BINNENLAND VIM Drie millioen meer voor defensie Iht Jaargang LEfDSCH DAGBLAD, Woensdag 20 April 1938 Derde Blad No. 2394$ Versnelde afbouw van vier mijnenvegers reinigt alles! Bloemen van het Noordwijksche Koningin-Emma-duin. Aanbieding ten Paleize. Zonder dat daaraan van te voren eenige ruchtbaarheid was gegeven, heeft gisteren ten Paleize Noordeinde te Den Haag de aanbieding plaats ge had van twee fraaie bloemenmanden, die gevuld waren met de bloemen, waarvan de bollen het vorige jaar door de schooljeugd rijn geplant op het Koningin Emmaduin te Noordwijk aan Zee. Deze aanbieding geschiedde door 8 Noord wijksche kinderen, van iedere school één, die de bloemen eerst op het Koningin Em maduin geplukt hadden ZIJ gingen ver volgens onder het geleide van de heeren t, Wely en v. d. Meer, resp. voorz. en lid van 't Noordwijksche Bloemencomité en van een zuster der mr. dr. v. d. Bergh- stichting naar Den Haag, waar het groepje kinderen, w.o. een tweeling, op het Paleis een zeer vriendelijke ontvangst ten deel viel. De bloemenmanden, bestemd voor H. M de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana, werden aangeboden aan den Adju dant van Dienst, die daarvoor namens Hare Majesteit zijn hartelijken dank uit- sprak. Hierop werden de kinden getracteerd op een kopje chocolade, terwijl zij vervolgens het Paleis gedeeltelijk mochten bezichti gen kan zich voorstellen hoezeer de kinderen van dit uitstapje genoten heb ben en het zich tot een eer rekenden, deel te mogen uitmaken van deze „deputatie der Noordwijksche Jeugd"! Geen weg-geld meer in Brabant voor niet-ingezetenen. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant deelen mede: Op 1 Mei a.s. treden de volgende wijzi gingen der weggeldverordening van Noord- Brabant in werking: le. Definitieve invoering der z.g. vacan- tlekaarten voor rijwielen, geldig voor de maanden Juli. Augustus en September te gen een tarief van f. 1.25; 2e. Verlaging van het tarief voor z.g. tandems van f. 6.tot f. 4.voor vacan- tiekaarten dus tot Vi x f. 4.is f. 2. 3e. Algeheele vrijstelling van niet- ingezetenen der provincie van de be taling van weggeld met afschaffing van de vijftiendaagsche tweemaands- en viermaandskaarten. De ze vrijstelling geldt echter alleen voor personen, die aan den opsporings ambtenaar op diens eerste vordering aantoonen, dat zij den zetel van hun bestuur of hun hoofdverblijf niet bin- 1 nen deze provincie hebben. Om voor deze vrijstelling in aanmerking te komen, moet men zich dus als niet- ingezetenen legitimeeren. Officieele be scheiden als paspoorten, bewijzen van Ne- talanderschap. rijbewijzen en dergelijke kunnen daartoe dienen, doch ook niet-of- ftcieele stukken, zooals lidmaatschaps kaarten van bekende vereenigingen. enz. Niet altijd echter zullen deze stukken af doende bewijs opleveren, daar de woon plaats sedert de afgifte daarvan kan zijn gewijzigd. De opsporingsambtenaar kan hieromtrent nader bewijs vorderen. Hij. die weigert of in gebreke blijft aan te toonen. dat hij niet-ingezetene is. zal worden bekeurd wegens het gebruik ma ken van den provincialen weg zonder rij kaart. Prins Bernhard op de terugreis. Na een vacantie van eenïge weken in het buitenland is Z.K.H. Prins Bern hard thans op de terugreis in gezel schap van Prins Aschwin. Gisteren heeft hij per auto Cannes verlaten. Tusschen Cannes en Lyon werd de reis eenigen tijd door motorpech opgehou den. Nadat de panne verholpen was, werd de reis voortgezet. De K. L. M. in 