Binnen land TJOKIAT DE LUXE EEN RAAD IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 27 April 1938 PASTILLE KWALITEIT REEPEN ffilEEP/ rJtJNCINÏ Laat nooit het urinezuur Uw organisme verontreinigen 201 (Ingüz. Med 1 De Koningin bezoekt het prinselijk paar. Gistermiddag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan Prinses Juliana 1 en Prins Bernhard te Soestdijk. H.M. keerde na de thee weder per auto naar het Loo terug. Werkverruiming en werkloozenverzorging in Duitschland. DE NATIEVLAG VOOR DE „NIEUW AMSTERDAM". Legermanoeuvres. Van 2629 September in de Betuwe. Naar wij vernemen zullen, onder leiding van den commandant van het veldleger luit.-generaal baron van Voorst tot Voorst, dit jaar de groote leger-manoeuvres in de Betuwe worden gehouden en wel van 26 20 September a.s. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen. De vergadering te Rotterdam. In de te Rotterdam gehouden 25ste al gemeene vergadering van de Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen, hield de presidente der Rotterdamsche afdeeling mevr. Hertzberg—Philipse. een welkomst- rede. waarna de presidente der vereeni- ginf. mevrouw Chr. Neytzell de Wilde— Mac Gillavry de reeds vermelde openings rede hield. Vervolgens werden eenige aan gelegenheden van huishoudelijken aard af- geoaan, waarna mevrouw D. Oppenhelmer- Belinfante het jaarverslag uitbracht, waar uit o.m. bleek, dat het aantal afdeelingen tot. 98 is gestegen. De spoedcursussen voor opleiding tot dienstbode hadden tot resul taat, dat een veertigtal meisjes werk vond. Tn het totaal zijn in de afdeelingen 108 cursussen gevolgd. Jaarverslag en begroo ting over 1938 werden goedgekeurd. Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen, mevr. J. Kam—Haas. terwijl in de vacatures mevr. G. van Anrooy—De Kem- penaer en mevr. EversVeendorp werden gekozen, de dames J. van de Griendt Bunk te Kampen en B. G. Tammens Boer te Den Andel. De presidente overhan digde een geschenk aan mevr. Van Anrooy en sprak woorden van dank tot de aftre dende leden. In de avondbijeenkomst werden de ver schillende voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen besproken. Een plan van prof. Gelissen. Bestrijding der werkloosheid door vrijwillige loonsverlaging. Naar wij vernemen, zoo schrijft „De Te legraaf", zal oud-minister prof. dr ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur van de Stroom- verkoopmaatschappij in Limburg, na ver kregen goedkeuring van zijn commissaris sen. in zijn bedrijf een plan tot uitvoering brengen, dat beoogt, de werkloosheid te bestrijden. Prof. Gelissen wil een vrijwillige sa laris- en loonsverlaging vragen en voor het uit dien hoofde vrijkomende geld nieuwe employe's te werk stellen. Dit moet niet als een op zichzelf staand geval gezien worden het ligt in de bedoeling van den oud-minister, de geheele Nederlandsche industrie te bewegen, dit systeem te gaan invoeren. In het kort gezegd, komt mijn plan in derdaad hierop neer, aldus prof. Gelissen. dat ieder, van hoog tot laag, die werkzaam is in een industrieel bedrijf, afstand doet van een gedeelte van zijn inkomen. De hoogstbetaalden laten meer vallen dan de laagsten; procentieel stel ik mij dit zóó voor, dat directeuren genoegen nemen met een vermindering van bijv, 10"en de laagstbetaalden met een ver mindering van 2°'». Gemiddeld zou dit dus neerkomen op een verlaging van 5 a 6° o. Om nu mijn bedrijf als voorbeeld te ne men wij verloonen ongeveer f. 500.000. Een dergelijke vrijwillige verlaging zou dus neerkomen op rond f. 30.000. Voor die f. 30.000 kan ik in dienst nemen 15 men- schen ad f. 2000 per jaar of 20 menschen ad f. 1500 per jaar. Indien dit over het geheele land wordt doorgevoerd ik heb hiervan studie ge maakt. en de resultaten hiervan hoop ik in een rapport neer te leggen dan zou den op die manier 120 a 150.000 werkloozen van de straat gehaald kunnen worden. NEDERLANDSCHE UITGEVERSBOND EN DE ORGANEN DER OMROEP- VEREENIGINGEN. