCHER. YVijkver. „Morschkwartier" neemt afscheid van haar voorzitter. In een samenkomst ten huize van dr. J. C. S. Locher, heeft het bestuur van de Chr. Wijkvereeniging „Morsohkwartier" gisteravond afscheid genomen van zijn voorzitter en wijkpredikant. Na afhandeling van enkele huishoudelijke zaken richtte de vice-voorzitter. de heer Y. Tijmstra, zich tot den scheidenden predi kant. Voor onzen voorzitter, aldus spr., is het den laatsten tijd een gedurig loslaten, neerleggen en afscheid nemen van werk, dat hem lief en dierbaar was. Dr. Locher heeft steeds met liefde gewerkt in de lange reeks van jaren, die God hem gegeven heeft cm de aloude Kerk te dienen Dat die Kerk er nog staat, is een zaak van God geweest en nog steeds is Gods geest in die Kerk aanwezig. Dr. Locher heeft in de gemeente Leiden niet veel vijanden, maar wel veel vrienden. Voor ons allen is echter een tijd van heengaan en het is een zegen van God, dat Hij dr. Locher zoo lang heeft willen sparen. Voor een kerkelijke gemeente als Leiden, is nu eenmaal Jong bloed noodzakelijk en dit is het juist, wat ook dr. Looher heeft begrepen Spr. heeft diep respect voor het werk en den persoon van dr. Looher. Spr. heeft ver nomen. dat dr. Locher zich nog meer aan de studie wil wijden en in verband hiermede heeft het wijkbesbuur gemeend om als blijk van groote waardeering een boek aan te bieden in den vorm van een Grieksch Woordenboek (Nieuw Testament van Preusohen und Bauer) De heer Tijmstra bad tenslotte dr. Locher Gods zegen toe en eindigde met de bede: „dat uw levensavond licht moge zijn". De scheidende voorzitter werd vervolgens nog toegesproken door ouderling Bloot. Spr. bracht hierbij naar voren, dat hoewel het scheiden pijn doet, bij dit afscheid het voorrecht zich voordoet, dat dr. Locher in het midden der gemeente blijft wonen. Ook spr. sprak den wensch uit, dat God dr Locher in alles nabij moge zijn Aan het einde van den avond bracht de scheidende voorzitter het Wijkbestuur dank voor alles wat vooral in de laatste jaren ls verricht. Dit bestuur is mede voor hem een motief, dat hij thans met een zekere rust zijn werk kan neerleggen. In het bij zonder dankte dr. Looher God. Die hem in de laatste jaren zulk een actief wijkbestuur als hulp gegeven heeft. Wederkeerig wenschte spr. allen Gods zegen toe. N.V. VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ „VOORUIT". Vergadering van aandeelhouders en verzekerden. Gisteravond werd de jaarlijksche alge- meene aandeelhoudersvergadering van bo vengenoemde Verzekerings-Mijgehouden. De balans en verlies- en winstrekening over 1937 werden goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 6 pet. De verdere winstverdeeling vond als volgt plaats: 25 pet. zal worden gereserveerd in het Extra-Reservefonds: 25 pet. zal worden gestort in het fonds „Belangen Verzeker den", terwijl uit het dan nog resteerende winstbedrag het tekort kon worden bestre den. dat bij het ziekenfonds van de coöpe ratie „Vooruit" bestond, ten bedrage van f. 802.42. Na deze verdeeling bleef nog een bedrag van f. 704.13 over, dat. eveneens In het fonds „Belangen Verzekerden" zal worden ge stort. Uit. dit fonds zullen de kosten van het traditioneele kinderfeest, dat ook dit jaar weer zal worden gehouden, benevens de uitzending van verzekerde kinderen naar herstellingsoorden en gezondheid kolonies etc. worden gefinancierd. De vergadering van de „gezamenlijke verzekerden", welke ook gisteravond werd gehouden, benoemde in de p'aats van den heer Chr. Vijlbrief, tusschentljds aftredend, den heer B. YVljland. Wij ontvingen in dank van mr. van