Een Balkan-koning huwt Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 26 April 1938 KRUSCHEN SALTS Uit de Annalen van de bloedwraak Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. öHéen bij KREYMBORG Er kon niets gebewen... De voorgeschiedenis van het huwelijk van koning Achmed Zogoc van Albanië - Een koningstroon voor de jonge, elegante Hon- gaarsche gravin Geraldine Apponvi - Albanies dictator is ook in politieken zin een „flirtatious fellow"! - Het monument voor majoor Thomson te Durazzo - Waar Oost en West met elkander in botsing komen. Albanië als Italiaansch fabrikaat. (Van een bijrenderen correspondent). Tirana, April. Koning Zog I, eerbiediger gezegd Koning Achmed Zogoe. over wlen tal van legen den en „sterke" verhalen de ronde doen, heeft lange jaren de eenzaamheid van zijn paleis in Tirana met zijn zusters moe ten deelen. zes ln aantal, Adllé. Natié, Se- nié, Madjldé, Myzejen en Ruhlé, doch alle opmerkelijk orfëntaalsche schoonheden met droomerige amandelvormlge oogen. Nu heeft de koning een bruid gevoerd naar het volk der Sklptaren en het land der ontoegankelijke bergen, die eeuwenlang! Koning Zogoe van Albanië en zijn verloof de gravin Qerardine Apponyi bij een ontvangst in Tirana. de stille sombere getuigen zijn geweest van verbitterde gevechten onder de Albanee sche stammen onderling en tegen de iverheersching der Turken. De even bekoorlijke als sympathieke bruid des konlngs. de Hongaarsche gravin Geraldine Apponyi, heeft gemakkelijk de harten der Albaneezen kunnen veroveren. Er. één legende heeft nu zeker afgedaan, liJ. dat Zog I een duren eed had gezworen om nimmer te huwen, toen zijn jeugdlief de, Mlrlana Zougdidi dochter van een tijken schaapherder tijdens een ge vecht met roover in de bergen werd ge dood Slechts in geringe mate spreekt dit on toegankelijke bergland tot onze verbeel ding. Nederland heeft een droeve herlnne- ling aan Albanië uit den tijd. dat dit Jeine land aan innerlijke verdeeldheid, intriges en anarchie ten prooi was. In 1913 werd een internationaal statuut voor Al banië geschapen op grond waarvan Prins Wilhelm von Wied met de regeering be last werd: een tusschentijdvak, dat slechts heel kort duurde Na enkele maanden moest de vorst, die het wel goed bedoelde maar er niet in slaagde orde te houden onder dit roerige schaapherdersvolk, het land weer verlaten Opnieuw brak anarchie uit. en van de Nederlandsche officieren, die als instructeurs voor de Albaneesche Gendarmerie benoemd waren, sneuvelde majoor Thomson in den strijd met gue- rilla-vechters. Wat echter niet algemeen hekend is, moge hier gereleveerd worden: do Albaneesche regeering heeft in de zon nige havenplaats Durazzo aan de Adriati- sche zee een aangrijpend monument laten oprichten om de nagedachtenis aan majoor Thomson in eere te houden. De vuurmon den van zware massieve kanonnen turen over de oneindigheid van de zee en de ber gen en bovenop een kolossalen pilaar rust de adelaar, die het. Albaneesche wapen be kroont en op zijn borst den helm van Shanderbeg draagt, den historischen vrij heidsheld van het volk der Skiptaren Een straf regime voerde Achmed Zogoe ip. 1922 in. toen hij het presidentschap van de toenmalige republiek Albanië had bemachtigd In 1928 proclameerde hij zich zelf tot koning van Albanië en sindsdien heeft hij de ongezeggelijke bergstammen dictatoriaal geregeerd. Dit ware hem ze- ter onmogelijk geweest. Indien hij niet den verstandigen maatregel had genomen, deze hardnekkige onverschrokken guerilla-vech- te ontwapenen. Wapens zijn gevaar lijk bezit in handen van Albaneesche her ders, die nog niet zoo lang geleden van rooi leefden, op avontuur uittrokken en de bloedwraak