TRIUMPH TRIOMFATOR IN SMAAK ROOKT 1 CENT VIRGINIA Excursie van „Emtégeës" Buitenland KïDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Vrijdag 22 April 1938 BOLLENVELDEN Eltax, Stationsweg 47a, Tel. 666 VtREENIGDE - V/A55CHERIJEN VITTE -SINGEL-13 - LEIDEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: A. Pannebakker en Zoon. Wijk C 57. Hazerswoude. kweeken Van boomen en planten en handel daarin. De zaak is met ingang van 3 Mei 1937 omgezet in een vennootschap cnder firma onder den naam: Firma A Pannebakker en Zoon (B.P Vennooten. A. J. A. Pannebakker, B. F. A. Pannebakker en A Pannebakker. Hazerswoude. DE NEDERLANDSCHE P.ADVINDERS. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN DE BOLLENVELDEN. Zondag az. zullen de Duitsche Rijks spoorwegen voor ongeveer 2000 Dultschers twee extra treinen uit Mtinster-Osnabrück en Dutsburg naar Leiden en Hillegom laten loopen voor een bezoek aan de bollenvel den. De treinen, die via Woerden te Lei den arriveeren. gaan denzelfden dag via Haarlem-Amsterdam naar Duitschland te rug. De treinen zullen tusschen Warmond- Vogelenzang langzamer rijden, opdat de reizigers dan beter de bollenvelden in oogenschcuw kunnen nemen. In de eerste week van Mei zullen onge^ veer 1500 Belgische schoolkinderen een bezoek brengen aan Leiden en HUlegom. Morgen is het St. Jorisdag. Elk Jaar op 23 April Is het de groote feestdag voor de padvindersbroederschap. Dit ls de dag waarop hun schutspatroon St. Joris geboren werd. Der gewoonte ge trouw zal mórgen zooveel mogelijk het uniform worden gedragen met op de lin kerborst een voorjaarsbloem b.v. tulp, ter wijl de dag zooveel mogelijk besteed zal worden aan hulpvaardigheid en ridder lijkheid. Des middags te kwart over twee zullen alle padvinders zich vereenigen in de Leld- sche Hout, alwaar een korte plechtigheid zal plaats hebben Des avonds zullen overal de kampvuren worden ontstoken en zullen zonder onder scheid van rang en stand, jongeren en ouderen zich om de kampvuren verzamelen om te luisteren naar het aloude verhaal van den jongen Ridder Joris. Dan stellen zij zich St. Joris weer als voorbeeld van Eer en Ridderlijkheid en sterken zij zich in hun goede voornemens door gezamenlijk de door hen afgelegde belofte van trouw, hulpvaardigheid en gehoorzaamheid te hernieuwen. In elkanders bijzijn nemen zij zich ernstig voor in de toekomst nog meer hun best te doen dan in het verleden en den strijd aan te binden tegen den nog altijd oifersvragenden draak van egoisme cn futloosheid door zich zoowel lichame lijk als geestelijk te.trainen Is het niet een geweldige gedachte, dat morgen niet alleen de Leidsche padvin ders St. Joris vieren, maar ongeveer 3 millioen jonge ridders, verspreid over de de gansehe wereld, met den zelfden geest bezield zullen zijn. 8802 (Ingez. Med.) NED. MODERNE MIDDENSTANDSBOND. Oprichting van een Leidsche afd. bepleit. In het Volksgebouw belegde de Nederland- sche moderne Middenstandsbond gister avond een vergadering met het doel om te komen tot de oprichting van een Leidsche afdeeling van dezen bond. Daar zich echter een onvoldoende aantal leden opgaf werd besloten thans nog geen plaatselijke afdee ling te stichten. De vergadering werd geopend door den Bondsvoorzitter, den heer H. Neuteboom uit den Haag. die na een korte inleiding het woord gaf aan den heer W. M. Hart man. secretaris van den bond. De heer Hartman begon met er op te wijzen, dat de moderne arbeiders beweging 20 jaar ge leden op het standpunt stond, dat de mid denstand gedoemd was onder te gaan in den strijd tusschen arbeid en