BETUWE-TOCHT BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biati Dinsdag 26 April 1938 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten OPERETTE-UITVOERING „DE KLEINE STEM". „Een dag Khalif". Het kinderkoor „De Kleine Stem", waar aan ook talrijke ouderen medewerken, gat gisteravond een geslaagde uitvoering van de bekende operette „Een dag Khalif", ditmaal voor het eerst onder leiding van den heer Joh. van den Broek, dien wij reeds eerder leerden kennen als een goed leider van zijn mannen kwartet. Hij ontpopte zich ditmaal als iemand, die ook in korten tijd in staat is, een zeker niet gemakkelijke operette vlot in te studeeren, waarbij hij in den accompagnateur aan den vleugel, den heer JAC Haverkamp, een betrouw baren steun vond. De operette „Een dag Khalif" is door P. A. Bruinsma ontleend aan een dier lezenswaardige sprookjes uit „Duizend en één Nacht", waarbij de muziek verzorgd werd door O. Ludwig. De geschiedenis van den armen zoon van den koopman Actomed, die zijn moe der en zusters uit den nood wil redden, en daartoe graag één dag Khalif zou willen zijn. om recht en goed te doen en wiens wensch op zulk een merkwaardige wijze in vervulling gaat, is wel zéér bekend In spanning heeft men meegeleefd met de wonderbaarlijke avonturen van den jeugdigen Hassan, wien door den echten Khalif een slaapdrank wordt toegediend en die dan ontwaakt in het prachtige palels, waar hem zooveel heerlijkheden ten deel vallen. Vol aandacht heeft men ook gevoigd, hoe de Chineesche gezant en diens vrienden hem geschenken komen aanbie den. hoe hij den gierigen Habib diens verdiende straf toedient, omdat deze zijn zusters op de slavinnenmarkt wil verkoo- pen en hoe Hassan, uiteindelijk weer in het gewone leven teruggekeerd, den dank j ontvangt van den werkelijken Khalif, die zoodanig met zijn goede daden is ingeno men. dat hij hem tot bouwmester laat opleiden. Vanzelfsprekend biedt dit Oostersche verhaal stof voor véél afwisseling, fraaie costuums en aardige dansen, het tweede bedrijf, spelend in het paleis van den Khalif. is in dit opzioht wel als het hoogte punt aan te merken. Het décor in het eer ste bedrijf, daar, waar de gebeurtenissen zich voor de woning van Hassan's moeder afspelen, deed niet bepaald Oostersch aan. Het stadsbeeld had eren goed in Leiden kunnen zijn; de Paleiszaal was echter beter in stijl. Gelijk hierboven reeds opgemerkt, is deze operette niet gemakkelijk: er komen moei lijke ensembles in voor, doch de leden van ,De Kleine Stem" hebben zich er dapper en frisch doorheen geslagen. Algezien van enkele onzekerheden, verliep alles vlot, zoodat de dirigent met tevredenheid op zijn werk kan terugzien. De rol van Hassan werd met de noodige humor voorgedragen en gespeeld door den heer v. d. Broek Jr., die dikwijls de lachers op zijn hand had en zeker het leeuwendeel van het succes heeft weggedragen. Ook de andere rollen werden aardig de een wat beter, de ander wat minder ver tolkt. waarbij wij spéciaal willen noemen de statige figuren, die de personen van den echten Khalif in het tweede bedrijf zijn eigen Grootvizier en diens Lijfarts moes ten uitbeelden. Mevrouw v d. LijkeSytsma verzorgde de regie en zij heeft dit op de haar bekende, van fantasie getuigende en uiterst tevre denstellende wijze gedaan. De dansen waren ingestudeerd door mej. v. d. Lijke, het kapwerk berustte in handen van den heer v. d. Pijl. terwijl de veelal fraaie cos tuums afkomstig waren uit het magazijn „Erato". Verschillende der genoemden werden in de bloemetjes gezet, hetgeen onder een luid applaus geschiedde. Al met al wa3 het wederom een avond, die aan de medlwerkenden van „De Kleine Stem" veel genoegen heeft verschaft, evenals aan