5 NATIONALE BUITENLAND Donderdag 14 April 193) Waarom voelt ge I) niet wel URODONAL LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad anc BABY- EN KINDERKLEEDING Luiermand-uitzetten NIEUWE RUN 56 LEIDEN ELTAXBtS KORTE TRAJECTEN cent Voor 183,— 's-jaars Ver. voor Schoolkinderkleeding en Schoolkindervoeding. De jaarvergadering. Bovengenoemde Vereeniging hield gis teravond haar algemeene ledenvergade ring. onder voorzitterschap van den heer F. Schilthuyzen. Aan het jaarverslag van de secretaresse mevr. W. J. Menkhorst Swart ontleenen wij het volgende: De eerste uitdeeling van kleeding had plaats in het begin van Mei. Hierbij wer den uitgedeeld: 876 jongenshemden, 876 jongensbroeken. 775 meisjeshemden. 775 meisjesbroeken. 1651 paar kousen. Bp de tweede uitdeeling in December werden uitgereikt: 1028 jongensblouses. 1028 bovenbroeken, 914 meisjesjurken. 914 melsjessehorten, 1942 paar kousen. In totaal werden uitgereikt 2614 paar klompen, 1014 paar schoenen. Gedurende dit jaar werden 418236 porties eten ver strekt. Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekte 1626 rapporten, waaronder eenige heron derzoeken. De leerlingen waren als volgt over de verschillende scholen verdeeld: Aantal kinderen per dag: Middelstegracht 118, Duivenbodestraat 42, Vrouwenkerksteeg 92, Pasteurstraat 101, Zuidsingel 183, Caeci- liastraat 46, Schuttersveld 60. Krauwel- steeg 56 Pelikaanstraat 127, Oude Vest 95, Paul Krugerstraat 90, Haverstraat 122, Plantsoen 60, Medusastraat 131, Centrale School 49. De kosten per portie kwamen met be diening op 8.3 cent. De gemiddelde groot te der porties was 0.579 L. Het gemiddelde aantal kinderen per dag bedroeg 1376. Het. bestuur werd bij het toezicht en de toediening der maaltijden bijgestaan door hoofden van scholen en onderwijzend per soneel. De extra-aangestelde hulp op de scholen Vrouwenkerkhof en Haverstraat. bleef ook in het afgeloopen jaar gehand- haafd. De vacantievoeding ging evenals dit de voorgaande jaren het geval was op de ge wone wijze door. Evenals vorige jaren werd aan Armen zorg de vervaardiging van onderkleeding en meisjesjurken en -schorten en jongens blouses opgedragen, terwijl een confectie magazijn de jongensbroeken leverde. Óns bestuur heeft ook in dit jaar er steeds voor gezorgd dat door Armenzorg benoodigde materialen voor onze Vereeni ging bij Leidsche firma's werden betrok ken. Ook de kousen werden door een Leid sche firma geleverd. Er werden op medisch attest schoenen verstrekt, doch aangezien het aantal dezer attesten in het laatst een schrikbarende stijging toonde, besloot het bestuur in het laatst van het jaar zelf een dokter aan te stellen en den directeur van den Genees kundigen Dienst te verzoeken geen attes ten meer voor 'onze Vereeniging te ver strekken. Het eten werd ook dit jaar wederom tot volle tevredenheid geleverd door de firma N. Wouterlood P.Jzn. De opbrengst der busjes bracht dit laar het minimale bedrag op van f 9.70. Jammer is het, dat de contributien ook dit jaar wederom een dalende lijn hebben vertoond. Het verslag werd onder dankzegging aan mevr. Menkhorst, voor haar veelomvatten- den arbeid goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer W. Nyholt gaf het volgende beeld: Ontvangsten: Subsidie gemeente Leiden f 50.327.53; contributien f. 264.75; collecten en busjes f. 9.70; buitengewone ontvang sten f. 70.08. Totaal' f. 50.672.06. Uitgaven: Voeding f. 31.090.80; kleeding f 15 174.22; loonen f. 3.661.45; advertentien en drukwerken f. 83.23; meubilair en ma terialen f. 384.97; kosten van vergaderin gen, verschotten f. 184.60; zegels en assu rantiën f 92.79. Totaal f. 50.672.06. Bij monde van den heer B. Hoff werd namens de kas-commissie voorgesteld den penningmeester te déchargeeren voor zijn keurig en accuraat gevoerd beheer, waar aan door ae vergadering onder dankbe tuiging werd voldaan. Vervolgens was de bestuursverkiezing aan de orde De heer F. Schilthuyzen en de dames C. Fischer, IJ. Bijlstra—Meirink er. R v. Ommeren—Herfst, waren aan de beurt van aftreden, doch hadden