Voor 4 R. I. te Weert DONDERDAG 21 APRIL 1938 No. 23947 STADSNIEUWS Match Aljechin-Capablanca om het wereldkampioenschap gaat niet door HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sie Jaargang De gebeurtenissen te Oss Herhaalde opwekking tot steun Dit numirbestaat uit DRIE Uaëen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3Tfcts7j)er regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2 35 per weet 77.'.".../..... f.0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.1 (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) DE SPOORWEGOVERGANG IN DEN MORSCHWEG. De overweg van den Morschweg in de spoorlijn LeldenWoerden ls ln twee helf ten verdeeld, zoodat het verkeer steeds ter rechterzijde de zoogenaamde vangpalen van de afsluitboomen moet passeeren. Daar meermalen aanrijdingen van deze vangpalen voorkwamen, heeft de A. N. W. B. aan de gemeente Leiden en aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen om voorzieningen verzocht. Nadat eerst vanwege de Spoorwegen voor reflectoren tegen een der vangpalen.ge zorgd is. zal thans van gemeentewege tot uitbreiding van de verlichting van genoem den overweg worden overgegaan, hetgeen ongetwijfeld aan de veiligheid van het ver keer op dit punt zal ten goede komen. Beleediging van den minister van Justitie KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Laatste bijeenkomst in dit seizoen. De laatste ledenvergadering in dit sei zoen. welke gisteravond door de afd. Lei den in het café-restaurant ..In den Ver gulden Turk" werd gehouden, was vrij goed bezet. Te acht uur precies sprak de voorzitter eenige woorden van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de leeraren en leerlingen van den Alg. Tuln- bouwwintercursus, die als het ware een napraatje zouden houden over het ln een afgeloopen winter gegeven tuinbouwon- ocnvijs. Nadat de notulen waren voorgele zen en eenige nieuwe leden waren ge balloteerd, werd een schrijven behandeld van den Bond v. Oud-leerlingen der Tuin- bouwcursussen, waarin verzocht werd een cursus te willen oprichten ln fruitteelt. In de eerstvolgende commissievergadering zal dit verzoek nader worden uitgewerkt. Verduidelijkt door tal van fraaie licht beelden gaven vervolgens de onderwijzers van den Alg. Tuinbouwwintercursus een demonstratie van het gedurende den af geloopen winter gegeven tuinbouwonder- wijs. Zoo behandelde de heer H. Veenddrp I de vakken plantkunde en beschadigingen, de heer J. de Groot, scheikunde en bemes ting. terwijl de heer D. de Jongh, de elec- trische bodemverwarming in den tuinbouw besprak Het was voor de aanwezige leer lingen een zeer mooie repetitie van het ge noten onderwijs. Na de pauze werd besloten om bij ge noegzame deelneming begin Juli een ex cursie te houden naar 's Hertogenbosch en Vught. waarna de heer J. Mater een inge komen vraag, betreffende de Pelorle bij Digitalis, beantwoordde. Spr. vertelde o. a.. cat men in zulke gevallen te doen heeft met een samenvloeiing der eindknoppen, waardoor een bijzondere mooie topbloem ontstaat; dat dergelijke pelorieën zich in verschillende vormen kunnen voordoen en dat de werkelijke oorzaak van deze ver schijnselen niet direct bekend ls. Hierop volgde een zeer aangename ge- uachtenwisseling, waarna de voorzitter, na de ronvraag deze laatste, doch niet de minst geslaagde bijeenkomst sloot met de aanwezigen een prettigen zomer te wen- scnen en een „tot weerziens" op de a.s. zo- merexcursie toe te