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft een adres gezonden aan den minister van binnenldnasche zaken, waarin de aandacht van den minister wordt gevraagd voor de kwestie van het handel drijven, in het bij zonder uitgeven, door omroepvereenigin- gen Door de verkregen machtiging tot het doen van uitzendingen zijn de omroep- vereenigingen in een zekere monopolie positie komen te verkeeren. tengevolge waarvan de door haar uitgegeven bladen met radioprogramma's groote oplagen heb ben en dus een groote „publlciteitswaarde" hebben kunnen verkrijgen, waarvan de omroeporganisaties gebruik hebben ge maakt om zich te begeven op een terrein, dat het hare niet is, n.l. dat van den han del. Adressant dringt er tenslotte bij den mi nister op aan te willen bevorderen, dat er een wettelijke regeling kome van deze strekking, dat de omroep-organisatles om voor een machtiging tot het doen van uit zendingen in aanmerking te komen zich moeten verbinden, dat zij zich zullen ont houden van het uitoefenen van elk bedrijf, dat niet redelijkerwijs geacht kan worden noodzakelijk voort te vloeien uit de werk zaamheden van een omroep-organisatie. Een uiteenzetting van Duitsche zijde. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, ir. R. A. Verwey, had gisteren vele deskundigen op het gebied van werkloo zenverzorging, werkverruiming en aanver wante publieke diensten uitgenoodigd om m Pulchri Studio te Den Haag te komen luisteren naar een voordracht van dr. Syrup, president van het bureau voor Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsbe strijding in Duitschland over zijn 25-jarige ervaring. Tot de genoodigden behoorden de secre taris-generaal van sociale zake nmr. dr. A. L Scholtens, de directeur-generaal van handel en nijverheid dr. H. M Hirschfeld. de vertegenwoordiger van den minister van binnenlandsche zaken mr. Rosman, de thesaurier generaal van het departe ment van financiën B J. de Leeuw, ver schillende leden van de centrale commis sie van bijstand voor de arbeidsbemidde ling, mr. D G. Draayer. directeur-generaal voor de werkverschaffing en steunverle ning de referendarissen dezer afdeeling M. de Vries en van Hoeven, verschillende rijksinspecteurs voor de werkverschaffing, de heer Th. van Lier referendaris aan de afdeeling werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, de rijksconsulent van sociale zaken, dr B Kapma, de secretaris van het departement van algemeene zaken drs. W. Reyseger, mr. Morren, adjunct- directeur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling, de heer Velthulsen. referendaris van dezen dienst, mr. Engels, hoofd der afdeeling ar beid. G. J. Teppema, administrateur aan het departement van economische zaken. Van Duitsche zijde was o.m. aanwezig de Duitsche gezant, graaf von Zech-Burkers- roda. De bijeenkomst stond onder voorzitter schap van ir Verwey, die den spreker in een kort openingswoord welkom heette. Hierna verkreeg dr. Syrup het woord: Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de arbeidsbemiddeling en werkverruiming in den voor-oorlogschen tijd en tijdens den oorlog, teekende dr. Syrup de verzorging van deze belangen in het Duitschland van na den oorlog, dat voor een ontzaglijke werkloosheid werd ge steld. Men heeft toen drie principes als basis genomen. In de eerste plaats be schouwde men de werkloosheidsbestrijding als een taak der geheele gemeenschap en centraliseerde men dientengevolge de op dit gebied werkzame instellingen in één staatsdienst. In de tweede plaats werd uit gegaan van de voorkeur van werkverschaf fing "boven steunverleenipg. In de derde plaats werd als beginsel