kapitaal. In den loop der jaren is echter gebleken, dat deze meening onjuist is. Door de steeds verder doorgevoerde rationalisatie en me chanisatie der bedrijven is het aantal ar beiders verminderd en velen van deze werk- iooze aTbeiders werden gedwongen als zelfstandigen in hun eigen bestaan te voor zien. waardoor zij den middenstand ver sterkten. In haar nieuwe, het vorig jaar aangenomen, beginselverklaring erkent de S. D A. P. dan ook den middenstand. Spr. haalde een tweetal geschriften aan van de heeren IJzerman en ir. Vos. waarin wordt vastgesteld, dat de arbeiders er niet in zul len slagen de maatschappij in hun geest te vervormen, zonder de hulp van de mid denstanders. Vervolgens weidde spr. uit over de nooden van den middenstand, ver oorzaak door de crisis. De moderne bond wil evenals de S-D-A.P.. de gedaalde koop kracht herstellen door het op groote schaal laten uitvoeren van werken. Daarnaast zijn verschillende ordeningsmaatregelen noo- dig. zooals b.v. het instellen van een distri- butieraad. Spr. oefende critiek uit op de vestigingseischen, die door de regeering voor sommige branches zijn afgekondigd, en die volgens hem in het geheel geen re kening houden met de behoefte. Verder achtte spr. verlaging der vaste lasten, en maatregelen tegen huuropdrijving en huuropzegging en verplichte sociale verze kering voor alle middenstanders noodza kelijk. Een drietal vragenstellers werd door dn heer Hartman beantwoord. het aantal ambtenaren In den rang van brigadier op 10 te brengen. Tenslotte zijn er nog een drietal amen dementen over de premies van de brand weer. De heer Goslinga wil geen extra-toelage voor de vaste kern. de heer Eikerbout wil f. 3 evenals de heer v. d. Voort in plaats van de voorgestelde f. 2. DE WERKLOOSHEID. BU den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Behan gers 3; Betonvlechters 23: Betonwerkers 65; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 3; Glazen- wasschers 10; Granietwerkers 11; Grondwer kers 90; Heiers 1; Metselaars 102; Opperlieden 101; Schilders 89; Sloopers 8; Steenhouwers 2; Straatmakers 8; Hulp-Straatmakers 14; Stu- cadoors. Witters 30; Timmerlieden 221; Uit voerders 8; Voegers 16; Ongesch. Bouwarb. 8. Totaal 817. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17; Lompensor teerders 14; Vellenblooters 2; Steenfabr. Arbei ders 116; Zeepfabr. Arbeiders 5; Ongesch. Fabr. Arb. 49. Totaal 203. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 70; Rei zigers. Colp. 41; Winkelbedienden 30; Etaleurs 2; Incasseerders 14; Musici 3; Onderwijzers 2; Overheidspersoneel 10; Verplegers 3. Totaal 175 Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 9: Kellners 44; Koks 7. Totaal 60. Houtbewerkers: Beddenmakers 3; Houtbe werkers 56; Kistenmakers 7; Kuipers 6; Lijsten makers 2; Mandenmakers 1; Meubelstoffeer ders 13; Meubelmakers 36: Politoerders 3; On gesch. Fabr. Arb. 32. Totaal 159. Kleermakers: Kleermakers 39; Kappers 5; Schoenmakers e.a. 10. Totaal 54. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 30; Land arbeiders 28: Tuinlieden 27; Warmoeziers 8; Ongesch. Landarb. 