roepen. Officier van Justitie te Den Haag grijpt in. Aangezien de persoon van den Mi nister van Justitie langs verschillenden weg zou zijn beleedigd, heeft de offi cier van Justitie te 's-Gravenhage, naar het A.N.P. meldt, het noodig geoordeeld in te grijpen en zijn door hem opspo ring en verhoor en strafrechterlijke vervolging gelast van de verantwoor delijke personen. Naar wij verder vernemen, heeft hij aan de Leidsche politie opgedragen een onderzoek in te stellen naar de her komst van het artikel, voorkomende in het alhier verschijnend „Nationaal Dagblad" van Woensdag 13 April j.l., waarin dit Blad o.m. de vier volgende „eischen" stelde: lo. de onmiddellijke verwijdering van de pastoors Visser en Bloem uit Oss; Zo. onmiddellijk aftreden van burge meester Ploegmakers van Oss; 3o. het heengaan van minister Goseling; en den procureur-generaal te Den Bosch; io. eerherstel voor de Koninklijke Ma rechaussee. A.S. KAPPERS DEMONSTREEREN. „HET DIACONESSENHUIS". De jaarvergadering. Dezer dagen werd de jaarvergadering senouden van de Chr. Vereeniging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis" alhier. Secretaris en penningmeester brachten hun jaarverslagen uit. Daaruit bleek o.m.. aat wijlen jhr. De Gijselaar, oud-burge meester van Leiden aan het Diaconessen- am £.eeft gelegateerd een bedrag groot i.suu. De rekening van den penningmees ter werd goedgekeurd en hem werd dé- cnarge verleend. Heiaas moest professor dr. H. M. van «es voor het lidmaatschap met ingang van t Januari 1938 bedanken wegens gezond- neidsredenen. Van 1920 af was hü voor zitter van het bestuur. Bij de Kerstfeest- "lering werd afscheid van hem genomen en hem dank gebracht voor het vele, dat i-i) voor het Huis heeft gedaan. Hij werd zoodanig opgevolgd door prof. dr. J. N. vakhuizen van den Brink. Als secretaris en penningmeester fungeeren thans de ™eren mr. L. Sprey en D. Vermeulen, bei den te Oegstgeest. Tot nieuwe leden wer- jr.n verkozen de heeren mr. J. W. Wol- nnngh van der Hoop te Katwijk en R. A. n te Leiden. De heer mr. P. J. Iden- ™rg meest wegens drukke werkzaamhe- 2 voor het lidmaatschap bedanken, ♦üüi a^nta' der in 1937 opgenomen pa- leP 1770 het aantal verpleeg- nin 333het aantal operaties 1159. ue Periodiek aftredende leden mevr. M. i,' ™enalnck-Daubanton te Leiden en de vH!r' J- W. Woldringh van dei; Hoop te huw! ^mede de voorzitter prof. Bak- Mei h Vc.n den Brink, werden herkozen, vnnr uE' Drost fe Oegstgeest wenschte knm„„ „."oemhig nict id aanmerking te de» o,'. j- Drost en prof. Van Nes wer- boemd eere'fden van de vereeniging be- Uitreiking van diploma's. In de groote zaal van „Den Burcht" zijn gisteravond onder groote belangstelling de eindexamens gehouden van de Leidsche school van den Nederl. Kappersbond. Daar waar we anders gewoon zijn ver gaderingen bij te wonen en gewichtige toespraken te beluisteren, stond nu een lange tafel, beladen met scharen en kam men. friseertangen en tondeuses, spiritus branders en geheimzinnige electrische apparaten, kortom beladen met alles wat tegenwoordig noodzakelijk is om 's men- schen hoofdhaar en daarmede bedoelen we niet in de laatste plaats dat van het zwakke geslacht, „op peil te houden". Op die lange tafel stond ook. een twin tigtal spiegels, die elk het beeld weer kaatsten van evenzooveel vrouwelijke of mannelijke slachtoffers, die gelaten mm al dan niet glanzende lokken lieten inkor ten, plooien en vormen. Doch niet deze klanten waren gister avond