E. f. 2.50: J. van O. te K. f.1; J. J. de J. f. 2.50; mr. N. T. f.5; in totaal f. 204.50. Voorts zendingen boeken van ir. G. L. D. en P. J. W. en tijdschriften van mevr. J. OPENBARE VERGADERING „KERK EN VREDE". Nederland weerbaar. De afd. Leiden van „Kerk en Vrede" hield gisteravond in de Kleine Stadszaal een openbare vergadering, waarin gesproken werd over „Nederland Weerbaar". De bijeenkomst werd geopend door den tweeden voorzitter der pl afd., den heer J. C. Coster, die terstond het woord gaf aan mevr. C. PothuisSmit, lid der Eerste Kamer. Spreekster begon met een uitvoerige be schouwing te wijden aan de Anschluss van Oostenrijk bij Duitschland De nazi's, zoo zeide zij, hebben deze aansluiting reeds ja ren van te voren voorbereid en al heette het dan, dat Schuschnigg het land regeerde, in werkelijkheid waren de nationaal-socia- listen reeds lang voor Maart j.l aan het bewind. Deze ondergrondsche voorbereiding geeft ons Nederlanders, die binnen onze grenzen ruim 400.000 werkloozen tellen, on getwijfeld te denken. Want het is toch juist deze bevolkingsgroep, die door haar groote moedeloosheid en ellende als het ware wacht op een redder. Het is dan ook niet onze taak de Defensie te versterken, doch wij moeten de werkloosheid bestrijden Het is de taak van „Kerk en Vrede" om de gedachte te doen indringen, dat hij, die wapengeweld voorbereid, slechts den weg baant tot een nieuwen oorlog, terwijl ver der niet genoeg gewezen kan worden op de gelijkheid van alle volken en rassen. Daarnaast zullen wij moeten streven naar een verandering der maatschappij, wij moe ten een samenleving opbouwen, waarin het b.v. onmogelijk is, dat sancties zooals tegen Italië genomen, mislukken. Hiertoe zullen wij ons inzicht moeten verscherpen, ten einde middelen te bedenken om wapenge weld te voorkomen. Als tweede spreker voerde ds. H. J. Mispel blom Beijer, Remonstrantsch predikant al hier en voorzitter van de pl. afd. van „K. en V." het woord. Uitvoerig zette spr. uiteen, dat het ver dedigen van Nederland met de wapenen tot de onmogelijkheden moet worden gerekend. Ons land is zoo klein, dat het strategisch gesproken slechts een grensgebied is Onze regeering is thans bezig de Oost grens te versterken, maar waarom worden er aan de Westgrens geen voorzieningen ge troffen? Leert de geschiedenis ons dan, dat Engeland zóó betrouwbaar is, dat van die zijde geen enkel gevaar valt te duchten, of is onze regeering soms evenals enkele hooge militaire autoriteiten van meening dat Engeland's grenzen aan den Rijn liggen? Men meent in ons land een aanval te kun nen afslaan met een 10.000 soldaten, die niet eens allen aan de grens liggen, met een 100- tal vliegtuigen, die misschien over enkele jaren gereed zullen zijn en met enkele ka nonnen, die nog niet eens zijn voorzien van een uitvinding, waarvan in de Dreyfus- affalre reeds sprake is. Naast de actieve defensie wil men een sociaal-economische verdediging organisee- ren. Het heele volk moet in de landsverde diging worden ingeschakeld. Sociale maat regelen, welke dringend noodig zijn, wor den door Defensie op den achtergrond ge drongen. En als dan Defensie is geworden tot de oppermachtige in den staat, dan zal daar mede de totalitaire staatsvorm onze demo cratische instellingen hebben verdrongen. Dan, zoo zegt men, zijn we veilig, doch als we de zaak nauwkeurig beschouwen, zien we dat defensie geen verdediging, doch aan val beteekent. Reeds nu worden allerlei maatregelen genomen om den eventueelen vijand juist enkele oogenblikken voor te zijn, om hem den genadeslag toe te bren gen voor hij ons