1937. Gunstiger resultaten dan in 1936. Aan het Jaarverslag der K.L.M. ontlee- nen wij het volgende: In 1937 ontwikkelde het bedrijf zich over liet algemeen in gunstigen zin. De aan houdende politieke onzekerheid in ver scheidene landen drukte haar stempel ech ter zoo zeer op het bedrijfsleven, dat daarvan ook de luchtvaart de gevolgen in sterke mate ondervond. Toch wijzen de bedrijfsresultaten over 1937 een vermeerdering aan van 6000 pas sagiers In vergelijking met 1936, van ruim 150 000 kg vracht en bijna 200.000 kg post De vloot der K.L.M bestond ln 1937 uit 33. op 31 December 1937 uit 44 vliegtuigen. De KLM. vloog in 1937 36 817 uren l lv. j. 31.1921 en legde daarbij af 8 471.804 k.m. (v. j. 6.828.391 waarvan 3.314.465 k.m. (v. j. 3.043.475) op de Amsterdam-Batavia Lijn. Er werden 7 073.951 ton k.m. (v. j. 5.609.391) geproduceerd op het Europee- sche net. waarvan 4 890.200 i (v. J. 2.764 200) ton k.m. op de Indië-route. Op 31 December 1937 had de K L M. 69 vliegtuigbestuurders in vasten dienst, 42 boordwerktuigkundigen. 45 radiotelegra fisten. 18 stewards en 15 stewardessen Het corps gezagvoerders op de Amsterdam- Bat avla route werd op 25 gebracht. Op de Indië-route werd In 1937 oen drie- wekelijksche dienst ingelegd. Het passagiersvervoer had in 1937 op de Indië-lijn een omvang van bijna 18 mil- lioen nassagiers/kllometer tegenover ruim 12'/, millioen in het vorige jaar, een ver meerdering van 40 pet. ongeveer. Het postvervoer nam toe van 738.781 ton/km. tot 1 248 128 ton 'km. in 1937, een groei dus van bijna 70 pet Door de West-Indlë afd der K.L.M. wer den sedert de oprichting 12.000 passagiers vervoerd. Het passagiersvervoer in de West is in 1937 bijna verdubbeld. Het steeg van rond 3500 luchtreizigers in 1937 tot 6300. Het vrachtvervoer vermeerderde met 22.000 kg tot 43 169 kg., terwijl het postvervoer 3239 kg bedroeg iv. j. 735). De ontvangsten van dit verslagjaar be droegen f. 8 900.000 hetgeen ruim f. 2.000.000 meer beteekent dan in het jaar 1936. ter wijl het verlies, gedekt door subsidie, on geveer even groot bleef als in het jaar 1936 n.l. f. 1 550.000, zoodat het jaar 1937 een belangrijke vooruitgang beteekende op den weg naar de rentabiliteit. Het Westland één gemeente? Raad van Naaldwijk voor samenvoeging. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Naaldwijk drongen verschillende raadsleden bij de behandeling van het voorstel van Ged. Staten. inzake grenswijziging van de gemeenten Monster. Wateringen, Naald wijk, 's-Gravenzande en de Lier aan op de samenvoeging van alle Westlandsche dor pen tot één gemeente. De door Ged. Staten voorgestelde grenswijziging behelst het voegen van de buurtschap, Kwintsheul, die thans onder verschillende gemeenten is verdeeld, bij de gemeente Wateringen. Het inwonersaantal van Wateringen zal hier door met zeshonderd stijgen. De burgemeester van Naaldwijk, de heer Th. P. J. Eisen betoogde, dat de samen smelting van alle Westlandsche dorpen tot één gemeente economisch het geheele Westland ten goede zal komen. Tevens zal er dan een eind komen aan den nadee- ligen en onderlingen naijver tusschen de verschillende gemeenten. Besloten werd den wensch tot samenvoeging van alle Westlandsche dorpen schriftelijk aan Ged. Staten kenbaar te maken. VERDWIJNT „DE ABDIJ" TE MIDDELBURG? TWAALFDE BINNENSCHEEPVAART CONGRES. Hedenmorgen geopend. Onder voorzitterschap van den oud-mi nister van Waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude wordt vandaag en mor gen te Nijmegen het twaalfde Nederland- schc binnenscheepvaart-eongres gehouden. De openingszitting van het congres werd hedenmorgen o.a. bijgewoond door de eere voorzitters. mr. dr. ir. J. A M. v. Buuren. minister van Waterstaat, mr. S. baron van Heemstra, commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland en J. A. H. Steinweg, burgemeester van Nijmegen. Na een begroetingsrede van jhr. ir van Lidth de Jeude, hield minister van Buuren een openingsrede. Regeering stelt onteigening voor. Ingediend is een wetsontwerp tot onteige ning van de bekende, gedeeltelijk als hotel ingerichte, Abdij te Middelburg, ten be hoeve van de uitbreidng van de provinciale griffie van Zeeland. In de memorie van toelichting, die dit wetsontwerp vergezeld, wordt gewezen op het nijpend gebrek aan ruimte op bedoelde griffie. Het behoeft geen betoog, zoo wordt ge zegd, dat, waar sedert eeuwen het hoogste burgerlijk gezag in Zeeland gezeteld is in de Abdij, overwegingen van historlschen en traditioneelen aard zich verzetten tegen een verplaatsing van den zetel en den ad ministratieven dienst van het provinciaal bestuur naar een ander gebouw in de ge meente Middelburg. Voorziening binnen bovenbedoeld gebouwencomplex is daarom geboden. Wanneer het geheele hotel, met dépen dance. ter beschikking van het Rijk komt, zal zich een welkome gelegenheid voordoen om ook aan het bestaande ruimtegebrek in het Rijksarchiefgebouw te Middelburg hetwelk eveneens in het Abdijcomplex is gevestigd de zoo noodzakelijke oplossing te geven. Verder wordt er op gewezen, dat het uit een oogpunt van monumentenzorg van het grootste belang is. dat de geheele Abdy rijkseigendom is. De regeering is verder van meening. dat het verdwijnen van hotel „De Abdii" voor het vreemdelingenverkeer van Middelburg geen ramp beteekent. „TROMP" NEEMT SNELHEIDSPROEVEN. De jongste aanwinst van de Nederland- sche marine, de flottieljeleider „Tromp" is gistermiddag van Amsterdam naar Schot land vertrokken, waar ter hoogte van Glasgow in diep water snelheidsproeven worden genomen Commandant van het schip is kolonel L A. C. M. Doorman. De „Tromp" wordt met een week. hoog stens tien dagen in Amsterdam terugver wacht voor de afwerking van het geheel. De evenredige vracht- verdeeling. Instemming in de Eerste Kamer. Volgens het verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van oe wet van 5 Mei 1933. houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zoo vel mogelijk evenredige vrachtverdeellng ,n de binnenscheepvaart, verklaarden eenige leden zich met de voorgestelde ver lenging van den in artikel 13 der wet van Mei 1933 gestelden termijn tot 1 Juli 1938 «er wel te kunnen vereenigen. Van veel belang scheen hun voorts de "'laiging, die in art. 13 der wet de woor den: „zoomede de overgang tot den nor malen toestand" doet vervallen. De ver houdingen ln de binnenscheepvaart zijn. oor welke oorzaken dan ook. nog verre an normaal Hetgeen de minister in de **!?de Kamer te dezer zake heeft opge- I 'oden ^ati volledige instemming dezer v.?'