koning, zij vormden slechts de examenopgaven, de vraagstukken, die de kappers in spé hadden op te lossen. Bedrijvig en vol toewijding, sommigen met de tong uit den mond van inspan ning wel te verstaan waren de jeugdige haarkunstenaressen en -kunstenaars aan het werk. Hier een piekje wegknippend, daar een golfje wat aandikkend, dan weer eens enkele stappen achteruitgaande om met half gesloten oogen het bereikte resul taat te bekijken, voltooiden zij hun „meesterstuk", dat het sluitstuk moest vormen van de lessen, die zij in den af geloopen winter hebben gevolgd. Een oor deel over het geleverde werk zullen wij niet vellen; niet omdat we bevreesd zijn voor wraak, wanneer wij straks zelf onder het mes moeten, doch om de eenvoudige reden, dat we ons daartoe niet bevoegd achten. Doch wel kunnen we mededeelen, dat wei-deskundigen uiterst tevreden waren over de prestaties der leerlingen. In dank ontvangen van: R. V. f. 1.mevr. C. f. 1.benevens eenige boeken en gezelschapsspelen; mevr. v. d. H. een veertigtal romans. Wij vestigen er de aandacht op, dat wij nog slechts gedurende enkele dagen de gelegenheid openstellen om door bemiddeling van ons Blad giften in geld of natura te schenken ten behoeve van de inrichting eener algemeene cantine voor de militairen van het 4e R. I. te Weert, waar alle onderofficieren en soldaten, ongeacht hun godsdienstige of politieke gezindheid, van harte welkom zijn. In dit verband herinne ren wij aan hetgeen wij reeds eerder schreven: er is in Weert vrijwel geen gelegenheid, waar alle militairen 's avonds na volbrachten diensttijd of des Zondags in een gezellig milieu gepaste ontspanning kunnen vinden. Zoolang de kazernebouw nog niet is voltooid en daarmede gaat minstens een geheel jaar gemoeid! zijn de miliciens in hun vrijen tijd geheel aan zichzelf overgelaten en zwerven zij doelloos door de stad. Hoeveel prettiger zou het verblijf voor de jongelui in Weert zijn, wan neer er een gezellig ingericht ontspanningslokaal was, waar zij 's avonds konden bijeenkomen eh gepast amusement vinden. Overtuigd als wij en velen met ons zijn, dat de huidige toestand in hooge mate ongewenscht moet worden genoemd, doen wij van deze plaats nogmaals een dringend beroep op allen, die de Nederlandsche weermacht en het 4e R. I. in het bijzonder een goed hart toedragen, om de inrichting van een zoodanig milieu mogelijk te maken door voor dit doel iets af te staan, hetzij geld of goed. ELK BEDRAG IS WELKOM, OOK HET KLEINSTE!! Bijdragen kunnen worden gestort op onze girorekening, nr. 57055 onder vermelding „Voor 4e R.I. te Weert" en worden, evenals gezel schapsspelen, lectuur e.d., ook gaarne aan ons Bureau in ontvangst genomen. Toen alle examinandi hun taak vol bracht hadden, nam de voorzitter, de heer v. d Vlist, het woord. Spr. wees op het groote succes van den cursus, welke in den afgeloopen winter niet minder dan tachtig leerlingen, telde en roemde de pret tige samenwerking tusschen schoolbestuur, leeraren en leerlingen. De heer Comax, bondsvoorzitter, sprak eveneens enkele hartelijke woorden tot de aanwezigen en bracht spciaal het school bestuur en den heer Botze hulde voor de uitstekende resultaten, door hen behaald. De avond werd o.m. bijgewoond door de volledige besturen van de afdeelingen Den Haag, Wassenaar en Aiphen a. d Rijn. Gedemonstreerd werd door den heer C. F. van Dijl uit Dordrecht, die verschillende bewerkingen met Zwartkop-producten liet zien. den heer C van Leeuwen