]9sieJaargang STADSNIEUWS f Buitenland Nieuw paukenpaard voor 6 RV.A. WOENSDAG 20 APRIL 1938 No. 23941 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aardbeving in Anatolië Een geschenk der burgerij Dil nummer bestaat uit DRIE btaéen EERSTE BLAD verwacht i LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd rijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.88 per 3 mnd.> Foto Van Vliet Leiden. Tweehonderd dooden. In het Turksche villajet Kirchier (Anatolië) heeft zich een hevige aardbeving voorgedaan, waarbij tien dorpen werden vernield en tweehonderd personen om het leven zijn gekomen. Bovendien is een groot aantal plaatsen in Centraal- Anatolië, in het bijzonder Ankara, Tsjankiri, Tosia, Ce- saree, Konian en Tsjoroem geteisterd. Tal van gebouwen en huizen zijn beschadigd. Aangezien de ramp ver scheiden provincies heeft getroffen, hebben de auto riteiten met spoed de noo- dige hulpmaatregelen ge nomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: M- G. de Jong. Stengelinstraat 39. Kat- I wijk aan Zee. Suikerwerken. Bovengenoem de zaak is met ingang van 1 Nov. 1937 om gezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma M. G. de Jong. Vennooten: M. G. de Jong en M. de Jong. Katwijk aan Zee. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en Italië. Het is al weer geruimen tijd geleden, dat in ons Blad een comité van Leidsche in gezetenen een oproep tot de burgerij richt te. waarin haar medewerking werd ge vraagd voor het bijeenbrengen van gelden, strekkende tot den aankoop van een nieuw paukenpaard voor 6 R.V.A., ter vervanging van het thans als zoodanig dienst doende dier, dat voor die taak langzamerhand te oud werd. De meergenoemde commissie heeft daar na in alle stilte haar werkzaamheden voortgezet, welke tenslotte haar afsluiting en bekroning vonden in den aankoop van het bovenstaande fraaie paard, dat naar wij vernemen op 31 Mei as. aan het regi ment zal worden overgedragen en dat hier wordt voorgeleid door zijn toekomstigen be rijder, den wachtmeester der 1ste klasse H. F. Grondel, paukenist bij de muziekver. G R.V.A. Het paard is 5 jaar oud en is aange kocht te Groningen. BOND VAN LEIDSCHE HARMONIE- EN FANFARE-VEREENIGINGEN. De Jaarvergadering. De Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarevereenigingen hield zijn algemeene jaarvergadering in café Royal". Door het vertrek van den heer Van der Schee stond deze vergadering onder lei ding van den heer Joh. Brouwer, die de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. De notulen van de vorige vergadering, het jaarverslag van den secretaris en dat van der penningmeester werden onder dank goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris vernamen wij, dat de on derlinge verstandhouding en samenwer king der aangesloten vereenigingen steeds berer wordt, terwijl ook van „buitenaf" steeds meer rekening gehouden wordt met het bestaan van den Bond en met de be langen der daarbij aangesloten vereeni gingen. Behalve de 10 concerten voor rekening der gemeente, werd nog verscheidene ma len afzonderlijk opgetreden o.a. op natio nale feestdagen. Ter gelegenheid van de aanbieding van het Stadhuiscarillon aan de gemeente, zul len de zes directeuren elk een marsch com- poneeren, welke op dien dag door de ge zamenlijke korpsen ter sterkte van onge veer 500 man, zullen worden uitgevoerd. Het verslag eindigt met een woord van dank tot den heer Van der Schee, die van de oprichting tot begin 1938 voorzitter van den Bond was. Als voorzitter werd gekozen de heer J. Diagt, zoodat het dagelijksch bestuur van den Bond ais volgt is samengesteld: J. Dragt, voorzitter', Joh. Brouwer, secre taris Stadhouderslaan 17, tel. 1398: J. v. Weizen, penningmeester. Na nog dank gebracht te hebben aan de gemeente, den Plantsoenendienst, de poli tie en andere autoriteiten, werd deze ver gadering door den nieuwen voorzitter on der dank voor de opkomst gesloten CHR. ORATORIUM-VEREENIGING „CON AMORE". Daar bij de periodieke aftreding, de heer w Kruit, die