BINNENLAND AKKERTJE HET BOEK JEUGD 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 April 1938 Derde Blad No. 23943 Het succes der Chineezen Neem dadelijk 'n en die migraine trekt weg! Ze zijn er niet af FAILLISSEMENTEN Prins Bernhard in Italië. Wij kunnen mededeelen dat Z. K. H. Prins Bernhard momenteel streng incog nito in Italië reist. Toelating van Oostenrijkers in Nederland. Geen asylvraagstuk in den eigenlijken zin. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in verband met de voorwaarden voor de toelating van zg. oud-Oostenrijkers in Nederland heeft minister Colijn het vol gende geantwoord. De regeering heeft zich, nadat ons land gedurende de laatste jaren groote bezwa ren ondervonden heeft van de toestrooming van uitgeweken onderdanen van een aan- grenzenden staat, in het landsbelang genoodzaakt gezien scherper maatregelen te treffen tegen binnenkomst van een nieuwe categorie vluchtelingen, afkomstig uit een niet aangrenzend land en als regel rechtstreeks naar een ander land dan het onze uitgeweken. Uit deze verklaring van motief en doel der maatregelen blijkt, dat het asylvraagstuk in den eigenlijken zin zich in dezen slechts zelden zal kunnen voordoen. De ervaring bij de toepassing leert, dat de maatregelen eenerzijds de be oogde preventieve werking hebben en dat anderzijds beleidvolle hanteering, mede op grond van de in de regeling vervatte uit zonderingsbevoegdheid. passende ruimte laat. De regeering is zich bewust, dat aan de eischen, welke zij voor binnenkomst in ons land gesteld heeft, niet gemakkelijk kan worden voldaan. Strenge voorwaarden wa ren in dit opzicht onvermijdelijk, zeker om te voorkomen dat de gevolgen van een plot seling geschapen nieuwe situatie ons land in grootere moeilijkheden zouden brengen De practijk heeft uitgewezen, dat de be trokken vluchtelingen, ofschoon zij afkom stig zijn uit een niet aangrenzend gebied, toch in niet onbelangrijk aantal naar ons land trachten te komen Het feit, dat zulks niet voor de hand ligt, vormt een argument voor het gestelde, dat in casu ten opzichte van ons land het asylvraagstuk zich in dezen niet voordoet. Commissie van Overleg drie Nederl. Middenstandsbonden. Vergadering in Den Haag. Dezer dager, vergaderde te 's-Graven- hage de Commissie van Overleg uit de drie Nederl. Middenstandsbonden. Bij aanvang der vergadering vond de overdracht van het presidium plaats door den heer J. A Koops voorzitter van den Ned. R.K. Middenstandsbond aan den heer W. G. Scheeres, voorzitter van den Christe- Hjken Middenstandsbond. Besloten werd een jaarlijksche bijdrage toe te kennen aan de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland. Aan de aangesloten bonden en vereenl- gingen zal mededeeling worden gedaan van de opening aan het Bureau der Vereeni- ging Nederlandsch Fabrikaat van een af- deeiing Fabrieksbezoeken. Met teleurstelling werd kennis genomen van het afwijzend antwoord van den Mi nister van Sociale Zaken op het jongste adres van de drie bonden inzake de heffing krachtens de Warenwet. Besloten werd voorshands het resultaat van de verdere behandeling van dit vraagstuk door den Middenstandsraad af te wachten. In het toporgaan voor de overheids- uitvoering der sociale verzekeringen, den Raad van Toezicht op de Rijksverzeke ringsbank. is tot op heden geen plaats ingeruimd voor een vertegenwoordiger van de Middenstandsbonden. Waar in de wet op de Rijksverzekerings bank wordt gesproken van „voornaamste centrale organisaties van werkgevers" en hieronder mede de Middenstandsbonden gerekend dienen te worden, achten de Mid denstandsbonden het billijk, dat in de toe komst in dit lichaam zoowel onder 4 leden werkgevers, als onder de 