5. Totaal 98. Metaalbewerkers: Bankwerkers 91; Blikbe- werkers 34; Burgersmeden 33; Electrlciens 54; Gasfitters 12; Gasmetermakers 1; Gereed schapmakers 1; Instrumentmakers 3; Isoleer- ders 3; Kernmakers 1; Kettingsmeden 17; Klinkers 10; Koperslagers 5; Lab. Bedienden 1; Lasschers 11; Loodgieters 52; Machinisten 12; Metaalboorders 5; Metaaldraaiers 8; Me- taalslijpers 3; Metaalzagers 1; Monteurs 21; (Ingez. Med.) 9913 (Ingez. Med.) HET AMBTENAREN-REGLEMENT VOOR DE POLITIE. CONCERT „DE STEM DES VOLKS". „Die Tageszeiten" van G. Ph. Telemann. „Arbeids Verrijzenis" van Isr. Olman. Voor het eerst onder leiding van den jon gen koordirigent Antoon Krelage uit Am sterdam heeft „De Stem des Volks" gister avond in een uitstekend bezette Stadsge hoorzaal gezongen. Dit zingen heeft op ons eer. verblijden den indruk gemaakt! Dat Krelage het aandurfde, zich met dit koor onmiddellijk te presenteeren in twee vrij groote werken, waarin van de zangeressen en zangers veel geëischt wordt en dat de resultaten zoo verheugend uitvielen, als zulks het geval ls geweest, bewijst, welk een grooten en krachtlgen Invloed van zijn leiding uitgaat. Het komt ons voor, dat het bestuur van „De Stem des Volks" met Krelage een voortref felijke keuze heeft gedaan. Als opvolger van iemand als Otto de Nobel, die in een reeks van Jaren dit koor reeds op hooger peil Gistermiddag is mej. C. van Berkel, werkster in de Pieterskerk te haren huize aan het Levendaal ter gelegenheid van haar 25-jarige werkzaamheid in dienst van de Gemeente-commissie der Ned. Herv. Kerk namens die commissie gehuldigd door de heeren Jac. Wilbrink en M. Filippo W_F.zn die haar een geldelijk geschenk aanboden. De koster en kosteres van de Pieterskerk, het echtpaar Rameau schon ken de jubllaresse een blijvend cadeau, terwijl zij verder nog tal van bloemen- en fruitmanden in ontvangst mochten nemen. Amendementen ingediend. De heer v. d. Voort heeft eenige amen dementen ingediend op de verordening betreffende het ambtenarenreglement voor de politie. Ie. Om het aantal ambtenaren in den rang van brigadier op acht te bepalen. 2e Het salaris van een agent 2e klas met een proeftijd vast te stellen op f. 27 p w. inplaats van f. 26 3e. Volgend nieuw artikel op te nemen: a. Op de wedde van den ambtenaar, die door den burgemeester in het belang van den dienst verplicht wordt een ambts- of dienstwoning te betrekken, wordt deswege een korting van 10 ten honderd toegepast van de minimum wedde aan zijn betrek king verbonden. Indien de ambtenaar aantoont, dat de huurwaarde van de woning, bepaald naar art. 10 van de wet op de personeele belas ting 1896, minder bedraagt dan op grond van de vorige volzinnen van dit lid bere kende korting, wordt deze op het bedrag van die huurwaarde gesteld. b. Wordt aan een ambtenaar als In het eerste lid bedoeld, door B. en W. op voor stel van den burgemeester, bovendien het genot van vuur, licht en water toegekend, dan wordt op de mlnimom-wedde uit dien hoofde een korting van resp. 2 en 1 ten honderd toegepast. 4e. De ambtenaren op weekloon ontvan gen voor het krachtens opdracht van of namens den Commissaris van Politie ver richten van dienst buiten den voor hen bij dienstrooster vastgestelden diensttijd, bui tengewone dienst als disciplinaire straf daaronder niet begrepen, bij wijze van tijdelijke toelage een vergoeding van 25 plus uurloon voor elk daguur, 50 plus uurloon voor elk nachtuur en 100 plus uurloon voor overwerk op vrijen dag. 5e Art. 45 te lezen als volgt Gehoord den Commissaris van Politie, kan op voorstel van den Burgemeester door B. en W. wegens bijzondere omstandighe den. waaronder begrepen langdurige trou wen dienst den ambtenaar een belooning worden toegekend. De heeren Eikerbout en Wllmer stellen hetzelfde voor als sub. 2 van den heer v. d. Voort en voorts om bij overlijden 3 maanden salaris uit te betalen in plaats van 6 weken, over te nemen bij extra-be looningen het bepaalde van Art. 70 van het Ambtenaren-reglement en een wijzi ging betreffende de bepalingen Inzake 25 resp. 40 jarigen