Uit Omstreken LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Dinsdag 26 April 1938 Officieeie Crisispublicaties FINANCIEN Het Unilever-Concern. WEERBERICHT. AGENDA De winsten van de Nederlandsche dochter maatschappijen van het Lever Brothers «Sc Unile verconcern verschillen in 1937 weinig van die in 1936 behaald. Anton Jurgen's Ver. Fabrieken boekte een winstsaldo van f. 13.055.516 tvj. f. 13.140.904) waaruit wordt voorgesteld na de uitkeering van 6C, tonv.) op de preferente aandeelen. een dividend van 8% (onv.) op de gewone aandee len uit te keeren en f. 900.000 <v.j. f. 1.000.000) aan de reserve diverse belangen toe te voegen. Daar thans bijna het geheele kapitaal in ht bezit is van Lever Brothers «Sc Unilever zal worden voorgesteld de vennootschap te ont binden. Houders van cum. preferente aandee len C ontvangen bij liquidatie f. 1022.52 en die van cum. preferente aandeelen B f. 1227,02. houders van gewone en prioriteits-aandeelen 100^ van het nominale bedrag. In de verslagen der andere twee maatschap pijen wordt de oude klacht geuit over de in menging der regeeringen. De prijzen der grond stoffen zijn in 1937 gedaald tot het peil van 1935, waardoor in eenige landen de fabrieken niet op volle capaciteit kunnen werken. Uit een beschikbare winst ad f. 5.848.932 (v.j. f. 5.670.059) der Van den Bergh's Fabrie ken wordt voorgesteld een totaal dividend van 6' tonv.) op de preferente aandeelen uit te keeren; op de gewone aandeelen A 15% tonv.) en op de gewone aandeelen B 8% tonv.). Aan reserves gaat f. 597.113 <vj. f. 250.000). Bij de Hollandsche Vereeniging tot Exploi tatie van Margarinefabrieken ..Hovema" is de gang van zaken weinig veranderd. Het geheele kapitaal, met uitzondering der 5*4% cum. pre ferente aandeelen is thans bijna in handen van de Lever Brothers «Sc Unilever. De winst be droeg f. 3.328.809 tv.j. f. 3.367.408). Voorgesteld wordt een totaal-dividend van 54^ tonv.) op de cum. preferente aandeelen uit te keeren; totaal 6% tonv.) op de cum. preferente winst- deelende aandeelen. Aan de reserve diverse be langen wordt f. 450.000 (v.j. f. 600.000) toege voegd. DE NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE. Aan het verslag van deze verzekeringsbank ontleenen wij, dat de winst over 1937 beliep, on gerekend die op beleggingen, f. 304.144.275 <v. j. f. 273.029.425) en overtrof dus de resultaten over laatst genoemd jaar met f. 31.114.85. Voorgesteld wordt 25% dividend uit te keeren. en het resteerende bedrag, f30.903, op nieuwe rekening over te brengen. EERSTE NEDERLANDSCHE. Dividend 25%. In de gisteren gehouden Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders van de Eerste Neder landsche Verzekering-Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit N.V., te 's-Graven- hage werden balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 25%. De bedrijfsresultaten waren volgens het jaar verslag wederom gunstig. De Verlies- en Winst rekening sluit met een batig saldo van f. 1.131.352.79. Hiervan wordt overgebracht naar de Reserve voor omrekening der Premiereserve f.606.612.80. Aan de met aandeel in de winst verzekerden wordt f. 216.250 uitgekeerd. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur; 768. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste stand 769,7 te Blacksod. Laagste stand 749,7 te Janmayen. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Heldere nacht, overdag gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Kans op nachtvorst, iets warmer overdag. