DINSDAG 19 APRIL 1938 No. 23945 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vreeselijk ongeluk te Capelle a. d. IJssel De journalist Hansen veroordeeld tot f100 boete Voor 4 R. I. te Weert Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3DW^per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Klelnfe advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets.; porto te betalen, Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.33 per week f. 0.19 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 tnnd-> Geen overweldigende drukte tijdens de Paaschdagen. Het weer hield velen thuis. Het bezoek aan de bloeiende bollenvelden tijdens de Paaschdagen ts geenszins over weldigend geweest. De voornaamste oorzaak daarvan ls niet moeilijk te vinden: de ongunstige weersom standigheden, die al heel weinig uitlokten tot een wandeling of een fietstochtje te midden van de welriekende bollenpracht. Zij, die van de regen- en hagelbuien en den guren wind altijd den minstens last ondervinden zijn de automobilisten en hgt was dan ook deze groep van weggebruikers, die op de beide Paaschdagen in de Bollen streek het talrijkst was vertegenwoordigd. Wij zagen auto's uit alle deelen van het land en ook vele autobussen van buiten de grenzen: België, Frankrijk en een enkele uit Duitschland. Het aantal wielrijders was beduidend minder groet dan wij ons van vorige Bol- len-Zondagen wel herinneren en wande laars zag men eveneens weinig. Nog afgezien van de financieele nadeelen voor dc exploitanten van café's e.d. was dit te meer te betreuren, daar het aspect der bloeiende velden juist zijn hoogtepunt nadert. Door de weersomstandigheden der laatste dagen valt de bloeitijd der hyacinthen ge deeltelijk nog samen met dien der vroege tulpen, waardoor panorama's ontstaan van een kleurrijkdom als men zelden te bewon deren krijgt. Het is oprecht jammer, dat daarvan tn afgeloopen dagen niet meerderen heb ben genoten. De politie was overal op de voornaamste verkeerspunten aanwezig om - waar noodtg - regelend op te treden, doch erg moeilijk was die taak. behoudens enkele oogenblik- ken, over het algemeen niet. Bij de Ned. Spoorwegen ls het bijzonder druk geweest. Vooral Zaterdag waren de treinen zoo vol als in geen Jaren het geval was. Op het baanvak Leiden—Utrecht was het dit jaar bijzonder druk, zoodat de verster kingen niet overbodig waren. Op de lijn Leiden—AlphenGouda werden sommige motortreinen met het oog op het drukke tezoek aan de bloemententoonstelling te Boskoop door DIeseltreinen vervangen, ter- vijl de andere motortreinen verdubbeld wen. Oier het algemeen waren de treinen goed op tijd, ZILVEREN JUBILEUM BIJ P.T.T. De heer F. J. Hollebeek. Donderdag a.s. zal het 25 jaar geleden 4jn, dat de heer F. J. Hollebeek als leer- 'ng-monteur bij het telefoonbedrijf in ienst trad. Na op de telefooncentrales te Kien, Leeuwarden en Zwolle zijn oplei- >ng te hebben genoten en het rijksmon- ursexamen te hebben afgelegd, voerde hij Jervolgens geruimen tijd het beheer over cn monteursdienstkrlng Wassenaar, waar oor het hoofdbestuur der P.T.T. hem hriftelijk zijn tevredenheid betuigde. Na gedetacheerd te zijn bij de afdeeling .abels en versterkers bij de kabellegging MersfoortMeppel. keerde hij weer naar eioen terug, om speciaal te worden be st met de automatische telefonie en an- «e moderne apparatuur, o.a. de telex- achines, zooals op ons Bureau een in be- njf is. Binnenkort verlaat de heer Hollebeek de nfï d' !n verband met een bevorde- naar Delft ter assistentie van den chter aldaar. i. .Gistermiddag heeft op een korfbal- li aln raan d"n Kanaalweg de 29-jarige uit Eindhoven tijdens het spel *°°danigen duw in den rug gekregen, M _„envrij ernstige bloeduitstorting er aar V? van was en hij ter behandeling i et Academisch Ziekenhuis moest °Men overgebracht. Een foto van de te Capelle a. d. Yssel te water gereden auto. Vijf personen verdronken. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te CapeUe aan de IJssel, vlak nabij de grens van de gemeente Rot terdam. een ernstig auto ongeval plaats gehad, waar bij vijf personen om het leven zijn gekomen en twee anderen in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Vijf jonge mannen tus- schen 20 en 30 jaar, hadden Zondag bij den garagehouder Van Hoorn te Gouda eèn auto gehuurd om daarmede geza menlijk een bezoek te bren gen aan den voetbalwedstrijd FeyenoordP.S.V. te Rotter dam. In den nacht zijn zij daar vandaan vertrokken om zich naar hun resp. woonplaatsen Moordrecht, Gouderak en Oudekerk aan de IJssel te be geven. Op den terugweg stapten nog twee jongelui in, zoodat er in totaal zeven personen in de auto zaten. Even buiten Rotterdam, in de gemeente CapeUe aan de IJssel, is de auto in een breede sloot terecht gekomen met het bovengenoemde nood lottig gevolg. (Zie verder pag. 2 van het vierde Bladl. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Filiaal Amsterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. (f). Emmalaan 38. Alphen a/d. Rijn, hoofdzaak Amsterdam. Gevól- machtlgde bij het filiaal: A. de Kwant, Alphen a/d. Rijn. Wijzigingen Apotheek G. F. Reyst. Steenstr. 35, Leiden Wijziging handelsnaam in: Apotheek Reyst. Stoom timmerfabriek Norhtgo voorheen firma P. Alkemade en Zonen. N V. Pické- straat 70 a. Noordwijk. Nieuwe Commissa rissen: A. M. Alkemade Pzn., Th. C. Alke made Pzn. en L. Th. M. Alkemade Pzn., Noordwijk. leeraar van Hageveld zal gehouden worden. Om 2 uur hebben de oefeningen van den Heilige kruisweg plaats met plechtig lof en processie van de reliquieën en een Te Deum en reliqule-vereering. 's Avonds keeren de processiegangers naar Leiden terug. ST. LIDUINA-PROCESSIE. Maandag a.s. om 8.30 vertrekt met auto bussen van het St. Fetriisplein alhier de St. Liduina-processie naar Schiedam. Te Schiedam wordt om 10 uur de Hoog mis opgedragen in de St. Liduinakerk door pastoor J. Looyaard uit Oegstgeest, terwijl de predikatie door pastoor Juffermans, PAASCH-ZANGDIENST IN DE HOOGLANDSCHE KERK. Gelijk dit op Tweeden Kerstdag de ge woonte is, werd thans voor het eerst ook op Tweeden Paaschdag een zangdienst ge houden in de Hooglandsche Kerk, onder leiding van ds. Groot Enzerink. Des middags te 4 uur had zich een groep belangstellenden verzameld in de Hoog landsche Kerk, om te luisteren naar het uitdragen van de Paaschboodschap door middel van gebed, declamatie, zang en or gelspel, van welk geheel veel wijding uit ging en dat er steUig toe bijdroeg de be- teekenis van het Paaschgebeuren nogmaals waardevol te onderstrepen. Nadat men gemeenschappelijk gezongen had het „Weest gegroet, gij eersteling der dagen", ging ds. Groot Enzerink in gebed voor en las het slot van Joh. 20, daar waar ons verhaald wordt van den ongeloovigen Thomas en dat Jezus is de Christus, de Zoon van God. De dienst werd voorts afgewisseld door muziek, declamatie, gebed en gemeenschap pelijk zingen, waarbij wij willen gewagen van den goeden indruk, die den zang van mevr. Annie GroenNieuwenhuizen Segaar op ons gemaakt heeft Haar volumineuze, Juist geschoolde alt, die de enorme ruimte prachtig vulde, kwam vooral in het „Arioso" van Handel verras send tot haar recht. Onze stadgenoot Chris Taverne, wiens tenor wij onlangs uitvoerig bespraken, werkte eveneens mede. o.a. in samenwerking met den muzikaal spelenden violist B. Ph. Polman in de Bacharia „Die Liebe zieht mit sanften Schritten" en hij deed zulks op veelbelovende wijze. De heer Feike Asma. de betrouwbare en kundige organist der kerk verzorgde de begeleidin gen volgzaam en bescheiden en gaf boven dien nog een uitermate