in eere hielden. Een nieuwe bezending karabijnen beleekende feest voor net geheele dorp. welks leiders vaak de bzruchte „Scrvendooders" waren. Een vaste gewoonte was het de nieuwe wapens ..in te wijden" aan de Grieksche of Joego-Sla- vische grens. Het heele stel trok dan triom fantelijk naar het grensgebied en pafte jukraak over <ie grenzen heen, bij de ge hate baren, die daarover hoogst veront waardigd bij den koning protesteerden en tot rancunemaatregelen jegens de Alba nezen ln het eigen land overgingen. Nu benooren die wilde schietpartijen tot het verleden en de geweren, die men de berg stammen afnam, worden thans door de sood gedrilde gendarmen gebruikt, om op- rfhuen in do Noordelijke bergstreken te :ffiprcir"kken. De bloedwraak werd offi- verboden, maar het Is geen geheim, r ':1 'let' weinig verkende, uiterst r'lrn'.i toegankelijke berggebied nog s voorkomt. De koning zelf is een der eersten, die deze vendetta-zeden te duch ten heeft. Door zijn hervormingsmaatre gelen heeft hij vele conservatieve Alba neezen. die niet aan tucht en discipline te gewennen zijn. omdat dit volk in den loop der eeuwen steeds zijn eigen rechter placht te zijn. tot verwoede vijanden gemaakt. Een der redenen, waarom Zog I steeds een teruggetrokken leven leidde en weinig of zelden zijn paleis verliet, is juist in be duchtheid voor dit soort wraakoefening gelegen. Hier is geen sprake van overdrij ving. Op het leven van dezen jeugdigen monarch zijn vele aanslagen ondernomen, maar het geluk was een groote en getrou we factor in Zogoe's leven. De bloedwraak onder de Albaneesche regeerders had in de periode die on middellijk op het einde van den we reldoorlog volgde, exorbitante afme tingen aangenomen. Essad Pasha, de oom van koning Zog, werd in Parijs door een landgenoot vermoord, Aveni Rnestemi genaamd. Deze werd op zijn beurt in Tirana, de kleine pittoreske hoofdstad van Albanië, gedood. Tzena Bey, een zwager van Zog, werd in Praag uit den weg geruimd door een student, Alcibiades Bedi. Natuurlijk kon het niet uitblijven, dat Bedi on schadelijk werd gemaakt. Revolver- schoten, door vroegere mede-samen zweerders gelost, maakten een einde aan zijn leven in de rechtszaal, waar andere rechters over hem hadden te oordeelenEn om ons tot het heden te beperken: in het plaatsje Djako- vica in Servië, dicht bij de Albanee sche grens, leeft Gani Bey, de broer van den in Praag doodgeschoten zwa ger van Zog, wiens innigste wensch het is, koning Achmed Zogoe van den troon te stooten en dien voor zich zelf te reserveeren, waarmee de bloedwraak in vervulling zou gaan. Evenzoo wacht een andere verbitterde tegenstander van Zogoe n.l. zijn vroegeren adju dant overste Muharren Bajrakdar, die na een mislukte Putsch naar Joego slavië de wijk nam een gunstiger conjunctuur. Het leven van de meeste Balkankonin- gen is niet een pad. dat over rozen voert. Hun lijfwachten zijn in den regel tot de tanden toe gewapend en zelden of nooit kur.nen zij zich op democratische wijze onder hèt volk mengen. Aanstonds moet men hierbij een uitzondering maken voor den werkelijk popuiairen en beminden ko ning Boris. Arm is het volk van Bulgarije en arm is ook zijn koning. De andere Bal kanvorsten hebben voordeeliger geboerd, maar in één opzicht is Boris rijker dan alle anderen te zamen: rijker aan de gunst en de sympathie van gansch een volk. dat achter hem staat. En wanneer er ontevredenheid heerscht in de kringen van het leger over het beleid van dezen mo narch, dan is het uitsluitend, omdat deze bedaarde en zeer menschelijke natuur af- keerig is van den ijzeren vuist, die juist ln de meeste Balkanstaten hard van noode is. Maar hij regeert ook over het