aangenomen dat de kosten der werkloosheidsbestrijding door werkgevers en werknemers te zamen moeten worden opgebracht en dat de ge meenten deze lasten niet hebben te dra gen. Deze beginselen werden in een wet van 1927 belichaamd. De daartoe gestichte dienst werd na 1929 voor het geweldige probleem gesteld te zorgen voor een getal van bijna 7 millioen werkloozen, waarbij vooral de werklooze jeugd zorgen baarde. Het verschaffen van arbeid was sinds 1933 een der eerste doeleinden der rijks- regeering. Zij nam haar toevlucht tot groote werkverschaffingsmaatregelen van staatswege, welke in de jaren 1933'35 tot een omvang van 5 milliard mark werden genomen. Spr. besprak in details de wijze van financieren dezer maatregelen. De medewerking van het geheele volk tot be strijding der werkloosheid werd verkregen, zoodat in de herfst van 1936, toen het vier jarenplan werd afgekondigd, het aantal werkloozen tot 1 millioen was gedaald. Het terugbrengen der 6 millioen in het bedrijfs leven is geschied onder leiding van' den staat, welke leiding geschiedde door ge noemden dienst, die daartoe veelomvat tende volmachten had gekregen. Van de genomen maatregelen gaf spr. eenige voorbeelden. In de eerste plaats is de trek naar de steden stopgezet door de vestiging in de steden van toestemming van het bureau afhankelijk te maken Voorts zijn de ondernemers verplicht ge worden een zeker percentage oudere werk lieden in dienst te nemen in plaats van jonge arbeidskrachten en is door voor schotten het bouwen van woningen voor landarbeiders bevorderd. Bovendien zijn er veel werkloozen aan werkverruimingsob jecten tewerkgesteld. Over het vier-jarenplan in verband met de werkloosheidsbestrijding zeide spr. het volgende: Op het oogenblik heeft Duitschland nog een half millioen werkloozen. waarvan slechts 100.000 overal beschikbare en ver wisselbare arbeidskrachten zijn. De nood aan arbeiders in vele industrieën heeft den dienst, waarvan spr. president is, voor een nieuwe taak gesteld. Daaronder behoort o.m. de zorg voor de vakopleiding, het te- gegaan van den toevloed naar den kan- tooraróeid, het tegengaan van vrouwen arbeid, de plaatsing van oudere arbeids krachten op kantoren. Ingrijpend waren de bepalingen, welke voor metaalarbeiders en bouwvakarbeiders de verandering van werkkring belemmerden, ten einde tegen te gaan. dat de ondernemers elkander hun geschoolde arbeiders afkochten en aldus groote verschuivingen op de arbeidsmarkt veroorzaakten. Spr. besprak de behoefte aan arbeiders in den landbouw en het streven uit andere Europeesche landen, indien de deviezen positie dit toelaat, landarbeiders te betrekken, Aan het slot zijner rede vermeldde spr., op een vraag van een der aanwezigen, het z.g. Arbeits- buch, dat aan 20 millioen arbeiders is uit gereikt en waarmede even zoovele arbeids kaarten op de kantoren van den dienst der arbeidsbemiddeling correspondeeren Deze administratie maakt de plaatsing der ar beidskrachten in de ondernemingen ge makkelijker. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat hij den aanwezigen den indruk had ge geven, dat Duitschland naar beste weten en naar beste krachten zijn moeilijke sociale en economische moeilijkheden be strijdt. Plechtige aanbieding door „De Princevlag" aan boord van het schip op Zaterdag 7 Mei a.s. Toen het casco van de „Nieuw Amster dam" van de werf der Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te water werd gelaten. waarbij de doopplechtigheid werd verricht door H. M. de Konin gin. werd door het hoofdbestuur van „De Princevlag" aan de directie van de H.A.L. de natievlag voor het nieuwe zeekasteel aangeboden. Dit aanbod, dat onmiddellijk werd aanvaard, beoogde symbolisch uiting te geven aan de werkelijk nationale be langstelling, welke reeds toen bestond voor wat eenmaal