STADSNIEUWS Oe/i2ov^ Garnituur 55 cent Hevige brand te Steenwijk 79s(e Jaargang VRIJDAG 22 APRIL 1928 No. 23948 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend btj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.33 per week .V..7 f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f* portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj W. F. Verhey vcm Wijk. t Een voortreffelijk burger is heengegaan. In den ouderdom van 85 jaar is gis teravond na een langdurig ziekbed alhier overleden de heer W. F. Verhey van Wijk, directeur van de N.V. Tex tielfabriek Gebroeders van Wijk en Co., nestor der Leidsche industrieelen en in velerlei kwaliteit een vooraanstaande figuur in onze plaatselijke samen leving. Met den heer Verhey van Wijk verliest de Sleutelstad inderdaad een harer beste burgers; iemand die zijn geheele leven lang zijn persoon en werkkracht in dienst heeft gesteld van de gemeenschap en ondanks zijn drukken eigen werkkring steeds tijd, lust en gelegenheid wist te vinden voor het verrichten van socialen of maatschap- pelijken arbeid. Toen hij in het voorjaar van 1871 als 18-jarige jongeman werd opgenomen in de textielfabriek van zijn vader, lid van de firma Gebrs van Wijk en Co., luidde zijn naam nog „Van Wijk" zonder meer, doch toen hij in latere jaren mede-firmant werd en de gelijkluidende namen van zijn vader en hem telkens aanleiding gaven tot ver warring, besloot Jr. zijn naam te verande ren in Verhey van Wijk. De jonge Van Wijk stamde uit een ge slacht van textielfabrikanten. Zijn groot vader stichtte In 1818 aan de Heerengracht een dekenfabriek. Zijn beide zoons werden niet in dit bedrijf opgenomen, doch be gonnen een afzonderlijke fabriek. Later deed hij de zaak aan beide zoons over, na dat hij zich had geassocieerd met den heer B Corts Sr. In 1836 werd naast de be staande dekenfabriek in de Vestestraat een sajetspinnerij opgericht. De toenemende behoefte aan opvoering der productie, maakte uitbreiding der fabrieksrulmte noodzakelijk en toen in 1863 de sajetspin nerij van P. van Geer aan de Hoogewoerd te koop kwam. grepen de firmanten deze gelegenheid tot expansie met beide han den aan. Zoo stonden de zaken toen op 13 Januari 1871 de jonge Van Wijk in het bedrijf werd opgenomen. Aanvankelijk bepaalde hij njn werkkring tot de fabriek, waar hij wn grondige studie maakte van de wol tn haar bewerkingen Na den dood van den heer Corts in 1879 werd hem even nel de administratieve leiding van het bedrijf opgedragen; daarnaast behielden groote beminnelijkheid te kennen, in dank bare herinnering blijven voortleven. Hij ruste in vrede De verassching van het stoffelijk over schot zal plaats vinden as. Maandagmid dag te Westerveld na aankomst van den trein 15 u. 14 aldaar. J. Baak Jzn. t Oud-inspécteur van het Lager Onderwijs. Wijlen de heer J. Baak Jzn. Geheel onverwachts is gisteravond te zijnen huize, 65 jaar oud, overleden de heer J. Baak Jzn., die nog geen twee maanden geleden wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn functie van inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden neerlegde. De heer Baak werd 19 Februari 1873 te Scheveningen geboren en opgeleid aan de Rijksnormaalschool te 's Gravenhage, waar hij, na het verkrijgen der onderwijzersacte, met ingang van 21 April 1891 in dienst trad aan een openbare school. Hij was in die gemeente achtereenvolgens aan eenige o. 1. scholen werkzaam tn had het geluk te kunnen arbeiden onder zeer bekwame schoolhoofden In dien tijd waren de hoof den van groote scholen nog ambulant en konden zij zeer veel bijdragen tot de praktische vorming van het onderwijzend personeel. Onder hun degelijke leiding en voorbeeld ontwikkelde de heer Baak zich lot een kundig onderwijsman. Geen won der dan ook, dat hij, na alle rangen van onderwijzer doorloopen te hebben, werd benoemd tot hoofd eener school Als zoo- Wijlen de heer W. F. Verhey van Wijk. de fabrieksaangelegenheden zijn volle aan dacht. In 1882 werd hij benoemd tot lid van de firma. Geleidelijk is de fabriek uitgegroeid tot haar tegenwoordigen omvang en is