hen, die deze gevarieerde en van levendige toewijding getuigende uit voering mochten bijwonen DE ALGEMEENE TOESTAND. Blondel te Parijs. Heden arriveert de Fransche zaakgelas tigde te Rome. Jules-Blondel. te Parijs, om een onderhoud te hebben met den minis ter van buitenlandsche zaken, alvorens aeze naar Londen zal vertrekken. Hij moet verslag uitbrengen van de besprekingen, welke te Rome zijn gevoerd. Deze reis van Blondel is mogelijk, doordat de Itallaan sche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. zich in Tirana bevindt, om het huwelijk van koning Zogoe bij te wo nen. De Italiaansch-Fransche besprekingen zullen wegens Ciano's afwezigheid eeTst 29 April- hervat worden. HANDELSREGISTER KAMER VAN1 KOOPHANDEL. Wijzigingen: Mode-Union. Breestraat 4. Leiden. Hoofd zaak: Berkstraat 3. Den Haag. Damescon fectiezaak. Het filiaal te Leiden is met in gang van 1 Mei 1938 in liquidatie getre den. W J. Bink en Zonen. Van Speijkstraat la, Leiden. Melkhandel. De vennootschap onder fiima is met ingang van 22 April 1938 ontbonden Firma J. P. M Balet. Zoeterwoudsche- weg 13, Leiden. Grossierderij ln huish. ar tikelen. glas. porselein en aardewerk. Af komstig uit Amsterdam. Fa Gebr. Klaverweiden, Chem. Verffa- briek Alpha. Oranjestraat 60a. Alphen a. d. Rijn. Bovengenoemde zaak is omgezet ln een naamlooze vennootschap onder den naam: Verffabriek voorheen firma Ge broeders Klaverweiden „Chemische fabriek Alpha" N V, <Ned. Staatscourant: 24 Maart 1938, Bijvoegsel No. 524Dir.: M. P. J. Klaverweiden. Alphen a. d. Rijn. Adj. dir.: A Oskam. Woerden. Comm.: G. J. Kooy, Alphen a. d Rijn, Maatsch. kap.: f.9000 geheel geplaatst en gestort. DUITSCHLAND. Besprekingen met Roemenië over petroleum. Binnsnlöort zullen onderhandelingen be ginnen met Roemenië over de levering van petroleum. Na de Anschluss van Oostenrijk is Duitschland in het bijzonder geïnteres seerd bij de voortzetting der Roemeensche petroleumlevering op grond van de Oos- tenrijksch-Rcemeensche overeenkomst. Toe nu toe heeft Roemenië weinig be lang gehad bij de levering van petroleum een Duitschland, daar het mogelij'k was de aardolie elders tegen deviezen te verkoo- pen. Aldus werd petroleum aan Oostenrijk g^Leyerd, waarbij de helft van het bedrag in deviezen werd uitgekeerd. Duitschland r.am minder dan 8 procent van den Roe meens chen petroleumuitvoer op. Het Rijk zou thans den invoer van Roe- nreensche petroleum willen vergrooten zon der deviezen te betalen. De kwestie der betaling speelt dus de belangrijkste rol bij de a.s. besprekingen. Berlijn hoopt, dat het overwegend belang van den Roemeense hen handel met Groot- Duitschland de onderhandelingen zal ver gemakkelijken. Men doet uitkomen, dat het Rijk na de aansluiting 27.2 procent van den Rcemeenschen uitvoer opneemt en 40 pro cent van den Roemeenschen invoer levert. De predikanten en functionarissen van de oud-Pruisisohe Evangelische Unie zullen voortaan den eed van trouw aan Hitier moeten afleggen. In geval van weigering zullen zij worden afgezet. HONGARIJE. Henderson op bezoek. De Britsche Labourafgevaardigde Hen derson. die te Boedapest vertoefde, ten einde de problemen van het Donaubekken te bestudeeren, is door rijksbestuurder Hor- thv in audiëntie ontvangen en heeft daar op een onderhóud met minister-president Daranyi gehad, met Bethlen e. a. Hender son begaf zich heden per vliegtuig naar Praag. Voor zijp vertrek verklaarde Henderson tegenover de pers; dat fret naar zijn mee- ninz niet onmogelijk is door vreedzame methoden de Donauvraagstukken op te lossen. Onrechtvaardigheden kunnen niet door andere onrechtvaardigheden worden goedgemaakt. De tegenwoordige onrecht vaardigheden moeten worden weggenomen in