knappe vertolking van Bach's technisch zoo veeleischende Toccata en Fuga in d moil. Tot dekking der onkosten van dezen mid dag werd bij den uitgang nog een collecte gehouden. Deze dienst heeft volkomen aan zijn doel beantwoord: de ernstige opzet en de waar dige uitvoering zullen zeker door de aan wezigen op hoogen prijs gesteld zijn en hen tot devoten inkeer gestemd hebben. Uitspraak Haagsche Rechtbank. Tegen den Haagschen journalist E C. L. Hansen, tegen wien een straf- E vervolging is ingesteld, omdat hij E weigerde getuigenis af te leggen in E een strafzaak tegen N. N., had de E 1 officier van justitie f300 subs. 100 E dagen hechtenis geëischt. De Haagsche rechtbank heeft fj verdachte heden veroordeeld tot E 1 een geldboete van f. 100. Êf ^IIIIIIIIIIIHIIilllllllllllllHlllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll^ Wij ontvingen nog van: N f.10.H. H. T. f.2.—; mevr. v. d. H. f.1.—; mevr. C. P.v. D. f. 5.L. K. te O. f. 2.50; van een oud-gemobiliseerde van 4 R. I. f. 2.50; totaal f. 166.50. Giften in geld en in natura worden gaarne aan ons Bureau ingewacht; de eerste kunnen ook worden gestort op onze girorekening No. 57055 onder ver melding: ,,Voor 4 R. I. te Weert". Waarom hebt U niet gegireerd? Uw zoon „ligt" nu toch ook in Weert! BINNENLAND. Het Paaschcongres der S.D.AJP. (4e Blad). Twee kinderen te Ambt-Delden onder zand bedolven en gestikt. (Gemengd, 3e Blad). Tal van verkeersongevallen tijdens de Paaschdagen. (4e Blad). De Haagsche zweefvlieger Nauta heeft het Nederlandsch record van Hoekstra verbeterd. (Luchtvaart, 2e Blad). Dc journalist Hansen veroordeeld tot f. 100 boete. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Het Engelsch-Italiaansch accoord getee- kend. (4e Blad). Frankrijk opent thans besprekingen met Italië. (Buitenland, le Blad). Er zouden wederom 7 hooge officieren we- N gens een complot tegen Stalin in sov jet-Rusland zijn gearresteerd. (Bui tenland, le Blad). De staking in de Fransche metaal-indu strie is geëindigd. (Buitenl., le Blad). Franco voor de poorten van Tortosa. (le Blad De leider der IJzeren Garde in Roemenië met meer dan 200 anderen gearre steerd. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET VIERDE BLAD. FEESTAVOND R.K. GEM. ZANGVER. „PULCHRI STUDIO". Uitvoering der operette „Nelly". Met bijzonder veel genoegen hebben wij gisteravond in de uitstekend bezette Stads- zaal, de prestaties gevolgd der R.K. Gem. Zangver. „Pulchri Studio", die ter gelegen heid van haar derde lustrum het zangspel „Nelly" (muziek van Carel L. Bouman, tekst van M. van Zanten), opvoerde. Een operette, die tal van factoren bevat, om een weergave ervan te doen slagen, n.l. uitste kend geschreven, frissche koren, een aar dige en daarbij een goede strekking bevat tende inhoud, pakkende décors, welhaast bij voortduring levendig gevulde tooneelen enz. Wanneer men over zulke toegewijde krachten beschikt, als zulks bij „Pulchri Studio" het geval is, dan mag men ook een vlotte en geslaagde vertolking verwachten, hetgeen zeer zeker het geval is geweest. Het openingswoord werd gesproken door kapelaan Lohman als opvolger van den geestelijk moderator kapelaan Mudde. Deze gewaagde van een blijden feestavond, omdat het groote gezin van „Pulchri Studio" dit maal bijeen is, om het 15-jarig bestaan te vieren. Deze vereeniging wil laten meegenie ten van werkelijk amusement. Spr. heette in het bijzonder de abonné's welkom, die een steun van „Pulchri Studio" zijn, voorts pater Tesser, als vertegenwoordiger der geestelijk heid van de parochie „De Heilige Leonar- dus" en de zangvereeniging „O.W.K." uit Al phen, die binnenkort dezelfde operette zal uitvoeren, het kerkkoor van de parochie Voorhout en tenslotte den voorzitter van „Katholiek Leiden" den heer Kriek. Met spanning volgde