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Het gebied van hooge luchtdruk breidde zich naar het Noord-Oosten uit. Over Zuid- Scandinavië vormt zich een nieuw maximum dat het geheele Oostzeegebied zal gaan be dekken. De depressie in het Oosten is bijna verdwenen, het gebied van lage luchtdruk in het Noorden vormde een secundaire op den Oceaan op omstreeks 25 graden Westerlengte en 53 graden Noorderbreedte. In het Zuiden blijft de luchtdruk laag. In Oost- en Zuid- Duitschland en in Zwitserland houdt de koude aan. Het gebied van koude breidde zich naar het Westen over Zuid-Frankrijk uit. In Wee- nen sneeuwde het in den nacht en ochtend, in München Wel gisteren overdag 10 m.M. neerslag. Op de Alpenstations draaide de wind naar Noord tot Oost en is de temperatuur nog even laag als gisteren, op de Sanntis zelfs nog twee graden lager (min 11 gr. C.). In het ge bied van koude zijn de ochtendtemperaturen 6 tot 8 graden onder normaal, te München, Weenen en Lyon resp. 8.3. 7.8 en 7,2. In het Zuidelijke deel van Scandinavië en in het Oostzeegebied werd het warmer. Op IJsland echter weer iets kouder. Behalve in het koude- gebled in Zuid-Duitschland en in het Noorden van IJsland viel nergéns neerslag van betee- kenis. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: N. wind, 6 gr. C„ goed. Londen: N.N.O. wind. 6 gr. C., goed. Berlijn: N.N.O. wind, 6 gr. C., betrokken. Nice: Windstil, 13 gr C.. goed. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 7 gr. C. <45 gr. F.). 12 uur 's middags: 11 gr. C. <52 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Woensdag. Voorm. te 0.39 uur: nam. te 12.50 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS. Dinsdag van 7.45 uur n.m. tot 4.09 uur v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 26 April: op 2.47 uur; onder 14.57 uur. AALSMEER. Kampioensfeest van „Aalsmeer". Gisteravond heeft de Voetbalvereeniging „Aalsmeer" haar kampioensfeest gevierd in de bioscoopzaal van ..De Oude Veiling", wel ke voor deze gelegenheid met bloemen en planten was versierd door de Fa. Mantel en Van Manen. De groote zaal was geheel met belangstellenden bezet. De voorzitter van V.V. Aalsmeer", de heer J. Carels, opende het feest met hartelijke woorden van wel kom en sprak vervolgens het eerste elftal, grensrechter Dries en trainer Thijssen op waardeerende wijze toe. Zoowel namens de vereeniging als namens de firma's Maarse en Kroon en Veerman bood de voorzitter geschenken aan. Verder voerden het woord de heer K. Eveleens Arnz.. namens „Z E. T.A.'' i aandeelhouders sporttribunei en de gymnastiek-vereen. „Olympia". De laatsten bood den voorzitter bloeiende planten aan. De heer G. Kniep sprak dankwoorden na mens het le elftal. Ook trainer Thijssen voerde het woord. Verder heeft de tamilie Hofman de aanwezigen doen genieten van haar levensliedjes, muziek, dans enz. Met een bal Is dezen mooi geslaagden huldl- gings- en feestavond besloten. BENTHUIZEN. Beroepen. Beroepen bij de Geref. Kerk le Giessen- dam ds. A. van Stuyvenberg, alhier. HAARLEMMERMEER. Nieuwe directeur Post. en Telegraaf kantoor Hoofddorp. Bij beschikking van den directeur-gene raal der Pósterijen, Telegrafie en Telefonie is met ingang van 16 Juni 1938 als direc teur van het post- en telegraafkantoor te HoofddorpHaarlemmermeer aangewezen de commies bij den post-, telegraaf- en te lefoondienst G Honig, thans directeur van het Telegraaf-, en Telefoonkantoor te Me- demblik. Noodlottige val. Een wielrijder .de 17-jA. W„ had nabij de ouderlijke woning te Vijfhuizen het on geluk zijn stuur kwijt te raken en tegen den grond te slaan. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en per auto naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht, waar een hersenschudding en een beenfractuur geconstateerd werden. Zijn toestand, die zich aanvankelijk hoogst ernstig liet aan zien wordt naar omstandigheden redelijk geacht. Weer mond- en klauwzeer. Konden wij er eenige dagen geleden mel ding van maken, dat de besmettelijke vee ziekte „mond- en Klauwzeer" in Haarlem mermeer als geweken kon worden be schouwd, thans vernemen wij, dat zich in deze gemeente weder een nieuw geval van déze ziekte voordoet en wel op een boerderij aan den IJweg te Vijfhuizen. Goedgeslaagde bazar. De in de gymnastiekzaal van de chr. school aan de Burgemeester Amersfoordt- laan te Badhoevedorp gehouden Bazar welke ten doel heeft een begin te maken aan een bouwfonds tot stichting van een Ned. Hervormde Kerk in het nieuwe Tuin dorp kan als goedgeslaagd worden be schouwd. In zijn slultlngswoord deelde ds. Ader mede, dat men hoewel omtrent de flnan- tieele resultaten nog niets met eenige ze kerheid bekend is over de opbrengst te vreden zal kunnen zijn. Vooral op den twee den dag wa shet bezoek aan den Bazar zeer groot en werden er goede zaken gemaakt. De heer Mr. P. J. Ph. Th. Menger uit Heemstede, volontair ter secretarie van deze gemeente is benoemd tot ambtenaar aan de juridische af deeling voor de uitvoering van de landbouw-crisiswet, afd. Akkerbouw en Veehouderij te 's-Gravenhage. HILLEGOM. Weer stijgende werkloosheid. De telling der werkloozen in de voor gaande week wees uit dat de vermindering lot staan is gekomen. Van 402 is het aan tal werkloozen gestegen tot 413, een ver meerdering dus van 11. Gedurende vele weken was er telkens een vermindering waar te nemen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bespreking inzake het looncontract. Benoeming eener commissie. Van hier zoowel als van de omliggende plaatsen Rijnsbure. Valkenburg en Katwijk aan Zee waren gisteravond de tuinders op geroepen voor een bijeenkomst in „Concor dia" ter bespreking van een eventueel vast te leggen looncontract in de tuinbouwbedrij ven De leiding dezer vergadering berustte ■bii de hoofdbestuurders van den Chr. Ar beidersbond en den R.K Arbeidersbond De voorzitter sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de opkomst geheel onvoldoende waes. Niettemin kon een bespreking over genoemd onderwerp wel plaats hebben. Algemeen kwam vervolgens naar voren het bezwaar, dat men tegen de genoemde loon- ciifers had. De bedrijven lieten in geen geval dergelllke uitgaven top. Onvermijde lijk zouden meerdere werknemers er de dupe van worden. De hoofdbsfuurders weer legden de bezwaren doch de vergadering bleef eenparig bij het oordeel, dat van verdere besprekingen niet zou kunnen ko men De hoofdbestuurders achtten een be spreking niettemin ten zeerste noodig en nuttig. Ten slotte, toen de vergadering dreigde te verloopen. word besloten een commissie te benoemen, waarmee de onge organiseerden zich in verbinding zouden kunnen stellen Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren K. Guyt Jr. te Katwijk aan Zee G Zandbergen te Val kenburg en T. Kralt te Rijnsburg. Het bestuur van den RK, Land. en Tuin bouwbond afd. Katwijk zal de aange legenheid in ledenvergadering ter sprake brengen, evenals de afd. Katwijk van den N.T. Bond. Daarna zal nogmaals een be spreking gehouden worden. KATWIJK AAN ZEE. Geslaagd te Den Haag voor het exa men van schipper op stoomzeevisschers- vaartuigen onze plaatsgenoot D. Kuyt Fzn. en voor stuurman onze plaatsgenoot W. Krijgsman. Beiden zijn leerlingen van den heer C. Varkevisser, directeur van de Vis- scherij school. De heer C. van Rijs is benoemd tot voorzitter van de pl. afd. van den Moder nen Bestuurdersbond. LEIDSCHENDAM. Voor het