het belang van den vrede". Henderson bepleit voorts de bijeenroeping van een Donauconferentie, welke een oplossing zou moeten zoeken van de Donauvraagstukken in den geest der overeenkomsten van Stresa Henderson sprak de meening uit, dat de Britsche. Fransche en Itallaansche regee ring de toenadering der Donaulanden moéten vergemakkelijken. Tenslotte wees hij op de dringende noodzaak oplossingen te brengen in den toestand, welke volgens hem ..uiterst gespannen" ls. Te Praag zal Henderson ook Henlein ont moeten. LITHAUEN. Spoorweg- KaunasWilna vernield. Naar de Foolsche bladen melden, is de zoojuist gereed gekomen spoorbaan Kau nasWilna op het traject tusschen het Llfh&usche station Jewje en de Poolsche giens vernield. Over een afstand van meer dan- tien meter zijn de rails en dwarslig gers losgerukt, terwijl de telefoon- en te- legraafleidingen doorgesneden zijn. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Planetarium in Den Haag. waarheen de groep op een komenden avond zal gaan, hun zal geven. Hierna volgden toespraken door vertegen woordigers der leerlingen tot de heeren Abelman en Harting die dit winterhalfjaar hun krachten hebben gegeven aan dit mooie scholenwerk Een stoffelijk blijk van waardeering werd hun daarbij aangeboden. Na dankwoorden van de beide leeraren werd met enkele woorden van bezieling d:ze laatste avond voor de scholieren be sloten. Sluiting der Arbeidersavondscholen. Gisteravond vond in een der zalen van het Volksgebouw de sluiting plaats van de Arbeidersavondscholen van het Instituut voor Arbedersontwikkellng. afdeeling Lei den Te ruim kwart over ach. waren alle leerlingen en de leeraren aanwezig en werd na een kort welkomstwoord van den Insti- tuu'ssecretaris het woord gevoerd door den a-fdeelingsvoorzitter. die den leeraren en leerlingen dank bracht voor hun volhar ding en ijver en den wensrh uitsprak, dat de verworven kennis gebruikt rou mogen worden 'n het belang van de leerlingen zelve, doch ook la'er in dat der arbeiders beweging. Een korte causerie over De Sterrenhemel" van den heer Jan Wolfslag volgde nu. toe gelicht met tal van lichtbeelden. Voor de leerlingen een korte inleiding op wat het De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Onze stadgenoot, de heer M. J. Krop is benoemd tot lid van een commissie, welke, in 1938 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld ln art. 77a der wet tot regeling van het L.O. van 17 Augustus 1878 (staatsexamen voor onder- '.vij zertfsi. Bü K. B van 21 April 1938 ls verleend de e:re-meda l'e in zilver der orde van Oianje-Nassau aan den heer W. Joosten, gewezen huisvader van het Christelijk 'ehuls voor militairen te dezer stede. De luxe-broodbakkerij van den heer Jac. van der Burg. voorheen firma Wol- ters, Ncordelnde 44, heeft een Inwendige i verbouwing ondergaan, waardoor het win- kelinterieur een modern aanzien heeft ge kregen. De aannemer J. Wesselius bracht een sierlijke wandbetlmmerlng ln blank eikenhout aan en plaatste bovendien de fraaie en practische opstanden. FRANKRIJK. Daladier's economische plannen. In den kabinetsraad heeft minister president Daladier zeer nadrukkelijk ge wezen op de absolute noodzakelijkheid, waarin Frankrijk zich bevindt, om zijp productie op te voeren. „Indien ons land weigert te arbeiden", aldus Daladier, „dan rest ons tenslotte geen andere toekomst dan een totalitair regime". Na vervolgens verklaard te hebben, dat het voor de tegenwoordige regeering on mogelijk ls, te doen wat Poincaré in 1926 presteerde, wijl een fiscale operatie, als toen ondernomen kon worden, thans on draaglijk zou zijn. zette Daladier uiteen, dat nu slechts weloverwogen en zeer ge matigde nieuwe lasten worden