4 plaatsvervan gende ledenwerkgevers tenminste één ver tegenwoordiger der 3 Middenstandsbonden zal worden aangewezen. De Middenstandsbonden hebben zich in dien zin tot der. Minister van Sociale Za ken gewend en met voldoening vernam de Commissie van Overleg het van den Minis- kansen op welslagen zullen bieden, wan neer zij plaatselijk worden genomen en dat hier dus vóór alles een taak ligt voor de plaatselijke middenstands-vereenigingen hoewel vanzelfsprekend vooral in die branches, welke a. h. w. van nature een neiging tot credietverleening aan het pu bliek hebben, de hulp van de vakorganisa ties van groote waarde zal kunnen zijn. In afwachting van een nader te ontwik ter ontvangen antwoord, dat deze bereid is kelen breed plan van actie, werden reeds bij een volgende samenstelling van denenkele maatregelen ter bevordering van Raad van Toezicht of bij een tusschentijd- een en ander vastgesteld. sche vacature aan den wensch der midden standsbonden zijn aandacht te geven. Van dc Ministers van Economische Zaken en van Waterstaat was antwoord ontvan gen, op het in December J.l. verzonden adres van de 3 Bonden inzake de sanee ring van den huisbrandhandel. De verga dering constateerde, dat niet op goede gronden kan worden vastgehouden het standpunt, dat de overheid met de Kolen- conventie geen bemoeienis heeft en daarom ook met de saneering van den huisbrand- handel door de Kolenconventie geen be moeienis zou behoeven te hebben. Besloten werd de bemoeiingen om te ge raken tot een behoorlijk geconstrueerde en behoorlijk functioneerende saneering in den huisbrandhandel voort te zetten. Als vakbonden aangesloten bij de Ver- eeniging Contact Centrale van de 3 Ned. Middenstandsbonden werden toegelaten de Bond van Automobielhandelaren en Ga ragehouders Bovag en de Bond van Ned. Brandstoffenhandelaren. Met groote belangstelling werd kennis genomen van de jongste Economische Pu blicatie van de Ned. Middenstandsbank inzake de credietverleening door den mid denstand aan het publiek. De vergadering vereenigde zich volkomen In verband met de voorbereiding aan het Departement van Sociale Zaken van een ontwerp van wet tot herziening der Vleeschkeuringswet, stelde de Commissie van Overleg als haar standpunt vast, dat de vleeschkeuring behoort te worden een Rijkskeuring met een uniforme uitvoering en althans een keuring met uniforme ta rieven, welke den kostprijs zooveel mogelijk benaderen. Besloten werd van dit standpunt aan den Minister van Sociale Zaken mededee ling te doen. Met voldoening werd opgemerkt, dat met betrekking tot het vraagstuk van de ouder domsverzorging van kleine zelfstandigen in steeds breeder kring de gedachte rijpt, dat de oplossing van dit vraagstuk zal moeten worden bereikt langs den weg van opname der zelfstandigen als verplicht verzekerden in de ouderdomsverzekering, In afwachting van staopen ten aanzien van dit vraagstuk in het algemeen, werd besloten bij de Regeering aan te dringen op afdoende maatregelen tot voorziening in den nood van de thans behoeftige ouden van aagen. Bij de autoriteiten en instanties belast met de economische verdedigingsvoorbe reiding zal worden aangedrongen op vol- met de conclusies van deze publicatie, dat waardige inschakeling van de georgani- blj het euvel van de te groote credietver- J scerden handel in de organisatie van de leening van den middenstand aan het pu- distributie in oorlogstijd, bliek niet de invloed van de branche, doch Tenslotte werd aan het ontwerp van wet wél die van de vestigingsplaats primair is. tot herziening van de Omzetbelasting dat maatregelen tot inperking van de al te een inleidende gedachtenwisseling gewijd, ongebreidelde credietverleening