! zagen met veel belangstelling uit naar Wc.1. erp van wet, dat thans in voor- is. Naar hunne meening is Mei io« van de uitvoering der wet van 5 de kt de Eroote fout geweest, dat wel ee.. ainnenscheepvaart aan banden werd culiprè en dan nog in hoofdzaak de parti- klein,,,. binnenscheepvaart, inclusief de tepj'. o recders, terwül de groote binnen- vril.tli» door allerlei ontheffingen verve». S? verkregen, doch de andere voer "middelen, zooals beurtvaartautover- een v" fpoorwegen vrij bleven of althans kielden ?rootere mate van vrijheid be- Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijksbegroo- ting voor 1937. Aan de Memorie van Toe lichting is het volgende ontleend: In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het le hoofdstuk der Rijks- begrooting voor 1937 werd door de Regee ring toegezegd, zoodra over de noodige ge gevens betreffende den invloed van de monetaire maatregelen op de begrooting 1937 beschikt zou worden, door de indie ning van suppletoire begrootingen de ver- eischte correcties te zullen aanbrengen. Thans kan ten aanzien van een aantal artikelen der Defensiebegrooting 1937 wor den becijferd, welke verhoogingen deze artikelen door de monetaire maatregelen zullen ondergaan. Het onderwerpelijke wetsontwero strekt tot het aanbrengen van bovenbedoelde correcties, voor zoover deze thans bekend zijn tot een totaal bedrag van rond f. 700.000. Voorts is mede aanleiding geweest tot het indienen van dit wetsontwerp: a. Het houden van de derde herhalings oefening in October jl.; b. het aanstellen in vasten dienst op 1 Juli 1937 van een groot aantal arbeidscon tracten, die blijvende functies innemen; c. eenige dringend noodzakelijke uitgaven ten behoeve van het materieel en het per soneel, welke in hoofdzaak betreffen: 1. verbouwing en inrichting van het voormalig gebouw van den Pensioen raad; 2. versnelde afbouw van 4 mijnen vegers en bijwerkrekening van H. Ms. O 16: 3. convooidiensten in de Spaansche wateren (brandstoffen en herstellin gen); verblijf van H. Ms. van Galen in dc Chineeschc wateren; afsleepen van H. Ms. Hertog Hendrik in den Grickschen archipel; 4. aanmaak van torpedo's in eigen beheer (bouw van een werkplaats en aanschaffing van werktuigen); 5. bouw ert inrichting van een vuur- leidingsherstelwerkplaats; 6. voorzieningen aan magazijnen en huren van bergruimte in verband met de aanschaffing van nieuw materieel (Defensiefonds) voor de landmacht; 7. tewerkstelling van tijdelijk perso neel bij den bouw der kazematten en andeie geniewerken; 8. meer uitgaven voor reis- en ver blijfkosten. ziekenverpleging en koet- winnersvergoeding 9. uitbreiding van het aantal cadet ten bij de Kon. Mil. Academie; 10. bijdrage Nationale Luchtvaart laboratorium; 11. inkoop van diensttijd van capitu- lanten. In totaal wordt een bedrag van f. 2.946.800 meer aangevraagd. Het is niet mogelijk gebleken het geheele bedrag der verhoogingen te compenseeren door vermindering van de op andere arti kelen toegestane bedragen. Bij de artikelen wordt o.a. nog het vol gende opgemerkt: Ten einde niet meer geheel van het bui tenland afhankelijk te zijn. is de wensche- lijkheid gebleken een gedeelte van de voor de Zeemacht benoodigde torpedo's in den vervolge hier te lande te vervaardigen Dit heeft bovendien het voordeel dat een groot gedeelte van de te betalen gelden voor de zeer kostbare torpedo's binnenslands wordt besteed en derhalve de werkgelegenheid wordt verruimd. Daarvoor is echter noodig, dat een werk plaats wordt gebouwd, welke van de noo dige outillage dient te worden voorzien. Met het oog op den gewenschten spoed is met de uitvoering van een en ander reeds een aanvang gemaakt. Voor de scholing van het geschutmakers- personeel is het dringend gewenscht. dat de herstellingen van vuurleidingsinstalla ties in eigen beheer kunnen geschieden. Het inrichten van een daarvoor bestemde