De bloemententoonstelling te Boskoop 79sie Jaargang DONDERDAG 14 APRIL 1938 No. 23943 STADSNIEUWS HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor 4 R. L te Weert Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets; per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 20 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.3$ per week .7.".v^V.*. f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Morgen, Goeden Vrijdag en Maandag 18 dezer. Tweeden Paaschdag. zal ons Blad niet ver schijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. DE GEESTELIJKE OPVOEDING VAN ONZE JONGENS EN MEISJES. Foto Van Wiet. Lezing van ds. J. Verkuyl. Oo uitnoodiging van de Geref. Ouder- vereeniging sprak gisteravond in het ge bouw Patrimonium ds. J. Verkuyl over .De geestelijke opvoeding van onze jongens en meisjes". De voorzitter, de heer Abr. van Weeren Hzn. las na opening 1 Tim. 4. waarna hij j een kort inleidend woord sprak om dan direct het woord te geven aan ds. Verkuyl, die begon met er od te wijzen, dat het zoo zeer noodzakelijk is dat stil gestaan wordt bij de religieuze opvoeding van de jeugd. Dit dringt te meer daar de moderne opvoe dingsidealen steeds meer naar voren komen. Verder ls daar de achteruitgang van het gezinsleven en openbaart zich bij de oude ren een ongehoorzaamheid t.o.v. deze zaken. Wii hebben een zeer verantwoordelijke1 roeping t.o.v. de jeugd. Staat spr. allereerst stil hij de religieuze opvoeding van kinderen van 412 jaar. dan merkt hij een viertal trekken in hun kmder-religiositelt en wel een ego centrische gedachte ln hun religie, voorts een zeer menschvormig en min of meer magisch denken t.o.v. God en tenslotte een primitief gevoel van moraliteit. Langzaam e# tactisch dienen wii ons te weer te stellen tegen deze kinderlijke reli giositeit. opdat er een kinderUJfce vroom heid ontstaan zal. Stilstaande bij den leeftijd van 1420 jaar merkte spr. op. dat dit een periode van vorming is. In dezen tijd openbaart zich een critlsche houding tegenover de ouders en de ouderen, voorts een sterke drang naar eigen inzicht, daden, levens wijzen verder een verandering in de lichamelijke structuur wat weer het op wekken van allerlei stemmingen oplevert en slotte een rij.pen van verstandelijke vermogens. De jeugd heeft op dezen leef tijd met twijfel te kampen. Men vraagt zieh dan af of God wel rechtvaardig is: of de bijbel wel Gods Woord is enz. Zeer belangrijk is het. dat de jeugd op dezen leeftijd liefdevolle leiding der oude ren ontvangt. Niet te vergeten hebben wij, dat de leeftijd van 1418 jaar beschouwd kan worden als de proeftijd. Het is de ge- eigende leeftijd voor de voortzetting der bekeering. Nadat spr. gewezen had op de noodzake lijkheid om tegenover de critiek der jon geren het opvoeden tot zelfcritlek te stel len. weidde hij uitvoerig uit over de vele twijfelvragen in het religieuze leven van jonngens en meisjes van 1420 jaar, Na drukkelijk stelde spr. bii beantwoording hiervan in het licht, dat wij er in onze opvoeding naar dienen te streven dat de jeugd naar God blijft vragen. In het gezinsleven dient zeer noodzake- kelijk een christelijke sfeer gevonden te worden, welke ongetwijfeld aanstekelijk op de jeugd werkt. Verder moeten wii alles doen om het persoonlijk geloofsleven van de jeugd te bevorderen; aandringen op het gebedsleven en de beteekenis van de kerk en de sacramenten bijbrengen. Nog een oogeniblik sprekende over het typisch verschil tusschen het christendom en de andere godsdiensten wees ds. Verkuyl er op, dat bii alle andere godsdiensten bulten het waarachtig christendom het een pogen van den mensch is om zich zelf te verlossen. Het christendom daar entegen zegt: God heeft zelf het initiatief tot de verlossing genomen en door Jezus Ghnstus aan het kruis van Golgo' ha vol bracht. Na afloop van deze inleiding ontspon zich eemge discussie. ruzie in het woonwagenkamp. Gistermiddag omstreeks half vijf is op- n c-uw een oude veete losgebrand tusschen -vee bewoners van het woonwagenkamp aan den Morschweg, den 34-jarigen J. J. -«>.?