eenige eer lijke. werkzame en trouwe volk in de Bal kansferen. In Albanië, waar Oost en West nog al te zeer met elkaar ln botsing komen, heeft koning Achmed Zogoe met behulp van Italiaansch geld reeds zeer veel kunnen verbeteren. Deze Mohammedaansche vorst dicteert naar het. uiterlijke een Westersche cultuur Innerlijk, fluistert men, organi seert hij een nieuwe jeugd in den strijd tegen het Avondland. Het arme, reeds zoo menigmaal volkomen uitgeplunderde Al baneesche volk laat hem begaan, zooals men in Turkije Kemal Pascha vrij man daat geeft. In den handel, in de politiek, op kerkelijk terrein doen zich West-Euro- peesche invloeden gelden, maar in het hart van den Albanees, neemt gewis het „Rijk van Allah" de allergrootste plaats in. Nu moet hij kleeren naar West-Europee- schen trant dragen, zijn vrouw rnag niet langer den sluier dragen, hij krijgt nieu we landbouwwerktuigen om den bodem te bewerken en moet zijn zoons naar buiten- landsche universiteiten zenden. De Chris telijke kerken prediken, dat de Islam hem in een sl aat van slavernij heeft gehouden. De conservatieve Albanees, die weet te zwijgen, vindt den ouden toestand nog zoo kwaad niet Zijn de andere verlichte Wes tersche volken dan zooveel gelukkiger er\ gezonder dan het zijne? Van het geld. dat een Europeaan of Amerikaan ais gevolg van overmatig schadelijk eten moet ver dokteren. kan een Albaneesche familie, die zich sober voedt met vruchten, schapen kaas en geitemelk. wellicht een menschen- leeftijd lang leven. Het deert hem weinig, dat tegenwoordig vliegtuigen de verbindin gen tusschen de steden in zijn land on derhouden. Spoorlijnen vindt men er niet, maar ook geen hondekarren als in Ne derland en België! Voor den primitieven Albanees is zijn vrouw het geduldige last dier Hii zelf is gemakkelijk en genoege- lijk op zijn muilezel gezeten en laat zijn vrouw vermoeid voor zich uit sjouwen. En schudt zijn hoofd over de waanwijze jeugd, die de liervormingsmaatregelen van ko ning Zogoe helpt uitvoeren en bevorderen. De Albaneesche vrouw, beroofd van haar sluier zij kan van den den eersten den besten politie-agent een boete krijgen, als zij het nog waagt op straat den sluier te dragen ging als protest daartegen tn een soort „,slt down staking". Dat wil zeg gen, zij bleef thuis en vertoonde haar klas siek mooi gezicht met de stekende zwarte oogen niet buiten Maar de beschaving doet haar intrede in het onbestreden domein van schaap herders en vechtjassen. De moeder van Achmed Zogoe, enkele Jaren geleden ge- i storven en voor wier levensgroot portret de koning, naar men zegt, in zijn werk kamer vaak uren aaneen ln gedachten verzonken is, richtte een vereenlging tot bescherming van dieren op. Haar dochters, de prinsessen, die zoo vaak en graag uit zwermen naar alle landen ter wereld en met de Elyseesche velden in Parijs even goed bekend zijn als met de klompen- en broekenvertoonlng van Volendam, staan aan het hoofd van tal van sociale en cul- tureele organisaties in dit piepjonge land van een oeroud volk. Zoo wil Albanië niet achterblijven in den edelen wedloop der Europeesche naties. John Günther constateert In zijn Ame- rikaansch-openhartig „Inside Europe", de politieke Baedeker bij uitnemendheid, dat de koning van dit land een „flirtatious fellow" is, die zeer wel weet te schippe ren tusschen Italië en Joego-Slavlë, lan den ln welker belangstelling hij zich aan bevolen houdt. Italië heeft hem rijkelijk aan kapitaal geholpen, maar Albanië bezit dan ook juist die petroleumterreinen, wel ke voldoende zijn. om de Italiaansche vloot van brandstof te voorzien, hetgeen zoo dicht bij huis gemakkelijk is. Toen de Italiaansche ingenieurs en