uit Den Haag. die hygiënische huidverzorging demonstreerde en de firma W. A. Neer voort uit Den Haag. die de producten van Maison Gallia uit Parijs toonde De avond werd opgeluisterd door de band van den heer W. Bemelman. Het werk der dames werd beoordeeld door den heer A. G. van Belle en dat der heeren door den heer H. Botze. Wat het damesvak betreft, werd aan de volgende leerlingen een einddiploma uitgereikt: Mej. L. v. Loef (Leidenl; mej. J J. M. v. Rijn i Roelofarendsveen iJ. L. v. Rhoon (Roelofarendsveen)J. Vogel (Nieuwe- Met Flohr thans onderhandelingen gaande. Ook geen match EuweCapablanca. Naar wij vernamen zal de match tusschen Aljechin en Capablanca, waar bij de titel van wereldkampioen de inzet zou zijn. geen doorgang vinden, omdat de Cubaan zulke hooge eischen stelde, dat de organisatoren in Uruguay van het plan hebben moeten afzien. Aljschin had naar men weet, voor deze match dezelfde voorwaarden ge steld als die, welke in de eerste match tusschen beide meesters hebben gegol den. De wereldkampioen vroeg n.l. 10.000 gouddollars. Capablanca schijnt daarnevens een bedrag te hebben ge vraagd, waaraan de organisatoren in Uruguay niet hebben kunnen voldoen. Aljechin Ls thans, naar wij verder vernemen, in contact getreden met Flohr en de kans is groot, dat in 1939 een match om den titel tusschen den Tsjechischen grootmeester en Aljechin zal plaats vinden. Flohr heeft Aljechin medegedeeld, dat de noodige financiën reeds ter be schikking zijn. De condities voor een match Aljechin-Flohr zijn van Alje chin's zijde dezelfde, als die, welke voor den kamp tegen Euwe golden. Inmiddels heeft Aljechin de uitnoodi- ging naar Praag te komen, aangeno men. Nu er geen ontmoeting tusschen Aljechin en Capablanca om den titel tot stand is gekomen, is automatisch de match tusschen Euwe en Capablanca welke met Kerstmis van dit jaar in ons land geprojecteerd was, van de baan. Pekela) en J. Snel (Alphen a. d. Rijn). Heerencursus: Joh. v. Stijn (Warmond); A. A. Tibboel (Leiden); C Bedeker (Kat wijk aan Zee); J. W. Stolk Gouda); H. B. Pijpers (Leiden) en v. Schaik (Katwijk aan Zee). BINNENLAND. De voortgezette vergadering der Chr. Hist. Unie. (Binnenland, 3e Blad). De Eerste Kamer over de ruilverkavelings- wet. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Steun aan de tuinderij. (Land- en Tuln- bouw, 3e Blad). De gebeurtenissen te Oss. (3e Blad), BUITENLAND. De komende politieke besprekingen. (Bui tenland, le Blad). Na versterkingen te hebben ontvangen, zijn de Japanners weer in het offensief. (le Blad). Franco breidt zijn bezit langs de Middel- landsche Zee uit en bereikt de Fran- sche grens in Noord-Catalonië. (le BI.) Scheuring in het kamp der nationale unie in Polen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". De jaarlijksche huisvlijttentoonstelling. Bovengenoemde vereeniging. die dit jaar haar derde lustrum viert, heeft in de Chr. school Oosterstraat haar jaarlijksche huis- vlij ttentoons telling ingericht, welke ditmaal op een aanmerkelijk grooter aantal inzen dingen kan bogen dan in vorige jaren. Vooral de volwassenen hebben zich dezen keer beijverd om goed voor den dag te komen, zoodat de gewone zalen niet vol doende expositieruimte boden en nog een afzonderlijk lokaal daarvoor moest worden ingericht. De merkwaardigste inzending is wel die van den heer L. W. Jacobse. een krassen grijsaard van liefst 87 jaar. die met zijn prachtig metaalzaagwerk in de afdeeling seniores terecht