heeft kunnen treffen. Neutraliteit, aldus spr., is gebaseerd op een leugen, dat hebben we In 1914 aan Bel gië gezien. De Bijbel leert ons. dat we geen mensch mogen dooden. dat we ons nooit mogen voorbereiden op moord en dat we er ook geen ander toe mogen dwingen. Daaraan zullen we moeten vasthouden. Tot dirigent-directeur van het Resi dentie-Orkest voor het seizoen 1938 1939 is benoemd de heer Frits Schuur man, directeur van de Haarlemsche Orkestvereeniging:. Voorts zal als gastdirigent geduren de een tijdvak van drie maanden op treden prof. Georg Szell. De verdere plannen voor het komen de seizoen zullen binnenkort worden bekend gemaakt. Frits Schuurman. De heer Fritz Schuurman is in 1898 te Nijmegen geboren. Hij genoot te Haarlem gymnasiaal onderwijs en doorliep eenlge klassen van de Openbare Handelsschool te Amsterdam. Zijn eerste muzikaal onder richt (piano en compositie) gaf Hendrik Andriessen hem, een broer van den be kenden pianist Willem Andriessen. Van de Handelsschool ging Schuurman naar het Amsterdamsche Conservatorium, waar Sem Dresden hem onderricht gaf in compositie en directie. In 1921 deed hij cum laude eindexamen, waarna hij in Pa rijs, onder leiding van Albert Roussel, zijn muzikale studies voortzette. Gedurende zijn verblijf in Parijs werkte Schuurman ook als muziekcorrespondent voor Nederland- sche dagbladen. Na voltooiing van zijn Parijsche studies maakte Schuurman groote reizen door Zuid-Europa en Noord-Afrika. om verder te studeeren en concerten te geven. In 1927 keerde hij in Nederland terug. Tot 1931 trad hij op als adjunct-directeur van de Muziekschool van het Amsterdam sche Conservatorium en als dirigent van het toonkunstkoor te Tiel. Ook gaf hij mu zieklessen op verschillende middelbare scholen, zulks in opdracht van de Ver. tot Muzikale Ontwikkeling van de school jeugd. In 1931 werd hij benoemd tot dirigent van de Haarlemsche Orkestvereeniging en tevens tot dirigent van het mannenkoor „Koninklijke Liêdertafel Zang en Vriend schap". In Januari 1937 richtte Schuurman het gemengd H.O.V. koor op, dat met de Haarlemsche Orkestvereeniging verschil lende uitvoeringen zou geven. Verschillende composities zijn van zijn hand verschenen: liederen, orkestwerken, ballet- en koormuziek. Ook trad Frits Schuurman verschillende malen als dirigent in het buitenland op, o.a in Duitschland en laatstelijk te Praag oo 12 April j.l. 'in Lelden heeft hij eveneens meerdere concerten met succes geleid. BINNENLAND. Het enquête-voorstel van Mr. Wendelaar. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Werkverruiming en werkioozenzorg in Duitschland. (Binnenland. 3e Blad). Vergadering der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. (Binnenland, 3e Blad). Het incident op het „Blauwe Zand"; ir. Mussert vrijgesproken: straf tegen Meichers verzwaard. (Rechteaken, 3e Bladl. BUITENLAND. De Engelsche begrooting ingediend. Een tekort van pl.m. 30 millioen door belas- tingverhooging gedekt. (3e Blad). Koning Zogoe van Albanië gehuwd. (Bui tenland, le Blad). Een Engelsch-Japansch incident in het Verre Oosten, (le Blad). Nog steeds het vraagstuk der Sudeten- Duitschers. (Buitenland, le Blad). Het Egyptische kabinet gewijzigd. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving: zal de be wolking wellicht tijdelijk een wei nig toenemen, maar is toch te rekenen op mooi droog weer en iets hoogere temperatuur in den middag. HERSCHOLING VOOR HET HOTEL, CAFÉ EN RESTAURANTBEDRIJF. Tenslotte sprak dr. J. C. Brandt Cortius uit Utrecht, die aangaf op welke wijze een volk zich zonder wapenen tegen een aanval ler kan verdedigen. Wij zullen, aldus spr., in geen enkelen vorm steun mogen verleenen aan den aan valler of bezetter en wij zullen ons eigen volksleven verder moeten organiseeren. Wat het eerste betreft, wees spr. o.m. op de weigering van de Duitschers om na de bezetting van het Rijnland voor de Fran- schen te werken. Al is dit verzet dan ten slotte mislukt, toch is hieruit gebleken, dat het voor een invaller onmogelijk is, zich in het aangevallen land te handhaven, zon der den steun van de inheemsche bevol king. Ook op cultureel gebied zullen zoo danige maatregelen moeten worden geno men, dat het den vijand onmogelijk zal zijn, zijn denkbeelden in het bezette gebied ingang te doen vinden. Verder zal o.m. de voedselvoorziening moeten worden voorbereid en zullen maat regelen moeten worden getroffen ter onder steuning van de landgenooten die door den aanvaller in hun bestaan zijn getroffen. Met een kort dankwoord sloot de heer Coster de vergadering. UIT HET POLITIERAPPORT. Gistermorgen omstreeks halftwaalf is de 9-jarige P. W.. wonende aan den Nieuwe- Rijn, in de Korevaarstraat van een hek ge vallen, waar hij opgeklauterd was. De jongen kwam op zijn achterhoofd terecht en bleef bewusteloos liggen. De Eerste Hulpdienst kon geen letsel constateeren, dcch nam hem voor onderzoek mee naar het Academisch Ziekenhuis. De 50-jarige H. K.. die onder den invloed van alcohol verkeerde, is gisteravond op de Oude Vest gevallen, waardoor hij een bloedende hoofdwonde bekwam. De E.H.D. vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. m Gisteravond omstreeks halfzes is de 8- jarlge G. K„ wonende aan de Hooigracht, bij het spelen op de Kaasmarkt in een plas zwavelzuur gevallen, welke substantie was weggevloeid uit een aldaar staande flesch, welke' gebarsten was. Een onbekend gebleven voorbijganger greep den luid schreeuwenden knaap in zijn kraag en dompelde hem pardoes in den Oude-Rijn'. Met met-ernstige brandwonden aan beide beenen kwam de jongen er nog best af! Excursie der cursisten. De cursisten met hun leeraren en leiders hebben gisteren een bezoek gebracht aan het Carlton Hotel en de Amstelbrouwerij te Amsterdam. Des morgens te 10l/s uur werden zij ont vangen in het Carltonhotel en rondgeleid door den generaal-inspecteur den heer Gus- tave Stuelken. die den verderen ochtend met de cursisten besteedde om hen rond te leiden en voor te lichten. Dat een en ander zeer gewaardeerd werd, kwam tot Uiting toen om pl.m. 12 uur een kop koffie door de directie van het Carlton Hotel werd aangeboden en gelegenheid werd gegeven tot vragenstellen Om 2 uur werden de cursisten verwacht in de Amstelbrouwerij. waar men stipt op tijd arriveerde. Aldaar werden de cursisten rondgeleid door den heer Posthumus. Het geheele bedrijf werd onder zijn vak kundige leiding bezichtigd, waarna in de kelder, welke als ontvangsalon was in gericht, gelegenheid werd gegeven om het brouwsel te proeven en te keuren. Tezelfdertijd heeft de heer Weisenborn, leider van het scheikundig laboratorium een technische uiteenzetting gegeven van wat bier is en de behandeling er van. Vele vragen werden gesteld en naar ge noegen beantwoord, waarna een kleine lunch werd gebrukt waarbij de heer F. God- dijn namens alle cursisten een woord van dank heeft gebracht aan leider, leeraren en commissie, voor de zeer leerzame excursie. Om pl.m. 9 uur werd de Sleutelstad weder bereikt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Maïson Mary, Breestraat 3b, Leiden; 'ameskapsalon. Wijziging handelsnaam in Maison Staats.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1