legerinstruc- teurs zich wat gehaat maakten onder de Albaneezen en Mussolini zuiniger werd met zijn gaven, kostte het Zogoe weinig moeite daarin verandering te brengen. Im mers ook Joego-Slavl6 is zeer gevoelig voor de Albaneesche gunsten en te allen tij 1e tot diensten bereid. Daarom is het Italië's belang Zogoe tot vriend te hou den; valt deze monarch, die geen slecht financier Is, dan ts het ook met den Ita- liaanschen invloed gedaan. De bruid van koning Zogoe. De jonge stralende gravin Geraldine Appo nyi werd in 1915 te Genéve geboren. Haar moeder, Miss Gladys Virginia Steuart. komt uit zeer oude adellijke kringen ln Engeland. Geraldine's vader, graaf Julius Apponyi. is een zoon van den eersten Hongaarschen hofmaarschalk van Keizer Frans Josef I. Eens waren de Apponyi's rijk met aardsche schatten gezegend, na den wereldoorlog verloren zij het grootste deel van hun vermogen. De eerste betrekkingen van Geraldine Apponyi tot den koning der Skiptaren da teeren van 1936, toen zij in het bad-Pis- tyan kennis maakte met een vriend van den vorst, den sportsman Kaloaj Shagir. Van dat oogenbllk af ontving zij steeds ultnoodlgingen voor bals in het paleis te Tirana. In 1937, toen zij een reis naar Rome maakte, nam zij voor het eerst een der vele uitnoodigingen aan. Zij werd den L. de J. te L. De totale lengte van de door U opgegeven route is ongeveer 175 K M J. J. te L. WU raden U aan inlichtingen te vragen by het Bureau voor beroepskeuze, ge vestigd ln de Arbeidsbeurs. Levendaal hoek Garenmarkt. NIEUWE UITGAVEN. Van de Orde van Goede Tempelieren ont vingen wij een door haar uitgegeven boekje, ge titeld ..De opiumregie ln Nederlandsch Indle". De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG 166 (IngMS. Med.) koning voorgesteld en uit deze ontmoeting ontwikkelde zich een liefde, die haar be kroning vindt in het huwelijk met den heerscher der Albaneezen. Koning Achmed Zogoe heeft zich van zijn royaaËten kant laten zien: hij gaf opdracht, om nagenoeg alle vroegere bezittingen van de Apponyi's terug te koopen en het kasteel van de fa milie van zijn gade te restaureeren. In de toekomst hoopt hij hier telkens een va- cantietljd van twee maanden door te bren gen aan de zijde van zijn gemalin. Zoo zal Albanië gedurende twee maanden in het jaar niet meer van Tirana doch van Pls- tyan uit geregeerd worden. Als eenig cadeau van de zijde der Alba neesche bevolking heeft de jonge gravin, die zoo onverwachts den koningstroon van Albanië kon bestijgen, verlangd dat men haar juist geen geschenken zou aan bieden. Toch had iedere Albanees, wlen men anderzijds ridderlijkheid ook weer niet kan ontzeggen, omdat onder dit primitieve volk de rede van absolute onkwetsbaar heid van de vrouw in zwang is, zelfs bü de bloedwraak, nog wel graag: iets van zijn armoede voor haar willen missen. Morgen wordt het huwelijk voltrokken (Nadruk verboden). U heelt zich zeker al wel eens afge vraagd, wat voor model en kleur ge voor Uw nieuw costuum zult kiezen? Dat kunt U'eigenlijk pas goed be slissen, als U bij Kreymborg de Waar- borg-Coatuum» hebt gezien. *63 (Ingez. Med.) Door A. FABEIR. Edward Staf!leid. kassier van de ..Estate Bank" knipte het slot van zijn valies dicht en keek op zijn horloge. Zijn hand beefde even Nog een goed half uur voordat de trein vertrok. Binnen tien minuten zou hij een taxi nemen en precies op tijd zou hij aan het station zijn. Hii wilde daar in geen geval wachten. Met het horloge in de hand. die nu weer rustig en koud was als altijd, gin* hü voor het raam zitten en staarde in den nevel. Ginds als in een wazige verte, zag hii den ouden scheeven schoorsteen, die al jaren dreigde om te vallen. Die zou hij