de trots van Nederland en de Nederlandsche vloot moest worden. Thans, nu Nederland's vlaggeschlp zijn voltooiing heeft bereikt en binnenkort voor zijn eerste reis zee zal kiezen om ook aan de overzijde van den oceaan melding te maken van wat Nederlandsche kunde en Nederlandsche saamhoorlgheid vermogen, zal de plechtige overdracht van de natie- vlag plaatsvinden. De aanbieding zal plaatsvinden op de achterdekken van het schip, gemeerd aan de Wilhelminakade te Rotterdam, op Za terdag 7 Mei a.s. om 4 uur. De gebeurtenis zal worden bijgewoond door den burge meester van Rotterdam en tal van voor aanstaande autoriteiten. Voorts komen uit verschillende deelen van ons land ca. 2500 leden van de „Princevlag" met hun vlag gen en voor een belangrijk deel in uniform, die zich met een aantal tamboers-, trom petters- en pijperskorpsen der vereeniging eveneens op het schip zullen opstellen. De verschillende korpsen zullen eereslgnalen ten gdhoore brengen, de vlaggenvendels zullen verschillende vlaggencommando's uitvoeren, en na een rede uit te spreken door den voorzitter der vereeniging den heer Joh G. L. Berlott zal onder het spelen van het volkslied de overdracht van de natievlag plaatsvinden. Uiteraard is de natievlag voor een der gelijk zeekasteel van zeer behoorlijke af metingen. Het is een z.g. zeskleedsvlag, van de kleuren zooals de nautische dienst van de H.A.L. die voor hare schepen verlangt, t.w. helder rood, wit en krachtig hemels blauw. MUTATIES BIJ DEN GENERALEN STAF. Door den chef van den generalen staf zijn met ingang van 1 Mei 1938, de vol gende mutaties op het hoofdbureau van dien staf gelast. A. Ter vervanging van den tot generaal majoor, inspecteur der artillerie benoem den kolonel van den generalen staf J. Har- berts is benoemd tot sous-chef van den generalen staf, de kolonel van den gene ralen staf N. T. Carstens, directeur van den etappen- en verkeersdienst. B. Tot directeur van den etappen- en verkeersdienst is benoemd de luitenant kolonel van den generaalen staf H. H. Tlioden van Velzen. hoofd van de afdee ling G. S. I. C. Tot hoofd van de afdeeling G S. I. Is benoemd de met ingang van 1 Mei 1938 bij den generalen staf teruggeplaatste ka pitein der artillerie G. J. Sas. AFZETVERHOUDINGEN OP DE INDISCHE MARKT. Verlevendiging contact tusschen Indië en het moederland. Met het KL.M.-vliegtuig de .Reiger" arriveerde gistermiddag op Schiphol de heer L. Koster hoofdvertegenwoordiger van het verbond van Nederlandsche werkgevers te Batavia. Het doel van zijn bezoek is voornamelijk gelegen in het verlevendigen van het con tact tusschen belde gebiedsdeelen. Behalve omtrent onderwerpen van meer algemeenen aard hoopt de heer Koster voorts besprekingen te kunnen voeren met Nederlandsche fabrikanten omtrent vraag stukken. betreffende afzetverhoudingen op de Indische markt. Ook de verschillende aspecten van de industrialisatie van Indië zullen daarbij besproken worden. Tenslotte, zoo voegde hij er aan toe. kan dit bezoek worden dienstbaar gemaakt aan een goede voorbereiding van de studiereis, die mr. Molenaar, algemeen-secretaris van het verbond, in het najaar naar Indië zal maken. Ook de algemeen-voorzitter de heer Gelderman heeft het voornemen ln October as. naar Indië te gaan. GEEN BEZICHTIGING VAN DE „NIEUW AMSTERDAM De directie van de HollandAmerika Lijn heeft zich genoodzaakt gezien, om in ver band met de vele werkzaamheden, die aan boord van het stoomschip „Nieuw Amster dam" nog zijn te verrichten, het nieuwe vlaggeschip niet voor bezichtiging open te stellen. Er waren reeds meer dan 150.000 aanvragen binnengekomen VRAAGSTUKKEN OP BELASTING GEBIED. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN HET BUITENLAND. Naar aanleiding van het bericht in de dagbladen, dat een tweetal hoofdambtena- ten naar Zweden is vertrokken, teneinde aldaar een onderzoek ln te stellen naar de wijze, waarop in dat land in verband met de werkloosheid openbare werken worden uitgevoerd en gefinancierd, vestigt men er van bevoegde zijde de aandacht op. dat niet alleen Zweden in dit onderzoek wordt betrokken, maar ook Engeland, Duitsch land en België. Gelijk naar Zweden, zal zich ook naar elk van die landen een twee tal hoofdambtenaren begeven, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de over eenkomstige aldaar toegepaste middelen tot bestrijding der werkloosheid. De Minister stelt een adviseerende commissie in. De regeerlngspersdienst meldt, dat bij beschikking van den Minister van Finan ciën is ingesteld een commissie aan welke is opgedragen den Minister te adviseeren aangaande verschillende vraagstukken op belastinggebied. De commissie is als volgt samengesteld: Voorzitter: C. W. Bodenhausen. oud-viee- president van den Raad van Nederlandsch- Indlë te Baarn. Leden: dr. P. J. A. Adrian!, hoofdinspec teur der registratie te Amsterdam Mr H. F. R. Dubois, administrateur bij het departement van financiën P. Karmelk, inspecteur der directe be lastingen. enz. bij het departement van financiën. Mr. J. van der Poel, hoofdinspecteur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam. Prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de de Handelshoogeschool te Rotterdam H. Postma, administrateur bij het depar. tement van financiën. Dr. J. Ridder, referendaris bi) het depar tement van financiën. Dr M J. H Smeets. inspecteur der di recte belastingen enz. bil het departement van financiën. Mr A. F. L. Stapel, gemeente-ontvanger te Amsterdam J. Takken, administrateur bii het depar tement van financiën. Mr dr. E. Tekenbroek, advocaat en ac countant te 's Gravenhage. A. Vogel, administrateur bij het depar tement van financiën. Secretaris fmet adviseerende stem)H. J. Hofstra, inspecteur der directe belastin gen. enz. bli het departement van finan ciën. Adjunct-secretaris- W. B. Plantenga, ont vanger der registratie en domeinen te 's Gravenhage. BIERHANDELAREN EN MINERAAL WATERFABRIKANTEN BIJEEN. Gisteren hield de Algemeene Nederland sche Bond van Bierhandelaren en Mine raalwaterfabrikanten zijn algemeene Jaar- lijksohe ledenvergadering in „Krasnapols- ky" te Amsterdam De vergadering nam een motie aan, welke telegrafisch ter kennis van den minister van Economische Zaken werd gebraoht en als volgt luidde: „De Algemeene Nederlandsche Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfabrikan ten, in jaarvergadering bijeen ln Amster dam: met zorg vervuld door den steeds ongun stiger wordenden toestand in blerhandel- en mineraalwaterindustrie; dringt aan op spoedige gunstige beslis sing op het ln behandeling zijnde verzoek eot algemeen verbindendverklaring van een ondernemersovereenkomst ln de mineraal waterindustrie." Tevens werd aanvaard het bestuursvoor stel om te trachten de vestigingswet-klein bedrijf van toepassing verklaard te krijgen op den bierhandel- en de mineraalwater industrie. SCHUTTEVAER VOORTAAN EEN „KONINKLIJKE" VEREENIGING. De eerst congresdag te Zwolle van de schippersvereeniging „Schuttevaer" bracht voor de talrijke deelnemers aan deze 75ste algemeene vergadering een verrassing; bij het begin der vergadering, welke o.a. werd bijgewoond door den burgemeester van Zwolle, den heer A. van Walsum, en den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, ir. F. S. Langemeyer, deed mr, W. A C. van Dam. voorzitter van „Schuttevaer", de verblijdende mededeellng, dat de vereeni ging ter gelegenheid van haar 75-jarig be staan, van H M. de Koningin het praedi- caat „Koninklijke" had ontvangen Op voorstel van den heer Van Dam werd een telegram van dank aan de Koningin ver zonden. Vele gelukwenschen warén ingekomen, o.a. een