van den welke op korten termijn zal worden voort- middenstand aan het publiek de beste I gezet. Voor het Weerbaarheidsgeschenk Verantwoording van de vrijwillige bijdragen. Gisteren zijn ontvangen: f. 0.50 N.N. Boskoop; f0.50 P. A. van D. Den Haag: f. 67.62'i leerlingen Marnlx Gymnasium, Rotterdam; f.10 D. R. van I. den Haag; f.5 dames H. den Haag; f. 10 G. V. Rotterdam; 1.10 G. J. H. Zaandijk; f. 0.75 H. B. E. Am sterdam; f 10 oud-officier L. S. den Haag; f.25 T B. Voorburg: f.1 J B Hlllegersbergf.2.50 C. W. J. den Haag; f. 100 A. van N. Rotterdam; f. 10 B. D. Lelden; f.100 P. W. den Haag; f.2 twee broertjes Ulft; f.7 fam. B. den Haag; f.10 Ned H. Mij. den Haag namens N.N.; f.50 Ned. H. Ml)., Amsterdam namens mej. M. R. E. van E.; f.5 J. E. C. W.—R. Bussum; f.25 W. H. den Haag; f.50 N.V. Incassobank den Haag namens A. D G. Bandoeng; f. 2.35 P. M. S. van M. Utrecht; f. 10 N. N. Overveen; f. 10 S. H. Hoorn; i» L. St. Michielsgestel; f.100 W. C. Laren; 100 H van W. C. van B. Heemstede: f.100 K. L. Z. Utrecht; f.250 mevr. E. C. de v.—v. R. tien Haag; f.10 mevr J. P.—B. den Haag; f.5 mevr. J. H. P.D. Luik; f. 15 percentage recette Tnanon Theater. Leiden; f.10 N.N. den Haag; M Wed. G. J. R—G. Hees b« Nijmegen: f.30 mr. K. te A.; f. 12.50 Amsterd. Bank. Arnhem namens M. de K. Arnhem; f. 1.50 J. H. Hilllgers- berg; f.2.50 van H. M. N. en W. N. Wassenaar: f.2.50 A. E. J. van D. Amsterdam; f.100 A. H. Wassenaar; f.25 H. M. Hilligersbergf.2.50 J. H. den Haag: f.2 G. C. M. de H—C. den Haag; f.5 A. H. B. Bloemendaal; f. 10 L. M. N. S. Voor burg; f.55 Gymnasium te Leiden: f.2.50 A. v/d. G. den Haag; f.10 C. G. S. B. den Haag; f.2.50 mevr G. K. M. H. M. den Haag; f.100 mevr. M. S. G V.V. den Haag. Ontvangen werd tot en met. deze afrekening f. 96.868.74. Bij de vereeniging voor nationale veiligheid *erd sinds de vorige opgave ontvangen f. 172. FIRMA TONNEMA Cie FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK 0518 (Ingez. Med.) Binnen 'n kwartier voell ge U als her boren. Ge hebl Uw dag gered I Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 12 stuks - 12 sluivers. Per doos van 2 stuks - 2 sluivers. (Ingez. Med i DE STRIJD IN ZUID SJANTOENG. PLANNEN VAN HET „MOBILISATIE- KRUIS". ,<WEITEH SJANGKIOE 1 VMNGKAty H O N A N TAN3SJAN gebied waarzich oe meeste gevechten ontwikkelen en de li-jchineesche afdeelingen de guerilla voeren ITTiIÏÏIDOOB JAPAN BEZET JAPANSCHE TERUGTOCHT Défilé voor H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, Ls te 's-Gravenhage. onder voorzitterschap van den luit.- generaal b. d. H. A. Cramer, oud-leger commandant in Nederl.-Indië, een hoofd bestuursvergadering van den nationalen bond „Het mobilisatiekruis" gehouden. In deze vergadering is uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag, op welke wijze de oud-gemobiliseerden zullen deelnemen aan de viering van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin, in September Generaal Cramer droeg het bestuur van de afdeeling Amsterdam op om nadere plannen dienaangaande uit te werken. Het ligt in de bedoeling om alle oud- gemobiliseerden. ook de niet-leden van den hond. uit te noodigen naar Amsterdam te komen, om te deiileeren voor H. M. de Koningin. Er zijn onderhandelingen met de Nederlandsche spoorwegen geopend om dien dag voor de deelnemers vervoer tegen sterk-gereduceerden prijs te verkrijgen, en eveneens om een aantal nachttreinen te laten loopen. Verder zal getracht worden het open terrein bij het Frederiksplein te verkrijgen, om aldaar een aantal keukenwagens van het leger te stationneeren, alsook om enkele leegstaande winkels in de daarbij- gelegen galerij in bruikleen te krijgen, ten einde er tegen lage prijzen