zij ge worden een van Leiden's grootste textiel fabrieken, hetgeen voor een niet gering deel mede te danken is aan de groote werk kracht van den heer Verhey van Wijk, die gedurende meer dan zestig jaar aan haar voortdurende ontwikkeling en uitbreiding heeft gearbeid. Daarnaast vond hij nog tijd voor tal van functies in het openbare leven. Wij doen h:er slechts een greep uit vele: 9 jaar Uu van den gemeenteraad, 25 jaar lid van de Kamer van Koophandel, waarvan 15 laar ais voorzitter, voorzitter, secretaris en vwnmissarls van het departement Leiden m c- ™?r Nijverheid en Handel, waar- rw bb z*in Souden jubileum als in- ustrteel de gouden draagmedaille kreeg; Jaar secretaris en penn'ngmeester van Trvwu?' beiden der Mij, tot Bevordering der onkunst; voorzitter van het Fonitsl .who r>' van be' kerkbestuur der Waal haf rormcen'e' regent van verscheidene 3,J °-L van het Pieter Loridanshofje de Vrfi ï?e Varkenmarkt; voorzitter van min! \.KiesvereeniS!n-J officier van de wpee*, schutterijwaarvan hij het kruis cna 'enz""iav'gen dienst heeft verworven, thans teëtadFd11 6" W€lbesteed leven is voorrechf^j"2b'en's zal bij aUetl dle h€t toensch i„ dezen waarlijk goeden in al zijn hartelijken eenvoud en danig was hij werkzaam eerst aan de L. S. te Willemstad (N.-Br.) van 1 Dec 1901 tot 1 Mei 1905; daarna aan die te Hillegers- berg tot 1 Mei 1915. Op dien datum kwam hij te Leiden als hoofd aan de thans op geheven school aan de Van der Werff- straat. Streng en nauwgezet voor zichzelf bij het volbrengen van zijn schooltaak, vroeg hij dat ook van zijn onderwijzend perso neel. Op 1 Juli 1917 verwisselde de heer Baak zijn betrekking als schoolhoofd met die van schoolopziener, om op 1 Aug. 1924 op te treden als inspecteur van het lager on derwijs in de Inspectie Leiden. De betrekking van inspecteur bij het lager onderwijs is een veelzijdige. Zij strekt zich uit over het toezicht op het naleven der wettelijke bepalingen bij den bouw en inrichting van schoollokalen; het toezicht op de leerplannen der onderschei dene scholen; de voorbereiding van be noemingen van onderwijzend personeel, terwijl op geregelde tijden het voorzitter schap moet worden waargenomen van examen-commissies voor de acte-examens. Door uitgestrektheid der Inspectie Lei den die behalve de stad een groot aan tal buitengemeenten omvat was het aantal scholen, zoowel openbare als bij zondere, dat de heer Baak onder zijn toe zicht had. zeer talrijk. De bemoeiingen met den bouw van schoollokalen hebben den heer Baak veel tijd gekast. In tal van gemeenten toch. buiten Leiden, zoowel als in onze stad. moesten nieuwe scholen worden gebouwd en hierbij spaarde de heer Baak moeite noch tijd om deze zoo uitstekend mogelijk te doen inrichten. Ook voor de inwendige organisatie der school, het kennen en kunnen der leer lingen had hij steeds open oog. Zooveel in zijn vermogen lag, trachtte hij op de hoogte te blijven met de resultaten van het onderwijs aan de verschillende scho len en zeer juist wist hij te dezen op zichte de scholen te beoordeelen. Daarom was voor hem de voorbereiding voor per- soneelbenoeming geen formaliteit, maar nauwgezet werk. De inspectie Leiden bezat in den heer Baak een uitermate deskundig schoolman en een strikt onpartijdig ambtenaar met hooge plichtsopvatting. In verband met zijn wankelen gezond heidstoestand. welke geen enkele opwin ding toeliet, had het afscheid van zijn werkkring slechts in zeer intiemen kring plaats. Helaas heeft hij slechts kort van zijn zoo welverdiende rust mogen genieten. Zij, die hem nader leerden kennen, zul len de herinnering bewaren aan een man, die achter een streng uiterlijk een gevoelig hart verborg; iemand, die altijd bereid was te helpen, waar zijn hulp noodig was. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt a.s. Maandagmiddag om halfeen plaats op de begraafplaats „Rhijn- hof". 9 MEI RAADSZITTING. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan dag, 9 Mei 1938 a.s. Twee pak- en drie woonhuizen, benevens schuren en stallen algebrand. Vannacht te omstreeks kwart voor een, ontdekte een voorbijganger dat een zeer hevige uitslaande brand woedde in een der pakhuizen aan de haven te Steenwijk. Hij waarschuwde direct politie en brandweer. Het bleek dat het vuur woedde in een der houten pakhuizen, staande achter de woning, bewoond door den heer E. de Leeuw, welk pakhuis eigendom is van de hee- ren- H. Wagter en A. Kuiper. Weldra deelden de vlammen zich vandaar mede aan het pakhuis gelegen achter de grossierderij in koloniale waren en koffiebranderij van de wed. Ten Kate. Zoowel dit laatste pakhuis, dat eigen dom is van de wed. Ten Kate, als het eerste, dat tot den nok gevuld was met rollen asphalt en mastiek, stonden wel dra in lichter laaie. De hitte was zoo hevig, dat men onmogelijk dichtbij kon komen. Inlusschen waren de omwonenden, voorzoover zij niet reeds door het knetteren van de fel brandende pak huizen waren gewekt, gealarmeerd. In allerijl verlieten menschen en kinde ren in nachtgewaad hun woningen. De kleinen liepen schreiende rond en on derwijl trachtten de volwassenen zoo veel mogelijk van hun have en goed in veiligheid te brengen. De veehou der Aaldcrson gaf zijn koeien cn klein vee de vrijheid, opdat zij een goed heenkomen zoudeu kunnen vinden. Dit vee liep los op straat rond, hetgeen de verwarring nog vergrootte. Inmiddels was de brandweer van Steenwijk gekomen en weldra werd met eenige stralen water gegeven. Het was echter duidelijk dat zij alleen maar weinig zou kunnen beginnen. De beide pakhuizen waren reeds zoo goed als geheel verbrand en de vlam men hadden zich inmiddels nog mede gedeeld aan de huizen bewoond door E. de Leeuw, R. de Jong en de slagerij van den heer W. Visser. Van dit laat ste huis sloegen de vlammen weer over naar de schuren en stallen van den veehouder Aalderson en naar de schuur van den heer Volkers en de arbeiders woning van den heer Jongbloed. Op een gegeven oogenblik stonden zeven panden in brand. De motorspuit van Steenwljkerwold was intusschen even eens te hulp gekomen. In de haven vond zij volop water en met vereende krachten kon men toen het vuur be strijder., Weldra begon het te min deren cn na eenigen tijd hard werken was de brandweer het vuur meester. De beide houten pakhuizen zijn ge heel verloren gegaan. Bovendien ver brandden de slagerij van den heer Vis ser en de huizen, bewoond door E. de Leeuw cn R. de Jong, grootendeels. Van de schuren cn stallen van den veehouder Aaldcrson. is vrijwel niets behouden. Een geit, welke niet meer in vrijheid kon worden gesteld, is in de vlammen omgekomen. De woning van den heer Jongbloed kreeg veel schade. Vanmorgen was do brandweer nog steeds met de nabiussching bezig. De schade is zeer groot. Omtrent de oorzaak van den brand is niets be kend. Of alle gedupeerden verzekerd zijn is nog niet bekend. van zeer fijn fantasie weefsel, prima pas vorm, div. kleuren. Hemd of Pantalon, 9969 (Ingez. Lied.) De brand in de parapluieiabriek „Pluvius". ER WAS OPZET IN HET SPEL. De brandstichter na vier jaar gearresteerd. Ongeveer vier jaar geleden, in den nacht van 24 op 25 Mei 1934 brak brand uit in de destijds bestaande parapluiefabriek „Pluvius". Hoogewoerd hoek Kraaierstraat, waardoor dit perceel grootendeels uit brandde. De N.V. Brandverzekeringsmaatschappij van 1859. gevestigd te Dordrecht, keerde aan den toer.maligen directeur, den thans 43-jarigen F. J. S. de somma van f32.000 uit wegens geleden brand- en waterschade. Kort geleden kreeg de politie echter zoodanige aanwijzingen, dat zij dezer da gen is overgegaan tot de arrestatie van den 38-jarigen J. H. G„ directeur van een garagebedrijf te Den Haag. die ervan werd verdacht, dezen brand te hebben aangestoken. Tijdens het verhoor legde G., die zeer bevriend is met den directeur S„ inderdaad een volledige bekentenis af. Voorts kwam vast te staan, dat G. gehandeld heeft met medeweten van S. en voor zijn „vrienden dienst" betaling heeft ontvangen. De politie ging daarna ook over tot aan houding van den heer Sdie evenals G., in Den Haag woonachtig is. Morgen zullen beiden voor den Officier van Justitie worden geleid. BINNENLAND. Brandmelding op de Veluwe; brandwach ten sneller dan vliegtuigen (3de Blad)'. De resultaten der Oslo-conventie stelden onze regeering teleur (Binnenland, 3de Blad). Vergadering van het Nederiandsch Werk liedenverbond „Patrimonium" (Bin nenland. 