werkplaats was met het oog op den terug keer naar Nederland van H. Ms. Java in 1937 en H. Ms. Johan Maurits van Nassau in 1938, urgent geworden. Jaarvergadering der C. H. Unie. Openingsrede van jhr. de Geer. Heden is in Krasnapolsky te Amsterdam de Chrlstelljk-Historische Unie in algemeene vergadering bijeengekomen. In zijn openingsrede herinnerde de voor zitter Jhr. mr. D J. de Geer aan de uitslag der Kamerverkiezingen, waar de C.H.U., de St. Ger. en de Herv Geref. stemmen verlo ren aan de A.R, Partij. De verschuiving ten ongunste van de Christelijk-Historischen is volgens spr. in hoofdzaak veroorzaakt door de zuiging. die ditmaal uitging van een verwante zuster partij. Het kwam spr hier twijfelachtig voor dat de mildere economische tempera tuur. welke tijdens de verkiezingen heerschte, op den uitslag niet zonder in vloed is geweest en dat met name de Anti revolutionaire en de Vrijzinnig-Democra tische partij daarvan profijt hebben gehad. Uitgeput is de kwestie hiermede niet. Vooreerst is er niet mee belicht het verlies, dat de Chr. Historische Unie heeft geleden naar de zijde van de Christ Dem Unie. Bovendien mag men niet de oogen sluiten voor de leemtes, die ln de partij bestaan en die bij de jongste verkiezingen scherp naar voren zijn getreden. Juist die leemtes zijn oorzaak, dat de kiezers zoo gemakke lijk als stuifzand, zich van de eene partij verplaatsen naar de andere. Zeer verheugd, aldus spr., zijn wij, dat aan beide extremistische partijen een krachtig halt is toegeroepen. Wat het nieuwe kabinet betreft, verkee- ren wij ln menig opzicht nog in de positie; van afwachten. En wij verheugen ons, dat zoowel de samenstelling van het kabinet als zijn program en zijn aanvankelijk op treden het een vertrouwend afwachten kunnen doen zijn. al zijn wij op enkele punten teleurgesteld en al behouden wij ons uiteraard volle recht van critiek voor Spr hoopte, dat de regeering zich van den bitteren ernst van het steeds nijpen der wordende werkloosheidsvraagstuk be wust is en dat zij in den strijd tegen dezen geesel voor ons volk geen oogenblik ver saagt. Uitvoerig sprak jhr. de Geer over den internationalen toestand en wees in dit verband op de juistheid van het regee- ringsbeslult om den diensttijd in ons land tot 11 maanden te verlengen. Spr. waarschuwde tegen de stroomingen in ons land welke middelen aanprijzen, die het oorlogsgevaar slechts kunnen ver- grooten. Kort samengevat, kan men htm houding aldus omschrijven: „Uit liefde tot het pacifisme drijven zij naar den oorlog". Nu wil men datgene, waarin tot dusver het vredesstreven was geïncarneerd, verdedigen desnoods met wapenen tegen zijn belagers. Het parool schijnt hierbij wel te zijn: De wereld ga onder, mits het vredes-apparaat leve. Vervolgens besprak jhr de Geer het falen van den Volkenbond. Hij kwam tot de conclusie dat het thans de roeping van alle staatslieden is. ook en vooral van die uit de vredeslievende landen, om de han den Ineen te slaan, eikaars bedoelingen te verstaan, eikaars hebbelijkheden te ont zien. eikaars gedachten te peilen en ge meenschappelijk te werken aan oplossin gen. waarbij tenslotte allen zich kunnen neerleggen. Sprekende over de binnenlandsche poli tiek herinnerde spr. er aan. dat het mor gen 50 jaar geleden is. dat de eerste Chr Historischen deel uitmaakten van de regeering. Scherpe critiek oefende spr. uit op de kleine christelijke partijen, die niet staan naast de grootere partijen als „verschil lende