diensttijd. De heer Eikerbout stelt alleen .nog voor DE ALGEMEENE TOESTAND. De Negus geeft nog niet op! In een telegTam aan den secretaris generaal van den Volkenbond zegt de Negus o.a., dat overeenkomstig het hand vest een staat, die geen lid is van den raad, zich toch hierin kan doen vertegen woordigen, wanneer een zaak behandeld zal worden, welke hem aangaat. De Negus is voornemens binnenkort een vertegen woordiger aan te wijzen tot verdediging van de belangen van zijn volk. dat strijdt voor zijn onafhankelijkheid, wanneer de Abessljnsche zaken in den raad zullen wor den besproken. Engelsche politieke kringen zijn van meening, dat dit feit geen wijziging zal brengen in het standpunt der Britsche regeering ten aanzien van de Abessljnsche kwestie. (Ingez. Med.) Opticiens 1; Pianostemmers 3; Polijsters 1; Ponsers 4; Rijwielherstellers 16; Rijtuigschil ders 2; Scheepstimmerlieden 2; Stokers 28; Tegenhouwers 12; Hulp-Verw. Monteurs 16; Voorslaanders 7; Voorwarmers 4; Vuurwerkers 6; Wagenmakers 3; IJzerwerkers 43; Zandspui- ters 4; Zandvormers 3; Zilversmeden 1; On gesch. Arbeiders 42. Totaal 577. Sigarenmakers: Sigarenmakers 19; Sig. Sor teerders 1; Sig. Strippers 2. Totaal 22. Technioi. Opzichters: Bedrijfsleiders 2; In genieurs 2; Technikers 2; Tcckenaars 11; Werkmeesters 20. Totaal 37. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Katoendruk kers 24; Kluwers e.a. 12; Luikers II; Plaatsnij ders e.a 19; Schrobbelaars 2; Spinners 72; Spoelers 4; Staaldraaddraaiers 4; Sterkers 2; Strijkers 14; Wevers 108: Wolbek/erkers 48; Cngesch. Textlelarb. S8. Totaal 397. Transportarbeiders: Emballeurs 3; Chauf feurs 151: Exp. Knechten 18; Koetsiers 11; Loopknechten 49: Ma^azijnknechten 59; Schip pers 81; Spoor- en Tramperson. 18; Wakers 7; Transportarbeiders 63; Losse Arbeiders 509. Totaal 969. Typografen: Boekbinders 34; Boekdrukkers 16; Fotografen 3; Hulp- Vakarbeiders 6; Let terzetters 30; Steendrukkers 1. Totaal 90. Voedingsmiddelenarb.BakSers 86; Mole naars 1; Ovenisten 4; Slagers 69; Suikerwer kers 20; Wijnkoopersknechten 14; Zoutzieders 2; Zuivelbereiders 3; Ongesch. Fabr. Arb. 38. Totaal 237. Vrouwen: Kapsters 1; Naaisters 7; Maasters 1; Winkeljuffrouwen 9; Linnenjuffrouwen 1; Bakers 1; Kantoorbedienden 24; Verpleegsters 2: Bedrijfsleidsters 1; Teekenaressen 1; On der wijzer essen 1: Ass. en Huishoudsters 5; Dag meisjes 19; Dienstboden 3; Kinderjuffrouwen 2; Werksters 64; Fabr. Arbeidsters 17; A.V.O. 6. Totaal 165. Alg. totaal 4060. 22 April 1937 4346. 23 April 1936 4426. Ben. 80 Ged. Werkloozen en 15 werkver schaffing. (Ingez. Med.) TSJECHO-SLOWAKIJE. Duitsche evangelische predikanten achter Henlein. De Duitsche evangelische predikanten hebben zich uitdrukkelijk uitgesproken voor den leider van de Sudeten Duitsche partij, Konrad Henlein, en daarbij ge zegd, dat zij hiermede opnieuw hun door bloed en geloof gegeven volkstrouwe hou ding tot uitdrukking brengen. 3 UUR RONDRIT, per luxe touringcar 80 cent P«r persoon. Vertr. iederen dag om 2 uur Beestenmarkt. Melden 9782 (Ingez. Med.) De Leidsche H.B.S.