opgelegd. Het zal dus zaak zijn niet opnieuw het kapitaal aan te tasten, doch de productie te verhoogen en aldus een terugvloeien van het kapitaal te bereiken. In de fabrieken waar de arbeiders aan den loopenden band werken, moet de werkweek van veertig uur gehandhaafd blijven, doch in de seizoenarbeid moeten wijzigingen worden gebracht, terwijl in de metaalindustrie een werkweek van 45 uur zou kunnen worden toegepast. Na afloop van de ministerieele. bespre kingen heeft Daladier tegenover de pers nogmaals uiteengezet dat de centrale ge dachte. welke het plan tot economisch herstel beheerscht. dc toeneming is der Fransche productie, die feitelijk op ieder gebied merkbaar lager is dan bij de mees te Europeesche mogendheden. Het noodzakelijk evenwicht op de be talingsbalans en de begrooting kan slechts door arbeid worden verkregen. Het plan moet dus alles, wat deze onvermijdelijke toeneming der produc tie in den weg zou kunnen staan, ter zijde stellen. Anders is er geen heil van te verwachten. Het plan acht de monetaire vrijheid en de verdediging van den franc onmisbaar voor den terugkeer van kapitaal en een beëindiging van de oppotting van geld. De volgende maatregelen moeten der halve verwezenlijkt worden: Financieele gezondmaking: herstel van het evenwicht op de begrooting door fis cale bemoeiingen die de productie niet nadeelig beïnvloeden; vernieuwing van de technische Installatie; arbeidsregeling bin nen het kader der wet met het oog op een beter rendement; hulp aan de handwerks lieden: een arbeidsplan beoogend de op ruiming van krotwoningen; ontwikkeling van het crediet voor industrie en handel; verbetering van de voorwaarden voor de be taling op de openbare jnarkt; ontginning der koloniale rijkdommen; faciliteiten .voor het toerisme als nationale industrie. Dit plan waarover de regeering het in haar geheel eens is. zgl worden ten uit voer gelegd door een aantal wetsdecreten, die in overeenstemming met vroegere be sluiten. binnenkort zullen worden uitge vaardigd. De eerste decreten zullen op 3 Mei ln het Staatsblad worden gepubliceerd. TSJECHO-SLOWAKIJE. Udrzal t Francois-Urdzal, oud-premier van Tsje- cho-Slowakije is te Praag overleden. Hij werd in 1866 ln Bohemen geboren en was lid van de Boheemsche Diet, tot de ophef fing daarvan in 1918. In 1917 werd hij tot vice-president van het parlement te Wee- nen gekozen. Gedurende den wereldoorlog was hij door de agrarische partij belast met het winnen van inlichtingen over den werkelijken toestand der centrale mogend heden. Na de vorming van den Tsjechi- cchen staat werd hij voorzitter van het re- volutionnaire comité voor de landsverdedi ging. In 1919 werd hij lid van de commissie, welke de Poosch-Tsjechische grens moest vaststellen. Nadat hü zeven jaar lang mi nister van landsverdediging was geweest, werd Udrzal in Februari 1929 president van den minister-raad tot October 1932. Daar na trad hij uit het openbare lever,. ENGELAND. De overeenkomst met Ierland. VEREENIGDE STATEN. Boodschap van Roosevelt aan het congres. Mishandeling door Nazis. In een boodschap aan het congres be veelt Roosevelt aan over te gaan tot snelle en doeltreffende maatregelen om een einde te maken aan vrijstelling van belastingen op federale obligaties en leeningen van sta ten en gemeenten. In zijn boodschap ver klaart de president verder, dat een doel treffende, progressieve inkomstenbelasting billijk is en dat daarnaast geen geweldige hoeveelheid belastingvrij papier kan be staan,Voorts beveelt Roosevelt aan wet gevende maatregelen te nemen om een einde te maken aan de vrijdom van belas ting voor regeeringssalarissen van alle soorten. De „Daily Telegraph" meldt uit New York, dat een troep