3de Blad). Hevige brand te Steenwijk (1ste Blad). Noordwijk in „Bloemenpracht"; de offi- cieele opening van het Tuipenfeest (3de Blad). BUITENLAND. De Negus geeft het nog niet op (Buiten land, 1ste Blad). De verjaardag van de stichting van Rome (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Ook morgén zal het weer in onze omgeving zich nog niet wijzigen. ANTI REV. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE' P. J. Smit f Wijlen de heer P. J. Smit. Dr. J. E. Kroon schrijft ons: Gisteravond bereikte mij het bericht v»n het plotseling overlijden van den heer Smit, concierge der Openbare Leeszaal „Reuvens". Met hem is heengegaan een zeer plichtsgetrouw ambtenaar, die sinds de opening der Leeszaal in 1910 deze functie bekleedde. Hoezeer hij gewaardeerd werd, bleek wel in 1935 bij zijn 25 jarige ambtsvervulling. Niet alleen van de zijde van het bestuur, doch ook van het ge heels perscnrel, evenals van talrijke be zoekers en bezoeksters der leeszaal, mocht hij teen ondervinden, hoezeer zijn werk zaamheden op prijs werden gesteld. Aan vele en zeer talrijke bewijzen van belang stelling ontbrak het hem en zijn gezin dien dag niet. Tragisch is het feit. dat dit najaar de heer Smit zijn 65e levensjaar zou bereiken en hij daarna met 1 Jar. 1939 zijn rust zou gaan genieten. Dit heeft niet zco megen zijn. Het bestuur en personeel zal hem niet alleen noode missen, maar bij hen zal hij nog lang in herinnering blijven voortleven. De jaarvergadering. Gisteravond kwam deze kiesvereeniging in jaarvergadering bijeen in de bovenzaal van „Patrimonium". Na de opening op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer D. Parmentier, herinnerde deze aan enkele momenten uit het voorbije verkie zingsjaar en wekte voor de toekomst op met geloof en vertrouwen op God verder te werken. De zegeningen, niet het minst van de geestelijke vrijheid, weike we In ons vaderland mogen genieten, leggen "aartoe de heilige verplichting op. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester spraken ook van groo te dankbaarheid en waren belde in opti mistischer. toon gesteld. De secretaris her innerde echter aan het verlies van den 'n dezen kring zoo hoog gewaardeerden ds. Thomas, die meermalen, zooals hij het al- een kon, wist op te wekken tot inspanning an alle krachten in dagen van strijd. De penningmeester, de heer W Lam- booy Sr., kon het ledental, ondanks groo- 'e mutatie op het oude peil houden. Voor vijn onverdroten arbeid ten deze werd hem onder instemming der vergadering door den voorzitter welverdiende dank ge bracht. Tot lid der Kascommissie werd de heer v. d. Vos benoemd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden, de heeren W. van Cittert. G de Jong Ezn. en C. H. van Ulden werden herkozen. Het woord was daarna aan dr. J. v. d. Linden, beroepen missionair Dienaar des Woords voor Poerworedjo, die sprak over „Overheid en Zending" naar aanleiding van de voorgenomen wijziging of opheffing van Art. 177 Ind. R. R. In een principic-l betoog toonde spreker aan, hoe geheele af. :chafflng eisch is om het Evangelie in Ir.- dië van ongeoorloofde banden te ontdoen en het zijn vrijen loop te laten. De tijd en de omstandigheden zijn bovendien ook naar het oordeel van vroegere 'egenstar- ders rijp. Bij de bespreking werden vele vragen toegelicht en bleek hoe het or.de- werp en de spreker de volle belangstel ling der vergadering hadden. Belangiijke punten als de z.g. dubbele zending, het openstellen van Bali, enz., werden in den brcede besproken. Aan het einde der vergadering bracht de heer Parmentier den spreker hartelijk dank cn bad hem, die over eenige weken r,aar Java zal vertrekken, Gods zegen op dien moeilijken arbeid toe. De vergadering, welke beter bezocht had kunnen zijn, werd met gebed gesloten door den heer Melse.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1