gedurende enkele jaren voor zitter van bovengenoemd koor was. zich Jiet meer voor het presidium beschikbaar kon stellen, moest In deze vacature voor hen worden. Dij acclamatie werd nu to'. u^'tter gekozen de heer mr. N. G. Geel- 'yken, zlch bereid verklaarde, de be- oeming te aanvaarden. BAZAAR C. J. M. V. „LEVENDAAL", Jubileum huisvlijttentoonstelling. De C.J.M.V. Levendaal" gaat haar zes tig-jarig bestaan tegemoet. Nog enkele maanden en dan hoopt men dit jubileum waardig te kunnen herdenken. Teneinde tegen dien tijd „goed bij kas te zitten", heeft men in het wijkgebouw aan het Le vendaal een bazaar ingericht, waaraan ♦evens verbonden Ls een jubileum-huis- vlijttentoonstelling. Met prijzenswaardigen Ijver hebben de meisjes en jongens vain de verschillende onderafdeelingen aan deze huisvlijttentoonstelling hun krachten ge geven met vaak verrassende resultaten. Voorap op het gebied van smeed- en handwerk werden goede prestaties gele verd. Bezienswaardig is verder ook de af- deeling teekenwerk. Wat wisten de jon gens, onder goede leiding, hier veel te be reiken. Vanzelfsprekend is het tentoongestelde, dat een groot deel van de bazaarruimte inneemt tegen concurreerenden prijs te koop. Mocht de C.J.M.V. tijdens haar zestig jarige bestaansperiode steeds in het mid delpunt der belangstelling staan, evenre dig hieraan is de medewerking, welke het 'oazaarcomité bij de totstandkoming van dezen bazaar op verschillende wijze mocht ondervinden. Een ruime plaats is ook op dezen ba zaar voor de attracties ingericht Wij za gen er zelfs waarvan wij het bestaan niet wisten en waaraan ook het bazaar-comité geen juiste benaming kon geven. Tenslotte is er nog een filmvertooning en zorgt me chanische muziek voor vroolijke opluis tering. Na een welkomstwoord van den voorzit ter van de C. J. M. V., den heer Hakkert, heeft de eere-voorzitter, ds. M. J. Punse- lie den bazaar gisteravond geopend. Har telijk dankte spr. allen, die aan het wel slagen van een en ander hadden mede gewerkt en sprak den wensch uit. dat God met Zijn zegen al het werk. dat hier ver richt wordt, mocht bekronen Na deze toespraak verspreidden de aan wezigen zich over den bazaar, die heden- en morgenavond nog van halfacht tot tien uur geopend is. Morgen zal het ?5 jaar geleden zijn, dat mej. C. van K:...:T als werkster in dienst trad der Ned. Herv. Gemeente al hier. waar zij dienst doet in de Pieters kerk. OP HEETERDAAD BETRAPT. Een rechercheur van politie heeft gis termiddag den 50-jarigen L. v. d. V. alhier op heeterdaad betrapt, toen deze op de Hooigracht uit een aldaar staande auto van een arts uit Voorschoten, een tasch met instrumenten wilde wegnemen De man was tevens in het bezit van een kof fer met glazen aschbakjes, welke, naar na derhand bleek, afkomstig was uit een nabij de Vrouwenkerkkoorsteeg geparkeerde auto, benevens van een cartonnen doos, inhoudende een 25-tal corsages (gekleurde bloemeni. Zij die inlichtingen kunnen ge ven omtrent de herkomst van laatstge noemde artikelen, worden verzocht zich te willen melden aan het Politiebureau, afd. recherche. MUZIEKGEZELSCHAP „ORPHEUS". Op de onder voorzitterschap van den heer Joh. Brouwer gehouden jaarvergade ring van het Muziekgezelschap „Orpheus" werd het bestuur als volgt samengesteld: Joh. Brouwer, voorzL. Oostveen, vice- voorzitter, J. J. van Weerlee, secretaris, Hooigracht 92. tel. 2120, H. Ginjaar, pen ningmeester, J. Erades, commissaris-biblio thecaris. De voorzitter kon in zijn openingsrede van een opgewekt vereenigingsleven ge wagen. Onder leiding van den eminenten directeur den heer De Vries, maakt het muziekgezelschap goede vorderingen. Ook het aantal donateurs en begunstigers is stijgende, zoodat met goeden moed het nieuwe jaar ingegaan kan worden. Na behandeling van enkele interne ver- eenigingszaken. sloot de voorzitter onder dankzegging deze zeer geanimeerde verga dering. ZANGUITVOERING IN „ENDEGEEST" C. A. Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van ..Endegeest" een zang uitvoering gegeven door de Christelijke Zangvereeniging „Kerkkoor Ex Animo", dirigent de heer H. W. de Wolff, met be geleiding van mevr. M. de GraafSchroot, Een uitgebreid zangprogramma werd op voortreffelijke wijze ten gehoore gebracht. De directeur der inrichting dr. F. J. Stuurman betuigde den medewerkenden allen hartelijken dank. Roosevelt juicht vreedzame onderhandelingen toe. Bevestigd wordt, dat Italië de voorstellen van Frankrijk tot het aanknoopen van be- sprekingen teneinde de bestaande misver standen uit den weg te ruimen, heeft aan vaard. De Fransche zaakgelastigde te Rome, Jules Blondel, heeft de opvattingen van de Fransche regeering aan graaf Ciano uiteen gezet. In het bijzonder heeft hij gewezen op het verlangen van de Fransche regeering, zich te Genève te kunnen vereenigen met de Britsche stappen. Na de zaak met Mus solini te hebben besproken, heeft graaf Ciano den Franschen zaakgelastigde mede gedeeld. dat Italië bereid is op deze voor stellen in te gaan. Thans zal het contact tusschen beide re- geeringen worden voortgezet. Er bestaan geen problemen in den eigenlijken zin des woords tusschen beide landen, alle politieke vraagstukken werden geregeld bij de over eenkomsten van Januari 1935. Wel bestaat een psychologisch probleem en dit is grooter dan het probleem dat bestond tusschen Italië en Engeland. Vermoedelijk zullen de besprekingen tus schen Ciano en Blondel het geheel der be trekkingen tusschen beide landen omvatten en van Fransche zijde zal men waarschijn lijk trachten een geschreven overeenkomst tot stand te brengen, welke een soort be vestiging zal zijn van Britsch-Italiaansche overeenkomsten, op die punten welke in het bijzonder Frankrijk raken, zooals de ver bindingswegen over de Middellandsche zee, de Spaansche kwestie in Syrië. Men wil pogen gelijke garanties te ver krijgen als Engeland. Frankrijk zal dan het Italiaansche keizerrijk erkennen onder ge lijke voorwaarden als Engeland. Het schijnt, dat men voor 9 Mei, wanneer de Volkenbondsraad bijeen zal komen, de zaak tusschen de regeeringen wil regelen door middel van een briefwisseling. Nadien zal dit dan worden gevolgd door eigenlijke besprekingen tot regeling van de techni sche vraagstukken, zooals de belangen van Frankrijk in Ethiopië, ni. de spoorweg DJi- boeti-Addis Abeba, handelsbelangen, de grens tusschen Ethiopië en Somaliland. enz. In politieke en diplomatieke kringen te Rome is men van oordeel, dat de Fransch- Italiaansche besprekingen onder gunstige voorteekenen beginnen. President Roosevelt heeft, zijn instem ming betuigd met de tusschen Engeland en Italië bereikte overeenstemming, niet, naar hij zeide. wegens de politieke verwik kelingen. maar omdat hiermede bewezen wordt, dat de volken hun geschillen kun nen regelen zonder tot een oorlogsverkla ring over te gaan. De Vereenigde Staten, aldus de president, slaan het sluiten van zulk een accoord met sympathie gade. Het bewijst de waarde van vreedzame onder handelingen. Men is van meening. dat gezonde poli tieke opvattingen president Roosevelt aan leiding hebben gegeven het tusschen twee Buropeesche mogendheden gesloten ver drag te onderschrijven. Afgevaardigde Scott heeft echter een resolutie gezonden aan het departement van staat, waarin hij er bij de regeering op aandringt, openlijk de naties te noemen, die verdragen hebben geschonden. Japan is reeds ais zoodanig genoemd. Scott hoopt, dat Italië en Duitschland evenzeer zullen worden ver oordeeld wegens hun binnendringen in Spanje in strijd met het pact van Kellogg. Men gelooft, dat de president geneigd is dit te doen, doch hij zal bezwaarlijk zijn te Chicago gehouden redevoering, waarin hij de aanvallers veroordeelde, kunnen herhalen zonder Chamberiam en Mussolini in verlegenheid te brengen. BINNENLAND. De uitvaartregeling voor de haringschepen fVisscherij, 2e Bladi. Jaarvergadering der Chr. Hist. Unie (Bin nenland, 3e Blad). De K.L.M. in 1937 (Binnenland, 3e Blad). De Eerste Kamer over de vestigingswet voor de industrie (3e blad). Aanmerkelijke stijging der rijksmiddelen (3e Blad). Verhooging van defensie-uitgaven aange vraagd (3e Blad). BUITENLAND. De Fransch-Italiaansche toenadering (Bui tenland, le Blad). Hitier heden 49 jaar (Buitenland, le Blad), Franco voor de radio (le Bladi. Looneischen in de Fransche metaalindustrie afgewezen (Buitenland, le Blad). Codreanu, de leider der IJzeren Garde in Roemenië, tot 6 maanden gev.