natlonaal-soclallsten een aanval heeft gedaan op den heer Charles Welss, een Joodschen uitgever van een anti-natlonaal-socialistlsch tijdschrift. Deze aangelegenheid trekt ln de Vereenigde Staten thans sterk de aandacht. De heer Weiss, die kreupel ls, was niet in staat, zich te verdedigen. Hij werd bewuste loos geslagen, toen hij weigerde een haken kruis te kussen, dat vier aanvallers hem voorhielden Hij werd bewusteloos op den grond van zijn kantoor gevonden met een schedel breuk, op zijn armen waren met een scherp mes natlonaal-socialistlsche emblemen in- gekerfd. Bestuursleden van den anti-nationaal- soclalistischen bond hebben verklaard, dat indien de regeering niet optreedt tegen de z.g. „Amerikaansche nationaal-socialistl- sche sterke-arm-benden", zij vergunning zullen vragen tot het dragen van revolvers, om zich zoo noodlg zelf te verdedigen. Weer visum voor Duitschers. Gistermiddag is de overeenkomst met Ierland geteekend. Daarmede is een volledige finaneieele en ceonomische regeling tusschen de beide landen tot stand gekomen. Bepaald wordt, dat Eire (de Ierschc vrijstaat) 10 mlllloen pond zal betalen vóór 30 November a.s. als definitieve vereffening van alle financieele eischen van weers kanten. Eire zal jaarlijks een kwart mlllloen pond blijven betalen voor vergoeding van schade aan eigendommen volgens de overeenkomst van December 1925. Alle door Engeland als strafmaatregel tegen Eire geheven rechten en de overeen komstige represaillerechten togen Engeland worden afgeschaft. Voorts worden in het accoord bepalingen aangetroffen aangaande overdracht van kustverdedigingsstations aan Eire. Deze stations worden door Engeland onvoor waardelijk ontruimd De handelsovereenkomst bepaalt, datler- sche goederen vrij van douanerechten in Engeland mogen worden Ingevoerd, met dien verstande, dat de fiscale rechten be taald moeten worden en dat zekere voor zieningen getroffen worden voor de quan- titatieve regeling van den invoer van Ier- sche landbouwproducten. Een aanzienlijk aantal Britsche goederen o. m. steenkool, zal het recht blijven behouden van vrijen invoer. Eire neemt voorts op zich een invoerrecht to heffen van buitenlandsche steenkool. Tevens zal Eire onmiddellijk de beschermende rechten op 25 producten van het Vereenlgd Ko ninkrijk verminderen. De beschermende rechten, gericht tegen goederen van het Vereenigd Koninkrijk, zullen over het al gemeen herzien en verlaagd worden, met dien verstande, dat zij toch nog een pas sende bescherming zullen blijven vormen voor de Iersohe industrieën. De bestaande marges van preferentie voor goederen uit het Vereenigd Koninkrijk worden gehand haafd. Het handelsverdrag zal drie jaar looptijd hebben. Daarna kan het met een tormijn van zes maanden door beide partijen op gezegd worden. Het verdrag moet nog door de parlemen ten ln beide landen bevestigd worden. Algemeen is de voldoening In Ierland had men natuurlijk liever de hereeniging met het Noorden gezien, doch deze teleur stelling wordt getemoerd door het open laten van deze kwestie. Naar de Berlijnsche correspondent van de Nov/s Chronicle" aan zl.in bied meldt, heeft dc Brltsrhe regeering aan de Duitsche laten weten, dat voortaan weer alle Duitschers. die England binnenkomen. hun pas een Vi?um moeten Rebben. Tot. du?ver was w-ir Duitsche bezoek^s visum verelscht. De correspondent 'acht het mogelijk, dat nu voortaan Duitschland ock weer een Duitsch visum zal eischen on het pasnoort van de Engelschen, die Duitschland bin nenkomen. De politierechte'- te Aldershot heeft een .ienge Duitsche, Olsja Perauer. veroordeeld tot zeven daoen dwangarbeid waarna zij zal worden uitgewezen, omdat zij heeft verzuimd haar aankomst in het district oü