lunchpakketten, consumptie e.d. verkrijgbaar te stellen. Zij zijn er niet af te slaan en geen wonder, want als de kinderen Het Boek voor de Jeugd open» slaan, gaat een toverwereld voor hen open, een wereld van ver* halen en sprookjes, van fabels en gedichten, sprankelend van leven, spanning en schoonheid. Het is misschien een goed idee om twee exemplaren te kopen, en dat deden trouwens al vele gezinnen, want als Broertje het boek leest, kan Zusje er dagen* lang niet aan te pas komen! Twee exemplaren een goed idee! 768 bladzijden druks 276 tekeningen en illustraties 80 schrijvers Uw boekverkoper heeft 't! VOORDE 9519 (Ingez. MCd.) ding. Zelfopoffering" sprak de voorzitter, de heer van Dok. De heer van Diet sprak namens de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, van welke organisatie een krans de kist dekte. Ten slotte sprak de heer Boogaard na mens het Ziekenverplegingsfonds Helpt Elkander" en namens den Centralen bond van Transportarbeiders, gewagend van de offervaardigheid en behulpzaamheid van den overledene. WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Stir1Jereis van ir. Hacke en den heer Vogel naar Zweden. Naar ons ter oore komt zullen de vol gende week Dinsdag de directeur-gene raal van den arbeid, dr. ir. A. H W. Hacke en de administrateur van financiën A Vo gel. naar Zweden vertrekken, teneinde daar gedurende ongeveer veertien dagen de wijze van bestrijding van de werkloos heid te bestudeeren. (N.R.Ct.) BURGEMEESTERS-BENOEMINGEN. Bij Kon. Besluit is benoemd met ingang van 1 Mei: tot burgemeester der gemeente Odoorn: J. van Royen, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Gasselte; tot burgemeester van Nieuwenhagen: J. Ph. Coonen. met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Munstergeleen; tot burgemeester der gemeente Sleen: mr. G. A. Mens Fiers Smeding (geboren in 1907. Thans volontair op de secretarie te De Wijk, bij Meppeli; tot burgemeester der gemeente Strijen: Tl; A. W. Bolman. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Nieuw-Beyerland; tot burgemeester der gemeente Harlin- gen: A. E. Hannema. i Geboren in 1887, thans bekend zouthandelaar te Harlin- genl; tot burgemeester der gemeente Gennep: drs. J. P. D. van Banning, (geboren in 1906. thans volontair ter gemeentesecreta rie van Borgharen i. SYBRANDT KUIPER TEN GRAVE GEDRAGEN. Onder groote belangstell.ng is heden middag op de aigemeene beg.aafplaats te Huisduinen het stoffelijk overschot van den oud-redder Sybrandt Kuiper ten grave ge dragen. Van het sterfhuis aan de Bassingracht ging de rouwstoet langs het Helden-der NIEUWE TSJECHO-SLOWAAKSCHE GEZANT IN DEN HAAG. chp°»ls bek®nd. zal de Tsjecho-Slowaak- enU. dal ÜC 1 ój CUllU-öIUWddli" i Krnn i bet Nederlandsche hol. dr. laten begin van Mei ons land ver als gezant worden opgevolgd HU door zal De kaart geeft de militaire operaties en Toengsjen en rukte op tot bij Lingt- weer van de laatste twee weken met die sjeng; een verwoede strijd welke meer dan plaatsen waar de meeste gevechten plaats 14 dagen duurde ontwikkelde zich in dezen vonden. De strijd was overwegend beslis- strategischen driehoek send voor de Chineezen, die het gebied De Japanners namen bezit van Jisjen, langs den spoorweg door een guerilla-krijg 1 Tsautsjwang en Taiertsjwang en waren te voeren zoo goed als geheel wederom in toen nog maar 30 KM. van den Loenghai- bezit kregen. 