den eersten orijs verwierf. Verder zijn er in de damesafdeeling fraaie hand. en borduurwerken te bewonderen, terwijl de leerlingen van de christelijke scholen Munniken. en Oosterstraat vele werkstukken teir opluistering inzonden. De iury. bestaande uit de heeren van Zwieten de Blom en v. d. Ende voor de heeren- en de dames de Zwaan-Bruyn en Boehmer voor de damesafdeeling kende de bekroningen als volgt toe: Afd. jongens 67 jaar: I. van Meurs, le Dr.: C. Horsman 2e pr Iden 89 jaar: Jan Horsman le pr.; L. van Meurs 2e pr.: Jac. Leemans eerv. verm.; Henk Pielanen eerv. verm. Idem 10—14 laar: J. L. van Tongeren le pr.; G. Verlind 2e nr.; Nico Hollebeek eerv. verm.; J L. van Tongeren 2 eerv. verm.; Jan van Heynlngen. eerv. verm. Idem 1518 jaar: G. Trouwee le pr W. F. Wekerman 2e pr.; W. v. d. Pluym eerv. evrm.; M. Sjardijn eerv. verm.; J. Trouwee eerv. verm. Mannen boven 18 jaar: L. W Jacobse le Dr.; H de Moed 2e pr.; L. Koekebakker 3e pr.; C. Nieuwenhuys eerepr D. J. Kien- jet eerv. verm.; J. G. Kaak 2 eerv. verm. Meisjes 67 jaar: Greta Zwart le pr. Idem 89 jaar: Corrie Stokhuyzen le pr Mientje Verplanken 2e cr Idem 1014 jaar: Elsje Kukler le pr.; Rie van Es 2e pr.; Maartje Brugmans 3e pr A. Trouwee. eerv. verm. Idem 1518 jaar: Elsje Lepelaar le pr.; N. Serlle 2e pr. Dames boven 18 jaar: mej. Beekman le pr.; mej Ouwerkerk 2e pr.; mej. Rijnsbur ger eerv. verm.; mej. Flaman eerv. verm.; mej. Linschoten eerv. verm.; mej. Brug mans eerv. verm.; mej. de Lange. eerv. verm. De tentoonstelling, waaraan ook ver schillende attracties verbonden zijn. blijft heden, en morgenavond nog ter bezichti ging opengesteld. Het weertype in onze omgeving zal voorloopig nog niet veran deren. JUBILEUM BIJ A. W. SIJTHOFFS UITGEVERSMIJ. N. V. Heden herdenkt de heer H. Leemans, boekdrukker bij A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij N.V., den dag dat hij voor 25 jaar als leerling bij deze firma in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen ten kan tore der Vennootschap door den directeur op hartelijke wijze ontvangen en zeer waardcerend toegesproken. Hem werd de gebruikelijke gratificatie aangeboden, ter wijl de echtgenoote van den jubilaris met een plant werd verrast. Nadat de algemeen-procuratiehouder en de bedrijfsleider van hun sympathie voor den bekwamen jubilaris hadden blijk ge geven en hem namens de chefs een sou venir was geoffreerd, vond in een der fa- briekslokalen de huldiging door het ge- heele personeel plaats. Hier bleek, dat de heer L. ook bij zijn collega's goed staat aangeschreven. Een geschenk en bloemen voor de echtgenoote van den jubilaris vormden het slot van deze feestelijke her denking. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Reederij Gebr. Harland, Maresingel 11, Leiden: passagierss toom boo tdlenst; ver- huurinrichting van booten. Vennooten J. Harland en H. Harland, leiden. Wijzigingen: Leidsche Kalkzandsteenfabriek. Rijnkade 20. Leiden. Uittredende commissarissen F. J. van der Vlugt, Den Haag; H. Renger, Den Haag en E. Zwolsman, Den Haag. E. Bakker en Zoon, Dorpsstraat 34, Noord- wijkerhout; brandstoffenhandel. De vennootschap onder firma ls met in gang van 1 April 1936 ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door E. Bakker Kzn.. als eenig eigenaar, onder diens eigen naam. Opheffing: Turnhout en Geerlings. Berg Amolaan 25, Voorhout; handel in bloembollen en aan verwante artikelen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1