men hierop het ver loop van dit fraaie zangspel, waarvan het eerste bedrijf zich afspeelde in het jaar 1793, het tweede en derde bedrijf 18 jaren later. Een stuk uit het Zeeuwsche visschersle- ven: eerst de redding van een klein meisje, dat liefderijk in het gezin van visscher Ver hoef wordt opgenomen en om wier hand 18 jaren later haar „pleegbroer" Floris Ver hoef en haar redder Geert dingen. Het hart van Nelly, het lieftallige pleegkind van va der en moeder Verhoef, gaat naar den eer ste uit en het is tenslotte Geert, die als plaatsvervanger van Floris met het leger van Napoleon meetrekt, opdat diens huwe lijk met Nelly, van wie ook hij nog innig houdt, tóch kan doorgaan. Geert offert zich dus voor Floris op, een bewijs van ware menschenliefde en groote vriendschap, waarvoor allen hem dankbaar zijn. Dat Nelly uiteindelijk ook haar echten vader, een Engelschen Lord, terugziet, is een dubbele vreugde! Dit is, zeer in het kort, de inhoud, die ook terdege boeit door de aardige, soms ontroe rende, dan weer feestelijk gestemde tafree- len. gevat in schilderachtige décors en uit gevoerd op een wijze, die ons alleszins over tuigde van den ernst der degelijke voorbe reiding. De moeilijke koren werden zeker en over- De Noordelijke toevoer, die tij dens de Paaschdagen arctische lucht bracht, is thans afgesloten, zoodat de temperatuur waar schijnlijk geleidelijk zal stijgen. tuigend voorgedragen: de leden van Pulchri Studio zingen meerendeels zuiver en correct en wijden ook de noodige aandacht aan de Een uitstekende kracht had men gevon den in de vertolkster der hoofdrol Nelly imej. Truus de Haas), wier heldere sopraan gemakkelijk aanspreekt en fraai getim- breerd is. Naast haar willen wij allereerst noemen den heer G. Hoppezak ais Geert, wiens doorleefde actie en gelaatsexpressie ons speciaal getroffen hebben. Ook de heer L. van Leeuwen als visscher Verhoef had vele goede momenten, terwijl diens klankrijke bas de zaal prachtig vulde. Voorts willen wij noemen mej. Nelly Klaren- bos, die evenmin een lichte taak had als Anna Verhoef, maar zich daar flink door heen sloeg en den hr. L. Timmermans, wiens tenor helaas niet geheel vrij klinkt, doch die toch ook een zeer aannemelijke vertolking gaf als Nelly's verloofde. Natuurlijk moet i men in aanmerking nemén, dat hier dilet tanten aan het werk zijn en als zoodanig hebben zij zich kranig geweerd! Ook de visscher, die in het aanvangskoor eenige soli had te vertolken, heeft geens zins teleurgesteld. Zoowel afzonderlijk, als in de vele ensem bles hebben de solisten hun beste beentje voorgezet en loffelijk bijgedragen tot het vlotte en keurige verloop van het geheel. Dat allen het zoover gebracht hebben, is zeker in hoofdzaak te danken aan het ijve- rige werken van den muzikalen leider den heer Th van Niekerk en den regisseur den heer J B. van Leeuwen, aan wie een groot deel van het succes te danken is geweest. Tot dit groote succes werkten ookmee de op gewekte, ouderwetsche boerendansen, die eveneens veel studie vereischten. Er waren verscheidene hoogtepunten, zoodat het audi torium zich geen moment verveeld heeft. De na afloop gebrachte hulde was dan ook welverdiend! Aan de dames de Haas en Klarenbos zijn bloemen overhandigd. De muzikale begeleiding aan de piano was aan den heer de Laaf toevertrouwd en deze heeft haar loffelijk verzorgd. Een speciaal compliment zij nog gebracht voor de waar lijk bijzonder natuurlijke costumes en juiste grimeering van den heer Hoppezak. Het gezelschap „Frans Schweitzer", onder leiding van Adolf Brunt, zorgde voor geani meerde entre-muziek. Al met al een waardige lustrumviering, die ons van het streven en kunnen van „Pulchri Studio" een voortreffelijken Indruk heeft geschonken

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1