STADSNIEUWS De instorting in het Noordeinde Parlementaire enquête inzake Oss gevraagd f oor stel van mr. W endelaar Een padvinders-plechtigheid in den Leidschen Hout 79i«e Jaargang MAANDAG 25 APRIL 1938 No. 23950 HET VOORNAAMSTE NIEU'"'5 VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dergelijke enquete vond sinds 1886 niet plaats Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD De melksalon „Juliana" wordt geheel gesloopt Kapperswinkel ontruimd. Uitreiking der Jamboree erkentelijkheids-medaille. verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.3S per week rr/.'r: if. 0.19 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0,80 per 3 mud.) foto van Vliet Naar wij vernemen heeft het Tweede- Kamerlid mr. W. C. Wendelaar heden ochtend op de griffie van de Tweede Kamer het verzoek ingediend tot het honden van een parlementaire enquête naar de gebeurtenissen, welke zich rondom de brigade der Koninklijke marechaussee in Oss en de maatregelen van minister Goseling hebben voorge daan. Mr. Wendelaar had zich in de Tweede Kamer, na de interpellatie van den heer Drop bevredigd verklaard door het antwoord van minister Goseling. Naar ons ter oore kwam hebben de publica ties, welke daarna in de pers zijn ver schenen, bij den heer Wendelaar den indruk gewekt, dat de zaak met de rede van den heer Goseling niet uit kan zijn. Ten einde klaarheid in de situatie te brengen heeft de heer Wendaar ge meend, de eenige mogelijkheid, welke voor de Tweede Kamer thans nog open staat om de zaak verder te onderzoe ken, te moeten aangrijpen. Het voorstel-Wendelaar zal nu in de afdeelingen moeten worden onderzocht, waarna er een voorloopig verslag over uitgebracht zal worden. Nadat de voor steller dan een memorie van antwoord heeft geschreven, volgt er een monde linge beraadslaging en ten slotte neemt de Kamer een besluit. Vermelding verdient nog, dat het houden van een parlementaire enquête in onze staatkundige geschiedenis uiterst zeldzaam is voorgekomen. De laatste maal, dat de Tweede Kamer be sloot een dergelijk onderzoek te doen plaats hebben, was in 1886 en betrof arbeidstoestanden op fabrieken en werk plaatsen. Later zijn er nog wel voor stellen voor een enquête geweest, doch deze zijn niet aanvaard. BINNENLAND. Afscheidspredikatic ran dr. J. C. S. Locher te Leiden (Stadsnieuws, 1ste Blad) De overdracht van de „Nieuw-Amsterdam" (4de Blad). Felle brand te Alkmaar (Gemengd, 4de Blad). Oss in rep en roer (Gemengd, 4de Blad). Passagier uit den Feyenoord-supporter- trein gevallen en gedood (Gemengd, 4e Blad). Een der arbeiders van de fa. Kors- wagen, was tot enkele oogenblikken voor de Instorting vlak bli den muur werkzaam en het is slechts aan een toeval te danken: dat hij zijn gevaar lijke plaats nog luist op tijd verliet, een der omwonenden riep hem n.l. om te wijzen op een nieuwe scheur, welke in het achterste gedeelte van het huis van den heer de Geest was ontstaan. Om verdere instorting te voorkomen wer den direct op verschillende plaatsen stut ten onder de balken van het verwoeste huis aangebracht. Uit een vluchtig inge steld onderzoek bleek, dat ook de linker buitenmuur. grenzende aan den kappers winkel van den heer Koevoets, aan den top ongeveer 20 c M. naar binnen overhelde. In den loop van den middag heeft de heer Overduyn. de eigenaar van het ver nielde huis. zijn eigendom verkocht aan de N.V. Ned. Rotogravure Mij Het staat nog niet vast waarvoor de Rotogravure het straks vrijkomende terrein zal bestemmen. Des avonds heeft de heer de Geest zijn inboedel zooveel mogelijk in veiligheid ge bracht. waarna de fa v. d. Akker uit Zoe- terwoude onmiddellijk met het sloopings- werk is begonnen De bouwpolitie achtte het niet verantwoord hiermede tot Maan dag te wachten. BUITENLAND. Henlein stelt de eischen der Sudeten-Duit- schers (3de Blad). Here Belisha bij Mussolini en