zich her kiesbaar gesteld. Bij acclamatie werden zij herkozen. In een vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. Velds moet nog worden voorzien. HEDEN ONTVANGEN Ruime keuze in NIEUWSTE MODELLEN ZIET DE ETALAGE Speciaal adres voor TELEF 1244.GIRO 4502Ö 9497 (Ingez. Med.) OPENING DER WOONARK „ADINDA" Station tot Noordeindspleln v.v. Noordeindsplein tot Koninginnelaan v.v. Konirtginnelaan tot Hooge Rijndijk v.v. Hooge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein tot Station v.v. Voordrachtmiddag leerlingen Corrie de Wekker. Het was een vreemde gewaarwording gistermiddag nu eens niet muzikale pres taties bij te wonen in een concertzaal, doch in de fraaie woonark „Adlnda". die lig plaats heeft gekozen aan den Zijlsingel nabij het Utrechtsche Veer. De bekende Leidsche muzlekleerares mej. Corrie de Wekker, heeft nj. de orlgi- neele gedachte gehad, haar woonhuis ln de Thorbeckestraat te verwisselen voor deze ark. die speciaal voor haar ontwor pen werd door den heer D. L. Landman (architect), terwijl de aannemer de heer H. C. van den Oever, zich met de uitvoe ring daarvan belastte. Wij kunnen het ons goed voorstellen, dat iemand, die van afwisseling houdt, zich het genoegen niet wil laten ontgaan, ook eens een periode van het leven op het water door te brengen. En wan neer de „huisboot" dan zóó doelmatig en smaakvol gebouwd werd. als zulks door de beide bovengenoemde heeren geschiedde, dan moet het bewonen van dit woon- scheepke, dat gehouden Is in frissche rood-groene kleuren, wel tot een bijzon dere vreugde worden. Afgezien van het feit. dat wij eerst even moesten wennen aan de lichte schomme lingen. waaraan de ark onderhevig was, hoofdzakelijk als gevolg 'van de talrijke genoodigden. die bij de officieele opening tegenwoordig waren, willen wij gaarne verklaren, met genoegen geluisterd te heb ben, naar de van ernstige voorbereiding getuigende vertolkingen der muziekleerlin- gen van mej. Corrie "de'Wekker, die genoeg podium- en „zee"vast waren, om zonder noemenswaardige fouten te toonen, watzzjj onder de degelijke leiding van deze pae- dagoge hadden bereikt. Ook! eenige dans- leerlingen bewezen, dat zij zich met liefde aan deze moeilijke kunst wijden en van haar deskundige raadgevingen geprofiteerd hebben. De modern en royaal Ingerichte ark werd bij den aanvang van dezen opgewekt Bestemden middag door. den architect aan mej. De Wekker overgedragen, waarbij deze in het bijzonder ook het werk van den uitvoerder prees. Mej. De Wekker onthaalde met groote gastvrijheid de talrijke gasten, waar onder vele dames, zoodat men zich op het water al spoedig volkomen thuis gevoelde. De ark maakt een keurigen indruk en is door den heer Landman speciaal ln har monie met de omgeving der ligplaats, die van te voren uitgekozen was, gebouwd. Wij wenschen mej. De Wekker succes toe in haar nieuwe „behuizing" en hopen, dat zij er met haar bekende toewijding, nog vele leerlingen mag opleiden! Talrijke bloemstukken waren evenzoo- vele bewijzen van hartelijk medeleven met deze merkwaardige verhuizing, die ook enkelen aanwezigen aanleiding gaf. om in een kort toespraakje mej. De Wekker ge luk te wenschen. JONGENSSCHOOL VOOR U. L. O., PIETERSKERKSTRAAT 3. Ouderavond. In de kleine zaal der Stadsgehoorzaal werd een, zeer goed bezochte ouderavond gehouden. Te plm. 8.20 opende de voorzitter met een woord van welkom aan de ouders. In het bijzonder werd welkom geheeten de heer M. van Mens. die dezen avond een film zou vevtoonen van een wereldreis. De gemeentelijk inspecteur had, evenals de penningmeester bericht van verhinde ring gezonden. De voorzitter vermaande de ouders de kinderen in het oog te houden en wees op den verderfelijken Invloed van het straat- slenterén. Op een andere wijze kon wel worden gezorgd voor gepaste ontspanning. Wat betreft het onderwijs legde het hoofd er den nadruk op dat het aanbeveling verdient om bij de keuze van onderwijs den raad der onderwijzers op te volgen. Met voorbeelden werd dit '-^egelicht. Verder memoreerde de voorzitter den bloei