de politie te melden. Men brengt dit strenge vonnis in ver band met de protesten in het Lagerhuis en de pers te^en het toenemend aantal Duit sch" dienstboden in officierseezinnen, voor al in Aldershot en de geuite vrees voor spionnage. POLEN. Meer eenheid bepleit. Politieke kringen hebben met levendige belangstelling de redevoering ontvangen, welke Eugene Kwiatkowsky. de vice-voor- zitter van den ministerraad en minister van financiën te Kattowitsj heeft uitgesproken en waarin hij verklaarde, dat er geen sprake zou kunnen zijn van een verbete ring in de oeconomlsche situatie des lands zonder coördinatie en pogingen van alle burgers, zonder onderscheid van partij, om de onvermijdelijke nationale consolidatie ie verwezenlijken, Kwiatkowsky deed een beroep op alle burgers van goeden wil, zoo wel nationalisten als leden der volkspartij en der arbeidersorganisatie, zoowel de aan hangers der regeeringspartljen als die op positie Deze verklaring wordt in de demo cratische pers en in die der oppositie uit gelegd als een aanbod tot medewerking aan de partijen, die tot nu toe geen deel aan de regeering hebben gehad. Volgens deze bladen zouden deze verkla ringen de indiening van een nieuwe kies wet en de uitschrijving van nieuwe verkie zingen voor het parlement doen vermoeden De volgende parlementsverkiezingen moeten in 1940 worden gehouden. ITALIË. Mussolini aebt ijzer meer waard dan woorden. Mussolini heeft gisteren den eersten steen gelegd voor het raadhuis van de nieuwe stad Pomezia. Bij deze plechtigheid heeft de Duce het woord gericht tot de aanwe zige autoriteiten en boeren en gezegd: „Voor alle Italiaansche plattelanders, d. w. z. enkele tientallen millioenen en ik ben er trotsch op tot hen te behooren van de Alpen tot Libye, is het vandaag een feestdag Feiten zijn steeds welsprekender dan redevoeringen Bedenkt, dat ijzer dat van de zwaar den en dat van de ploegen meer waard is en meer waard zal zijn dan woorden". BULGARIJE. Regeeringswijziging verwacht. Men verwacht, dat voor de bijeenkomst van het nieuwe parlement in de volgende maand het kabinet geheel of gedeeltelijk zal worden gewijzigd. Het gerucht gaat. dat de minis'er van binnenlandsche zaven dr. Nikolajel reeds zijn ontslag heeft inge diend en benoemd zal worden tot gezant to Rome Hii ls verantwoordelijk voor de maatregelen bii de verkiezingen ln Maart. De raadslieden van den koning staan thans OP ZONDAG 1 MEI Met de nieuwe ELTAX TOURINGCAR door de bloeiende Betuwe over Geldermal. sen - Tiel - Eist - Arnhem - Doorn. Vertrek: 8.30 v,m* Beestenmarkt. Plaatsbesprcken: ELTAX, Stationsweg 47a Reserveer tijdig - TEL. 666 159 (Ingez. Med.) De rechtschc opmarsch, De rechtschen, die uit Allaga, ten noord- oosten van Teruel, oprukken, hebben Agullar bereikt. Dit ligt 10 mijl verder op den weg naar het Zuidwesten. De recht- sChen hebben derhalve sedert Zaterdag ongeveer 22 mijl terrein gewonnen. Bombardecren van Valencia. Gisteren is to Valencia een lid van de bemanning van het Britsche ss. ..Star" gedood tijdens een door rechtsche vliegtui gen uitgevoerd bombardement. Drie zee lleden van het Britsche s.s. Celtic Star werden gewond. De beide schepen hebben vrij belangrijke schade bekomen. In Valencia werden 30 personen gedood. Geruchten over een rechtsch complot in Catalonlë. De „Intranslgeant" publiceert een be richt van zl.in correspondent te Perplgnan, waarin deze melding maakt van geruchten over een rechtsch complot ln Catalonlë. Te Figueras zouden verscheidene hooge amb tenaren zijn gearresteerd. De militaire gouverneur van Gerona is van zijn post ontheven, naar Bacelona gevoerd en ln de gevangenis opgesloten. Legerorder van generaal Beeti. Géneraal Bertl, commandant