-straf veroordeeld (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Waarschijnlijk zal de wind naar het Oosten draaien. De heldere nacht zal lichte tot matige vorst brengen De kans op neerslag is nihil. In het dezer dagen verschenen jaar verslag over 1937 van de Contactcommis sie voor de samenwerking tusschen de Stedelijke Lichtfabrieken en de erkende installateurs, wordt uitvoerig melding ge maakt van de gezamenlijk gevoerde ac ties en propaganda, de gehouden excur sies, lezingen enz. Te Utrecht slaagde voor het analis ten-examen diploma A en B onze stadge noot J. G. Schoonens, opgeleid door den heer dr. J. van Ormondt. Uit m r "an 500 sollicitanten is be noemd tot administrateur van de Rudolph- stichting te Achterveld (U.), onze stadge noot de heer F. Blok. TSJECHO-SLOWAKIJE. De erkenning van de verovering van Abessynië. Het onafhankelijke blad „Narodni Poli- tika" schrijft: „Het is zeer gelukkig, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering niet ge wacht heeft en de verovering van Abes synië en het Italiaansche keizerrijk erkend heeft zelfs vóór Frankrijk. De beslissing der regeering is te belangrijker, omdat zij niet op den Volkenbond gewacht heeft. De Volkenbond kan ons onze veiligheid niet waarborgen, hij heeft dus ook niet het recht van ons te verlangen, dat wij voor hem onze betrekkingen met Italië in ge vaar brengen. Wij hopen, dat men, als de atmosfeer in Europa gezuiverd is, dit zal begrijpen. Niets scheidt ons van Italië. Er bestaan geen twistpunten tusschen ons. in tegendeel, wij hebben gemeenschappelijke belangen. Voor het oogenblik beperken wij ons e.tioe te constateeren, dat, nu Duitschland aan den Brenner staat, het Italië onmogelijk koud kan laten, wie er meester in het Boheemsche bekken zal zijn." DUITSCHLAND. HITLER 49 JAAR. Tegen Otto van Habsburg. Heden wordt Hitier 49 jaar. Heel Duitschland staat in het teeken van dezen verjaardag. Er wordt gevlagd en wagonladingen geschenken worden aangevoerd. „Unter den Linden" is een groote parade van het leger gehouden, weike door Hit ler. omringd door de verschillende opper bevelhebbers van de onderdeelen, werd gadegeslagen. Aan het hoofd van de pa rade marcheerden Oostenrijksche afdee- lingen. De „Berl. Ztg. am Mittag" behandelt onder het opschrift „Otto de laatste" het bevel tot inhechtenisneming tegen Otto van Habsburg. Het blad schrijft o.a.. dat al mag het oordeel van de geschiedenis over den een of anderen Habsburger niet slecht zijn. over het algemeen het ge slacht geen laatsten troonopvolger te gun nen is. Otto van Habsburg, de oudste zoon van Karei, 1en laatsten keizer van Oos tenrijk en koning van Hongarije, wordt door de politie gezocht, aangezien hij ver dacht wordt in Maart getracht te hebben vreemde mogendheden ertoe te brengen in te grijpen in Oostenrijk. De Habsburgers noemen dit „huispolitiek", wij noemen het hoogverraad. Het blad trekt hieruit de conclusie, dat de geschiedenis niet wordt gemaakt door de vorstenhuizen, doch door de volken en de mannen, die uit het volk voortkomen. Kardinaal Faulhaber. de aartsbisschop van Muenchen, is te Rome aangekomen en zal ook door den Paus worden ontvan gen. FRANKRIJK. Looneischen in metaalindustrie afgewezen. De opperarbiter in het conflict in de metaalnijverheid, de directeur-generaal van den arbeid Giraud, heeft gisteravond uitspraak gedaan en de looneischen der arbsiders niet ontvankelijk verklaard, daar r.c;' geen zes maanden verloopt n zijn, sedert de loonen werden vastgesteld en de index der kosten van levensonderhoud met niet meer dan 3.67 procent is gestegen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1