dei- school. Van 236 leerlingen in 1932 steeg dit aantal tot 279 in 1937. Jammer, dat de uitbreiding van het onderwijzend personeel hiermede niet gelijken tred had gehouden. Gevolg: te groote klassen. Hierna werden de notulen gelezen, welke onveranderd, onder dankzegging, werden goedgekeurd. Thans volgde genoemde film met toe lichting door den heer van Mens over een leis naar N. O Indlë via China, Japan, Amerika, naar Nederland. Het vertoonde werd met aandacht gadegeslagen en men kan zeggen, dat de heer van Mens op ge lukkige wijze de goede onderwerpen had gekozen. In het bijzonder het bloemen corso te San Franslsco was overweldigend mooi. Het applaus waarmede spreker werd beloond, was alleszins verdiend De voorzit ter dankte den heer van Mens als tolk der vergadering. Daarna volgde de pauze, waarin thee werd geschonken, gepaard gaande met een versnapering, Den heeren werden boven dien sigaren aangeboden. Na de pauze werd als lid der O. C. ge kozen ln de vacature mevr. Snel, mevr. Kriek. De kascommissie bracht verslag uit van de controle der bescheiden van den pen ningmeester, wien, onder dankzegging, décharge werd verleend. Daar de rondvraag geen belangstelling had. werd hierna de vergadering te plm. 10.15 gesloten, waarna een onderhoud kon plaats vinden met de leerkrachten der school, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. MILITARIA. Gisteren werd door den garnizoenscom mandant aanbesteding gehouden van versch inlandsch rundvleesch en gerookt en pekelspek over het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 Dec. 1938. Aantal Inschrijvingen vier t.w. 1. J. J. Mastrichtrundvleesch f. 0.655 per k.g„ .2. S. W. Marsman Leiden rundvleesch f. 0.669 per k.g..; 3. N V. Gebr Brand Rot terdam gerookt spek f. 0.72 per k.g.; pekelspek f.0.69 per k.g.; 4. Th. M. W. Ber gers Leiden gerookt spek f. 0.68 per k.g., pekelspek f0.78 per k.g. De voorloopige toewijzing was: voor rundvleesch J. J. Mastrigt Leiden en voor gerookt en pekelspek Th. M. W. Bergers te Lelden. Van 25 tot en met 30 April komen de res. Ie luitenants Engberts. v. d. Lijke, Smits en Walters en de res. 2e luitenants Potjer en Risseeuw bij 6 R.V.A. onder de wapenen voor het volgen van een gecom prim eerden cursus. GEREF. GEMEENTE. Ook ds. J. Vreugdenhil te Kampen heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente hier ter stede in de vacature ontstaan door het vertrek van ds, W. C. Lamain naar Rotterdam-Zuid bedankt. Naar wij vernemen is door de Ned. Spoorwegen de levering van de stalen constructie voor het nieuwe Amstelstatlon te Amsterdam opgedragen aan de N V. Electrolasch Maatschappij alhier. Dr. D E. Bosselaar. rector cn dr. C. de Jong. conrector van het Leidsche gym nasium zijn benoemd tot leden van de commissie, aan welke in 1938 is opgedragen het afnemen van het examen, vermeld in artikel 12 der Hooger-onderwijswet. De politle-brandweer is gisteravond uitgerukt voor een schoorsteenbrand ten huize van J. A. B. aan de Jan van Hout kade No. 17. waar een kachel te fel werd gestookt. BIJ aankomst hadden de bewo ners het vuur al gebluscht. Op verzoek van den burgemeester van Vierlingsbeek (L.is in een logement hier ter stede aangehouden de64-jarige zwer ver J. F„ verdacht van diefstal van een bedrag van f. 140. F. is derwaarts op transport gesteld. Gistermiddag is de 21-]arige expe ditieknecht J. G. de H„ terwijl hij met zijn schuit onder de Gepekte brug door voer. bekneld geraakt tusschen het brug dek en een pak papier, waardoor vermoe delijk eenige zijner ribben werden ge kneusd. De man is ter behandeling naai het Sint Ellzabethzlekenhuls overgebracht Woorom verliest ge Uw goed humeur en voelt ge U steeds zoo slop. Omdat Uw organisme een reinigingskuur noodia heeft, die de achtergebleven gifstoffen, die de goede functionne- ering belemmeren, verwijdert. Deze inwendige douche wordt keurig verricht door Urodonal, dat, door tot in de kleinste cellen door te dringen, alle schodelijke bestanddeel en ver* jaagt en in 't bijzonder het urinezuur, dot zooveel schode doet. Hel beste anll-rheumaticum 9532 (Ingez. Med,)" ENGELAND. AANKOOP VAN VLIEGTUIGEN IN AMERIKA. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam verzekert 30-jarige ƒ10.000,- uitkering bij overlijden 9523 (Ingez. Med.) arbeidersvereeniging voor lijkverbranding. 4556 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. ENGELAND EN ITALIË o.l. school paul krugerstraat. Ouderavond. Aan bovengenoemde school is een ouder avond gehouden. Toen de heer Janssen, hoofd der school de bijeenkomst opende, waren maar weinig ouders aanwezig. Na hen verwelkomd te hebben gaf spr. het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen, welke werden goedgekeurd. Vervolgers gaf de heer Janssen een verslag over de gelden van het schoolfonds; er is een batig saldo van f. 78,99. In de plaats van mej Bergman werd als lid der ouder commissie gekozen mej. Gout. Daarna was het woord aan den heer Lardee. die een lezing hield over „Het speeltuinwerk in het algemeen". Het doel van deze lezing was om aldus op te wek ken zijn kinderen zoo veel mogelijk naar den speeltuin te sturen, daar het daar veel veiliger is dan op den weg. Spr. wekte den ouders tenslotte op om lid te worden van een der speeltuinen. De heer W. Somme- llng. voorzitter der oudercommissie, dankte den heer Lardee voor zijn betoog In de pauze werden versnaperingen gegeven enj werden de ouders in de gelegenheid gesteld zich te enderhouden met het personeel der schooi. Na de pauze vertoonde de heer v. d. Meer eenige mooie films over het gebruik van electriciteit welke door de ouders aan dachtig werden gevolgd. De heer Janssen sloot deze bijeenkomst onder dankzegging aan allen, die er aan hebben medegewerkt, j Filmavond der afd. Leiden. Bovengenoemde vereeniging organiseer de gisteravond in de groote zaal van „Zo- merlust" een filmavond. De afdeelings- voorzitter, dr. H. Zwanenburg, sprak een kort woord ter inleiding, waarin hij spe ciaal den secretaris der zusterorganisatie, de Vereen, voor Facultatieve Lijkverbran ding. den heer L. Gerverdink, welkom heette en voorts wees op het zooveel plech tiger en vooral ook hygiënischer karakter van het crematieproces, dan van een be grafenis. Spr. besloot met het uitspreken van de hoop. dat het aanschouwen der films velen der aanwezigen, voor zoover niet-lid der vereeniging. tot hetzelfde In zicht zou brengen. Als hoofdfilm werd daarna vertoond een door de filmgroep Visie vervaardigde en door Multifilm ge synchroniseerde film, waarin de bescha- vings geschiedenis sedert het ontstaan dei aarde tot heden uitgebeeld werd en waar bij de crematiegedachte, als tegenstelling van het begraven, werd gezien als een symptoom van beschaving. Uit den aard qtr zaak gaf deze film ook beelden van het crematorium te Westerveld, waardoor de aanwezigen zich een goeden indruk kon den vormen van den gang van zaken al daar. van de ontvangst van den stoet met plechtig orgelspel af tot de stemmige cn vredige omgeving waar de urnen met de aschresten worden bewaard. De film, welke van een toepasselijke mu zikale omlijsting was voorzien liet niet na diepen indruk te maken. Het programma werd gecompleteerd met een propaganda film der Arbeidersver. voor Lijkverbran ding, waarin het ontstaan en de groei diei vereeniging werd geschetst en een filmpje „Het wonder der bloemen", dat in ver sneld tempo het in bloei komen van diverse bloemknoppen weergaf. Duitsche actie. Het Britsche kabinet heeft den tekst goedgekeurd der Britsch-Itallaansche overeenkomst. De ministers hadden een exemplaar daarvan in hun bezit. De over eenkomst zal Zaterdagochtend te Rome worden geparafeerd en vermoedelijk des avonds te Londen worden gepubliceerd. Waarschijnlijk zal de onderteekening ge schieden in Juli. Britsche diplomatieke kringen beweren echter niets te weten van een reis van graaf Ciano naar Londen. Het bestuur van de Britsche Volken- bondsvereeniging heeft eenstemmig een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat erkenning van de verovering van Abes- synië door Italië niet vereenigbaar zou zijn met de verplichtingen, die