van de Itallaansche vrijwilligers ln Spanje, heelt ter gelegenheid van de herdenking van de stichting van Rome een legerorder gericht tot zijn manschappen. Hierin relde hij: „legioensoldaten van Rudllla tot Tortosa, gedurende vTjf weken heeft de vijand ver geefs het gros van zijn beste troepen tegen- over u gesteld. Gij hebt ze herhaaldelijk te land en ln de lucht verslagen, ze drie steden en vijftig dorpen ontnomen en gij hebt 10.000 krijgsgevangenen gemaakt. Italië bewondert u en de Duce is trots 0D U". De subcommissie voor niet. inmenging bijeen. In de vergadering van de subcommissie voor de niet-inmenging heeft de secretaris zijn waarschuwing herhaald betreffende beëindiging van het waarnemingssysteem, wanneer niet de belangrijke achterstanden ln de betalingen tot een totaal van min stens 80.000 pond sterling voor het einde van April zijn aangevuld. De vertegen woordigers van Duitschland. Italië en En geland hebbep er ln toegestemd hun bij dragen tot en met tl December te betalen Naar verluidt zullen zii hun regeeringen aanbevelen de betalingen voort te zetten. B11,gevolg deelde Hemming mede. dat hij de waarneming gaande zou kunnen houden, zelfs zonder de Russische bltdragen. Frank rijk. Polen en Llthauen he'oben hun bij dragen tot 8 December reeds gestort België, Tsjecho-SIowakiJe. Denemarken. Estland. Finland. Letland, Nederland en Roemenië hebben niet alleen hun bijdragen tot 8 December gestort, maar ook die voor de volgende maanden Chineesche tegenaanval. Van Chineesche zijde wordt het verlies van Tan Tsjeng toegegeven. Tevens wordt medegedeeld, dat een alg'emeene aanval is gelast ten Noorden van Tajetsjwang. ten einde den Japanschen opmarsch in Zuid- Sjantoeng tot staan te brengen. Zondag zijn sterke Japansche afdeelin- gen aan den linkeroever van de Jantse bij Ilosien, 60 K.M. stroomopwaarts van Nan king, aan land gezet. De troepen zijn der tig kilometer naar het Westen opgerukt en hebben Hansjan aan den weg naar Tsjau- sien bezet. In Japansche militaire kringen te Sjang hai verwacht men. dat de Japansche troe pen in de richting van Hankau verder zul len dringen. Nieuwe regeering te Nanking Van officieele Japansche zijde wordt me degedeeld dat de autonome regeeringscom- missie te Nanking is ontbonden. Zondag ls een nieuw stadsbestuur in Nanking inge steld. Met ingang van 1 Mei zal een nieuwe re geering ln Sjantoeng worden Ingesteld on der leiding van Japan. Voorzitter van deze i egeering zal de Mohammedaansche gene raal Ma Lian worden. Na langdurige onderhandelingen is over. eenstemmlng bereikt tusschen den Brlt- schen ambassadeur en den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken ten aan zien van de douanerechten te Sjanghai. De desbetreffende overeenkomst is 23 April geparafeerd en wordt thans naar Frank rijk, de Ver. Staten en de andere belang hebbende mogendheden gezonden. Vice-admiraal Hasegavta teruggeroepen. Officieel wordt bevestigd, dat vice-admi raal Hasegawa. de commandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, van zijn post ls ontheven en ter beschik king gesteld is Tegelijker tijd werden d; marine-attache, vice-admiraal Honda, de commandant van de landingstroepen der marine, vlcc-adnu- raal Ohkochl en de chef van den staf van de Japansche vloot in de Chineesche wa- tertn. vice-admiraal Soegljama. van hun post ontheven. in contact met sommige vocraans'aande cand'daten voor mini-'erfunc'les. De reden van deze wiiz'-lpgen zou zjin- dat beloften zfin gedaan aan Kamerleden als tegenprestatie voor hun steun aan de regeering. waardoor het moeilijk zou zilB tegenstrijdige belangen met elkaar ln over eenstemming te brengen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2