examen Analysten le deel •Jaagde onze plaatsgenoote mej. P. M. C. Koeckebakker. Voor een goed bezette zaal van het Palronaatsgebouw gaf het meisjespatronaat een uitvoering van ,De gToote Erfenis" en „Het Levenselixer". Beide blijspelen heb ben de aanwezigen vroolijke oogenblikken bezorgd. Verdere medewerking verleenden de gymnastiekver. Sportlust en de R. K. Jcugdharmonie De Kolping Boys. Verschil lenden medewerkenden werden bloemen aangeboden. LISSE. Blocmendieven gepakt. Eenige bezoekers van de bloemenvelden, afkomstig uit Den Haag. vonden de bloe men blijkbaar zoo mooi. dat ze bijna twee honderd bloemen met bol en al uit den grond hebben uitgetrokken en meegeno men. De heer G.. op wiens bloembollenveld dit plaats vond. maakte hiervan melding bij de politie, welke de blocmendieven ach terna zette en ze kon achterhalen met het gevolg, dat proces-verbaal werd opgemaakt. Het zal wel een duur bloemetje worden voor deze Hagenaars! Weth. Warmerdam hersteld uit het ziekenhuis. Wethouder Warmerdam mocht wederom het ziekenhuis verlaten Wii vernemen dat de ernstige operatie goed geslaagd is en hij thans zoover hersteld is. dat hij weer de beschikking heeft over beide beenen Hij ■heeft reeds een bezoek gebracht aan de veiling H-B G. waarvan hij tevens directeur is. Hij werd daar op hartelijke wijze ont vangen. Men zal over het algemeene zeeT met zijn beterschap Ingenomen zijn. Een nieuwe vuilnis-auto. Door den dienst va* openbare werken werd een nieuwe mpderne vuilnisauto in gebruik genomen. Het oude type werd af gedankt en het nieuwste op dit gebied in bedrijf gesteld. Een goede verbetering. Uitvoering zangvereeniging „Gregorius". De zangvereeniginz „Gregorius" gaJ voor een vrij talrijk publiek haar 11e concert onder leiding van heer W. J. Mizee uit Leiden. Uitgevoerd werd het „Requiem" van Mozart. Dit moeilijke stuk werd wer kelijk schitterend ten uitvoer gebracht Den directeur en het koor komt een woord van lof toe! De operette ..Etalage-poppen" werd op sublieme wijze vertolkt. Verschillende andere nummers werden voorts ten gehoore gebracht zeer ten genoege van het publiek. Aan het eind brak een daverend applaus los voor dezen moolen avond. Verbreeding Bondstraat. Thans is men begolmen met de verbree ding van de Bondstraat. Vooral de ïrufj aan den Heereweg zal hierdoor aanmerke lijk verbeterd worden. Jammer, dat enkele perceelen het beletten de geheele Bond straat die breedte te geven welke de straat bij het begin heeft bij de verbreeding. Ook de trottoirs zullen flink verbreed worden, waar dit mogelitk Is. Bij den agent der Gem. Arbeidsbe middeling staan thans ingeschreven 309 werkloozen. Op den hoek Vierkant-Heereweg, bij het mode-magazijn „Heda" kwam een auto in botsing met de tram. doordat de bestuur der niet op de hoogte was van dezen ge vaarlijken hoek. De auto werd aan de voor zijde door de tram in elkaar gedrukt, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gaarne wekken wij onze lezers op. morgen het bekende Emma-bloempje. waarvan de opbrengst ten goede komt. aan de T B C - bestrijding voor alle gezindten, te willen koopen van de dames die dit zullen aan bieden Dat ieder met een ruime hand en een mild hart hiertoe bijdrage! De raad der gemeente komt morgen avond In openbare zitting bijeen; de nieuwe bouwverordening zal dan behandeld worden. NOORDWIJK AAN ZEE. Het 10-jarig zoontje van H. S. uit de de Ruyterstraat had het ongeluk, dat hij werd aangereden door een motorrijder, toen hij den Oude Zeeweg wilde overste gen boven aan de helling. Hij liep eenige verwondingen op en moest per auto naaT huis worden vervoerd. OEGSTGEEST. Bijeenkomst Chr. Hist. Jongerengroep. De Chr.