Daladier (Buitenland, 2de Blad). De Fransche minister ook door den Engel- schen koning tot een bezoek uitgenoo- digd (Buitenland, 2de Blad). Buerckel Hitler's vertrouwde In Oostenrijk (Laatste Berichten, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zooals we in ons Blad van Zaterdag no? in het kort hebben kunnen melden, is de ernstige instorting van de melk salon van den heer A. de Geest in het Noordeinde nog betrekkelijk goed afge- loopen. persoonlijke ongelukken zijn er althans gelukkig niet te betreuren. Dat dit zoo is. mag stellig een geluk ge noemd worden, want alles ging zoo snel en onverwachts in zijn werk. dat tot enkele oogenblikken voor de instor ting eigenlijk niemand besefte, hoe ernstig de toestand was. Om acht uur des morgens hadden de bewoners van het vernielde pand bemerkt, dat de spiegelruit van de etalage in een der hoeken gescheurd Was. Jammer genoeg beeft men hieraan zoo goed als geen aan- oacht geschonken. Eerst tegen één uur des middags be merkte men. dat de buitenmuur, grenzende aan het open terrein van de Rotogravure PD enkele plaatsen scheuren vertoonde. Men waarschuwde de werklui, die vlak «aast den op instorten staanden muur bezig «'aren. doch deze achtten geen direct ge •vaar aanwezig. Zooals reeds gemeld namen wij en kele oogenblikken voor de instorting nog een kijkje in de melksalon. Juist wilde de heer de Geest ons enkele plinten toonen, die geheel gescheurd waren, toen er stukken kalk uit het plafond begonnen te vallen. Op het zelfde oogenbiik zagen wij, dat de bui tenmuur werkte; langzaam maar zeker werd dc spleet tusschen den muur, uelke den winkel van het daarachter «>etegen vertrek scheidt en den buiten- muur grooter. Hals over kop vluchtten wij met nog enkele anderen, waarmee wij in den pinkel stonden, de straat op en nauwe- '1 rs waren wij op het tegenover lig gende trottoir aangekomen of de muur stortte met een doffe klap in, het P a-fond van de benedenverdieping ge estelijk met zich mee sleepende. staan dat door de instorting was ont- en een h S?n iloo^e van ongeveer 10 M. 10 m^ri?.reed e van- op den grond eveneens dieninrr 611 ter ho°gte van de tweede ver min* van 3 a 4 M Foto Van Vliet. districtscommissaris, de heer Stokhuyzen speldt mr. v. d. Sande Bakhuyzen de onderscheiding op de borst; links de heer van Ginkel. ernstig te zuilen trachten hun plicht te doen tegenover Gad en hun land. voor de Leidsche padvinders bood j.l. Zaterdag nog een ander belangrijk moment. Om kwart over twee stonden alle leden van de Christelijke. Roomsch Katholieke en open groepen in een carré opgesteld op het middenveld van den Leidschen Hout en waren er getuigen van, dat de districts Hoewel, het hoogtepunt van den St. Jorisdag voor de padvinders van de geheele wereld altijd weer is, als zij in een kring rond de roode vlammen van het kamp vuur, hand in hand de belofte herhalen: commissaris der Ned. Padvinders aan het hoofd van het Leidsche gemeentebestuur en den voorzitter van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, afd. Leiden, de er kentelijkheidsmedaille uitreikte voor hun medewerking aan het slagen van de Wereld-Jamboree. De D. C., de heer Stokhuijzen memoreer de het slagen van dit groote padvinders- feest te Vogelenzang in het afgeloopen padvindersjaar en sprak de erkentelijk heid uit van het Hoofdkwartier voor de medewerking van het Gemeentebestuur en de V.V.V. in het bijzonder verleend bij de door de buiteniandsche deelnemers naar onze stad gehouden, excursie. De oud- hoofdverkenner. Staatsraad Rambonnet heeft voor allen, die bijgedragen hebben tot het organiseeren van de Jamboree en het doen slagen van de excursies een er kentelijkheidsmedaille ingesteld. En gij vergunt mij, vervolgde de heer Stokhuy- zen, u de verzekering te geven, dat ge door uw hulp er toe bijgedragen hebt dat de broederschapsgedachte in de harten van