-vereenigin? Emté geës heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan do Sunlight Zeepfabriek te Vlaardlngen Onder groote belangstelling werd het modem Ingerichte badryf door het gezel schap bezichtigd, waarbij toelichting werd gegeven door een speciaal daartoe opge- lelde rondleidster. Van de aankomst der grondstoffen aan j den aanlegsteiger af tot de automatische verpakking der producten werd elk stadium van het bedrijf door de bezoekers in oogen schcuw genomen. Nadat in he. gezellige ontvangstgebouw de koffiemaaltijd was gebruikt, verliet het gezelschap, opgetogen over de leerzame excursie, de fabriek. De fo'ograaf maakte van het gezelschap bovenstaande opname. DRIE JUBILEA BIJ DE N.V. MEEL FABRIEK DE SLEUTELS. Bij de N.V. Meelfabriek de Sleutels v.h. de Koster en Go. herdachten heden drie leden van het personeel een jubileum en wel de heer M. Joon zijn 50-Jarlge en de heeren D. Trouwee en J C. v. d. Pluim hun 25-jarige werkzaamheid. Per auto werden de jubilarissen hedenmorgen met hun familie naar de fabriek gebracht, waar zij op hartelijke wijze werden toegesproken door den heer A de Koster, die hun een enveloppe met inhoud aanbood, terwijl hij den heer Joon tevens een gouden horlogeketting over handigde In een der fabrieksgebouwen werden de jubilarissen vervolgens bij monde van lr. Bol namens het fabriekspersoneel ge huldigd Spr. bood den heer Joon een gouden horloge, den heer Trouwee een haard kachel en den heer v. d. Pluym een ameublement aan. Het kantoorpersoneel voegde daaraan bloemen toe. In ons verslag van de eindexamens aan de school voor de afd. Lelden van den Ned Kappersbond werd abusievelijk ver meld, dat een diploma voor het heerenvak werd uitgereikt aan Joh. van Stijn te Warmond. Onze oud-stadgenoot, de heer B. Hansen, thans te Alkmaar, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot redacteur bij het „Utrechtsch Nieuwsblad". heeft gebracht, rust op dezen dirigent geen gemakkelijke taak Maar Krelage lijkt ons volkomen toege rust met de vele capaciteiten, die aan een goed koorleider gesteld moeten worden. Afgaande op zijn prestatle's op dit eerste groote concert onder zijn directie te Leiden, onderkennen wij in hem een kundig begrip voor zang- en koortechniek, het beheer- schen van een duidelijk en rustig aange ven, beschaafd-muzlkale opvattingen en een groot contact met het koor, zoowel als met het orkest, in casu de Kamerorkest- vereenlging uit Amsterdam, die kennelijk reeds meer met hem moet samengewerkt hebben. "Deze uitvoering is er een geworden van waarlijk uiterst prijzenswaardig niveau. Wanneer men de ontwikkeling van dit koor gedurende de jaren heeft gadegeslagen dan kan men zich over een verrassenden vooruitgang verblijden en geniet men van het feit, dat prestatle's bereikt worden, die wij van een Arbeiderszangvereenlglng aan vankelijk niet voor mogelijk geacht hadden. Niet slechts worden de vele moeilijke in zetten - speciaal in Olman's symphonisch symbolisch koorwerk „Arbeids-Verrijzenis" met veel gemak beheerscht, doch ook de uitspraak van het Duitsch in „Die Tageszel- ten" voldeed aan elschen van alle redelijk heid. Het koor heeft den laatsten tijd, naar wij meenden op te merken, vele wisselingen ondergaan. Er zijn verschillende nieuwe en jonge krachten bijgekomen, die stellig bij dragen tot verhooging van het peil van het koormateriaal. De mannenstemmen zijn in verhouding tot die der vrouwen nog wat zwak, een euvel, dat veel voorkomt en waarin, naar wij hopen, nog wel verande ring zal komen. Het was een goede gedachte, twee sterk contrasteerende koorwerken op het pro gramma te plaatsen. Een dankbaar opus is Die Tageszeiten" van Telemann (1681 1767). tijdgenoot van Bach, waarin op poëtische wijze de vier gedeelten van den dag: de ochtend, de middag, de avond en de nacht zijn uitgebeeld op de tekst van Wilhelm Zacharae. Herinneringen aan Haydn's „Die Jahreszeiten", aan welk ora torium dit werk van Telemann sterk doet denken, komen als vanzelf op. De vriende lijke melodlek, de zuivere harmonie, de levendige, rhythmisch-krachtig geaccen