Engeland krach tens het Handvest heeft. In het Engelsche Lagerhuis heeft Attlee, de leider van de labour partij, den premier gevraagd of de regeering bij de bespre kingen te Genève over den status van Abessynlë zich strikt zou houden aan de in 1932 en 1935 door den Volkenbond aan genomen resoluties tegen de erkenning van door brutaal geweld gedane veroveringen? Chamberlain antwoordde, dat de regee- rlng de beginselen die in deze resoluties waren neergelegd nog steeds onderschreef maar in de practiik moest zij ook rekening houden met het feit dat andere leden van den Bond de Italiaansche souvereiniteit reeds erkend hadden en met den Teii.eli.i- ken toestand zooals die on het oogenblik was. Verder wenschte de minister niet op de besprekingen die nog moesten plaats "inden vooruit te loopen. De „Manchester Guardian" houdt vol. dat de Italianen slechts meester ln Abes synlë zijn van de bezette steden en ver bindingen. Diverse provinc'es als Godzam, Tigre, Aousi en Danakil zouden volko men Italiaan-vrij zijn. Steeds meer beginnen de Duitsche ele menten ln de landen, die aan Dultschland grenzen, zich te roeren. Zoo in Sleeswijk- Holsteln, waar zelfs herziening der grens lijn wordt gepropageerd, en voorts toonen dt Duitsche bladen zich zeer geprikkeld over hetgeen zijn noemen „het chauvinisme der Roemeensche regeering tegen de Duit sche minderheid In het Engelsche Lagerhuis heeft Cham berlain gezegd, dat hij geen verklaring kon afleggen op het oogenblik over de kei vat ting van besprekingen met de Duit- -he regeering. Minister Duff Cooper antwoordde op een aag. dat de admiraliteit wist dat de Duitschers aan de Westkust van het eiland lylt bezig waren een groote oorlogshaven aan te leggen, die schepen tot 45.000 ton zou kunnen opnemen. De regeering nad alle omstandigheden die daaruit konden voortspruiten in overweging genomen. DUITSCHLAND. GERUCHTEN OMTRENT SCHUSCHNIGG. Von Fritsch gerehabiliteerd. Sohuschnigg heeft zijn villa in de Belve dère te Weenen yerlatep, Daaraan werd direct weer de conclusie verbonden, dat hij naar een concentratiekamp zou zijn over gebracht Dachau, In Beieren maar I dit schijnt onjuist. Hij zou zich nog in Weenen bevinden. Het schijnt echter, dat de oud-bondskan selier binnenkort in een Duitsohe stad zal moeten gaan wonen, waar hij aan een be trekkelijk weinig strenge bewaking zou i worden onderworpen, op voorwaarde, dat hij zijn eerewoord geeft zich niet buiten een bepaald gebied te zullen begeven. Men gelooft te Weenen, dat het meeren- I deel van de thans gearresteerde hooge Oos- tenrijksohe personaliteiten aldus behandeld zal worden In een toespraak tot een menigte geloo- vigen, onder wie leerlingen van een semi narium te Innsbruck, heeft de Paus voor het eerst gezinspeeld op de gebeurtenissen in Oostenrijk. Tot deze leerlingen zeide hij blij te zijn hen te zien. ook al was ditmaal zijn vreug- I de gemengd met smart „want - zoo zeide de Paus - ieder weet, dat van dien kant van de Alpen niet alleen lentezuchten, maar ook smartelijke stormvlagen komen". Generaal von Fritsch werd bij zijn aftre den in Februari jongstleden, naar thans vernomen wordt, beschuldigd van vergrij pen tegen de zeden. Hij heeft toen een be roep gedaan op een eereraad, die hem vol komen heeft gerehabiliteerd. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt verklaard, dat deze eereraad heeft bestaan uit Goering en de generaals Brau- chitsoh en Keitel. Men verwacht, dat Hitler binnenkort Von Fritsoh op een of andere wijze een blijk van zijn hoogachting zal geven. Vernomen wordt, dat einde Maart een geheime radiozender werd ln beslag geno men. welke op ongeregelde tijden uitzond. In verband met deze aangelegenheid zou den veertig arrestaties zijn verricht. Lord Plymouth over het grondstoffen- vraagstuk. In het Lagerhuis heeft lord Winter- ton namens de regeering op een des betreffende vraag geantwoord dat defi nitieve stappen gedaan zijn ten opzich te van de mogelijkheid van aankoop van vliegtuigen voor de Britsche lucht macht in de Vereenigde Staten