■ en.d0n 66-jarigen J. V. Tijdens de eentpartij, welke ontstond sloeg van G. E'^sruit van den woonwagen van J. in, •inu de scherven een slagader in zijn w> /orKierarm doorsneden. De politic ver- 7?5, ,.den man Per motor naar het Acad. j1, ?an^u's. terwij] V„ die hoofdwonden ■uuL men- *er kalmeerlng naar het po- "ureau werd overgebracht. handelsregister kamer van koophandel. Nieuwe inschrijvingen: hi-i„bamiooze Vennootschap Machinefa- n'; Drakenburgh" voorheen D. W. van «ennes Sumatrastraat 55. Leiden. Afkom stig uit Utrecht. Chemische fabriek! Beperkende VnSvi v.6?11de Kempenaerstraat 1, Naman Leiden""0016"1 V' ZatSk°y en M Hierboven de aanwezige autoriteiten luisterend naar de réde van Zijne Excellentie jhr. mr. dr. H. A van Kamebeek. tijdens de opening van de Boskoopsche Bloemententoonstelling, die hedenmorgen onder groote belangstelling plaats vond. De tweede verantwoording. Wij ontvingen heden de volgende giften: J J. K. en Zn. N.V. f.100.—; een jon geman die ten'volle met uw voorstel sympathiseert f. 1.B. M. f. 0.50; K. B. f. 0.50; J. B. f.1.—; J. P. f. 0.25. In totaal kwam totdusverre bij ons binnen f. 131.75. Gezien de algemeene doelstelling, het inrichten van een recreatiezaal voor militairen van alle gezindten, ver trouwen wij, dat meerderen aan deze actie hun financieele medewerking zul len geven. Elk bedrag is welkom Groot zoowel als klein. 't Eerste wordt vanzelf bereikt, Als er vele zijn Bijdragen kunnen worden gestort op onze girorekening No. 57055 onder ver melding: „Voor 4 R. I. te Weert" en worden ook gaarne aan ons Bureau in ontvangst genomen. Daarnaast zijn ook geschenken in natura hartelijk welkom; gezelschapsspelen, een sjoel bak of.... een radio. De Iegerpredikant, ds. E. L. Nauta ontving als gevolg van zijn oproep van een lezer van ons Blad een paar jaar gangen van „De Vriend des Huizes", het tijdschrift van dc Weesinrichting Neerbosch. Zijn gironummer is 60684. „DC LIBERALE STAATSPARTIJ, DE PARTIJ DER TOEKOMST'. INTERNATIONAL FRIENDSHIP LEAGUE. In restaurant „In den Vergulden Turk" werd een ledenvergadering gehoude-n van de afd. Leiden der I.F.L. De voorzitter deelde mede, dat het Paaschcentrum in Katwijk, dat georgani seerd zou worden door de afd Leiden,1 wegens geringe deelneming uit het buiten land. niet doorgaat. De heer A. Parmentier werd bij acda- J matie benoemd tot vijfde bestuurslid, ter wijl tot leden van de kascommissie werden benoemd mej. A. Harthoorn en de heeren B. J. Zoetemeijer en A. van Roijen Het bestuur deed een voorstel tot op richting van diverse clubs, zooals tennis, tooneel. muziek, debating e.a Speciaal voor de laatste drie bleek groote belangstelling te bestaan. Er werd besloten op Maandag 25 April een eerste bijeenkomst te houden van de debatingclub ten huize van de secretaresse. Toen het zakelijke gedeelte was afgehandeld bleven allen nog bijzen om deel te nemen aan verschillende gezel schapsspelen. De heer N. Oesman, aan de j piano begeleid door den heer R. Socdjarwo Tjondronegoro, bracht enkele Indische liedjes ten gehoore, die zeer in den smaak vielen. Rede van dr. P. H. Ritter Jr. In de groote zaal van „Den Burcht" hield de Liberale Staatspartij gisteravond een openbare vergadering, waarop dr. P. H. Ritter Jr. sprak over „De Liberale Staatspartij, de partij der toekomst". De belangstelling was matig. Dr. Ritter werd ingeleid door den heer J. Heringa, voorzitter van de Leidsche af- deeling. Nadat dr. Ritter een vergelijking had ge trokken tusschen den tijd van Thorbecke en onzen tijd. wees hij er op hoe thans de staat het geheele economische leven dreigt te verstikken door zijn ingrijpen op bijna elk gebied. De liberaal denkt zich den staat als de handhaver van de noodzakelijke orde. Lan gen tijd is hij dit in ons land ook inderdaad geweest, doch thans is hij op weg om in plaats van levensbeschermer, levensbelager te worden. Zoowel marxisme, clericalisme als fas cisme hebben daaraan schuld. Hoewel, mede dank zij den invloed