kleuren van het eene licht", die slechts bepaalde kanten van de waarheid naar voren brengen, die misschien elders te zeer ln de schaduw bleven, niet waar- deerend en aanvullend, maar, als regel, in bitteren en onverzoenlijken strijd tegen geloofsgenooten Zij verabsoluteeren hun eigen visie op bepaalde vraagstukken en miskennen den ernst en de diepe overtuiging van hen die over die vraagstukken anders denken. VEREENIGING VAN LEERAREN EN ONDERWIJZERS IN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Algemeene vergadering te Groningen. De vereeniging van leeraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding heeft haar 76ste jaarlijksche vergadering ge houden. De voorzitter, de heer J. M. J. Korpers- hoek, gaf in zijn openingswoord een uit eenzetting van het doel dezer bijeen komsten. Na de openingsrede hield prof R Casi- mir uit leiden een inleiding over .gym nastiekonderwijs en levensoriénteering" Dr. H. Peeters. leider van de afdeeling volksgezondheid van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Amsterdam, sprak vervolgens over: „lichamelijke op voeding en volksgezondheid". 9825 OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN VGJ-031V (Ingez. Med.) RESERVE-OFFICIEREN VRIJWILLIG ONDER DE WAPENEN. Ter vervulling van open plaatsen in de luitenants-encadreering zijn dezer dagen vrij groote aantallen reserve-luitenants, vooral bij de infanterie, vrijwillig onder de wapenen gekomen. Het ligt in het voorne men om dit tijdperk voor de meesten één jaar te doen duren, waarbij de eerste zes weken als proeftijd worden aangemerkt, waarna eventueel reeds weder vertrek met groot verlof kan plaats vinden indien dit om eenige reden wenschelijk geoordeeld wordt. (N. R. Crt.) NEDERLANDSCHE UNIE VAN SPEELTUIN- ORGANISATIES BIJEEN. Te Eindhoven is volgens het „Handels blad" de algemeene vergadering gehou den van de Nederlandsche Unie van Speel tuin-organisaties. De heer J. du Bois, uit Amsterdam, voorzitter van de Unie. hield een openingsrede, waarna een feliciatie- telegram werd gezonden aan den grondleg ger van het speeltuinwerk in Nederland, den heer H. J. Klaren, thans verblijvende in het rusthuis te Zaandam, ter gelegen heid van diens 86sten verjaardag, welken hij onlangs vierde. Daarna werd dc verga dering geschorst voor een excursie langs de Philipsgebouwen en een bezoek aan het Philipsmuseum. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Klaren, Amsterdam. F. J. Bergman. W. A. Pleysier. beiden uit Groningen, werden bij acclamatie herkozen, terwijl de verkie zing van den voorzitter werd bevestigd en na eenige discussie in de vacature-C. Dub- beld Jr. uit Wormerveer, de heer J. J. Nieu- wenhuis uit Hilversum werd gekozen. Na den maaltijd volgde een lezing van den heer S. N. Posthumus, voorzitter van het bureau voor kinderbescherming, over het onderwerp „Spelen is leeren", waarna diverse voorstellen van bestuur en afdee- lingen in behandeling kwamen. HET KADER-BATALJON TE LAREN. De eerste opleiding voor onderofficier- capitulant. welke in verband met de jongst leden plaats gehad hebbende reorganisatie was uitgesteld, zal nu naar wij vernemen aanvangen op 25 April a.s Tevens zullen op dien datum de daaraan verbonden verplaatsingen mede doorgang vinden. ..Maasb." VERBOUWING VAN HET CENTRAAL STATION TE UTRECHT. Het Tweede Kamerlid Van der Waerden heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid nader te overwe gen, of het alsnog op zijn weg kan liggen ter bevordering