de jonge burgers van vele naties is versterkt. Hierna spelde de D. C. de heeren van de Sande Bakhuyzen en N. C. F. van Ginkel de keurig uitgevoerde medaille met lint in de kleuren der beweging op de borst. De burgemeester mr. A. v. d. Sande Bak huyzen. die eere-voorzitter is van de Leid sche Padvinders, verklaarde dat. hoewel hijzelf tijdens de Jamboree geen voortrek ker. noch meetrekken maar wegtrekker was geweest, hij desniettegenstaande met groote vreugde het verloop van dit kamo der tienduizenden had gevolgd. Hij sprak zijn lof uit over het correcte optreden van de Hollandsche padvinders en verklaarde dat het gemeentebestuur verheugd was iets te hebben mogen bijdragen tot dit succes. De voorzitter van de V.V.V., de heer van Ginkel herinnerde aan de prettige, opge wekte geest die er onder de buiteniandsche deelnemers aan de Leidsche excursie heerschte, niettegenstaande den regen, welke dien dag bij stroomen neerviel. Hierna hadden ter eere van de beide heeren nog een tweetal typische padvin dersceremoniën plaats: de horderoep en de rally. Op een fluitsignaal maakten alle padvinders zich onzichtbaar in de zijlanen van den Hout. De Akela riep de welpen bijeen met een lang gerekt: Jalahiii. Hiiii! antwoordden de jonge wolven, storm den te voorschijn en vormden een grooten cirkel. Djb. djb, d.ib (doe best) riepen de gidsen. Bij dob. dob. dob. dob. whoeff (doen ons best', antwoordden, de hordes welpen. Op een volgend signaal renden de ver kenners naar voren, staken de stokken met de hoeden erop in de lucht en hieven een langdurig gejuich aan. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. De D. C. zond hierna de jon- ens heen, om, als de dolende ridders van weleer, hun goede daden te verrichten en zich daarna aan de kampvuren te ver eenigen. Het weer in onze omgeving: zal het bewolkte karakter blijven be houden met zwakken wind uit Noordelijke richtingen en moge lijk korte opklaringen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men het voorste gedeelte van het huis tot aan de eerste verdieping afgebro ken. Vanmorgen is men met de verdere slooping begonnen. De familie de Geest is bij een getrouw den zoon ondergebracht. In den loop van den Zaterdagavond is ook de naast den melksalon gelegen kap perszaak bewoond door den heer P. H. Koevoets, en eigendom van den heer Ver- mey uit Wassenaar op bevel van de bouw politie ontruimd. De aan den melksalon grenzende buitenmuur van dit pand is n.l. op verschillende plaatsen gescheurd, ter wijl het geheele huis zoodanig verzakt is, dat de deuren niet meer sluiten. Door het geheele huis heeft men onder de balken lagen schoren geplaatst en ook aan den voorgevel zijn eenige voor zieningen getroffen. Direct gevaar voor instorting acht men weliswaar niet aanwezig, doeh uit den aard der zaak zal men eerst nauw keurig kunnen vaststellen hoe groot de schade is, wanneer de melksalon geheel is afgebroken. Naar men ons mededeelde bestaat de mogelijkheid, dat ook dit pand ge heel of gedeeltelijk zal moeten worden gesloopt. De heeren Koevoets en Vermey zul len. zoodra men de schade heeft kun nen vaststellen bij den aannemer of bij de Rotogravure een eisch tot schadevergoeding indienen. Toen de muur van het huis van zijn buurman begon te wijken zat de heer Koe voets met zijn vrouw juist op de eerste verdieping te eten. Men hoorde geritsel tusschen het behang en meende aanvankelijk, dat dit door mui zen veroorzaakt werd, doch al spoedig werd het zoo erg, dat men eens ging kijken en bemerkte dat de muur op meerdere plaat sen scheurde. Zoo snel mogelijk heeft men daarop het huis verlaten. De heer Koevoets, zal zijn heerenkap salon voorloopig voortzetten in het aan grenzende hoekhuis, terwijl de dames salon in den meubelwinkel aan de over zijde van de straat zal worden onder gebracht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1