tueerde koren en de uitstekend voor de solostemmen geschreven aria's, doen wel dadig aan en het ls een groote vreugde naar dit frissche werkje, waarin ook de diepe ernst geenszins ontbreekt, te luisteren Krelage had de koren voortreffelijk in de hand: er werd pittig en rhythmlsch-leven- dig en geaccentueerd gezongen, meeren- deels met groote zuiverheid en Juist van klankharmonie. Dat Krelage in betrekkelijk korten tijd met dit koor zooveel waarlijk goeds bereikte, strekt hem tot eer. De or kestbegeleiding was daarbij uiterst volg zaam. Ook de keuze der solisten was in hoofd zaak een gelukkige: de nog jeugdige so praan Annie Schoen, wier fraal-getim- breerde stem technisch reeds ver ge schoold is, zal nog wel meer van zich doen spreken. Voor een werkje als dat van Tele mann is haar materiaal geknipt, al is de laagte nog wat zwak. Tegen de zware op gave in Olman's compositie was zij echter niet opgewassen: daar eischen de lyrische climaxen een veel krachtiger geluid, om zich tegen het orkest en het koor te kun nen handhaven of deze te overstralen. De alt mevr Riek Hippe, beschikt op zichzelf wel over loffelijk materiaal, maar zij weet het niet goed te gebruiken. Tengevolge van een zekeren druk moest zij zich soms for- ceeren .terwijl haar voordracht te gelijk matig is. In Michel Qobets begroetten wij een tenor met een gezond, eenigszins barl- tonaal getimbreerd geluid, dat kundig ge produceerd wordt. Zijn eenvoudige, rustige (Ingez. Med.) RUSLAND. Een Maginot-linie. Naar gemeld wordt, ls maarschalk Worosjilof, de volkscommissaris voor de nationale verdediging uit de Krim naar Moskou teruggekeerd, om deel te nemen aan de militaire beraadslagingen ter be spoediging van het werk aan een „Magi not-linie", welke zou moeten bestaan uit een 30 mijl breede oorlogszone, loopende van de Oostzee naar de Zwarte Zee. Dit geheele gebied zou met mijnen worden belegd, welke, zoo een inval wordt ver richt. langs electrischen weg tot ontplof fing kunnen worden gebracht. 9922 (Ingez. Med.) wijze van zingen deed aangenaam aan. In de plaats van Otto Couperus mochten wU weer eens den bariton Hendrik Koning be groetten, een muzikaal, geroutineerd zan ger, die stellig veèl heeft bijgedragen tot het succes van deze uitvoering Een Juist geplaatste resonance verleent zijn stem veel draagkracht en hij beschikt over de noo- dige zekerheid, om zich met groote toewij ding aan zijn partijen te geven. Olman's propagandlstlsch-sociallstlsch werk leent zich uitnemend voor een arbei derskoor, dat een grooter en belangrijker muzikaal terrein wil bestrijken „De Stem des Volks" stapt ook hiermee van het zg. „kleingoed" af en wijdde zich met veel be zielende overgave aan deze zooveel moei lijker taak, waarin aan de koren, die op enkele momenten declameerend optreden, zulk een belangrijk onderdeel is opgedra- gen. De orkestlntermezzi lijken ons muzikaal en organisch minder geslaagd, dar. d'e waar het koor aan het woord is D* compositie voert naar een stralend en over tuigend hoogtepunt, in een vloeiende en dikwijls van inspiratie getuigende schrijf wijze. De tendenz komt uitnemend to' uitdrukking. Het suggestief zingende koor en het be schaafd spelend orkest hebben er ons, dank zij mede de toegewijde leiding van Krelage een geslaagde vertolking van gegeven. Het succes was dan ook zeer groot het auditorium heeft met spanning geluisterd. Den solisten zijn fraaie bloembouquetten aangeboden Het was een avond, waarover de nieuwe dirigent zeker tevreden geweest zal zijn en Wij met hèm! 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2