telegram van den minister van Waterstaat. Vervolgens kwamen eenige voorstellen aan de orde. Te vijf uur in den middag, terwijl het carillon ln den grooten toren, de Zwolsche „peperbus", werd bespeeld door den stadsbeiaardier, den heer W. Krémen, verzamelde zich een gezelschap van onge veer tweehonderd congressisten in de trouwzaal van het stadhuis, waar de ver gadering werd ontvangen door B. en W. Burgemeester Van Walsum herinnerde aan de vele verdiensten van den oprichter der vereeniging, den oud-Zwollenaar W. J. Schuttevaer, jegens de schipperij, o.m. met betrekking tot de actie in zake de tolhef fing op het Zwartewater en het wegbagge- ren van het eiland Schokland. De rede van den burgemeester werd be antwoord door „Schuttevaer's" voorzitter, mr. Van Dam, die er den nadruk op legde, nat de schipperij, vooral die der kleine binnenschippers, een buitengewoon zwa- :er. tijd doormaakt. Spreker deed met be trekking tot de belangen van de scheep vaart een beroep op den burgemeester. De eerste congresdag werd besloten met een feestavond. („Tel.") VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs. K. en W. zal morgen niet plaats hebben. Ja va-New York Ljjn SEMBILAN, 24 April van Java te Boston KOTA TJANDI, 24 April van New York te Batavia. SINGKEP, 26 April van Sabang naar New York. MU- Nederland JOHAN v. OLDENBARNE- VELT. uitreis, pass. 26 April Gibraltar CHR. HUYGENS. uitreis. 26 April te Singa pore JOHAN DE WITT, wordt 27 April vm. 9 uur van Batavia te IJmuiden en 1 uur n.m. te Amsterdam verwacht ENGGANO. thuisreis. 26 April te Suez MOENA. uitreis. 26 April van Suez TA- RAK AN. 26 April van Amsterdam te Vlaar- dingen. POEL AU ROEBLAH. 26 April van Adam te Batavia POELAU BRA8. thuisreis. 26 April te Genua. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de slachtvee-afdeelingen was het aanbod begin dezer week nogal ruim. Het was te ilen dat men de stallen voor de schoonmakk leeg wil maken, want er was zeer veel Incourante kw». liteit en de handel was dan ook voor deze soor- ten vooral traag met wat lagere prezen, terwijl de beste kwaliteit door het te ruime aanbod van 2de soort en vele ossen, wat werd gedrukt De markten Hepen algemeen slecht af. wé noteerden voor de goede kwaliteiten van f. 0.68 f0.75 per K G. geslacht en voor slechts enkele dieren werd iets meer betaald; 2de en 3e deed van f. 0.56—f. 0.66 per K.G. Ook de slachtdie ren werden moeilijker verkocht tegen iets lagere prijzen; f. 0.58—f. 0.65 per K.G. geslacht ge wicht. De vette kalverenmarkt was eveneens ln da. lende lijn doch ook hier hield de goede kwaliteit nog het beste stand en was de daling in hoofdzaak voor de mindere soorten. De notee ring liep van 2236 cent per pond. terwijl een uiterst iUn kalf 40 cent kon opbrengen. Nuchtere kalveren werden echter tamelijk vlot verkocht en deden gemiddeld f. 1 per stuk hoo- ger dan de vorige week; f.6f.9 per stuk. D© gebruiksveemarkt was begin dezer week opmer kelijk flauw gestemd en hoewel de kooplui, die het vee duur in handen hebben, niet gemakke lijk tegen lagere prijzen afgaven, was toch ten slotte de prijs, zoowel voor gebruiksvee als voor de varekoeien voor de weide wat lager. Op de groote voorjaarsmarkt te Hoorn was Maandag aanvankelijk een goede handel, doch later liep ook hier de stemming wat terug. De wolvee markt was onveranderd vergeleken bij het einde der vorige week, terwijl de vette varkensmarkt aanmerkelijk trager was en de prijzen van tot 1 cent per pond terugliepen. We noteerden van 2627 cent per pond levend, met nog een gedrukten afloop. Neem URODONAL: Hei verwijdert het urinezuur, voorkomt veel kwalen en moakt het leven langer en oangenamer. 218 (ïngez. Med.)' Holland-Amerika Lijn DELFTDIJK, 24 April van Los Angeles n. R'dam. MAASDAM, 25 April van Norfolk U Albany DRECHTDIJK. Rotterdam nar Pacific Kust, 23 April van Kingston (J.) - BURGERDIJK, thuisreis, 26 April te Ant werpen SPAARNDAM. 