nooit meer ziendoch meteen keerden zijn gedachten weer tot de werkelijkheid terug. Was zijn plan goed? Was het werkelijk zoo volmaakt, dat er beilist niets kon ge beuren? Neen. er kon niets verkeerd gaan. alles was tot in de kleinste détails goed doordacht. De vervalschingen en gefin geerde boekingen waren zoo zorgvuldig ge schied. dat alleen een uitgebreid onderzoek deze aan het licht zou kunnen brengen. Dan was hij al lang ergens in veilig heid. Met opzet had hij een Bank-holiday voor zijn vlucht uitgekozen. Nu was het Zaterdag en vóór Dinsdag was er geen ontdekking te vreezen. Groote bedragen had hii gedurende de afgeloopen weken naar het continent ge zonden-. naar een plaats, waar hij er te allen tijde, zonder zijn indentiteit te bewij zen de beschikking over kon hebben. Slechts een betrekkelijk klein bedrag aan contanten had hij bij zich. Werkelijk hij kon tevreden zijn; er kón niets gebeuren! En als het nu toch het geval was? Zijn hand voelde in zijn zak naar een klein, hard voorwerp Ook daarvoor had hij ge zorgd! De tien minuten waren om. Juist greep hii zijn overjas en zijn koffer, toen plot seling het rinkelen van de telefoon hem verschrikt deed opzien. Even aarzelde hii en greep toen resoluut de hoorn. Na een kort gesprek legde hij ze geërgerd weer neer. Een kennis vroeg of hij dien avond kwam bridgen Belachelijk, zooals hii geschrokken was. Een ontdekking was immers uitgesloten! Zouden zijn zenuwen hem taarten gaan spelen? Onzin! Straks was hii toch in veiligheid Qb straat keek hii oo zijn horloge. Dram mers. vijf minuten waren met dit ver vloekte oponthoud verloren gegaan. Vijf minuten, die misschien niet meer waren in te halen. Waarom wilde hij ook op het nippertje aan het station zijn! Ha! Daar stond een taxi. ,,Naar Victoria Station!" -beval hij den chauffeur. .Jk heb weinig tijd". In den wagen zette hij zijn hoed af en leunde achterover. Hij had het warm ge kregen Dat ellendige oponthoud met die telefoon-! Hij keek op zijn horloge. Hemel! Als hij den trein niet haalde! Stom. da' hij tot de laatste minuut had gewacht. Hij tikte tegen de tusschenruit en beduidde den chauffeur, dahij vlugge: nuvst rijden. I Met zijn zakdoek, veegde hij zich het zweet I van zijn voorhoofd.Wat was dat achter hem? Het geratel van een motor. Verschrikt draaide hij zich om. Alle duivels! Die zwarte auto had hij al eerder gezien. Werd hij achtervolgd? Met bevende vingers streek hij langs den binnenkant van zijn boord Eigenlijk kinderachtig om zich zoo op te winden. Er kon immers niets gebeuren! Juist wilde hii den chauffeur nogmaals tot grooter snelheid aansporen, toen hij voelde dat de wagen remdede taxi stond stil De groote auto. zwart en drei gend stond nu vlak achter hem. Wie zou er in zitten? Politie? Misschien de speur honden van Scotland Yard? Hij voelde zich een bezwijming nabij. Maar ook andere wagens stonden stil, vlak bü elkaar. Gelukkig het was maar een verkeersopstopping! Maar twee volle minu_ ten duurde het alvorens de straat weer vrij was. ..Een pond fooi. als we den trein halen!" Bijna gillend had hij het den chaffeur toegeschreeuwd. Maar het had geholpen. Voor een pond riskeert een Londensch chauffeur wel een overtreding van de maximum -snelheid Met een waanzinnige vaart suisde de wa gen voort en de zwarte auto was verdwenen. •Shaffield wilde verlicht adem halen, maar de angst liet hem niet los. Zou die zwarte wagen mischien een anderen, kor- teren weg hébben genomen om hem aan het station op te vangen? Of waren die j speurhonden misschien ergens uitgestapt om de politie aan het station te waar schuwen? Hij voelde, dat zijn zenuwen hem lang zaam de baas werden. Een eigenaardige matheid