-Hist. Jongerengroep kwam in vergadering bijeen in gebouw „Irene". De waarn. voorzitter opende met gebed en schriftlezing, nadat gezongen was Ps. 68 10 In het bijzonder heette hij welkom de heeren N. Heertjes, bestuurslid van de kiesvereenlging en J. Valkenburg, oud-vice- voorzitter der Federatie. Nadat enkele zaken van hulshoudelijken aard waren behandeld, sprak de heer J. de Jager, over „De bescherming van het ver waarloosde kind". Allereerst stelde spr. vast, dat het kind INLEVERING SPEK TE IJMUIDEN. De Nederlandsche Veehouderijcenlrale maakt bekend, dat met ingang van Maan dag 25 April tot nadere aankondiging te IJmuiden versch spek voor haar rekening zai worden ingenomen bij de N.V. Ijsfa briek en Koelhuis IJsvries. 181 De inlevering zal kunnen geschieden op Dinsdag en Donderdag van iedere week des morgens van 9 tot 's middags 12 uur en des namiddags van 2 tot 5 uur. beschermd moet worden tegen kwaad, waardoor het wordt bedreigd. De wetgeving kent in dezen 1 a bescher ming tegen misdrijven. 2. bescherming te gen gevaren van den arbeid en 3. bescher ming tegen verwaarloozlng door hun ouders of voogden. Doelend op het laatste constateerde spr dat het totstandkomen van deze wetten een totale ommekeer bracht in ons familie recht. Spr. ging na. hoe de toestanden op het gebied van bescherming en berechting vroeger waren en besprak in dien zin het streven van o.a. Pro Juventute en de Hel- drings-gestichten. De wetten van minister Cort van der Lin den brachten in 1901 de oplossing van zeer ongewenschte toestanden. De taak van den gezinsvoogd werd daar na uitvoerig bezien, waarna spr. stilstond bij de twee manieren waardoor het kind aan de ouderlijke macht kan worden ont trokken, n.l. door opheffing en ontzetting. Scherp stelde spr. deze twee gevallen naast elkaar, en maakte het verschil duidelijk. Thans komend tot de kinderberechting, ging spr. weer ln de geschiedenis na. hoe de toestanden vroeger waren. Voor 1901 gold het beginsel: heeft het kind met oordeel des onderscheids gehan deld, ja dan neen. In tegenstelling met vroeger, toen de straffen tuchtmaatregelen waren, dragen zij thans een meer paedagogisch karakter. De taak en werkwijze van den kinderrech ter werd in den breede besproken. Een oogenblik werd nog stilgestaan bij de moeilijke positie van het natuurlijke kind, terwijl spr. aan het slot van zijn rede wees op de vele bezwaren, die thans nog aan de wetten kleven, terwijl bovendien de ver minderde gelegenheid om geholpen te wor den als gevolg van bezuinigingen, zeer on gewenschte toestanden schept. Een en ander lichtte spr. toe met tal van voorbeelden uit de practljk. Bij de daarna gehouden bestuursverkie zing werden gekozen: voorzitter de heer J. de Jager, secretaris de heer W. A. Gelder blom, 2e secr. mej. de Bruyn, penn. mej. C. Maat, algem. secr. mej. M. Haasnoot. De vergadering werd met gebed gesloten. Op den Leidschen Straatweg had gis termiddag een aanrijding plaats tusschen een driewlellg motorrijtuig bestuurd door J. A. v. d. K., wonende te Leiden en een personenauto bestuurd door F. N. P. tc Sassenheim. Hoewel de belde voertuigen nogal werden beschadigd, kwamen de be stuurders er zonder letsel af. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie staatsexamen voor onderwij zerfes) de heer J. Bovenberg, alhier. RIJNSBURG. Schuur geheel uitgebrand. Gisteravond te ruim elf uur ontstond brand ln een houten schuur van den heer A. de M. aan het einde van de Splnozalaan. De schuur brandde geheel uit, waarna ook een tweede door het vuur werd aangetast. Door spoedig ingrijpen wist de brandweer echter verdere uitbreiding te voorkomen. Tot ouderling bij de Geref. Kerken is gekozen de heer J Wlllms. De opbrengst orgelfonds voor de kerk- zaal der Ned. Herv. Gemeente bedroeg over het le kwartaal 1938 f. 46.85. VOORHOUT. Ernstig ongeval. Op den 's-Gravendamsche weg alhier had Zondagmiddag te ongeveer 5 uur een ernstig ongeval plaats, dat naar omstan digheden nog wonder wel is afgeloopen. De 9-jarige J. V. uit de Engelscheiaan ver kocht daar bloemen. Hij merkte niet. dat achter een touring-car, die hem passeerde, ook nog een personenauto reed. Dit had tot gevolg, dat de jongen door de laatste auto werd overreden. Hij rolde eenige ma len over het wegdek, waarna hij kermend bleef liggen. Door omstanders werd dade lijk medische hulp ingeroepen bij den ge meente-geneesheer. dr. H. A. G. Bots, maar deze was door ziekenbezoek afwezig. Zijn dochter echter, mej. M. A. Bots, welke met E. H. B O. bekend is, heeft den Jongen een noodverband aangelegd. Door de zeer groote verkeersdrukte, ontstond cr een ge weldige opstopping van automobielen, fiet sers en wandelaars. De gemeente-politie agent A. Eggen en de rijksveldwachter Westening van Sassenheim waren spoedig aanwezig; zij regelden het verkeer, hetgeen een vlot verloop had. Dr. Bots, die inmid dels gearriveerd was. constateerde, dat de jongen een been gebroken had; het an dere was ernstig gekneusd. Hij achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk De auto waarmede het ongeval plaats had was bestuurd door de K. uit Haarlem. Dit ongeluk ls nog te tragischer daar aan de moeder van den knaap, welke het thans goed maakt, gisteren de H. Sacra menten zijn toegediend, daar haar toe stand hoogst ernstig is. Gouden vereenigingsjubileum. Donderdag hoopt de R.K. Staatspartij, afd. Voorhout haar 50-]arig jubileum te vieren in de groote zaal van het Parochie huls. WARMOND. Morgen zal hier de Emmabloemcol- lecte gehouden worden. Daar de subsidie steeds minder wordt, hoopt het Comité op milde gaven te mogen rekenen. HEDEN. Gerecht 10: Int. Orde van Goede TempeUe. ren. 8 uur nam. Korevaarstraat 30: Leden- en aandeelhou. dersverg. Verz. Mij. „Vooruit". 8 uur en 814 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie 8 u. nam. Stadszaal (kleine zaal): Verg. „Kerk en Vrede". 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Opvoering van „Die altijd biyfr door Ver. Haagsche Spelers. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Geref. Bond. Spr. ds. Koster van Montfoort, 714 uur nam. Woensdag. Nomateg (le Blnnenvestgr. 21): Bijbellezing M. Heijmans. 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Feestavond Chr. Gymnast,, vereen. „D.O.S.", 6 en 814 uur nam. Schouwburg: R'damsch Hofstadtoonecl. 8«/« uur nam. „Boefje". Stadszaal: Filmvoorstelling door Reisbureau Lindemann, 8% uur nam. Zomerlust: Prop.-avond Ver. t.b.c.-patiëntea 8 uur nam. Katwijka. Zee Casa Cara)Spr. de heer Schoonderbeek van Ede. 7V4 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9*/211 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr. 22). Inenting tegen diphterie. 3'/» uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-6 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „De tijger van Eschnapoer". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur; „De weg naar Rlo". Zondag van 2-7 uur doorloopende voorstelling, Lldo-Theater Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Marie Walewska". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8.15 uur, Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam. „Pygmalion". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.15 uur. Rex-theater. Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Charlie Chan In Sjanghai". Zondag doorl. voorstelling 2-7 en 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apo theken wordt van Zaterdag 23 t/m. Vrijdag 29 April a.s. waargenomen door de apotheken; P. du Croix. Rapenburg 9. tel. 807 en mej. J. Doedens. Wilhelmlnapark 8, Oegstgeest, teL 271 WASSENAAR. Vergadering „Eenheid door Democratie". In hef Kasteel „Oud-Wassenaar" werd een goedbezochte propaganda-vergadering gehouden van de afd. Wassenaar van „Een heid door Democratie". De voorzitter der afd., mr. Carrière, open de. Eerste spreker was mr. J. J. Schraal met het onderwerp: „Een nieuw begin". Deze merkte op, dat wij Holland willen hou den. Voor een grooten mond gaan wij niet opzij. De Nederlandsche democratie is pa raat. Nederland is niet meer het land voor een coterietje, maar voor allen, van alle gezindten. Wij hebben nog een land om adem ln te halen, een gemeenschap, over tuigd ten aanzien van het recht en de vrij heid. Die overtuiging moeten wij aan ons zelf en anderen steeds meer bijbrengen. De goeden onder de extremisten kunnen wij nog een „halt" toeroepen. Nederlandse^ hoofd en hart zullen hun rechten doen gel den. Spr. besloot met een krachtige opwek king om te werken voor het „kostbare be zit". Tweede spreker was de heer P. van Stam over het onderwerp: „De strijd om de De mocratie". Spr. wees erop, dat het than! gaat om den strijd tusschen „macht" en „mensch". Hij besprak uitvoerig deze belde ■begrippen, alsmede den toestand ln de dJc- tatuurstaten. Het is zaak te strijden voor het behoud van het .jnenschzljn". Helaa! zijn er duizenden, wien dat koud laat. en deze menschen staan open voor de infectie. Want Nederland k&n besmet worden, al is het moeilijk. Wij hebben een vanzelfspre kende gezonde democratie in ons, maar er heerscht het gevaar van een epidemie, ook voor Nederland. BismarCk heeft gezegd, dat Duttschland ons land wel kan opeten maar niet verteren. Wij moeten onverteerbaar blijven. Vervolgens sprak mr. G. A. Boon over: „Welk Nederland zullen wij onze kinderen nalaten?" Spr. merkte o.a. op, dat ln een land, waar men geen uiting kan geven aan zijn gevoelens, geen vrijheid is. Wij ver staan onder ware democratie, dat het volk uitspraak doet over regeering en regee- ringszaken. Het parlement moet worden gekend in alles. Gezegd is, dat het is een democffetie van 51 tegen 49; liever dit,, dan een democratie van l tegen 99. Wij Nederlanders, zijn strijders voor den vrede. De Volkenbond heeft gefaald, maar wij willen een middel vinden om de ge schillen tusschen de volken uit te vechten voor een scheidsgerecht. Wij hebben Mus- sert niet noodig. om ons te beschermen tegen het communisme. Er zijn nog 250 ïnillioen metisohen, die in de democratie gelooven. Het is het streven om ons voor 20 tot 30 °/o in het gareel te krijgen en dan het heft in handen te nemen, om ons een rol te laten spelen „a la Oostenrijk". Spr- wekte allen op om het vrije democratische Nederland aan onze kinderen na te laten. Tenslotte behandelde mevr. W. A. j» Ros-Vrijman het onderwerp „Democratie en vrijheid van denken". Spr. had nooit gedacht, dat zij in haar loopbaan noc eens de broederschap zou moeten verdedigen, nooit gedacht, dat men het land zou moe ten doorkruisen om de menschen te tuigen, dat zij op hun „vrijheid" moeten passen. Onze vrijheid ls een historisc" goed, waarvoor offers zijn gebracht 5P'_ herdaoht den strijder voor onze religie11-® en maatschappelijke vrijheid, Willem van Oranje. Hij zou niet geslaagd zijn als volk niet sinds de 13e eeuw vrij was ge- 2-2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6