en Canada. Deze mededeeling werd met gejuich ontvangen. Vanuit Amerika komen geen tegenstrij dige berichten. Eensdeels wordt deze moge lijkheid betwist, doch anderzijds toegege ven. Vooral de fabrieken ln Canada zouden voor levering ln aanmerking komen. In het Hoogerhuis heeft lord Plymouth gesproken over het grondstoffenvraagstuk. Hij zeide o.a.: „Dit vraagstuk kan slechts geregeld wor den door samenwerking van alle staten. Op het oogenblik maakt de totale productie van alle grondstoffen, die voor den handel belangrijk zijn. in alle koloniale gebieden niet meer dan drie procent van de wereld productie uit. Het koloniale vraagstuk heeft dus geen invloed! Plymouth zeide verder, dat de economi sche vraagstukken niet geheel van de poli tieke kunnen worden losgemaakt. Een be vredigende oplossing van de grootere inter nationale economische moeilijkheden zou een zeer gunstigen invloed hebben op den algemeenen toestand Voor de regeling der economische vraagstukken is het ook van groot belang, dat de betrekkingen tusschen de landen vrij zijn van vrees, verdenkingen en bezorgdheid en dat er een geest van we- derkeerig vertrouwen heer^ht. Niet ontkend kan worden, dat de jongste politieke gebeurtenissen een algemeene regeling dezer economische vraagstukken zelfs nog moeilijker ge maakt hebben, doch, zoo vervolgde Plymouth, ik wensch er den nadruk op te leggen, dat dit niet beteekent, dat de Britsche regeering de hoop op regeling van vele internationale economische moeilijkheden volgens de door van Zeeland aangegeven richtsnoeren hecff opgegeven. HONGARIJE. Maatregelen tegen kapitaalvlucht. De autoriteiten hebben de laatste dagen maatregelen genomen om het vertrek naar het buitenland te belemmeren. Passen wor den alleen gegeven, wanneer een certifi caat van burgerschap wordt overgelegd. Aan de grenzen ls een zeer strenge con trole ingesteld om te voorkomen, dat kapi taal wordt uitgevoerd, vooral onder den vorm van diamanten. Het schijnt, dat deze maatregelen voor namelijk zijn gericht tegen de joden, die beschuldigd worden op onwettige wijze ka pitaal uit te voeren. MEXICO. Antwoord aan Engeland. De regeering heeft geantwoord op de Engelsche nota inzake de petroleum-ont- etgening. Verklaard wordt, dat de ontetge- nning der petroleum-ondernemlngen ten uitvoer is gelegd op grond van het openbaar belang. De Mexicaansche regeering kan niet toegeven, dat de strengheid van den maatregel in reen verhouding staat tot de noodzakelijkheden van den toestand. Met kracht wordt tegengesproken, dat de onteigening van politieken aard is. De Mexican Eagle Oil Co. was als nationale onderneming aan de wetten van Mexico onderworpen en kon geen beroep doen oo buitenlandsche diplomatieke tusschenkomst. De Mexicaansche regeering beschouwt de Britsche nota slechts als een protest. Gewezen wordt op het recht, dat de re geeringen van onafhankelijke landen heb ben om over te gaan tot onteigening ln het algemeen belang, wanneer schadever goeding wordt betaald. De regeerlr.g heeft verklaard, dat zii zal betalen en de repu bliek is in staat te betalen De Mexicaan sche regeering s'aa' dus in haar recht en heeft, gehandeld tot het welziin van het -eh-rie land. ZUID-AMERIKA. Chaco-conflict nog steeds niet geregeld. Bolivia heeft het voorstel, om te Buenos Aires een vredesconferentie te houden om door rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Bolivia en Paraguay het Chaco- conflict bij te leggen, van de hand gewe zen. De openbare meening in Bolivia heeft het voorstel, dat beoogde, het geschil te regelen op den grondslag van de tegen woordige positie der Boliviaansche en Pa- raguyaansche legerse slecht ontvangen. De oudstrijders hebben den ministers van buitenlandsche zaken een schrijven gezon den. waarin zij verklaren, bereid te zijn. zoo noodig, de wapens weder op te nemen om de rechten van Bolivia in den Chaco te verdedigen. Indien een rechtstreeksch accoord niet tot stand komt, zal het ge schil aan het Haagsche Hof worden voor gelegd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2