van een meer aanneme lijke oplossing, de verbouwing van de bo venverdieping van het belangrijke Cen traal Station te Utrecht in de huidige ver bouwing te betrekken, mede met het oog op de noodzakelijkheid van werkverrui ming en gelet op de betrekkelijk geringe kostènverhooging. welke van de uitbreiding dezer werkzaamheden het gevolg zal zijn? DE „NIEUW-AMSTERDAM". Gisteren is de „Nieuw-Amsterdam" van cie werf der Rotterdamsche Droogdokmaat schappij overgebracht naar de terreinen van de HollandAmerika-lijn aan de Wil- heiminakade. waar het schip in het vervolg zal komen te liggen Zaterdag zal de officieele proeftocht wor den gemaakt. P. H. L. JAMIN f In den ouderdom van 59 jaar is te Rotter dam overleden de heer P H. L. Jamin, fir mant van de Koek- en Chocoladefabriek C. Jamin. De thans overledene, aldus het „Hbld was sedert 1907 als firmant aan het bedrijf, dat gesticht is door zijn vader, den heer C. Jamin. verbonden Hij was mede-regent van het St. Francis- cus-gasthuis. mede-opriohter en voorzitter van het R.K. Adviesbureau voor Alcoho lisme. en voorts eenige jaren lid van de af deeling Groothandel van de Kamer van Koophandel. Hij was ridder in de Orde van Gregorius de Groote en van Oranje-Nassau. DE TOELATING VAN OOSTENRIJKSCHE EMIGRANTEN. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft aan den Minister van Justitie de volgende vrij gen gesteld: Is het de bedoeling van den Minister, dat de voorwaarden, die zijn bepaald voor de toelating van z.g oud-Oostenrijker^ in Nederland, ook zullen gelden voor oud- Oostenrijkers, die in een ander land (bijv. Zwitserland. Frankrijk, Belgici duurzaam verblijf houden en een bezoek aan Neder land wenschen te brengen? Acht de Minister het niet wenschelijk. dat voor oud-Oostenrijkers, zooals in d? 1 eerste vraag zijn bedoeld, een bijzondere regeling wordt getroffen, bijv. hierin be staande. dat zij voor een bepaalden tijd in Nederland kunnen worden toegelaten, in dien zij in het bezit zijn van een bewijs stuk. waaruit blijkt, dat zij duurzaam ver blijf houden in een ander land? JHR. J. HOOFT GRAAFLAND VAN SCHOTERVLIELAND, t Na een langdurige ziekte is gisteren te Baarn in den ouderdom van 73 jaar over leden Jhr. J. Hooft Graafland van Scho tervlieland. oud-directeur Van de West landsche hypotheekbank. DUIKER SPERLING TER AARDE BESTELD. Op de algemeene begraafplaats te Maas sluis is gistermiddag het stoffelijk over schot van den zoo tragisch op de Wester- schelde om het leven gekomen duiker C. Sperling ter aarde besteld. Op den doodenakker waren vele belang stellenden aanwezig, onder wie de burge meester van Maassluis, de heer P. A. Schwartz, vertegenwoordigers van Van der Tak's bergingsbedrijf en van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, alsmede vele collega's en vrienden. De kist was be dekt met bloemen en werd door personeel van Van der Tak ten grave gedragen. Aan de groeve voerde de directeur van Van der Tak's bergingsbedrijf, de heer Murk Leis, het woord. Nadat ds. B J. van Garderen woorden van dank had gesproken, dankte een zwa ger van Sperling voor de zeer vele blijken van belangstelling, welke de familie in deze droeve dagen had ondervonden. ZUID-AFRIK A ANSCHE GEZANT TERUGGEKEERD. Na een afwezigheid van enkele maan den is .de gezant der Unie van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage. dr. H. D. Broekhuizen, gistermiddag te 's-Gravenhage aangeko- men.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9