van het libera lisme de scherpste kanten van het S D A P. programma zijn weggenomen, bleven toch altijd nog de groote bevoegdheden, die de socialisten den staat op economisch ge bied willen geven. In dit verband stelde spr. staatsbemoeiing en staatsonthouding op econominsch gebied en als onderdeel daarvan protectie en vrijhandel tegenover elkaar om tot de conclusie te komen, dat het de roeping der liberalen ls de excessen der ordening te bestrijden en een zoo groot mogelijke vrijheid op economisch gebied te waarborgen. Socialisme leidt onherroepelijk, zoo ver volgde spr., tot dictatuur. In de geheele geschieden i.s zien we dat. Het eenige middel om aan de dictatuur via het socialisme te ontkomen, ls liberalisme. Door in ons beginselprogramma te erken nen. dat het karakter van ons volk positief christelijk is, aldus spr.. hebben wij de groote tegenstelling tusschen liberalen en christelijke partijen weggenomen. Wij zijn echter van meening dat de godsdienst een waarde is voor het individu en geen staatswaarde zooals de eiericalen meenen. Naar onze-opvattingen wordt den godsdienst door deze laatste overtuiging geweld aangedaan. In ons land is het n.l. ondenkbaar, dat één godsdienstige overtuiging ln het beleid der regeering tot uiting komt. Men moet dus noodzakelijkerwijs schipperen en dit nu achten wij den godsdienst onwaardig. Bovendien zal in een R.K. Nederland het Protestantisme onderdrukt worden, even als onder een uitgesproken Protestantsche regeering het omgekeerde zal gebeuren. Slechts in een liberalen staat zal de gods dienst zich vrij kunnen ontwikkelen. Godsdienst is een waarde boven den staat en niet een waarde van den staat. Wanneer wii dit erkennen dan volgt daaruit dat de staat tegenover den godsdienst een strikte neutraliteit in acht dient te nemen. Na de verkiezingsnederlaag van de N. S. 3. hebben velen de neiging om de kracht van deze onvaderlandsche groep te onder schatten. Wanneer men echter een blik slaat op de kaart van Europa met haar steeds grooter wordend aantal totalitaire staten, dan schrikt men. Natif -al-st.cia- lisme, aldus spr.. is een brute tlard van een volk. dat zich op dc meest stompzin- l nige wijze tracht te handhaven. Men noort in ons land zoo vaak zeggen: „Ja, maar Hitler heeft het hem toch maar gelapt, I door zijn toedoen bestaat er in Duitsch- iand toch maar geen werkloosheidsvraag stuk meer". Men vraagt zich echter niet af of de Duitsche oplossing geen schijnop lossing is en of deze niet gekocht is ten koste van tientallen jaren cultuur. Het nationaal-socialisme is een politiek van In timidatie men werkt met schandalen, met .lugschriften, met redevoeringen, met vlaggen, men heeft een eigen groet, enz. Het volk, hetzelfde waarover Hitler in „Mein Kampf" met de grootste verachting spreekt, wil leuzen, zoo redeneert men en onder die leuzen tracht men de fouten die aan het regiem kleven, te verbergen. De N. S. B. zegt: de natie moet één geheel zijn. politieke partijen mogen niet bestaan, wij liberalen, aldus spreker, willen ook een heid, doch niet de doode eenheid der na tionaal socialisten, maar de levende bin ding van alle heterogene krachten die in een volk leven. Slechts de liberale staat zal deze eenheid kunnen brengen. Waarom is de Liberale Staatspartij de partij der toekomst? Fascistische richtin gen hebben tot nu toe uitsluitend succes gehad in landen, waar öf een noodtoestand heerschte, öf waar de parlementaire de mocratie zichzelf heeft vernietigd. In ons land is noch het een, noch het ander het geval en wanneer Mussert smalend over het „Praathof" spreekt, dan toont hij maar weinig begrip te hebben van hetgeen door de Staten-Gneraal tot stand wordt ge bracht. Dat het den extremïstischen partijen thans voor den wind gaat, is een gevolg van de malaise. Wanneer straks de om standigheden beter worden, breekt de tijd der gematigden aan. Zoodra in een tota- lltairen staat welvaart haar intrede doet. gaat het regime óf ten gronde öf het libe raliseert zich. Ongetwijfeld zal straks de groote kans voor het liberalisme komen, daarom hebben de liberalen te zorgen, dat zij gereed zijn. Zij zullen zich niet bezig mogen houden met kleine onderlinge on- eenigheden, doch moeten werken aan de voorbereiding voor de groote taak die haar op de schouders zal worden gelegd Het libe ralisme, zoo zeide spr. tenslotte, is geen knip voor den neus waard, wanneer het zich bij de eerstvolgende verkiezing niet van zijn laatste nederlaag herstelt. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. MONDACCORDEONVEREEN. „V. O. G." In de gisteren gehouden ledenvergade ring van V O.G. werd het bestuur als volgt gekozen: P. Houps, le voorz., J. N. H Ot- tenhof, 2e voorz., W. v. d. Velden, le pen ningmeester, J. Cornet, 2e penningm., J. Oude. le secr.. Bloemstraat 4, A. van Haar lem, 2e secretaris. BINNENLAND. De toelating van Oostenrijkers tot ons land; verklaring van dr. Colijn. (Bin nenland, 3e Bladl. Vergadering van de Commissie van Overleg der 3 Middenstandsbonden. (Binnen land, 3e Blad). De Blauwe Zand-affaire; ir. Mussert heeft zich volgens den proc.-generaal terecht op noodweer beroepen. (Rechtzaken, 3e Blad). De officieele opening der Boskoopsche Bloe mententoonstelling. (3e en le Blad). BUITENLAND. Groote meerderheid voor Daladier in den Senaat. (Buitenland, le Blad). Afneming der stakingen in Frankrijk. (Buitenland, le Blad). Het Engelsche kabinet aanvaardt het accoord met Italië. (Buitenland, le BI.). Franco nog 18 K.M. van de zee. (Buiten land, le Blad). Waarheen gaat Schuschnigg? i Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving wordt rfög Noordelijke wind verwacht, doch afnemend in sterkte. De bewol king zal vermoedelijk minder zwaar zijn. De nacht zal iets kouder zijn terwijl overdag iets zachter weer verwacht wordt. Regen is niet waarschijnlijk. OPHALEN HUISVUIL. In verband met den Goeden Vrijdag zal het ophalen van huisvuil dien dag NIET geschieden, doch plaats vinden op Zater dag 16 April e.k. De Directeur Gem. Reiniging. Leiden, 14 April 1938. 9614 AAN DE NOODREM GETROKKEN. Even nadat trein 3396 Utrecht—Leiden gisteravond om 22.44 van Alphen naar Leiden vertrokken was. kwam de trein plotseling bulten eerstgenoemd station tot stilstand Bii onderzoek bleek, dat een dame die meende, dat zij Leiden voorbii gespoord was- aan de noodrem had getrokken De trein kreeg 10 mir.u'en vertraging, crwül tegen de dame proces-verbaal werd smaakt. Geslaagd voor het machinisten examen diploma B de heer G. P. van Rui ten alhier. VOORDRACHTAVOND JANNY BOEKKOOI Men schrijft ons: Gisteravond heeft mejuffrouw Janny Boekkooi, pianoleerares alhier, met haar leerlingen ln de met bloemen versierde kleine Stadszaal een voordrachtavond ge geven. Om even zeven uur sprak de heer R. van Eeeke een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, waarin hij zijn vast ver- trouwen in het welslagen van dezen avond uitsprak, waarop het programma onmid dellijk werd ingezet door vier kleuters aan één vleugel. De kleine en groote executan ten der hierna volgende nummers van het gevarieerde programma bezaten vrijwel allen een helderen aanslag en goede hand houding en mochten enkelen eens haperen, dan moet dat op rekening van de zenuwen geschreven worden. Een aardige afwisseling vormde een Hon- gaarsche dans in nationaal costuum uitge voerd door de jongedames L. en M van Eecke, die daarvoor hare, waarschijnlijk eerste, bouquetten oogstten. Na een buitengewoon mooie uitvoering van een Choral van Baeh door de oud-leer linge Loek Rosemeyer met Janny Boekkooi werd de leerares namens hare leerlingen een bloemstuk aangeboden. Het zou ons te ver voeren de namen van allen, wier voordracht ons als zeer goed ge troffen heeft, te noemen. Trekken wij alleen de conclusie, dat mejuffrouw Boek kooi kan terugzien op een uitnemend ge slaagden voordrachtavond. De prachtige klank van de Steinway- vleugels uit het magazijn C. C. Bender, Hoi» gewoerd alhier, deed het gebodene ten volü tot zijn recht komen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1