scheen zijn ledematen te hebben aangegrepen. Met trillende vingers haalde hii zijn horloge te voorschijn. Alles sche merde hem voor de oogen. Met zijn laatste wilskracht dwong hij zijn geest tot ge hoorzaamheid. Nog drie minuten. Hij keek naar buiten. Vauxhall Bridge Road. De omgeving was hem bekend. Met dit tempo zouden ze in anderhalve minuut het sta tion bereiken. Hij zou het klaarspelen! Nu kalm zijn. Hij zou het halen al was het ook op het nippertje! Zoo had hij het toch immers zelf gewild? Op het laatste nippertjeEen onzinnig remmen deed hem plotseling haast voor over -vallen. De wielen sleurden over het asfalt.... de taxi stond stilstem men.... twee mannen in uniHomm Half bewusteloos, doodsbleek staarde Staf-field naar de beide agenten, die met den chauffeur spraken. Een van de agen- j ten gdeep het handvat van het portier het einde, dit was het einde Een korte, scherpe knal sloeg den agent tegemoet, toen hij het portier opende In de Londensche avondbladen kon men het volgende korte bericht lezen: Op de Vauxhall Bridge werd een auto, die naar het Victoria Station reed wegens te snel rijden aangehouden. Bij het zien van de politie schoot de passagier zich dood. Behalve een som gelds en een Fransche pas op naam van ..Lenoir" werd niets op het lijk gevonden. Eventueele inlichtingen, die kunnen lel den tot vaststellinie van de indentiteit, worden ingewacht op kamer 22, Scotland Yard. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. Kon. Ned. Stoomb. Mij. EUTERPE, Amat. n. Bordeaux, pass. 24 April Dungeness HER MES. R'dam n. Lissabon, pass. 24 April Dun geness BODEGRAVEN, uitr., pass. 24 April Dungeness STUYVE6ANT. uitr., pass. 34 April Ouessant FAUNA. R'dam n. Setubal, pass. 23 April Ouessant SIMON BOLTVAR, 24 April van Hamburg te Amst. THESEUS, 24 April v. Kopenhagen te Amst. VENUS, 25 April v. Hamburg te Amst. ACHILLES, 24 April v. Villa Real te Genua AJAX, n. Amst., pass. 24 April van Villa Real te Genua AJAX, naar Amst., pass. 24 April nm. 7 u. Brunsbuttel CRYNSSEN. 24 April n.m. 7 u. van Plymouth n. Havre DEUCALION. 24 April v. Algiers te Piraeus HELDER. 24 April n.m. 8 u. v. Amst. te Hamburg HER CULES. n. Amst.. was 24 April 12 u. 's mid dags 110 mijlen Z.W. van Ouessant IRENE, 24 April n.m. 7 u. 30 van Amst. te Hamburg IRIS, 24 April v. Amst. te Odense JUNO. 24 April v. Varna te Constanza MARS, 24 April van R'dam te Oran MEROPE, thuis reis, was 24 April 4 u. *25 n.m. 200 mijlen Z.W, van Ouessant ODYSSEU8, naar Amst., pass. 25 April vjn. 12 u. 40 Lydd PLUTO, 23 April mm. 5 u. van Stettin n. Amst. VAN RENSSELAER. 24 April v. Curacao n. Puerto Cabello RHEA, R'dam n. Malta. pass. 24 April Dungeness TIBERIUS, 24 April v. Tunis te Alexandrlë TITUS. 24 April van Messina te Palermo TRAJANUS, 24 April van Triëst te Fiume TRITON, naar Amst., 25 April n. u. vjn. Ouessant gep. VESTA, n. Amst., pass. 25 April v.m. 7 u. Finisterre VULCANUS. naar Amst., was 24 April 12 u. 's middags 240 mijlen Z.W. Z.W. van Ouessant. AMOR. 22 April v. New York n. W. Indtë PERSEUS, 23 April v. Kopenhagen te Stet tin. HollandWest-Afrika Lijn MAASKERK. 24 April v. Amst. te Hamburg JAARSTROOM. 24 April v. Amst. te Hamburg. Rott. Lloyd INDRAPOERA. thuisr.. pass. 25 Xil vm. 5 u. Kaap del Arroi SIBAJAK, pass. 23 April Aden BLITAR, thuisr., pass. 24 April n.m. 3 u. Point de Galle GAROET, thuisr., 23 April nm. 6 u. te Mar seille KEDOE, thuisr., 24 April vjn. 3 u. te Havre KERTOSONO, uitr.. 23 April n.m. te Antwerpen KOTA GEDE. uitr., pass. 24 April vjn. 1 u. Gibraltar KOTA NOP AN. uitr., 24 April te Belawan SLANT AR, 24 April n.m. 3 u. van R'dam te Hamburg. JavaNew York Ljjn BRASTAGI, Java n. New York, 23 April v. St. Vincent SALA- BANGKA. 