25 April van Boston te Providence (later bericht). Rotterdam-Z. Amerika Lijn ALPHACCA, uitreis. 25 April te Montevideo ALHENA. thuisreis, 25 April van Montevideo. Kon. Holl. Lloyd EEMLAND. thuisreis, 25 April van Rio Janeiro. Rott. Lloyd KEDOE, 26 April n.m. van Jara te R'daiti KOTA AGOENG. thuisreis. 26 April van Singapore BUITENZORG, thuis reis, pass. 26 April Sagres KOTA GEDE, uitreis, pass. 26 April Pantellaria. Holland-Australië Lijn MARKEN, uitreis, 26 April van Bombay. Halcyon LUn VREDENBURG. 26 April van Narvik te Vlaardingen MAASBURG. 25 April van Vlaardingen te Narvik STAD HAARLEM. 25 April van Papei STAD ZWOLLE, 25 April van Vlaardingen te Cor- cubino STAD SCHIEDAM. Vlaardingen n. Narvik, 26 April uit den N. Waterweg. MU. Oceaan POLYPHEMUS. Java n. A dam 26 April te Padang. Kon. Paketv. MU- RUYS, R'dam n. Batavia pass. 25 April Mosselbaai. Kon. Ned. Stoomb. MU. CRYNSSEN 26 April n.m. v. W. Indië te A dam OBERON 26 April van Algiers n. Lissabon EUTER PE, 26 April van A'dam te Bordeaux ALKMAAR, uitreis, 25 April te Callao - TIT US, 25 April van Palermo naar Algiers NEREUS, 26 April van A'dam te Gothen burg TIBERIUS, 26 April van Alexandria naar Jaffa IRIS, 26 April van Odense n. Kopenhagen. Diverse Stoomvaartberlchten MIJDRECHT. Abadan. n. Engeland. 24 April van Port Said WOENSDRECHT. 24 April van San Louis du Rhone n. Constanza AM STEL, Dakar n. Duinkerken, pass. 23 April Fini* sterre BEVERWIJK, Rotterdam n. Savona pass. 25 April Bevezler EEM. Libreville a Honfleur, pass. 23 April Las Palmas - FRIESLAND. 24 April van Immingham t« Immlngham te Hamburg KELBERGEN, Narvik n. Emden. pass. 25 April Udsire - LOOSDRECHT. Abadan n. Lands End v.o, pass. 23 April Aden NIEUWLAND, 25 April van Rotterdam te Grange mouth ST. PHILIPSLAND. 24 April van Stettin te Stockholm VEENENBURGH, 25 April van Rotterdam te Middles- bro WINTERSWIJK. 24 April van Danzig n. Portland IJSEL, 23 April van Hamburg n. Monrovia IJSELHAVEN. 23 April van Galveston te Mobile ZONNEWIJK. Dur ban n. Herrenwijk, pass. 25 April Ouessant ALBÏREO, 21 April van Rosario te B. Aires Roads COLYTTO. 24 April van Rotterdam te Swansea BATAVIER HI. 25 April van Rotterdam te Gravesend - FARMSUM, Bahla Blanca naar Antwerpen, pass. 25 April Ouessant OOTMARSUM. Rotterdam n. B. Aires, pass. 26 April St, Vincent ROSSUM. Lissabon n. Zighinclior, pass. 25 April Las Palmas BRITSUM. Nar vik n. Rotterdam, pas. 26 April Udsire AMSTERDAM. 23 April van Baton Rouge n. Purfleet en Hull AMELAND. Bahia Blanca n. Rotterdam, pass. 24 April Fernando Noronha; wordt 1 Mei v.m. 6 u. te St. Vin cent verwacht HONTESTROOM. 24 Apr» van Amsterdam te Londen EXPORT, -J April van Delfzijl te Londen WITTE ZEE. sleepboot, 25 April van Gravesend n. de Tyne BEVERWIJK XX. sleepboot, pass. 24 April Dungeness THEMISTO. 25 April v. Manchester te Partington TRITO. April van Dublin te Belfast EULOTA.21 April van Port Said n. Abadan NEDER LAND. 24 April van Bahrein te Kaapstad ERINNA. 23 April van Colombo n. Soest*-* DORDRECHT, 24 April van Londen te Ne* York ALDEBARAN. 24 April van Rotter dam te Narvik ALDERAMIN, 24 Apr» van Rotterdam te Narvik ALGENIB, April van Galveston n. Queenstown v.o. -- BEURSPLEIN, 24 April van Rotterdam Narvik EMMAPLEIN, Narvik n. Rotter dam. pass. 25 April Udsire MAAS. 25 Apru van Rotterdam te Hamburg. HOOGLAND. 26 April van de Tyne te Ko penhagen SCHOKLAND. 25 April van a® Theems naar de Tyne GOUWE. 26 Apr* van Libreville naar Rochefort JONC1* ANTHONY. Cyprus n. Bordeaux, pass. April Lelxoes NA AT nwi TK. Antwerpen n- Nordenham, pass. 26 April Vlissingen STOLWIJK. 24 April van Bayonne te Shields 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10