1 spoorweg verwijderd. Het nevenkaarlje geeft de provincie 10 April J.l. nam de strijd een keer ten Sjantoeng weer met de aanvalsrichtingen gunste van de Chineezen. deze begonnen der Chineezen op het Japansche front. langs de spoorwegen de guerilla te voeren De opzet van den Japansehen opmarsch I die zoo onverwachts en hevig was, dat van Tsinan naar Soetsjau om contact te sommige plaatsen 2 a 3 maal van eigenaar krijgen met de Nankingtroepen was uit verwisselden. militair oogpunt goed georganiseerd; blijk- I Tegen deze gedurige Aankaan vallen wa- baar profiteerde men nog van den ver- ren de Japanners niet opgewassen en moes warden toestand van het Chineesrhe leger ten. wilden zij niet omsingeld worden den en zijn gemis aan veldgeschut. terugtocht ondernemen, na veel materiaal i Helder-der-zee-monument ae s'aasuc.aai- met Hon'secretaris van het hoofti In het begin maakte de Nippon troepen in den steek te hebben moeien laten dier liederen ten gehoore bracht. bestuur een redactiecommissie zullen vor- dan ock gestadig vo deringen Vanuit Tsi- De Chineezcn-guerilia benden vernielden via laan en Singel t.ok dc stoet verdei men voo]. het bondsblad nvn voltooide men met succes den op- het spoorwegnet en dc geïsoleerde Japan- naar Huisduinen Op het kerkhof waren 'voorts werd een tei;„ram van hulde ver- na vele belangstellenden aanwezig oajtur-te- ZGnden aan den 0prjchter van de vereeni- ging. den heer Nijstad. waarin hem tevens het eerelidmaatschap van den Bond werd aangeboden. BOND VAN EERVOL ONTSLAGEN MARINEPERSONEEL, BENEDEN DEN RANG VAN OFFICIER. Bovengenoemde bond hield te Utrecht zijn 12de aigemeene jaarvergadering, wel ke druk bezocht was. Na de openingsrede van den voorzitter, den heer B. Dijl. en het uitbrengen van de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werd het verdere gedeelte gewijd aan de bespreking van de aanvrage der Koninklijke goedkeuring op de nieuwe statuten en huishoudelijk reglement. Het ui: 5 leden bestaande hoofdbestuur werd *71— - LaJ Uit U ICULil i/CotddilUu liUUlUUColUUl Wul Zeeplein. waar van het carillon van h met 2 leden uitgebreid, welke heeren, te Helder-der-Zee-monument de s ad.-b - z;,men met den secretaris van her honfri martelt naar Tsingtao Men operee.de sche eenheden vertrokken weer. langs den spoorweg TientsinPoekau en Taiertsjwang opgegeven te hebben, naar achtereenvolgens velen Taian, Jentsjoe en het Noorden De Japanners staan dus weer even ver als zij begonnen waren drie maanden geleden. Tusschen Lini. Mengjin en Sin tal zijn nog gevechten gaande; eiken dag melden de Chineezen dat zij wederom tal rijke steden en dorpen lang? den Poekau- Systematiieh concentreerde zich een spoorweg definitief veroverd hebben wr d kleine Japansche legermacht ten Westen Aan alles kan men merken dat de Chi. De heer*per Al"1ui' Pacak, te Praag. van Itsjau welke de plaatsen aanviel langs leezen met meer militaire capaciteiten den rich in Dc «ak Za' 'n- !'en '°°P va" Mc: het nevenspoor LintsjengTaiertswang. Dc strijd aanbinden, meer geoefende man- Haag vestigen. noordelijke colonnen veroverde Tsjaiusjen I schappen krijgen en meer veldgeschut. Tsining in hun handen, om deze-laatste stad werd hevig gevochten. Een tweede gemotoriseerde colonne, uit gerust met tanks en veel geschut dekte den opmarsch in de flank langs den weg van Taian—Menejin—Its.iau. meester G' Ritmeester en de heer van D.es namens de Noord, en Zuid-Hollandsche redding maatschappij. Met het vaandel van de vereeniging ..Moed. Volharding. Zelfopoffering", voorop, 'gevolgd door het bestuur en leden van deze oud-reddersvereeniging. naderde de stoet de geopende groeve. Nadat de kist in dc groeve was neer gelaten werd. terwijl allen het hoofd ont bloot hadden, met het omfloerste vaandel een laatste groet gebracht. Namens de vereeniging „Moed, Volhar- Opgeheven wegens gebrek aan actief. A. P. Oostveen. Oegstgeest: J. W. Jongman. Oegst- geest; H. C. Kreike, Aalsmeer.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9