22 April v. Kaapstad n. Port Elisa beth SINGKEP. Java n. New York. 23 April te Penang SEMBILAN, 22 April van Hali fax n. Boston. HollandAustralië Lijn MARKEN, uitr., 25 April te Bombay ALMKERK, uitr., pass. 24 April Dungeness. Holland—O. Azië Ltfn MEERKERK. 25 April van Hamburg te Antwerpen. HollandBritsch Indië Lijn STREEFKERK, uitr., 25 April te Colombo. RotterdamZ. Amerika Lijn AL HEN A24 April v. B. Aires n. R'dam. HollandAmerika Ljjn STATENDAM, toe- ristenreis. 24 April te New York SPAARN- DAM, 22 April v. New York te Boston VEEN DAM, R'dam n. New York, pass. 24 April Lizard VOLENDAM, 24 April v. New York n. R'dam DAMSTERDIJK. Pacific Kust n. R'dam, 24 April te Liverpool DINTELDIJK. Pacific Kust n. R'dam. 23 April te Londen BREEDIJK, uitr., pass. 24 April Dungeness BINNENDIJK, 23 April v. Mobile n. Houston LEERDAM. 22 April v. Tampico te New Orleans DRECHTDIJK. R'dam n Pacific Kust, 23 April te Kingston (J.). Java—China—Japan Lfln TJINEGARA. 22 April v. Cebu n. Menado. Kon. Paketv. Md. BARENTSZ. 22 April van Kaapstad n. Durban BONTEKOE. 23 April van Mahe n. Sabang SIPORA. 23 April van Sabang te Belawan NIEUW HOLLAND, 23 April v. Brisbane n. Singapore. MU- Nederland JOHAN DE WITT, thuisr, pass. 23 April Gibraltar MOENA, uitr., 25 April te Port Said POELAU LAUT, uitr., 24 April van Genua ENGGANO, thuisr., 23 April v. Port Soudan MARNIX VAN ST. AL DE GO ND E, thuisr.. 24 April v. Sabang CHR. HUYGENS, uitr., 24 April te Sabang. Kon. HolL Lloyd EEMLAND, thuisr., 23 April mm. 11 u. van Santos ZAANLAND, thuisr, 23 April mm. 3 u. v. Las Palm as. Halcyon Lijn STAD ZWOLLE, naar Corcu- bion, pass. 23 April Ouessant. Mjj. Oceaan EURYLOCHUS, Java n. Amst, 25 April v. Port Said ATREUS, Java n. Amst., pass. 24 April Gibraltar STENTOR, 24 April v. Liverpool te Amst. Holland—O. Azië Ljjn SEROOSKERK. 23 April n.m. v. R'dam te Amst. Holland—Afrika Lijn HEEMSKERK, thuisr, 24 April v. Port Said SPRINGFONTEIN, thuisr.. 24 April njn. 5 u. te Antwerpen NIJKERK. 24 April vjn. 3 u. van Suez n. Port Soudan BLOEMFONTEIN. 24 April n.m. 8 u. van Antwerpen te Hamburg; vertrekt 28 April n.m. naar IJmuiden BOSCHFON- TEIN. thuisr.. 26 April vm. 5 il te Southamp ton verwacht. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER n, 24 April v. R'dam te Gravesend TROM PENBERG, 23 April v. Dakar n. Antwerpen ZIJPENBERG, 23 April v. April v. St. Vincent n. Antwerpen SOESTERBERG. Libreville n. R'dam. pass. 24 April Las Palmas BRIT- SUM. 23 April v. Narvik n. R'dam BOE- KELO, Marseille n. Susak, pass. 24 April Mes sina GROENLO, Povena n. R'dam, pass. 23 April Ouessant AMSTELSTROOM, 24 Apr. van Amst. te Londen SCHOKLAND. 24 April van Blyth te Londen BEVERWIJK, R'dam n. Savona, pass. 24 April Dungeness COLYTTO. pass. 23 April Prawlepoint WILLEMSPLEIN, Melilla n. R'dam, pass. 23 April Ouessant JONGE JOHANNA. Ant werpen n. Alexandrlë, pass. 23 April Gibraltar VECHT. pass. 24 April Gibraltar JONGE ANTHONY. Cyprus n. Bordeaux, pass. 23 April Gibraltar HERMES. 23 April v. Con- stanza te Port Said MIJDRECHT. 24 April v. Theemshaven te Port Said ALCOR. 21 April v. Montevideo te Santos PARKHA VEN. 20 April van Santos n. Antwerpen GANGES, sleepboot. 22 April v. Buena Ven tura te Balbao MALVINA, 23 April v. Lis sabon te Houston IJSSELHAVEN. 23 April van Galveston te Mobile MERULA. Hay- mark Terminal n. Montreal. Dass. 23 April Kaap Salmon BEURSPLEIN. 24 April v. R'dam te Narvik EMMAPLEIN. Narvik n. R'dam pass. 25 April v.m. 4 u. Udslre AL- KAID, R'dam n. Galveston, was 23 April 800 mUlen W. van Scllly OOSTPLEIN. Melilla n. Oslebshausen, pass. 24 April Ouessant 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11